Land van rotsvaste mannen TOERISME Kamperen met de luxe van thuis Een tent op het stille water ANDERS KAMPEREN HDC 302 vrijdag 7januari 2005 V»et Crazy Horse, ooit, worden. Op de achtergrond zijn de contouren al jpj]jk ioed zichtbaar. k^ans van ^'ebeek fïbei th'„nrf Je vaart denderen de bizons r®' e prairie. Het groepje wordt l^agd door een handvol india- r j hun wilde mustangs. Voor de 0C6en -elk beest weegt dik dui- het goed en wel in de ga- Ibben, verdwijnt plotseling de onder hun hoeven en storten rjen diep ravijn. Daar wacht de 0 in de Lakota-stam om de hees te maken. De 'circle of life' is =tond. Dankzij deze buit kun- indianen weer maanden le lt echt alles van deze 'heilige -van hoef tot hoorn- wordt |j het oude goudzoekersstadje (vood in de [ills heeft :r Kevin Cost- it zijn eigen lortemon- :n prachtig rerk en be- ;centrum la- irzetten n deze bizon- centraal staat, ka, zoals het 4m heet, (La- por bizon) is >ee een stil loon aan de indianen -of 'nati- pricans' zoals ze nu politiek- It genoemd worden. Want zo veel Amerikanen schaamt ;r zich dieprood voor alles wat iveraars van het Wilde Westen ianen hebben aangedaan, icht. Want eerst pikten ze hun toen roeiden ze de bizons Itot slot dreven ze de nog over- ren indianen op steeds Ideinere land bij elkaar. In South- ook bekend van Wounded ;n de slachtpartij uit 1890, zijn log elf van die reservaten over ijna 70.000 Lakota, Dakota en i-indianen leven. Samen beter I onder de foute naam Sioux. iccesfilm Dances with wolves schoot Kevin Costner voor Dot deel in South-Dakota. Dat zo vreemd, want als je het as- pick-ups en de wegrestau- zeggumt, is het Wilde Westen ig overal te voelen en te rui- eadwood bijvoorbeeld oogt ijd als een stadje waar elk mo- :en vuurgevecht kan uitbre- ier op het kerkhof ligt Calami- begraven, ooit in de gelijkna- ilm -niet al te realistisch- ver oor Doris Day. Maar de echte eer op de lange spicht van de Luke-strips want Calamity Ja- lelijk als de nacht en ze stonk bizon. enorme kerkhof van Dead- iligt deze eerste echte 'cowgirl' last Wild Bill Hickok, een in ter !ka minstens zo beroemde gen- te1i-cowboy, verkenner, scherp er en kaartspeler. Hij werd de saloon tijdens een spelle- :er door zijn hoofd geschoten zijn hand twee zwarte azen zwarte achten. Wereldwijd die kaarten daarom nog al- leadman's hand' genoemd, iquidatie was in 1873 overigens •arts. In de naburige Black 518 Hills was goud gevonden en in no-ti- me overspoelden duizenden geluk zoekers, hoeren en boeven Dead- wood. Grappig genoeg is Deadwood sinds een jaar of vijfden -toen het gokken weer werd gelegaliseerd- nu op nieuw een oord waar duizenden hun geluk komen beproeven. Dit keer aan de gokkasten die, als een soort mini-Las Vegas, in elke kroeg en ho tel kop aan kont staan opgesteld. De cowboys zijn dood, nu regeren grijze dametjes aan de eenarmige bandiet. In de buurt van Deadwood, op iets meer dan een uur rijden, liggen de Badlands, een immens natuurpark van bijna 100.000 hectare groot. Ein deloze groene vlaktes gaan hier plotsklaps over in een uitgestrekt gebied vol grillige rotsen en klo ven. Alsof God zelf met zijn enorme Kar- cher hoge drukspuit iets te enthousiast de bovenlaag heeft aan gepakt. De prehistorie ligt hier letterlijk aan de oppervlakte. Steek een schop in de grond en de kans is groot dat je een T-Rex of andere bewoner van Jurassic Pare opgraaft want die liggen er nog met bosjes. De