De twee levens van Theo van Gogh Ouders vermoorde filmer zagen hun zoon op het pu van doorbreken sta; De woonkamer van de Was- senaarse villa biedt een weidse blik op de grote vij ver van park De Paauw. In het water, omzoomd door eeuwenoude bo men, zwemt een eenzame zwaan. Zijn of haar wederhelft overleed een paar maanden terug. In de hal tikt kalm een Franse comtoiseklok, die de bewoners elk heel uur tot twee keer toe laat weten wat de tijd is. Het ouderlijk huis van de op 2 no vember in Amsterdam vermoorde Theo van Gogh straalt door de ge combineerde inrichting van antieke en moderne spullen een plezierige, warme sfeer uit. De brandende open haard onderstreept dit nog eens. Theo's ouders, Johan van Gogh (82) en Anneke van Gogh-Vonhoff (68), hebben sinds die zwarte novembe- rochtend een loodzware tijd achter de rug. Al direct na de moord blijkt dat de familie op een enorme infor matieachterstand staat. Als de pers bureaus Theo's dood al lang hebben gemeld, is de familie nog steeds naarstig aan het telefoneren om dit bericht van officiële zijde bevestigd te krijgen. „Wat mij van alles het meest heeft aangegrepen, is dat hij daar zo lang op de straat heeft gelegen", zegt Theo's moeder: „Dat heeft van ne gen tot vier geduurd. Ik had zo het gevoel; dan is hij zo alleen daar. En de manier waarop hij is vermoord natuurlijk, dat maakt je woedend. Hij is zo bang geweest." Haar man over het meest angstaanjagende van de moord op zijn zoon: „Die laatste momenten. In de krant stond dat hij om genade heeft geroepen. Dat raakte mij enorm." Zijn vrouw: „Ge nade, genade, doe het niet, riep Theo." Niet kies Over de niets verhullende foto van hun vermoorde zoon, liggend op straat met twee messen in zijn lijf gestoken, de dag na de moord in 'De Telegraaf, hebben ze gemengde ge voelens. Meneer Van Gogh: „Ik vond het niet kies om te publiceren." Zij: „Ook al klinkt het misschien raar, het was ook wel erg ontroerend om te zien hoe hij erbij lag, als een kind. Wij hebben die foto gezien in Pro pria Cures, het studentenblad waar hij vroeger voor schreef. Mensen zei den tegen ons: 'daar moet je niet naar kijken'. Dat vond ik niet. Je komt het toch tegen, dat wil ik niet uit de weg gaan. Onze dochters wil den niks zien. Wij hebben alles ge zien, alles gelezen, ik heb ook alles uitgeknipt. Dat moet goed geordend worden. Dat is ook een manier van verwerken. Je moet dit met open vi zier onder ogen willen zien, zodat het reëel wordt." De demonstratie, waarvoor twintig duizend mensen op de Dam diezelf de avond bijeenkwamen, heeft hen veel goed gedaan. Bij velen maakte de crematieplechtigheid diepe in druk, ook de nuchterheid waarmee Theo's moeder belangrijke zaken onderstreepte. „Dit moesten we voor Theo doen", zegt zij. „We kon den hem toch niet laten zakken. Het was heel vanzelfsprekend. We zijn door Hans Verhagen De vader en moeder van de vermoorde Theo van Gogh zijn nog steeds geroerd door de vele reacties na de dood van hun zoon. Maar ook bang en boos over het 'Madurodamniveau' van de Nederlandse politiek. 'Een volk dat voor barbaren zwicht, zal meer dan lijf en goed verliezen, dan dooft het licht...' ZATERDAG 8 JANUARI 2005 Theo van Gogh in 2002. Foto GPD/ Phii Nijhuis De ouders van Theo van Gogh bekijken foto's van hun roon. Foto GPD/ Harry Verkuylen natuurlijk ook een heel verbale fami lie. Er werd altijd gesproken aan ta fel. Bovendien hadden we ook een week de tijd om erover na te denken. Ik weet dat Theo dit prettig had ge vonden. Zelf sprak hij ook vaak op begrafenissen. Dat kon hij erg goed." Met de rechtstreekse televisie-uit zending van de crematieplechtig heid had de familie geen moeite. Mevrouw Van Gogh: „Daardoor kon ik ook uitspraken doen over Hirsi Ali en minister Verdonk. En laat maar merken dat je kwaad bent, vond ik ook. Column, de filmmaatschappij van Theo wilde burgemeester Cohen eigenlijk niet bij de crematie heb ben?" Meneer Van Gogh: „Hij had op de Dam een goede toespraak ge houden en voor mij was het vanzelf sprekend dat de burgemeester van Amsterdam erbij zou zijn. Voor de bijeenkomst op de Dam heeft Cohen ons bij Column opgebeld met het voorstel om een stille tocht te hou den. Toen heeft Heieen, de moeder van Theo's zoon Lie uwe, tegen hem gezegd: 'Job, geen stille tocht, maar zo veel