De bus heeft nog lang niet afgedaan Terug naar de warme Belgische kus TOERISME Gek van een mongolentent ANDERS KAMPEREN vrijdag 7 januari 2005 door Gerard Chel Wat 25 jaar geleden in was, is nu uit. Naar vakantiebe stemmingen waar we ooit alleen maar van konden dro men, gaan we inmiddels twee keer per jaar. Maar ook: bij na alles werd duurder, behalve de vakantie. Ach ja, die goeie ouwe tijd. Als dr. L. van Egeraat in de ja ren zestig op de televisie de 'Romantische Strasse' aan prijst, vertrekt alles in Nederland wat een auto heeft het weekeinde daarop richting Koblenz, 't Ziet er direct zwart van de Hollanders. De echte rijken lachen in hun vuistje: zij betalen grif 10 mille de man, oftewel een goede mid denklasser, voor een vliegtripje naar Amerika, Zuid-Afrika of Bali. En ze zijn met weinigen. Ouwe tijden, inderdaad. Maar ook goede tijden? Vandaag de dag hebben we geen Van Egeraat meer nodig om ons attent te maken op mooie vakantiebestemmin gen. Nederland kent honderden grote en kleine reisorga nisatoren die ons naar de meest exotische oorden bren gen. Zelfs het aantal aanbieders voor tochten naar noord of zuidpool is niet meer op de vingers van één hand te tel len. En het eerste 'maanarrangement' heeft ook al in de krant gestaan. Vliegen naar Brazilië of Sri Lanka voor een korte vakantie is de gewoonste zaak van de wereld. Dat lag zo'n 25 jaar geleden wel even iets anders. „Toen kostte een reisje naar Indonesië al snel 6.000 gulden", zegt Hans Bommer, di recteur van Kras. „Dat was alleen weggelegd voor de hap py few. De inkomens zijn sindsdien fors gestegen, de prij zen van reizen daarentegen even fors gedaald. Een vakan tie nu is vele malen goedkoper dan 25 jaar ge leden." En nieuwe landen dienden zich aan, meest recent de voormalige landen van het oostblok. „Een land als Bulgarije was nog geen tien jaar geleden min of meer onbereikbaar", zegt Co- by van Dongen, commercieel directeur van De Jong Intra Vakanties. „Nu wordt dat als het ware herontdekt." Hoe die veranderingen tot stand zijn gekomen, legt Ad Schalekamp, directeur van het Continu Vakantie Onder zoek uit. „Voor een belangrijk deel is dat te danken aan echte pioniers als Ferdinand Fransen (Arke), Joop ter Haar (Oad) en Hans de Jong (De Jong Intra). Zij zijn er verantwoordelijk voor dat na de Tweede Wereldoorlog de busreizen immens populair werden. Zij zijn de grondleg gers van het naoorlogs toerisme in ons land. Zij zorgden ervoor dat ook de minder rijken op vakantie konden. Met de komst van vliegtuigen als de DC-3 en de DC-7 was het niet zo verwonderlijk dat iemand als Martin Schroder met Martinair startte en goedkope vliegtuigcharters aan bood. Waarmee een ander stukje Europa dichterbij kwam, dat niet per bus bereikt kon worden. Zoals Mallor- ca, in de jaren zeventig ongekend populair. Toen Boeing in de tweede helft van de jaren tachtig de 767 en later 757 lanceerde, betekende dat een aanzienlijke toename van intercontinentale vluchten. Schalekamp: „In de wintermaanden ontstond bovendien een overcapaci teit aan vliegtuigstoelen. Daar moest wel een economi sche bestemming voor gevonden worden. En zo konden 1 uiteindelijk goedkope vluchten worden ge- V cLKBIltlC realiseerd naar landen als de Dominicaanse j i Republiek en Thailand. Die verre bestem- ffOCQKOper mingen namen helemaal een vlucht toen 1 «p bedrijven als Oad en Q Internationaal met QSIl ZD JSST eigen charters begonnen." j 1 n Een ontwikkeling waarvan het einde nog gClcGCn niet in zicht is. Ook voor komende zomer voorspellen grote toeroperators als TUI en Oad aanzienlijke prijsdalingen die kunnen oplopen tot 25 procent van hetgeen vorig jaar voor eenzelfde reis moest worden betaald. De komst van prijsvechters in de lucht leidt ertoe dat vliegtuigstoelen nóg voordeliger zijn geworden. Tel daar de goedkope dollar bij op - en toenemende concurrentie tussen reisorganisaties - en de gewone reiziger kan voor rond de 500 euro tien dagen naar paradijselijke bestem mingen in het verre oosten. Door al dat vlieggeweld lijkt het alsof de bus heeft afge daan. Temeer daar buspionier Oad bekend maakte hele maal te stoppen met de buspendel. En daar zit 'm