REGIO Ienie Mienie Leiderdorp blijft bestaan Oegstgeest wil ander asfalt op snelweg A44 bij Gruneriewijk jlet een gebutste Benz door de bush Oude Rijn loopt voor één dag door De Thermen nderopvang ;£rt franchise eStouders in R3 Per reiziger 5 euro idding' voor pinnende surfer idwijk - De Valentijn van yjRM in Noordwijk is gis- -jddag rond drie uur uitge- i na meldingen over een -r die in problemen was ge- ,>n. Hij zou zon 300 meter S kust ter hoogte van paal ,ehddobberen op zijn plank, ^olitiehelikopter lokaliseer- H surfer even later bij de ^Bamseslag, waarna ook de prtruck die kant op ging. Ver wist daar naar het te zwemmen en bleek fleerd. Hij gaf wel aan dat niet zo goed kon surfen. prmatieavond sr Teylingen hout/sassenheim - De re- 5 op de toekomstvisie voor ..Buwe gemeente Teylingen ferwerkt. Voor deelnemers je discussies en andere be tellenden is er morgen zo een informatiebijeen- t over de resultaten, vanaf Vuur in het gemeentehuis brhout. Geïnteresseerden en zich aanmelden bij het tureau Teylingen, tele- 1252) 242 219 of e-mail iureau@teylingen.nl. De irzitters van de ge- teraden van Sassenheim, tut en Warmond buigen i woensdag 19 januari iver de aangepaste toe- tvisie in een openbare ver vanaf 20.00 uur in het van Sassenheim. éi 3rjj aan den rijn - De Stich- 5-tinderopvang Alphen aan nijn stort zich op het feno- Mi franchise. Gastouders »n vanaf nu via de stich- lie behalve in Alphen ook r Aar en Leiderdorp werkt, Dgen onderneming opzet- I fan de zestig gastouders L<j SKA staan ingeschreven, in zich er vijf gemeld als giise gastouder, ondernemers wor- )„oor het gastouderbureau begeleid en onder- in het opzetten van hun Ze kunnen als fran- pgastouder meer uren op bieden dan een freelance Verder zijn de fran- n (ouders via het zieken- yerzekerd en betalen ze lende ondernemer lang minder belasting, itouderbureau biedt de iten een stappenplan tot idig ondernemer en re- intracten en bijvoorbeeld itratiecursussen. ipt met het nieuwe ini- let gastouderschap aan- qiijker te maken en de ^Ihalige kinderopvang een stimulans te geven. „Ik Jat het initiatief flink kan n", zegt een woordvoer- '{an het gastouderbureau. :een aantal gastouders is rjeling heel aantrekkelijk, kunnen straks behalve via ik hun eigen klanten gaan ,h, bij familie en vrienden buurt." ^gastouders ondernemers C{n aan strenge eisen vol gastouderbureau ziet voor SKA. ^ercentrum Jip en Janne- SKA zaterdag 15 januari testje voor de franchise Ook kinderen en Q die van de gastouder en gebruikmaken, zijn v 'j welkom. maandag io januari 2005 oegstgeest - Oegstgeest wil dat rijks waterstaat ook de A44 voor de Grune riewijk opnieuw asfalteert. De rijks dienst slaat dit stuk snelweg over uit geldgebrek. Andere weggedeelten zijn onlangs van nieuw asfalt voorzien. De gemeente probeert tegemoet te komen aan klachten van bewoners van de Willibordlaan. Zij wonen naast de snelweg en hebben veel last van lawaai van de A44. Willibrord- laan-bewoner Wilbert van Abswoude vecht al meer dan een jaar tegen de herrie. Hij en de buurtbewoners heb ben er last van sinds het zeer open asfalt beton (zoab) versleten is. „Daarvan is nu al drie jaar sprake. Voor die tijd had ik niet eens door dat ik aan de snelweg woonde." Onlangs hadden wethouder Meester en voorzitter van de commissie ruim te en groen Arjan de Kok een gesprek met Van Abswoude. Volgens Meester kan de gemeente niet meer doen dan een brief schrijven met een dringend verzoek om een nieuw wegdek. „Daarin geven we aan dat het nieuwe asfalt bij de Kaagbrug voor minder geluidsoverlast zorgt." De wethouder heeft