CDA: Brede School Leiderdorp niet per se bij A4 Bouw Warmonds 'botel' niet van de baan REGIO Warmond restaureert eindelijk z'n ringmuur Wie niet van half werk houdt... ressief Oegstgeest-voorzitter Marja Kraakman neemt (voorlopig) afscheid en gaat musea bezoeken Geen geld voor nieuwe of betere JOP's in Leiderdorp Collepartij wil ook andere mogelijkheden een serieuze kans geven en heeft zelf voorkeur voor Samsonveldje aan Hoogmadeseweg •er onrust catering ïeken 'Hij kan weer een paar honderd jaar mee' iinfietser en er botsen rijn Roos :st - Marja Kraakman februari als voorzitter Dgressief Oegstgeest i zes jaar de partij ge- bben, vindt ze het tijd and anders. Zelf gaat alf jaar musea bezoe- na wil ze zich inhou- er bezig gaan houden Morgen geeft ze haar eech tijdens de nieuw- nkomst van haai' par- i is al 25 jaar lid van i Eerst dertien jaar in lormalige woonplaats i nu 12 jaar in Oegst geest. „In Diemen heb ik actie gevoerd om een vrouw bij een van de eerste vier plaatsen op de kieslijst te krijgen. De femi nistische strijd moest ook bin nen de partij worden gevoerd, want er stonden alleen maar mannen op een verkiesbare plaats. En het is me gelukt. Ik ben altijd al maatschappelijk betrokken geweest. Het is in mijn ogen heel belangrijk om actief te zijn in de samenleving. Dat kan op een goede manier door je aan te sluiten bij een politieke partij. Want dan werk je mee aan de uitvoering van de democratie." Ze vindt dat het keurslijf van de (advertentie) kijk snel naar de advertentie van de Gemeente Rijnwoude verderop in deze krant) politiek rondom mensen op dit moment te strak zit. „We zijn te ver doorgeslagen. Neem Louse- wies van der Laan van D66. Die wilde onlangs nog de grondwet veranderen. Denk toch even goed na. We hebben heel lang over de grondwet nagedacht. Dat is gewoon een goed stuk, daar moet je niet zomaar aan sleutelen." Lokaal is de verhouding met de democraten beter. PrO is im mers een samenwerkingsver band van de PvdA, GroenLinks en D66. De partij is in 1993 op gericht om tegenwicht te bie den aan Leefbaar Oegstgeest, dat vanuit het niets met acht zetels in de raad kwam. Aan vankelijk zaten alleen de PvdA en GroenLinks in de partij, maar in 2001 sloot D66 zich ook aan. Die partij vond dat ze te weinig invloed had met één ze tel in de raad. „Toen ik hier net kwam wonen, dacht ik: GroenLinks, wat moet ik daarmee? Ik was zo'n samen werkingsverband niet gewend." Maar het viel haar mee. Het duurde niet lang voordat ze op de kieslijst stond. „Maar ik be sloot toch om in het bestuur te gaan. Ik heb nu eenmaal een tijd tussen de aankon- 'Óhoot veel personeelsle- ^(het verkeerde keelgat, wakbond wond zich er 'FNV Bondgenoten It medewerkers de tijd %ioeten krijgen om zich Oprekken voor te berei- 'jtireef de bond in een 3 dat deze week onder lering-personeel werd IFNV-kaderlid Hoogen- ei de opwinding terecht 4»et belang van de ge- 4 niet moet worden on- „Het zijn toch een jjicitatiegesprekken. We daarom nog gekeken of 'lelijk was om de ge- 4 te verzetten. Maar ja, allemaal heel dubbel. Insen willen ook ge- i snel mogelijk weten a toe zijn." Uiteinde- 'de gesprekken gewoon jland gevoerd, waarbij werkers die daar prijs vergezeld werden bondsmedewerker. leiderdorp - Er komen in Lei derdorp geen zogeheten jon geren-ontmoetingsplaatsen (JOP) meer bij en bestaande hangplekken worden niet ver beterd. Dat is kortweg de reac tie van burgemeester en wet houders op het aangepast Jeugdplan voor 2005. In die nota staat een aantal aanbevelingen over de plaat selijke JOP's, een veelgebruikt synoniem voor hangplek. Het zou volgens de gemeentelijke afdeling onderwijs, sport en welzijn wenselijk zijn als er een JOP komt bij het voorma lige KNVB-gebouw in De Bloemerd. Op die plek is nu een deel van het plaatselijk so ciaal-cultureelwerk gehuis vest. Verder moet volgens de nota de ontmoetingsplaats in park De Houtkamp een dak krijgen en die bij het Hub- rechtsplein wat extra straat- meubilair. Gezien de enorme problemen rond de JOP aan de Buitenhoflaan waar jonge ren overlast voor de buurt ver oorzaken, is het geen goed idee - zo staat in het Jeugd plan - om