indianen noemden dit gebied de Badlands omdat je er zo makkelijk verdwaalt en er geen drup water te vinden is. Nu slingert er gelukkig een mooi asfaltlint doorheen dat -bij voorkeur bij het opkomen van de zon- een adembenemend uitzicht biedt op de aardse eeuwige jachtvel den van de indianen. Hier zie je vlaktes plotsklaps in scherpe berg kammen overgaan of -net anders om- in diepe ravijnen veranderen. Alleen de jagende indianen en dravende bizons die over het randje kuke len, ontbreken. Die bizons grazen - want ze zijn gelukkig niet helemaal uitge roeid- een eind ver derop, in Custer State Park. Samen met nog ontelbaar veel andere wilde dieren. Want in South-Dakota zie je op één middag meer wilde beesten dan in Nederland in tien jaar. Antilo- pes, prairiedogs, wilde kalkoenen, wasbeertjes, hele families Knabbel en Babbel en Bambi's in alle soorten en maten. In ons land zie je alleen maar verkeersborden met hertjes er op, hier springen ze -zonder al die waarschuwingen- met tientallen te gelijk rond. Zou het aan de verkeers borden liggen? Custer State Park, vernoemd naar de beroemde generaal die door india- nenleider Crazy Horse en zijn stam in de pan werd gehakt, is South- Dakota op zijn Madurodams. Ga een paar uur rijden -in Amerika doe je dit soort parken altijd per auto- en de natuur van de hele staat komt voorbij: oneindige vertes, grillige rot spieken, afgebrande hellingen, kleu rige bossen met goudgele berkenbo men en waterpartijen vol giganti sche rotsblokken. Spectaculair zijn de diverse autotunneltjes onder de bergrotsen door. Honderd jaar gele- Cowboy en indiaantje spelen is in South-Dakota geen voltooid verle den tijd. Hier ruik en proefje het Wil de Westen nog overal. Op de onein dige prairie vol bizons tot diep in de Black Hills met oude en nieuwe goudzoekers. Dromers en pioniers zorgden er voor de twee grootste beeldhouwwerken op aarde: Mount Rushmore en Crazy Horse. den uitgehakt op maat 'paard&huif- kar' dus niet echt geschikt voor he dendaagse mammoet-campers en - bussen. Zelfs met een gewone auto moet je de buitenspiegels en tegen liggers goed in de gaten houden. Mount rushmore Onbetwist klapstuk van South- Dakota, beter gezegd klapstukken, zijn echter de twee grootste beeld houwwerken ter wereld: Mount Rushmore en Crazy Horse, op nog geen half uurtje van elkaar gelegen. Mount Rushmore kent waarschijn lijk iedereen: de in de rotsen uitge hakte koppen van de Amerikaanse presidenten Washington, Jefferson, Roosevelt en Lincoln. Gouverneur Michael Rounds van South-Dakota had het al gezegd: „In deze staat zijn we dol op beeldhou wen. En dan niet een klein beetje maar de hele rots." Oog in oog met de vier presidenten begrijp je wat hij bedoelt. Ongelooflijk, wat een hei dens karwei moet dit geweest zijn. Het is zo ontzagwekkend dat elke bezoeker stil wordt bij de aanblik van dit 'altaar van de democratie'. Altaar ook van de grote getallen: de neuzen van de heren bijvoorbeeld zijn elk zo n zes meter lang, hun mond dik vijf meter breed en in de baard van Lincoln past makkelijk een doorzonwoning. Beeldhouwer Gutzon Borglum werk te er, bijgestaan door familie en hon derden hak- en dynamietspecialis- ten, vanaf 1927 tot aan zijn dood in 1941 aan. Zijn zoon beitelde daarna het laatste stukje van Lincoln's hoofd verder af (die kop maakt ook nog altijd het meest de indruk dat hij niet helemaal af is). In 1948 werd Mount Rushmore