Actiebolwerk Eurodusnie overwint 'midlifecrisis' LEIDEN REGIO Nachtegaal w fors uitbreidt 'Maak woonwijk van bungalowpark Duinschooten' Leidenaar wil onderzoek naar 'vrolijke schavuit' Bernhard 'De hele wereld bevindt zich in Leiden' Kinderdisco en grote feestzaal in L Bewoners vakantiepark tegen nieuwe plannen Noordwijkerhout HDC972 woensdag 12 januari 2001 door Erna Straatsma leiden - Eurodusnie schudt zijn anarchistische veren af. Het ac tiebolwerk uit Leiden verruimt de blik en werkt aan een 'nieuw politiek verhaal'. „Liberalisme heeft ook goede kanten." Marco van Duin blikt terug op een 'mid lifecrisis' en licht de goede voor nemens voor 2005 toe. Eurodusnie werd in 1997 opge richt als 'anarchistisch collec tief. Aanleiding was de Eurotop in Amsterdam. Actievoerders protesteerden tegen het kapita listische en ondemocratische karakter van de Europese Unie. De Leidse club werd vervolgens een radicale loot van de 'anti- globaliseringsbeweging'. Op lo kaal niveau is Eurodusnie be kend van de 'vrijplaatsen' aan de Koppenhinksteeg, de Boer- haavelaan en de Weggeefwinkel (in de Koppenhinksteeg). Marco van Duin is actievoerder van het eerste uur. Hij heeft zijn wortels in de anarchistische be weging, maar vindt dat het tijd wordt dat Eurodusnie de oog kleppen afdoet. „De meeste ac tievoerders van Eurodusnie kwamen uit de anarchistische traditie. Maar we hebben de af gelopen jaren mensen binnen gekregen van zo'n twintig ver schillende nationaliteiten. Zij worden aangetrokken door on ze basiswaarden: een horizon tale organisatiestructuur en on ze afwijzende houding tegen commercie. We merkten dat dit veel meer mensen aansprak dan wij dachten en dat die groep geen anarchistische ach- Eurodusnie kreeg in 2002 veel mensen op de been voor de demonstratie tegen het plan van de gemeente om de 'Vrijplaats' aan de Koppenhinksteeg te slopen en op die plek appartementen te bouwen. Archieffoto: Frans Roomer tergrond heeft. Op het moment dat je te maken krijgt met men sen uit Burundi of Syrië, komen je eigen waarden ter discussie te staan. Waarom zijn jullie ei genlijk vegetarisch, vroegen zij zich bijvoorbeeld af. In Azië heb je niet eens een anarchisti sche beweging. Het was con fronterend. Het leidde tot een enorme, interne schok." Buiten de muren van de vrij plaatsen zag Eurodusnie de an- ti-globaliseringsbeweging 'ver worden' tot een instituut. „Dat wij zijn vastgelopen heeft ook te maken met het vastlopen van die beweging. Het is een soort karikatuur geworden, gecoupt door de traditioneel linkse par tijen. Ik denk dat ze een achter hoedegevecht voeren, daarom zitten al die linkse partijen ook in een crisis." „Ik was op een bijeenkomst in Londen en zag daar een jongen met een T-shirt van Lenin lo pen. Kom op zeg, die tijd heb ben we toch wel gehad. Daar kun je nu echt niet meer mee lopen. Bovendien: je kunt het wel de hele tijd over het IMF hebben, maar lokaal kunnen wij veel meer betekenen. Waar om zou je dingen mondiaal wil len aanpakken: de hele wereld bevindt zich in Leiden." Is het nieuwe Eurodusnie nog wel een linkse club? „Daar wordt verschillend over gedacht. Ik zal dat woord links nooit gebruiken en heb het ook nooit gebruikt. Ik denk dat je voorbij moet gaan aan de dis cussie 'links' of 'rechts'. Ik ben ook blij met sommige aspecten van het liberalisme, zoals indi- Stappen jullie ook af van re gewoonte om alles ana te doen? „Die gewoonte is inderda overdreven, dat vind ik a gaat ook veranderen. Op website zie je al stukken s waar de naam van de aut bijstaat. Anonimiteit pasi niet bij onze roep om eet democratie." „Anonimiteit heeft ook ti ken met praktische zakei wij posters gaan plakken we het risico van een boe we een naam onder die p zetten. Eurodusnie is niel niets een 'collectief en gi rechtspersoon. Anders h we allerlei juridische prol men." Voor acties kunnen jullie vergunningaanvragen, n ieder ander. „Nee, dat doen we nou n Ook in de toekomst