Duitse tol: Geen chaos wel irritatie ECONOMIE Ad Bos: 'En dan weet je dat er iets behoorlijk mis zit' Bouwvakkers raken vakantiebonnen kwijt Café en cafetaria in hoek waar klappen vallen Kamer wil ook tolheffing in Nederland voor vrachtwagens Grote files aan grens blijven uit Gunstig jaar automakers Zuid-Korea Koopje halen in badpak Bekendste klokkenluider staat eind deze maand zelf terecht Toll Point 53, i20°* spoor wil i man kwijt De Franse spoorweg- ——jappij, de SNCF, wil bij van de 168.000 arbeids- schrappen om het re- - verbeteren. De vak- T 3 hebben een staking anuari aangekondigd, ag vergadert de raad {uur van SNCF over de tg voor 2005, aldus het lagblad Le Monde giste- SNCF mikt in 2005 op P-1öptvan 113 miljoen euro --itenbesparingen en v isultaten met de TGV. 19,«e spoorwegen rekenen io.Q4 met een verlies van ^i^n euro. Volgens de 97iden worden tussen sep- 2002 en september 2005 11.765 arbeidsplaatsen 18, bt. 3,5 53 idsinspectie l >et bakkers 13,0 >c - De Arbeidsinspectie TDen Haag twee bakkers Dp het in dienst hebben illegale werknemers. De 9,jkunnen een boete tege- ;n, zo deelde het minis- 35,ci sociale zaken en werk- 22,zieid gisteren mee. Van- 4?-|r deelt de Arbeidsin- 67|gneteen boetes uit om 65iarbeid te bestrijden. Tot j^erd er proces-verbaal lö'^akt. Het duurde dan ;g voor de werkgever Ij'^traft. Ook zijn de boe- 328|cDOgd van 900 naar 17.°al 8000 euro per illegale i^jjner. 21.2 20'3 ll.AA» 20.3 weer 24.3 24 mer een 231,5ic - Opel heeft het jaar 24,gesloten als nummer 1 18 3Jederlandse personen- 22|2rkt. Opel behaalde voor keer de nummer 1-po- 42^t 49.872 verkochte per- 6!9ito's behaalde Opel vo- 55 gn Nederland een 56|3indeel van 10,31 pro- 90.4 blijkt uit de voorlopige 297 5Iet marktaandeel van liftte wel wat: in 2003 was ^.0113 procent. Het aan- jg^chte auto's in Neder zet in 2004 stabiel: het r in totaal 488.893 (in 19 jB.977). Opel verkocht in '75 bedrijfsauto's ver- 130,9i zag zijn marktaandeel leien van 10,7 procent 40,72 procent. dinsdag 4januari2005 58,i 31,05 25.15 24.16 44,70 23.30 40.31 34,37 20.14 25.15 45,36 29,31 19.94 43,61 42.49 10,75 58,40 50.95 0,65 4,26 12.47 15.69 18,44 25,75 20.92 24,15 42,03 22.48 20.53 11,61 39.50 27.54 28,24 27.93 14,31 18,72 9,65 116,40 59,05 20.70 26,35 30,99 24,64 22,80 53,50 18,50 80,00 542,50 den haag/gpd - Een Kamer meerderheid wil ook in Neder land een tolheffing voor vracht wagens. Wel willen PvdA, WD en D66 even afwachten of het systeem in Duitsland geen technische problemen oplevert. Met de tolheffing kan worden begonnen voordat de kilome terheffing wordt ingevoerd. Duitsland is begonnen met tol heffing voor vrachtwagens. Sinds nieuwjaarsdag moeten al le trucks betalen voor het rijden over de Duitse snelwegen. Oor spronkelijk was het de bedoe ling om de tolheffing al een jaar eerder in te voeren. Door tal van technische problemen kwam er dat niet van. WD-Kamerlid Pieter Hofstra is benieuwd of de technische pro blemen nu over zijn. „Als blijkt dat het systeem goed werkt, kan het wat mij betreft ook in Ne derland worden ingevoerd." PvdA en D66 steunen dat idee. Voor Hofstra mag de heffing geen nieuwe belasting worden. „Het geld dat met de tolheffing wordt opgehaald moet gebruikt worden voor de infrastructuur. Het geld mag niet in de grote pot verdwijnen." den haag/gpd - Bouwvakkers moeten hun lucratieve vakantiebonnen inleveren. Werkgeversorganisatie Bouwend Neder land heeft besloten dat werknemers in de bouw op dezelfde manier vakantiedagen en