t Amsterdam ziet misdaad weer dalen BINNEN- BUITENLAND Officier vraagt vrijspraak na doodschudden pasgeboren baby Iraaks minister: Uitstel verkiezingen mogelijk -r Abbas zal niet vechten tegen Hamas en Jihad Hard werk na goed feesten Drie miljoen keer per jaar misbruik van alarm via 112 Putdeksels bij honderden weg Nieuw kinkhoestvaccin bij elk consultatiebureau Spaanse rechter voor afpersing negen jaar cel in Europarlement dolenthousiast over grondwet Opstandige majoor gaat door -i- addraaiers' uit ;en weer vrij n - Alle verdachten die tij- is de jaarwisseling en op 30 ;ember in Veen zijn opge- [t, zijn inmiddels weer op e voeten. Justitie beslist de nende weken of er vervol- gkomt tegen de negen men- die waren aangehouden ir openlijke geweldpleging of uiing. Een dag voor de jaar- seling werden in Veen twaalf nsen aangehouden, toen au- rrakken in vlammen opgin- i. In de nacht van oud op uw zijn 21 mensen aange- ïden voor met name kleine- vergrijpen zoals het niet op- gen van bevelen van de poli- ën bezit van illegaal vuur- E dinsdag 4januari 2005 de man tuin in Geleen :,%en - In een tuin bij een wo- !)ig in Geleen is gistermorgen lijk gevonden van een 33-ja- itè man. Hij is volgens de poli- vermoord. Hoe en waarom man om het leven is ge acht wil de politie niet zeg- 1. Volgens omwonenden zou man de afgelopen weken bij 1 woning tot twee keer toe 1 mishandeld door onbeken- 1, Hij zou in harddrugs ge- ideld hebben. ertraging na oop schakelkast ■termeer -Treinreizigers krij- j tot en met vrijdagochtend naken met vertragingen op Zoetermeerse Stadslijn. Om- i vandalen een cruciale scha- kast in brand hebben gesto- i, kunnen treinen sinds gis- Dchtend op het achtvormige ject alleen linksom in plaats I links- en rechtsom naar n Haag rijden. Volgens Pro- II kan daardoor de vertraging tot een kwartier. Voor vijfde jaar op rij heijningen - Topdrukte bij Maltha glasrecycling in Heijningen. Vanuit het hele land rijden vrachtwagens af en aan om de inhoud van de overvolle glasbakken af te leveren. Na de feestdagen heeft Maltha het drukker dan ooit. Foto: ANP/Ed Oudenaarden amsterdam/anp - Voor het vijf de jaar op rij is het veiliger ge worden in Amsterdam. Het aan tal aangiften daalde in 2004 met io procent tot 96.000, maakte korpschef B. Weiten gisteren be kend tijdens zijn nieuwsjaarstoe- spraak. Wel nam volgens de Politiemo nitor Bevolking de aangiftebe reidheid af, van 27 naar 24 pro cent. „Dit is teleurstellend", al dus Weiten. Het aantal moorden bedroeg 27, vergeleken met 43 een jaar eerder. Het aantal aangiften van huiselijk geweld nam daarente gen flink toe en steeg met 18 procent tot ruim 5500 zaken. Weiten zag daar wel iets posi tiefs in: „Daaruit is af te lezen dat de slachtoffers van huiselijk geweld vertrouwen hebben in de aanpak van de politie." Wei ten, die begin november J. Kui per is opgevolgd als korpschef van de Amsterdamse politie meldde verder dat de politie vo rig jaar opnieuw meer dan 50.000 mensen arresteerde, „een Arena vol". De winkelcriminaliteit is verder afgenomen: het aantal winkel diefstallen daalde met 13 pro cent en diefstal en inbraak in bedrijven nam af met 26 pro cent. Weiten zei het eens te zijn met burgemeester Cohen, die in het weekeinde verklaarde tegen een ministerie van veiligheid te zijn. Premier Balkenende opperde dit vlak voor de kerst. Zo'n mi nisterie zou zowel politie en de veiligheidsdienst AIVD als justi tie onder zich krijgen. „Gezag moet decentraal blijven", aldus de hoofdcommissaris. Weiten