feestelijk onthuld. Elk jaar komen nu zo'n drie miljoen bezoekers zich vergapen. De meest gestelde vraag, weer actu eel bij het overlij den van Ronald Reagan, is of er ooit nog een pre sident bijgehakt wordt. De direc teur van het park is daar duidelijk over: „Nee, nooit niet. Er is simpel weg geen plaats voor nog een hoofd", zegt hij. „En bovendien zou dat ook niet gepast zijn. Bij een schilderij van Michelangelo ga je ja ren later toch ook niet een figuurtje bijschilderen?" Maar het blijft de droom van velen, zo majestueus vereeuwigd worden. In navolging van de popgroep Deep Purple (van de elpee 'In Rock'), Miss Piggy en vele andere beroemdheden komen er nog elke dag nieuwe persi flages op dit misschien wel be roemdste standbeeld ter wereld. Want iedereen wil wel zo'n rotsvaste nagedachtenis. chft St. ul I •bi. De, ians van Alebeek ^ideeën komen vaak toevallig. Bijvoorbeeld tijdens ™enodern bedrijfsuitje vlotten bouwen -goed voor ^derlinge sfeer en collegialiteit. Plotseling bedenk ul^enop die drijvende eilandjes ook nog een mooi Rn Jos Akkermans, een Brabantse akkerbouwer die edrijf ombouwde tot een multifunctioneel out- renjentrum, bracht dat idee tot werkëlijkheid. r^een jaar of vijf liggen zijn kampeervlotten stil te 1 op de Steenbergse Vliet, een JJein riviertje dat n, jelend door West-Brabantse polders uitmondt in 1 plkerak. Het publiek is vanaf de allereerste dag Yithousiast over de kampeervlotten. Maar je moet ejin stilte en rust houden want slapen op zo'n vlot ^eryeel weg van Remy in 'Alleen op de wereld'. Om je elti tjei 'ard ten 'Dt Iriu weer eens 5 ;Pren. Foto: wat anders: niet bij maar op het water CPD/Roland de Bruin heen is niets anders dan water, riet, eindeloze polders en het natuurgebied de Dintelse Gorzen. Om bij hun kampeervlot te komen, moeten avonturiers eerst een eindje peddelen in de bijgeleverde Canadese kano. Alleen het broodnodige gaat mee: twee gasbran ders, een gaslampje, jerrycan met schoon water, jerry can voor afvalwater, stoeltjes, slaapmatrasjes en een toiletemmer. Slaapzak, drinken en eten (spaghetti na tuurlijk, het blijft kamperen) moeten de gasten zelf meenemen. Wie houden daar van? Jonge, avontuurlijke stellen, ge zinnen en opvallend veel vader en zoons die een span nende weekendje weg willen. In de -manshoge- tent kunnen maximaal vier mensen slapen. Overdag is zo'n vlot misschien wat te krap maar dan zijn kanotochtjes naar het naburige De Heen of fietsen op Tholen een goed alternatief. Dit jaar hoopt Akkermans nog een paar extra vlotten in de Vliet te mogen neerleggen. En er zijn concrete plan nen om de kampeervlotten ook op andere plaatsen in Nederland te gaan realiseren. „Want dit is echt uniek", zegt hij. „Elke camping roept dat ze rust en ruimte bie den. Maar dat zijn loze kreten. Op zo'n vlot hebben die begrippen nog echt waarde." Ongeacht het seizoen bedraagt de prijs voor een drie daags arrangement (=tivee nachten) 129 euro voor twee personen. Bij de prijs zijn de kampeeruitrusting, Cana dese kano en een informatiepakket inbegrepen. Voor drie personen is de prijs 155 euro; vier man betalen 195 euro. Boeken kan tussen april en oktober. Meer informatie en boekingen: Akkermans Outdoor Centre, De Heen; tel. 0167 - 50 26 21 en www.akkermansoutdoor. nl Mount Rushmore, groter dan wat ook ter wereld moet Crazy Horse, zittend op een paard, daar gaan ver rijzen. Voor dit monsterproject vroegen de