vakantiegeld moeten sparen als in ande re sectoren. Bouwconcern Ballast Nedam (5000 medewerkers in Nederland) is al overgegaan tot dit systeem. Bouwvakkers lopen door dit besluit veel geld mis. Ze gaan aanzienlijk meer belas ting betalen over hun vakantiegeld. Dat kan zelfs oplopen tot honderden euro's per werknemer. De werkgeversorganisatie vindt de maatregel nodig omdat er nog steeds geen bouw-CAO is. Volgens werkgeversorganisatie Bouwend Nederland (de nieuwe naam van de bouw werkgevers BouwNed en AVBB) kan het 'vakantiefonds' niet door de werkgevers worden gevuld door het ontbreken van een CAO. Het vakantiefonds bestaat uit het sa laris tijdens de vakantie- en feestdagen plus de acht procent vakantietoeslag. Omdat het fonds niet gevuld wordt, gaan ze over op het systeem van vakantiegeld dat voor alle Nederlanders gebruikelijk is. De bouwbonden dreigen met juridische stappen als werkgevers niet besluiten als nog geld te storten in het vakantiefonds. „Juist over de vakantiebonnen hebben we wel een akkoord bereikt, maar er is geen to taalakkoord", zegt FNV-onderhandelaar John Kerstens. „Dan is het vreemd om het vakantiefonds af te schaffen als je op ande re gebieden nog geen overeenstemming hebt bereikt." De vakantiebonnen maken het werk in de bouw erg aantrekkelijk en deze unieke va kantieregeling is dan ook een heilig huisje voor bouwvakkers. Zij krijgen geen salaris tijdens vakantie- en feestdagen. Daar staat tegenover dat bouwvakkers een paar keer per jaar geld kunnen opnemen uit het va kantiefonds. Dat levert de bouwvakker niet alleen een fiscaal voordeel op. Ook is hij ze ker van een vast bedrag, omdat het wordt uitgekeerd door de bedrijfsvereniging en niet door de werkgever. Zo is de hoogte van het vakantiegeld niet afhankelijk van het wisselen van een baan of eventueel faillis sement van de werkgever. De FNV denkt dat weinig bouwbedrijven Ballast Nedam zullen volgen in het besluit om de vakantiebonnen af te schaffen. Werkgevers willen al langer van de vakan tiebonnen af. bel werken ifgenomen j4,4rg - In 2003 hadden in 1 nd bijna een half mil- insen een flexibel ar- gi'intract. Dat zijn er iets 448iodan een jaar eerder, 2'3 gisteren gepubliceerde 13|8an het Centraal Bureau 39|8(Statistiek. Van de werk- 5 5?roepsbevolking werkte 160,7|6,6 procent op basis van 95,3(itract. Eenderde zijn ^krachten. De overigen bijvoorbeeld als op- 23'4'cht of hebben een jaar- 189,öf-Van de 15- tot 24-jari- I bijna een kwart een contract. Dat is bijna II zoveel als gemiddeld. it volgens het CBS onder 20,20 >ordat veel jongeren nog 24'g9 ïool gaan of studeren en 6^09 laantje hebben, waar- 30,05 geen vast contract krij- 2g q} k zijn onder hen veel 25^50 rikanen azen ossignol De Amerikaanse onder- Quiksilver aast op een ne van het Franse be- s Rossignol, de grootste it van ski-uitrustingen ;ld. Quiksilver praat :r met de oprichtersfa- )ix-Vives, die 45 procent aandelen heeft en 63 van het stemrecht. Dat iignol-topman Mariette kenkrant Les Echos. Er ken speculatie over een ne, waarbij de naam Ie viel. Rossignol behaal- ït eind maart 2004 afge- loekjaar een omzet van joen euro. Daarvan '0 procent van winter- oducten en ruim 20 pro- n golfartikelen. De 78-ja- :ichter Laurent Boix-Vi- p zoek naar een koper, zijn twee dochters wei- jresse hebben in het be- kgelegenheid uitsland stijgt den - Het aantal werkne- Duitsland is in 2004 procent gestegen in king met het voorgaan- Het is voor het eerst 101 dat het aantal men- t een baan is toegeno- dus