de kneep, want waar de pendel (non stop naar Spanje bij voorbeeld) door het goedkope vliegtuigticket z'n beste tijd gehad lijkt te hebben, worden busrondreizen in het bui tenland juist elk jaar populairder. „De bus afgedaan? Hoe kom je daarbij", reageert Bom mer dan ook. „Kras kan niet zonder." In de landelijke sta tistieken is dat niet terug te vinden, omdat de toerist er naartoe vliegt waardoor zijn tripje onder 'vliegtuig' wordt geregistreerd. „De vlieg/busrondreizen en de busexcursie- en thei zen doen het erg goed", vertelt Van Dongen. Omdal rondreizen in lokale bussen worden gemaakt is zow De Jong als Kras het aantal eigen bussen behoorlijk minderd ten opzichte van zo'n 25 jaar geleden. Van tot 140 bij De Jong en van 100 tot 65 bij Kras. En de trein. Doet die nog mee? Procentueel gezien e lijk niet echt meer, met die schamele 4 tot 6 procent het aantal reizigers dat voor het spoor kiest. Maar R< Heeren, directeur van NS Travel, wil dit beeld toch nuanceren. „Trek een cirkel van 600 km rond ons land en je mo vaststellen dat de trein daarbinnen een ideaal vervoi middel is. Zeker wanneer je als toerist je vakantie al de reis zelf wilt beginnen." Echt populair is de trein nooit geweest en dat zal hij de massa ook nooit worden, geeft Heeren toe. „De t spreekt een ander soort publiek aan. Voor korte trip met name voor stedenbezoeken binnen die 600 kilo: zie ik wel degelijk toekomst, zeker als we straks ook 1 verse hoge snelheidstreinen kunnen aanbieden. Aan de auto lijken alle trends voorbij te gaan. Al jare schommelt het aantal reizigers dat met de eigen aut vakantie gaat rond de 50 procent, al gebiedt de eerlij te melden dat dat in de jaren zestig wel zo'n 10 proc hoger lag dan nu. Nog steeds gaat bijna 40 procent van de Nederlande de bonnefooi' op vakantie en juist deze groep pakt 1 blik. Maar ook georganiseerde autovakanties wordei lijks populairder. Goedkope verre bestemmingen of De Vakantiebeurs wordt van woensdag 12 t/m zondag 16 Januari ge houden in de Utrechtse jaarbeurs. Open: 10-18 uur, vrijdag de 14de tot 22.00 uur. Info: 0900 5227 2387 0,45 p.m.). Kaarten kunnen van te voren - en met één euro korting - gekocht en thuis uitgeprint worden via www.vakantie- beurs.nl. Aan de kassa kost een ticket 12 euro. De Belgische Noordzeekust. Een snoer van badplaatsen, nog geen 70 kilometer lang, opgehangen aan twee groene steunen; 't Zwin en De Panne. Het strand met kleurige cabines raakt de appartementen bijna aan. Elke gast vindt er zijn rust en vertier want Belgen weten hoe je de mens moet behagen. door Thom Olink 100.000 soldaten stierven bij het beleg. De volgende dag komt het beeld van de oorlog weer terug, We zijn tot Nieuwpoort geraakt, waarvan de naam bij elk kind erin is geramd. Raversijde en Middelkerke liggen achter ons. Middelkerke met zijn Dronken- put, omhooggeduwd door het grondwater. Hij wedijvert met de toren van Pisa als schuine bak. Daar bij halte 27 van de Kusttram moesten we wel stop pen voor de ijzeren Caterpillar van Delvoye, kunst langs de vloedlijn. Bij het casino zien we vroege gokkers naar binnen lo pen. Jachthaven Na Lombardsijde voert de weg en de tram landinwaarts. Hier ontdoet de Ijzer zich van zijn zoete water in de zoute zee. Het Koning Albert 1-monument drukt zijn stempel wel erg op het landschap en verwijst naar de velden van afgrijzen uit de Eerste Wereldoorlog die verder op liggen. Nieuwpoort heeft een nieuwe trots: de jachtha ven. Volop in de groei, al heel groot, druk bezet en een topper in Europa voor zeegaande zei lers. Na de koffie tussen windjacks in harde kleuren gaat het terug naar de kust, naar de vertrouw de boulevard met manden vol strandballen, lekkere bistro's, kleine vaak witte honden en warme genoeglijkheid. Voor de vismijn hier moet je vroeg op, toch is het er altijd druk. Oostduinkerke; ho, stoppen bij het Nationaal Visserijmuseum. De gamalenvissers met hun paarden waren gekend in heel Vlaanderen. Op de boulevard van Koksijde genieten we in alle rust tot het licht van de dag is verdwenen. Weer veel jonge kinderen en ook hier valt de enorme variëteit aan trapfietsen en -karren op. De wind heeft de kop opgestoken en