olitie werft londerden bodyguards m In Atjeh dolen de verloren zielen rond $0 Flatgebouw met spitse daken verrijst op Leids Stationsplein mmm |)reiging terrorisme houdt aan' Help slachtoffers aardbeving Azië! Spoorwegen snertbedrijf Foto tsunami Keukenmaxx sluit het jaar bijzonder af iKeukenmaxx Anderhalve ton Noordwijk voor wederopbouw hotels dinsdag 4januari2005 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.spenrders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Nederlandse musea blikken tevreden terug op 2004 Van Barneveld verkeert in 'kampioensvorm' Iiebergen/gpd - Het landelijke llitiekorps KLPD wordt zo snel ligelijk uitgebreid met honder- |n gespecialiseerde terrorisme- |strijders en persoonsbeveili- irs. Het aantal bodyguards van 'Dienst Koninklijke en Diplo- atieke Beveiliging (DKDB) ordt naar verwachting in drie ar verdubbeld tot 400 a 450. U contra-terrorismedienst van ft KLPD wordt vernieuwd en et tientallen mensen versterkt. at heeft KLPD-korpschef Peter in Zunderd gisteren bekend- ■maakt. Volgens Van Zunderd jrdt de terrorismedreiging orlopig niet minder. „Het at om een vijand die onzicht- ar is en voortdurend op de er ligt. We zullen alert moeten n en blijven." De korpschef rwacht dat het kabinet vrij- lg 14 januari instemt met de iti-terrorismemaatregelen tor het KLPD. Vooral de uit- eiding van de DKDB, die nu )g zo'n 200 persoonsbeveili- rs telt, is enorm. De dienst is lgens Van Zunderd afgelopen ir extreem zwaar belast, on- ir meer door bedreigingen van prominente politici. Twee de-Kamerleden Hirsi Ali en Wil- ders en de Amsterdamse wet houder Aboutaleb worden nog steeds streng beveiligd. De tientallen extra politiemen sen voor terrorismebestrijding binnen het KLPD gaan onder meer naar de nieuw te vormen Unit ContraTerrorisme en -Ac tivisme. Bij de voorloper van deze eenheid, die zich onder meer bezighoudt met het te gengaan van radicalisering on der moslimjongeren en het voorkomen van aanslagen, wer ken nu nog tachtig mensen. Daarnaast krijgen ook de Natio nale Recherche en de dienst Nationale Recherche Informa tie (NRI) er 'enkele tientallen' mensen bij. De Nationale Re cherche heeft extra mankracht nodig voor opsporingsonder zoeken naar onder meer terro ristische netwerken. De NRI analyseert gevoelige informatie uit binnen- en buitenland. Er komen extra posten in het bui tenland die van daaruit infor matie moeten leveren over ter rorisme en georganiseerde mis daad. (advertentie) Ij mensen in nood/cordaid, Nederlandse rode kruis, novib, stichting inds mensenheugenis werd er de vaderlandse politiek over lesteggeld, op 1 januari is het |fficieel ingevoerd: iedereen in rfederland van 14 jaar en ouder ^oet voortaan met een geldig identiteitsbewijs kunnen bewij- !en wie hij of zij is. De schattin- |en hoeveel mensen nog niet de vereiste papieren be- ichikken lopen uiteen van zo'n 5 ot 15%. Zij kunnen op weinig dementie van de politie reke- "ien. Maar belangrij ker dan het beboeten ifran willekeurige bur gers is dat de politie jir voor zorgt dat bij voorbeeld zwartrij- lers of treinvandalen ■Ook daadwerkelijk worden op gepakt. Óe invoering van de identifica tieplicht tekent de omslag in het lenken over de rechtstaat en ^mrgervrij heden die na 11 Sep tember 2001 heeft plaatsgevon den. Bescherming van de priva- jy was decennialang het begin en het einde van menig debat over de aanpak van wetsovertre ders die weigerden hun naam te oemen. Zelfs een eerbiedwaar- ig overheidsorgaan als het Col- Bescherming Persoonsge- [evens hekelde in 2003 nog de ilitici die de bescherming van le privacy opofferden aan de om meer veiligheid. Het 'u de bijl aan de wortel van de :htstaat zijn. Inmiddels is het :f doorgedrongen dat anoni- 'Gat van Van de Putte' eindelijk bebouwd door Wilfred