LEIDE Hillebrand zet onteigening Stationsplein door SLS Wonen herstelt Rapenburgpanden in oude luister nel nader onderzoek naar bodem Rooseveltstraat Rijnland kiest nieuw bestuur )rie zorginstellingen vormen Libertas Groep l ff REGIO R1 Projectontwikkelaar Van de Putte verbaasd over wantrouwen: 'gewoon zielig' rj Wijn van vaarde in Vassenaar LKritiek op murtoverleg Üjlkwartier 30 arm eten >jor ouderen iiN - Ouderen en mensen een handicap kunnen drie in de week eten in het istencentrum in de Meren- Daar serveert de Stichting QStverlening warme maaltij- op maandag, dinsdag en derdag. Informatie hierover rkrijgbaar op tel. 071- 063. woensdag 5 januari 2005 helpt bij lastingaangifte De SP Hulpdienst Lei- helpt ook in 2005 Leide- s met hun belastingaangif- Ilanten kunnen in januari [afspraak maken voor hulp urn aangifte in maart. Zij ;en niet meer dan 130 pro- boven het minimumloon ienen om hiervoor in aan hang te komen. De mede- >1 liters van de hulpdienst ko- f naar ouderen en gehandi- ten toe. In 2004 heeft de c ast in Leiden 527 mensen ilpen bij hun aangifte. inderd reacties 1 uitnodiging euwjaarsreceptie Én - Honderd van de zeven- lerd bewoners van huis- mers vijf hebben zich tot- oe aangemeld voor de wjaarsreceptie van de ge- fente Leiden, maandag in de lerskerk. Zij komen met twee ie personen naar het beslo- deel, tussen half acht en negen. Om half negen be- I het openbare gedeelte van ;eceptie. is voor het eerst dat de ge- ïnte bewoners apart uitno- ie voor de receptie. Geko- 1 is, vanwege het nieuwe jaar 5, voor een aantal van de toners van de huisnummers dn Leiden. De uitnodigingen gen naar zevenhonderd Ilse straten. »r het besloten gedeelte, met 1 concert van het Leidse stu- itenkoor en -orkest Collegi- Musicum, nodigde het ge- entebestuur ook een aantal te relaties uit. Het is al vaker eurd dat voorafgaand aan Voor iedereen toegankelijke eptie een besloten deel voor ciale gasten werd gehouden. door Wilfred Simons leiden - De Leidse PvdA-wethouder Hillebrand blijft aansturen op verwer ving van het 'Gat van Van de Putte' op het Stationsplein. Hij is er 'absoluut niet van overtuigd' dat de bouw van een markant appartementencomplex met drie kappen maandag daadwerke lijk begint. Projectontwikkelaar Ronnie van de Putte staat paf van zoveel wan trouwen. „Ik vind dat gewoon zielig van de wethouder." „Steeds als een rechterlijke uitspraak dreigt, zien we even wat bouwactivi teiten", zegt Hillebrand. „Daarna ge beurt er weer niets." Aannemer Re- giobouw Haarlemmermeer kondigde deze week aan dat het aanstaande maandag officieel begint met de bouw van een flatgebouw naar ont werp van het Haagse architectenbu reau Becka en Van Wilsum. Feitelijk is het werk al begonnen. Deze week wordt de volgelopen kelder van de Stationsflat, die tot 2001 op die plek heeft gestaan, leeggepompt. Wethouder Hillebrand heeft die werkzaamheden 'ook gezien'. Toch kan daaruit volgens hem niet de con clusie worden getrokken dat het ge bouw er in 2006 daadwerkelijk staat. „Dit hebben we vaker gezien. Project ontwikkelaar Van de Putte vraagt ver gunningen aan, er zijn wat bouwacti viteiten en dan keert de rust weer." Regiobouw Haarlemmermeer bouwt het appartementencomplex in op dracht van Van de Putte. Hillebrand vindt wel dat de situatie daardoor iets veranderd is. „De aannemer heeft een goede, betrouwbare naam. Ik overleg volgende week met directeur Bauke de Jong." Hillebrand streeft al sinds het begin van deze collegeperiode naar ontbin ding van een akkoord tussen de ge meente en Van de Putte. De afspraak was dat hij het appartementencom plex aan het Stationsplein zou bou wen. In ruil daarvoor kreeg hij een bouwrecht nabij Holiday Inn. „Dit flatgebouw had er jaren geleden al moeten staan", zegt Hillebrand. „Met vriendelijk aandringen, in gesprekken over en weer, kwamen we er niet uit. Daarom zijn we naar de rechter ge stapt. Als die de ontbinding toestaat, is onteigening de volgende stap." Van de Putte zegt in een reactie ver baasd te zijn over Hillebrands uit spraak. „Zijn wantrouwen is verve lend en misplaatst. Ik vind het ge woon zielig. We beginnen serieus en maken het normaal af." Hij erkent dat het terrein lang leeg heeft ge staan, maar zegt dat dat buiten zijn schuld is. „De gemeente kwam niet met de vergunningen, hè." Van de Putte beseft dat hij de schijn van on betrouwbaarheid op zich heeft gela den, vooral door het 'Gat