laagst sinds 1989 @0 ECONOMIE GEEF VOOR GIRO 555 Digitale levensstijl rukt op in huiskamer VOfifi jclcIT Ondernemingskamer gelast beperkt onderzoek bij Ahold 'Leuke reclame voor Becel' Zorgverzekeraars weren zieken en ouderen Voeding 3,5 procent goedkoper door prijzenslag «P&3EH31 Steun de slachtoffers van de ramp in Azië. Surf naar Speurders.nl en breng een bod uit op unieke items van BN-ers ten bate van Giro 555! Hieronder treft u alvast een aantal artikelen aan waarop u kunt bieden. ...of verkoop zélf spullen t.b.v. giro 555 www.speurders.nl speurders.nl jouw (ver)koopsite tbilcom eist van itsland miljard lsdorf - Het Duitse tele- jedrijf Mobilcom wil van uitse overheid 1,16 miljard aan belastinggeld terug, loncern is het niet eens ie belasting die het moest en voor een umts-vergun- Het telefonieconcern be- e bij de veiling in augustus bijna 8,5 miljard euro voor icentie. Volgens het bedrijf •n ten onrechte BTW over 2drag afgedragen. Mobil- wil deze kosten terug van sat. Stelt de rechtbank Mo rn in het gelijk, dan zou de je staat aan nog meer tele- jaanbieders geld moet te- ïven. Dat kan oplopen tot liljard euro. Isorganisator I kiest Boeing kfurt - Europa's grootste rganisatie TUI (Arke, Hol- International en Kras) een order voor tien nieu- 17-800 toestellen geplaatst Amerikaanse vliegtuigfa- nt Boeing. Vijf Airbus 310 ellen worden afgestoten. >en standaardvloot hoopt ,e besparen op operatione- onderhoudskosten. De la- illarstand zorgt ervoor dat lop minder duur uitvalt, lestellen worden in 2006 107 geleverd. Boeing dat jaar 285 vliegtuigen afle- blijft overigens voor het de achtereenvolgende jaar ;r bij zijn Europese con- jnt Airbus dat uitkomt op it 320 vliegtuigen. Exacte "len worden binnenkort iliceerd. irisme Turkije nieuw record iRA - Turkije heeft vorig jet recordaantal van 17,5 en toeristen ontvangen, jantal is 24,8 procent hoger n 2003, zo maakte het se ministerie van toerisme ren bekend. De meeste sten kwamen uit Duitsland niljoen). Rusland was fle met 3,9 miljoen bezoe- gevolgd door Groot-Brit - jë (1,3 miljoen). Wat het jme Turkije heeft opgele- is nog niet bekend. In 2003 jet met 9,9 miljard euro de :n na grootste bron van in- ften van het land. htvaart is veel liger geworden <en - De internationale vaart is sinds de Tweede ildoorlog niet zo veilig ge- t als in het afgelopen jaar. ïrden 11 ongelukken met igierstoesteÏÏen geregi- rd waarbij 347 doden vie- neldde onderzoeksbureau aims. Dat is 60 procent Ier dan het gemiddelde le jaren negentig. Het ver- 'an de Europese lucht- [maatschappijen over 2004 tuit op ongeveer 500 mil- lollar. In 2003 was dat 1,5 :d dollar volgens de asso- AEA. vrijdag 7 januari 2005 door Maarten van de Rakt las vegas - „Het was een goed jaar voor de digitale levensstijl. Het is sneller gegaan dan ik had verwacht. Ik ben opgetogen", zegt Microsoft-topman Bill Ga tes bij de opening van 's we relds grootste vakbeurs van de consumentenelektronica in Las Vegas, de CES. Als het aan Ga tes ligt, gaan de apparaten uit ons dagelijks leven binnenkort nog vlotter met elkaar door de bocht. Hoe simpeler, hoe beter. Microsoft steekt 6 miljard dollar per jaar in deze ontwikkeling. Het aantal verkochte Windows XP Media Center pc's verdub belde in de VS het afgelopen jaar met 1,5 miljoen. De appa raten leveren foto's, films en muziek van de harde schijf in de huiskamer. Gates wil kappen in het woud aan afstandsbedie ningen op tafel. Hij toont een camera van Nikon die op eigen houtje een foto draadloos door stuurt naar de computer. Ook komen er afstandsbedie ningen, onder meer van Philips, speciaal voor de Media Center pc. Tv-programma's opnemen kan makkelijk via een comman do per mobieltje of laptop. Klei ne videospelers plukken film pjes van internet. Wat het Ame rikaanse gehoor erg appreci eert: niet gelijktijdig één honk balmatch op het beeldscherm zien, maar vier inclusief de sta tistieken. Gates voorspelt een tijd van topcreativiteit op de buis of het paneel. „Net zoiets als we met internet hebben meegemaakt." Om voort te gaan op de aange slagen weg, duikt Microsoft in zee met een reeks partners, zo als MTV, Discovery, Fox, telefo