BINNEN- BUITENLAND President Irak: VN-besluit over verkiezingen 5 Ministerschap maatje te groot voor Hirsi Ali is per Orion in veiligheid gebracht Postcode Loterij boos over actie van Rotterdamse Belastingdienst Abbas ongekend fel tegen Israël Discriminatie van zwarten en Aziaten bij Brits leger Giro 555 Imams en rabbijnen broederlijk bijeen Man (61) aangehouden na bedreiging burgemeesters Ïiling: Remkes ndelde fout woensdag 5 januari 2005 haag - Minister Remkes binnenlandse zaken had al- |ig de slachtoffers van de jedgolven in Phuket moeten jzoeken. Uit onderzoek van purice de Hond blijkt dat 80 ocent van de ondervraagden p gedrag afkeurt. Een groot ntal (44 procent) vindt dat hij 1 niet meer naar het rampge- ed hoeft te gaan. Bijna de lift van de Nederlanders vindt lt hij moet aftreden. weejongens ast voor moord ISTERHOUT - Twee jongens uit bsterhout zijn maandagnacht (gepakt op verdenking van pord op de 52-jarige Christi- jn Rutgers uit Kerkwijk. Diens bffelijk overschot werd in de [cht van 26 op 27 december et kogels doorzeefd aange ven in het Gelderse Neder- (mert-Zuid. De twee, 16 en 19 ir oud, zijn overgebracht naar lt politiebureau in Tiel. Daar jrden ze verhoord. luisarts geschorst a verboden seks ester dam - Het Regionaal edisch Tuchtcollege heeft een isarts/acupuncturist voor n half jaar geschorst omdat seks had met een patiënte psychische problemen had. arts erkent de relatie, maar jt dat de vrouw niet meer bij m onder behandeling was. Inspectie maakte de zaak nhangig na meldingen van llega-huisartsen, een psycho- erapeute en de patiënte zelf. een vervolging yjlburgse imam j n haag - Minister Ver donk reemdelingenzaken en Inte ntie) stapt niet naar de Com- tssie Gelijke Behandeling lor een uitspraak over de Til- ■rgse imam die weigerde haar hand te schudden. Ze heeft lt gisteren geantwoord op hnftelijke vragen van het on- hankelijke Tweede-Kamerlid izrak. De imam weigerde in jvember Verdonk de hand te hudden omdat hij volgens |n interpretatie van de islam |n vreemde vrouw niet mag Inraken. inochet mag orden berecht Vakantie in Thailand van minister schiet pohtiek Den Haag in verkeerde keelgat Alles wat Johan Remkes de laatste tijd doet of nalaat, is om streden. Nu weer is het zijn vakantie in Thailand, niet ver van het rampgebied. „Dit kan niet goed blijven gaan." door Jaco van Lambalgen en Hans van Soest den haag - Het is 11 november 2004. De hele avond zit premier Jan Peter Balkenende in zijn werkkamer in het Torentje te wachten op het ontslaggesprek dat hij denkt te moeten voeren met Johan Remkes. Aan de overkant van het Binnenhof ligt de minister van binnenlandse zaken onder vuur. Vooral Remkes eigen WD heeft in de Tweede Kamer forse kritiek op de manier waarop hij de terreur bestrijdt. De liberalen dreigen een door ex-WD'er Geert Wilders ingediende motie van wantrouwen tegen de mi nister te steunen. Dan krijgt Balkenende een verlossend telefoontje van Kamervoorzitter Frans Weisglas. De rege ringsfracties zullen de aangeslagen Remkes niet wegstu ren. Hoewel Remkes mocht blijven, wordt er in Den Haag inmiddels wel degelijk rekening mee gehouden dat hij de rit niet uitzit. Remkes ligt weer zwaar onder vuur: „In de politiek geldt de stelregel dat het afgelopen is met een bewindsman zo dra zijn eigen partij op hem is uitgekeken," aldus PvdA- Kamerlid Peter van Heemst. „Bij zijn eigen WD-fractie lijkt zijn lot aan een zijden draadje te hangen." „Sinds hij minister van binnenlandse zaken is geworden, is de machine gaan haperen. Hij valt op door ongepast stoer of grof taalgebruik. Hij kent de feiten vaak niet en zijn politieke intuïtie laat hem