pleitte verder voor een inperking van het privacyrecht van veelplegers. „Meer dan nu mogelijk is, dienen we veelple gers aan de anonimiteit te ont trekken", aldus de korpschef. „Winkeliers kunnen adequater reageren als zij zicht hebben op 'hun' veelplegers." Het gaat volgens de korpschef vooral om het delen van informatie, niet om het ophangen van foto's van winkeldieven. „Dat doet denken aan een ouderwetse schandpaal." Ook scholen kunnen volgens Weiten alerter zijn op het spij belen van leerlingen die tot de veelplegers horen. Inderen proberen uit te plassen relbeke - Twee jongetjes in igië hebben zondagavond geefs geplast op een vuurtje ze hadden aangestoken. De ispoging mislukte en de leeg- ande meubelfabriek vloog in ïterlaaie, aldus justitie van rtrijk gisteren. Iscobrand schuld «hie van tien enos aires - De Argentijnse titie gaat ervan uit dat de ind in een discotheek in Bue- s Aires is aangestoken door (i jochie van een jaar of tien. Igens de krant Clarin heeft ii geluidstechnicus gezien de jongen, die bij zijn vader ide schouders zat, met bran- bd vuurwerk de versiering (1 het plafond aanstak. De ei- liaar van de disco is aange- uden. De disco was stampvol veel nooduitgangen zaten :ht. Bij de brand kwamen 183 insen om het leven. nam en rabbijn idden voor vrede ussel - Ruim honderd imams [rabbijnen uit de gehele we- d zijn vanaf gisteravond in ussel bijeen voor een vier- ags congres. Hun samenzijn )et laten zien dat vrede en rzoening het hart van islam jodendom vormen. Ze zul- 1 zich krachtig uitspreken te- ti alle vormen van geweld in naam van God. Uit Neder- id neemt de liberale rabbijn Soetendorp deel aan de bij- fikomst. roces tegen utremist Beghal rijs - Voor een Franse, recht- nk is gisteren het proces be- pnen tegen Djamel Beghal. j wordt verdacht van een mplot om de Amerikaanse ïbassade in Parijs op te bla- h. Het gerechtshof in Den lag veroordeelde in juni 2004 ee in Nederland verblijvende Dslims tot gevangenisstraffen n vier en zes jaar wegens hun trokkenheid bij de mislukte nslag in Parijs. Beghal, die zien wordt als leider van de reurcel waartoe dat tweetal hoorde, trad in dit proces op j getuige. Beghal werd in ok- per 2001 door de Verenigde abische Emiraten uitgeleverd n Frankrijk nadat hij de mis tte aanslag had bekend. Gis- 'en zei hij dat hij zijn beken- lus had afgelegd na „stelsel- atige martelingen". Jgerijnse rebel earresteerd giers - Leider Nourredine •udiafi van een van de groot- Algerijnse rebellengroepe- ïgen, de Gewapende Islamiti- he Groep (GIA), is gearres- erd. Dat heeft het Algerijnse inisterie van binnenlandse ^'tken gisteren gemeld. Boudiafi ^aangehouden tijdens een f jeratie die al op 5 november »qgon in Bab Ezzouar, vlakbij giers. Gedurende die actie verscheidene GIA-cellen •gerold. driebergen/gpd - Het alarm nummer 112 wordt drie mil joen keer per jaar ten onrechte gebeld. In 40 procent van de gevallen zijn het doelbewuste pesterijen. Eén man presteerde het om de alarmcentrale 21.000 keer te bellen. De politie verstuurde als ant woord in 2004 zo'n 85000 sms- en voicemail-bombardemen- ten, waarbij de daders veelvul dig te horen of te lezen krijgen dat ze moeten stoppen met bel len. Dat bleek nauwelijks effect te sorteren. Ook het sturen van brieven naar ouders kon het misbruik niet terugdringen. In 58 gevallen is proces-verbaal opgemaakt. Korpschef Peter van Zunderd van het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD) kondigde gisteren tijdens een nieuwjaars bijeenkomst nieuwe maatrege len aan. De politie wil in 2005 technische innovaties doorvoe ren om de overlast bij alarm centrale 112 te verminderen. Telefoons van veelplegers zul len daarbij mogelijk geblok keerd worden. Voor een derge lijke maatregel is een wetswijzi ging nodig. