Michelinmannetje stopt ermee GESPREK VAN DE DAG Acolieten weg na ruzie over ezel in kerststal Beroepsproever Paul van Craenenbroeck gaat met prepensioen J We gaan verder wrinkled? wonderful? DAGELIJKS i e v e nAnonieme brieven aan God naar EO TPG Post levert anonieme brieven die aan God gericht zijn, voortaan af bij de afdeling Nazorg van de Evangelische Omroep. Fractievoorzitter André Rouvoet van de Christen- Unie heeft dat met het postbedrijf afgesproken. De nazorg afdeling van de EO gaat bidden voor de afzender van de brief. Gewoonlijk stuurt TPG Post brieven aan God terug naar de afzender. Als de brieven anoniem zijn, is dat niet mogelijk. De zaak kwam vorig jaar aan het rollen toen Rou voet in een radioprogramma zat waarin luisteraars hem vragen konden stellen. Een van de vragen ging over de brieven aan God. De vraagsteller vond het vreemd dat TPG Post anonieme brieven aan God in de prullenbak gooit, terwijl soortgelijke bedrijven in andere landen worden doorgestuurd naar Israël. Daar stopt een joodse geestelijke ze in de Klaagmuur in Jeruzalem. Na de uitzending nam TPG Post zelf contact op met de ChristenUnie, die opperde EO-nazorg in te schakelen. De partij is niet bang dat schrijvers afhaken als ze weten dat hun brief bij de EO terechtkomt. „Zo'n brief aan God is een echte wanhoopskreet. Anders schrijf je zoiets niet. Het is mooi dat het nazorgteam voor zo'n anoniem persoon bidt. Op die manier komt de wanhoopskreet uiteindelijk toch bij God terecht. En dat was ook de bedoeling van d briefschrijver", zegt een woordvoerder van de Christen- Unie. TPG Post krijgt elk jaar twintig anonieme brieven aan G Driekwart daarvan wordt verstuurd in de maand decern ber. Mocht uit de inhoud van een brief blijken dat het schrijven gericht is aan een ander dan de God van de Bi bel, dan stuurt de EO de brief door aan vertegenwoordi gers van de desbetreffende godsdienst. „Een brief aan A lah wordt doorgestuurd naar een moslimorganisatie." GPD RlEi-EkS 1 ER- OE-SE.UF2-T Heus A/IKT MENSELIJK Hoofdacoliet en kerststalcoördina tor G.J. Tuilemans en zijn rechter hand J. Donkers hebben de Marti- nuskerk in Weert per direct de rug toegekeerd. Aanleiding voor hun vertrek is een hoog opgelopen conflict op kerstavond over de aanwezigheid van de ezel in de kerststal. Tuilemans kreeg vlak voor aanvang van de nachtmis van het kerkbe stuur opdracht de ezel per direct Hans van Straten Menig alcoholist is het zeemansgraf van een geheelonthouder uit de stal te verwijderen. De am moniak in de uitwerpselen zou de gewelfschilderingen in de kerk te zeer aantasten. Tuilemans weiger de de ezel te laten afvoeren en kreeg daarin bijval van enkele aco lieten. Zij deden uit protest hun to ga uit en gingen achter in de kerk staat. Tuilemans vindt dat de ezel onlos makelijk met het kerstverhaal is verbonden en dus thuishoort in de kerststal. „Een ezel mag niet, maar over de tienduizenden mensen die in de kerk komen, doen ze niet moeilijk. Dat kan er bij mij niet in." Volgens een woordvoerder van pa rochie heeft onderzoek van TNO aangetoond dat de ammoniak van dieren de gewelven vervuilt. Van daar dat er met stichting Martinus- monument was afgesproken dat er met Kerstmis geen grote levende dieren in de stal mochten staan. GPD Paul van Craenenbroeck: „Ik zie waar ik met een chef-kok naar toe kan." Foto Jan van de Vel Het Michelinmannetje is voor de Benelux echt niet die bolle opblaas pop Bibendum. Hét Michelinman netje is Paul van