een hangplek in te richten in de wijk Leyhof of Oranjewijk. De opstellers van de nota be rekenden dat de aanpassingen en inrichting van nieuwe JOP's in totaal 8500 euro gaat kosten. En dat bedrag wil het college van B en W daar niet voor uittrekken. door Bas de Rue warmond - De bouw van het chique Warmondse apparte mentencomplex Résidence De Leede - beter bekend als het 'botel' - is nog lang niet van de baan. Hoewel de Warmondse politiek deze week de zoveelste streep zette door de plannen Euro American Investors, is de projectontwikkelaar vastbeslo ten met het project door te gaan. Wethouder De Vroomen zegt dat Warmond het botel graag wil hebben, als de pro jectontwikkelaar tenminste zijn plannen aanpast. Deze week besloot de commis sie ruimtelijke ordening van de gemeente Warmond unaniem geen vrijstelling van het be stemmingsplan te verlenen voor de bouw van de recreatie woningen in de Veerpolder. De commissie is bang dat eige naars de appartementen zullen gebruiken als vakantiehuisjes, waar zij lange tijd in vertoeven - een versluierde vorm van per manente bewoning. Dat zou in strijd zijn met het bestem mingsplan. Toch is Warmond niet per se gekant tegen de bouw van het appartementencomplex met jachthaven. „Als het maar als een hotel wordt gebruikt", zegt wethouder De Vroomen. „Een hotel waar je met je boot kunt aanleggen en een paar nachtjes kunt slapen, om vervolgens weg te varen. Het mag gewoon geen verkapte verzameling vakantie woningen worden." Als de pro jectontwikkelaar meegaat in de ze visie, dan is het botel volgens de wethouder 'absoluut niet van de baan'. De beslissing van de Warmond se politiek is voor Euro Ameri can de derde afwijzing op rij. Vorig jaar herriep de gemeente de bouwvergunning voor het botel. Een nieuwe bouwvergun ning wees het college in de zo mer af, na protest van omwo nenden. Gemeente en project ontwikkelaar stonden ook in de rechtszaal tegenover elkaar. Het lijkt erop alsof de bijnaam van het omstreden gebouw de besprekingen parten speelt. De projectontwikkelaar is nooit van plan geweest een hotel of een motel te bouwen, zegt J. Adema van Euro American In vestors. „Het complex heet niet voor niets Résidence De Leede en niet hotel De Leede. Wij willen appartementen bouwen die voor verhuur bestemd zijn. Er komt weliswaar een restaurant in, maar er is geen roomservice en er wordt geen ontbijt geser veerd." Euro American wil de appartementen verkopen aan individuele beleggers en ko pers, die de ruimtes op hun beurt weer verhuren. En dat mag volgens het bestemmings plan, zegt de projectontwikke laar. Van de suggestie van de wethouder - een hotel waar je met je bootje kunt aanleggen - begrijpt Adema helemaal niets. „Het lijkt wel of de gemeente elke week wat anders wil", ver zucht hij. Euro American is vastbesloten met het oorspronkelijke plan door te gaan. Eind januari velt gemeenteraad een oordeel over het botel. Wijst de raad de bouwvergunning (inmiddels de tweede) af, dan dient de pro jectontwikkelaar een nieuwe in. En die wil hij desnoods weer voor de bestuursrechter verde digen, zegt Adema. „Bij de vori ge rechtszaak heeft de rechter ons in feite gelijk gegeven, maar vonniste hij dat we er met de gemeente uit moesten komen omdat de zaak 'niet spoedei send' was. De gemeente beseft dit, toch worden wij steeds als grote boosdoener afgeschil derd." Als gemeenteraad of be stuursrechter de projectontwik kelaar groen licht geven, wil Eu ro American zo snel mogelijk bouwen. Het project is inmid dels anderhalf jaar vertraagd. bestuurlijke achtergrond. Dat lag me beter. Samen met de huidige fractievoorzitter Geert Klaver ben ik één jaar duovoor zitter geweest en daarna vijf jaar alleen. In die periode heb ik de hele fractie én het hele be stuur zien verjongen. Ik heb veel geholpen met het inwerken van de nieuwen." Kraakman blijft landelijk gezien overtuigd PvdA'er, maar binnen PrO heeft ze daar geen last van. „Hier in Oegstgeest voelt men zich meer PrO dan PvdA. Er is geen interne strijd in de partij. Als het verkiezingsprogramma wordt geschreven, brengt elke partij haar standpunt in. GroenLinks legt nadruk op het