'Roer moet om bij Publieke Omroep' BINNEN- BUITENLAND Mandela: Mijn zoon stierf aan aids Toetanchamon even uitzn sarcofaag Noodtoestand Irak tot na verkiezingen TNO onderzoekt Chinese kruidengeneeskunde 16 Verlies kwart kijkers en helft adverteerders dreigt Achttien gewonden bij tramongeluk Leger Israël weg uit Westoever voor verkiezing Zoon slachtoffer oorlog krijgt 2,5 miljoen euro Nieuw onderzoek naar martelingen Guantanamo tnken met tvel op pad iveld - Een dronken be- der van een shovel heeft odelijk ongeval veroor- op een camping in het )urgse Schinveld. De man, 52-jarige Heerlenaar, had twee kennissen een hore- egenheid op de camping cht. Na afloop van dat be- had hij een shovel zien p en besloot daarmee zijn issen terug te brengen hun bungalow. Tijdens de het slachtoffer, een 53-jari- an uit het Duitse Torgau, e schuifbak gevallen en on- en van de wielen terecht- men. Hij was op slag dood. \mo uit huis ^iggepest !rdam - Scheldpartijen, tjes in het portiek, bedrei- ;n, dagelijks belletje trek- Het slachtoffer van deze :rijen verhuist binnenkort ijn woning in de Retief- it in Amsterdam-Oost. De te twaalf jaar woonde hij (er tevredenheid. Tot een i^pje Marokkaanse jongeren, Nederlandse overbuur- er achter kwamen dat hij iseksueel was. Het resul- continue pesterijen en een •kjdie eergisteren op straat in werd geslagen. I11 ptandarts I de cel in )RE« irecht - Een in Spanje nachtige Nederlander die valselijk uitgaf voor tand is door de rechtbank ver- leeld tot anderhalf jaar cel. itijken in Veenendaal en lansdorp verrichtte de lygiënist ingrijpende me- ïe handelingen die alleen irbehouden aan tandart- 'et louter valse tandarts i's op zak ruïneerde de gebitten en stuurde hij zijn inten te hoge rekeningen, jkocht hij tandartsgoud in :r te betalen. aatverbod zaak n burgemeester terdam - Burgemeester Co- e kan voortaan een per- isgebonden straat- of plein- 3 od opleggen aan mensen ■■de openbare orde verstoren. 'Jfnaatregel is genomen nadat g jaar een groep jongeren liamantbuurt onveilig Sfkte. Volgens de gemeente is naatregel uniek in Neder- V Een straatverbod wordt naliter door de rechter op- S(gd nu kan de burgemeester dus doen, zegt de gemeen- politie bepaalt in welk ge- het verbod moet gelden. lonken tiener iter het stuur den - In Groot-Brittannië is :n een 13-jarige jongen irdeeld tot vier maanden Idetentie voor rijden onder led. Hij is de jongste die 'oor ooit in het land is ver- ild. De jongen uit Salford in november aangehouden en gestolen auto, na een tervolging door de stad. Hij jop doordat hij met onge- honderd kilometer per uur bebouwde kom reed en Dn lichten aan had. Hij miste ■èen haar na een voetganger. Jchtsextremisme joeit in Duitsland lijn - Het aantal in Duits- d bekende rechtsextremis- gis het afgelopen jaar sterk egen tot 3800. Ze komen meest voor in Berlijn, waar ngeveer 950 actief zijn, en 88 idenburg. Ongeveer 10.000 tsers zijn skinheads. Ex- - m rechtse politieke partijen ben forse winsten geboekt e deelstaatverkiezingen van Qlopen jaar. den in VS ior winterweer - 5HINGTON - Hevige sneeuw- ijzige temperaturen en ook e regenval hebben in het den en oosten van de Ver fde Staten een chaos ver- 'U zaakt. Er vielen zeker zeven en door verkeersongevallen :irca 90.000 huishoudens ■-flmen zonder stroom te zit- Op sommige plaatsen viel Uer dan dertig centimeter euw. In Embarrass in Min- ota daalde het kwik tot mi- -141 graden Celsius. ibergen voor list N-Zeeland ■ungton - Voor het eerst in tar zijn er ijsbergen uit het Ipoolgebied opgedoken )r de zuidkust van Nieuw- iland. Het gaat om zeker vijf- uiP ijsbergen, waarvan enkele jki3 kilometer in doorsnede ie^. De ijsbergen zijn waar- ijnlijk afkomstig van eerder ïbroken enorme ijsschotsen Ie Ross- en Weddellzee in jZuidpoolgebied, duizenden jmeters van de plaats waar iu te zien zijn. door Patrick van den Hurk Hilversum - Als de Publieke Om