van Palace' in Noordwijk, dat ook al jaren onbe bouwd is. Hillebrand verwijst ook naar de negatieve ervaringen die Noordwijk met Van de Putte heeft opgedaan. „Iedereen zingt hetzelfde liedje", zegt Van de Putte daarover. „Ik moet daar maar mee leven. Het is zó makkelijk gezegd door mensen die de feiten niet kennen." Directeur De Jong van Regiobouw Haarlemmermeer blijft stoïcijns on der het conflict tussen Hillebrand en Van de Putte. „Ik heb een schriftelijke opdracht voor de bouw, dus ik ga daar bouwen. Hillebrand hoeft niet bang te zijn dat wij dit project niet aankunnen. Wij kunnen het abso luut. De voorgeschiedenis tussen Van de Putte en de gemeente Leiden ken ik maar ten dele en die interesseert me ook niet. Dat gebouw komt er, dus ik zie niet in wat de wethouder met onteigening opschiet." leiden - Rapenburg 33 en 31 zijn in oude luister hersteld. Het zeventiende-eeuwse pand is volledig gerestau reerd door SLS Wonen. De woningcorporatie voor stu denten en andere jongeren heeft het gebouw onlangs in gebruik genomen als kan toor. Het ontwerp voor de nieuw bouw is van het Amsterdam se architectenbureau Trude Hooykaas, onder meer be kend van de verbouwing van het Leidse stadshuis. De gebouwen hebben een rijke wetenschappelijke ge schiedenis, die in de nieuwe inrichting veel aandacht krijgt. Rapenburg 31 is onder meer het woonhuis geweest van de beroemde hoogleraar medicijnen Herman Boer- haave. Hij overleed er op 69- jarige leeftijd. Het pand is ook in gebruik geweest bij de afdeling tropische genees kunde van de universiteit. Het rijksherbarium en ande re universitaire instituten maakten eveneens gebruik van de panden. Vlak voor de renovatie huurde het Leids Congresbureau van de uni versiteit een deel van het ge bouw. SLS Wonen maakte vroeger gebruik van de helft van de panden aan het Rapenburg. De entree van de woningcor poratie was aan de achterzij de van het gebouw, de Doe lengracht. De ingang is nu verplaatst naar de voorzijde. Beide panden zijn met elkaar verbonden omdat de mede werkers van SLS Wonen kampten met ruimtegebrek. „We zaten veel te krap", zegt communicatiemedewerkster Margriet Henninger. „Ik zat op de gang te werken." De renovatie nam zo'n negen maanden in beslag. „De af gelopen negentien jaar heb ben we niets gedaan aan on derhoud. Zelfs geen verfje." Gedurende de verbouwing zat SLS Wonen in het com plex van de voormalige Ko ninklijke Sanders aan de Zoeterwoudseweg. Hierboven en links: het pand van SLS anno 2005. Foto's: Hielco Kuipers Ien - De geconstateerde bo nvervuiling in de Roosevelt- iat zit zes meter diep en is t gevaarlijk voor bewoners 1 het voormalige NEM-ter- i. Als bewoners gewoon nen of spelen in de tuin, is er ts aan de hand", aldus Hen- ite Martens van de Milieu- nst West-Holland. Gisteren vingen alle wijkbewoners en lrijven een brief waarin na- bodemonderzoek wordt Igekondigd. vervuiling van het grondwa- is eind 2004 aan het licht ge nen tijdens een standaar- aderzoek. Peilingen van de milieudienst gaven een hoge concentratie chloorhoudende koolwaterstoffen (CKW's) aan, tegenover de chemische wasse rij in de straat. De resultaten van het bodem onderzoek vormen aanleiding voor nader onderzoek naar 'aard, omvang en bron' van de vervuiling. Volgende week krijgt een extern bureau de onder zoeksopdracht van de milieu dienst. De resultaten van dat onderzoek laten waarschijnlijk één tot twee maanden op zich wachten. Martens: „We gaan niet in het wilde weg peilen, maar denken eerst na over een slimme opzet van het onder zoek. Het komt er op neer dat op meerdere plekken peilingen worden gehouden." De milieudienst vermoedde aanvankelijk dat de verontreini ging afkomstig is van de chemi sche wasserij, maar is daar nu niet meer zo zeker van. Uit het eerste onderzoek blijkt dat de verontreiniging aan de overkant van de straat ernstiger is dan dichtbij de wasserij. „De zaak is niet alarmerend", zegt Martens. „De vervuiling zit op zes meter diepte. Er is eigen lijk geen zaak, al begrijpen we dat sommige bewoners zich zorgen maken. Vandaar dat we een informatieve brief hebben verspreid." Een van de verontruste bewo ners heeft de milieudienst gis teren gevraagd om binnenme- tingen te houden. Hij maakt zich zorgen over zijn gezond heid. De milieudienst ziet ech ter geen aanleiding voor het houden van onderzoek in de huizen. Wel is de GGD op de hoogte gesteld van de resulta ten van het