'Je gaat van die auto's houden' REGIO Uit het Nieuws Uitzweten 'Ik zag die auto's als mijn kinderen twintig recepties De muziek staat keihard. Dat duurt maar een halfuurtje, daarna gaat het geluid weer naar een normaler niveau. De decibellen moeten het fitnessklasje opzwepen tot uit zweten. Het uitzweten van de winterkilo's, de kerstdiners, de sinterklaaschocola, de boterstaven en de oliebollen. Het is druk bij de sportschool. Al bij de ingang, waar de le den zich melden die met frisse moed aan een nieuw jaar zijn begonnen en die nu - zoals elk jaar - vastbesloten zijn om het goede voornemen deze keer wél vol te houden. Aan sommige bezoekers kun je zien dat zo'n bezoek aan de sportschool geen overbodige luxe is. De overtollige repen vlees bungelen boven de broeksband en puilen op de schouderbladen. Dat zijn de mensen die zich voor het fit nessen kleden in wijde T-shirts en joggingbroeken. Die an- LEIDEN, 20.00 UUR dere categorie is er ook; de mensen in de niets aan de ver beelding overlatende stretchbroekjes, vrouwen in strakke topjes, mannen mouwloos. Opvallend: slechts sporadisch is een tatoeage te zien bij een man, terwijl bijna alle vrouwe lijke bezoekers, tenminste, degenen die huid laten zien, er eentje hebben. Op de schouder of vlak boven de bilnaad, andere plaatsen zijn zelden versierd. Toch is het machotype (m/v) in de minderheid. De gemid delde leeftijd zal rond de dertig liggen, misschien nog wel hoger. Een lidmaatschap is dan ook niet goedkoop en in deze economische tijden kan niet iedereen zich dat veroor loven. In de fitnessruimte liggen weinig glanzende gewichten. De zaal staat vol met apparaten. Computergestuurde kolossen, die precies zoveel weerstand bieden aan de te trainen li chaamsdelen als de deskundige begeleider zegt dat nodig is. De een moet beginnen met fietsen op standje vier, de an der heeft meer aan steppen op standje drie. Hou vol, ver brand die calorieën, na afloop voel je je geweldig. Na afloop - en als het even kan na het douchen - neem je namelijk plaats aan de bar. Voor een isodrankje, een ver antwoorde dorstlesser, die het uit het lichaam gestroomde vocht snel aanvult. Of toch maar een biertje. Dat kan best, je hebt het er net afgesport. En het goede voornemen was meer sporten en gezonder eten. Over drank is niks gezegd. Anton Diedrich Dertig oldtimers gaan bij brand in Noordwijkerhout in vlammen op zaterdag 8 januari 2005 NAVRAAG panden december en januari staan traditiegetrouw bol van de prs- en nieuwjaarsrecepties. Maar wat maakt zo'n receptie nu 'Tic hpvnplc vn\i toteen geilaagdebij" 1/V UC/CUCl\ /CU tl eenkomst en wat heb ;ur van de Leidse Stichting Stadsparkeerplan, bezoekt er zoveel lijk. En op die recepties moet wel gesproken worden. „Maar jo kort mogelijk." el uitnodigingen heb je dit jaar gekregen? teel wat. Naast de uitnodigingen van de clubs waar ik lid van ijn daar nog de organisaties en bedrijven waar je als onder- mee hebt te maken. Ik probeer er zoveel mogelijk te bezoe- aar ik moet toch altijd een selectie maken, k dat ik er dit jaar zo'n twintig bezoek, hien iets meer. Een deel daarvan bestaat 1 diner." receptie wil je nooit missen? ran het MKB. Omdat ik de mensen die omen maar één keer per jaar zie en dat is k heb niks meer met het MKB te maken. 