roep (PO) het roer niet omgooit, zal ze door het verlies van de voetbalrechten aan John de Mol en de komst van diens nieuwe zender de komende driejaar een kwart van de kijkers en de helft van de STER-inkomsten verlie zen. Dat scenario schetste Harm Bruins Slot, voorzitter van de raad van bestuur, gisteren op de nieuwjaarsreceptie van de PO. Volgens Bruins Slot kan alleen met stevige ingrepen worden voorkomen dat kijkers en ad verteerders weglopen. De STER brengt nu jaarlijks 200 miljoen euro binnen. De PO moet aller eerst proberen dat geld veilig te stellen door de kijkers vast te houden. Lukt dat niet, dan moeten nieuwe bronnen wor den aangeboord. Bruins Slot denkt aan betaling voor de doorgifte van de publieke net ten. „Wat mij betreft mag daar stevig voor worden betaald." Die rekening zal op het bordje van de kijker terecht komen, omdat de kabelmaatschappijen en andere distributeurs de kos ten zullen doorberekenen. Bruins Slot: „Het is simpel: krij gen wij meer van de overheid, dan vragen we minder van de burger. Ik ga iets demagogisch zeggen: de kabeltarieven zijn verhoogd van 10 naar 15 euro per maand. Dat is voor de ka belaars jaarlijks zo'n 300 mil joen euro aan inkomsten, ter wijl wij van Den Haag 80 mil joen moeten inleveren. Bruins Slot benadrukt dat De Mol met de voetbalrechten 'een fundament heeft gelegd voor een sterke publiekszender'. „Dat is de werkelijke betekenis van de uitkomst, zeker als je dat plaatst in het licht van mogelijk verlies van beeldbepalende programma's en presentatoren. Niets doen is geen optie. Dan zal de schade enorm zijn. Onze agenda is hierdoor bepaald." De PO gaat daarom met spoed werk maken van ontwikkelin gen die deels al in gang zijn ge zet. Zo moeten de netprofielen, die de kanalen herkenbaar ma ken, nu echt worden aange scherpt, aldus Bruins Slot. „Het kijkgedrag moet daarbij leidend zijn. Dat betekent dat de program mamix rigoureus wordt aange past. Dat bestaande program ma's worden geschrapt en nieuwe worden ontwikkeld." Bruins Slot heeft haast. Het zo genoemde concessiebeleids plan voor de komende drie jaar, dat vóór 1 maart bij staatssecre taris Van der Laan moet liggen, moet al harde afspraken bevat ten. .Afspraken waar we elkaar aan kunnen houden." Die zul len ook gaan over de manier waarop de omroepverenigingen werken: „Bedrijfsmatiger, mét meer ruimte voor creativiteit. De verenigingen blijven, maar er moet veel meer en professio neler worden samengewerkt." Amsterdam - Achttien mensen zijn gisteren gewond geraakt toen een tram van lijn 4 op het Rokin op een tram van lijn 16 botste. In eerste instantie was de traumahelikopter opgeroepen, maar die bleek uiteindelijk niet nodig te zijn. Negen gewonden werden per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd, de overige werden behandeld voor lichte verwondingen. Twee passagiers liepen rug- en nekletsel op. Naar de oor zaak van het ongeluk wordt nog onderzoek gedaan. De tram van lijn 16 stond stil en werd van achteren aangereden. Foto: GPD/Maartje Blijdenstein luxor/anp-dpa - De mummie van de Egyp tische farao Toetanchamon is in de nacht brussel/gpd - Een 65-jarige man uit het Belgisch-Limburg- se Hasselt krijgt van de Belgi sche staat een schadevergoe ding van 2,5 miljoen euro om dat zijn vader in 1944 door een Duitse soldaat werd doodge schoten. Dat heeft de rechter beslist. De Belgische overheid had eerder geweigerd een ver goeding te geven. Het gaat om de hoogste scha devergoeding ooit voor een oorlogsslachtoffer in België. De man, die anoniem wil blijven, voerde een jarenlange juridi sche strijd. De vader van de Hasselaar werd in 1944 door een Duitse schildwacht dood geschoten. Zijn zoon was toen amper vijf jaar oud. De krant Het Belang van Limburg wist via de heemkundekring van Mol, waar het slachtoffer werd geboren, de feiten te achterha len. Grote vraag is of de uit spraak een precedent kan