Vooral kind slachtoffer van tsunami ZEEBEVING De weeskinderen van Sri Lanka vinden steun bij elkaar in* v Hulp aan overlevenden Atjeh wordt een race tegen de klok Een miljoeneen middenstipeen shirtje en nog veel meer substantieels voor Azië umacher geeft miljoen dollar )rca - Wereldkampioen üle 1 Michael Schuma- plijkt ook in het doneren ampioen. De Duitse auto- iur, die zich vaak inzet goede doelen, heeft maar 3IO miljoen dollar ge- ten behoeve van de Joffers van de zeebeving in QDe Amerikaanse filmregis- ?m>teven Spielberg en zijn fa- doneren 1,5 miljoen euro gjje slachtoffers van de zee- di«- 1 A use weerman n uitgestuurd cok - De belangrijkste me- oog van Thailand is ont- 1, omdat hij niet heeft ge- chuwd voor een tsunami, eteoroloog wist dat voor st van Sumatra een aard- l met een kracht van 9 op ïaal van Richter had igevonden en dat deze golven kon veroorzaken, n spoedberaad van de jrologen werd besloten alarm te slaan, omdat dit ristenindustrie zou kun- chaden. De ontslagen nan verklaarde dat Thai- d meer dan driehonderd iet meer door een vloed- i geraakt. edgolf treft Somalië hard »bi - Naar schatting 54.000 liërs zijn getroffen door de jestende vloedgolven op cember. Dat maakte de ïigde Naties gisteren be- Bijna 1200 woningen zijn jest en zeker 2400 vissers- 1 zijn niet langer bruik- Dat geldt ook voor drink- reservoirs. Het aantal do- n Somalië beloopt zeker woensdag 5 januari 2005 '00 miljoen euro te verho- 'Bijna 40 procent van de doden' n overleeft t dagen op zee lumpur - Acht dagen na ebeving is op zee nog een evende gevonden. Een isisch containerschip red- aandagavond een 23-jarige ïesiër uit de Indische Oce- De man dreef 160 kilome- jor de kust van de Indone- provincie Atjeh op itakken en brokstukken, an wist in leven te blijven regenwater te drinken. zin verliest familieleden MTEN - Een gezin uit Ihten heeft zeker 35 fami- ien verloren door de zee- ng in Azië. Het gezin is van prong afkomstig uit Sri a. Sinds enkele jaren wo- de vader, moeder en twee iters in Drachten. Burge ster P. van der Zaag van vajlingerland heeft vorige c een bezoek gebracht aan jezin. niilp Duitsland '"ar 500 miljoen' osijn - De Duitse regering wil I jjulpbedrag voor de landen loor de vloedgolven zijn ge en, verhogen tot 500 mil- eg euro. Tot dusver stelde eejsland 20 miljoen euro voor )t achtoffers van de beving cjaihikbaar. Bronnen in Berlijn n weten dat de regering- vandaag vergadert het voornemen de bijdrage door onze correspondent Bob Kroon genève/gpd - Negenendertig procent van de slachtoffers van de tsunami zijn kinderen. Dit heeft Unicef, het kinderfonds van de VN, bekendgemaakt. For meel zijn er volgens de VN nu 157.000 slachtoffers, inclusief 17.824 vermisten die zijn opgege ven. Tweederde van de slachtof fers is in Atjeh gevallen. „Peuters konden niet snel ge noeg wegrennen voor de aan stormende vloedgolf, hadden niet de fysieke kracht om de druk van het water te weerstaan of botsten op harde obstakels", aldus Unicef in een rapport over de ramp. Unicef wil dat er bij de massale hulpverleningsacties de hoog ste prioriteit wordt gegeven aan de opvang van kinderen die de tsunami overleefden. Het gaat dan om schoon water, sanitaire voorzieningen, voedsel en me dische verzorging. Gezinshereniging is de tweede prioriteit voor Unicef. Verder moet alles in het werk worden gesteld om kwetsbare minder jarigen te beschermen tegen ex ploitatie en seksueel misbruik, zoals dat al in Sri Lanka is ge beurd. „Waar mogelijk moeten kinde ren zo snel mogelijk weer naar school, om ze een