achter glazen schotten van het tei kruipt de clientèle dicht op Warme chocola is plotselii niet gek meer en boven he ten meubilair hangt een st ming vol mildheid en avor rood. De jonge gezinnen zi weg, al om vijf uur als snee onder de hoogtezon verdv\ nen. Terug in het hotel vinden v het restaurant boordevol g ters van het goede Belgiscl ven. We keren de volgende morgen terug op onze schi en vinden in het nietige St Idesbal, halte 8 dus, het mi um van de surrealist Paul I vaux. Dan sluiten we de bij zeventig kilometer af in De Panne, kijken rond in het staatsnatuurreservaat De V hoek. In bezoekerscentrun Nachtegaal vertelt een me vrouw honderduit over de unieke trekken van dit duii landschap. Even rijden we op de D60 de grens met Frankrijk een dere, verlopen en verschra wereld in. Weg chic, weg vt te. Gauw terug en bij een strandopgang, bijna aan hi einde van België praten wc wat strandzeilers. Zoals de ste kop koffie nabij Lekkerl was zo zal de laatste zijn. eerste zomer hier", vertelt uitbater van het bistrootje het einde van de boulevarc België. „Ik ben zeer conten is hier goed, heel goed." Di tweede kop schenkt hij gral en met liefde in. „Om het seizoen mooi af tl sluiten." 1 Voor uitgebreide gegevens d alle kustplaatsen, activiteit temperatuur etc.: www.deli .org. Voor algemene inform over Vlaanderen en Brussea Toerisme Vlaanderen&Brm Koninginnegracht 86, 25141 Den Haag, tel. 070 4168 1H Het begin van de tocht langs de overzichtelijkste kust van Euro pa heet Lekkerbek, een strand opgang. De eerste kop koffie daar geurt meteen naar België, zeer verzorgd en vol aandacht voor de gast. Hier in 't Zoute, bovenin Knokke-Heist ligt over de fraaie villa's een dundoek van chic. In de sliert van kust stadjes en -dorpen dragen Knokke en het aangekoppelde Heist een goudgerand etiket. Veel festivals, veel galeries, het lange strand en het casino heb ben de faam verspreid. Toch ligt het begin van de kust nog iets noordelijker, in het particuliere natuurreservaat 't Zwin. Als we na de kassa langs de voormalige villa van de ko ninklijke familie zijn gelopen, ligt op de dijk de beloning klaar. Een panorama boordevol rust met slikken en schorren in alle tinten. In de verte de duinen, voor ons het ondiepe brakke water waarin als gegoten een ooievaar met opgetrokken poot staat. Dit is een internationale luchthaven voor bekende en zeldzame trekvogels. Vlakbij hebben we ook de eer ste halte van de Kusttram. Dat hebben ze handig gedaan aan de Vlaamse zeekant; van trendy Knokke tot aan het zilte De Panne, één lang bijna recht spoor met zeventig haltes, op elke kilometer één. In de zomer vertrekt De Lijn om de tien mi nuten, daarbuiten om het kwartier. De Noordzeekust van onze zui- geld niet altijd toereikend is om de glorie op te houden. Op en naast de boulevard lopen nu ouderen en gezinnen met jonge kinderen. Er gebeurt niet veel. We rijden langs de steile en ho ge duinenrij van de Kijkuit. Wie de trappen op gaat naar de vijf tien meter hoge toppen, hapt boven gekomen naar adem. Aan de andere kant van de weg natuurdomein D'Heye vol duinweiden. En dan komt Bre- dene met dat prachtige strand tussen 'De Droge Opgang' en 'Turkyen'. Hier vind je de kam peerders, die woelen in het duinzand. De contour van 'busy" Oosten de groeit al aan de horizon, een wereldstad in zakformaat. Op de markt valt weer die liefde voor goed eten van de Belgen op. Tussen de glimmende wa gens geurt al het uitgestalde door elkaar. Bij de haven naast het majestueuze station vallen lege etalages op. Tot voor kort lagen daarin drank en sigaret ten hoog opgetast, voor de En gelsen die even over kwamen om de boodschappenkar en zichzelf vol te laden. We proberen aldoor over de boulevard te rijden, soms moe ten we eraf door bouwputten en hijskranen. Oostende is een echte zeemansstad. Druk, druk, met kunst en vertier diep in de voegen, ook de stad van schil der James Ensor. En de stad waar 400 jaar geleden ruim De yurt: acht meter in doorsnee, een nok van vier meter en een fraaie houten vloer. Foto: GPD/Roland de Bruin door Mirjam van Twisk Een paar geleden zag Texelaar Piet Laan een Mongoolse jourte (yurt) op een beurs