Rijnzone als overloop voc woningbouw LEIDEN REGIO Vijftien maanden geëist tegen agressieve Leidenaar 'Ik blijf twirlen tot ik niet meer kan k Raadsel rond gestolen bankje aan Herengracht Provincies op zoek naar ruimt| Ondernemers eens bijdrage aan eigen for Stoutenm zaterdag 15 januari 2001 door Rody van der Pols oen haag/leiden - Doodsbedreigingen aan het adres van een portier van het LVC in Leiden, een straatroof en het over de grond sleuren van een ex- vriendin. Voor deze lijst van delicten eiste de officier van justitie voor de rechtbank van Den Haag vijftien maanden gevangenisstraf tegen een 36-jarige Leidenaar. De verdachte zelf gaf toe dat hij op sommige punten fout had gezeten. Zo had hij inderdaad geruzied met een portier van het LVC in de nacht van 23 mei vorig jaar. Daarbij waren wellicht ook harde woorden gevallen, maar - zo benadrukte hij voor de rechter - hij had zeker geen doodsbedreigingen ge uit. Bovendien was er ook een aanlei ding voor de ruzie: bij het verlaten van het LVC was hij zijn jas vergeten. Toen hij die vervolgens wilde ophalen, had de portier hem de toegang geweigerd, terwijl het buiten koud was. „Toen ging ik bekvechten." Wat er echter daarna gebeurde vol gens de officier van justitie, ontkende de Leidenaar ten stelligste. Die be weerde dat de verdachte op zijn fiets was gesprongen en in de Mandenma- kerssteeg - schuin tegenover het LVC - een man van zijn geld had beroofd. Terwijl hij naast het slachtoffer was gaan rijden, zou hij gedreigd hebben: „Geef me 5 euro of ik schiet je neer." Tijdens een spiegelconfrontatie was de Leidenaar als schuldige aangewezen. Maar volgens de verdachte was er sprake van een persoonsverwisseling. Na afloop van het reggae-feest hadden de straten rondom het LVC gekrioeld van de donkergekleurde 'rastaman nen', zoals hijzelf. „Dus als je het slachtoffer confronteert met één don kere man is het logisch dat hij mij als dader aanwijst." Een maand na het incident bij het LVC was de man opnieuw in de fout ge gaan: ditmaal had hij ruzie gemaakt met zijn ex-geliefde en haar vriendin. Daarbij was een worsteling ontstaan, waarbij hij de ex-vriendin over de grond had gesleurd. Haar broek en laarzen waren volledig vernield. Ook was ze een kettinkje en medaillon kwijtgeraakt. De ruim 250 euro schade die hierbij was ontstaan, wilde de man best vergoeden. „Want wat ik heb ge daan, was niet goed." De delicten moesten de Leidenaar ex tra hard worden aangerekend, aldus de officier, aangezien hij maar geen le ring leek te trekken uit zijn eerdere misstappen. Voor onder meer diefstal en geweld had de man inmiddels elf jaar achter de tralies doorgebracht. Dit keer zal het echt anders gaan, be zwoer de Leidenaar. Het geloof zou hem helpen zijn leven te beteren. Maar dan moest hij toch ook echt met zijn agressie leren omgaan, vond de rechter. Wat de verdachte beaamde. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Leidse Kopergirls kunnen zich tijdens het NK plaatsen voor het EK Ciska Pijnaker (18) uit Leiden „Sinds mijn derde doe ik aan twirlen op deze vereniging, ook mijn zusje zit hier en mijn moeder heeft het ook gedaan. Ik ben met de groep al Europees kampioen geworden, ik doe nu niet meer aan solo twirlen." Omdat ze geen solo meer doet, traint Ciska alleen op maandag en dinsdag, maar vlak voor belangrijke wedstrijden elke avond. „Ik doe een opleiding voor apothekersassistente en ik loop hier ook stage in de Kooiapotheek. Als we elke avond trainen, moet ik meteen door na het werk, zonder te eten. Pas na de training rond een uur of tien is daar dan tijd voor." Ook Ciska vindt de internationale wedstrijden het leukst. „Dan is er echt veel publiek, het lijkt net alsof je een popster bent. Maar ik ben nooit echt zenuwachtig, dat is mijn sterke punt. Sommige meiden zijn al weken van te voren aan het stressen." Het succes van de Kopergirls