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft daar voor inmiddels toestemming gegeven. Volgens Van Zunderd vormt het misbruik een grote belasting voor het korps. „Zonder die overlast zouden we heel wat mensen elders kunnen inzet ten." De nieuwe tiplijn Meld Mis daad Anoniem 'M' is volgens de politie wel een succes. Er werd in 2004 50.000 keer naar gebeld. Naar aanleiding van de anonie me tips werden 680 mensen aangehouden en konden 530 ernstige misdrijven worden op gelost. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Dieven kunnen alles gebruiken maar in de Noord-Franse stad Lens vraagt men zich af wat rovers bezielt om in het holst van de nacht putdeksels uit de straten mee te nemen. In Lens en in een aantal omlig gende dorpen zijn de afgelo pen tijd driehonderd deksels verdwenen. „Gek genoeg is het meenemen van een put deksel al sinds jaar en dag een gegeven in deze streek maar nu loopt het echt de spuigaten uit", reageert Éric Debraibant, in de gemeente Grenay, een van de getroffen dorpen, hoofd van de tech nische dienst van de ge meente. Alleen al in Grenay zijn in een tijdsbestek van vier dagen vijftien putdeksels ontvreemd. Volgens Debrai bant is het de dieven vooral om het geld te doen. „Staal is momenteel erg duur", weet hij. Een putdeksel brengt, af hankelijk van de grootte, bij de lommerd tussen de 10 en 50 euro op. Maar geen enke le bonafide handelaar in oud ijzer is volgens de politie door de dieven bezocht. De burgemeesters van de getrof fen plaatsen in Pas-de-Calais zijn niet in eerste instantie bezorgd over de financiële strop. Ze breken zich veeleer het hoofd over het gevaar dat nietsvermoedende passan ten pardoes in het open gat tuimelen. De Franse wet bepaalt dat burgemeesters in dit soort gevallen persoonlijk aan sprakelijk zijn. Nalatigheid of diefstal maakt geen enkel verschil. arnhem/anp - Hoewel justitie ervan overtuigd is dat een van de twee ouders de kleine Nao mi zo hard geschud heeft dat de baby overleed, heeft de offi cier van justitie gisteren voor de rechtbank in Arnhem vrijspraak geëist tegen het stel. „Omdat ik niet weet wie van de twee het heeft gedaan. Ik kan die keuze niet maken", zei officier van justitie A. van Veen. De twee (20 en 22 jaar), die zeg gen kapot te zijn van verdriet, woonden destijds temidden van hulpverleners op een zorg boerderij in Ochten. Volgens officier van justitie Van Veen waren ze niet echt opgewassen tegen hun taak een kind op te voeden. Zo ergerden zij zich aan het gehuil van hun baby, waarna een van de ouders het kind zo hadr door elkaar schud de dat het overleed. Op de zorgboerderij waar het stel samen met enkele andere licht verstandelijk gehandicap ten woonde, was het volgens de ouders een onhygiënische ben de. De muizen liepen er over het aanrecht. De kachel werd vaak expres laag gedraaid. Via de kraamzorg kwam er later een kacheltje bij voor baby Naomi. De nacht voordat ze stierf, za ten de ouders samen met ande re medebewoners in de geza menlijke woonkamer naar een voetbalwedstrijd te kijken. Toen Naomi die avond moest worden gevoed, bleek dat zij slecht dronk. Midden in de nacht ging de moeder weer bij de baby kijken en ontdekte dat het kind er stijf bij lag en een vreemde kleur had. Zij wekte