niet. willen ruimte creëren, in breedste zin van het woo Daarom hebben we ook plaatsen'. Op het momei je volledig als institutie g werken, lukt het niet om te scheppen. Je kunt niel volgens de regels doen." Hoe vergaat die burgerü gehoorzaamheid? „We bezetten wel eens ii Blijft het daarbij, of zijn j bereid tot radicalere actit het Earth Liberation Fm paar jaar geleden. Deze 1 me groepering stak in Le omgeving tientallen ban „Dat keuren we af. Zoiel Eurodusnie nooit doen.' lisse - Het Lissese hotel De Nachtegaal wil de komende ja ren vijf miljoen euro investeren in een grote uitbreiding. De Hil- legomse ondernemer P. Ruig- rok, die het complex vorig jaar kocht, wil onder meer het hele appartementengedeelte 'opho gen' tot vier verdiepingen. Ook het restaurant en het zalencen trum worden opgeknapt. Volgens de nieuwe directeur Van Damme trof hij bij zijn aantreden in juni vorig jaar een hotel/restaurant aan 'met een oubollige uitstraling'. Daarin wil hij verandering brengen. Het appartementengedeelte en het restaurant worden min of meer gesplitst. Het restaurant en de zalen blijven de naam De Nachtegaal houden, maar de appartementen krijgen de naam Golden Tulip Lisse. Ruigrok runt het grootste uit zendbureau voor Poolse werk nemers in de Duin- en Bollen streek. Hij worstelt al jaren met huisvesting voor zijn personeel. Sinds begin vorig jaar huurde hij een groot deel van de appar tementen van de Nachtegaal. Een klein half jaar later kocht hij het hele complex. De vrees voor overlast van de Polen, werknemers met de Duitse na tionaliteit, is ongegrond geble ken, stelt directeur Van Dam me: „Denk je dat we hier de top van het Nederlandse bedrijfsle ven te gast zouden hebben, als we gasten hadden die overlast veroorzaakten?" Hij heeft bij de gemeente Lisse vergunning gevraagd om op het appartementencomplex twee lagen te bouwen. De hotelvleu gel moet bovendien éi verdieping krijgen, w De Nachtegaal in totaa partementen en 52 hote extra krijgt. Volgens meente past die uitl niet in het bestemming is er in elk geval een or nodig om deze dooi] kunnen laten vinden, ontheffing er komt, kar woordelijk wethouder Zwet nog niet zeggen. In samenhang met de van de nieuwe rotonde! Duin, waarvoor De Na een deel van het parket moet opofferen, wil Va me het restaurant een gang geven. Daarmee vi restaurant wat toegai voor inwoners van Lissi legom. Aan die toeganki heeft hij al wat gedaan kaart gezinsvriendelijk ken, onder andere dot service toe te voegen. Bij het aantreden v Damme had De Nacht mensen in dienst. Nu 41 op de loonlijst plu stagiairs, want het hol middels erkend stagebc worden. Van Dammi over van de plannen, nog een kinderspeell een kinderdisco ('kuil ouders rustig eten') feestzaal in de kelder 1 gasten. In het zaleni staan evenementen i bruidsbeurs, concerten toshows op het prol „We willen De Nachteg de sfeer geven, waarinl ten zich thuis voelen Van Damme. KORT EN ZAKELIJK Het Leidse bedrijf Markeur Holding (met dochters als Mul- tirent, Multilease en Motorhuis) heeft per 1 januari de activitei ten overgenomen van het Schiedamse bedrijf Waldo B.V. Dit bedrijf is Citroëndealer in Schiedam en omstreken. Het ruim 1300 medewerkers tellen de Markeur Holding neemt ook de dertien personeelsleden van Waldo BV over, met uitzonde ring van eigenaar H. van Dorp en diens echtgenote. Het be drijf nam vorig jaar oktober al een Citroëndealer over in Rot terdam. Nieuwe activiteiten ontplooit Markeur Holding ook in Pijnacker en Den Haag, ter wijl het een showroom in Leid- schendam uitbreidt. Daarmee ontstaat voor het merk Citroën één aaneengesloten verkoopge- bied van Leiden tot aan Rotter dam. Uitbreidingsplan) noordelijke richting zijl Markeur Holding wil C komend jaar beter in di zetten in Beverwijk, Ho en Haarlem. Daarnaast koopt Het Motorhuis 0 lac, Chevrolet/Daewoo te, Hummer, Opel en S Accountants- en belai vieskantoor Bruinzeel 1 Graaf aan de Schiphol] huist naar Rijswijk. Dit