steeds vaker in de steek. Dit ministerschap is blijkbaar een maatje te groot voor hem." Sinds hij in 2002 minister werd, stapelen de incidentjes rond Johan Remkes (53) zich op. Vele relletjes later is nu zelfs Remkes' vakantie in Thailand omstreden. Met een groep vrienden gaat hij daar ieder jaar naar een huisje om stoom af te blazen. Hij arriveerde op de dag van de zeebe ving, belde naar zijn ministerie dat hij goed was aangeko men en dat hij naar zijn vakantieverblijf op Koh Samui ging. Na kritiek vanuit de Kamer dat de minister - nota bene in Nederland verantwoordelijk voor rampenbestrij ding - wel wat meer compassie mocht tonen, bezoekt hij alsnog het rampgebied. Volgens zijn woordvoerders was Remkes lastig bereikbaar: „Soms krijg je iemand anders aan de telefoon die de boodschap doorgeeft. Of je moet een uur wachten tot je contact hebt. Maar hij is niet onbereikbaar." Hoewel zijn eigen WD hem stevig bekritiseerde, neemt WD-Kamerlid Clemens Cornielje nu toch wat gas terug. „Als Remkes wel direct naar het rampgebied was gegaan, had hij de kritiek gekregen dat hij de hulpverleners voor de voeten liep. Rond Remkes wordt alles opgeblazen tot een affaire. Dat is niet altijd terecht. In oktober kreeg hij nog complimenten om zijn terreuraanpak, twee weken la ter - na de moord op Van Gogh - deugde er ineens niets van. Politici zijn niet altijd consequent." Dat geldt dan ook voor de WD, die Remkes de laatste maanden voortdurend laksheid verwijt. „Blijkbaar zijn ze bij de WD op zoek naar een kop van jut," aldus Van Heemst. „Ze willen aan de buitenwereld laten zien dat het hun ernst is met de aanpak van de terreur. Maar op die manier laten ze Remkes wel bungelen. Dat kan niet goed blijven gaan." De oppositie ziet haar kans schoon. Na de kritiek dat Remkes zich schuilhield in Thailand liet hij dezelfde dag nog weten dat hij het rampgebied gaat bezoeken. „Onge loofwaardig," haalt SP-Kamerlid Van Bommel uit. „Het wordt tijd dat deze minister de eer aan zichzelf houdt." Johan Remkes. Archieffoto: GPD/Harmen de Jong iago - Het hooggerechts- If in Chili heeft gisteren be- jald dat de voormalige dicta- r Pinochet (89) mag worden irecht wegens moord en ont- lering tijdens de dictatuur ,a?73-1990). De ex-president ag worden berecht wegens jn rol in de Operatie Condor, in geheim samenwerkingsver- ïnd van inlichtingendiensten het zuiden van Zuid-Amerika gfit linkse activisten uitschakel- Eerder ontsprong Pinochet dans omdat hij zou demen- ren. Volgens het hof is daar ien sprake van. Ien !erk betaalt fors ia misbruik iange - Een bisdom in de {nerikaanse staat Californië lat slachtoffers van seksueel lisbruik door katholieke pries ts het recordbedrag van in to tal 100 miljoen dollar (75 mil- en euro) betalen als schade- irgoeding en smartengeld, jet bedrag gaat naar negentig fichtoffers, die naar eigen zeg- fn in de afgelopen drie decen- ja zijn misbruikt door pries- sp jrs, nonnen en personeelsle- pn van de kerk. Enkele klagers fijgen bedragen van bijna 4 n liljoen dollar. Ongeveer een- id.prde van het totaal uit te keren bdrag gaat naar de advocaten tl, pi de Wagers. iervië levert generaals uit ;chkn haag - De Servische rege- 3orng werkt aan de uitlevering je jn vier door het Joegoslavië inTbunaal in Den Haag gezochte 'eneraals. De vier, betrokken ij het verdrijven van Albane- en uit Kosovo, zullen zich erfergeven in ruil voor onvoor- faardelijke steun van hun rege- ng en een berechting in eigen ind. Dit is door de Servische :e iinister van justitie, Stojkovic, jppkendgemaakt. Ze worden jnds september 2003 gezocht, ntil lelstraf na lidsbesmetting flRus - Een 31-jarige man is