indianen de Pool Korczak Ziolkow- ski. In 1948 begon hij, in zijn uppie, met het uithakken en opblazen van de enorme berg. Een project dat waarschijnlijk nog niet af is als de kinderen van onze kinderen in Sou th-Dakota op vakantie gaan. Want nu, na bijna 60 jaar bikken en beite len, zijn de contouren zichtbaar maar is alleen het gezicht van Crazy Horse echt helemaal af. Maar dat is wel iets om stil van te worden. Ter il lustratie: in dat ene hoofd van de in- dianenleider passen met gemak alle vier de koppen van Mount Rushmo re; één oogbal van Crazy Horse is manshoog. Na de dood van Korczak besloten zijn vrouw Ruth Ziolkowski met ze ven van hun tien kinderen verder te timmeren aan het levenswerk van hun vader. Zonder subsidie of steun van wie dan ook. Alles wordt betaald uit giften, donaties en de verkoop van souvenirs. „Waarom we door gaan? De droom moet blijven le ven", antwoordt Ruth vriendelijk. Nog elke dag is ze op het bijbeho rende bezoekerscentrum te vinden om tekst en uitleg bij het familiepro ject te geven. „Wanneer het klaar is? Dat is niet zo belangrijk", zegt ze. „Maar het komt er. Ooit." Bezoekers kunnen met een speciale bus naar de voet van het monument rijden. Alleen bij hele speciale gele genheden en in het eerste weekein de van juni mag het publiek óp het beeld. Om precies te zijn: op de uit gestrekte arm waarmee Crazy Horse naar zijn land wijst ('Daar waar mijn mensen begraven liggen'). Crazy Horse is straks het allergrootste beeldhouwwerk op aarde: hoger dan de piramide van Gizeh, breder dan een voetbalveld. Sommigen in South-Dakota noemen de casino's en gokhallen de ultieme wraak van de indianen op de blan ken. De indianen mogen deze tem pels van de nieuwe goud- en geluk zoekers immers exploiteren. Maar of dat veel helpt? Ondanks dit extra De imponerende Badlands in South-Dakota. geld, subsidies en voorzieningen zit- Maar Crazy Horse herinnert ieder- ten de oorspronkelijke bewoners van een in South-Dakota voor eeuwig en Amerika nog altijd in het verdom- altijd aan de enige echte pioniers hoekje. En daar komen ze waar- van dit prachtige gebied. Want dit schijnlijk ook nooit meer uit. kan niemand over het hoofd zien. Crazy Horse Ook de indianen hadden die droom. Toen zij Mount Rushmore vorm za gen krijgen, borrelde bij de oor spronkelijke bewoners van dit ge bied het plan op om iets vergelijk baars te doen voor hun belangrijkste leider: Crazy Horse. En ook die droom is in de Black Hills aan het uitkomen. Groter -véél groter- dan door Mirjam van Twisk Een kwart van al onze vakanties brengen wij kam perend door; over een heel jaar gaat het om maar liefst 9 miljoen Nederlandse kampeervakanties en dat aantal groeit nog steeds. We hebben het ken nelijk naar onze zin op de camping. Steeds meer mensen laten hun reserves tegen deze vorm van vakantievieren varen, nu ze ontdekken dat ze zich ook op de camping kunnen omgeven met alle luxe van thuis. Hoe anders was dat een jaar of veertig geleden toen ons gezin de kampeervakantie ontdekte. Bij gebrek aan de ware pioniersgeest, werd een staca ravan gehuurd op een camping in Engeland. Wel de geneugten van het campingleven, maar zonder het gestuntel met tentstokken. De caravan, een soort uit zijn krachten gegroeid ei, was klein, don ker en dampig. Stromend water en ijskast ontbraken, koken deed je op twee pitten, voor de verlichting waren er gaslampjes en voor de toiletgang, douchen