LEIDE 'Nieuwe financiering ziekenhuiszorg onwerkbaar' REGIO Waarde woningen stijgt met 50 procent Eurodusnie werpt label anarchisme van zich af Wie is of was 'snuf Hamel? 8 HIER WOONDE ALEXANDER HAMEL „SNUF" 1982 - 1988 :amilie zoek je niet uit! R1 hden schenkt aximum van 0.000 euro LUMC-bestuursvoorzitter Onno Buruma in nieuwjaarsrede Van paardenslachterij tot droomhuis donderdag 6 januari 2005 Oegstgeest nist gezelligheid ip Lange Voort !n - De gemeente Leiden gt 120.000 euro bij aan de melingsacties ten behoeve de slachtoffers van de wa- ïoodramp in Azië. Daar- t verdubbelt de gemeente opbrengsten van particulie- nzamelingsacties tot een inium van 120.000 euro. aanbod geldt tot de eerst- ende gemeenteraadsverga- ng van 22 januari. Het be- van 120.000 euro is geba- d op een bijdrage van 1 eu- er inwoner. >etbaltoernooi ilitie is weg uit oenoordhallen en - Dertig jaar lang waren iroenoordhallen het decor het internationale zaalvoet- jernooi van de politie Lei- Voorschoten, maar de e editie wordt vandaag en gen gespeeld in de 3 Okto- ïal en in de Universitaire thai. Er is naar een ander erkomen gezocht omdat de ctie van de Groenoordhal- pas in juni wist of het toer- i daar kon worden ge- ild. behalve voor een andere tie ook gekozen voor een opzet: het toernooi rt nu twee dagen. Oregani- r Ruigrok van de Werve ekt van een nieuw begin: wust zeggen we dat dit de te keer is en niet de 31ste laarom hebben we gekozen de slogan 'Van oud naar iw, van goed naar beter'." 52 deelnemende teams aan Leiden International Police ial Tournament worden on- jebracht in Holiday Inn, op steenworp afstand gelegen beide sporthallen. Vandaag en 16 teams de hele dag in Oktoberhal en 16 ploegen e Universitaire Sporthal. Er 1 acht vrouwenteams mee. mationale deelname is er Denemarken, Duitsland en [ië. Gegeten wordt in de ine van Docos, waar don- lagavond ook een feest is. gen wordt er alleen in de /ersitaire Sporthal gespeeld, finales staan rond half vijf land. ;ens Ruigrok heeft de orga- itie grootse plannen met het nooi. „We willen uitgroeien één van de grootste toer- ien van Europa." door Erna Straatsma leiden - Het nieuwe financieringssysteem voor de ziekenhuiszorg levert een onwerkbare situatie op. Onno Buruma, voorzitter van de raad van bestuur van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), hekelt de immense papierwinkel die vastzit aan het nieuwe stel sel. „Als we aan deze onzin werkelijk vorm zou den geven, dan komt de zorg geheel stil te liggen", aldus Buruma in zijn nieuwjaarsre de voor het ziekenhuispersoneel. Ziekenhuizen en zorgverzekeraars moeten sinds 1 januari afspraken maken over zoge heten diagnosebehandelcombinaties (DBC's). De invoering van dit nieuwe finan cieringssysteem geldt in eerste instantie voor tien procent van alle - niet acute - medische behandelingen, zoals bijvoorbeeld heup-, knie- en staaroperaties. Minister Hooger- vorst (volksgezondheid) wil met deze beta lingsmethode de marktwerking in de zieken huiszorg stimuleren. Dit moet leiden tot meer doelmatigheid en kwaliteit. Buruma betwist de beoogde efficiencywinst. Als u weet dat wij in principe gedetailleerde prijsafspraken moeten gaan maken met meer dan tien verzekeraars over meer dan honderdduizend DBC's, met vele profielen per DBC, alle voorzien van prestatie-indica toren, dan zal het u duizelen", aldus de be stuursvoorzitter over de taak waar het LUMC voor staat. „Dat doet het mij ook. Stelt u zich voor: meer dan tien