Simons leiden - Bouwbedrijf Regio- bouw Haarlemmermeer begint maandag met de bouw van een zestien verdiepingen tellend ge bouw op het Leidse Stations plein. Het pand krijgt drie karakteris tieke spitse daken en wordt overwegend uitgevoerd in rode baksteen. Het verrijst op de plaats van de Stationsflat, die in 2001 werd gesloopt. Sindsdien ligt op die plek 'het gat van Van de Putte', genoemd naar de projectontwikkelaar die eige naar is van de grond. Het nieuwe flatgebouw krijgt een ondergrondse parkeergara ge van drie verdiepingen. Op de begane grond komt 2900 vier kante meter bedrijfsruimte. Daar bovenop verrijzen nog eens 15 verdiepingen met 78 huurappartementen van mini maal 130 en maximaal 184 vier kante meter. Drie daarvan, die in de karakteristieke 'spitsen' komen, zijn grote penthouses. Exacte huurbedragen kan di recteur Bauke de Jong van Re- giobouw Haarlemmermeer nog niet noemen, maar hij mikt op de 'bovenkant van de markt'. „Het gaat om luxe appartemen ten met een hoogwaardige af werking", zegt hij. Daarnaast draagt de locatie, zo pal tussen station en binnenstad, bij aan de te verwachten hoge huren. Regiobouw Haarlemmermeer begint met de sloop van een nog bestaande kelder en ook de oude fundering moet eruit. In de loop van de zomer moet het nieuwe gebouw vorm krijgen. Eind 2006 is het gebouw klaar, tegelijk met de megabioscoop en -disco op het Stationsplein. In september vorig jaar kondig de PvdA-wethouder Hillebrand (ruimtelijke ordening) aan dat hij een onteigeningsprocedure Het in rode baksteen uitgevoerde gebouw krijgt drie karakteristieke spitse daken. Publiciteitsfoto tegen Van de Putte zou begin nen omdat de grond bij het sta tion maar braak bleef liggen. Gisteren kon niemand op het Leidse stadhuis zeggen of de gemeente deze procedure doorzet, nu de projectontwik- leiden - De Nederlandse Spoorwegen deelden gisteren op vijftien stations, waaronder in Leiden, erwtensoep uit aan treinreizigers. Dit onder het motto 'De NS is een snertbedrijf. Deze dames op het station in Haarlem laten zich de gratis soep goed smaken. Ook daklozen maakten dankbaar gebruik van de ludieke actie. Een van hen tijdens zijn derde kop snert: „Een geweldige actie! Ik ben nog maar een dag uit de gevan genis en heb nu alweer een gratis maaltijd te pakken." Foto: United Photos de Boer/Michel Schnater keiaar samen met Regiobouw het flatgebouw neerzet. Hille brand heeft bij de vorige verkie zingen beloofd dat dit gebouw, de megabioscoop en de disco op het Stationsplein in deze ambtsperiode gereedkomen. Vakantie Remkes in Thailand wekt wrevel in Kamer den haag/gpd - Minister Rem kes van binnenlandse zaken brengt morgen een bezoek aan de Nederlandse hulpverleners in Phuket in Thailand. Remkes is sinds Tweede Kerstdag op va kantie in Thailand. PvdA, WD en CDA hadden kritiek op Rem kes omdat hij zijn gezicht nog niet had laten zien om medele ven te betuigen. Remkes is op de dag van de zeebeving aangekomen in Thai land, en daarna met vrienden doorgereisd naar het eiland Koh Samui.. Ondanks het feit dat in de daarop volgende da gen duidelijk werd dat er sprake was van een grote ramp waarbij ook Nederlandse slachtoffers te betreuren waren, besloot Rem kes zijn vakantie toch voort te zetten. Aan zijn aanwezigheid was in het rampgebied geen be hoefte, vond hij. Voor PvdA-Kamerlid Diederik Samsom een onbegrijpelijke keuze. „Een gênante situatie. Er zijn Nederlandse slachtoffers en hulpverleners. Hij hoort zijn betrokkenheid te laten zien na mens de regering. Premier Bal kenende was ook op het vlieg veld bij de aankomst van slachtoffers. De Amerikaanse regering stuurt minister Powell van buitenlandse zaken naar Thailand." WD-Kamerlid Hans van Baaien is het daar mee eens. „Ik vind het ook jammer dat hij geen gebaar heeft ge maakt