eerste bodemon derzoek. Raadslid D. Schoonderwoerd den Bezemer heeft het college van burgemeester en wethou- 9en - Drie Leidse ouderen- firzieningen zijn per 1 januari gegaan in de Libertas Groep, t gaat om Rijn en Vliet, De bijn en Zijloever. De drie in- lingen blijven onder hun ei- 1 naam werken. De nieuwe tggroep biedt hulp aan circa ouderen en telt ruim 400 idewerkers. De fusie heeft ïn ontslagen tot gevolg, inenwerldng moet leiden tot a efficiëntere werkwijze. De nvachting is dat door een ge ordineerd zorgaanbod vooral zorg aan huis sterk kan leien. Ook wil de Libertas lep meer kleinschalige woonvormen voor verpleging en verzorging, omdat de be hoefte daaraan toeneemt. De Libertas Groep is een over koepelende stichting, die naast verzorgingshuizen ook een aan zienlijke hoeveelheid vastgoed bezit. Daartoe behoren aan leunwoningen, een aantal hof jes en diverse wooncomplexen in de binnenstad. Voorzitter van de stichting is Cees Waal. De drie fusiepartners hebben elk hun eigen specialiteit. Rijn en Vliet ontwikkelt zich de ko mende periode meer en meer als activiteitencentrum voor de wijk Leiden-Zuidwest. De Ro bijn, in de Mors, is bezig met een verbouwing van het zorg centrum en bereidt nieuwbouw aan de Diamantlaan voor. Dit gebeurt in samenwerking met woningcorporatie Portaal. Zorgvoorziening Zijloever biedt uitsluitend zorg aan huis. Zijl oever is ooit begonnen als eer ste zorg-aan-huis-project in Nederland. De Robijn heeft sinds 1 januari een nieuwe directeur: Els Kos ter. De Voorhoutse was tot voor kort in dienst van Zorggroep Rijnmond in Rotterdam, waar ze verschillende directiefunc ties heeft bekleed. Koster is de |DE STELLING ledereen moet storten op gironummer 555- Geef uw mening www.leidschdagblad.nl ders gisteren om opheldering gevraagd. Het zelfstandig raadslid wil onder meer weten wat de gemeente gaat doen om 'verdere verspreiding van het vervuilde grondwater' te voor komen. Het woonwijkje op het voorma lig NEM-terrein is gebouwd op - met zware metalen - vervuil de grond, die is afgedekt met folie. Daarboven is een laag schone grond gestort. De re cente CKW-vervuiling is buiten het afgedekte gebied aangetrof fen. opvolger van interim-directeur Ton Kohlbeck. Servies- spaaractie I Mijn wereld, mijn krant. I Leidschö' Dagblad leiden - Het hoogheemraad schap van Rijnland heeft een nieuw dagelijks bestuur geko zen. John Steegh en Hans van Velsen vertegenwoordigen de categorie 'ingezetenen', Wim van der Hoeven de categorie 'gebouwd' en Aad Straathof de categorie 'ongebouwd'. Hoog heemraad voor 'bedrijven' is Peter Groen. De zesde zetel in het dagelijks bestuur is nog vrij als gevolg van de fraude vorig jaar bij de verkiezingen voor het algemeen bestuur. Het gaat om een be stuurszetel voor de categorie 'gebouwd' in het noordelijke district van Rijnland. Hier wor den opnieuw verkiezingen ge houden, waarna het algemeen bestuur een kandidaat voor het dagelijks bestuur kiest. Het dagelijks bestuur van Rijn land is vergelijkbaar met een college van wethouders bij een gemeente. De hoogheemraden zijn verantwoordelijk voor het waterbeheer in Rijnland. Het hoogheemraadschap heeft ook een nieuwe secretaris: Aart Hai- tjema. Het algemeen bestuur heeft de ze week een sollicitatieproce dure in werking gesteld voor een nieuwe dijkgraaf. Op dit moment heeft Rijnland een in terim-dijkgraaf, Everhardus Togtema. Hij is de tijdelijke op volger van Edu van Tuyll van Serooskerken, die onlangs met pensioen ging. De verkiezing van het nieuwe bestuur vloeit voort uit de fusie van Rijnland met de water schappen Groot-Haarlemmer meer, De Oude Rijnstromen en Wilck en Wiericke. De vier wa terschappen zijn op 1 januari 2005 gefriseerd. 'Rijnland' be slaat nu het gebied in de vier hoek IJmuiden, Amsterdam- West, Gouda en Wassenaar. Lees nu Leidscli Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! y Ja, ik neem een vast kwartaal atumnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! per acceptgiro 56.70) Ik betaal: IJ automatisch 56.20) Naam: M C Adres: Postcode/Plaats Ttelefoormr: ii«m Nv..i,nx.ntr Geboortedatum: e-mailadres Bank- /girorekenin gn ummor Handtekening: Uitsluitend bij automatische Incasso n Stuur de bon In oen ongefrankeorde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel OrtOO - 1711 (gratis) K-mail lezersservice hdo nl of surf naar www lnidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11