rik de Vlieger topt met zaken ARITIEBEURS 2005 idernemer 'gesloopt' door kritiek Ouderbijdrage Adelbert twee keer zo hoog als gemiddeld 5- istdieven voor roof in museum Vermisten na modderstroom 3Ludieke wagenschooit tijdens Bloemencorso Onderzoek: Nederland 'ontstreekt' LD-Bus staat in Katwijk Bus met Nederlandse pelgrims verongelukt op weg naar Mekka Eeuwenoud DNA kan rol spelen in strijd tegen aids 4i Jï^_ woensdag 12 januari 2005 OPGERICHT 1 MAART 1860 Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Opklaringen 7/8° p ub! zw 8/90 13-5 leiden - Op een flink aantal scholen in de Leidse regio ligt de ouderbijdrage voor leerlingen ver boven het landelijke gemiddelde van 79 euro per kind. 'Top per' is het Adelbert College in Wasse naar, dat een 'vrijwillige ouderbijdrage' vraagt van 187 euro per jaar. Dat blijkt uit navraag bij alle middelbare scholen in de regio, die werd gedaan voor de on- derwijsbijlage Schoolkeuze 2005, die vandaag bij het Leidsch Dagblad ver schijnt. Het Vlietland College in Leiden is tweede met een bedrag van 137,50 eu ro per jaar, gevolgd door het Northgo College in Noordwijk, dat' 125 euro per jaar vraagt. Twee Leidse scholen com pleteren de regionale top 5: het Stedelijk Gymnasium (112,60 euro) en het Bona- ventura College (105 euro). De vrijwillige ouderbijdrage is lang niet de grootste kostenpost voor ouders met kinderen op de middelbare school. Zij betalen voor kinderen vanaf 16 jaar 949 euro lesgeld per jaar en zijn gemiddeld 500 euro per kind kwijt aan boekengeld. Daarbij ko men nog kosten voor materialen zoals pennen en schriften, en kosten voor schoolreisjes en dergelijke. De duurste schoolreis in de regio wordt gemaakt door het Rijnlands Lyceum in Oegst- geest. Leerlingen kunnen voor 700 euro op excursie naar Michigan in de VS. Schoolkeuze 2005: 'Kosten voortgezet onderwijs blijven stijgen' ihn Oomkes érdam/haarlem - Erik de ir heeft gistermiddag d en vijand verbaasd door [nverwacht terug te trek- s ondernemer. Een princi- ord voorziet in de over man belangen in Imca i aan het zittende ma- Inent onder leiding van Ton psten en Jan Heeremans. ger zal zijn mediabedrijf il mogelijk verkopen. Zelf "e Vlieger nog als adviseur ichieter betrokken bij de r weer vertoevende lartonderneming Exel 1 Group. negatieve publiciteit die fgelopen maanden over Iieen is gekomen, ziet De Ir de lusten van het onder- rschap niet meer in. Hij 1 een persverklaring voor jzin te kiezen. „Ik zal niet llen dat wat er de afgelo- laanden is gebeurd, een vissel heeft getrokken op tersoonlijke geluk en op a mijn gezin. Mijn kinde- Jerden er op school over iproken. Dat wil ik niet Ik heb 27 jaar hard en ;zier gewerkt. Dat plezier I de laatste tijd een beetje aakt." Erik de Vlieger. Archieffoto: United Photos De Vlieger trekt zijn vingers van zijn concern af omdat hij ge noeg zegt te hebben van 'het gezeur': „Ik was meer tijd kwijt aan het weerleggen van allerlei ongefundeerde kritiek dan aan datgene wat ik leuk vind, name lijk ondernemen." De belang stelling van justitie en de belas tingdienst en de problemen met zijn rechterhand in de luchtvaart, Harm Prins (over Dutchbird en Exel Aviation) stemden De Vlieger een maand geleden al wanhopig. Volgens vakbond De Unie heeft de belastingdienst gisteren nog een inval gedaan bij een Exel- vestiging op Schiphol. Justitie in Amsterdam wilde dat in het 'kader van het onderzoek' niet bevestigen. Overigens geldt De Vlieger voor het parket 'beslist niet als verdacht'. Erik de Vlieger (Zandvoort, 1959) had voor Nederlandse begrippen een bijkans Donald Trump-achtige uitstraling. Als zoon van IMCA-oprichter Jan de Vlieger bouwde hij, eerst met zijn broer Frans, met flair en in amper vijftien jaar tijd een miljardenconcern op uit het fundament van het gelijknami ge naaimachinebedrijf in Haar lem. Bij IMCA maakte hij for tuin in het vastgoed, sloeg zijn vleugels ook uit in de scheeps bouw en media (Nederlandse Tijdschriften