ZEEBEVING f Principiële 555-weigeraars: Waarom ik niet geef VN gaan noodhulp aan Azië coördineren Identificatie gaat nog twee maanden duren oedgolven leiden ot nieuw kustbeleid Alleen op de wereld Sudanezen merken niet veel van gulheid amTsteianden Rijke oliestaten komen laat op gang met toezeggingen Wel een baal rijst maar geen pan om in te koken Nederlanders terug naar Sri Lanka voor hulp h staurant houdt am Tsunami - Een restaurant in de Tse hoofdstad Bangkok met Tsunami verandert ■naam niet. De Japanse eet- fcenheid in het JW Marriott il opende zijn deuren in ok- |r. De klandizie is niet min- ïeworden sinds het natuur- eld op tweede kerstdag. ris vraagt fans d te doneren De overleden Ameri- ise rockster Elvis Presley Nederlander Toon Nieu- luisen een bijzondere Ischap doorgegeven. 'The vroeg Nieuwenhuisen gis- al zijn fans op te roepen te doneren voor de slacht- :s van de zeebeving in Azië. iwenhuisen zag gistermor- dat de ogen van zijn Elvis- ld vochtig waren. „Op dat .ment hoorde ik, als medium iie, de oproep van Elvis." vrijdag 7 januari 2005 brengst 555 rdt verdeeld 3ei amp I Ilea TKnnnean toit \ran T-Te»t urnrHt 7n nuprrla- Dan appf ik lipvpr aplH aan Hnplhpwns- hph nipt eens ppld ppnnep voor miin door Ilse Thoonsen den haag - Alsof iedere Nederlander zijn portemonnee trekt. Zo hard stroomden en stromen de donaties binnen op giro 555. Durf dan nog maar eens nee te zeg gen tegen de aanhoudende vraag om giften. Maar tussen de hausse aan vrijge vigheid zijn ze er wel degelijk: principië le weigeraars. Angst dat de donatie ver keerd terecht komt, of het feit dat er ge noeg andere goede doelen zijn die een bijdrage kunnen gebruiken zijn drijfver en om 555 te negeren. Annemet van der Stege (24) uit Kampen geeft zonder blikken of blozen toe dat van haar geen bijdrage hoeft te worden verwacht. „Ik hou niet van de massali teit van tv-acties. Het wordt zo overda dig. Dan spreekt het me weinig aan. Ik kies liever zelf een doel." Ook de voorkeur van de Nieuwegeinse Annette Neeleman (45) gaat uit naar an dere doelen, nu er voor Azië toch al zo veel is ingezameld. „Er sterven 300 ba by's per dag aan aids. Vergeten we dat niet een beetje? Het is allemaal zo mas saal. Het wordt je toch een beetje door de strot geduwd. Ik laat me zoiets niet opleggen." Ook Gerard Tellers (53) uit Gouda hekelt de 'massahysterie' die volgens hem is ontstaan rondom de inzameling voor Azië. Door jaren werkervaring op Cura sao heeft hij er weinig vertrouwen in dat het geld op de juiste plaats terecht komt. Dan geef ik liever geld aan doelbewus te, kleinere projecten waarbij ik ook ze ker weet waar het aan wordt besteed." Johan Schothorst uit Driebergen, 66 jaar, zegt bewust te hebben gewacht tot de eerste emoties geluwd zijn. „En daar ben ik nu toch blij om. Als ik hoor over de grote corruptie in die landen, geef ik liever andere doelen geld, zoals de kan kerbestrijding in Nederland." Daarnaast zijn er de mensen die zeggen het geld zelf niet te kunnen missen. „Ik moet eerst mijn eigen problemen oplos sen", zegt Benny Candala (25) uit Leid- schendam. „Daarna heb ik weer tijd om aan zulke zaken te denken." Met 100 eu ro per maand te besteden is het voor de Haagse Elfie Oudemans geen vetpot. „Ik heb niet eens geld genoeg voor mijn stu die die ik volgend jaar wil beginnen." Ook de Utrechtse scholier Laura Brin- kers (17) moet door geldgebrek streng zijn in haar financiële keuzes. „Als ik die spotjes zie, denk ik: was ik maar rijk." Twijfel verscheurt de 26-jarige Jeroen de Veth uit Den Haag. De belangrijkste re den dat hij nog niets heeft gestort, is dat hij niet weet hoevéél. „Wanneer is het genoeg? Ik denk daar graag langer over na" 'Janette' wil niet met haar naam in de krant. Waarom zij niets geeft? „Ik zie op tv allemaal toeristen in het gebied va- kantievieren. Ik heb geen zin om geld te storten dat ook bij hen terecht komt. Laat die toeristen maar hun vakantie geld overmaken." 