haar hoop op het kabinet geves tigd. „Deze regering geeft veel geld uit aan het onderhoud van wegen. Voor Van Abswoude is het de zoveel ste stap in de strijd tegen de herrie. De gemeente Rijnsburg kon al op een rechtszaak rekenen, omdat de uit breiding van de bloemenveiling voor extra herrie zou zorgen. Het gebouw dat aan de andere kant van de snel weg staat zou het geluid van voorbij- razende auto's weerkaatsen. Van Abswoude verloor die zaak. Verder is de actievoerder van mening dat de gemeente Oegstgeest niet goed genoeg haar best heeft gedaan bij rijkswaterstaat. Ook vindt hij het jam mer dat de gemeente deze keer weer niet uit zichzelf actie heeft onderno men, maar hij noemt het gesprek wel constructief. „Het is een stap in de goede richting." Meester deelt die mening. „We moeten niet alsmaar naar het verleden kijken, maar juist heel sec naar het wegdekverhaal." Tijdens het NK reddend zwemmen in de Alphense Thermen hebben reddingsbrigades uit het hele land zaterdag 'drenkelingen' uit het water gehaald. Juryleden in oranje shirts kijken nauwlettend toe. Foto: Hielco Kuipers Alphense ploeg zevende bij NK reddingszwemmen door Annelies Karman alphen aan den rijn - Op de bodem van het wedstrijdbad van De Thermen in Al phen aan den Rijn liggen twee vuilcon tainers, een fiets en twee tuinstoelen. Op het wateroppervlak drijven een paar vuilniszakken. Dit moet de Oude Rijn voorstellen, waar achttien reddingsbri gades uit het hele land op zaterdagmid dag meededen aan het Nederlands kam pioenschap Eerste Hulp aan Drenkelin gen. Terwijl buiten de zuidwesterstorm om het zwembad raast, doen de deelnemers van het NK alsof het hartje zomer is. Een groep vrienden springt van de Alphen- sebrug af, maar dat gaat mis. Eén van hen raakt onder water beklemd door een fiets, een ander loopt rugletsel op. Steeds liggen de nepdrenkelingen weer in het water en steeds probeert een an dere reddingsbrigade hen te redden. Dit jaar was de Alphense Reddingsbriga de aan de beurt om het NK te organise ren, dat elk jaar in een ander bad gehou den wordt. Met een stellage heeft de ver eniging de Alphensebrug nagemaakt. Onder de 'brug' liggen drie mensen in het water: twee drenkelingen aan de op pervlakte en één op de bodem tussen de containers, zogenaamd beklemd onder een fiets. Met een luchtfles houdt hij zich in leven. De fietser is slecht zicht baar; niet alle teams hebben in de gaten dat er bij een van de containers nog een drenkeling ligt. Het team uit Rosmalen ziet dat wel di rect. Een lid van de groep grijpt een touw en bindt dat om zijn collega-red der heen. Deze zwemt naar de andere kant van het bad en duikt de ongelukki ge man op. Vanaf de kant trekken zijn ploeggenoten beide mannen naar de kant met behulp van het touw. Het slachtoffer is bewusteloos en moet gere animeerd worden. De duiker houdt zich ondertussen bezig met de andere twee slachtoffers, van wie hij er één in het wa ter laat liggen. De Rosmalense redder Marco Hooy- mans helpt de achtergebleven drenke ling. „De man mocht niet te veel bewe gen, omdat hij rugletsel had opgelopen. We lieten hem dus in het water", zegt Hooymans na afloop van de nageboot ste reddingsactie. „Als je daar staat, lijkt het alsof het allemaal echt is", vervolgt hij. „Het is belangrijk werk, omdat je hiermee levens kimt redden. Maar het gaat er bij dit soort wedstrijden ook om dat je lol hebt." Zijn ploeggenoten heb ben op dit moment niet zoveel lol, om dat hun portofoon het tijdens de wed strijd niet deed. „Dat kostte tijd", licht Hooymans toe. „Maar verder is het goed gegaan, ik denk dat we