Groep) en maakte Exel Aviation Group tot een van de grootste Nederlandse lucht vaartondernemingen. Een vertrouweling stelt dat De Vlieger 'is gesloopt' door de voortdurende kritiek en proble men van de afgelopen maan den. Berichten over bedreigin gen vanuit het criminele circuit worden door bronnen rond De Vlieger tegengesproken. Pagina Binnenland i: Jongensdroom Erik de Vlieger eindigt in nachtmerrie I/gpd - De politie ver- j dat de dieven die zon- pht 23 schilderijen en zil te met een waarde van 10 iljoen euro roofden uit jVestfries Museum in het museum zondag- nog hebben bezocht, (ge de afsluiting van de pjententoonstelling 'Ge- van Noord-Holland' :t die dag met driehon- lezoekers extra druk in ïseum, waardoor de ro- inopvallend een kijkje konden gaan nemen. Het rechercheteam is daarom zeer geïnteresseerd in de getui genissen van de expositiebe zoekers. Daarnaast gaat men ook het museumpersoneel ho ren, onder wie de mensen van het beveiligingsbedrijf. Hoewel vast is komen te staan dat de inbraak zonder hulp van bin nenuit te doen was, sluit de po litie niet op voorhand uit dat de daders toch hulp hebben gekre gen. Gisteren is ook begonnen met een uitgebreid buurtonder zoek in de binnenstad. De onderzoekers hebben in middels wel een goed beeld van de manier waarop de kunstro vers zondagnacht het alarm in het museum hebben omzeild. Volgens het team is het in tech nisch opzicht een hoogstandje geweest, omdat het alarm voor de buitenwacht gewoon intact bleef. Pagina Kunst8<Cultuur: 'Criminelen in wereldwijd net werk' (advertentie) wereld aan e v o januari S005 Jaarbeurs-Utrecht Hby PIjy Dagelijks 10 00 - 18.00 uur, vrijdag 10.00 aa-00 uur. CLV Voorverkoop via www.vakantiebeurs.nl of via ANWB-verkooppunten. Verzekeringen voor reizigers J\/|eer weten? Bel Ü9ÜO - 5227 2387 Q,45 p/m). los angeles - Reddingsteams zochten gisteren in het dorp La Conchita in de Amerikaanse staat Californië verwoed verder naar 27 mensen die worden ver mist nadat een deel van het dorp onder de modder was verdwe nen. Bij de ramp kwamen vier mensen om het leven en raakten achttien mensen gewond. La Conchita ligt aan de voet van een berg die door overvloedige regenval deels instortte en vijf tien huizen verwoestte. Negen mensen zijn gered uit de puinho pen. De hulpdiensten hopen nog steeds overlevenden te vinden. In Californië zijn door het nood weer van de afgelopen dagen al zeker twaalf doden gevallen. Foto: EPA/Joshua Gates COMMENTAAR VINGERAFDRUKKEN Ie Kamer loopt niet ir het afnemen van vin- ;en van vliegtuigpas op Schiphol en andere Kamerleden heb- zozeer principiële be tegen deze veiligheids maar twijfelen aan :he nut ervan. Het af- van vingeraf- 1 op Schip- ft alleen zin een centrale ik zou be- let vingeraf- van ver- ®e personen in binnen- en nsfnd. En die is er (nog) nu: en het terecht dat de Ko- iei e Marechaussee om mo- opsporingsmiddelen 3e marechaussee is ver- fdelijk voor de grenscon- or let controleren van pas- tn1die tamelijk gemaWce- e l irvalsen zijn, is een ver- its( opsporingsmethode in ig.lige digitale wereld. Op >1 wordt al geëxperimen- oet irisscans, die in de de Staten (VS) steeds geld doen. In de VS ligt ts. gheidslat al jarenlang er dan in Nederland, ol.fcde Kamer maakt zich er een beetje gemakkelijk vanaf door de verplichte vingerafdruk af te wijzen. Uit onderzoeken blijkt dat burgers veel minder bezwaar hebben tegen het opge ven van privacy in ruil voor vei ligheid dan politici denken. De uitgebreide identificatieplicht die vanaf 1 januari een feit is, heeft onder de bevol king nauwelijks tot er gernis geleid. De meeste burgers rede neren dat alleen zij die kwaad in de zin hebben van deze maatregel te lijden hebben. En zo is het. Het is een feit dat veel maatre gelen slechts schijnveiligheid bieden. Alle Amerikaanse veilig heidseisen ten spijt boorden twee gekaapte vliegtuigen zich in het World Trade Centre in New York. De vliegtuigkapers hadden hun