1 haag - De Samenwerkende ^organisaties (SHO) geven Kocent van de inkomsten Giro 555 aan hulporganisa- die geen deel uitmaken van amenwerkingsverband. ;e hulpverleners dat zijn, It nog bekeken. Artsen [der Grenzen wil niets, om- leze organisatie internatio- al genoeg donaties zegt te ien ontvangen. Haar aan- wordt verdeeld onder de iere SHO-leden. Volgens een prdvoerder van SHO hebben jzo'n 15 organisaties aange- ld voor een aandeel in de ^rengst. i Lanka schort loptie wezen op ombo - Sri Lanka verbiedt ïader order de buitenlandse linnenlandse adoptie van leren die door de zeebeving ii ouders hebben verloren, t heeft een woordvoerder I de regering in Colombo ge- Reden voor de maatregel i, vooralsnog onbevestigde, ichten over mensenhande- II die kinderen zouden ont ren voor adoptiedoeleinden oor de seksindustrie. Even- onbevestigd zijn berichten r rebellen van de Tamil Tij- 5 die wezen zouden ronselen als kindsoldaat te dienen. atis telegram lar rampgebied eveer - Het bedrijf Telegram vice BV in Alteveer biedt Ne landers die op zoek zijn naar nsen in de rampgebieden de gelijkheid gratis een tele- m te versturen. Dat heeft di- teur Van Hoof gisteren laten Tten. „We hebben contact ge- 1 met de telegramdiensten Ie betrokken landen. Hoewel niets kan garanderen, zeg de diensten daar alles in werk te zullen stellen om ze Li de juiste plaats te krijgen." phuket - Een Thais jongetje kijkt in een provisorisch ingericht vluchtelingenkamp ern stig de camera in. Duizenden maar misschien wel tienduizenden mensen zijn in Thai land door de zeebeving dakloos geraakt. Duizenden mensen worden nog vermist. Hon derden kinderen zwerven rond op zoek naar familie. Foto-. EPA kost tussen ,)5 en 7,5 miljard sus - De kosten van de zee- (ving in Azië kan voor de ver- n ;eringsmaatschappijen oplo- eji tot een bedrag van tussen en 7,5 miljard euro. Die orspelling deed gisteren Hen- de Castries, de topman van Franse verzekeraar AXA. >-»or zijn eigen concern voor- ït De Castries uitkeringsbe- agen van in totaal enkele miljoenen euro. it door Opheera McDoom mayo - Alle aandacht in de wereld is op dit moment gericht op de slachtoffers van de tsunami in Azië. Dat geldt ook voor de stroom aan geld en hulpgoederen. Afrika lijkt even totaal vergeten, ook al heeft de Britse premier Blair deze week nog eens benadrukt dat de 'nieuwe geest van gul heid' inzake Azië de Afrikanen juist ten goede zal komen. De vluchtelingen in Su dan merken daar weinig van. Hashim Kha- lil Osman zit in zijn met plastic opgekalefa terde hut. Hij is een van de honderddui zenden Sudanezen die de conflicten in het zuiden en westen of de extreme armoede in het oosten van het land ontvluchtte. Os man hoopt dat er hulp op komst is om de ellende in de sloppenwijken van Khartum te verlichten. Maar dag in dag uit wordt hij teleurgesteld. De opvangkampen in de hoofdstad worden zelden bezocht door hulporganisaties. Osman kwam naar de hoofdstad om een baan te vinden, maar had geen succes. Vanwege de hoge werk loosheid, de torenhoge huren en de discri minatie tegen niet-Arabische stammen, werd hij gedwongen het centrum van de stad te verlaten en zijn heil te zoeken in vluchtelingenkamp Mayo. Zijn leven werd nog zwaarder toen zijn woning op een och tend door bulldozers werd vernield. Alle in woners van het kamp komen met dezelfde verhalen over overheidsdienaren die hun huizen vernietigen. De regering zegt dat de krotten geen bouwvergunning hebben en onveilig en onhygiënisch zijn. Het plan is om alle krotten te slopen en er goede wo ningen voor in de plaats te bouwen. Minis ter van binnenlandse zaken Abdel Rahim Mohammed Hussein zegt dat er geen wo ningen zullen worden vernietigd als er geen alternatief voorhanden is, maar de vluchte lingen waren niet van te voren