Wijn van waarde in Wassenaar REGIO 'Een mens kan niet de wereld verbeteren, maar wel zichzelf!' 'Dit jaar wil ik eens flink uitpakken: minder lapzwansen' Rougeroséblanc werkt aan landelijk netwerk <10 1980, zaterdag 5 januari IEN - Professor Pott is 25 jaar directeur van het museum voor Vol- kunde. Daarom ontving hij gisteren namens de Vereniging van nden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde een antieke speel- 5. Foto: archief Leidsch Dagblad lo's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na Qtsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer [06 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Isch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan p balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T E. Klein en H. de Wit E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdcnl kantoor Sveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 dres Postbus 54,2300 AB Leiden [emngstijden van de receptie zijn. idag tot en met donderdag 18.30 -16.30 uur Ig van 08.30-12.30 uur ttie fax 071-5 356 415 itentie fax 071-5 356 325 lieberichten fax 023-5150 567 iRTENTIEVERKOOP [tenties m.b.t.. |s: 072-6813661 erend goed: 023-5150 543 reel: 075-6813677 !ge detailhandel: 071-5 356 300 mebureaus kunnen contact opnemen 075-681 3636 ISSERVICE I-1711 (gratis) lel. 072 - 5196800 «NEMENTEN loruitbetaling (acceptgiro) f20.20 (alleen aut ine) 1656.70 p/j €216,90 hees die ons een machtiging verstrekken et automatisch afschrijven van het pementsgeld ontvangen €0.50 korting Staling Ending per post llBabonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag geen krant ontvangen? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr 07.30-17.00 uur. za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13 00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) opzeggen Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar.Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de Inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding- en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar woensdag 5 januari 2005 NAVRAAG raditionele kroegen en snackbars kampen met grote terugval, ral in het landelijk gebied. Daar slaat de vergrijzing toe en jonge- zoeken hun vertier in de stad. De snackbar moet steeds meer op boksen tegen je kunt je klanten broodjeszaken, - '77 5 sushibars, shoar- ok op een idee brengen matenten en vestigingen van )onald's en Burger King. MAARTEN CRAMER (42) en JERRY LAZET proberen snackbar De Halte aan de Oud Adeselaan in Rijpwete- met goede merkspullen en acties in de lucht te houden. is jullie strategie? i snackbar ligt je eerste prioriteit bij een mooie zak patat en een .ere kop koffie. Via de uithangborden voor onze zaak geven we e topmerken prijs: Kwekkeboom, McCain, Ola, Illy. Kenners ien daar op af. Verder is het belangrijk dat je bij bestellingen al- roed uitvoert en zorgvuldig verpakt als het wordt meegeno- L Dat heet service en als er bij een bestelling iets misgaat geef fc volgende keer wat extra's. Zorg dat je er zelf ook verzorgd uit- Het klinkt als een cliché, maar mensen letten er tegenwoordig lerg op." ar letten jullie specifiek op? jt onze zaak er gezellig en brandschoon uitziet. Dat betekent bensen eerder geneigd zijn lekker te gaan zitten. Asbakken en geen vieze vettigheid op de tafels. Ook je afzuigapparatuur »t zo zijn dat er geen vette walm in je zaak wordt verspreid. Het •ekt vanzelf dat de vitrine er spetterend uitziet. Niet van het vet, ir van de lekkere dingen. Je kunt je klanten ook op een idee igen. In de zomer is het drukker dan in de winter. In de zomer- inden hebben we ook een terras en komen er veel meer fietsers ;s die even wat drinken en eten. Rond het middaguur hebben reel vaste klanten. En achter ons zit een sportpark. Na afloop een voetbalwedstrijd worden wij vaak even aangedaan. Dat is fllig, daar reken je op. Je zorgt op die momenten voor goed ver- tnd frituurvet en lekkere ver- üffie. En voor wat extra's. kerst hadden we lekkere des en met oudjaar oliebol- \zijn toppers? tes, kroketten en gehaktbal- doen het altijd goed. Maar de ere lunchgerechten moet je ïr niet vergeten. Zorg voor breed assortiment. We pro- in van alles uit. Een broodje ng deed het hier absoluut Daarentegen zijn broodjes m vlees en beenham absolute trekkers. Het gaat