gevoel van psychologische geborgenheid te geven", aldus Unicef-direc- teur Carol Bellamy. „Ik ben er niet van overtuigd, dat er bij de hulpacties voldoende aandacht wordt besteed aan het lot van de anderhalf miljoen kinderen die door de ramp zijn ontwor teld." Volgens de VN is de mondiale hulpverlening nu overal op gang gekomen. Aan geld en goederen is geen gebrek, maar men worstelt nog steeds met vervoers- en communicatiepro blemen, vooral op Sumatra. De betrokken VN-instanties putten uit hun nood- of reser vefondsen in de hoop dat het fi nanciële gat later kan worden gedicht uit de twee miljard dol lar, die talloze regeringen geza menlijk hebben toegezegd. Overigens is men er bij de VN niet zeker van dat al die toezeg gingen ook snel in klinkende munt worden omgezet. De tweejarige Kadou uit de Srilankaanse stad Katukurunda overleefde de ramp, maar verloor zijn vader. Foto: EPA door Dick Hofland Colombo - Naar schatting tien duizend kinderen in Sri Lanka zijn wees geworden. Unicef spoort ze op en zoekt of er nog familieleden in leven zijn. Intus sen pakt Dap, een oude onder wijzer, het op zijn manier aan. „De bereidheid onder kinderen om elkaar te helpen is ontroe rend." Als de avond valt, kruipen de kleinsten bij elkaar. Voor het eerst in hun leven zijn ze bang in het donker. Een meisje be gint te huilen en roept om haar moeder. Andere kinderen pro beren haar te troosten. Hier deelt iedereen hetzelfde lot. Al deze kinderen hebben hun ou ders verloren in de golven van de zee en soms zelfs hun hele familie. „Sommigen hebben ge zien hoe hun vader en moeder in een paar seconden in het water verdwenen. Of ze waren hun ouders kwijt en hebben de lijken later op het strand zien liggen." Dap vertelt het terwijl er vijf kinderen aan zijn benen han gen. Zijn hele leven is hij on derwijzer geweest, en nu, op zijn oude dag, trekt hij zich het lot aan van deze weeskinderen. In Denyaya, in het zuidwesten van Sri Lanka, richtte hij zijn oude, vervallen schooltje in voor de opvang. Met andere in woners van het dorpje zorgt hij voor water en rijst, matten en palmbladeren, zodat de kinde ren de komende weken kunnen slapen en overleven. „Het is het minste wat je kunt doen", zegt Dap. „Of we ze weer een toekomst kunnen ge ven, weet ik niet, want zonder je ouders is het leven zwaar. Ik was al oud toen mijn ouders overleden, maar ik vond het verschrikkelijk. Het zijn de dier baarste mensen in je leven. Hoe moet het dan als je die al zó jong niet meer hebt?" Door de tsunami zijn er niet al leen tienduizend kinderen om gekomen, Sri Lanka kreeg er naar schatting eenzelfde aantal weeskinderen bij. Langs de hele kustlijn van het eiland, ruim zeshonderd kilometer, zwerven ze op straat, meestal in groep jes. Zoekend en vragend om eten, drinken en onderdak. Soms springen ze op een toe vallig passerende truck en rij den mee naar een dorp of stad in het achterland waar alles nog wel overeind staat. De allerjongsten kunnen dat niet, die zijn volledig afhanke lijk van anderen. Unicef pro beert de komende maanden zo veel mogelijk van deze nieuwe wezen op te sporen. Tevens zoekt de organisatie of er nog familieleden in leven zijn waar bij ze kunnen leven. „Een wees huis is de slechtste oplossing, dat willen we niet," zegt Yas- min Ali Haque. Zij leidt deze operatie van het kinderfonds van de Verenigde Naties. Een geluk bij een ongeluk, zegt ze, is dat 'alleen' de kustlijn is vernield. Met uitzondering van de zwaarst getroffen gebieden is het binnenland vanaf zo'n vijfhonderd meter landinwaarts geheel