haar vriend en samen belden zij de verloskundige. Die stelde de ouders gerust, 's Ochtends vroeg na een nieuw telefoontje van de vader vertrouwde de den haag/anp - Bij alle consul tatiebureaus is een nieuw kink hoestvaccin voor baby's be schikbaar. Dit heeft naar ver wachting minder bijwerkingen dan het vaccin dat tot dusver werd gebruikt. Het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) heeft dat giste ren bekendgemaakt. Minister Hoogervorst besloot vorig jaar het nieuwe kink hoestvaccin in het rijksvaccina tieprogramma op te nemen. De Tweede Kamer wilde dat het vaccin al in september beschik baar zou zijn, maar dat was vol gens Hoogervorst niet haalbaar. Het oude vaccin leidde onder meer tot heftig en aanhoudend huilen. Dat is met het nieuwe vaccin verleden tijd. Wel kan ook het nieuwe vaccin, net als het oude, in sommige gevallen nog leiden tot lichte stuipaan- vallen. Volgens het rijksvaccinatiepro gramma krijgen baby's vier prikken tegen kinkhoest, name lijk als ze twee, drie, vier en elf maanden zijn. Baby's die tot ja nuari minder dan vier kink- hoestvaccinaties hebben gehad, krijgen de overige inentingen met het nieuwe middel. Om een soepele overgang mogelijk te maken hebben het Neder lands Vaccin Instituut en de ent-administraties eind vorig jaar een grote omruilactie ge houden. Het instituut heeft twee koelwagens met in totaal 110.000 vaccinatiedoses uitge reden naar de tien ent-admini straties. Die hebben de vaccins vervolgens bezorgd op ruim 1000 adressen in Nederland. Het nieuwe vaccin is daarmee op alle consultatiebureaus en GGD's beschikbaar. De oude vaccins zijn bij de omruilactie ingenomen. •gei cairo/gpd/rtr - De Iraakse ver kiezingen moeten worden uit gesteld als de soennieten niet meedoen. Dit heeft de Iraakse minister van defensie, Hazam al-Shaalan in Cairo gezegd. Onlangs lieten de soennieten weten de verkiezingen, gepland voor 30 januari, te zullen boy cotten. De Iraakse interimrege ring heeft Egypte nu gevraagd de bemiddelen en de soennie ten te overreden toch mee te doen aan de stembusgang. „Als zij er enig probleem mee hebben deel te nemen, dan dringt de vraag zich op of de verkiezingen niet tot een later tijdstip uitgesteld moeten wor den. Dat is volgens mij de beste en eerlijkste manier zodat alle onderdelen van de Iraakse sa menleving op een dag aan de verkiezingen kunnen deelne men", aldus al-Shaalan. In Irak hebben vooral soenniti sche groeperingen een uitstel van de verkiezingen bepleit. De soennieten, die onder Saddam Hoessein een machtspositie hadden, vrezen een overwin ning van de sjiïten die in Irak de meerderheid vormen. Gistermorgen ontplofte een au tobom bij het partijkantoor van de Iraakse premier Ayad Allawi. Daarbij kwamen drie mensen, alsmede de zelfmoordterrorist, om en raakten er 25 gewond. De explosie vond plaats vlak voordat partijleiders daar bij een zouden komen om kandi daten te kiezen voor de verkie zingen. andahuayalas - Ex-majoor Antauro Humala geeft orders aan zijn gewapende volgelingen, die nog altijd een politiebureau in Andahu ayalas in het zuiden van Peru bezet houdt. De nationalist Humala is een heuse gewapende opstand begonnen tegen de regering. Bij de aanval van de 150 volgelingen van de oud-legerofficier op het politie bureau kwamen zondagmorgen vier agenten om het leven. Humala houdt tien politiemensen in gijzeling. De aanhangers van Humala ei sen het aftreden van president Toledo. Hij zei gisteravond door te zullen gaan met zijn strijd. Foto: Reuters