naar de slachtoffers en de hulpverleners ter plaatse. Meisje (6) valt van galerij flat lisse - Een 6-jarig meisje uit Lisse is gisteren aan het begin van de middag ernstig gewond geraakt toen zij van de tweede etage van een flat aan de Ooie vaarsstraat viel. Ze was daar op de galerij aan het spelen. Hoe het meisje kon vallen is nog niet bekend. Zij is overgebracht naar het LUMC. Aandewiel weg bij Quick Boys katwijk - Gert Aandewiel gaat aan het einde van het seizoen weg bij Quick Boys. De trainer tekent binnenkort een contract bij Haarlem of bij Stormvo gels/Telstar. Aandewiel (35) is bezig aan zijn vierde seizoen als hoofdtrainer in Katwijk. Hij be haalde met zijn club twee kam pioenschappen in de hoofd klasse. Quick Boys maakte gis teren bekend dat de huidige trainer van Scheveningen, John Blok, Aandewiel volgend sei zoen opvolgt. Pagina Sport Mies werkt mee aan tv-actie Azië amsterdam - Mies Bouwman verleent donderdag haar mede werking aan de grote televisie actie voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië. Zij schuift aan bij het vaste panel van RTL Boulevard, dat de speciale uit zending opent. miteit de bijl aan de wortel van de samenleving kan zijn: wie naamloos door het openbare le ven wil gaan, schaadt de hele sa menleving. De overheid heeft er de afgelo pen weken veel aan gedaan met name jongeren te wijzen op de nieuwe verplichting. En in veel gemeentes is de afdeling burger zaken naar verpleeghuizen en zorgcentra afgereisd om de be woners te helpen aan de goede papieren te komen. Desondanks is er kri tiek op de identifica tieplicht, al is het maar dat de boete van vijftig euro hoger is dan de bekeuring voor fietsen zonder achterlicht. Kennelijk is de aantasting van de verkeersveiligheid een lichter vergrijp. Van de identificatieplicht, eer der al ingevoerd in bijvoorbeeld het openbaar vervoer en voet balstadions, moeten geen won deren worden verwacht. De con ducteur die een zwartrijder be trapt moet immers nog altijd de spoorwegpolitie bellen of die op het volgende station klaar wil staan. En daar komt te vaak te weinig van terecht. Niet het wil lekeurig controleren van papie ren, maar het daadwerkelijk aanpakken van wetsovertreders moet dan ook alle aandacht krij gen. Peter de Vries door onze correspondent Step Vaessen banda atjeh - Vier dagen heeft Ridwan Ali door de stad ge doold. Na de aardbeving wilde hij z'n moeder gaan zoeken, maar hij werd overvallen door de vloedgolf. Na een barre tocht bereikte hij eindelijk zijn huis. Zijn familie was verdwenen. Een zoon vond hij terug, zijn broer drie dagen later, maar zijn vrouw en veertienjarige dochter zijn verdwenen, samen met zeventien andere leden van zijn familie. Ridwan werkt als technicus bij het staatselektriciteitsbedrijf. Maar sinds die rampzalige zon dag doet hij niets anders dan zoeken. Meer dan vijfhonderd medewerkers van het bedrijf, en hun gezinsleden, zijn ver dwenen. In totaal werken er twaalfhonderd mensen bij de PLN, het nationale elektrici teitsbedrijf in Atjeh. De centrale was een dag na de ramp weer in bedrijf, maar tot nu toe kan maar de helft van de overlevenden in Banda Atjeh van stroom worden voorzien. Om de drastische terugval van het personeelsbestand op te vangen heeft het moederbedrijf medewerkers uit heel Indonesië gestuurd. „Onze mensen in Banda Atjeh zijn te getraumati seerd om nog te kunnen wer ken", vertelt Sjarif Uddin, alge meen directeur van de PLN. De medewerkers van de PLN uit Java houden zich niet alleen met stroom bezig. Een team struint gewapend met een grote rol plastic, een schaar en mondkapjes door de puinho pen van de stad op zoek naar lijken. Een vrijwilliger heeft kof fie onder zijn neus gesmeerd tegen de stank. Om de paar me ter rollen ze een rottend li chaam in het plastic