Jeugd gebruikt luxe tegen harde leefwereld GESPREK VAN DE DAG Sem en Sanne populairst En alweer een campagne voor terugkeer van de moraal Zwem partijtje Hufters met hond dinsdag 4jariuari 2005 DAGELIJKS LEVEN J\J BE.WT ^e^<ELle. 00K OES-Tcjpr /MET üokEW MENSELIJK De Italiaanse premier Silvio BER LUSCONI voelt zich dankzij haar- transplantatie en facelift 25 jaar jonger. De 68-jarige leider gebruikte zijn oudejaarspersconferentie om zijn jeugdige gevoel bekend te ma ken. ,,ln alle aspecten van het leven voel ik me nu 40 42 jaar." Vooral de nieuwe haardos maakt de politi cus/mediamagnaat erg gelukkig. „Mijn haar groeit nu zo geweldig goed, dat maakt me blij." Die blij heid gaat zo ver dat hij de Italiaanse bevolking gelijk opriep om zijn voor beeld te volgen. METAMORFOSES gaan niet vanzelf. Een dieet om overtollige kilo's kwijt te raken, een facelift om de denkrimpels en andere ongewenste plooien weg te werken en dan ook nog eens een haartransplantatie, het neemt allemaal tijd in beslag. De premier trok zich afgelopen jaar dan ook regelmatig terug. Maar dat moet je er allemaal voor over hebben want, zo meent hij: ,,0p deze manier laat je zien dat je respect hebt voor de mensen met wie je je leven deelt, je familie. Je laat zo ook zien dat je de kiezer respecteert." Foto: EPA Tv-presentatrice DANIËLLE OVER- GAAG ligt in een Zwitsers zieken huis na een SKI-ONGELUK. Over- gaag was met haar partner Reinout Oerlemans op wintersportvakantie toen zij haar scheenbeen brak. Dat bevestigde producent Eyeworks, het bedrijf van Oerlemans, gisteren. De presentatrice van het programma Shownieuws heeft een operatie ach ter de rug. Wanneer zij het zieken huis mag verlaten, is niet bekend. Oerlemans is al wel terug in Neder land, omdat hij druk is met de voor bereidingen voor het tv-programma 'Nationale Actie voor Azië' dat don derdag wordt uitgezonden op Ned. 2, RTL4 en SBS6. Foto: Reuters Positiviteitsgoeroe Emile Ratelband geeft zijn LEEUW LEON aan het Groot Rus sisch Staatscircus. Dat liet het circus gisteren weten. Ratelband treedt nog tot en met 9 januari met Leon op tijdens het Groot Kerstcircus Den Haag en neemt daarna afscheid van het dier. Ratelband redde het beest enkele maanden gele den uit Praag, waar de leeuw een spuitje wachtte, nadat zijn dompteur was overleden. Na een kort verblijf in huiselijke kring bij Ratelband in Oosterbeek krijgt Leon nu een vaste verblijfplaats. Sem was het afgelopen jaar de po pulairste naam voor pasgeboren jongens. Meisjes krijgen het vaakst de naam Sanne, gevolgd door Lot te, Emma en Anne. Dit blijkt uit onderzoek van voornaamdeskun- dige Emma van Nifterick. De populariteit van Sem is opmer kelijk. De naam kwam in 2003 voor het eerst in de toptwintig binnen op de zesde plaats. Van Nifterick: „Dit is een enorme piek".De on derzoekster denkt dat de naam vaak gekozen wordt, omdat SBS6- presentatrice Wendy van Dijk haar zoontje Sem noemde. „Het helpt zeker als een bekende Nederlander een bepaalde naam gebruikt." De naam Sem wordt gevolgd door de al jaren populaire jongensna men Daan, Thomas en Tim. Ou ders kiezen vaak een korte, krach tige stoere naam voor hun zoon, aldus Van Nifterick. Gys Miedema Vrees de nacht niet; hij is niet meer dan een schaduw De naam Sanne staat al sinds 1998 stevig op de eerste plek. „Het is een heel neutrale naam. Je kan je er geen buil aan vallen om deze naam te kiezen", zegt Van Nifte rick. Originele namen komen ook voor. Van Nifterick bespeurt een op komst van merknamen als voor naam. „Namen als