en tandenpoetsen was je aangewezen op het primi tieve, niet verwarmde campingsanitair. Maar ge nieten dat wij kinderen deden. Heerlijk, wat een vrijheid, wat een speelplezier. Zo wilden we ieder jaar op vakantie. En zo gebeurde het. Steeds op een andere cam ping, maar altijd in Groot-Brittannië en altijd in een stacaravan. En net als wij zelf, werden onze 'mobiele' vakantieoptrekjes in de loop der jaren volwassen. De ramen groeiden groter, het leefop- pervlak ook. Warm- en koudstromend water de den hun intrede en een decennium later waren er zelfs een douche en toilet 'aan boord'. In de afgelopen jaren is de markt van de huurca ravans in een stroomversnelling terechtgekomen, zo ontdekken we afgelopen voorjaar in het Noord-Franse Berny-Rivière. Even er tussenuit op een tijdstip waarop je nog niet al te veel mag ver wachten van het weer. Dan biedt een stacaravan uitkomst. In Eurocamps meest luxe model, de Monaco de Luxe, blijken kille avonden en regen achtige dagen best door te komen. Drie slaapka mers, redelijk mime woonkamer, een gerieflijke natte cel en een keuken om je vingers bij af te lik ken. Licht, ruim, modern en van alle gemakken voorzien. Als we daar behoefte aan zouden hebben, kunnen we ons culinair helemaal uitleven. Vierpits gasstel, met oven en grill, afzuigkap, magnetron, ijskast en royale diepvriezer. Nee, het ontbreekt ons aan niets. Tenzij we het als een gemis ervaren dat er 'slechts' een cd-speler voorhanden is, maar geen tv, geen internetverbinding en geen vaatwasser. Wij zitten daar in het geheel niet mee, maar daar in schijnen we tamelijk alleen te staan. Vanzelfsprekend „Onze gasten vinden luxe steeds vanzelfspreken der. De luxe die ze thuis gewend zijn, willen ze ook op vakantie hebben", vertelt Liesbeth de Groot, marketingmanager van Eurocamp. Als het had gelegen aan de verhuurorganisatie, die actief is in de top van de markt, waren die vaatwasser, tv en internetverbinding er al lang geweest. Maar de Een voorbeeld van caravaninnovatie is te vinden op camping de Wildhoeve in Ernst. Daar staat sinds een jaar de Astro, die de bewoners behalve een ge zamenlijke woonkamer, een groot terras en twee ruime slaapkamers ook twee badkamers biedt. meeste campings hebben hun voorzieningen nog niet helemaal aangepast op de groeiende vraag naar luxe. Derhalve ontbreekt op de meeste plek ken de afvoer die nodig is voor een vaatwasser en staat het elektriciteitsnet geen al te zware belas ting door veel apparaten toe. Wat in die veertig jaar tijd niet veranderde is het plezier dat kinderen beleven aan en campingva kantie. Veel vrijheid en altijd andere kinderen om mee te spelen. Pa en ma hebben letterlijk geen kind aan hun kroost en dat maakt ook voor hen zo'n vakantie begeerlijk. Als je op de camping dan ook nog eens het gemak en comfort van een ge woon huis vindt, dan wordt de keuze voor een kampeervakantie makkelijker. Zo lijkt de toenemende belangstelling voor de sta caravans van Eurocamp verklaard. De Groot: „Een jaar of tien geleden huurde tachtig procent van onze gasten een tent. Afgelopen jaar was die verhouding 50% -50%. Komend jaar verwachten we dat de vraag naar caravans die naar de tent voor het eerst gaat overtreffen." Gezien die ont wikkeling ligt het voor de hand dat Eurocamp bij innovaties primair kijkt naar de caravan. „De tent is uitontwikkeld. De groei zit in de cara vans, dus ga je kijken naar meer