jeruzalem/anp-afp - Mahmoud Abbas, de favoriet voor de Pa lestijnse presidentsverkiezingen van 9 januari, heeft gisteren in een verkiezingstoespraak ge zegd dat hij niet van plan is de wapens op te nemen tegen mi litante groepen als Harnas en de Islamitische Jihad met het doel deze te ontmantelen. Hij wil via de .dialoog" die groepen zover krijgen dat ze stoppen met aanvallen op Israëlische doelen. Verder zei Abbas dat er geen sprake kan zijn van een vredesakkoord met Israël als daarin geen passage is opgeno men over vrijlating van Pales tijnse gevangenen. „Duizenden Palestijnen zitten achter de tra lies. We zullen niet stil worden totdat zij naar huis zijn terugge keerd", aldus Abbas tijdens een ontmoeting met ouders van Pa lestijnse gevangenen. In Israëli sche gevangenissen zitten on geveer 8000 Palestijnse gedeti neerden. Volgens de Israëlische krant Haaretz mag Abbas van Israël campagne voeren in Oost-Jeru- zalem. Een medewerker van Abbas liet weten dat de Pales tijnse leider een dezer dagen beslist of hij naar Oost-Jeruza- lem reist. Een medewerker van de Israëlische premier Sharon zei dat Abbas daartoe nog geen verzoek heeft ingediend. De Pa lestijnen willen dat Oost-Jeru- zalem de hoofdstad van hun ei gen staat wordt. Een deling van Jeruzalem is voor Israël onbe spreekbaar. verloskundige de zaak niet. Ze ging vervolgens naar de ouders. Daar ontdekte zij dat het kind in coma lag en een zwakke ademhaling had. Een dag later stierf Naomi in het ziekenhuis. Onderzoek toonde aan dat het kind was overleden aan een hersenvliesbloeding, veroor zaakt door het zogeheten sha ken baby syndrome. Ook had de baby een blauwe plek op de wang en blauwe plekken op de billen. Justitie vermoedt dat een van beide ouders die bewuste nacht heeft geprobeerd het kind wak ker te schudden, maar de ou ders ontkennen dat. Hun advo caten voerden aan dat justitie geen enkel bewijs heeft. Vol gens hen kon bovendien ieder een de slaapkamer van de baby binnengaan. De rechter doet 17 januari uit spraak in de zaak. Barcelona/anp - In een van de grootste schandalen uit de ge schiedenis van de Spaanse jus titie is de voormalige rechter Luis Pascual Estevill gisteren tot negen jaar en vier maanden cel - en een geldboete van 1,8 mil joen euro veroordeeld. Een Ca talaanse rechter achtte bewe zen dat Estevill zich schuldig heeft gemaakt aan het afpersen van bedrijven en banken en be lastingfraude, aldus het Spaan se persbureau Europapress. Es tevill dreigde ondernemingen met processen als ze niet met geld over de brug kwamen. Bo vendien begon hij in de jaren negentig zaken tegen personen die hij niet mocht en sprak hij onrechtvaardige vonnissen uit. brussel/anp - Het Europees Parlement bjjjkt razend en thousiast over de ontwerp- grondwet voor Europa. Dat blijkt uit een ontwerpresolutie die volgende week dinsdag in het parlement aan de orde komt. De resolutie noemt als groot pluspunt dat groepen burgers zelf voorstellen mogen indienen. Ook krijgt het Euro pees Parlement meer te zeggen. Nu mag het parlement over sommige zaken slechts advise ren. De resolutie krijgt brede steun, zo blijkt uit adviezen van veel parlementscommissies. Een minderheid verwerpt de grondwet echter: deze groep wil dat landen meer inbreng krij gen. De nieuwe grondwet is vorig jaar opgesteld door de re geringsleiders van EU-landen. Het treedt in werking als alle staten de tekst hebben goedge keurd. Sommige landen hou den daarover nog een referen dum.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5