gewaar schuwd en leven nog steeds in de ruïnes die overbleven. Volgens een recent rapport van de VN is dit ook bij de andere kampen aan de rand van Khartum het geval. In Sareha en Sahileen werden alle 4500 hui zen met de grond gelijk gemaakt, en geen van de bewoners - de meesten afkomstig uit het zuiden - kreeg een stukje land aan geboden. Door dit beleid zijn ondertussen 250.000 mensen dakloos geraakt. En behal ve een paar roestige waterpompen is er geen enkel teken dat vluchtelingenorgani saties de mensen te hulp schieten. phuket/anp - Het rampeniden tificatieteam (RIT) blijft in Thai land zolang er nog slachtoffers te identificeren zijn. Dat zal waarschijnlijk zeker nog twee maanden duren, aldus minister Remkes (Binnenlandse Zaken) gisteren na afloop van zijn be zoek aan het rampgebied in Phuket. De RTT-leden die nu in Thailand werken, zullen wel worden afgelost omdat 'het menselijkerwijs niet denkbaar is dat zij dit nog twee maanden blijven doen'. De omstandigheden waaronder zij moeten werken zijn 'verre van ideaal', zei de bewindsman. RIT-leden die per bus naar de werkplek rijden, zijn per dag vijf uur onderweg. „Ter illustratie: we zijn vanochtend om zes uur vertrokken, het is nu negen uur in de avond en de mensen zijn nog niet terug." Remkes wil de plaatselijke autoriteiten vragen de vele lijken te verplaatsen naar een centrale locatie vlakbij Phuket, zodat het identificeren sneller en efficiënter kan ge beuren. „De nabestaanden hebben recht op emotionele duidelijkheid." Hij heeft giste ren met de gouverneur van Phuket al gesproken over ver betering van de omstandighe den en KLPD-chef Van Zun- derd, in feite de baas van het RIT, zal dat onderwerp vandaag nog eens aanroeren bij de loka le autoriteiten. Het RIT vervult volgens de be windsman 'ook internationaal een zeer vooraanstaande rol' bij het identificeren van slachtof fers. „Dat is mede te danken aan het feit dat het team hier zeer snel aanwezig was." Ook over de Nederlandse ambassa de en de Thaise politie is Rem kes vol lof. Zijn bezoek aan het RIT heeft op Remkes veel indruk ge maakt. Hij heeft dingen gezien die 'nooit meer van het netvlies zullen verdwijnen'. Samen met korpschef Van Zunderd en de Nederlandse ambassadeur in Thailand Marres liet Remkes zich rondleiden over het tem pelcomplex waar het RIT aan het werk is. Ook zij moesten een witte over all en laarzen aan. Bij iedereen werd ter herkenning met stift zijn naam op zijn rug geschre ven. Het meest schokkende vond Remkes de foto's die zijn genomen van de slachtoffers. Dat geldt volgens hem ook voor de FQT'ers zelf. „Daardoor krij gen de mensen een gezicht" Remkes zal waarschijnlijk vrij dagavond terugkeren naar Ne derland. De Zweedse regering heeft gis teren in samenspraak met de andere EU-landen onder voor zitterschap van Nederland bij Thailand om opheldering ge vraagd over het begraven van buitenlandse toeristen in mas sagraven. Deskundigen uit Zweden en ongeveer dertig an dere landen zijn verbolgen dat ze geen officiële mededeling hebben ontvangen over de massagraven, aldus een Zweed se radiozender gisteren. De Britse premier Blair riep de landen die door tsunami's zijn getroffen op geen Britse slacht offers in massagraven te begra ven. Blair zei dat Groot-Brittan- nië alle Britse doden wil identi ficeren. londen/anp - De rijke Arabi sche oliestaten blijven voorals nog achter met hun donaties voor de internationale hulpver lening. Na aanvankelijke relatief gerin ge financiële toezeggingen voor hulp aan de slachtoffers van de zeebeving, kwamen landen als Saudi-Arabië, Koeweit en Qatar pas dezer dagen iets vrijgeviger uit de hoek. Het Saudische koningshuis heeft intussen erkend traag te zijn geweest in zijn reactie. Een van de oorzaken hiervoor zou zijn geweest dat nogal wat Sau dische liefdadigheidsinstellin gen gesloten zijn wegens ver meende