om verse r, die je ter plekke afsnijdt. Ook zorgen we voor aantrekkelijke es: frites met een frikadel. Taart met een kopje koffie. Verder ben we nagedacht over de openingstijden. Aanvankelijk gingen ierder open en later dicht. Daar bereikten we niets mee. Behal- aaandag zijn we nu elke dag van 12.00 uur tot 21.00 uur open. f ons gevoel hebben wij als plattelanders geen klagen." t: Saskia Stoelinga UIT DE ARCHIEVEN 10 1955, Woensdag 5 Januari PEN - Voor het eerst in de geschiedenis van de Kamer van Koop del en de Fabrieken voor Rijnland is dit lichaam gistermiddag iten zijn boekje getreden." Was het tot nu toe de gewoonte, dat de jwjaarsbijeenkomsten van de K. van K. in de besloten kring van •leden werden gehouden, gisteren heeft men daarmede gebroken ad men de burgemeesters uit vele omliggende gemeenten en ver- ïiwoordigers van handel en industrie 'opgeroepen' tot een bijeen- 6t in het Stedelijk Museum De Lakenhal. Een initiatief dat, gezien jote belangstelling, bijzonder geslaagd mag worden genoemd. foto: Dick Hogewoning IN ZAKEN Naam: Rougeroséblanc Ge^Ugd:nMolenstraat 23, Kernactiviteiten: inkoop, lo- gfsTek en marketing van Markt: moet heel Nederland Werknemers: tweeman ^fnof^uebscSng TSmsWewachttap een landelijk opererend wijnnet- I werk. De consumptie van wijn neemt in Nederland gestaag toe. Ging in 1990 nog 14,5 liter per hoofd van de bevolking naar binnen, vorig jaar vloeide 19,6 liter door de keel. Een van de bedrij ven die meedeinen op het suc ces van alcoholhoudend drui vensap is Rougeroséblanc uit Wassenaar. Een wijngroothan del annex importeur, met twee eigen winkels, die niet zozeer pretendeert beter te zijn dan concurrenten: „Maar we den ken wel wat te kunnen toevoe gen", aldus mede-eigenaar Teun Hendriks, die voorspelt binnen driejaar een landelijk netwerk van franchisenemers te hebben opgezet. Geen bescheiden voornemen voor een bedrijf dat goed twee maanden draait. Hendriks stond samen met zijn com- paan Jan Meurs aan de wieg van Rougeroséblanc. Twee middenveertigers die elkaar kennen van de hockeyclub en hun respectievelijke werk zaamheden wijzigden om sa men in wijnzaken te gaan. Ze waren beiden al liefhebbers, nu gaan ze door voor kenners. „Geen grote autoriteiten hoor", bezweert Hendriks. De Jan Meurs, hier links op de foto, met bedrijfsleider Paul Jansen in de winkel in Wassenaar: „Geen donker, stoffig imago en geen stof fige verhalen over wijn, maar gewoon een goed advies geven over welke wijn bij verschillende maaltijden past." Foto: Dick Hogewoning exclusief door Rougerosé blanc geïmporteerde wijn soorten worden gekeurd door Frank Smulders. Deze Lim burger wordt Master of Wine genoemd en hij is oprichter van het Maastrichts Centrum voor Wijn Educatie. Opvallend fruitige geur, zuiver en intens. De smaak kenmerkt zich ook door veel fruit met kersen, bramen en frambozen. Vriendelijke tannines, even wichtige zuren en een frisse fruitrijke afdronk. Het inschakelen van Smulders (van hem zijn de cursieve ci taten, in typisch wijnjargon) is een van de manieren waarop het Wassenaarse bedrijf zich wil onderscheiden. Een twee de bijzonder onderdeel van de firma lijkt voor de hand lig gend, maar is dat op het ge bied van wijn nog niet. Alle producten zijn via een websi te te bestellen en worden ook bezorgd. Daarmee is ook het derde aspect aangestipt waar mee Rougeroséblanc verschil lend wil zijn. De reikwijdte blijft nu nog beperkt tot de Randstad. „Binnen afzienbare tijd moet bestelde wijn over het hele land geleverd kunnen worden", aldus Hendriks. Sobere, vrij intense paarsrode kleur. Een open neus met het voor Cabernet typische, licht vegetale karakter. In de smaak vrij krachtige tannines, vol doende fruit en sap met een stevige, licht drogende af dronk. Het promoten van wijn in het algemeen en die van Rouge roséblanc in het bijzonder is ook een wezenlijk onderdeel van de nieuwe firma. Hen driks presenteert het eerste foldennateriaal en zegt: „Ik weet uit ervaring dat je als winkelier, na van negen tot vijf te hebben gewerkt, weinig zin hebt in marketing, recla me maken en klanten op de hoogte houden van je pro ducten en aanbiedingen. Ter wijl dat zó belangrijk is", zegt Hendriks die ook waarschuwt. „Het is natuurlijk niet de be doeling dat je klanten gek maakt met e-mails." Redelijk intens gele kleur. Rijp fruit