is volgens de Leidse te danken aan de sfeer op de vereniging. „Je begint hier heel jong. De meesten ko men al vanaf hun derde jaar. Veel meiden komen uit de buurt, je kent elkaar dus al lang en we zijn een heel hechte groep." Heerst er haat en nijd tussen de verschillende verenigingen die meedoen met belangrijke wedstrijden? „We hebben niet echt met die andere meiden te maken, maar er is zeker wel spanning. We proberen het sportief te houden." Makkelijk is het volgens Ciska niet om kampi oen te worden. „Het is echt hard werken, de acts moeten ook steeds vernieuwend zijn. Je houding en uitstraling zijn ook erg be langrijk bij deze jurysport." De Leidse wil zondag graag winnen. „Voor minder doe ik het niet. Ik blijf twirlen tot ik niet meer kan." De meervoudig kampioenen de van de Leidse twirlvereniging The Kopergirls strijden zondag om de titel van het Nederlands Kampioenschap in Rotterdam. De beste drie uit elke categorie mogen door naar het Europees Kampioenschap op Sicilië in maart dit jaar. Als alles goed gaat, kunnen zij in 2006 de wereldtitel behalen in Eindhoven. Tekst: Dafne Dubois Foto's: Hielco Kuipers Denise Velthuyzen (10) uit Leiden Ook Denise's sterkste punt zijn haar stalen zenuwen. „Ik ben maar heel soms zenuwachtig, terwijl sommige meisjes zelfs moeten hui len." De leerlinge van basisschool de Springplank is net als de an dere meiden op zeer jonge leeftijd begonnen met twirlen. „Mijn nichtje zat ook al op twirlen en toen ben ik zeven jaar geleden ook begonnen. Het is belangrijk om jong te beginnen." Denise vindt de techniek 'Rolls' nog het moeilijkst. Bij deze oefe ning moet je de baton over je armen laten rollen. Dat twirlen nog niet overal even bekend is, merkt de 10-jarige regelmatig. „Als ik zeg dat ik op twirlen zit, verstaan ze het soms niet eens en vragen ze 'turnen'? Maar als ze eenmaal weten wat het is, vinden ze het wel leuk." Alle meiden geven hun voorkeur aan moderne muziek om op te twirlen. „Ik vind swingende muziek het leukst en niet al leen instrumentaal." Omdat Denise nog jong is, wil ze de sport nog jaren blijven beoefe nen. „Sabine is mijn voorbeeld." Ook de jonge twirlers trainen elke avond, en Denise's moeder is vaak aanwezig. „Mijn hele familie komt kijken naar wedstrijden, zelfs mijn opa en oma komen altijd kijken." Met haar groep en solo is Denise in de leeftijdscategorie junior al Nederlands kampioen geweest. Ze verwacht ook dat ze zondag in de prijzen valt. Sabine Hoogendijk (23) uit Woerden „Ik zit pas vijf jaar bij de Kopergirls, maar ik ben al op heel jonge leeftijd begonnen met twirlen omdat mijn moeder dat ook al deed. De hoogste titel die ik heb behaald tijdens kampioenschappen is wereld- en europees kampioen met de groep. Solo ben ik meer voudig europees kampioen en tweede van de wereld bij de senio ren." Sabine is ook geselecteerd voor het nationaal selectieteam. „Maar het is niet zo dat je dan meteen door bent naar het EK, ik heb gewoon extra training in betere zalen. Ik train ongeveer 15 uur per week, maar met kampioenschappen in zicht is dat meer." Overdag studeert ze nog, aan de Johan Cruijf University in Amster dam voor topsporters. Haar stageopdracht luidt 'maak van twirlen een sport'. „Ik wil twirlen meer bekendheid geven als sport. Ik vind twirlen het meest op ritmische gymnastiek lijken, maar dan met een baton erbij. Het verschil is dat wij geen radslagen mogen ma ken. Er is ook een internationale bond opgericht, wat een voor waarde is om je aan te mogen sluiten als sport bij het NOC'NSF. Tussen april en juni gaan we met deze organisatie praten. Als je wordt goedgekeurd, ben je eindelijk officieel een sport." De leukste wedstrijden vindt Sabine de EK's en WK's. Haar sterkste punt is haar lenigheid. „Dat is handig bij het onderdeel dance, waarbij je helemaal vrij mag bepalen wat je doet. Als je lenig bent, kan jé extra