vingerafdruk afge staan, maar ze waren geen be kenden van de politie. Er ging nergens een alarmbel af. Elke af zonderlijke maatregel heeft zijn beperkingen, maar het samen stel van inspanningen biedt een betere garantie op een veiliger wereld dan niets doen. Hugo Schneider LissE - Het Bloemencorso van de Bollenstreek gaat geld vra gen van de toeschouwers. Voor de stoet van de praalwagens gaat de organisatie een 'ludieke wagen' laten rijden die de men sen langs de kant welkom heet, een genoeglijk corso wenst en een vrijwillige bijdrage vraagt. Dit zogeheten schooien is vol gens corsovoorzitter L. van der Zon heel gebruikelijk bij de car navalsoptocht in Roosendaal en kan een uitkomst zijn voor de fans die het corso best willen ondersteunen. „We weten dat die mensen er zijn en nu geven we ze die kans. Het is geheel vrijwillig en elke bijdrage is wel kom." Van der Zon deed die uitspraak gisteravond in Lisse bij de pre sentatie van de ontwerpen van de zeventien praalwagens. Het bloemencorso kost veel geld, legde hij uit. „En het is steeds moeilijker om sponsors te vin den. We zijn blij dat de ABN Amro na een jaar afwezigheid weer meedoet,maar het is jam mer dat Voorhout nog steeds niet definitief over de brug is. Voor het mooie zouden er on geveer twintig praalwagens mee moeten rijden." De wagens hebben dit jaar als thema Hollandse evenementen. Onder die evenementen zijn Bevrijdingsdag (de wagen van Sassenheim), Koninginnedag (Keukenhof), Vuurwerkfestival (Noordwijk), Najaarsfeesten (Lisse) en het Bloemencorso zelf (IBC). De praalwagens worden vanaf donderdag 21 april in elkaar ge zet in de Klinkenberghallen in Sassenheim. Op vrijdagavond 22 april rijden de wagens door Noordwijkerhout, de dag erna vindt het 'echte' Bloemencorso plaats. Dan rijdt de stoet van Noordwijk naar Haarlem, waar de wagens op zondag 24 april in de binnenstad bijna een hele dag bekeken kunnen worden. eindhoven/gpd - Resten van honderden eeuwenoude graven onder het Catharina- plein in het centrum van Eindhoven kun nen mogelijk bijdragen aan de strijd tegen aids. Een team van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), onder leiding van DNA-deskundige Peter de Knijff, wil hiernaar onderzoek doen. Het Eindhovense gemeentebestuur is bereid het plein te la ten uitgraven. Onderzoek van het DNA van de middel eeuwse doden kan wellicht uitsluitsel ge ven over de vraag waarom een deel van de West-Europeanen geen aids krijgt terwijl zij wel besmet zijn met het HIV-virus. De oor zaak hiervan ligt mogelijk in de pestepide mieën die Europa in en na de Middeleeu wen troffen. De overlevenden hebben in die periode een afweermiddel opgebouwd dat nu het HIV-virus weerstaat, zo wordt in wetenschappelijke kringen vermoed. „Dit is een zeldzame plek voor Nederland, omdat is aangetoond dat hier nog middel eeuws menselijk DNA in de grond zit", al dus de Eindhovense wethouder Schreurs. Hierdoor is het mogelijk om DNA van voor, Groningen/ANP - Het is niet waar dat de belangstelling voor de eigen regio of streek in Ne derland toeneemt. Integendeel zelfs: Nederland 'ontstreekt', het regiogevoel is aan het afne men. Dat stelt cultureel geogra fe Carola Simon in een onder zoek waarmee ze 20 januari promoveert aan de Rijksuniver siteit Groningen. Volgens de onderzoekster be stormen liedjes in dialect de Top 40 en vertelt in televisiere clames een Limburgse waarom juist haar bank zo betrouwbaar is. De streekidentiteit lijkt daar door ogenschijnlijk in opmars. Juist nu, in een tijd dat iedereen mobiel is en de wereld één groot dorp wordt, zou de popu lariteit van streken toenemen, luidt een veelgehoorde theorie. Maar Simon onderzocht de Ne derlandse streekidentiteiten en concludeerde het tegendeel: Nederland ontstreekt. Behalve als er geld mee te verdienen valt, want dan wordt de streek plots een modieus product. Si mon, sinds kort werkzaam bij het Sociaal Cultureel Planbu reau, verrichtte haar onderzoek aan