miljoen onderhandelin gen over prijs versus kwaliteit. Dat kan na tuurlijk geen werkbaar traject opleveren, want als we deze onzin werkelijk vorm zou den geven, dan komt de zorg geheel stil te liggen." Buruma is een voorstander van marktwer king in de ziekenhuiszorg, maar denkt dat dit op een andere manier gestalte moet krij gen. „Het mislukken van de liberalisering van de zorgsector zal desastreuze maat schappelijke gevolgen hebben, evenals ove rigens het doorschieten ervan." Hij ziet voordelen in de vorming van gespecialiseer de zorgcentra, die kunnen samenwerken met het LUMC. „Dergelijke zelfstandige be handelcentra kunnen op een efficiënte en dus goedkope wijze, van een grote strategi sche betekenis voor ons zijn." De alsmaar toenemende administratieve las tendruk baart Buruma grote zorgen. Behalve de papierwinkel die vastzit aan het nieuwe financieringssysteem moet het LUMC elk jaar verantwoording afleggen aan meer dan twintig verschillende instanties. „Ooit moet er toch weer eens een einde komen aan de collectieve achterdocht", aldus Buruma. De overheid heeft 'tegengestelde intenties', meent de bestuursvoorzitter. „Er is een na drukkelijke roep om informatie en het afleg gen van verantwoording. Tegelijkertijd zijn er de tot nu toe weinig succesvolle pogingen vanuit diezelfde overheid om te komen tot deregulering en reductie van de administra tieve lastendruk." leiden - De oude paardenslachterij op het EWR/ Slacht huisterrein staat in de steigers. Bouwbedrijf Du Prie knapt het verwaarloosde gebouw op tot informatiecen trum voor aspirant bewoners van Nieuw Leyden, de nieuwe wijk langs de Maresingel waar naar eigen inzicht een huis gebouwd mag worden. Het centrum gaat in april open. De grond waarop deze huizen komen te staan wordt mo menteel bouwrijp gemaakt. Hiervoor wordt onder ande re de fundering van de grote slachthal afgegraven. De oude koeienslachterij die vlakbij de voormalige toe gangspoort tot het terrein staat, blijft behouden, net als de paardenslachterij en enkele andere oude panden aan de Maresingel. In totaal kunnen 350 mensen hun droom huis bouwen op het EWR/ Slachthuisterrein. De kavels gaan binnenkort in de verkoop voor 80.000 euro. De be doeling is dat het eerste huis in 2006 klaar is. Behalve 'droomhuizen' komen er op het terrein ook 350 huurwo ningen te staan. Woningbouwvereniging Portaal wordt de eigenaar van deze huurwoningen. Foto: Hielco Kuipers door Janet van Dijk leiden - De waarde van de wo ningen in Leiden is de afgelo pen jaren met gemiddeld 50 procent gestegen. Om de gevol gen voor de onroerendezaakbe- lasting te beperken, worden de tarieven voor deze belasting verlaagd. Gemiddeld stijgt de OZB voor Leidenaars met 3,5 procent. „Ik kan me voorstellen dat iemand denkt: 'o jee', maar er is geen reden tot paniek", al dus wethouder Rogier van der Sande (financiën/WD). Volgens hem ligt de stijging van de WÓZ-waarde van Leidse wo ningen op het landelijke gemid delde van 50 procent. De nieu we tarieven worden komende dinsdag besproken in een ge meenteraadscommissieverga dering. De vorige hertaxatie leidde tot 6000 bezwaren van Leidenaars. De huidige WOZ-waarde van de Leidse woningen is gebaseerd op de waardebepaling op 1 ja nuari 1999. Bij de hertaxatie van het onroerend goed is uit gegaan van de waarde op 1 ja nuari 2003. Dat de woningen zoveel duurder zijn geworden, 'moet niemand verbazen', vindt de wethouder. „Er zit een deel van de hausse bij." Bij de laatste hertaxatie, vier