gespaard. Daar wonen vaak nog familieleden of beken den van de kinderen, al is het zeer verspreid. „In Sri Lanka vormen de inwoners hechte ge meenschappen", weet Ali Haque, die zelf in Bangladesh werd geboren en herkent hoe de inwoners vooruit kijken na een ramp. „De saamhorigheid is enorm, mensen leven met el kaar en weten dat ze op elkaar kunnen rekenen. Zeker kinde ren zijn overal en altijd wel kom." Ze heeft er dan ook veel ver trouwen in dat de meeste we zen redelijk snel in een wat ver trouwde omgeving terecht zul len komen. „Natuurlijk, je ou ders zijn onvervangbaar, maar kinderen zijn ongelooflijk sterk en passen zich snel en goed aan in nieuwe omstandigheden." Vanuit de hoofdstad Colombo hebben zich al honderden ge zinnen gemeld om weeskinde ren te adopteren. Ook uit het buitenland komen verzoeken. Maar officieel mogen kinderen onder zestien jaar het land niet uit, omdat de regering bang is dat er misbruik van ze wordt gemaakt. Die angst is er ook voor de kinderen in opvang kampen, er gaan zelfs geruch ten dat daar weeskinderen wor den verkracht. Unicef was net een campagne gestart om ou ders attent te maken op derge lijke gevaren voor hun kinde ren, met speciale aandacht voor de kinderen in Tamil-vluchte lingenkampen. Voorlichtings folders wijzen er op, dat ouders hun kinderen niet alleen moe ten laten. Nu die ouders er in zoveel gevallen niet meer zijn, heeft Ali Haque haar hoop ge vestigd op mensen als Dap. „Zo zijn er gelukkig veel." Dat zijn ook de mensen die we ten hoe ze met kinderen moe ten omgaan, die hebben ge vraagd om speelgoed met de voedselpakketten mee te stu ren. „Het leven moet zo nor maal mogelijk lijken", zegt Dap. „Als je ze de hele dag aan hun lot overlaat, wordt het alleen maar erger." Veel van deze kinderen zijn ge traumatiseerd door wat ze heb ben gezien en meegemaakt. Volgens Ali Haque van Unicef zijn er genoeg deskundigen om ze in de toekomst te helpen met die trauma's te leren leven. Dap kiest vooralsnog voor de prakti sche aanpak. Bij kinderen in zijn dorp heeft hij gevraagd of ze wat speelgoed konden mis sen en daarmee doet hij nu spelletjes met de weeskinderen. Ook voetbalt hij met ze, al is cricket de nationale sport, maar dat is wat ingewikkeld om te improviseren. Zowel Ali Haque als Dap is lo vend over de veerkracht van de weeskinderen, die moeiteloos nieuwe vriendschappen sluiten en een groot inlevingsvermo gen hebben. „Kinderen kunnen elkaar op een ongelooflijk ma nier steunen, ook zonder woor den. De bereidheid om elkaar te helpen is ontroerend." Als le vend bewijst valt het huilende meisje uiteindelijk in slaap in de armen van een ander kind. Meer belangstelling voor adoptie De belangstelling voor een weeskind uit Azië is de afgelopen dagen iets groter dan normaal. Bij Nederlandse adoptie-organisaties zijn de afgelopen dagen enkele tientallen telefoontjes binnengekomen van mensen die informatie willen over het adopteren van een kind. „Der gelijke vragen komen vaak binnen na een na tuurramp of door oorlog getroffen gebieden. Mensen zijn geraakt door de beelden en willen iets doen", aldus een woordvoerder van de Stichting Adoptievoorzieningen. De stichting zegt aan dergelijke verzoeken geen gehoor te geven. „Een adoptieprocedure moet zorgvul dig verlopen. In het geval van rampen moet eerst worden uitgezocht of er nog familieleden van de kinderen leven, In de chaos die heerst, kunnen ouders en kinderen elkaar ook tijdelijk uit het oog verliezen. Ook bij de Vereniging Wereldkinderen kwamen enkele telefoontjes binnen met vragen. Daaronder