banden met het inter nationaal terrorisme. Saudi- Arabië verhoogde de financiële steun uiteindelijk van 10 tot 30 miljoen dollar. Andere staten als Qatar zegden soortgelijke bedragen toe. De Koeweitse krant al-Qabas zette de macht hebbers zo onder druk dat de bijdrage van het land binnen enkele dagen steeg van 2 mil joen tot 20 miljoen dollar. De krant wees erop dat Koeweit veel te danken heeft aan inwo ners van getroffen landen als Sri Lanka, India en Indonesië, die massaal werken in de Golf staten als hulpen in de huis houding, chauffeurs maar ook als computerdeskundigen en londen/anp - De Britse minis ter Brown (Financiën) wil de armste landen helpen door het budget voor ontwikkelingssa menwerking te verdubbelen en hun schulden kwijt te schelden. Brown deed gisteren in Edin burgh een voorstel voor een soort Marshall-plan voor Afrika, gestoeld op het hulpprogram ma dat de VS na de Tweede Wereldoorlog gebruikten voor Europa. Brown wil gebruik maken van het feit dat Groot-Brittannië dit jaar zowel voorzitter is van de Europese Unie als van de G8, de belangrijkste industrielan den. kalutara/anp - De hulpverle ning in de getroffen kustregio's van Sri Lanka is goed op stoom gekomen, maar vooral vrouwen lijken nogal eens vergeten. In de grote hoeveelheid aangele verde goederen missen zeer ge regeld zaken als damesslips, maandverband en pannen. „Het gekke doet zich voor dat er van alle kanten kleding is aangevoerd. Maar zaken als slips zitten er meestal niet tus sen en veel vrouwen hebben daaraan dringend behoefte. Bo- ikarta/anp - De verwoesten- e vloedgolven in Zuidoost- jsië hebben in veel van de ge- pffen landen geleid tot een mslag in het denken over het istbeleid. In onder meer Thai- nd, Sri Lanka en Indonesië n nu de eerste plannen ge- esenteerd voor restricties in i bebouwing langs de zee en >or een betere (natuurlijke) istbescherming. e Indonesische overheid heeft ïrste voorstellen gedaan voor !n drastische aanpassing van et bouwbeleid langs de kus- n. Vooral bij de wederop- duw van de verwoeste plaat- in in de provincie Atjeh moe- in er stringente regels gaan elden, die moeten voorkomen at opnieuw hele kustgemeen- :happen door een vloedgolf unnen worden verzwolgen, en eerste plan voorziet er on er meer in dat dorpen en ste len op minimaal 3,5 kilometer an de zee worden opgebouwd, pngs de kust moeten ook teer mangrovebossen, planta- ïs en viskwekerijen komen, (ie in geval van een nieuwe lami kunnen fungeren als tèrs. 'k de Thaise autoriteiten heb- in gezegd dat de ramp zeker zal leiden tot een nieuw 'kust beleid'. Het Thaise ministerie van natuurlijke hulpbronnen en milieu werkt aan nieuwe re gels die betrekking hebben op de bouw van woningen en toe ristische accommodaties langs de kust. Die nieuwbouw moet volgens het departement beter in balans komen met milieube houd. In Sri Lanka heeft de regering al besloten tot nieuwe regels. Nieuwe gebouwen moeten voortaan mininaal 300 meter van het strand komen te staan. Veel nu verwoeste gebouwen mogen daarom niet op dezelf de plaats weer worden opge bouwd. Illegale bouw zal har der worden opgepakt. Verscheidene milieuorganisa ties hebben er al op gewezen dat de ongekende verwoestin gen in de getroffen landen me de zo groot zijn, omdat er langs de kusten vaak ongebreideld en ondoordacht is gebouwd. Na tuurlijk barrières zoals mangro vebossen zijn weggehaald om ruimte te maken voor (toeristi sche) gebouwen. Ook door de verwoesting van koraalriffen voor de kusten is de natuurlijke bescherming van het land aan getast. jakarta/anp-afp - De Verenig de Naties gaan de noodhulp co- ordineren aan de gebieden in Zuidoost-Azië die getroffen zijn cjoor de zeebeving op tweede kerstdag. Bovendien gaat de internatio nale gemeenschap zich sterk maken voor schuldsanering voor de getroffen landen en voor een alarmsysteem voor tsunami's in