gisteren gepubli- voorlopige cijfers van ,tse bureau voor de sta in 2004 waren gemid- nd 38,4 miljoen mensen sland aan het werk. Dit 128.000 personen meer tiet jaar daarvoor. In 12002 nam het aantal den af met respectieve- en 0,6 procent. De toe- ag vooral in de diensten- zoetermeer/rijnsburg/anp-gpd - Nederlandse vrachtwagen chauffeurs hebben gisteren nau welijks hinder ondervonden van het tolsysteem in Duitsland. Gro te files aan de Duitse grens ble ven uit. De brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) sprak van een soepele in voering van de heffing voor vrachtwagens. Het systeem trad officieel in werking in de nieuwjaarsnacht. Die viel echter in het weekeinde en dan is er nauwelijks vracht verkeer op de Duitse snelwegen toegestaan. Een uitzondering was er op nieuwjaarsdag voor transporteurs van bederfelijke waar. De echte test was daarom gisterochtend. Aan alle grens overgangen bleef het rustig. Toll Collect, de instantie die het tolsysteem beheert, was dan ook tevreden over de invoering. De meeste Nederlandse trans porteurs hebben zich volgens TLN goed op het tolsysteem voorbereid. Momenteel zijn on geveer 25.000 van de 30.000 be stelde speciale tolkastjes in de vrachtwagens ingebouwd. Met deze kastjes wordt automatisch betaald. Chauffeurs zonder dit apparaatje moeten via internet of bij bijvoorbeeld benzinesta tions betalen. De eerste week van de invoe ring van de tol zal volgens TLN rustig verlopen, omdat veel be drijven in Duitsland nog geslo ten zijn. Volgende week kan het volgens de brancheorganisatie vooral aan de oostgrens van Duitsland drukker worden, om dat slechts weinig Russische vervoerders tolkastjes hebben ingebouwd. De tol geldt voor alle snelwegen in Duitsland en bedraagt voor vrachtwagens van meer dan 12 ton gemiddeld 12,4 eurocent per kilometer. TLN schat dat de hefting Nederlandse vervoer ders jaarlijks 125 miljoen euro extra gaat kosten. De bedrijven laten hun klanten in de meeste gevallen daarvoor opdraaien. Chauffeurs van de firma H.Z. Kroon Zn. doen er, ondanks de aanwijzingen van een mede werker van Toll Collect, toch zeker tien minuten over om een tolkaartje uit de automaat te to veren. Als het dan eindelijk is gelukt, vallen de prijzen flink tegen. Rond half elf zondagavond melden de bloemenrijders, van Rijnsburg onderweg naar Noord-Brandenburg, zich bij de grensovergang Oldenzaal in de barak van Toll Collect. Een al in september besteld tolkastje is nog steeds niet gearriveerd in Rijnsburg. De aanschaf van het eerste tic ket* verloopt moeizaam, omdat de benodigde gegevens in de autopapieren moeten worden opgezocht. Als ze eindelijk in het systeem zijn gebracht en de bloemenrijders 'cash' willen betalen, moet de hele procedu re opnieuw. Want alleen de au tomaat die buiten staat, accep teert papiergeld. Het ritje over 472 kilometer kost trouwens 52,04 euro. Voor de terugreis moet hetzelfde bedrag worden betaald. De chauffeurs schrik ken ervan. „Dan moeten we toch wel eens naar onze eigen prijzen kijken." Op de eerste dag van de tolhef fing werden er al 500 'zwartrij ders', voornamelijk buitenland se chauffeurs, gepakt. Een dagje met slechts 20.000 vrachtwa gens op de snelwegen, leverde al één miljoen euro op. Vrachtwagens passeren een tolautomaat bij het havengebied van Hamburg. Foto: Reuters/Christian Charisius seoul/parijs/anp/dpa - De Zuid-Koreaanse auto-indu strie heeft een goed jaar ach ter de rug. De gezamenlijke verkoop steeg in 2004 tot bij na 4,5 miljoen stuks. Een