1 vind ik het prettig om de winkeliers daar in keer per jaar te spreken." t vind je de leukste receptie? ukste? Dat weet je natuurlijk nooit van te- maar ik vind de combinatie van de Ka rn Koophandel en dan later op de avond neente Leiden altijd een hele goede. Die dl ik ook nooit missen. De Kamer van landel begint heel stijfjes, maar wordt al >s na het eerste drankje en hapje. En dan de Stadsgehoorzaal door naar de ge le. Tegenwoordig is dat in de Pieterskerk pe ir is de receptie erg op vooruit gegaan, wee bijeenkomsten vind ik interessant je er behalve Leidenaars ook veel men- J de regio tegenkomt." jn de ingrediënten voor een goede receptie? nodigden moeten een leuke mix vormen. Een breed publiek ïige importantie anders wordt het al snel plat. Hapjes en es interesseren mij niet. Ik ga daarna altijd ergens eten, want d die avonden vrij, dus van die hapjes hoef ik het niet te n. En als het bier niet koud is neem ik net zo makkelijk een od. Op een 'belangrijke' spreker kom ik ook niet af. Daarvoor c je zo'n receptie niet. Er moet wel iemand even iets zeggen lat hoort erbij, maar liefst zo kort mogelijk." r- naar aanleiding van die oproep - nog recepties afgezegd goede gekomen van giro 555? r ik weet niet. Tot nu is er wel op elke receptie wat gedaan e slachtoffers van de zeebeving. Daarom vind ik het ook juist lat ze doorgaan. Iedereen heeft al gestort en toch geven ze, Dp zo'n receptie weer langskomen met de collectiebak, weer En de betreffende organisatie doet er ook nog wat bovenop, ïiemand wil voor elkaar onderdoen. Zo loopt die giro lekker Marijn Kramp Archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN COLOFON Leidsch Dagblad pirectie: T Klein en H de Wit "tail: directie.hdcuz@hdc.nl dredactie: Jan Geert Majoor. Adnaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc.nl UTOOR (straat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 j Postbus 54,2300 AB Leiden. gstijden van de receptie zijn: Itot en met donderdag ■>-16.30 uur in 08.30 -12.30 uur 1x071-5 356 415 ■tie fax 071-5 356 325 wichten fax 023-5150 567 fNTIEVERKOOP ties m.b.t.: (2-6813661 ld goed: 023-5150 543 |fc 075-6813677 tailhandel: 071-5 356 300 bureaus kunnen contact opnemen '3i 3636 'n (gratis) - 5ig68O0 «ENTEN betaling (acceptgiro) o (alleen aut. ine) f.70 p/j €216,90 k die ons een machtiging verstrekken Somatisch afschrijven van het tntsgeld ontvangen €0,50 korting "g 'ING PER POST •nnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17 00 uur, za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13 00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q de betreffende auteur HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Peter Beuk mist verbrande oldtimers nog altijd 1955, Zaterdag 8 Januari N - Naast het bestaande Zoölogische Laboratorium bij de Ster- it zal binnen afzienbare tijd een nieuw laboratorium van niet dan negen verdiepingen hoog worden gebouwd. Onlangs ver in wij reeds naar aanleiding van de bouw van een nieuw Physio- Ji Laboratorium, dat het in de bedoeling lag op korte termijn ook zien in de behoefte aan een nieuw laboratorium voor de zoölo- 11980, dinsdag 8 januari tl - De bewoners van Huis ter Does in Leiderdorp kampen met ge wateroverlast. Bij heftige regenval komt het terrein rondom liorenwoningen blank te staan. Zo verdwijnt het voetpad rich- Uis ter Does in een 'vijver,' om er aan de andere kant weer uit nen. Foto: archief Leidsch Dagblad s in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na iing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer I t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van b Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan alie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Peter Beuk heeft er alles voor over om zijn oldtimers terug te krijgen. Zijn 'kinderen', zoals hij ze op 27 juli vorig jaar noemde. Achttien bolides, die een dag eerder in rook opgingen, omdat tijdens laswerkzaamheden plotseling brand ontstond. De loods aan de Noordwijkerhoutse Schulp weg, waar de wagens stonden, werd volledig in de as gelegd. En daarmee ook de vijftien oldtimers van de Noordwijkerhouter Willem Meeu wenoord. „Mijn broer en ik zijn een enorm stuk familiehistorie van tien tallen jaren kwijtgeraakt. Daar laat ik het bij", zo liet Meeuwenoord weten. Beuk was spraakzamer. Net als nu, 'al weet ik dat ik die auto's daardoor