Craenenbroeck, de man die elk jaar strooit met ster ren. De honderdste restaurantgids is de laatste van deze hoofdinspec teur. Wat een eigenheimers, die Fran sen. De hoofdinspecteur/ hoofdredacteur van de Michelingids voor de Be nelux moest anoniem zijn werk doen; net als alle inspecteurs. In cognito moeten blijven is na zo veel jaar onnozel, vindt Paul van Craenenbroeck. „Als ik naar An- derlecht ga, weten ze echt wel wie ik ben." De rompslomp bij de multinatio nal stoorde Van Craenenbroeck wel eens. „Kijk, deze piepkleine stipjes wilde ik oranje hebben, maar dat duurt dan al gauw een paar jaar." Ook duwde hij de tweetalige teksten erdoor. In de gids van 2005 staan de Neder landse korte typeringen van ho tels en restaurants zelfs boven de Franse. Maar het kan altijd beter. Het gesprek is bijna ten einde als deze oprispingen over zijn werk gever er spontaan uit floepen. Maar eigenlijk zit hier in het Mi- chelin-pand in het Brusselse buurdorpje Zellik een tevreden man. Op de laatste werkdag ruimt Paul van Craenenbroeck zijn bu reau op. De 58-jarige beroeps proever gaat genieten van zijn prepensioen en zijn huisje in Zuid-Frankrijk. Zeventien jaar lang trok hij als een poppenkastspeler aan de touw tjes. „Ik zie mezelf als regisseur. De zeventig full-time inspecteurs voor heel Europa zijn de observa toren. In teamverband beslissen we over de sterren. Soms moet je de ambitie aanwakkeren, soms juist intomen." Jonnie Boer (De Librije) liep te hard van stapel en Cees Helder (Parkheuvel) wilde eigenlijk stoppen bij gebrek aan een opvolger. „Die moesten we tegen de schenen stampen. Uit eindelijk wil iedere chef-kok toch in de Champions League." Van Craenenbroeck en de zijnen kijken niet alleen naar wat er op het bord komt, maar voor de con tinuïteit van een ster ook naar za ken als financiën en familie. „Ik zie waar ik met een chef-kok naar toe kan. We houden dossiers bij die ze ook in kunnen zien. Bijna elke dag komt er wel iemand. Ik zal niet zeggen wat ze moeten doen. Wel geef ik aan wat ze niet moeten doen. Wij zijn er niet om mensen af te schieten maar om iets op te bouwen. Het botst wel eens met mensen die denken dat ze een ster waard zijn. Soms is de ijdelheid groter dan de ambitie, en de ambitie groter dan de kun de." De Nederlanders hebben zich aardig ontwikkeld. Bakten ze er boven de Moerdijkbrug aanvan kelijk niet veel van, nu heeft de beoogde piramide aardig vorm De Michelingids Benelux, op weg naar de honderdste editie. Foto: GPD gekregen. Met twee driesterren-, zes tweesterren en zestig eenster- restaurants. „De laatste tien jaar stelt het iets voor in Nederland. Koks zijn be wust van hun eigen kunnen en hun mooie producten. Ze denken aan smaak en continuïteit", con stateert Van Craenenbroeck. „De Belgen hebben een beetje voor sprong. Wij krijgen vanaf de ge boorte iets meer mee van goed eten. Bourgondisch noemen jullie dat. De Nederlander is meer ge richt naar de centjes dan naar het plezier." Hoe is de hoofdinspecteur eigen lijk hier beland? „Op mijn vijftien de wilde ik al kok worden. Ik groeide op in een industrieel mi lieu waar besluiten vaak beklon ken worden met een maaltijd. Ik mocht dikwijls mee en kreeg de smaak te pakken. Maar van mijn ouders moest ik eerst de middel bare school afwerken. Ik mocht uiteindelijk naar de Hogere Hotel school in Namen. Ik was de eerste Vlaming die het diploma haalde." Met zijn vrouw begon hij een ei gen zaak. „Wij verzorgden ban ketten voor klanten als Bayer