en licht vegetale tonen in de neus. Volle en rijpe smaak met veel sap en licht kruidige tonen. Een sauvignon blanc in een zeer rijpe stijl, met relatief weinig zuren en daardoor erg vriendelijk van karakter. Hendriks en Meurs zijn ervan overtuigd dat hun formule zal aanslaan. Ze verwachten dat tussen de twintig en dertig wijnspeciaalzaken zich zullen aansluiten die daarmee de in koop, presentatie en reclame aan Rougeroséblanc overla ten. Een winkel uit Heemste de geldt als het eerste schaap over de dam. Aan het hoofd kantoor van het tweemansbe- drijf aan de Wassenaarse Mo lenstraat zit de winkel Wijn- heeren vast, die ook een filiaal heeft in Voorburg. Wijnhee- ren is zogezegd toonzaal, proeflokaal en verkoopcen trum. Bedrijfsleider Paul Jan sen wijst op de lichte kleuren om zich heen en zegt zonder omhaal: „Geen donker, stoffig imago en geen stoffige verha len over wijn, maar gewoon een goed advies geven over welke wijn bij verschillende maaltijden past." Als het aan de firmanten ligt, wordt ketens als Mitra, Dirck Dl en Gall Gall concurrentie aangedaan, al gaat dat voor alsnog met speldenprikken. Hendriks: „Een firma als Gall Gall geldt als een pionier die wijn toegankelijk heeft ge maakt voor een groot publiek. Nu kunnen mensen bij ons komen snoepen." Loman Leefmans KLANKBORD Als het aan de meerder heid van de bezoekers van de internetsite van deze krant ligt, is het gedaan met de goede voorne mens per 1 januari. 65 Pro cent is het immers eens met de stelling 'Stop maar met die goede voorne mens. U houdt zich er toch niet aan.' Dat bete kent overigens niet dat er voor goede voornemens geen plaats meer zou zijn. Wel dat iemand die zijn leven wil (ver)beteren daar mee moet beginnen op het moment dat hij het bedenkt. William Driessen, Lei den: „Als mensen alleen 1 januari een goede aan leiding vinden om goede Stop maar met die goede voornemens. U houdt zich er toch niet aan. SW33W i <m voornemens te hebben, dan denk ik dat een groot deel dat alleen doet 'om dat het zo hoort'. Iemand die zijn leven wil (ver) be teren moet daar mee be ginnen op het moment dat hij het bedenkt. Dan heb je de meeste kans om het vol te houden. Mensen die goede voor nemens hebben omdat het zo hoort zullen deze voornemens sneller over boord zetten." Margje Vlasveld, Leiden: „Mijn haren gaan recht overeind staan bij deze stelling. Is doemdenken de nieuwe retro-trend? Een mens kan niet de wereld verbeteren, maar wel zichzelf. Als het niet lukt om te doen wat je wilt, is daar een reden voor. Misschien stel je te hoge eisen of heb je te weinig vertrouwen in wat je kunt. Zoek het ant woord bij jezelf en maak een plan. Er zijn altijd mensen die je willen hel pen. Mijn goede voorne men? Ik ga hardlopen! Wie loopt er met me mee?" Ron Biemans, Leiden: „Goede voornemens werken wél! Alleen moe ten die beslissingen op de juiste momenten wor den genomen. Niet op een vooraf geplande da tum, ver voordat het voornemen zal ingaan. Er moet voor een goed voornemen, zoals stop pen met roken, een be paald fysiek/psychisch gecombineerde ge moedstoestand nodig zijn die men van tevoren niet kan plannen. Maar een voornemen als 'vaker douchen' of 'dagelijks vroeger opstaan', ja, die kunnen per 1 januari ge woon worden nageleefd. Meer een kwestie van routine denk ik." Corrine van Winsen, Warmond: „Ik ben het hier niet mee eens. Om streeks 1 januari 2003 ge stopt met mijn huwelijk en de puinhopen hiervan opgeruimd. Per 1 januari 2004 gestopt met roken en dit tot aan vandaag volgehouden. Per 1 janu ari 2005 is mijn voorne men nu om te gaan afval len en intensiever te gaan sporten." Aad Langelaan, Voor hout: „Goede voorne mens zijn toch niet af hankelijk van een speci fieke datum? Ik ben op 21 december 1997 ge stopt met roken. Dus dat was op dat moment een goed voornemen (en ik heb me er aan gehou den). Het maakt dus niet uit wanneer je je iets voorneemt, maar of je het uitvoert." De nieuwe stelling heeft te maken met de aardbe ving in de zee bij Sumatra die op tweede kerstdag grote delen van Azië heeft getroffen. Over de gehele wereld zijn na de natuur ramp acties op touw ge zet om de zo getroffen bevolking van met name Sri Lanka en Indonesië (fi nancieel) te ondersteu nen. Ook in ons land, waar de grote landelijke 555-actie morgen nog wordt versterkt met een avondvullend televisie programma, waaraan veel prominenten belangeloos hun medewerking verle nen. Is de steun aan de getroffen gebieden een zaak van regeringen en instanties als de Wereld bank? Of is het niet meer dan logisch dat ook parti culieren gevraagd wordt geld te doneren? De stel ling voor deze week luidt: ledereen moet storten op gironummer 555. Reageren kan tot en met maandag via www.leidschdagblad.