QJsteren in het Franse Colmar ^jJt zes jaar gevangenisstraf ver- ordeeld omdat hij opzettelijk fiendinnen met aids heeft be- tnet. Het is de eerste keer dat 1 Frankrijk een man voor een n lergelijk vergrijp achter slot en lintendel gaat. Hij verzweeg zijn lijljesmetting tegen de vier ver- chillende vriendinnen met wie nj in 1999 en 2000 seks had. Nvee van hen deden aangifte. !en derde hoorde pas bij het Erhoor dat zij mogelijk ook be- piet was. Onderzoek wees uit Jat dat ook zo was. J MENSEN IN N00D/C0RDAID. NEDERLANDSE RODE KRUIS. NOVIB. STICHTING SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Den Haag Steeds twijfels over stembusgang brussel - Een islamitische geestelijke en een rabbijn broederlijk naast elkaar op de eer ste dag van hun gezamenlijke conferentie in Brussel. Op initiatief van de organisatie Hommes de Parole (Mannen van Eer) zijn geestelijken uit de hele wereld bijeen geko men om te laten zien dat islam en jodendom veel meer gemeenschappelijk hebben dan menigeen denkt en om samen te praten over vrede. Foto: Reuters heerenveen/anp - De politie in Friesland heeft in november een 61-jarige man aangehouden, omdat hij de burgemeesters van de gemeenten Heerenveen en Skarsterlan met de dood zou hebben bedreigd. Dat heeft het Openbaar Ministerie (OM) in Leeuwarden pas gisteren bekendgemaakt. De man - uit de gemeente Skarsterlan - had de burgemeesters De Jonge (Heerenveen) en Kuiper (Skarsterlan) per brief met de dood had bedreigd. Kuiper zegt dat de bedreigingen alles te maken heb ben met een samenwerking tussen de twee gemeenten. „We willen gezamenlijk tussen Heerenveen en Joure industrie, huizen, recrea tie en groenvoorzieningen aanleggen. Dat heeft nogal wat conse quenties voor de bewoners van dat gebied. De bedreiger is erg boos over een onderde.el van dat plan", aldus Kuiper. Volgens de burgemeester was de dreigbrief door de verdachte ondertekend. De man moet op 7 februari voorkomen. rotterdam/gpd - De preventie ve beslaglegging van de Belas tingdienst bij inwoners van het winnende postcodegebied 3068 in Rotterdam Zevenkamp is slecht gevallen bij de Postcode Loterij. De organisatie vindt dat de Belastingdienst in Rotter dam buitengewoon onfatsoen lijk heeft gehandeld door de lo terij gegevens te overhandigen van alle wanbetalers in het win nende gebied. Dat met de be doeling om via de Postcode Lo terij uitstaande belastingschul den te vereffenen. Deze zaak had veel discreter kunnen wor den afgehandeld, is een van de verwijten in een boze brief die onderweg is naar de Belasting dienst. Woordvoerster Lisette Schoo- nen van de Postcode Loterij: „Wij hebben gegevens gekregen van mensen die helemaal niet meededen aan onze loterij. Dat lijkt me een schending van hun privacy. Uiteindelijk hebben ze ven wanbetalers een prijs ge wonnen, maar we hebben in formatie over 76 mensen. Infor matie die wij niet hadden wil len hebben." De Rotterdamse Belasting dienst vindt niet dat er verkeerd is gehandeld. Woordvoerder Fred Marree: „We hebben gebruik gemaakt van de wettelijke mogelijkhe den om belasting te innen. En als je beslag laat leggen bij der den, dan moet je een aantal ge gevens overhandigen. Je moet duidelijk maken om wie het gaat, waar ze wonen en hoeveel hun schuld bedraagt." Volgens de Belastingdienst was er ook geen sprake van een pu bliciteitsstunt. Dat verwijt is onterecht, aldus Marree. „We hebben wanbeta lers aangepakt en als overheid mag je best aangeven waar je mee bezig bent." bagdad/gpd-reuters - De Iraakse president Ghazi al-Ya- war wil dat de VN uitmaken of de voor 30 januari geplande parlementsverkiezingen in zijn land door kunnen