stijging van 21,1 procent in vergelijking met 2003, aldus cijfers die gisteren werden bekendgemaakt. De vijf autoproducenten, Hyundai, Kia, Daewoo, SsangYong en Renault Sams ung, zagen hun gezamenlijke export in 2004 met 41,7 pro cent omhoog gaan tot 3,43 miljoen stuks. De binnen landse afzet daalde met 17 procent tot bijna een mil joen. Het Franse Renault heeft een belang in Samsung van ruim 70 procent. Volgens de grootste autopro ducent in Zuid-Korea, Hyun dai Motor, werden in het af gelopen jaar 2,28 miljoen wagens verkocht, waaronder bijna 160.000 bedrijfswa gens. De onderneming wil samen met haar zusterbe drijf Kia Motors dit jaar de afeet doen stijgen met onge veer 17 procent tot 3,7 mil joen exemplaren. Hyundai hoopt voor het jaar 2010 bij de vijf grootste autoprodu centen ter wereld te horen. De Franse autofabrikanten zijn vorig jaar geconfron teerd met een daling van 1,5 procent op hun thuismarkt. Met marktaandeel bedroeg 58,1 procent, volgens cijfers van branchevereniging CC- FA. PSA Peugeot Citroën zakte met 1,6 procent tot 30,8 procent. Renault breid de zijn marktaandeel uit met 0,1 tot 27,3 procent. Grote winnaars waren de Duitse merken BMW en Volkswa gen en DaimlerChrysler. Ook Ford deed goede zaken in 2004 in Frankrijk. 's Werelds grootste autofa brikant, General Motors, zag zijn marktaandeel slinken tot 6 procent. De Fiat-groep hield niet meer dan 3,2 pro cent over. Vorig jaar werden in Frankrijk 2.013.712 mil joen nieuwe wagens ver kocht, een stijging van 0,2 procent in vergelijking met 2003. Aantal kroegen in tien jaar met 17 procent gedaald Rotterdam - Terwijl op nieuwjaarsdag met name in de kustplaatsen duizenden een zeer frisse duik in het water namen om 2005 in te luiden nodigde een aantal filialen van Media'Markt klanten voor de be ginnende uitverkoop uit om in zwem- of duikkleding te verschijnen. De eerste honderd in schaarse zo merkleding uitgedosten konden voor een paar euro's in het bezit komen van een dvd-speler. In Rotter dam hadden zich al ruim voor de openingstijd koopjesjagers verzameld voor het filiaal van de wit- en bruingoedprijsvechter. Foto: GPD/Cor Vos voorburg/anp - De afgelopen tien jaar is het aantal cafés in Nederland met 17 pro cent afgenomen. Het aantal cafetaria's slonk met 15 procent iets minder hard, zo meldde het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) gisteren. Nu telt Nederland on geveer 11.500 cafés en 9000 cafetaria's. Kroegtijgers hebben het het zwaarst in het Gooi en de Vechtstreek. Daar daalde het aantal cafés van 170 in 1994 naar 120 in 2004, een afname van 29 procent. Noord- Holland laat van alle provincies de om vangrijkste daling zien. Bijna een kwart van de kroegbazen stopte daar het afgelopen decennium. Het bedrijfschap Horeca en Catering is nauwelijks verbaasd door de uitkomsten van het onderzoek van het CBS. „Vooral de traditionele kroegen en snackbars kampen met een grote terugval, vooral in het landelijke gebied", zegt een woordvoerder van het bedrijfsschap. „Daar slaat de vergrijzing het meest toe. Jongeren gaan liever uit in nabijgelegen steden en de rol van het dorpscafé als sociaal ontmoe tingspunt is fors afgenomen. Dat is in vrij wel het hele land de tendens, met uitzon dering van Limburg en Zeeland." Het aan tal kroegen steeg alleen licht in de provin cie Flevoland (5 procent), maar die toena me valt in het niet bij de bevolkingsgroei (42 procent). Flevoland is landelijk nog al tijd hekkensluiter als het gaat om de café- dichtheid. Op