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden. Koos Smit (55) uit Noordwijk, ex- militair/ ambtenaar Defensie: „Ik ben het niet eens met de stelling. Er is immers sprake van een lange tra ditie en tradities moet je niet al te gemakkelijk overboord gooien. Ma^r bij het iets langer nadenken over de stelling, vraag ik me af of de meest uitgesproken wensen of voornemens enige waarde hebben. Het zijn over het algemeen clichés. De klok slaat, het is 1 januari, je neemt een glas champagne in je hand en zegt 'ge lukkig nieuwjaar'. Dergelijke auto- matismes hoeven wat mij betreft niet in stand te worden gehouden. Naast persoonlijke voornemens worden op 1 januari ook veel goede voornemens uitgesproken. Neem als voorbeeld de Noordwijkse politiek. Ik merk daar overigens heel weinig tot niets van." Berend Stolk (50) uit Leiderdorp, intensivist: „Goede voornemens zijn vaak zeer verwerpelijk. Denk ook eens aan al het leed dat deze zoge naamd goede plannen de mede mens berokkeneft. Niet meer roken, niet meer drinken en nu eindelijk eens wat minder schransen; dit alles is buitengewoon hinderlijk voor de omgeving. Al die jawjks wederke rende stress omdat het weer niet lukt, omdat de kilo's spontaan blij ven komen, omdat die laatste peuk zo fijn was en omdat een biertje toch geen kwaad kon. Bovendien wat is de meerwaarde van een goed voor nemen op 1 januari? Allemaal onzin, allemaal stress. Spaar u de moeite, spaar uw omgeving de ergernis. Het lukt ook dit jaar toch weer niet." Jade Krul (22) uit Usse, eigenaresse lunchroom/chocolaterie: „Ik ben het hier niet mee eens. Het is altijd goed om jezelf een doel te stellen. Of dat nu in juni, februari of op 1 janu ari is. Of het uiteindelijk allemaal ge beurt, is een tweede, maar het is be langrijk om jezelf doelen te stellen. Zonder een doel in je leven, leef je naar mijn idee niet. Veel mensen vinden het ook een goed punt om met een schone lei te beginnen. Wat is er nou belangrijker dan dat dui zenden, misschien wel miljoenen, mensen probéren om hun leven te beteren. Ik vind dit een geweldig streven. Ik ben wel van mening dat je dit streven een beetje moet vast houden gedurende het jaar. Het is naar mijn idee niet fair als je bijvoor beeld de hele maand januari goed leeft en de rest van het jaar op zijn be loop laat. Je moet het wel zien als streef doel. Het hoeft ook niet het hele jaar precies zo te gaan, maar je moet het wel probe ren." Karin Castelein (42) uit Rijpwete- ring, boerin: .Alstublieft niet stop pen met onze goede voornemens. Goede voornemens kunnen altijd gemaakt worden; dus niet alleen per 1 januari. En of het nu om stoppen met roken, behulpzamer worden of om afvallen gaat, het zijn allemaal voornemens. Ze zijn allemaal de moeite van het proberen waard. Dus aan iedereen die dit leest, gaat u vooral door met het maken van goe de voornemens. Natuurlijk zijn we weieens zwak en vervallen we in ou de gewoonten, maar er blijft toch ook iets van hangen en dat is nu net de bedoeling. Voor iedereen een 2005 vol goede voornemens en da den." Marije van den Berg (30) uit Lei den, bedrijfsjournaJist: „Ik heb één keer eerder in mijn leven een goed voornemen gehad met oud en nieuw, een jaar of vijf terug. Dat was: als ik het enigszins kan helpen, niet meer te laat komen. Van een notoire laatkomer ben ik nu een gemiddelde optijdkomer. Dat heeft dus gewerkt en dat kwam natuurlijk vooral om dat ik me er ook echt aan wüde hou den. Dit jaar wil ik eens flink uitpak ken met het voornemen: minder lapzwansen. Minder tv kijken, min der lang in bed blijven liggen, meer aan het huishouden doen, gezond koken. Onder meer, natuurlijk. 'Min der lapzwansen' is lekker vaag, daar kan ik mee doen wat ik wil, dus zal ik me er wel aan houden. En verder moet iedereen na tuurlijk lekker zelf weten of 'ie voor 2005 goe de voorne mens maakt én of 'ie zich er aan houdt. Ge-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15