ook van men sen die al bezig zijn met een adoptieprocedu re. Zij willen vooral weten of ze door de zeebe ving in Azië mogelijk eerder voor een kind in aanmerking komen. In dat geval wordt Duits- 'eij de grootste geldschieter. Jjn (375 miljoen euro) en de Staten (263 miljoen hebben het meeste geld ,0Jezegd. "wen voor Darfur k nog mogelijk j^HAAG - Hoewel de ramp in op het moment op alle ter gen domineert, blijft de actie r Darfur gewoon doorlopen, en op giro 555 komen welis- r niet meer ten goede van loor geweld geteisterde re in Sudan, maar Nederlan- 1 hebben nog altijd de mo- (kheid om hiervoor recht- eks geld te storten op de re- ingnummers van de grote Organisaties. Tot nog toe ben Nederlanders ongeveer biljoen euro geschonken r Darfur, aldus de SHO. troep AzG Onverstandig' haag - De Samenwerkende |porganisaties (SHO) vinden )proep van Artsen zonder tizen (AzG) om geen geld ïr te storten voor hulp aan rampgebied in Azië jammer ïnverstandig. Er zijn binnen >HO nog acht andere orga- ities die staan te springen nog veel meer geld. De SHO it inmiddels ruim 26 mil- euro binnengehaald. Art- Czonder Grenzen heeft laten en geen beroep te doen op geld dat via 555 is binnen- Dmen, omdat zij zelf vol- nde geld heeft binnengekre- voor de lopende en geplan- bperaties in het noodgebied. Colombo/ den haag/gpd - In het Indonesische Atjeh komt hulpverlening eindelijk op gang, maar het wordt een race tegen de klok om slacht offers in afgelegen gebieden te helpen overleven. Reddingswerkers troffen gisteren in moeilijk be reikbare gebieden in Atjeh dorpen aan waar tachtig procent van de inwoners zijn omgeko men door de vloedgolf. Overlevenden zaten in een volledig verwoeste omgeving, afgesloten van de buitenwereld en leefden van kokosnoten. Zij waren in zwakke gezondheid of ziek. De kustplaats Meulaboh, in het westen van Atjeh, is een week onbereikbaar geweest. Gisteren lukte het een kleine landingsbaan te creëren waardoor een klein vliegtuigje kon landen en een team eer ste hulp goederen kon uitdelen en medische hulp kon geven. Volgens een woordvoerder van de hulporganisatie hebben in Meulaboh tiendui zenden mensen direct medische hulp nodig. Ook op Sri Lanka, waar 30.000 mensen zijn om gekomen door de natuurramp, begint de hulp langzaam op gang te komen. In diverse gebieden hebben mensen inmiddels water en eten en in regio's waar het risico op ziektes groot is, zijn in middels duizenden ingeënt tegen onder meer ty fus. Een aantal wegen is weer redelijk begaan baar. De hulp richt zich voor een belangrijk deel op de steden, waardoor diverse dorpjes en gehuchten in onder meer het zuidoosten nog wel zijn ver stoken van de meest noodzakelijke voorzienin gen. De kans dat daar de internationale hulpactie te laat komt, is groot. De hulpverlening in Atjeh stokte gisterochtend enkele uren omdat een Boeing 737 de landings baan van het vliegveld bij Banda Atjeh blokkeer de. Het toestel was bij de landing op een buffel gebotst en door zijn landingsgestel gezakt. Heli kopters konden nog wel gewoon blijven vliegen. Ook werd de hulpverlening gisteren in diverse gebieden gehinderd door stortregens en over stromingen. Toch bereikt de hulp volgens Jan Egeland, VN-coördinator voor humanitaire hulp, een meerderheid van de slachtoffers. Nederland toont zich zeer be trokken bij de ramp in Azië. Overal worden initiatieven geno men om geld voor de slachtof fers bijeen te brengen of op een andere manier hulp te bieden. Een overzicht. De PROVINCIE GELDERLAND trekt 1 miljoen euro uit voor de hulpverlening