dat terrein scoort Limburg vanouds het best. Op iedere 100.000 inwo ners zijn er 121 cafés, een groot verschil met Flevoland, Utrecht, de Veluwe en het oosten van Zuid-Holland. In die gebieden ligt de cafédichtheid tussen 33 en 50 per 100.000 inwoners. Na Limburg hebben de inwoners van de provincie Zeeland, de re gio Amsterdam-Amstelland en Volendam en omgeving de ruimste keuze uit kroegen. Nederlanders die houden van een vette hap, komen het moeizaamst aan hun trek ken in Zuidwest-Drenthe. Het aantal cafe taria's nam daar af met 32 procent (van 95 naar 65). Flevoland en Zuidoost-Friesland onttrekken zich aan de negatieve trend. In deze regio's nam het aantal cafetaria's licht (3 en 5 procent) toe. De snackbar krijgt vol gens de zegsman van Horeca en Catering steeds meer concurrentie. Patatboeren moeten in vergelijking met tien jaar gele den veel meer opboksen tegen broodjesza ken, shoarmatenten, sushibars en de tallo ze vestigingen van fastfoodketens als Mc Donalds en Burger King. door Gert van Harskamp egmond - Ad Bos, de bekendste klokkenluider van Nederland, is al zeven jaar achtereen bezig met de 'bouwfraude'. Ambtena ren, die medeverantwoordelijk bleken voor de omvangrijke fraude kregen vorige maand werkstraffen van 80 tot 240 uur. Op 28 januari staat Bos zelf te recht op verdenking van omko ping. Een stal en een paard in de pol der bij Egmond zijn nog zijn enige bezittingen. Ad Bos (56) heeft alles ingezet om de eind jes financieel aan elkaar te kno pen. Inkomen heeft hij niet meer. Zijn huis in het Noord- Hollandse Limmen staat te koop. Hij moet het - zoals dat heet - 'opeten'. „Maar ik wil niet klagen", zegt hij. „Ik kijk liever naar de toekomst." Bos hoopt dat hij ooit nog eens een uitkering krijgt uit een spe ciale regeling voor klokkenlui ders. „Zo niet, dan heb ik echt een probleem." Hoe had Bos in 1998 ooit kunnen verwachten dat een vuilniszak aan de deur knop van zijn vrijstaande wo ning enkele jaren later zijn hele leven overhoop zou gooien? Het relaas van de voormalige technisch-directeur van bouw bedrijf Koop Tjuchem kan pri ma dienst doen als scenario voor een tweedelige maffiase rie. Het eerste deel begint in 1998 als Bos aan het openbaar mi nisterie (OM) een vuilniszak met schaduwboekhouding van zijn werkgever overhandigt. Het tweede deel begint deze maand, waarin Bos zelf voor de rechtbank moet verschijnen wegens omkoping van een ambtenaar van rijkswaterstaat. Het einde van deel twee is on gewis. Bos kan de schlemiel worden die zelf achter slot en grendel verdwijnt. De ex-direc teur kan ook vrijgesproken wor den met als apotheose een for se uitkering van de staat als dank voor bewezen diensten. „De vergelijking met een maf fiafilm is goed gevonden", lacht Bos. „De bouwwereld lijkt soms net maffia." De klokkenluider heeft in zijn paardenstal een kleine loze zolderruimte die hij na enige improvisatie gebruikt als kantoor. Zo kan hij nog wat administratie doen. In de stal staat een tweejarige draver waarmee hij als amateurpikeur geregeld wedstrijden rijdt. „Het is voor mij een belangrijke dag besteding. Ik verzorg het paard, span de wagen aan en ga even trainen." Ogenschijnlijk gelaten laat Bos de rechtszaak over zich heen komen. „Ik ben nog steeds ze ven dagen per week, 24 uur per dag met de bouwfr aude bezig. Maar ik kan er nu wel meer af stand van nemen. Mensen zien mij nu niet meer als die para noïde man met gekke complot theorieën. Iedereen weet dat er echt een bouwfr aude is, een complexe