groen en wij op het sociale. De partijbesturen blijven elkaar ook kritisch bewaken. Landelijk gezien, zou ik niet willen dat de PvdA samengaat met een ande re partij. Maar omdat PrO zich met lokale zaken bezighoudt, is het veel makkelijker een allian tie te vormen. Stel echter dat bijvoorbeeld D66 landelijks iets zou doen waar wij echt op te gen zijn, dan denk je erover je lokaal ook van die partij te dis tantiëren.". Een belangrijke taak voor PrO is Marja Kraakman: „Ik ben altijd al maatschappelijk betrokken geweest." Foto-. Dick Hogewoning in haar ogen het in discussie over welk onderwerp. Zoals een komt, maar iedereen zegt ook: blijven met de inwoners van jeugdhonk. Iedereen vindt het not in my backyard. We hebben Oegstgeest. „Het maakt niet uit belangrijk dat zo'n plek er eens een enquête onder oude ren gehouden. We wilden we ten hoe zij in hun jeugd waren. Of ze ook niet ergens rondhin gen. We laten ze nadenken over zichzelf, want nu belemmeren de volwassen inwoners van Oegstgeest de kqpst van een jeugdhonk. Onzewactie praat wel vaak met de burgers. De le den gaan vaak naar buurtbij eenkomsten om te horen wat er onder de mensen leeft." Als het aan Kraakman ligt, blijft PrO er in de toekomst op ha meren, dat Oegstgeest een zelf standige gemeente kan blijven. „Ondanks de schuld door Poel geest, heeft de provincie Zuid- Holland pas nog laten weten dat Oegstgeest bestuurskracht heeft. Waarom wordt er altijd gedacht over een groter Leiden? Men moet eens anders denken. Ik zeg wel eens als grapje: waar om niet de Merenwijk bij Oegstgeest?" Voorlopig gaat ze een half jaar tje wat cultuurschade inhalen. „Lekker naar het museum. En daarna ga ik me weer inhoude lijk met politiek bezig houden. Of ik me beschikbaar stel als uitvoerend politicus? Daar wil ik me nog niet over uitspre ken." door Bas de Rue leiderdorp - De Leiderdorpse CDA- fractie houdt niet langer vast aan de plek langs de A4 als enige optie voor nieuwbouw van de Brede School. De collegepartij vindt dat de vertraging die het project heeft opgelopen, de school te veel onzekerheid oplevert. Ook andere bouwlocaties moeten een serieuze kans krijgen, zegt de partij. Eind vorig jaar liet de provincie weten dat toestemming voor de bouw van de Brede School nog wel even kan duren, zeker tot mei. De bouwplek die het college van burge meester en wethouders op het oog heeft - op de hoek van de Ericalaan en de Hoogmadeseweg - ligt op zes tig meter van de A4. Deskundigen vrezen dat nieuwbouw van de school zo dicht bij de snelweg gevaarlijk is vanwege luchtverontreiniging. De provincie onderzoekt op welke plek ken de verontreiniging te hoog uit valt. Ook het kabinet speelt nog een rol in de kwestie. Naar verwachting doet Den Haag in mei een uitspraak over hoe dicht bebouwing op de snelweg mag staan. Wethouder Molkenboer liet in december al weten dat de kans bestaat dat de Brede School helemaal niet langs de A4 komt te liggen. Dit levert de school te veel onzeker heid op, vindt het Leiderdorpse CDA. Hoewel de partij nog steeds vast houdt aan haar eerste voorkeur, nieuwbouw bij de A4, is het tijd om ook andere alternatieven serieus te nemen te onderzoeken, zegt fractie voorzitter Stevers. „Het duurt alle maal erg lang. Het is raadzaam om niet krampachtig aan de A4-locatie vast te houden. Anders sta je in mei wellicht met lege handen als zou blij ken dat je naast de A4 niet mag bou wen." De christen democraten vinden de nieuwbouw bij het Samsonveldje aan de Hoogmadeseweg tegenover zwembad De Does het beste alterna tief. Probleem van het veld is dat er archeologische resten zijn aangetrof fen, zodat de gemeente er niet zo maar kan graven. Maar als de nood aan de man komt, is daar wellicht een mouw aan te passen, zegt Ste vers. „Het is een plek die we serieus moeten overwegen. Misschien kun nen we de school bouwen zonder de resten te beroeren." Volgens wethouder Molkenboer ligt het niet zo eenvoudig. Hij is aan han den en voeten gebonden. „Aan elk al ternatief plan kleven evenveel proble men als aan de bouw bij de A4", zegt de wethouder. „Het Samsonveldje ligt ook niet ver van de A4. Het kabi net kan dus