in Azië. Gelderland is daarmee voor zover bekend de eerste provincie die geld over maakt op gironummer 555. Mensen die bijvoorbeeld op het werk of in de buurt hebben gecol lecteerd voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië, kunnen dat geld bij diverse banken GRATIS STORTEN op giro 555. De bedrij ven wijken daarmee af van het beleid dat klanten normaliter moeten betalen voor de storting van contant geld. Tal van PROMINENTE FRIEZEN verschijnen vandaag en morgen aan de biljarttafel om geld in te zamelen voor Azië. Wie altijd al eens tegen Henk Gemser, Wout Zijlstra, Olaf van der Meulen, Hans Anker of Joop Atsma had willen biljarten, kan die wens te gen betaling in vervulling zien gaan. Het vierde voetbalelftal van SVM uit Marknesse veilt zaterdag TIEN MIDDENSTIPPEN voor hulp aan het rampgebied in Azië. Slechts een witte stip is van de Flevo landse club zelf. De overige mid denstippen hebben de voetbal lers in de oudejaarsnacht gesto len bij de negen voetbalverenigin gen in omliggende dorpen. KONINGIN BEATRIX heeft een 'substantieel bedrag' overge maakt naar giro 555, voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië. Dat heeft een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren meegedeeld. Ajax-voetballer RAFAEL VAN DER VAART heeft voor de slacht offers van de zeebeving in Azië twee gesigneerde voetbalshirtjes ter beschikking gesteld. Ze wor den vrijdag 14 januari geveild op zijn oude school in Heemskerk. Het gaat om een Oranje- en een Ajax-shirtje. Trijntje Oosterhuis, Acda en de Munnik, Dinand Woesthoff, Blof, Xanderde Buisonjé, Do en Birgit Lewis treden donderdagavond op tijdens een BENEFIETCONCERT op de Dam in Amsterdam. Bezoe kers kunnen tijdens het gratis concert een machtigingskaart in vullen voor giro 555, ten behoeve van de slachtoffers in Azië. Het concert duurt van 19.30 uur tot 22.00 uur. Nederlandse ORTHOPEDISCH Trijntje Oosterhuis. GPD DESKUNDIGEN gaan een jaar lang hulp bieden aan slachtoffers van de zeebeving in Indonesië. Onder auspiciën van de Neder landse Orthopaedische Vereni ging (NOV) vertrekt elke maand een nieuw team behandelaars naar Sumatra. Zo moet de zorg voor langere tijd worden verze kerd. Cabaretier YOUP VAN 'T HEK geeft een tweede benefietvoor stelling voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië. De eerste, op 21 januari in Carré Amster dam, was zo snel uitverkocht dat hij en Carré hebben besloten tot een tweede voorstelling. Die is op 28 januari. De cabaretier speelt zijn voorstelling 'Prachtige Papri ka's'. Meer dan achthonderd FITNESS CENTRA organiseren vanaf mor gen speciale activiteiten om geld in te zamelen voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië. Ook de REISBRANCHE komt in actie. Met een benefietconcert, collectes en de verkoop van spe ciale polsbandjes tijdens de Va kantiebeurs, volgende week in Utrecht, wordt gid ingezameld. Deels bestemd voor de wederop bouw van een dorpje op Sri Lanka en deels voor giro 555. Vijf CARNAVALSCLUBS in de Zuid-Limburgse Maasdorpen Itte- ren en Borgharen en buurwijk Limmel hebben de handen ineen geslagen om geld in te zamelen. Tijdens officiële activiteiten ver hogen ze de prijs van een pilsje met een dubbeltje voor het goede doel. CHEMIE- EN FARMABEDRIJF DSM schenkt de grondstoffen voor 150 miljoen antibiotica pil len aan de regeringen van India, Sri Lanka, Thailand en Indone sië. l'l|| rifMM If I# I# 4 1 rV|ii In de rij voor drinkwater in de zwaar getroffen stad Banda Atjeh op Sumatra. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3