belangenverstrenge ling tussen ambtenaren, poli tiek en bouwwereld en verbo den prijsafspraken." Het is niet alleen zijn gelijk dat hem de nodige rust biedt. Na dat Bos de bouwfraude aan het licht bracht, heeft hij veel be dreigingen ontvangen.Die krijg ik gelukkig al langere tijd niet meer. Ik weet niet van wie ze kwamen. De bouw is een wereld met eigen spelregels en een eigen netwerk van bouwers en ambtenaren. Toen ik heb aangegeven uit de bouw te stappen, kreeg ik dat hele net werk over me heen. Als je het spel niet meespeelt, dan moet je worden uitgeschakeld. Zo simpel is dat." Bos voelt zich bedrogen door het OM. Super procureur-gene raal De Wijkerslooth heeft voor de parlementaire enquêtecom missie bouwfraude verklaard dat Bos aan het lijntje werd ge houden, zodat het OM over zijn informatie kon beschikken. De klokkenluider meent dat de suggestie is gewekt dat hij niet vervolgd zou worden. Toch staat hij terecht voor omkoping van een topambtenaar van Rijkswaterstaat. Spijt dat hij de bouwfraude naar buiten bracht heeft Bos nooit gehad„Ik heb wel eens gedacht: waar ben ik aan be gonnen. Maar, ik ben nog steeds van mening dat ik het goede heb gedaan en dat het nog steeds een keer goed komt met de bouw." Wanneer? La chend: „Ik ben nu 56, mis schien als ik 96 ben." Bos steekt een sigaret op en denkt lange tijd na over de vraag waarom en hoe hij de keuze heeft gemaakt om uit de bouwwereld te stappen. „In de eerste plaats heeft het ermee te maken dat ik gewoon uit de uit voering kwam. Ik ben opge klommen van de bouwplaats naar de top van Koop Tjuchem. Toen ik directeur-uitvoering werd, was de invloed van de bouwplaats het belangrijkste. Het netwèrk en de spelregels waren niet zo belangrijk. Op een gegeven moment kom je thuis en je vertelt bij wijze van spreken je vrouw dat je 5000 gulden hebt verdiend zonder het gevoel te hebben ervoor te hóeven werken. Je vrouw vraagt of dat allemaal wel eerlijk is. Je antwoordt dat iedereen dat doet. Het gebeurt nog eens en nog eens. En dan weet je dat er iets behoorlijk mis zit. Zo ging het bij mij ook. Dan begint er iets aan het ge weten te knagen. En het ging al niet zo goed in de directie van Koop. Er waren al vier andere directeuren die moeite hadden met het gevoerde beleid. Dus de sfeer was niet goed." Bos is niet de enige die zijn functie in de bouw heeft opge geven. De stap om aangifte te doen is echter vaak te groot, omdat behandeling van de aan gifte lang duurt. „Dat komt om dat het een sector is met uitste kende contacten in de hoogste ambtelijke en politieke regio nen. De Betuwelijn en de HSL waren door de overheid bij voorbeeld op aeven miljard eu ro geraamd. In een vroeg stadi um overlegt de overheid met de bouwwereld en vervolgens wor den de projecten aanmerkelijk duurder. Dan ben je als over heid kwetsbaar. En een kwets bare opstelling in het zakenle ven is bijna niet meer terug te draaien." De kans dat Bos zelf nog het bedrijfsleven ingaat, is uiterma te klein. Hij heeft zijn handen vol met pro deo werkzaamhe den voor Stichting Moreel Be sef, het meldpunt voor klokken luiders. Verder is de voormalige technisch-directeur een bron van kennis voor wetenschap pers, die de bouwfraude in al haar verschijningsvormen pro beren te ontleden. „En ik ben gevraagd voor de politiek. Maar ik denk niet dat ik daar geschikt voor ben." Ad Bos: „Ik ben nog steeds van mening dat ik het goede heb ge daan." Foto's: GPD/Koen van Weel

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7