zijn voor andere nog niet-gecom- penseerde oorlogsslachtoffers. Hun aantal wordt alleen al in Vlaanderen geschat op 250. Ad vocaat Loots was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. bagdad/anp-afp-rtr - De Iraak- se interim-regering heeft de noodtoestand, die van kracht is sinds 7 november, verlengd tot na de parlementsverkiezingen van 30 januari. De noodtoe stand geeft de veiligheidstroe pen ruimere bevoegdheden om op te treden tegen rebellen die de stembusgang willen versto ren. Zo kunnen de autoriteiten on der meer uitgaansverboden in stellen, vliegvelden sluiten of grenzen dichtdoen. Bovendien mogen Iraakse veiligheidstroe pen zonder juridische romp slomp vermeende rebellen ach ter slot en grendel zetten. Ook gisteren eiste de golf van geweld die Irak al weken teis tert, opnieuw mensenlevens. In de buurt van de Noord-Iraakse stad Mosul werden de stoffelij ke resten van achttien Irakezen gevonden. Dat meldde een bron binnen het ministerie van binnenlandse zaken in Bagdad. De slachtoffers waren afkom stig uit een sji'itische wijk van de hoofdstad. Zij waren naar het noorden ge lokt met een aantrekkelijke aan bieding voor werk op een Ame rikaanse militaire basis in de soennitische stad Mosul, aldus de bron bij het ministerie. De mannen vertrokken op 8 de cember al naar het noorden. Hun lichamen worden terugge bracht naar een ziekenhuis in de hoofdstad. Sinds begin december zijn in de buurt van Mosul tientallen li chamen gevonden. Meestal be trof het leden van de Iraakse Nationale Garde of politie. Zij worden vermoord door opstan delingen. Die beschouwen de veiligheidstroepen als collabo rateurs van de bezettingsmacht Amerika. Het verzet wil met zijn acties de verkiezingen van 30 januari voor een tijdelijk parlement dwarsbomen. De voorzitter van de Iraakse kiescommissie zei gisteren in de Jordaanse hoofd stad Amman dat meer dan veertien miljoen Irakezen aan de verkiezingen zullen deelne men. De coalitietroepen hebben on langs twee Britten gearresteerd die ervan worden verdacht deel uit te maken van het verzet in dat land. Zij worden nog in Irak— vastgehouden. Eén van de twee werd aangehouden na een - schotenwisseling met Ameri kaanse mariniers op 7 decem ber in Ramadi. De ander zou betrokken zijn bij terroristische acties. washington/anp - Het Ameri kaanse ministerie van Defensie gaat een nieuw onderzoek in stellen naar beschuldigingen dat gedetineerden op de mari nebasis Guanténamo Bay op Cuba worden mishandeld. Dat heeft de BBC gisteren bericht. Generaal Bantz Craddock, hoofd van het Amerikaanse Southern Command waaronder Guantanamo Bay valt, heeft dit bevolen. Hij besloot hiertoe na dat agenten van de federale re cherche (FBI) in e-mails eerder hadden geklaagd over de on dervragingsmethoden van het Pentagon. De afgelopen jaren zijn herhaaldelijk beschuldigin gen geuit dat de gevangenen van Guantanamo Bay worden gemarteld. Na de oorlog in Afghanistan in 2001 toen de Amerikanen het Talibanregime verdreven, wer den honderden Afghaanse strij ders en leden van de terreur groep al-Qaeda naar de Ameri kaanse basis overgebracht. Mo menteel bevinden zich er nog 550 gedetineerden. Alberto Gonzales, de kandidaat van president Bush voor de opvol ging van John Ashcroft als mi- nister van Justitie, heeft giste ren voor de Senaat benadrukt dat hij martelingen verwerpt. Hij zei dat de foto's van de mis handelingen van gevangenen in Abu Ghraib bij Bagdad hem „ziek en onpasselijk maakten". Gonzales adviseerde Bush bui tenlandse strijders die in Afgha nistan en elders waren opge pakt niet te behandelen volgens de Geneefse Conventies. utrecht/gpd - Het onderzoeks- en ontwikkelings instituut TNO begint als eerste in de wereld een wetenschappelijk onderzoek naar de effecten van Chinese geneeskunde met kruiden. De TNO-ves- tiging in Zeist heeft hiervoor het bedrijf SU Bio- Medicine opgericht, dat onder meer