Diesel, Ola of Ray-Ban zag je jaren geleden niet." Van Nifterick stelt wel dat het slechts gaat om enkele tientallen per jaar. „Het zijn toch nog vaak eenlingen met zulke namen. Een trend zou ik het nog niet willen noemen." Van Nifterick verkrijgt haar gege vens van de Sociale Verzekerings bank, de instantie die de kinderbij slag uitkeert. Zeker 95 procent van alle kinderen valt hieronder. Jaar lijks worden ongeveer 200.000 ba by's geboren. De naam Moham(m)ed is al ruim twintig jaar in Amsterdam de po pulairste naam onder jongens. Toch is het aantal te klein om in de nationale toptwintig te komen. In de grote steden wonen veel alloch tonen, maar in de andere delen van Nederland is het percentage laag. Ook eindigt de naam hoog omdat beide spellingen voor de naam - met enkele of dubbele m - meegeteld zijn. In de nationale lijst worden variaties op dezelfde naam apart geteld, anp Jongeren verzetten zich op kleurrijke wijze tegen de verharde maatschappij. Met vrolijk heid en luxe proberen ze zich te weren tegen de harde realiteit. Dat blijkt uit het kwalita tief trendonderzoek onder driehonderd jon geren van het jongerencommunicatiebureau Young Works. „Ze zijn zich er volop van bewust dat er van alles mis is met de maatschappij: zinloos geweld is aan de orde van de dag, er is een duidelijke polarisatie van verschillende be volkingsgroepen en religies en de econo mie trekt nog steeds niet echt aan. Jonge ren praten daar onderling veel over en wil len ook uiting geven aan hun gevoelens. Ultiem voorbeeld daarin zijn de respect polsbandjes", aldus de onderzoekers. Tegenover die uiting van ongenoegens zet ten jongeren hun dagelijkse dromen van een 'betere maatschappij', waarin het vro lijk toeven is en je een onbekommerd luxe leven leidt. „We dragen kleurrijke kleding waarin je je lekker kind kunt voelen en te gelijkertijd maken we van oma's oude pa rels chique oorbellen", zegt een van de res pondenten in de leeftijd van 14 tot 22 jaar. Trends 2005 is een jaarlijks terugkerend on derzoek, onder meer door jonge trendspot ters die door Young Works zijn getraind. De jongeren gaven via een speciale website hun analyse voor 2005 op het gebied van onder andere technologie, muziek, lifestyle, maatschappij en vrije tijd. De analisten van Young Works stellen dat jongeren willen la ten zien dat ondanks alle onrust in de maatschappij het toch wel goed met hen gaat: „Ze gedragen zich bijvoorbeeld steeds meer als kosmopoliet, ook al kunnen ze zich zelf niet veroorloven de hippe steden van de wereld af te reizen." De meest trendy steden voor het komende jaar zijn volgens de ondervraagden New York, vooral vanwege Sex And The City, Tokyo en Antwerpen. Young Works: „Jongeren weten via media en internet wat er in de gro te wereldsteden gebeurt en ze verwachten vooral dat hippe merken vanuit Ame rika en Japan een grote trend worden in Nederland, Goed voorbeeld daarin zijn de eigen kledinglijnen van rappers." Omdat veel spullen nog niet in Nederland verkrijgbaar zijn, wordt volgens de jonge ren in de toekomst steeds meer het internet gebruikt om kleding en andere zaken als gadgets te bestellen. Dat ze in ieder geval in hun hoofd internationaal bezig zijn is bij voorbeeld aan de nieuwste horloges van jongeren te zien, want daarop zijn steeds vaker meerdere tijdszones af te lezen. Ze hangen de luxe-stijl aan, willen in uiter- Een nieuwe versie van de MP3-speler. Foto: Reuters lijkheden en technologische snufjes mei kleur brengen. Het is blingbling en goud wat de klok