punten verdienen. Ook de muziek mag je vrij kiezen bij dance. Bij andere onderdelen gaat het vooral om techniek met de baton of mag je deze bijvoorbeeld niet opgooien. De muziek is dan ook meestal klassiek." leiden/regio - In het gebied langs de Oude Rijn tussen Leiden en Alphen komen mogelijk meer woningen. De zogeheten oude Rijnzone is in beeld als 'overloop' voor de woningen die niet in de Haarlemmermeer of in de Bol lenstreek kunnen worden ge bouwd. Dat blijkt uit de opdracht die minister Dekker geeft aan de provincies Noord- en Zuid-Hol land en aan gemeenten. Die moeten het komende najaar een antwoord geven op de vraag waar tot 2030 10.000 tot 20.000 woningen kunnen wor den gebouwd. Daarbij hoeven ze zich niet strikt te beperken tot de Haarlemmermeer en de Bollenstreek, zo stelt minister Dekker van VROM. Dekker ziet zelf heel goed hoe beperkt de mogelijkheden in de Haarlemmermeer en de Bollen streek zijn, zegt ze. De Bollen streek is in de Nota Ruimte aangewezen als zogeheten greenport, terwijl in de Haar lemmermeer de uitbreidings mogelijkheden voor Schiphol alle prioriteit hebben. In grote delen van de Haarlem mermeer en de Bollenstreek mag daarom, met uitzondering van al bestaande plannen, geen nieuwbouw meer komen om dat die huizen in de toekomst te veel geluidsoverlast zullen krijgen. De aanwijzing tot greenport betekent ook dat in de noordelijke bollenstreek grootschalige bouw taboe is. I; Daarmee blijft alleen d51 rand van de Haarlem»0 over voor grotere nieil1 plannen, hoewel daar gens Dekker nadrukker dacht moet zijn voor <f, teit van de bouw. e De minister herhaalt rr dat het kabinet betwijfr Duin- en BoUenstreekx voor de eigen inwonf nog kan bouwen voort® zoekenden uit met nf Amsterdamse regio, r eerder weten in de Bol» 10.000 woningen voor li ningzoekenden te willfl wen. De provincies en ge" mogen daarom wat ru ken: naar de as Leiden en de oude Rijnzone, 1 f naar de as Haarlem dam-Almere. Wat zijn mogelijkheden voor ningen, wil Dekker wel Toch blijft de Bollenst Dekker betreft niet buiten schot. Zij wil wordt gekeken naar heden voor woningloi de stations. In Hillego al jaren gepraat over h niet bebouwen van de het gebied tussen het s 4 het dorp. Daarnaast stelde het. langs geld beschikbaar derzoek naar een statiq Schiphollijn bij Daarbij wordt ook gedaan naar groo nieuwbouw in de Kli 0 gerpolder. n door Eric-Jan Berendsen leiden - De Leidse ondernemers zijn het eens over een verplich te bijdrage aan allerlei activitei ten in de stad. Elk bedrijf in Lei den, behalve non-profit organi saties, gaat vijf procent meer ozb-afdracht betalen. Dat geld wordt vervolgens door de ge meente in het ondernemers fonds gestort. Zo komt er naar verwachting 700.000 euro per jaar binnen. Van dat geld kun nen de diverse winkeliers- en ondernemersverenigingen al lerlei activiteiten bekostigen. De gemeenteraad neemt 25 januari een besluit over het voorstel van de ondernemers. Centrummanager Robert Strijk is blij met de uitkomst van het overleg met de Leidse onderne mers omdat daarmee eindelijk een eind komt aan het ver schijnsel dat sommige winke liers en ondernemers wél mee betalen aan gemeenschappelij ke activiteiten en andere niet. „Het is ook een goed voorstel want iedereen betaalt mee en het geld dat een winkel of be drijf in het fonds stort, krijgen ze ook weer terug. Dit voorstel hi wordt breed gedragen. Andere opties om geld ondernemersfonds ti waren een verhoging precariobelasting of d ring van een aparte rei fo lasting. De ondernem ben die voorstellen duiV; pen. Het staat de winkelier! t dernemersverenigingei Strijk vrij om het geld p, gen inzicht te spender n winkeliersvereniging k 'eigen inbreng' terug. niet zo dat de ondem Leiden Noord voor ai in het centrum betale verschillende verenigii ei gen hun geld naar eigi besteden. Zo zal de w vereniging in het cenüc voorbeeld