gaan. Vol gens het staatshoofd zijn de VN - als algemeen erkende, onaf hankelijke organisatie - bij uit stek geschikt om dat oordeel te geven. De VN moeten die ver antwoordelijkheid volgens hem ook nemen. Of de verkiezingen doorgaan is steeds minder zeker. Hoewel de Amerikanen en de Iraakse inte rim-premier Allawi willen dat op 30 januari gekozen wordt voor een parlement, gaan er steeds meer tegenstemmen op. Maandag zei de Iraakse minis ter van defensie dat de verkie zingen beter uitgesteld kunnen worden omdat de soennieten hebben aangekondigd ze te zul len boycotten. En nu twijfelt ook de de interim-president van het land. Volgens al-Yawar kunnen de VN, in tegenstelling tot andere partijen, niet be dreigd of geïntimideerd wor den, en heeft de organisatie voldoende status in de wereld. Logistiek zal het toch al vrijwel onmogelijk zijn de verkiezingen op de 30ste te houden, zo ver klaarde hij verder. Volgens Al- Yawar zijn er binnen de Iraakse regering meer bewindslieden die de verkiezingen willen uit stellen. Alleen zou premier Alla wi hun de mond snoeren. In de voorlopige grondwet van Irak, die vorig jaar mede met hulp van de VN tot stand kwam, staat dat er voor eind ja nuari van dit jaar verkiezingen gehouden moeten worden. Vol gens de VN kan alleen de kies commissie in Irak die datum wijzigen. De commissie wil daar echter alleen toe overgaan na uitvoerig beraad met alle be trokkenen. De soennieten willen niet gaan stemmen door het vele geweld in het land. Bovendien zijn zij bang dat de sjiïten de macht zullen grijpen. Zij vormen de meerderheid in Irak. Onder Saddam Hoessein bekleedden de soennieten echter alle machtsposities. Volgens al-Ya- war betekent de houding van de soennieten dat de verkiezin gen „qua uitslag niet erg suc cesvol" zullen zijn. Hij noemde de stembusgang „een grote uit daging." „Ik geloof dat de vei ligheidssituatie in Irak de laat ste tijd jammer genoeg achter uit gaat. We moeten een strate gisch plan maken de veiligheid te verbeteren. Hoe kunnen we anders een normaal leven lei den als mensen hun kinderen niet eens naar school kunnen brengen?", aldus de president. Sinds nieuwjaar voeren opstan delingen in Irak dagelijks het aantal aanslagen op. Vooral gardisten en politici zijn het doelwit. Gisteren werden de gouverneur van Bagdad Ali al- Haidri en zijn lijfwacht doodge schoten. Een zelfmoordaanslag op een controlepost van de veiligheids troepen kostte aan zeker elf mensen het leven. De groepering van de Jordaanse terroristenleider Abu Musab al- Zarqawi heeft beide aanslagen opgeëist, zoals de groep de laat ste tijd vrijwel alle aanslagen opeist. (advertentie) den haag/anp - Het bedreigde Tweede-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali is vorig jaar door Defensie in een Orion het land uitgevlogen. Het WD-kamerlid werd op 10 november, de dag waarop in het Haagse Laakkwartier ver dachten van terreur na een langdurige belegering werden opgepakt, naar marinevlieg kamp Valkenburg gebracht. Daar stond een Orion klaar om haar naar een onderduikadres in het buitenland te brengen. Ingewijden hebben dat gisteren bevestigd. Het ministerie van defensie wil geen commentaar geven. De WD-politica is sinds de moord op cineast Theo van Gogh op 2 november vorig jaar niet meer in de openbaarheid verschenen. Op het lichaam van Van Gogh werd een brief aangetroffen, waarin ze met de dood werd bedreigd. Op 10 november vorig jaar wer den in het Laakkwartier enkele leden van de zogenaamde Hof stadgroep opgepakt, een ter reurnetwerk dat van plan zou zijn geweest Hirsi Ali en onaf hankelijk Kamerlid Wilders te vermoorden. Hirsi Ali werd op 's