REGIO Naar Melbourne voor die ene medaille 5Extra vraag naar nicotinepleisters Voorhouter Eric Brugman en broer Martin tennissen mee op Deaflympics 20 Miljoen NAVRAAG Stoppen met roken en afvallen, de bekendste goede voornemens voor het nieuwe jaar. Ook dit jaar willen veel Nederlanders stoppen met hun slechte gewoonte of een paar pond jes verliezen. SU ZANNE VAN LEEU WEN, bedrijfsleid ster van drogisterij Etos Luifelbaan in Leiden, ziet deze voornemens terug in de schappen van haar winkel. dinsdag 4januari 2005 Worden in deze periode van het jaar nu veel meer afslankproducten en nicotinepleisters verkocht? „Ja natuurlijk. In de week voor oud en nieuw worden elk jaar veertig procent meer afslankproducten verkocht. Het populairst zijn de Slim- fast blikjes en repen. Op een goede tweede plaats komen de producten van Modifast. Ook naar nicotinepleisters is extra veel vraag, ongeveer vijftig tot zestig procent meer. Vooral de Niquitin-pleisters doen het goed. Of dat door de reclamecampagne komt, weet ik niet. Deze pleisters zijn altijd al het populairst." Ziet u ook rokers terugko men die het vorig jaar niet hebben volgehouden? „Vorig jaar ging het al heel hard en zijn er echt veel men sen gestopt met roken. Ik denk dat er nu gewoon veel nieuwe mensen gaan stop pen. Er is sinds vorige week ook heel veel vraag naar het gratis pakket van Stivoro, de organisatie voor voorlichting over de gezondheidsrisi co's van roken. In de doos zitten een videoband en een boekje die als hulpmiddel bij het stoppen dienen. De gratis pakketten zijn ondanks de grote vraag nog steeds op voorraad." Wanneer verkoopt u de minste 'goede voornemensproducten'? „Dat is eigenlijk in de feestmaand december, niemand gaat natuurlijk lijnen of stoppen met roken tijdens de feestdagen. De nicotinepleis ters worden eigenlijk het hele jaar door wel goed verkocht, maar de piek zit toch vooral in januari. In de week na kerst begint het, zodat de mensen de pleisters al in huis hebben voor 1 januari. De afslankpro ducten hebben, behalve in deze tijd van het jaar, ook nog een piek in de zomer. Dan wil iedereen weer in bikini." tekst: Dafne Dubois foto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1955, Dinsdag 4 Januari LEIDEN - Onder grote belangstelling is hedenmorgen de eerste Bloem- lusttentoonstellingte Lisse geopend door de onder-directeur van de K.L.M., de heer J.J. van Balkom, die de directeur, ir. I. Aler verving. Aan deze schitterende bloemententoonstelling is een mechanisatie-tentoon- stelling verbonden, waar talrijke firma's, die op de een of andere manier relaties hebben met het bloembollenbedrijf hun stands hebben ingericht. Er zijn naar schatting 25.000 bloemen te zien op de tentoonstelling. De heer Van Balkom gaf enkele interessante cijfers over de groei van het bloembollenbedrijf en met name van de export. In 1926 werd 33 millioen kilo geëxporteerd voor een waarde van 39 millioen gulden; tien jaar later werd er 12 millioen kilo meer uitgevoerd, doch de waarde daarvan was 18 millioen gulden minder. Na de oorlog daalde de export tot 30 millioen ki lo, doch de waarde steeg belangrijk, namelijk tot 56 millioen gulden. Dit jaar zijn alle records gebroken, want reeds op 10 December jongstleden was 55 millioen kilo uitgevoerd voor een waarde van niet minder dan 169 millioen gulden. ANNO 1980, vrijdag 4 januari WARMOND - Enkele Warmondse sportlieden, waarvan enkele zelfs zul len aantreden op de aankomende Olympische Spelen, kregen gisteren de eerste herinneringstegels van de gemeente Warmond uitgereikt. Op de tegels, in de kleuren geel-wit en blauw, staat het gemeentewapen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bii 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO «Ld(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T.E. Klein en H de Wit E-mail: directie.hdcuz€>hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ldfhdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08 30 -16.30 uur Vrijdag van 08 30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° S<>7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t. Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgi. p/m €20,20 (alleen aut. ine p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een macni-'iig verstrekken tot het automatisch afschrijv p v m het abonnementsgeld ontvangt". €0.50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) n €0,50 worden verzonden geldt een toeslag v; aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t a v. afdeling lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Martin Brugman, Jack Manuputty en Eric Brugman op weg naar de Deafllympics: „We gaan in Melbourne op zoek naar de ideale mix tussen prestatie en ontspanning." Foto: Dick Hogewoning Eén, de tegenstander slaat de bal. Twee, de bal stuitert. Drie, je slaat terug. Tennis is ritme. En ritme moet je horen. Maar wat doe je als je niets hoort? Eric en Martin Brug man, beiden slechthorend, hebben daar wat op gevonden. Ze tellen hardop mee bij de ritmische bewe gingen in hun tenniswedstrijden. „Dit is onze manier, en die werkt", zegt de 31-jarige Eric, die sinds ok tober in Voorhout woont. Inderdaad, die methode werkt. Zo hebben ze allebei meerdere keren aan EK's, WK's en Deaflympics, de spelen voor slechthorenden, mee gedaan. Deze weken brengt hun ta lent hen letterlijk ver, omdat van 5 tot 16 januari de Deaflympics in Melbourne, Australië, worden ge houden. „Het is een geweldige kans. De perfecte plaats om enorm veel plezier te maken en enorm goed te presteren. We gaan op zoek naar de ideale mix", vindt Martin, die drie jaar ouder is en in Gronin gen woont.Als we maar achteraf niet hoeven zeggen dat we er niet alles uitgehaald hebben wat er in zat", voegt de net iets serieuzere Er ic toe. Hij hoort zonder hoorapparaat niets, met hoorapparaat kan hij twintig procent horen. „Tenminste, dat schat ik maar. Ik kan natuurlijk niet vergelijken met wat een horen de hoort. Wij compenseren veel met kijken. We zeggen altijd: wat we zien is wat we verstaan." Zijn woor den krijgen de instemming van zijn oudere broer. Het niveau van diens gehoor ligt nog net wat lager. Bei den hebben een baan, Martin werkt als systeemanalyst bij de politie en Eric is bouwkundig tekenaar, en redden zich goed in het leven. Met dank aan hun ouders, die beiden 'normaal' kunnen horen. „Zij waren niet gemakkelijk voor ons. Ze corri geerden altijd onze uitspraak, soms tot vervelens toe. We moesten ook naar een gewone basisschool. Toen vonden we dat wel eens zwaar, maar nu profiteren we van hun in spanningen." Het is te horen aan de manier waar op ze praten. Of eigenlijk, het is niet te horen. Hun manier van praten verschilt nauwelijks van de manier waarop horenden praten. Eric en Martin Brugman komen uit in het enkel- en dubbelspel, waarin ze een logisch koppel vormen. In de dubbel haalden ze vier jaar geleden, in Rome, brons. Eric won toen in de mixed zilver. „Er ontbreekt dus een medaille in mijn verzameling. Die in de single." De kans op een me daille is sterk afhankelijk van de lo ting. „Er zijn twee absolute toppers, die in het profcircuit ook een aardig balletje mee slaan. Zij zijn de ge doodverfde een en twee. Die gasten kom ik in het beginstadium dus lie ver niet tegen." De coach van de Brugmannen is de O egstgeestenaar Jack Manuputty. „Een maand of twee geleden kwam ik via via met hen in aanraking. Op voorwaarde dat het klikte tussen ons leek het me wel interessant." En, het klikte. „Ja, ik vind het prima jongens om mee te werken. Leergie rig, hardwerkend, bloedfanatiek en op z'n tijd in voor een geintje." Manuputty vindt het niveau van de broers 'zeer behoorlijk'. „Eric heeft net wat meer talent, hij zit op ni- veau-3, Martin haalt niveau-5. Heel knap, als je bedenkt dat hij niet zo lang geleden erg veel last heeft ge had van een hernia. Dat ik door hen nu zo'n mooie reis naar Melbourne kan maken, zie ik als beloning voor al die jaren dat ik dag in dag uit aan tenpis heb besteed. Het is hoe dan ook een geweldige ervaring." Andersom loopt de combinatie ook goed, zegt Manuputty voorafgaand aan de dagelijkse training in de Sas- senheimse Klinkenberghal. „Wat in deze samenwerking heel goed werkt is dat mijn coaching voor het groot ste deel non-verbaal is. Uit mijn ex pressie, of mijn houding, leiden mijn pupillen af wat ik van ze wil. Als coach zeg ik tijdens de wedstrij den trouwens bijna nooit iets." Ook Eric en Martin zijn stil tijdens de wedstrijden, op de 'een-twee- drie's' na dan. Erie: „Het hoorappa raat moet verplicht uit, dus we ho ren sowieso niets. We communice ren met liplezen, zonder geluid. Als broers kennen we elkaar door en door en we weten van elk gebaar wat de ander daar mee bedoelt." Martin:Als broers kun je ook heel fel tegen elkaar zijn. Het emotionele aspect kan een heel grote rol spelen Twintigste spelen voor doven en slechthorenden In het Australische Melbourne worden van 5 januari tot en met 16 januari de Deaflympics gehouden, de Olympische Spelen voor doven en