jaar geleden, steeg de gemid delde waarde van woningen met 42 procent en verlaagde de gemeente Leiden ook de tarie ven. Nu doet de gemeente dat weer, waardoor de belasting aanslag gemiddeld 3,5 procent duurder uitvalt. Gemiddeld ste gen de Leidse woonlasten vol gens Van der Sande de afgelo pen vijf jaar niet meer dan de inflatie. Omdat de gemeente een alge meen tarief moet vaststellen voor alle woningen, zullen er mensen zijn voor wie de stij ging hoger uitvalt dan 3,5 pro cent, omdat de waarde van hun woningen met veel meer dan het gemiddelde van vijftig pro cent is gestegen. „Het gaat dan bijvoorbeeld om woningen die als een krot zijn gekocht en enorm zijn opgeknapt. Of om een huis dat twee keer zo groot is geworden. Maar dan hebben we het eigenlijk over een nieu we woning", aldus Van der Sande. Volgens de wethouder past ook de Belastingdienst de tarieven voor het eigenwoningforfait aan, waardoor de stijging van de WOZ-waarde gemiddeld ook niet zal leiden tot een enorme belastingverhoging. De WOZ-waarde van 'niet-wo- ningen' zoals bedrijfspanden, steeg in Leiden beduidend min der: gemiddeld met vijf pro cent. Ook dat is vergelijkbaar met het landelijke beeld. De wet schrijft gemeenten voor om het onroerend goed elke vier jaar opnieuw te taxeren. Mede door de 6000 bezwaren, ongeveer tien procent van het totaal, viel de vorige hertaxatie een miljoen euro duurder uit voor de gemeente. Servies- spaaractie I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad (advertentie) tanavond in Het Familiediner, ned. 1, 20.55 uur horen zien gelouen leiden - Eurodusnie doet af stand van het label 'anarchis tisch collectief. De Leidse ac tiegroep begint in 2005 met een schone lei en werkt aan een 'nieuw politiek verhaal'. 'We zijn vastgelopen in de traditio nele ideologische antwoorden', zo valt op de website van de or ganisatie te lezen. Het linkse actiebolwerk uit Lei den gaat zich het komende jaar meer op de landelijke politiek richten. Een reeks gebeurtenis sen in Nederland vormt daar de aanleiding voor, zoals het asiel beleid van minister Verdonk en de moord op Theo van Gogh. Daarnaast is Eurodusnie ge noodzaakt het werkterrein te verleggen, vanwege een afne- LEIDSE KWESTIES mende belangstelling voor de 'anti-globaliseringsbeweging'. Bij Eurodusnie, gevestigd in on derkomens aan de Boerhaa- velaan en de Koppenhinksteeg, haakten vorig jaar veel vrijwilli gers af. "Veel betrokken mensen zijn teleurgesteld, moe en in spiratieloos en gestopt met hun maatschappelijke activiteiten'. De Leidse organisatie stelt zich dit jaar open voor actievoerders in andere Nederlandse steden. De activiteiten van Eurodusnie in Leiden hebben voortaan plaats onder de titel 'Eurodus nie collectief Leiden'. Het anarchisme voert niet lan ger de boventoon in de activi teiten. 'Hoewel het anarchisme velen van ons inspireert is het zeker niet het enige politieke perspectief dat de mensen in de organisatie beweegt'. Vanavond licht het collectief de 'nieuwe richting' toe tijdens een nieuwjaarstoespraak in de 'vrijplaats' Koppenhinksteeg. lijn kwesties die als een eeu- l vraagteken boven de stad ïgen. Is de Leidse bevolking it zo dom? Wie is de rijkste m van Leiden? Kun je het jchtenwater drinken? De ru- fik Leidse Kwesties biedt een twoord op vragen die elke Lei- jaar zich wel eens stelt. Afle- jing 55: Wie is of was Alexan- 'snuf Hamel? p glanzend witte gedenkplaat 8st de voordeur van huis- bmer 9 aan de Leidse penhovenstraat. In