samenwerkt met de Chinese hoogleraar Lin Bin, eigenaar van Zhong Hua Medical Center in Utrecht. Het onderzoek wordt geleid door Jan van der Greef, hoogleraar analytische biowetenschappen aan de Universiteit Leiden en directeur van TNO Systeembiologie. Volgens Van der Greef is het onderzoek mogelijk geworden doordat TNO een meetsysteem heeft ontwikkeld dat laat zien of mensen ziek zijn en hoe zij zich voelen. Een be drijf in Boston (USA) gebruikt sinds kort hetzelf de systeem voor wetenschappelijk onderzoek naar westerse geneesmiddelen. Van der Greef: „Ook de westerse medicijnen zijn voor bijna 50 procent afgeleid van actieve com ponenten uit planten en kruiden. Het verschil is dat de Chinese geneeskunde uitgaat van de hele mens en combinaties van kruiden voorschrijft. De westerse arts kijkt voornamelijk naar het symptoom en kiest voor alle mensen met dat symptoom één geneesmiddel." Over de hele we reld is een groeiende belangstelling voor Chinese geneeskunde. Vorig jaar exporteerde China voor 800 miljoen dollar aan geneeskrachtige kruiden, waarvan voor 100 miljoen naar Europa. In Ne derland beginnen steeds meer Chinezen praktij ken voor Chinese geneeskunde. Henk Timmerman, oud-hoogleraar pharmaco- chemie en bestuurslid van de V ereniging tegen de Kwakzalverij, reageert sceptisch op het initia tiefvan TNO. „Tot dusver is nog nooit aange toond dat kruidencombinaties een effectief en veilig geneesmiddel zijn. En nog minder dat de kwaliteit constant is. Dat moet het TNO-bedrijf niet alleen bewijzen, maar de resultaten moeten nadien ook aan onafhanke lijke deskundigen worden voorgelegd." Jeruzalem - Israël is begonnen zijn leger terug te trekken uit steden op de Westelijke Jor- daanoever om te voorkomen dat het beticht kan worden van inmenging in de Palestijnse verkiezingen van zondag. Dat heeft minister van Buitenlandse Zaken Silvan Shalom gisteren gezegd. Shalom sprak met de pers na een ontmoeting met de Ameri kaanse oud-president Jimmy Carter, die een ploeg van hon derden internationale waarne mers leidt die toezicht gaan houden op de stembusgang. Volgens de bewindsman blijven de Israëlische militairen 72 uur weg uit de bezette Palestijnse gebieden. Carter sprak gisteren ook met premier Ariel Sharon. Die be loofde hem er alles aan te zul len doen om de presidentsver kiezingen gladjes te laten verlo pen. van woensdag op donderdag uit zijn sarco faag gehaald en onderzocht met een CAT- scan. Egyptische onderzoekers proberen zo te achterhalen hoe de jonge farao om het leven kwam. De mummie werd uit het graf in de Vallei der Koningen naar de scanner gebracht, die speciaal zo dicht mogelijk bij het graf was gezet. In een kwartier tijd zijn 1700 op names gemaakt, die een driedimensionaal beeld van de heerser moeten opleveren. De resultaten daarvan worden over drie weken bekendgemaakt, aldus het hoofd van de Hoge Raad voor Oudheden in het land, Za- hi Hawass. Toetanchamon heerste van 1319 tot 1309 voor Christus. Zijn rijkelijk gevulde graf werd in 1922 ontdekt door de Britse arche oloog Howard Carter. Volgens Hawass heeft Carter de mummie ernstige schade toegebracht. „Carter mishandelde de mummie door verhitte ijzeren staven bij het stoffelijk overschot te houden om de edelstenen en amuletten in het lichaam te kunnen pakken." De mummie ondergaat daarom vanaf volgende week een uitge breide restauratie. Alleen de schedel zou nog in goede staat verkeren. Foto: EPA De geheimzinnige dood van Toetancha mon is al langer onderwerp van onderzoe- ken. Zo constateerde een Britse neurora- dioloog in 1997 op basis van röntgenfoto's dat de schedel een kleine ingedeukte frac tuur had, die zou wijzen op een klap tijdens het leven van de farao. Hij constateerde daarom met een voormalige detective van Scotland Yard dat Toetanchamon waar schijnlijk werd vermoord. Mogelijke daders wezen ze ook aan: de vizier van de koning, Ay, en de