variatie; groter, kleiner. Op alle bestemmingen is nu een finnen- pakket verkrijgbaar dus dat hoeven de gasten niet meer mee te nemen. En ook airconditioning Een vierpits gasstel, met oven en grill, een afzuig kap, magnetron, ijskast en diepvriezer. Alleen de vaatwasser ontbreekt nog. Foto's: CPD/PR wordt steeds vanzelfsprekender." Nu bekijken we de mogelijkheid om caravans met twee badka mers te gaan aanbieden. „Vooral vanuit de Engel se markt is daar vraag naar. Ouders met grotere kinderen vinden dat erg plezierig. Het ligt voor de hand dat aan zoveel luxe een prijskaartje hangt. In het hoogseizoen van 2005 kost een nacht in een stacaravan van Eurocamp voor een gezin met twee kinderen ouder dan vier jaar, afhankelijk van het model, tussen de 132 en 152 euro per nacht (exclusief eventuele regiotoe slagen). Circa duizend euro per week is niet niks voor een campingvakantie. Voor dat bedrag kun je ook een heel aardig huis huren. Zo'n huis ont beert echter de vriendjesrijkdom van de camping. Dus hebben de klanten van Eurocamp het er voor over. Sterker nog: bij enquêtes van het bedrijf geeft 95 procent van de gasten aan tevreden te zijn over de organisatie. „Dat zit 'm in de constante kwaliteit en alle extra's die wij bieden", zo weet De Groot. Als wij met een camping in zee gaan, zetten wij er onze eigen caravans en tenten neer. Wij behe ren ze zelf en hebben eigen mensen voor het on derhoud. Zo zijn we niet afhankelijk van cam pingeigenaren en kunnen we overal dezelfde kwa liteit bieden." Grillen Ook bij het activiteitenaanbod op de camping laat Eurocamp niets aan het toeval of de grillen van de eigenaar over. Op alle campings heeft de organi satie een eigen team van mensen, dat de gasten met raad en daad terzijde staat. In de zomer maanden worden aan die teams ook activiteiten begeleiders toegevoegd. Die bieden de kinderen van de gasten dagelijks een programma, variërend van peuteractiviteiten tot sport en^pel voor jon geren. Zelfs als babysit zijn de tetmleden in te hu ren. Als wij begin mei in Bemy-Rivière neerstrijken zijn deze hulptroepen nog niet in actie. Een pro bleem is dat niet, want onze kinderen weten zelf ook best raad met het campingleven. Urenlang dobberen ze in het fraaie overdekte zwembad of spelen, eveneens overdekt, tafeltennis. Af en toe weten ze pa en ma uit hun boeken los te weken voor een dagje uit, een partijtje tennis of een fiets tocht in de omgeving. In ons geval hoeft het team alleen in actie te komen wanneer er aangifte moet worden gedaan van een in Disney Parijs gerolde portemonnee. Het tolken kost een paar uur, maar onze gastheer lijkt daar niet mee te zitten. Juist in dit soort noodgevallen bewijst zo'n verhuurder in het topsegment zijn nut. Natuurlijk, het kost een lieve duit, maar het is best prettig als je eigen linnengoed niet hoeft mee te nemen, je je verzekerd weet van een goede en complete caravaninventaris en je de dag van ver trek niet zelf aan de slag hoeft met de dweil. En zeker zo belangrijk is dat je niet geconfronteerd wordt met een verhuurder die staat op een fikse borg of voor ieder gebroken kopje kosten in reke ning brengt en de inventaris controleert voordat je vertrekt. Dat gemak kost een lieve duit, maar dan heb je ook wel wat. Mount Rushmore, met van links naar rechts de presidenten Washington, Jefferson, Roosevelt en Lincoln. Foto's: GPD

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19