en hij werd op slag verliefd. Zo'n nomadentent wilde hij ook, maar dan groter en comfortabeler. Dus sloeg hij aan het tekenen, rekenen en timmeren. Het eind resultaat is nu te huur op Texel. Even buiten Den Burg in een biologische boom gaard kreeg de tent een plekje. Hoewel, tentDe enige overeenkomst met het vakantieverblijf zoals wij dat 's zomers meene men naar de camping, is dat de yurt ook van ka toendoek is gemaakt. Maar deze Mongoolse tent stop je niet zo maar even in je kofferbak. De ron de yurt heeft een doorsnede van ruim acht me ter, wanden van 2.20 meter hoog, een nok die reikt tot 4 meter en een fraaie houten vloer. Tim merman Laan legde al zijn vakmanschap in een imposant houten geraamte waarop het doek in twee lagen gespannen is. Tussen beide lagen ka toen zit schapenwol ter isolatie. De yurt is der halve niet alleen een vakantieverblijf voor mooi weer; ook bij kou en regen is het er aangenaam toeven. De inrichting is smaakvol eenvoudig en warm. Laan maakte alles zelf; de bedden laag bij de grond en de tafel waar je omheen zit of ligt op vachten. Eten kun je op normale hoogte rond een houten tafel of buiten aan de picknicktafel. Bewoners van de yurt gaan stijlvol en ecologisch verantwoord terug in de tijd. Ze koken op een gietijzeren houtformuis, dat ook zorgt voor warm water in de keuken en douche (in een santaire unit buiten). De kachel werkt eveneens op hout en voor de verlichting wordt gebruik gemaakt van olielampen. Slechts twee concessies aan he dendaags comfort heeft Laan gedaan: de yurt is uitgerust met een ijskast (op gas) en een stereo installatie die werkt op een accu. De Texelse yurt is geschikt voor maximaal vier personen en kost per week 695 euro. Voor een midweek (4 nachten) bedraagt de huur 475 euro en voor een weekend (3 nachten) 325 euro. In de wintermaanden is de yurt niet te huur. De tent moet dan op last van de gemeente een paar maanden de opslag in. Voor meer informatie: P. Laan, tel. 0222 322100, internet: www.texelyurt- s.nl Altijd wat te beleven aan de Belgische kust. Van de karretjes op de vele boulevards, de havenhoofden van Oostende en het prachtige 't Zwin dat Knokke met Zeeuws-Vlaanderen deelt, tot de gamalenvissers in Oostduinkerke (grote foto). Foto's: Toerisme Vlaanderen derburen is door een heldere planologie zeer bereikbaar. Eerst komen zeebranding en strand, vervolgens de boulevard met de appartementen en win kels onderin. Over de hele leng te loopt dan de trambaan, maar ook een brede weg, die regel matig met de rails van stuivertje en met zichzelf van naam ver wisseld. Vaak heet hij naar een lid van de koninklijke familie, van Leopold tot Albert, en ook wel simpel Koninklijkebaan. In elke badplaats moet de autorij der wel even de zijstraten inglu- ren of hij weer de boulevard kan 'pikken'. In drukke tijden gaan de slagbomen op de pro menades dicht. Zeebrugge maakt zijn naam he lemaal waar: vis, ferryboten en nog meer vis. Tussen de diep in zee stekende havenhoofden en strekdammen is veel varend verkeer, alles werkt, iedereen is druk. Hoe anders is Blanken- berge. Op de vernieuwde pier met een treintje en bioscoop onder water, zien we een bord je: 'We zijn vandaag uitzonder lijk gesloten'. Jammer, maar eten en drinken is verderop in overvloed, overal langs de kust. Achter een heerlijk potje vis kij ken we naar de zee van strand huisjes en -cabines, in mooie kleuren. Net achter 'Ons Tent je-te koop' zien we een klein houten velodroom. De jeugd heeft Blankenberge ontdekt en deze kustplaats swingt en stampt tot in de smalste uur tjes. We dromen wat bij de ha ven waar de paravang, een lang en sprookjesachtig windscherm uit de Belle Epoque als een sie raad opschept met zijn kleuren. Jugendstil Elke stad langs de 67 kilometer kust heeft zijn eigen signatuur. En wat we in Blankenberge al zagen, komt in veelvoud terug in De Haan en deelgemeente Wenduine; huizen als gedich ten. Met de mooiste fratsen en friemels, Anglo-Normandische bouw, stijlvol onder hun rode daken die het licht van de zee weerkaatsen. In De Haan ook veel Jugendstilpanden, een openluchtmuseum, waar het

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18