niebedrijf Bellsouth, Fuji en PioneerDit met het oog op bijvoorbeeld downloaden van videoclips of met een simpele muisklik bestellen van afdruk ken van digitale foto's. „Als die integratie slaagt, dan creëren we iets fenomenaals." Niet alleen Bill Gates heeft part ners nodig, Ook de grote mer ken kunnen niet zonder elkaar, helemaal niet als de opmars van platte tv dit jaar vol op stoom komt. Sony en Samsung zijn al vriendjes, evenals Philips en LG. Anderen moeten het maar zien bij te benen. Niette min melden ze in Las Vegas dat De rijkste Amerikaan Bill Gates bepleit samenwerking met tv- en elektronicabedrijven om Microsoft-pro- ducten overal te laten functioneren. Digitale informatie moet vanaf elke plek in huis kunnen wordt op geslagen en afgespeeld. Foto: Reuters/Mike Blake nieuwe productielijnen (gaan) draaien in Korea, Japan en Chi na. Panasonic kan binnenkort wel 2 miljoen platte tv's per jaar halen. Sharp profileert zich met een brede range van lcd-tv's. En allen zweren ze bij high defi nition televisie (hdtv), de nieu we standaard die volgens Pio neer liefst vijf keer beter is dan dvd. In Amerika en Japan groeit hdtv als kool. In Nederland is dat nog lang niet aan de orde. Sony zet zwaar in op hdtv. Dat gaat verder dan alleen tv's, bij voorbeeld ook in fotografie, films, games en computers. „Wij kiezen voor een holisti sche benadering", verkondigt topman Howard Stringer. Blue ray noemt hij de beste op lossing om high definitionbeel- den op te nemen. Zoals bekend heeft een groep rond Toshiba als tegenhanger hd-dvd gelan ceerd. Beide kampen gaan prat op de steun die ze hebben van grote studio's. De eerste blu- erayrecorders en computerdri ves komen eraan, onder meer van Philips, Pioneer en Sharp. Nog een verrassende samen werking tot slot. Panasonic en HP gooien de deur open voor andere dvd+recorderformaten. Panasonic is overstag gegaan in het kader van de integratie van huiskamer en pc. „Want die di gitale levensstijl is geen droom, maar komt volop tot stand", weet ook Panasonic-topman Yoshi Yamada. den haag/gpd - Zorgverzekeraars weren ouderen en chronisch zieken. Dat blijkt uit een eerste inventarisatie van het Meldpunt Overstap Zorgverzekeraars van de Neder landse Patiënten en Consumenten Federa tie (NPCF). Daar kunnen zowel particulieren als zie kenfondsverzekerden naar toe bellen als het hen niet lukt van zorgverzekeraar te veranderen of een uitgebreidere dekking te nemen bij dezelfde verzekeraar. Ruim 85 procent van de tot nu toe 350 bel lers (vooral chronisch zieken en ouderen) lukt het niet om hun zorgverzekering te veranderen. Het overgrote deel wordt hele maal geweigerd. Sommigen kunnen zich alleen verzekeren voor een kleiner pakket waarin allerlei aandoeningen worden uit gesloten. Zieken klagen bovendien dat ze vaak alleen de Standaard Pakket Polis mo gen nemen. Deze is veel duurder dan een gewone verzekering en heeft een hoger ei gen risico. „Wie wil veranderen moet dat voor zijn (advertentie) voorburg/anp - De inflatie is vorig jaar in Nederland op het laagste niveau sinds 1989 te rechtgekomen. De consumen tenprijzen stegen gemiddeld met 1,2 procent. Dat meldde het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) gisteren. In 2003 be droeg de inflatie nog 2,1 procent. In 1989 kwam de inflatie uit op 1,1 procent. Sindsdien is tot 2004 de gemiddelde prijsstij ging op meer dan 2 procent uit gekomen, met als piek 4,5 pro cent in 2001. De lage inflatie is voor een belangrijk deel veroor zaakt door prijsdalingen van voedingsmiddelen en alcohol vrije dranken. Deze producten werden mede door de prijzen slag tussen de supermarkten 3,5 procent goedkoper dan in 2003. Alcoholhoudende dran ken daalden gemiddeld 3 pro cent in prijs. Consumenten betaalden ook minder voor stoffering en huis houdelijke apparaten. Daarvan zakten de prijzen 1 procent. Au dio, video, computers en soft ware daalden zelfs 11 procent in prijs. Kleding en schoeisel werden 1,9 procent goedkoper. Inflatie, jaargemiddelden in anp - broncbs Sterke prijsstijgingen waren er bij tabaksartikelen (16,1 pro cent) en brandstoffen (7,9 pro cent). Dit kwam door respectie velijk