een kans maken. Vorig jaar zijn we tweede geworden." Als het tijd is voor de prijsuitreiking, wordt het team van Rosmalen niet bij de beste drie naar voren geroepen. Het Wil helmus schalt door de zaal als Maas tricht de eerste prijs in ontvangst neemt. Het Alphense team is zevende gewor den, vlak achter van de ploeg van Hooy mans, de nummer zes. „Dit valt tegen", zegt hij. „Ik denk dat het komt door die portofoon die het niet deed." Thieu Renette is jurylid van de Konink lijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. „De beste drie teams mogen mij best uit het water halen als dat nodig is", zegt hij. „Maar door een aantal mensen die hebben meegedaan aan dit kampioenschap, wil ik niet graag gered worden", zegt Renette met een glimlach. „Veel dingen gaan nog niet goed genoeg." De Alphense wethouder Hans Groen in 't Wout is positiever. „Ik heb veel res pect voor wat jullie doen", zegt hij tegen de deelnemers als hij de prijzen uitreikt. „Natuurlijk zijn er punten van kritiek, maar opbouwende kritiek is goed voor een team." Verwijzend naar de nage bouwde Alphensebrug in het zwembad merkt hij op: „Het college heeft hier ook iets van geleerd: we weten nu wie we moeten vragen om de derde centrum- brug over de Oude Rijn te bouwen." door Bas de Rue leiderdorp - De kinderen van de Leiderdorpse peuterspeelzaal Ie nie Mienie betrekken vanaf van daag De Kampioen, het pand voor buitenschoolse opvang in De Bloemerd. Daarmee is defini tief een einde gekomen aan een periode van onzekerheid voor de montessori-peuterspeelzaal aan de Buitenhoflaan. De veertig peuters dreigden eind vorig jaar op straat te komen te staan. De peuterspeelzaal kan tot 1 ju li gebruikmaken van een speel- en knutselruimte van De Kam pioen. Met de eigenaar van het pand voor buitenschoolse op vang - de landelijke organisatie voor kinderopvang Catalpa - is overeengekomen dat de peu ters van Ienie Mienie 's och tends de ruimte kunnen gebrui ken. 's Middags betrekt de bui tenschoolse opvang het pand weer. De tijden dat peuters bij Ienie Mienie terechtkunnen, 's ochtends van half negen tot twaalf, blijven ongewijzigd. Ook op de lange termijn zitten de peuters goed. Half december kwam Ienie Mienie met mon- tessoribasisschool Elkerlyc en de gemeente overeen dat de speelzaal vanaf 1 augustus in trekt bij de basisschool aan de Klimopzoom. De school, die kampt met ruimtegebrek, ge bruikt de tussenliggende tijd om een manier te vinden om de peuters te huisvesten. Dat kan door eventueel in te dikken of door gebruik te maken van een noodlokaal. Overleg met de ge meente loopt nog. In oktober zag de situatie er voor de peuters minder roos kleurig uit. De gemeente had de huur van de speelzaal in het oude schoolgebouw aan de Buitenhoflaan opgezegd. De peuters moesten plaatsmaken voor de gebruikers van het ge bouw Sjelter, onder meer de Leiderdorpse Volksuniversiteit en het sociaal-cultureel werk. Sjelter gaat tegen de vlakte. Vol gens de gemeente kon Ienie Mienie wel terecht bij basis school Elkerlyc aan de Klimop- zoom. Maar daar was helemaal geen plek, zei het schoolbe stuur. Daarop volgde een wel- les-nietesspelletje tussen Elker lyc en de gemeente, met Ienie Mienie als machteloze toe schouwer. Leidster M. van Beek van de peuterspeelzaal is blij dat de onzekerheid eindelijk verleden tijd is. Weliswaar had de ge meenteraad in november geëist dat de peuters in geen geval op straat terecht mochten komen, zicht op een nieuwe ruimte voor de speelzaal was er nog niet. „Toen hebben we het heft in handen genomen. Aan ver schillende instanties schreven we brieven