niet terugkrijg'. Aanvankelijk ziet de 53-jarige Noordwijker niet zoveel in een inter view. „Het lijkt me niet echt nieuws. Het is moeilijk uit te leggen aan an deren hoe ik dit verwerk." Maar goed, als de verslaggever zonodig wil, wil hij wel meewerken. Dan moet daarna maar worden bekeken of er genoeg stof is voor een verhaal. Zo nuchter als hij er vooraf over praat, zo emotioneel is hij regelma tig als hij al die auto's weer voor zich ziet. De Mercedes, de Jaguars, de Volvo's, de Austin Healy, de Rolls Royce en al die andere 'juweeltjes'. Dan blijkt dat het vuur in zijn ge dachten nog altijd niet is geblust. Of het nu gaat om zijn liefde voor oude auto's, die onaangetast is, of over het grote verlies dat hij heeft gele den. „Een klap was het. In een half uur was alles weg. Zonder dat ik er wat aan kon doen. Dertig jaar heb ik aan die auto's geprutst, ze opgebouwd. Stuk voor stuk, met hulp van ande ren. En dan gebeurt zoiets. Ver schrikkelijk. Weken liep ik met die brand in m'n hoofd. Natuurlijk slijt het, maar nog altijd denk ik er dage lijks aan. Zoiets gaat nooit helemaal over." Tot de verwoeste oldtimers behoor de de Volvo 'Kattenrug' uit 1965, die Beuk als 19-jarige als eerste had aan geschaft. „Toen ik 'm kocht, was die nog modern. Ik reed er dagelijks in, sleutelde er aan in de garage van mijn vader (Leo Beuk, in het verle den mede-eigenaar van de gelijkna mige busonderneming, red.) en had niet het idee dat het een oldtimer zou worden. Trouwens, de markt bepaalt of een auto wel of niet die aan duiding krijgt. Een Renault 4 uit 1965 of 1970 is een oude au to, maar nog geen oldtimer. Dat wordt het pas als het een hebbe ding is." „Toen ik in 1986 samen met Nico van der Spek bar- disco The Champ op De Grent opende, had ik die auto nog steeds. Maar ik reed er niet meer mee. Daarvoor was die te oud. Ik vond het echter zonde om 'm weg te doen. Plotseling kwam het idee in me op om 'm te res taureren en als promotie de kleu ren van onze zaak te geven: rood, zwart en chroom. Later besloot ik om de wagen gratis aan te bieden als trouwauto aan mensen die elkaar in onze zaak hadden ontmoet. Het na deel was alleen dat de auto een bolle rug had. Vandaar die naam Katten rug. Bruidsparen zaten krap achterin en konden hun kop niet kwijt. Kan dat dak er niet af, werd prompt ge roepen. Waarom, dacht ik, zou ik Peter Beuk bij een Volvo ('Amazone') uit 1967, een van de twee oldtimers die gespaard zijn geble ven. Je moet een bepaald gevoel bij die wagens hebben, anders moetje ze niet aanschaffen." Foto: Dick Hogewoning niet eenzelfde auto maken, maar dan in cabrioletuitvoering? Met vrienden en kennissen heb ik dat idee uitgevoerd en vanaf dat mo ment zijn we die auto gaan gebrui ken voor bruiloften." Beuk kreeg de smaak ineens te pak ken. Een nieuwe hobby was gebo ren. Het antieke, maar nooit verou derde wagenpark groeide vervolgens snel. Zo liep hij op vakantie in de Verenigde Staten tegen een Austin Healy aan, een sportwagen uit 1967. „Die lag helemaal uit elkaar. In plas tic zakken heb ik alles laten versche pen naar Nederland. Al gauw werd bekend dat ik een verzamelaar was geworden. Je komt iemand tegen die van zijn oude auto af wil en weet dat je belangstelling hebt. Of je krijgt tips. Zo van, bij die en die moet je eens gaan kijken. Voor weinig geld heb ik steeds wagens overgenomen. Meestal auto's, waaraan mensen wa ren gaan sleutelen, maar dan niet meer wisten hoe ze in elkaar moes ten worden gezet. Of geen tijd meer hadden, of geen geld. Vrije zaterda gen, avonden en vakanties stak ik sa men met vrienden in dat werk. Niet dat al die wagens moesten worden opgeknapt. Een aantal heb ik kant en klaar gekocht. Maar hoe ik er ook aan was gekomen, ik wilde ze geen van alle meer kwijt. Ze waren een stukje van mezelf geworden. Aange kleed volgens mijn smaak