opperbevelhebber van het leger, Horemheb, zouden de dood van de farao op hun geweten kunnen hebben. Uitlatingen kunnen taboe doorbreken in Zuid-Affika door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Ex-president en No belprijswinnaar Nelson Mandela heeft gisteren Zuid-Afrika een enorme dienst bewezen en de regering van zijn opvolger Thabo Mbeki in grote verlegenheid ge bracht door te vertellen dat zijn oudste zoon aan aids is overle den. Makgatho Mandela (54) stierf na een lang ziekbed, een jaar nadat diens vrouw het leven had gelaten. Uit respect voor de 86-jarige Mandela, die de afgelopen we ken onafgebroken aan de zijde van zijn zoon verbleef, heeft niemand durven suggereren dat Makgatho aan aids leed. De onthulling door Mandela zelf tijdens een persconferentie, kort na het overlijden, had het effect van een bominslag. In Zuid-Afrika is aids, ondanks vijf miljoen seropositieven, nog goeddeels een taboe. „Ik heb jullie hierheen gehaald om te vertellen dat mijn zoon is ge storven aan aids", zei een erg oud en vermoeid ogende Man dela. Hij stelde drie jaar geleden het besluit genomen te hebben dat aids bespreekbaar moet zijn en niet anders gezien moet worden dan kanker of tubercu lose. „Laten we het niet langer verbergen en zeggen dat ie mand aan aids is overleden. Zo zullen mensen ophouden de ziekte te zien als abnormaal." Indirect haalde Mandela kei hard uit naar de regering, die na protesten wel medicijnen is gaan verstrekken, maar nooit leiderschap heeft willen tonen als het gaat om aids. Voor presi dent Thabo Mbeki is het acti visme van zijn voorganger het meest pijnlijk. Hij heeft jaren lang 'geflirt' met zogenaamde aids-dissidenten, die beweren dat er geen verband is tussen hiv en aids en medicijnen meer kwaad dan goed doen. Hoewel zijn eigen woordvoerder aan de ziekte overleed, beweerde Mbe- Nelson Mandela met zijn vrouw Graca Machel, kort nadat hij bekend heeft gemaakt dat zijn oudste zoon aan aids is overleden. Foto: Reuters De oudste Makgatho, die werkte als advocaat voor de grootste bank in Zuid-Affika, was het oudste kind uit Mandeia's eerste huwelijk met Evelyn, die vorig jaar is overleden. Volgens de biografie Mandela van Anthony Sampson was de band tussen de nu 86- jarige oud-president en zijn zoon niet erg hecht. Zo was Mak gatho niet aanwezig bij Mandeia's inauguratie als president in 1994. Mandela verloor al eerder een zoon, Thembekile. Hij kwam om het leven bij een auto-ongeluk in 1969, tijdens Man- dela's langdurige gevangenschap. De regering tijdens de apart heid weigerde Mandela toen toestemming te geven om Them- bekile's begrafenis bij te wonen. Mandela heeft nog drie doch ters. ki niemand te kennen met aids. Met die houding behoort hij tot de grote groep Afrikaanse man nen die de ziekte niet accepte ren, waarschijnlijk omdat die met seks in verband staat en hun trots schaadt. De president heeft zich nu, zoals het heet, te ruggetrokken uit het 'aids-de- bat'. Hij zegt geen omstreden dingen meer, maar zwijgt ook op cruciale momenten, zoals op Wereldaidsdag. Mandela is degene die steevast dan wel zijn mond open doet en veel verder gaat door samen met interna tionale sterren aids-concerten te organiseren. Met zijn laatste uitspraken maakt Mandela zich nog meer tot de lieveling van aids-activisten en artsen. „Het is geweldig, een mijlpaal. De man blijft verbazen", zegt de Nederlandse huisarts Hugo Tempelman die in zijn kliniek in Zuid-Affika veel aids-patiën- ten behandelt. Tempelman ver wijt de regering kostbare tijd te hebben verspeeld en onzeker heid te hebben gecreëerd, ter wijl de behandeling van aids- patiënten nog steeds chaotisch verloopt. „Ik werk op een slag veld. De mensen sterven nog steeds als ratten." Tempelman noemt Mandeia's uiüatingen van enorme waarde, die het einde van het taboe-tijdperk kunnen inluiden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5