slaat. Nep-diamantjes wordt verwerkt in mobiele telefoons, mp3-spel en portable gameconsoles in alle kleurei passend bij de outfit. Jongeren gaan dan minder uit dan vroeger, maar als ze gaai stappen lopen ze de armoedige barretjei voorbij en kloppen ze aan bij stijlvolle, h pe clubs, soms een tikje theatraal: jazz, s en crooner-songs in Frank Sinatra-stijl. Na de moord op Theo van Gogh nam Jan Andreae in het café sa men met een vriend een besluit: Zij, directeuren van een advies bureau, gingen iets doen aan de situatie in het land. Vijf weken la ter staat de campagne 'Neder land niet kapot te krijgen' op po ten. Een advertentie in de dag bladen en radiospotjes roepen Nederlanders op om met eigen initiatieven te vechten voor alles waar het land voor staat. Na de oranje Respect2All-bandjes en de 'Ik haat Haat'-campagne alweer een nieuwe campagne om de moraal terug te brengen. - Wie bent u eigenlijk? „Wij zijn een groep niet bekende Nederlandse burgers die vonden dat er iets moest gebeuren in Ne derland. De dag na ons gesprek in het café praatte ik met iemand uit de reclame en toevallig kwam het gesprek op ons plan. Hij was onmiddellijk enthousiast en een week later zijn we gaan praten over financiering. Het verbaasde me hoe makkelijk we geld kon den krijgen. Uiteindelijk hebben we het project met tien mensen uitgevoerd." - Hoe weet u wat er leeft onder de bevolking? „Ik heb zelf in mijn werk veel te maken met politie en justitie. Ik merkte dat de Nederlandse bur ger snel naar de politie kijkt en zelf niets onderneemt. Aan die houding wilden we iets doen. Mensen moeten hun eigen ver antwoordelijkheid weer leren ne men." - Zijn de mensen dit volgende week niet alweer vergeten? „Het vervelende van goede voor nemens is dat ze meestal van korte duur zijn. We willen de ini tiatiefnemers coachen, omdat we weten dat mensen het heel moei lijk vinden om een actie lang vol te houden. Daarnaast gaan we ook onbekende en bekende Ne derlanders zoals Humberto Tan (Studio Sport) en Doekle Terp stra (CNV) in beeld een belofte laten doen om actie te onderne men. We blijven we ze daarna met de camera volgen om hen daar ook aan te houden." - Slaat de actie al een beetje aan? „Wij hebben ons echt verbaasd over het aantal enthousiaste re acties dat is binnengekomen. Toen ik de zeebeving op televisie zag, dacht ik: We worden wegge vaagd. Maar het valt tot nu toe erg mee. In Hoorn heeft project voor centraal wonen onze adver tentie overal in de bus gedaan met daarbij de uitnodiging om een nieuwjaarsgesprek te hou den. En uit Zaltbommel vertrek ken binnenkort een paar bussen vol met Nederlanders en Marok kanen om de tentoonstelling Ne derland/Marokko in de Nieuw^ Kerk in Amsterdam te bezoe- ken." - En als mensen niet geïnteres seerd zijn in uw initiatief? I „Er zullen altijd mensen zijn di, aan hun lijf geen polonaise wil len. Bij die mensen vraag ik mej af: Hoe groot is je wereld? Het ij te makkelijk om maar bij de bu halte te blijven staan wachten t het geluk voorbij komt. En als 1 niet uit zichzelf komt, gefrus treerd raken en roepen dat het andermans schuld is. Op 1 mei; willen we 5.000 initiatieven binj nen hebben. Als dat niet lukt, jammer dan. Want meer dan di kan ik niet doen, toch?" cuiEMBORG - Met de hele familie het water in en bewegen, gisteren in een zwembad in Cu- lemborg. Het zwembad doet mee aan het Family Fit Festival, dat gisteren en vandaag op vijf honderd plaatsen in het land wordt gehouden. Het Family Fit Festival is een van de activitei ten van de zogenoemde