hogere accijnzen en ho gere olieprijzen. De consumen ten waren ook meer kwijt aan belastingen en overheidsdien sten, waaronder bijvoorbeeld rioolbelasting en motorrijtui genbelastingen vallen. Deze ta rieven stegen gemiddeld 5,2 procent. De woninghuren gin gen 3 procent omhoog. In november bedroeg de infla tie 1,3 procent. Dat het percen tage in december lager uit kwam, lag vooral aan de sterke prijsdaling van kleding en schoeisel. Deze daling was vol gens het CBS veel sterker dan een jaar ervoor. Ook auto brandstoffen werden goedko per. De prijzen van verse groen ten stegen juist fors. Overigens behoort ons land in Europa tot de landen waar het vertrouwen in de economie de afgelopen maand het sterkst af nam. Het zaken- en consumen tenvertrouwen verslechterde in Europa, net als in november. „Dit suggereert een voortzet ting van de geleidelijke afzwak king van de groei", aldus de Eu ropese Commissie gisteren in een toelichting op de cijfers. Het vertrouwen staat nog wel iets hoger dan in december een jaar geleden. Vooral de dien sten- en industriesector tem perden in december hun ver wachtingen. Winkeliers werden echter iets optimistischer. veertigste doen. Daarna wordt het heel erg moeilijk", zegt woordvoerder Direcks van de NPCF. De mogelijkheid om te wisselen wordt be gin volgend jaar, als het nieuwe zorgstelsel ingaat, belangrijk. Het kabinet wil dat ver zekeraars de zorg gaan aansturen. Zij moe ten contracten sluiten met bijvoorbeeld ziekenhuizen en bepalen zo de prijs en kwaliteit van behandelingen. Verzekerden kunnen hier invloed op uitoefenen door te veranderen van zorgverzekeraar. amsterdam/anp - Een beperkte enquête moet inzicht verschaf fen in de gang van zaken bij Ahold in de periode van begin 1998 tot eind 2003. Het onder zoek zal zich richten op de on juiste consolidaties van bedrij ven, het boekenonderzoek bij US Foodservice en het toezicht op de werkmaatschappijen van het supermarktconcern. De ondernemingskamer van het hof in Amsterdam vindt dat op deze punten 'gegronde re denen tot twijfel' over het be leid van Ahold zijn. De Vereni ging van Effectenbezitters (VEB) en het Amerikaanse pen sioenfonds Copera wilden een uitgebreider onderzoek. Dat wilde de ondernemingskamer gisteren niet toestaan. Ahold heeft zich steeds fel ver zet tegen een enquête, die voor beleggers mogelijk de weg opent om schadevergoedingen te eisen. „Het valt niet in te zien wat het belang is voor Ahold, als deze procedure wordt mis bruikt om schadevergoeding te eisen", zei de raadsman van Ahold in juni vorig jaar bij de behandeling van de zaak voor de ondernemingskamer. In de aanloop naar het treffen in de rechtszaal had Ahold te vergeefs een openbare oproep gedaan aan het adres van de VEB en Copera om van het en- quêteverzoek af te zien. Ook ge sprekken tussen Ahold-topman Moberg en de beleggersclub hadden geen succes. De procedure is een gevolg van de boekhoudaffaire die zich bij Ahold voor het eerst in februari 2003 openbaarde. Toen bleek dat managers bij dochteronder neming US Foodservice had den geknoeid met inkoopkor tingen. Vervolgens kwam naar buiten dat Ahold ook bij de consolidatie van belangen in ondernemingen in Scandinavië en Zuid-Amerika een scheve schaats had gereden. De affaire kostte onder anderen Ahold-topman Van der Hoeven en de financiële bestuurder Meurs de kop. Zij moeten zich nog verantwoorden voor de strafrechter. Ahold trof als be drijf een schikking van acht miljoen euro met de Neder landse justitie. Dat bedrag is even hoog als de maximale boete die door de rechter zou kunnen worden opgelegd. Peter Wakki, bij Ahold aangesteld om orde op zaken te stellen, was gisteren aanwezig bij de zitting van de Ondernemingskamer in Am sterdam. Foto: ANP/Evert Elzinga leer mti u i eet Gesigneerde shirts van Ajax, Feyenoord en PSV Gesigneerd boek en metamorfose van Mari van de Ven De gitaar van George Baker T-shirt en pet van Ome Willem Gesigneerd lingeriesetje van Marlies Dekkers >62" Een dag in een limousine met chauffeur! Albert Verlinde's eigen unieke Disney tekening den haag/gpd - 'Aangenaam verrast' was cardioloog R.F.Visser toen hij hoorde dat