en Cote d'Or. Ik was restaurateur- aan-huis. Zo leer je pas improvi seren." Vijftien jaar later werd zijn vrouw ziek en ging hij op zoek naar baan met zekerheid. Na het zien van L'Aile ou la Cuisse met Louis de Funès, over de baas een restaurantgids, kwamen vrienden met de suggestie: in- ff specteur worden bij Michelin. Van Craenenbroeck schreef eenU briefje met de strekking: „Als je L renlang een goede stroper bent geweest, moet je een goede bos-( wachter kunnen worden. Uit liefst 410 kandidaten werd h?' gekozenBinnen een half jaar snelde hij door de tweejarige ope leiding tot inspecteur. „Na twee,4 weken Kopenhagen en een weef Helsinki was ik helemaal kapot, r moest geen zalm meer. Nu is dar beter geregeld. Inspecteurs zijn een week de baan op en werken;? daarna een week binnen. Van Craenenbroeck stootte vijf j jaar later door naar de job van j hoofdinspecteur hoofdredacteir Opgeteld heeft hij 22 jaar van vef rukkelijk eten in de mooiste eta-\ blissementen achter de rug. „Air je ouder wordt, krijg je meer oog voor kleinigheden. Je gaat op zoi naar uitschieters. Dat houdt de boel wakker. Zoals een ijsje van oesters van Van Wolde, hoewel het niet eens mijn stijl van keuke is. Of pen dessert van kaas met 'C schorseneren van Jonnie Boer. Maar een stoofpotje blijft ook inrl teressant." r lo in Maarten van de Rakt Een 96-JARIGE VROUW geboren in Guyana lijkt zich te gaan ontpoppen als de nieuwste Britse BILLBOARD koningin. Irene Sinclair verschijnt deze maand in clusief rimpels op levensgrote posters in heel Groot-Brittannië om een nieuw ge zichtsverzorgingsproduct aan te prijzen.Ik heb me nooit in mijn leven mooi ge voeld, maar nu voel ik me dat wel. Het gaat er om gracieus ouder te worden", al dus Sinclair tegen de krant The Daily Mirror van gisteren. Haar schoonheidsge heim bestaat uit niet binnenblijven, zegt ze.Ik probeer zoveel mogelijk frisse lucht te krijgen door te gaan wandelen." Foto: ANP Elf dagen na de vloedgolf raakt het nieuws erover al geïsoleerd. De getallen der verschrikking blijven stij gen. maar de muizenissen van het dagelijkse bestaan eisen weer de aandacht op. Met het collecteren over de hele wereld gaat het voorlopig voortvarend. Toch is haast geboden. Vrijgevigheid heeft haar eigen dy namiek. Ze pleegt gestaag aan te zwellen. Heeft ze eenmaal de piek bereikt dan gaat het vervolgens steil bergafivciarts. Gauw dokken dus, voordat gevoelens van medeleven en medelijden oplossen in het grote bassin met orde van de dag tot aan de rand gevuld. Hè gelukkig, Johan Remkes is ook boven water, als ik me in het kader van een vloedgolf zo mag uitdruk ken. Onze minister van ramphulpverlening neemt vandaag zelfs een kijkje in Phuket, waar zijn onder geschikten al dagenlang in de weer zijn. Zij die ver trouwen, haasten niet, zegt bijbelvast Groningen, waar onze bewindsman vandaan komt. Johan zal er op het strand in natura de zonaanbiddende die hards aantreffen die wij al op de televisie zagen: geen vrolijk stemmende aanblik. Hoe kan een medemens zijn bladderende roodverbrande buik blijven verto nen, terwijl stapels lijken even verderop in koelwa gens op identificatie wachten? In zulke gevallen spreken we gewoonlijk van slechte smaak. Die gaat hier hand in hand met heil en zegen, want deze toeristische doorzetters brengen pegels in het loodje van de wederopbouw. Het is flauw om nu uit de rijk geïllustreerde, net voor de kerst verstuurde brochures van de reisbureaus te citeren die in super