de hand van het gebruik van streeknamen. Ze bezocht drie gebieden: Waterland, de Noordoostpolder en Twente. Volgens de onderzoekster was er wel een tijdelijke opleving van het aantal gebruikte streek namen in boeken tot de jaren tachtig, maar daarna is een sterke afname te zien. In de re gionale pers, onderwijsmetho den en bedrijfsnamen neemt het gebruik van streeknamen al decennia af. Van de ruim vier honderd verenigingen die rea geerden, blijkt 23 procent streekgericht, 77 procent heeft een lokaal werkgebied. De redacteuren AV' van de Krant in de Bus gaan vandaag naar Kat wijk. De bus staat bij de ijsbaan in de Zanderij. Wie een verhaal heeft, tips, vragen of suggesties, kan zich vanaf 10.00 uur bij de rijdende re dactie melden. 'Onze problemen vallen in het niet' Amsterdam - „Tegen de achter grond van de ontstellende el lende lijken onze problemen in het niet te vallen." Dat heeft ko ningin Beatrix gisteren in Am sterdam gezegd over de gevol gen van de zeebeving in Azië. De vorstin nam het woord tij dens de nieuwsjaarsreceptie voor vertegenwoordigers van de Nederlandse samenleving. „Het is bijna niet mogelijk el kaar onder deze omstandighe den nog eenvoudigweg een ge lukkig nieuwjaar te wensen. Die woorden klinken nu onwezen lijk", aldus de koningin. Pagina Buitenland Bejaarde beroofd van 60.000 euro reusel - Twee overvallers heb ben gistermiddag in Reusel een 71 -jarige vrouw beroofd van een kleine zestigduizend euro. Het geld had ze in haar tasje. Een van de beide mannen dwong haar onder bedreiging van een pistool of revolver het tasje af te geven. Na de roof holden ze weg. Het slachtoffer is afkomstig uit de Belgische plaats Mol. De politie kan niet zeggen waarom de vrouw dat bedrag in haar tasje had. riyad/anp - Een bus met Ne derlandse pelgrims is op weg naar Mekka verongelukt. Eén Nederlandse is daardoor om het leven gekomen, bevestigde gisteren het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag. Voor zover bekend waren zes tien Nederlanders betrokken bij het ongeluk. Enkelen hebben behalve de Ne derlandse ook de Marokkaanse nationaliteit. Hoeveel Neder landers gewond zijn geraakt, is nog niet duidelijk. Een medewerker van de Neder landse ambassade in Riyad is op weg naar het gebied om meer duidelijkheid te krijgen. Volgens reisbureau Hejaz in Rotterdam komt het grootste deel van de groep getroffen pel grims uit de Maasstad. Het gaat om een groep die via een ander Rotterdams reisbureau op be devaart is gegaan. Dat was gisteren niet bereik baar. De eigenaar en zijn vrouw behoorden volgens Hejaz tot de bedevaartgangers. Leidse onderzoeker krijgt resten uit graven Eindhoven Proef nu Leidsch Dr blad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 /ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: DM V j Postcode/Plaats: I Telefoonnr (i vin bezorgcontrole) tijdens en na de pestepidemieën naast el kaar te leggen. Vermoedelijk liggen onder het Catharinaplein zo'n vijfhonderd men sen begraven. Dat gebeurde vanaf het ont staan van de stad in de dertiende eeuw tot in de negentiende eeuw. Om bij de stoffelijke overschotten te kun nen komen, dient het plein volledig te wor den uitgegraven. Het stadsbestuur wil dit wel laten doen, maar er is nog niet vol doende geld voor, want de operatie zal on geveer 2,5 miljoen euro kosten. Daarvan is tot nu toe anderhalf miljoen beschikbaar. Geboortedatum e-mailadres: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar I Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127. 1800 VB Alkmaar. I ofbel 0800- 1711 (gratis) I Of kijk op www.leidschdagblad.nl. I Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in I de colofon van de krant vindt u nadere informatie. I Een proefabonnement is alleen mogelijk als u de afgelopen dne maanden geen (proefabonnement heeft gehad op het Leidsch Dagblad. BVP3 Ma l/m vr Mijn wereld, mijn krant. Leidsch tCftDagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1