en binden ze er twee touwen om heen. Uit een pakketje dat al een week tussen de puinhopen ligt, rollen per ongeluk twee dode baby's. Vol afschuw draaien de vrijwil ligers hun hoofden weg. „We moeten dit werk wel doen maar het is heel zwaar", vertelt M. Ali. „We moeten dit zo goed en netjes mogelijk doen. Hopelijk houden we het vol." Ook op de drempel van het in gestorte huis van Ridwan Ali ügt een lijk. „Hij lag op het dak en ik heb hem maar beneden neergelegd", vertelt hij. „Nie mand heeft hem nog opge haald." Niet ver van zijn huis ligt een mobiele elektriciteitscentrale midden in een woonwijk. Het schip lag sinds een paar maan den voor de kust van Banda At jeh om de stad van stroom te voorzien. De boot is door de kracht van het water op het land geslingerd en heeft alles vernield wat hij onderweg te genkwam. Vier van de acht mensen aan boord hebben als een wonder de ramp overleefd. Zie ook Pagina Zeebeving Vrijdag 31 december toonde deze krant op de voorpagina een specta culaire foto, waarop een groep toe risten ogenschijnlijk vlucht voor een tsunami. De opname was, aldus het onderschrift, gemaakt door een amateur-fotograaf aan de kust van Zuid-India. Gisterochtend is de re dactie gebleken dat de bewuste foto niet van recente datum is en even min afkomstig is uit India. De opna me laat niet de gevolgen van een tsunami zien, maar van een reuzen golf in China, veroorzaakt door de typhoon Sinlaku. Door het natuur geweld raakten in september 1992 in de Chinese stad Hangzou tien toeristen gewond. De redactie biedt haar excuses aan voor het plaatsen van deze foto, waarvan de herkomst onvoldoende is nagetrokken. De hoofdredactie (advertentie) GEDEKTE TAFEL t.w.v. ï.ioo,- CADEAU t/m zondag 9 januari krijgt u bij aankoop van uw nieuwe keuken een prachtig cadeau*, een 23-delig Wedgwood servies, een 24-delig Zwiesel glasservies, een 69-delige WMF bestekcassette en een 4-delige pannenset van het topmerk Fissier. •Vraag naar de voorwaarden in de showroom honderd ea é(n keukens, duizend en (In Ideetn HOOFDDORP Kruisweg 655-657 Afslag N20VA4 Tel. 020-6538163 heeft deze ramp een extra di mensie. Ook wij zijn een bad plaats, ook wij zijn afhankelijk van het feit of onze bezoekers zich vertrouwd en veilig voelen. Daarom zoeken wij in Thailand en Sri Lanka twee families die een hotel hebben gehad. Wij willen deze mensen helpen met het herstel van hun bedrijf. Het is een druppel op een giganti sche gloeiende plaat, maar het is tenminste iets." Hij riep de Noordwijkers op het bedrag te verdubbelen. door Jan Preenen noordwijk - Noordwijk stelt ten minste 150.000 euro be schikbaar voor de wederop bouw van twee door de zeebe ving verwoeste hotels in Thai land en Sri Lanka. Het geld wordt waarschijnlijk gehaald uit de toeristenbelasting van vorig jaar. Het initiatief is geno men door burgemeester Groen. Tijdens de nieuwjaarsreceptie stelde hij de gemeenteraad gis teravond voor om tien procent van de in 2004 ontvangen toe ristenbelasting te storten in een apart fonds. „Voor Noordwijk Proef nu Leidsch Dag'blad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 L/f Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: HM Tl V Adres: Postcode I Plaats Tblefoonnr.(i.v.m bexorgixinlrolo) Geboortedatum: e-mailadres: Pagina R3: Hotels achter voorstel Groen Stuur de bon in een on gefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Antw.nr. 127. I8OO VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gr atis) Of kijk op www.leidsohdagblad.nl. Wij gaan zorgvuldig om mot, persoonsgegovons: in de colofon ran de krant vindt u nadere informatie. Een proefabonnement is alleen mogelijk als u de afgelopen drie maanden geen (proefiabonnement heeft, gehad op het Leidsch Dagblad Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1