de Indische Oce aan. Dat is afgesproken tijdens de internationale conferentie over de ramp, gisteren in de In donesische hoofdstad Jakarta. De ramp in Zuidoost-Azië, waar op tweede kerstdag na een zwa re zeebeving enorme vloedgol ven dood en verderf zaaiden, is volgens VN-secretaris-generaal Kofi Annan de ergste in de ge schiedenis van de VN. Zeker 146.000 mensen zijn omgeko men. Vijf miljoen anderen ver loren huis en haard en zijn af hankelijk van noodhulp. „Wat op 26 december is gebeurd, is een ongeëvenaarde wereldwij de catastrofe, die vraagt om een ongeëvenaarde wereldwijde aanpak", zei Annan. Hij noem de de ramp 'een kans om onze menselijkheid te tonen'. Hij prees de wereld voor zijn vrijge vigheid, maar riep tegelijkertijd op om zo snel mogelijk daad werkelijk met geld over de brug te komen. Volgens Annan is direct een be- Tsunami-vluchtelingen in Atjeh verdringen zich rond een voedseluitdeelpost in een vluchtelingenkamp bij de stad Banda Atjeh. Foto: Reuters drag van 977 miljoen dollar no dig voor noodhulp. Daarmee kunnen volgens de VN-baas vijf miljoen getroffenen een half jaar lang kunnen worden voor zien van de eerste levensbe hoeften. De internationale ge meenschap heeft tot dusver on geveer 3 miljard euro aan hulp toegezegd, maar veel van dat geld is nog niet daadwerkelijk beschikbaar. De helft van het beloofde geld komt van de Europese Unie. De Europese Commissie liet in Ja karta weten haar bijdrage te verhogen met 450 miljoen euro. Samen met de bedragen die de EU-lidstaten afzonderlijk heb ben toegezegd, komt de totale Europese hulp boven de 1,5 miljard euro. Ook Japan en de Verenigde Staten zeiden giste ren dat zij overwegen hun bij dragen te verhogen. De deelnemers aan de confe rentie hebben verder het voor stel verwelkomd om de schul denlast van de getroffen landen te verminderen. Ook staan zij unaniem achter het plan om in de landen rond de Indische Oceaan .een alarmsysteem voor tsunami's op te zetten. Een waarschuwingssysteem voor tsunami's bestaat al in veel landen rond de Stille Oceaan, zoals de Verenigde Staten en Ja pan. Experts uit deze landen komen op 19 januari bijeen in het Japanse Kobe. Volgens het Japanse persbureau Kyodo is de bijeenkomst van specialisten onderdeel van een grotere con ferentie over rampenbestrijding in het algemeen. vendien zijn de hulpverleners allen mannen en in onze cul tuur gaan die een vrouw geen ondergoed aanbieden", aldus Mahesh Karunarathne gisteren telefonisch vanuit Kalutara. Volgens de toeristengids, die di verse burgerinitiatieven steunt, heeft vooral het oosten van het eiland tekorten aan alledaagse dingen. „In sommige plaatsen zijn ba len vol rijst aangevoerd, maar menigeen heeft geen pan meer om die rijst te koken." amsterdam/anp - Twee Neder landers die de zeebeving heb ben overleefd in Sri Lanka, gaan vandaag terug naar de ramp plek. De Amsterdammers Hugo van Veen en Ronne Geelen ne men 380 kilo aan hulpgoederen mee. Het duo maakte deel uit van een groep van dertien Ne derlanders die op het moment van de zeebeving in Koggala verbleef. DeJMederlanders, die alleen mateÉële schade leden, werden in een boeddhistisch klooster opgevangen. „De monniken hebben hun laatste voedsel en drinkwater aan ons gegeven", liet Van Veen gisteren weten. „Ze vroegen ons de Sri Lankanen niet te ver geten." Terug in Nederland openden de overlevenden een rekeningnummer waarop parti culieren en bedrijven geld kun nen storten. In een dag tijd is een bedrag van 25.000 euro op gehaald. Daarnaast hebben be drijven goederen aangeboden, waaronder medicijnen en kle ding. Van Veen en Geelen brengen samen met een bevriende kin derarts een tiendaags bezoek aan het klooster, waar momen teel vierhonderd mensen wor den verzorgd. Ze willen volgen de maand nog een container met goederen sturen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3