om hulp. En zie daar, Catalpa was graag bereid ons voor zes maanden uit de brand te helpen. Nu kunnen we het schooljaar netjes afmaken, daar zijn we blij om. Volgens de vestigingsmanager van De Kampioen, V. Hofkes, zijn de klantjes van Ienie Mie nie van harte welkom. „Toen we begrepen dat de peuters misschien dakloos zouden wor den, hebben we geen moment getwijfeld. In De Kampioen hebben we drie ruimtes die pri ma geschikt zijn voor de kin deropvang. Ienie Mienie kan gemakkelijk bij ons terecht zon der dat wij ruimtegebrek krij gen. Het was voor ons een van zelfsprekende beslissing." ACTIES VOOR AZIE regio Puzzle Leiden houdt zondag een puzzeltocht door de binnenstad. De inschrij vingsgelden komen ten goede aan de slachtoffers van de ramp in Azië. Er kunnen vijftig teams van vier tot zes personen mee doen, per team kost dit 50 euro. De tocht begint op de Koom- brug om 14.30 uur. De SP in Voorschoten wil op 21 januari een benefietavond "Voorschoten voor Azië' organi- Zoeterwoudenaar Maarten Oudshoorn doorkruist Afrika in oude brik ^dy Nihof ;wouDE - Sommigen ver- hem voor gek. Anderen dat hij het alleen zou red- cefctijd geen enkele rol zou Met een oude Mercedes ^isde Maarten Oudshoorn :Zoeterwoude het afgelo- Jf jaar van het meest zui- 'puntje van Afrika naar 5 Met zijn vriendin Dawn lij bijna 15.000 kilometer wwerd een reis vol ontbe- „Het belangrijkste watje -trip als deze nodig hebt, ujovisatievermogen. Je «loven in jezelf en ver hebben dat er altijd wel is die een oplossing lisje er niet meer uit- De auto uit 1986 heeft de lig overleefd. Auto-im- en sponsor Mercedes D'L stelt het gebutste ^Jaar binnenkort tentoon vd ïn Oudshoom studeert Technologie aan :(Un Delft. Op 1 februari llertrok hij naar Zuid-Afri- r een stage van vier bij een oliemaat- 'f gr e schappij. Omdat reizen over land zijn grote passie is, besloot hij via de oostkust met de auto of het openbaar vervoer terug te gaan naar Nederland. Toen zijn beoogde reisgenoot afhaakte, besloot hij alleen te gaan, hoewel dat niet zijn voor keur had. „Ik had al eerder al leen gereisd, van Singapore met de boot, trein en bus via Zuid- oost-Azië, China, Rusland, Oost-Europa naar Nederland. Toen merkte ik dat ik op den duur een soort stakkertje werd, dat alleen maar op zoek was naar contact. Als je alleen reist, ontmoet je heel veel mensen. Maar als je een paar weken lang geen leuke mensen tegenkomt, maar alleen een paar lullo's, ga je je eenzaam voelen." Gelukkig diende zich op het laatste moment een nieuwe reisgenoot aan: Dawn, een Zuid-Afrikaanse die hij al eer der had ontmoet. Het was haar droom om door Afrika te rei zen, maar ze durfde dat niet al leen. Het plan om samen te rei zen met de oude Mercedes van Dawn, was snel geboren. Dat veel mensen hen de trip afraad den, was voor Oudshoorn geen reden om ervan af te zien. Oudshoorn is niet het type voor een luxe, geheel verzorgde va kantie. „Bar slechte wegen, twijfelachtige veiligheidssitua ties en de Sahara, zijn bij deze trip obstakels op je pad. Maar dat waren voor mij alleen maar extra redenen om het te doen. Het geeft een kick om moeilijk heden te overwinnen." Achteraf gezien was het eigen lijk helemaal niet zo'n lastige reis, concludeert de Zoeterwou denaar met zijn relaxte levens houding. „Je moet niet gaan lo pen stressen, dat heeft in Afrika geen zin." De auto ging onder weg regelmatig stuk. Kleine mankementen waren geen pro bleem. Die kon Oudshoom wel verhelpen. Twee keer leek het erop dat ze de auto moesten achterlaten. „Onderweg in Tan zania klapte bijvoorbeeld een schokbreker los van het