gaat op in de vestiging Arenthals Grant Thorni Den Haag, dat onderde Grant Thornton, een w wijd netwerk van zelfst opererende en onafhai accountants- en advies ren. De vier medewerk Leiden verhuizen mee Rijswijk. door Bas de Rue noordwijkerhout - De bewoners van het Noord- wijkerhoutse bungalowpark Duinschooten zijn fel gekant tegen de plannen van de gemeente om permanente bewoning van vakantiehuisjes tegen te gaan. Op Duinschooten moet je kunnen wo nen, zegt de vereniging van eigenaars. Zij willen dat de gemeente Duinschooten tot woonwijk be stempelt in plaats van als vakantiepark. De bewoners van het naastgelegen bungalow park Sollasi uitten eerder al hun grieven tegen de plannen van Noordwijkerhout. Bungaloweige naars van Sollasi noemden onderdelen van de gemeentelijke aanpak 'nauwelijks te verdedigen', 'onredelijk' en 'onacceptabel'. Op Sollasi staan ongeveer 330 woningen, op Duinschooten slechts zo'n 45. Noordwijkerhout vindt dat het afgelopen moet zijn met permanente bewoning van de bunga lowparken. Die zijn er voor vakantiegangers en dagjesmensen, niet om in te wonen, stelt de ge meente. Noordwijkerhout wil daarom een per soonsgebonden gedoogbeleid invoeren. Iedereen die voor 1 september 2004 als bewoner op Duin schooten of Sollasi ingeschreven stond, mag blij ven. De rest moet verdwijnen. Met dit 'uitsterfbe- leid' zal permanente bewoning van de huisjes uiteindelijk tot de verleden tijd behoren. Daar zijn de bewoners van Duinschoten het niet mee eens. Zij willen het tegenovergestelde van wat de gemeente van plan is. Noordwijkerhout moet Duinschooten juist als woonwijk bestem pelen, vindt de vereniging. „Duinschooten en Sollasi kun je niet met elkaar vergelijken", zegt voorzitter van de vereniging van eigenaren T. van Adrichem. „Duinschooten is eigenlijk altijd een soort kleine woonwijk geweest. De huizen zijn er veel groter dan de bungalows van Sollasi. Ze zijn prima geschikt om in te wonen. Onze huizen zijn geen gelijkvloerse bungalows, maar hebben twee verdiepingen. Ze voldoen aan de wettelijke nor men voor een woning." Argumenten van de gemeente dat permanente bewoning van het park zwaar drukt op de natuur in een 'kwetsbare en waardevolle omgeving', wijst de voorzitter van de hand. De natuur heeft juist veel meer te lijden onder de komst van toe risten en dagjesmensen, denkt voorzitter Van Adrichem. „Duinschooten als woongebied be stempelen, betekent geen verlies voor de toeristi sche sector. Het terrein heeft nu immers ook geen functie als recreatiepark." De grond en de huisjes zijn bovendien privé-eigendom van de bewoners en ongeschikt voor gebruik als vakan tieverblijf, stelt de voorzitter. Noordwijkerhout is niet van plan om een stro breed toe te geven. Toerisme in de gemeente neemt af, schrijft het college in een reactie. Er be staat weliswaar geen direct verband tussen deze teruggang en de permanente bewoning, een sti mulans is het natuurlijk niet, aldus B en W. Een verlies aan recreatieterrein is bovendien niet goed te maken, omdat Noordwijkerhout is inge sloten door beschermde bollenvelden. Het colle ge schrijft dat zowel Duinschooten als Sollasi als woonwijk 'niet geschikt' is vanwege de ligging ver buiten het dorp. Het actiecentrum van Eurodusnie aan de Boerhaavelaan in Leiden, waar de anarchisten van het eerste uur gezelschap kregen van mensen met twintig verschillende nationaliteiten, wat leidde tot een interne en confronterende discussie over de koers van de club. Archieffoto: Henk Bouwman vidualisme en de Verlichting." Zijn de moorden op Pim For- tuyn en Theo van Gogh van in vloed geweest op jullie koerswij ziging? „Na de moord op Pim Fortuyn kwam extreem-rechts meteen in actie. Ze hebben onze ramen ingegooid, folders in onze brie venbus gestopt, hakenkruisen gespoten. We hebben alles ge had. Daarna werd het weer rus tig. Nadat Van Gogh was ver moord hebben we contact op genomen met alle migranten groeperingen in Leiden en ze