in mei bepalen dat we daar niet mogen bouwen. En dan laat ik de archeologische resten nog bui ten beschouwing." Nieuwbouw op de huidige plek is evenmin een aantrekkelijke mogelijk heid, aldus de PvdA-wethouder. „Op korte termijn is geen oplossing te vin den. Natuurlijk onderzoeken we alle mogelijkheden, maar we zijn afhan kelijk van wat provincie en kabinet bepalen. Het CDA geeft nu het idee dat snelle oplossingen mogelijk zijn, maar dat is niet zo." _rs Versteegen 1 eerste paal ide - Bij het catering- ;1 van de Zoeterwoudse er Heineken is op- :ote onrust ontstaan, riding was dit maal de randiging van persoon- dsmakingsgesprekken ieuwe werkgever van tinepersoneel, cateraar Medewerkers kregen weekeinde te horen paar dagen later - af- woensdag en donder- eerste gesprek had- tet hun nieuwe werkge Architect Flip Robers kijkt toe als aannemer Den Hertog aan het metselen is. Foto: Dick Hogewoning door Judy Nihof warmond - Al in 1991 maakte de Warmondse architect Flip Robers een restauratieplan voor de eeuwenoude muur rondom het Oude Toren-complex in zijn woonplaats. De ringmuur is in de loop der jaren ernstig in verval geraakt. Door gesteggel over subsidies kunnen Robers en aannemer Den Hertog nu, veertien jaar later, met het mo nument aan de slag. De architect is blij dat hij na ja ren wachten leiding mag geven aan een restauratie op een van de mooiste locaties van War mond. „Ik heb iets met dat plekje", zegt hij. „Dat komt ook omdat ik de restauratie van de Oude Toren heb gedaan. Daar door voel ik me er extra nauw bij betrokken." Met de subsidie is het uiteinde lijk goed gekomen. De restaura tie kost ongeveer 200.000 euro. De provincie legt daarvan een klein deel op tafel, de Protes tantse Gemeente betaalt de rest. Bij de restauratie van de 175 meter lange muur komt veel kijken. Voor een grondig herstel is het nodig om de muur eerst voor een groot deel af te bre ken. De muur wordt weer opge bouwd met het eigen materiaal, maar ook met stenen afkomstig van oude gebouwen die elders in het land zijn gesloopt. Het werk is naar verwachting in het komend najaar klaar. „Dan gaat de muur zeker weer een paar honderd jaar mee", aldus Ro bers. De Warmondse restauratie-ar chitect neemt soms wel twee keer per dag een kijkje bij de werkzaamheden. „Veel mensen denken: ach, het is maar een muurtje. Maar je weet bij zo'n restauratie niet wat je elke keer tegenkomt." „Als bijvoorbeeld blijkt dat er gens een fundering is scheefge zakt, dan moet je een afweging maken of je er een moderne be tonplaat neerlegt of een tradi tionele, gemetselde fundering. Voor het aanzicht van de muur maakt het niet uit. Maar op de lange termijn kan zo'n beslis sing consequenties hebben. Be ton is stug, geeft niet mee, waardoor je scheuren kunt krij gen. Dus waarom zou je er dan modern materiaal tussen flan sen?" Het is volgens Robers nooit een optie geweest om de muur te laten afbrokkelen, in overeen stemming met de ruïne naast de Oude Toren. „Een muur in verval kun je wel heel roman tisch vinden. Maar als je niets doet, valt hij om en lopen er straks koeien op de begraaf plaats. Het moet wel een af scheiding blijven." ivouDE - De drie broers >en van het gelijknami- jedrijf hebben gisteren te paal geslagen voor iwe showroom/werk- de Europaweg in lude-dorp. Hun oude inlangs gesloopt omdat meer voldeed aan de lagse eisen. De nieuw st over tien maanden %bt die tijd gaat de ver- \n auto's aan de Europa ion door. Dat gebeurt •el van het oude pand (-(jijven staan en dat ook Jesloopt zodra de nieuw- f is. De andere vestiging steegen, aan de Schen- doet de komende |n dienst als werkplaats por. Zodra de nieuw- 1 de Europaweg af is, e vestiging aan de veg afgestoten. „We nuit één locatie wer- Jt is wel zo efficiënt", al- Jan Versteegen. De ordt verkocht aan een Ontwikkelaar die er hui lt bouwen. „De verkoop 1 als rond", aldus Ver- jde-dorp - Een 49-ja- r uit Leiden en een bromfietser uit Zoe- 'Izijn gistermorgen met h botsing gekomen op bad langs de Papeweg voude. De Leidenaar 1 de aanrijding een bnd over, de Zoeter- r klaagde over een pijn-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15