Flash-campagne, waarmee het ministerie van volksgezondheid, we*( zijn en sport Nederlanders wil stimuleren te bewegen. Foto: ANP/Koen Suyk Het strand van Bergen NH, de eerste morgen van 2005. Het dorp komt zichzelf uitlaten, een deel be trekt daar ook de hond bij. Broer Job, neefGijs en ik zijn aan het voetballen. De bal is vijf keer overge schoten, dan flitst een bruine hond voorbij, grijpt de bal en trekt een sprint naar zijn baas, vijftig meter verderop. Wij zien de bal in zijn bek leeglopen. Met slechts een lapje tussen de tanden arriveert het dier bij zijn gebieders. NeefGijs (zes) barst in huilen uit. Baas en bazin maken strenge gebaren, maar de hond laat de bal niet los. Het echtpaar geeft het op voeden al snel weer op en vervolgt kalm zijn weg, recht onze kant op. Twee vijftigers. Nederlanders. Beiden kijken hoogst geamuseerd. Verbazend. Even later staan wij oog in oog met deze blije dierenlief hebbers. Wij verwachten tekst. Die komt niet. De man rekent erop dat wij eerst iets gaan zeggen, wel licht iets over die leuke hond, of dat het allemaal niks geeft. Tot zijn verbazing kijken wij hem boos aan.'Sneu hoor, maar ja, dat soort dingen kan ge beuren", zegt hij. Hij laat een pauze vallen. Zijn blik verraadt dat hij de situatie dolkomisch vindt. ,,En nu?", vraagt mijn broer. „Ja, kapot hè, maar ja, 't is een hele jonge hond", zegt de man. Hij doet nog een halfslachtige poging de lekke bal van zijn hond te rug te krijgen. Vergeefs. „Willen jullie hem echt te rug?", vraagt de man. Nee, van ons hoeft het niet meer. Laat maar zitten. Dat dachten ze al. De man en de vrouw lopen door, verbaasd over onze reactie, en duidelijk niet van plan hun plezier te laten be derven door een verdrietig kind en twee verongelijk te volwassenen. Geen vijf euro vooreen nieuwe bal, geen excuses. Geen spoortje betrokkenheid of ver antwoordelijkheid. Mijn broer en ik, toch geen doet jes, zijn sprakeloos. Gijs zit aan de vloedlijn te hui len. Het enige positieve dat ons te binnenschiet is naar het dorp teruggaan en thuis een nieuw bal op halen. Pas in de auto komt de spijt. We hadden die hufter verrot moeten schelden. Ja, dat hadden we moeten doen. Bij zijn boordje pakken en bang ma ken. Ja, dat hadden we moeten doen. Verbeter de wereld, terroriseer een asociaal. Ja, precies. Stoom uit de oren. Toch werd het later alsnog reuze leuk, met de nieuwe bal. Wij speelden emmer-golf. Leg een gevonden emmer op zijn kant. Neem twintig meter afstand, geef de bal een zacht schopje, met wind mee. Als de bal in de emmer-opening eindigt (hoera!), gaat de emmer vanzelf overeind staan, met de bal keurig onderin (geweldig!). Nog mooier wordt de dag als ons een middelbaar Chinees echtpaar passeert. Gierend van de lach, in het Chinees, trekken zij samen een sprintje naar de dichtsbijzijnde strandpaal. Een boxer die ach ter onze bal aangaat, wordt met een fluitje ge corrigeerd, blaft excuses en geeft neefGijs ter afronding een beleefde rechterpoot. Dan na dert, nu van de andere kant, opnieuw het echtpaar Huftermans-Leeg hoofd. De man ziet ons en begint te grinniken. „Sorry dat ik geen sorry zei, maar we zaten zó te genieten van onze hond". Het geeft niet. Ooit zal deze man aanlopen tegen twee minder beschaafde mensen. Dan komt er een stille tocht. Zijn vrouw zal in een zee van knuffelhondjes, bloemen en kaarsjes snikkend haar onbegrip uitspreken. Dat ons land ons land niet meer is. En dat we al lemaal op Geert Wilders moeten gaan stemmen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2