zorgverzeke raar VGZ (2,1 miljoen verzeker den) de yoghurt, boter en melk van het pro.activmerk van Becel deels gaat vergoeden. „Het is po sitief dat zorgverzekeraars zich profileren op het gebied van pre ventie. Maar Visser, ook secretaris van de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie, kreeg wel een beetje wrang gevoel. Zijn ver eniging praat al tijden met het ministerie van volksgezondheid en verzekeraars om het anti- bloedstolselmiddel Plavix ver goed te krijgen voor een brede re groep hartpatiënten. Als ze zijn gedotterd, helpt dat middel erg goed om dichtslibben van vaten te voorkomen. Maar tot nu toe heeft dat pleidooi geen resultaat gehad. Visser: „Die pro.activ- stunt is mooie publi citeit. Voor VGZ en voor Becel. Inmiddels vind ik wel dat grote groepen patiënten een uitste kend medicijn wordt onthou den, mede omdat het te duur zou zijn. Dét een verzekeraar aan ge zondheidspreventie geld uit geeft, is niet uniek. Achmea lanceerde een speciale site met allerlei tips voor een gezonde levensstijl, en een keten van ei gen sportscholen ('health cen ters'). Andere verzekeraars or ganiseren lunchwandeltochten of geven hulp bij het stoppen met roken. Maar het is voor het eerst, dat een zorgverzekeraar etenswaren uit het supermarkt- schap terugbetaalt. Niet alleen volgens VGZ, maar Voedingstips De Wageningse hoogleraar humane voeding Martijn Ka- tan heeft tips om cholesterol te voorkomen zonder dat er planten-sterolen aan te pas komt „Het zijn bekende dingen, hoor. Je moet bak ken en frituren in olie, niet in vet. Groenten en fruit helpen je hart gezond te houden. Zorg er voor dat je niet te dik wordt. Bij mannen gaat het vet rond de buik zitten. Dat is een stuk ongezonder dan wanneer het vet op de billen zit, zoals bij vrouwen. Keuk enzout is slecht voor je bloeddruk, en dus voor je hart. Je kan beter zout ne men met een hoog gehalte aan kalium en magnesium. Beweging is goed. dat ver hoogt het goede cholesterol in je bloed, dat weer be schermt tegen hartaanval len." Tot slot alcohol: „Daar ben ik voorzichtig mee, maar het ziet er wel naar uit dat bij mannen boven de 50 één tot twee glazen per dag de afzet ting van cholesterol in je slagaders remt. Vrouwen moeten liever helemaal geen alcohol gebruiken, op welke leeftijd ook. Er is een ver band vastgesteld tussen al cohol en borstkanker." ook volgens de Nederlandse Hartstichting is wetenschappe lijk aangetoond dat de Becel- producten het cholestorol ver lagen en dus hart- en vaatziek ten helpen te voorkomen. On geveer een op de drie Neder landers heeft een te hoog cho lesterolgehalte. De Hartstich ting adviseert daarom al langer in haar folders om pro.activ te gebruiken. De producten bevat ten plantensterol, een onder deel van plantaardige olie. Ook Benecol-margarine, even eens aanbevolen door de Hart stichting, bevat dezelfde stof. Beide belemmeren de opname van 'slecht', zogeheten ldl-cho- lesterol uit het spijsverterings kanaal. Dit vet wordt niet opge nomen in het bloed maar ver laat via de ontlasting het li chaam. Bij geregeld gebruik van pro ducten met plantensterol kan het cholesterol in iemands bloed met 10 procent omlaag worden gebracht. Volgens VGZ kan dat al na drie weken. Overi gens: dan moet iemand wel consequent, dus elke dag, de boter met pU^tensterol op zijn brood smererT Andere verzeke raars zullen waarschijnlijk niet snel het voorbeeld van VGZ vol gen. Maar ze volgen de ontwik keling met belangstelling, aldus W. Annard van Zorgverzeke raars Nederland (ZN). „Zeker als het vergoeden van dit soort producten op den duur veel geld zal uitsparen. VGZ geeft nu 35 miljoen uit aan cholesterolverlagende medicij nen. Daarbij komt nog 57 mil joen euro voor dotterbehande lingen en ziekenhuisopnames door hart- en vaatziekten. Cardioloog Visser krijgt gere geld vragen over pro.activ. „Ik ontraadde het patiënten niet. maar schreef het ook niet actief voor, vooral vanwege de prijs. Ik wil eerst meer bewijzen zien, want ik heb nergens weten schappelijk onderbouwd gezien hoe lang je dat spul op je brood moet smeren om je cholesterol te verlagen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7