mogelijk lawaai'." Mevrouw Van Gogh: „Ik vond dat heel indruk wekkend." Haar man: „En dan ook nog al die honderden, misschien wel duizenden bloemen op de Lin- neausstraat in Amsterdam en bij zijn huis." Doodvonnis Tijdens de crematie stak Theo's moeder Ayaan Hirsi Ali een hart on der de riem, ondanks het feit dat zij zich heel goed realiseerde dat de film Submission 1zeer waarschijn lijk het doodvonnis voor haar zoon heeft betekend. „Dat moest ook. Ik kende haar niet, maar dat was voor het vrije woord natuurlijk, dat zij zich niet de mond laat snoeren en dat zij vooral door moet gaan. Daar om hebben mijn dochter Jantine en ik de verzetsstrijder uit de Tweede Wereldoorlog, H.M. van Randwijk, ook geciteerd. Ik heb bewust 'barba ren' gezegd, in het oorspronkelijke gedicht staat 'tirannen': 'Een volk dat voor tirannen zwicht, zal meer dan lijf en goed verliezen, dan dooft het licht...' Ik voel ook echt dat dit een bedreiging is van de vrijheden in ons land." Dat hun zoon soms nogal door schoot in wat hij meende dat moest worden gezegd, vinden ook zijn ou ders. Maar dat vanuit de christelijke hoek in de Tweede Kamer pogingen in het werk zijn gesteld dat niet meer alles zou mogen worden gezegd, vinden ze absurd. Premier Balke nende zei op een internationale bij eenkomst over normen en waarden 'we moeten verantwoordelijk oni- gaan met die vrijheid'. Maar de schrijver Vargas Llosa nam het bij die gelegenheid tegenover de pre mier meteen op voor 'een totale vrij heid van meningsuiting'. Meneer Van Gogh knikt instemmend: „Wat ik vaak tegen Theo heb gezegd is: 'je mag wel alles zeggen, maar het hoeft niet'." Zijn echtgenote, dan ineens fel: „Ja maar Johan, je mag daardoor niet worden vermoord. Dat is ge woon het essentiële verschil." Haar man: „Dat godsdienstartikel dat mi nister Donner aansneed, was na tuurlijk heel kwalijk." Zij: „Daardoor kreeg je het idee dat het toch eigen lijk Theo z'n eigen schuld was dat hij vermoord is." Mevrouw Van Gogh: „Balkenende stond op televisie bij een Marok kaans jongetje dat zei dat het zo erg was dat zijn school weg was en hoe het nu verder moest. De premier antwoordde dat hij het vreselijk vond. Maar dat andere jongetje van dertien - Lieuwe, die zijn vader kwijt is - die heeft natuurlijk nooit iets van hem vernomen." Haar man wijst ook op televisiebeel den van Balkenende die bij de ver nielde school in Uden door een Ma rokkaanse vrouw werd aangespro ken: „Die zei: U moet zorgen dat die Ayaan Hirsi Ali ophoudt, want an ders komt er geen vrede of iets soortgelijks." Mevrouw Van Gogh fel: „In plaats dat de premier van het land dan meteen zegt dat we hier in een democratie leven waarin je alles mag zeggen en dat ook Hirsi Ali dat mag, liet hij dat op dat moment lo pen." Haar man vult aan: „Nou ja, later heeft hij het wel gehad over de vrijheid van meningsuiting, maar op zoiets moet je natuurlijk direct rea geren. Bovendien had hij ook moe ten antwoorden: Ik wü Hirsi Ali ook niet verbieden om te zeggen wat zij wil." Madurodamniveau Theo's vader stoort zich mateloos aan wat hij noemt het Madurodam niveau waarop de Nederlandse poli tiek met deze hele problematiek om gaat. „Je mag alles zeggen, maar toch... 'Je moet geen mensen moed willig beledigen', horen we steeds. Eerst Van Mierlo die het daarover had en dan minister Brinkhorst met zijn uitlating dat Hirsi Ali zich ge draagt als 'een roker in een munitie fabriek'. Wat bezielt die man toch? Zo'n uitlating is zó onverstandig. Het kabinet had met één mond moeten spreken. Het gaat hier om een wereldprobleem, dat mis ik hier heel erg. Het is lang niet scherp ge noeg doorgedrongen dat er inder daad grote groepen Marokkanen op uit zijn om de Westerse wereld in hun macht te krijgen. Daar worden de ogen veel te veel voor gesloten. vroeg kranten, literatuur, filosofen, echt van alles. Dan haalde hij uit Nietzsche een uitspraak als 'ik haat alle vrouwen'. Hij was een heel zon nig en opgewekt kind, dat op tijd op stond." Hoewel Theo wordt bestempeld als een echte familieman, was hij niet altijd even makkelijk. Zijn moeder: „Toen hij in 1980 zijn eerste speel film 'Luger' maakte, riepen zijn zus sen Jantine en Josine wel eens: 'Daar is het jong talent'. Die meisjes kwam dat soms de strot uit. Hij had hier thuis natuurlijk net zo