middags in het geheim naar de martelaars die het slachtof fer werden van de mortieren van de zionistische vijand", al dus Abbas op campagne in het vluchtelingenkamp Khan Yunis, een bolwerk van Palestijnse mi litanten. Over vijf dagen zijn er presidentsverkiezingen in de Palestijnse gebieden en Abbas is de grote favoriet om de in no vember overleden Yasser Arafat op te volgen. Volgens Palestijnse medische en veiligheidsbronnen waren de zeven slachtoffers Palestijn se burgers, onder wie een aan tal kinderen. Daarnaast zouden bij de Israëlische beschieting zeker vier Palestijnen zwaarge wond zijn geraakt. Volgens het Israëlische leger is geschoten op een groep gemas kerde en gewapende mannen nadat mortiergranaten op een nabijgelegen joodse nederzet ting waren afgevuurd. door onze correspondent Esther Gotink londen - Het Britse leger heeft lange tijd een geheime databank van al zijn niet- blanke recruten bijgehouden, om ervoor te zorgen dat hun aantal binnen de per ken bleef. Soldaten van zwarte en Aziati sche afkomst, omschreven als 'factor D- personeel', werden tussen 1957 en 1975 bewust gelimiteerd opdat geen minder- heidsleger zou ontstaan. Het geheim werd ontdekt doordat de overheid sinds 1 januari al haar infor matie openbaar moet maken in het ka der van een nieuwe wet, vergelijkbaar met de Nederlandse Wet Openbaarheid van Bestuur. Tienduizenden overheids rapporten zijn nu publiekelijk toeganke lijk. Uit de documenten bleek dat bijna twee decennia lang per legereenheid hooguit twee procent van de soldaten zwart of van Aziatische afkomst mocht zijn. Me dische officieren kregen instructies om 'Aziatische of negroïde kenmerken' van recruten te noteren. Zelfs mensen met een mediterraan voorkomen of een 'donkere Fransman' werden onder 'fac tor D' geklassificeerd. In een vertrouwelijke brief uit 1972, ge richt aan de legerleiding, wordt de re- crutering uitgelegd. „Officieel verklaren we dat we geen statistieken van gekleur de soldaten bijhouden. In feite doen we dat wel, gezien de omschrijving in medi sche rapporten over kenmerken van de recruut opdat we ons houden aan de as similatie niveaus." Het systeem was zo geheim dat zelfs mi nisters er niks vanaf wisten. Als de leger top over de recrutering werd aangespro ken, werd er gelogen. Officieren wisten wie onder 'factor D' was ingedeeld mid dels een vernuftig systeem via militaire ponsplaatjes. Uit de stukken blijkt dat minister Denis Healey het onderwerp minderheden in het leger in 1968 aan kaartte. Hij klaagde over de onbevredigende si tuatie met betrekking tot het aandeel ge kleurde mannen in bepaalde militaire regimenten." De legertop besloot die opmerking te negeren. Een zegsman van het ministerie van de fensie verklaarde dat het historische ma teriaal geen afspiegeling vormt van de hedendaagse krijgsmacht. „Het leger is een werkgever die iedereen gelijke kan sen biedt." Ayaan Hirsi Ali. Foto: GPD/Phil Nijhuis Valkenburg gereden, waar zij, begeleid door gewapende be wakers, in de gereedstaande Orion stapte. Naar welk buiten lands adres zij is vervoerd, is niet bekend. Volgens de WD zal Hirsi Ali overigens na het reces van de Kamer, dat eindigt op 18 janua ri, weer in de Kamerbankjes plaatsnemen. gaza-stad/anp-rtr-afp - De Pa lestijnse PLO-leider en presi dentskandidaat Mahmoud Ab bas heeft Israël dinsdag „de zionistische vijand" genoemd. De als gematigd bekendstaande Abbas deed zijn onverwacht felle uitspraak na een Israëli sche tankbeschieting in het noorden van de Gazastrook, waarbij zeven Palestijnen om het leven kwamen. „We bidden voor de zielen van

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5