slechthorenden. Het is de twintigste editie van het evenement, dat vier jaar geleden in Rome plaatshad. In Melbourne doet een recordaantal van 3500 atleten en begeleiders mee aan vijftien verschillende onder delen. Nederlandse deelnemers komen uit in voetbal, bowling, schieten, tafeltennis, badminton en tennis. Uit de regio komen bowler Joost Duivenvoorden (Noordwijkerhout), tennisser Erie Brugman (Voor hout) en de voetballers Rolf van der Raadt (Noordwij kerhout), Ad van Dongen (Noordwijkerhout) en Mike van der Staal (Sassenheim). Tot het begeleidingsteam behoren Oegstgeestenaar Jack Manuputty (tennis) en voetbalcoach Marcel van Duijvenvoorden (Katwijk). De Deaflympics zijn te volgen op www.dovensport.net/deaflympics. De tennissers Eric en Martin Brugman hebben een weblog: www.tennis2deaflympics.web-log.nl en een beetje kibbelen groeit somsit wel eens heel snel uit tot een con- flict, waar wij meestal snel weer uitn zijn. Het mooist is dan als de tegeno stander zich er mee bemoeit en zic£ uit zijn spel laat halen." in Niet kunnen horen, maakt van tenji nis een heel ander spel, legt Manu-gi putty uit: „Door me te verplaatsenp in Eric en Martin weet ik dat geluidtt essentieel is voor het spel. Hoe valto de bal op het racket van je tegen- je' stander? Hoe slaat hij de bal en a; welk effect geeft hij mee? Zij moe-1 ten het zonder al die informatie doen." „Omdat we dat niet horen en alleeP zien, zijn we eigenlijk telkens een fractie te laat", vult Erie aan. „Daai leer je wel mee omgaan, maar je compenseert dat gemis natuurlijk nooit volledig. Dat merk je vooral bij een misslag of bij een netbal. Het ritme valt dan weg en je staat meestal op het verkeerde been." Maar toch is tennis goed te doen. „De beste dove speler heeft ooit k 860ste gestaan op de ATP-lijst. Dan kun je echt wel een potje tennisser* hoor", zegt Martin. 81 Maai' wat de gebroeders Brugman fe op de baan presteren, mag er ook di zijn. Al zeggen ze het zelf: „Wat weir doen op de tennisbaan vergelijken ai we wel eens met ballet. Wat ballet-jk dansers doen is expressief, je be- e< grijpt wat ze uitbeelden zonder datat je de muziek hoort. Om onze bewe» gingen te harmoniseren moeten w~ het ook doen zonder geluid. Ook zonder geluid maken we ritme op i de baan." Gerard Baas VOORHOUT, 18.30 UUR Het is een komen en gaan van klanten in de snackbar. Voor twee 'zondagen' na elkaar eten inslaan is voor velen kennelijk een te grote opgave. 'Patatje dan maar doen?' 'Laten we maar een patatje doen'. Alleen je moet er wel even op wachten, want ze kunnen niet heksen, de pa tatbakkers. De snackbar is wit betegeld, heeft een paar zitjes en een harde, lange bank langs de kant. En natuurlijk de glazen toonbank waar ze keurig in het gelid liggen te pronken: de bleke frikadellen, kroketten, bamischijven en mexicano's. 'Mamma, wat is een vi-an-del?', leest een mannetje van een jaar of acht vanaf een papier aan de toonbank waarop re clame wordt gemaakt voor de snack. "Weet ik veel? Mis schien een kleine frikadel of zo. Wat maakt mij dat nou uit?', antwoordt de moeder chagrijnig. Morgen moet ze weer aan de slag. Een dertiger kijkt, in afwachting van zijn patat, even ver veeld in de zondagskrant. Hij knikt naar het bericht dat hij zojuist heeft gelezen. 'De 20 miljoen in de Staatsloterij is gevallen in Brabant. Ze weten nog niet bij wie', zegt hij te gen zijn maat naast hem. 'Het zal je gebeuren, hé. Twintig miljoen! Ik zou er wel raad mee weten. Weet je wat ik zou doen? Ik kapte vandaag nog met werken. En dan kocht ik ergens een groot huis met een flinke lap grond erbij en dan ging ik lekker daar een beetje hobbyen. In de tuin romme len. Paar leuke beestjes erbij: paarden, kippen, schapen. Want je moet natuurlijk wel wat om handen hebben, an ders word je gek'. 'Ik zou om te beginnen een miljoen naar die ellende in Azi^ overmaken', reageert zijn vriend. 'Dan hou je er 19 over en^, da's ook zat. Belachelijke prijs trouwens, laat ze lekker la twintig mensen gelukkig maken met een miljoen'. Maar M daar is de eerste het niet mee eens. 'Hoe hoger de hoofd- Ja prijs, hoe meer loten er worden gekocht. Zo werkt het nu g, eenmaal, jongen. En één of twintig hoofdprijzen maakt oc geen kloot uit. Je wint 'm toch niet.' er 'Uw bestelling is klaar, meneer', komt de patatbakker tus- ?a senbeide. De mannen lopen weg. Buiten motregent het en, rukt de wind aan de plastic zak met frieten. "Wat een tyfus-; weer! Gauw naar huis.' Paul de Vlieger

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12