veel in te brengen als iedereen. We hielden hem wel met zijn voeten op de grond. Als hij dan vervelend deed, zeiden wij: Nou zeg, kom op, op houden!" Vincent van Gogh Bij de vraag of er misschien bepaal de parallellen te trekken zijn met Theo's oudoom Vincent van Gogh, die zelfmoord pleegde, maar ook een zeer turbulent leven leidde, twij felt de vader: „Theo beet zich net als Vincent ergens in vast en ging daar mee dein door, dat is zeker. Maar we moeten wel oppassen dat wij niet de indruk wekken dat Theo een tweede Vincent is. Ik heb vroeger wel eens gezegd: hem ontbeert alleen nog het genie van Vincent. Je kunt ook niet zeggen dat hij de gelijke van Vin cent zou worden als hij was blij ven leven. Van belang is hierbij ook met nadruk te vermelden dat Theo altijd grote afstand heeft gehouden tot zijn oudoom. Van de beroemd heid van Vincent heeft hij nooit ge bruik willen maken." Zijn echtgeno te vult aan: „Hij heeft het altijd zelf gedaan." Wat het echtpaar ontzettend be treurt, is dat Theo volgens velen in zijn filmwerk net op een belangrijk punt in zijn carrière was aangeko men. „Hij stond juist op het punt om echt door te breken met zijn werk. Ik vond de zesdelige tv-serie Medea en de film 06/05 allebei erg mooi." Haar man: „Na zijn dood is de veelzijdigheid van Theo ons nog eens extra duidelijk geworden. Zijn productie van de afgelopen jaren is echt ongelofelijk." Theo's zoon Lieuwe (13) heeft het momenteel van alle directe familie leden, het zwaarst. Het echtpaar wil niet op details ingaan, wel geven ze aan hoe zijn moeder kort na de moord haar zoon een kunstwerk liet maken. Vader Van Gogh: „Heieen adviseerde hem toen zijn posters van de wand af te halen om daarop een graffitischilderij te maken. Het werd de skyline van New York met de Amerikaanse vlag erboven, en dan in de sterren 'Theo'. Pas daar voor waren Theo, Heieen en Lieuwe nog in New York geweest. Over die enorme hoeveelheid werk die Theo heeft verzet, heeft Heieen tegen Lieuwe gezegd: jouw vader heeft ei genlijk twee levens geleid, in feite is hij 94 geworden." Theo van Gogh. Achieffoto ANP Het toppunt was natuurlijk die ad vocaat die een eventuele tweede film Submission op voorhand wil laten verbieden." Theo's moeder gelooft dat haar zoon op zijn manier de wereld en in het bijzonder Nederland heeft willen waarschuwen dat het met de sa menleving de verkeerde kant dreig de uit te gaan. Volgens haar zijn Theo's ogen open gegaan na het uit spreken in 1989 door ayatollah IQiomeini van de fatwa (doodvon nis) tegen Salman Rushdie vanwege zijn boek De Duivelsverzen. Me vrouw Van Gogh over de sombere kijk van haar zoon op de mensheid: „Hij had iets van een moraalridder, dat had hij sterk. Hij was vrij cy nisch, hij geloofde niet zo erg in de mensheid. Hoewel, als je nu na die crematie al die brieven leest en ziet hoe al die mensen van hem hielden, is dat toch heel bijzonder. Er waren heel veel mensen met groot ver driet." Theo was beslist geen Marokkanen- hater, integendeel zeggen zijn ou ders. Theo's moeder: „Zijn zoon Lieuwe ging om met twee Marok kaanse jongetjes die bij hem aan de overkant woonden. Die kwamen re gelmatig thuis bij Theo over de vloer en een van hen is ook tijdens een va kantie in Katwijk bij hen komen lo geren. Maar Lieuwe mocht van die Marokkaanse ouders niet bij hen binnenkomen. Bovendien heeft Theo diverse Marokkaanse acteurs in verschillende films belangrijke rollen gegeven." Als oud-medewerker van de binnen landse veiligheidsdienst weet Van Gogh, die in 1982 met pensioen ging, uit eigen ervaring hoe ontzet tend moeilijk het is om als Westerse dienst te infiltreren in kleine extre mistische groepen. „In mijn tijd was het met de Molukkers. Toen was ook het verwijt aan de BVD: 'Jullie heb ben die treinkapingen niet voorzien'. Ik hoor nog Dries Kuipers, later het hoofd van de dienst, zeggen: 'Het is zo ontzettend moeilijk, omdat het individuele groepen van een man of tien zijn'. Daar kun je praktisch niet in infiltreren. En met die echte fun damentalisten is dat natuurlijk ook zo." Hoewel Theo. een behoorlijk nega tieve kijk had op de ontwikkelingen in de wereld, herinnert zijn moeder hem als een ontzettend leergierig en ook positief kind: „Hij las al heel

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 4