solidariteit en hulp aangebo den." Buitenstaanders zien jullie als rechtstreekse verwanten van Volkert van der G.: actievoerders met extreme, radicale opvattin gen. Ach ja, in die hoek zat Ad Mel- kert ook." Jullie zitten niet met dat imago? „Er zijn een hoop vooroordelen over ons. We worden met van alles en nog wat geassocieerd. Maar ik heb gewoon een baan en een zoon van veertien." Als jullie toch met een 'schone lei' willen beginnen, waarom dan geen nieuwe naam? „Dat was een van de langste discussies die we hebben ge voerd. Als je een nieuw verhaal hebt, is een nieuwe naam niet onlogisch. Aan de andere kant: de naam Eurodusnie is wel heel bekend. We hebben uiteindelijk een pragmatische keuze ge maakt en handhaven de naam Eurodusnie." De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Achtentwintig jaar heeft Leide naar Sjaak van der Velden (50) gewacht op genoegdoening. Zelfs nu is het onduidelijk of hij die krijgt. Toch waagt hij het erop. Excuses wil hij, voor een boze brief die het college van bestuur van de Universiteit Lei den hem op 21 juli 1976 stuur de. Vólgens woordvoerder Wim van Amerongen van de univer siteit heeft het bestuur Van der Veldens brief 'voor kennisge ving aangenomen'. Van der Velden werkt als histo ricus bij het Internationaal In stituut voor Sociale Geschiede nis (IISG) in Amsterdam. In een vorig leven was hij onder meer eigenaar van café De Tregter, staalarbeider bij Hoog ovens en eigenaar van een tim merbedrijf. Hij begon zijn le ven in Leiden echter als stu dent geschiedenis. In 1976 schreef hij een artikel over prins Bernhard in de Histori sche Informatie Courant (HIC), het mededelingsblaadje van de opleiding. Hierin probeerde hij aan te tonen dat de prins zich liet omringen door dubieuze, deels nazistische vrienden. Ook schreef hij over diens carrière bij het Duitse chemieconcern IG-Farben. Dat zou in de jaren dertig een spionnennetwerk hebben gehad dat 'onmisbaar was voor de Duitse voorberei dingen tot en het voeren van de agressie-oorlog'. Bernhard was daar volgens Van der Vel dens artikel lid van geweest. Het artikel lokte een unicum uit in de Leidse universiteitsge schiedenis. Het college van be stuur schreef Van der Velden, het opleidingsbestuur en de HIC-redactie een boze brief, waarin de publicatie 'ten zeer ste werd afgekeurd'. Het artikel was naar de mening van het college van 'laag wetenschap pelijk niveau', bevatte 'ernstige Historicus Sjaak van der Velden. „De levenswandel van Bernhard roept vragen op die nooit beantwoord zijn." Foto: Hielco Kuipers persoonlijke grofheden' en schaadde de goede naam van de universiteit 'ten zeerste'. Van der Velden kan zich nog goed herinneren hoe verbaasd hij was. „Wij kregen nooit reac ties op onze artikelen uit die hoek." Van der Velden geeft toe dat hij dit artikel 'nu nooit meer zo ge schreven zou hebben'. „Ik be riep me op bronnen die achter af dubieus zijn gebleken." Toch roept de levenswandel van Bernhard nog altijd vragen op die nooit beantwoord zijn. „We krijgen nu een beeld van een vrolijke schavuit die van bed naar bed rolde. Maar daar achter schuilt een man die de samenleving in een rechtse richting probeerde te duwen. Ik vraag alleen maar een dege lijk historisch onderzoek waar in al die geruchten over IG-Far ben, de Greet Hofmansaffaire en Lockheed nu eindelijk eens bevestigd of ontzenuwd wor den." Van der Velden geeft toe dat hij het eerherstel niet echt nodig heeft. De ruzie is al 28 jaar ge leden, hij is inmiddels kemig als historicus gepromoveerd en wordt door vakgenoten ge waardeerd. „Ik vind het irritant dat mensen ais Jeroen Krabbé de prins zo prijzen. Hij lijkt postuum wel een god. Iedereen was zijn beste vriend. Ik vind het een verkeerd beeld en daarom heb ik besloten een beetje te gaan stoken." Hij ver wacht niet veel van zijn actie. „Een briefje terug, daar zal het wel bij blijven." Wilfred Simons

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14