de plaat at Hier woonde Alexander Uf Hamel 1982-1988 gegra- ïrd. Was 'snuf een hondje It drie namen of zit er achter gedenkteken misschien een )evige historie over een vroeg ïrleden jongen? bewoners van het studen- huis aan de Groenhoven- iat weten wel wie 'snuf is. gens deze Minervaanse innen is Alexander een oud huisgenoot. Tijdens zijn studie natuurkunde woonde hij zes jaar in het huis en was hij ook lid van Minerva. De gedenk plaat hangt naast de voordeur omdat 'snuf het tot professor heeft geschopt en daarmee de hoogst opgeleide oud-huisge noot is. „Waarschijnlijk heeft hij ooit zoiets gezegd als 'als ik ooit professor word, dan wil ik een gedenksteen', maar dat weet ik niet helemaal zeker", zegt Friso, één van de bewoners die snuf wel eens heeft ontmoet. Over wie de steen uiteindelijk ge plaatst heeft, bestaat twijfel bij de studenten. „Hij gaf de in druk van een rustige vent, dus ik denk dat hij dat niet zelf heeft gedaan, maar dat zijn huis die plaat heeft opgehangen meent een bewoner. Mochten zijzelf ooit professor worden, dan komt er geen nieuwe ge denkplaat, de mannen willen namelijk 'iets origineels'. De achterliggende gedachte van de bijnaam snuf is ook niet geheel duidelijk. Volgens de huidige bewoners van het huis speelde de vaak opspelende verkoud heid van Hamel een belangrijke rol bij de keuze van de bijnaam. „Nee joh, hij ging gewoon elke week stappen in Amsterdam", grapt één van de jongens met een veelbetekenend gebaar. De roestige torens Meerdere lezers willen weten wat de vijf 'roestige torens' zijn, die sinds een paar jaar het gras veldje bij de Plesmanlaan voor Naturalis 'opvrolijken'. Vooral de betekenis en het doel van de kunstwerken roepen vragen op bij passanten. De torens zijn het laatste project van Leidse kunstenaar Frans de Wit, die in juli vorig jaar overleden is. Hij maakte in opdracht van de Rijksgebouwendienst en het Leidse museum Naturalis vijf sculpturen van veiwrongen scheepsstaal, met als thema 'de wacht houden'. Vóór deze vijf kolossen, variërend in hoogte van vijf tot bijna tien meter, Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Dement en Een tragische historie of was snuf een gezellig huisdier? Foto: Hielco Kuipers /Ja, ik neem een vast kwartaalab ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch f€ 56.20) per acceptgiro (f 56.70) Naam: M Adres: Postcode Plaats Tblefoonnr: iivm bMorgrontrc Geboortedatum e-nuulndres Bank-.'giroreken in gn u mmer Handtekening: Uiti dby a sr.he ii verwerkte De Wit in totaal 200 ton scheepsstaal. In april 2002 zijn de 'wachters' officieel ont huld. De Wit heeft in zijn loop baan op meerdere plekken in Leiden zijn sporen achter gela ten. Zo zijn de bronzen hoek- beelden aan de gevel van het Rijksmuseum van Oudheden van zijn hand, maar ook de wa terkubus bij terrasboot De Wa terlijn aan de Prinsessekade. Ook de plaquettes voor het voormalig Joods Weeshuis en aan de Hooglandse kerk en de Jan van Houtpenning van de gemeente Leiden komen van De Wit. Dafne Dubois Zelf een kwestie indienen? Mail naar re- dactie.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. Stuur de bon ld een ongefraukeerde envelop naar LeidHch Dagblad. Antwoordnummer 127 1800 VB Alkmaar afhel (>600 171 i gratis E-mail. lezcrsservicc<"hdo.nl of surf naar www leidsrhdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot .31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch #C& Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15