chassis. De wagen is uiteindelijk gere pareerd op de straten van Dar- Es-Salam, waarbij ik voor elke schroef of bout moest onder handelen." Een van de spannendste mo menten beleefden Oudshoorn en zijn reisgenoot in Noord-Ke- nia, waar het wemelt van de bandieten uit Ethiopië en So malië. Door een samenloop van omstandigheden belandden ze in dit gebied toen het er al pik kedonker was. „Wat moet je doen? Stoppen om te overnach ten is gevaarlijk, maar doorrij den ook. We besloten om door te rijden in het donker en dat is gelukkig goed gegaan." Later vernam Oudshoom dat de criminelen in het gebied waarschijnlijk wel uitkijken om toeristen van het leven te bero ven. De Keniase overheid deinst nergens voor terug als het gaat om de bescherming van het toerisme. „Twee jaar geleden waren er in het gebied voor het laatst twee toeristen vermoord. De Keniase lucht macht heeft toen het dorpje platgebombardeerd waar de vermoedelijke daders vandaan kwamen." Het geld voor de trip sprokkel de Oudshoorn deels bij elkaar via sponsors. Zo steunde de TU-Delft hem, op voorwaarde dat Oudshoom de universiteit regelmatig zou noemen in zijn reisverslagen voor BNN-radio. Ook bleek de importeur van Mercedes Benz in Nederland bereid om geld in de trip te ste ken. Verder kochten Oudshoorn en zijn vriendin in Afrika houtsnij werk, sieraden, sjaals en stoffen die'ze in Nederland aan vrien den en kennissen willen verko pen. „Als er veel van overblijft, dan doen we op Koninginnedag wel ergens mee aan een vrij markt. En lukt het niet om de spullen te verkopen, dan hou den we alles zelf. Het zijn mooie spullen die voor ons nog meer waarde hebben dan voor iemand anders. Voor ons zit er een verhaal aan vast." Maarten Oudshoorn en zijn vriendin Dawn sloegen hun kamp onder andere op in Noord-Sudan. Particuliere foto seren en is op zoek naar organi saties en particulieren die wil len meehelpen op deze avond of een goed idee hebben. De grote zaal van het cultureel centrum aan de Prinses Marij- kelaan is al afgehuurd. Mensen met ideeën kunnen zich mel den bij Harre van der Nat, 06- 48381715. Reisorganisatie Djoser uit Lei den stort voor iedere geboekte reiziger 5 euro op giro 555. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071- 5356475- Faxen mag ook: 071- 5356415. E-mail: regioredac- tie.ld@hdc.nl Lezing van W. Wagenaar, hoogleraar psychologie aan de Leidse Universiteit: 'De rechter, de psycholoog en de vrije wil'. Woensdag, Gemeentecentrum, Lijweg 9 in Oegstgeest. Aan vang: 20.15 uur. Entree is 6,50 euro per persoon. CJP-houders, 65-plussers en leden van volks universiteit K&O krijgen 1 euro korting. Kaartverkoop via K&O Oegstgeest: 071-5237156 (9.00 tot 12.00 uur) of 071-5141141 (9.00 tot 17.00 uu+ Vier lezingen over de holo caust: '1945-2005, zestig jaar na Auschwitz'. Plaats: Dorpskerk in Wassenaar, aanvang 20.00 uur. Sprekers zijn rabbijn Tzvi Marx (12 januari), Marcel Poorthuis (2 februari), oud-bur gemeester Ed van Thijn (23 fe bruari) en Ido Adam (16 maart). Lezing over ziekte multiple sclerose (MS) door Chris Ver vaart van Stichting MS Re search. Donderdag, 20.00 uur in bibliotheek Voorschoten, Wijngaardenlaan 4. Reserveren telefonisch: 071-5615678 of via e-mail: bibliovo@euronet.nl. Entree: 2,50 euro. Alzheimer Afdeling ZH-Noord en Psychogeriatrisch centrum Mariënhaven houden maandag 17 januari 19.00 uur een discus sie over dementie in Alzheimer Café Mariënhaven, Mgr. Aenge- nentlaan 1 in Warmond. The ma: 'Hoe behoud je communi catie en respect in een verande rende relatie'.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9