geld uitge ja feestverlichting, de int e| sinterklaas en advertei koopzondag. En de fell mers in de Rooseveltst n: den er beveiliging vat) betalen." ha Een woordvoerster vafle meente laat weten dttj meester en wethouE binnenkort over hetjei van de ondernemers bvaJ Is het een brutale diefstal, een studentengrap of het werk van een bankjesfetisjist? Die pran gende vraag houdt Thea Pieter- se de laatste dagen bezig sinds eerder deze week een houten bankje voor haar woning aan de Herengracht is gestolen. En dat was niet zo maar een dief stal want de twee daders heb ben er een ander, ouder en le lijker bankje voor terug gezet. „Dat geloof je toch niet. het is net een droom", aldus Pieterse. Het bankje stond tegen de voorgevel achter een hekje en werd door Pieterse en familie gebruikt om lekker in het zon netje te ontbijten of koffie te drinken. Het was gekocht in de kringloopwinkel en opgeknapt. Een mooi bankje van gietijzer en blank hout. Totdat in de nacht van afgelo pen dinsdag op woensdag om kwart over vier een man en een vrouw het bankje over het hek tilden, er een 'gewoon' houten tuinbankje voor terugzetten en vervolgens doodgemoedereerd met het gestolen exemplaar over de Herengracht richting Groenesteeg wandelden. Pie terse weet dit alles van een buurvrouw die toevallig wakker was en het hele tafereel heeft De Blauwe Steen, die al 700 Jaar in de B reestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 „Het waren zo op het oog keu rige mensen", aldus Pieterse. „Een man en een vrouw van rond de 40 en goed gekleed. In eerste instantie denk je natuur lijk aan een misplaatste grap van aangeschoten studenten maar dat was het dus niet. Ik heb ook al gedacht dat het een project van kunstenaar is of zo iets maar dat lijkt me niet waarschijnlijk." Het gestolen bankje is door Pieterse twee jaar geleden voor 30 euro bij de kringloopwinkel gekocht en daarna helemaal opgeknapt. Het ijzer zit strak in de verf en het hout is ge schuurd en glanzend gelakt. „Het zou kunnen zijn dat de voormalige eigenaar het bankje hier heeft zien staan en heeft gedacht, hé daar staat mijn bankje, die wil ik terug. Vervol gens is hij 's nachts met zijn vrouw gekomen om de bankjes om te ruilen. Daar kan in nog een beetje begrip voor opbren gen, maar ik denk ook als je dat bankje nou zo graag terug wilt, bel dan even. Want wat er nu is gebeurd, blijft natuurlijk pik ken." Tot slot verbaast Pieterse zich nog over één ding. „Het gesto len bankje was best wel zwaar omdat het van gietijzer was. De dieven kunnen dus nooit ver zijn gekomen met dat bankje tussen hen in. Er moet ergens in de buurt een auto hebben gestaan waar ze de bank heb- Aan de Herengracht werd eerder deze week een bankje voor een huis gestolen. De dieven zetten er een ander bankje voor in de plaats. Foto Hielco Kuipers ben ingezet. Maar hoe het ook zij, ik baal best van die diefstal en wil gewoon mijn bankje te rug." Wie is de beste moppentapper? Wie wordt de beste moppen tapper van Leiden en omstre ken? Dat wil een aantal stam gasten van diverse cafés in Lei den wel eens weten. Na alle el lende van de afgelopen weken wordt het weer eens tijd om ouderwets te lachen in een ge zellige kroegsfeer. Daarom wordt er de verkiezing 'de bes te moppentapper' georgani seerd. Donderdag 3 februari vindt in café de UB op de Beestenmarkt de eerste voorronde plaats, ge volgd door andere voorrondes op 11,18 en 25 februari. Begin maart is de grote finale. In schrijven is mogelijk bij café de UB, café de Hut van Ome Hen- ne, café Lazarus en café Malle Babbe of via info@depilos.nl Eric-Jan Berendsen Beverwijk zondag 16 januari Woonboulevard Beverwijk. Parallelweg 10. Telefoon (025 9 Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein 1Telefoon (071 Donderdag koopavond. Bezoek ons ook op internet: www.stc

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14