en ideeën, maar verder zo authentiek moge lijk." Een 'gewone' auto heeft Beuk nooit gehad. Goed, hij rijdt wel eens in de wagen van zijn 'meissie', maar meestal gaat hij vooruit door in de tijd terug te gaan. „Die oude auto's moeten blijven rollen, anders roes ten ze vast. Ze moeten in conditie blijven." Met het toenemen van het aantal oldtimers keerde de droom van Beuk om ooit een automuseum in Noord- wijk te openen steeds vaker terug. Hij zag zijn kans schoon toen pro jectontwikkelaar Ab van der Wiel in 2002 met zijn plan kwam om een wellnesscentrum met onder meer tennisbanen, squashbanen, sauna, Turks bad en fitnessruimte te bou wen bij het in grote financiële pro blemen verkerende Bollenbad. Beuk: „Ik ben toen met Van der Wiel gaan praten. Als we samenwerken, kunnen op die manier het zwembad open houden, zei ik. Jij het wellnesscen trum, ik het automuseum met eve nementenhal. Van der Wiel zag dat wel zitten. En Willem Meeuwenoord was bereid om ook zijn oldtimers daarvoor beschikbaar te stellen." B en W van Noordwijk wilden echter meer. Zij wilden net als het huidige college nog meer activiteiten rond het Bollenbad om daarmee het hele Middengebied tussen Noordwijk aan Zee en Noordwijk-Binnen te kunnen opknappen. Daarom wer den ook andere projectontwikke laars uitgenodigd om met ideeën te komen. Tot teleurstelling van Van der Wiel, die afhaakte omdat hij niet aan het lijntje gehouden wilde wor den, en van Beuk: „De colleges zijn hier alleen maar bezig met wed strijdjes in het bouwen van luchtkas telen. Wat is er nou intussen ge beurd? Niets toch. Er komt nooit iets van de grond." De droom van Beuk werd vervolgens een nachtmerrie. Terwijl hij op zoek was dere plek ken voor zijn museum brandde in juli vorig jaar de bedrijfsloods in Noord wijkerhout af. „Werklui waren in op dracht van de verhuurder bezig. Bij het weghalen van een oude gaska chel heeft een van hen per ongeluk met een snijbrander een gasleiding doorgezaagd. Binnen de kortste ke ren stond alles in lichter laaie." Ook het gedeelte waar de wagens van Beuk ston den. „In een afgeslo ten ruimte, waar de brand niet is begon nen", zo wilde hij in juli per se in de krant vermeld zien. „Ik wilde daarmee het verhaal voorkomen dat ik zelf de brand zou hebben veroorzaakt. Zo'n verhaal is al gauw in de wereld", zo licht hij dat verzoek nu toe. Beuk kreeg telefonisch honderden steunbetuigingen. „Prachtig en heel dankbaar natuurlijk, maar je bent niet te helpen. Je moet het zelf ver werken. Toen het net was gebeurd, vergeleek ik die auto's met kinderen. Maar mensen en materiële dingen kun je niet met elkaar vergelijken. Daar kwam ik later achter toen twee goede vrienden van me overleden. Zoiets is veel erger. Je kunt andere auto's kopen, maar niet een nieuw leven. Daardoor ben ik er wat anders tegenaan gaan kijken, ook al waren die auto's onvervangbaar. Van de verzekering heb ik de taxatiewaarde teruggekregen. Niet de emotionele waarde. Die ligt veel hoger en is niet in geld uit te drukken." Inmiddels heeft Beuk weer vijf oldti mers: een Volvo en een Jaguar, die altijd in zijn garage staan en daar door gespaard zijn gebleven, een in Amerika gekochte Mercedes, een rallyauto ('rallyrijden met oldtimers is ook een hobby van me') en nog een Jaguar. „Die heb ik van een we duwe. Haar man had die wagen voor tachtig procent opgebouwd toen hij overleed. Zijn vrouw had gehoord van de brand en zei dat alleen ik die auto mocht kopen." Op die manier werkt Beuk aan een nieuw wagenpark en zijn ideaal om alsnog een museum te openen. „De droom is uitgesteld, maar niet weg. Al is het niet zo dat ik even ga winkelen om aan twintig oldtimers te ko men. Je moet een bepaald gevoel bij die wagens heb ben, anders moet je ze niet aan schaffen." Jan Preenen

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17