latieven de paradijselijke schoonheid van Thailand, Sri Lanka en Indonesië bezingen. Flauw omdat het er namelijk echt paradijselijk is. Ook de hordes toe risten met lawaaierig hebben en houen kunnen nau welijks aan die paradijselijkheid knagen, hoewel ze hun best doen. Kortom, we moeten met morele uit spraken over wat wel en niet kan dezer dagen voor zichtig wezen. Wat doen we goed en wat niet? De Ita liaanse schrijver Umberto Eco, toevallig vandaag 75 jaar geworden, meent: „De waarheid is een jong meisje dat even mooi als eerbaar is en daarom altijd in haar mantel gehuld gaat.Dat is mooi gezegd, maar in Thailand is de waarheid meestal in bikini en niet in een mantel gehuld. Ze gaan er door de ramp tiuee miljoen toeristen mislopen, goed vooreen half miljard euro's. Langzaam vallen de stranden droog in Sri Lanka en in Atjeh en daarmee ook de aloude tegenstellingen en controversen. De Tamil Tijgers liggen weer in de knoop met het officiële gezag in Colombo. De guer- Internetgebruikers hebben in 2004 de naam van popartieste BRITNEY SPEARS het meest ingetikt als zoekopdracht bij Google. Dat blijkt uit door deze zoekmachine uitge brachte scorelijsten met populairste zoektermen. Jet-setster Paris Hilton staat tweede. Daarna volgen zange res Christina Aguilera en filmster Pamela Anderson. De fictieve jeugd held Harry Potter staat negende. Google heeft 29 ranglijsten met meest gevraagde namen en begrip pen gemaakt. Zo blijkt onder de noemer populairste sportonderwer- pen David Beckham bovenaan te staan. Na de voetballer volgen in de ze rubriek de evenementen TOUR DE FRANCE en Euro 2004. De meest gebruikte nieuwssitQiiS'die van CNN; het meest ingetikte auto merk Ferrari. Foto: AP De Letse dirigent Mariss Jansons leidt op 1 januari 2006 het traditionele NIEUWJAARSCONCERT van de Wiener Philharmoniker. Dat meldde de Oosten rijkse krant Kurier. Jansons is sinds september chef-dirigent van het Koninklijk Concertgebouworkest. De 61-jarige Jansons heeft in het verleden vaak gewerkt als gastdirigent bij het gerenommeerde Weense orkest. Een optreden bij het nieuwjaarsconcert was volgens de Kurier een hartenwens van de Let, die verder chef-dirigent is van het Symfonieorkester des Bayerischen Rundfunks. rilla tussen Jakarta en de separatisten ontwaakt uit de verdoving. In het westen steken bekende verwijten weer hun kopje op. Zo geven hier en daar commen tatoren de Amerikanen al weer op hun geschoren kop. Die Yanks verlenen weliswaar efficiënt hulp in Atjeh. Maar, vinden de wijsneuzen, dat vlagvertoon erbij meteen vliegkampschip en al die helikopters, dat moet niet. Zoals vaker hoeft een redder in de nood niet op veel dankbaarheid te rekenen. Eigen lijk is de geredde boos op de hulpverlener, omdat die hem met zijn eigen onmacht confron teert. Met Johan Remkes ter plaatse of - niet: over enkele dagen zal rond de Indi sche Oceaan het zoeken naar de vermis ten gestaakt worden. Een spannings boog kent uitersten, zelfs met zoveel doden en met zulk immens verdriet. Elke kennis is pijn", luidt ook een uit spraak van de jarige Umberto Eco. Maar met pijn leren mensen wonderlijk snel te leven en te vergeten, al wentelen we ons in schuldgevoel. Als we onze mo rele status zo kort na de ramp dan toch een hoog cijfer willen geven, opteer ik voor drie cijfers op een rij: 555. Wdl mcrty (Mar accept 'oir con he tieaitifuf' .Jo«i tho b&ady iWistrt campaigntornealbeauty.co.uk Boie

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2