LEIDE Waar zijn in Leiden de sporen 3, 6 en 7? Revalidatie-afdeling voor longpatiënten 'Kramen moeten opnieuw geschilderd' REGIO Politie treedt strenger op tegen zwerfvuil Voorlopig vier bedden gereserveerd in Rijnlands Revalidatie Centrum CDA wil opheldering over procedure rond sloopvergunning Dingjan-pand Lees nu Leidscli Dagblad in de ochtend en ontvang' de eerste 2 weken gratis! tfja, ik neem een vast kwartaalabonne ontvang de eerste 2 weken gratis! Naar Melbourne roor medaille op )eaflympics I Villa Joep tegen eeldzame vorm ran kinderkanker renes niet 'gegaan Mn/regio - In de brand erregio Hollands Midden - fweg van Duin- en Bollen- »ek tot Gouda - zijn gister- tldag om twaalf uur de sire- I van het waarschuwings- en ^meringssysteem niet afge- |n. Dit kwam door de verhui- g van de brandweer- en am- jancemeldkamer aan de oimeerlaan naar de nieuwe fieenschappelijke meldka- r aan de Rooseveltstraat in den. Volgens een voorlichter jft het één keer niet testen l de sirenes geen gevolgen )r de betrouwbaarheid van sirenenetwerk. „De sirenes rken gewoon. Als dat nodig unnen we ze in werking zet- 1." De brandweer gaat ervan dat de sirenes volgende nd, maandag 7 februari om 0 uur, gewoon weer te ho- fzijn. Ijeenkomst over ir in buitenland jen - Jongeren uit de Leidse 'jio die een jaar in een buiten- (ds gastgezin willen verblij- kunnen zaterdag 29 janua- [en voorlichtingsbijeenkomst wonen van Youth for Under- pding International Exchan- ~TU). Sinds 1951 organi- t YFU uitwisselingen voor Jgeren van 15 tot en met 21 h. Jaarlijks plaatst de non- ftfitorganisatie zo'n 250 jon ken in een buitenlands gast rin. Zij gaan daar ook naar jiool. Het hoofddoel is dat Jgeren leren nadenken over n eigen cultuur en over die h het ontvangende land. De :enkomst is in het Lipsiusge- iw van de Universiteit Lei- i, Cleveringaplaats 1. Ann s' 14.00 uur. lids zen-klooster udt open dag iden - Demonstraties Japans litspelen, meditatief zwaard- fchten, Tai Chi en zenmedita- *1 staan zondag op het pro- tmma tijdens een open dag p het boeddhistisch zen dster Suiren-Li aan de Hoge- -pjerd. De activiteiten beginnen n 10.00 uur met een open les ïditatie. Bezoekers zijn tot .00 uur welkom. De open les- i kosten 1,50 euro. Het zen- itrum staat aan de Hoge- lerd 162. dinsdag 4 januari 2005 leiden - De politie Hollands Midden gaat strenger optre den tegen 'milieuovertredin gen', zoals het achterlaten van zwerfvuil of het vissen zonder vergunning. „We willen een beetje af van de 'alles moet kunnen mentaliteit'. Als een wijk vies is, is het gevoel van onveiligheid van bewoners vaak ook groter", zegt Peije de Meij, commissaris van de po litie in Leiden en Voorscho ten. De politie op straat zal eerder bekeuringen uitdelen, bij voorbeeld aan stropers, tegen illegaal vuurwerk, het ondes kundig verwijderen van as best, het illegaal uitrijden van mest of het gebruik van ver boden bestrijdingsmiddelen. Ook bij illegale bouwwerken of illegale slootdempingen grijpt de politie eerder in. „We leven in Hollands Mid den in een vol gebied dus is het zaak dat iedereen zich aan de regels houdt", aldus De Meij. Voor zwaardere overtredin gen zijn speciale milieu- handhavingsteams ingesteld. Die pakken bijvoorbeeld overtredingen door bedrijven aan, in samenwerking met ge meenten en justitie. Samen met de politie Haaglanden wil de politie Hollands Midden onderzoek doen naar grote milieuzaken, zoals het illegaal transport en het dumpen van vuil of chemisch afval. „Want dit soort delicten is voor de overtreders nog steeds zeer lucratief', aldus De Meij. Burgemeester en Wethouders Leiden zijn kwesties die als een eeu- g vraagteken boven de stad ngen. Is de Leidse bevolking pt zo dom? Wie kiest de liedjes ni het carillon uit? Kun je het chtenwater drinken? De ru- lek Leidse Kwesties biedt een "nwoord op vragen die elke Lei- inaar zich wel eens stelt. Afle- iring 54: waarom heeft het sta in Leiden Centraal geen spoor 16 en 7? de boeken van Harry Potter as het voor de Hogwarts-stu- fcnten zaak om in Londen op Brron '9 driekwart' te komen, laar London Liverpool Street ïn perron te veel heeft, heeft Biden Centraal er drie te wei- s)tig. Reizigers staan te kleumen p de perrons 1 en 2, op 4 en 5, p 8 en 9. Maar de perrons 3,6 0 7 zijn kwijt. let antwoord op deze kwestie m;'verbazend simpel. De per- il(ipns zijn vernoemd naar de Poren waaraan ze liggen, zeipoor 3 loopt niet langs een Jrron. Datzelfde geldt voor 6 7: daarover razen de Thalys- en alle andere treinen voor Tussen de perrons vier en twee ligt spoor drie, waar treinen overheen razen die niet in Leiden stoppen. Archieffoto: Henk Bouwman bij, die menen dat Leiden niet belangrijk genoeg is om te stop pen. Ook vanaf spoor 10, hele maal achterin, kun je niet uit stappen. Dat geldt voor veel Nederlandse stations. Amsterdam mist de perrons 6, 9 en 12. Toch klopt er iets niet. Zo heeft Dordrecht een perron 20 en Nijmegen zelfs een perron 35. Zoveel spo ren lopen er helemaal niet door het station. En in Utrecht liggen spoor 5 en spoor 7 aan weers zijden van perron 2. Dan is Lei den nog overzichtelijk. Leidenaars of Leidenaren? Zelf zeggen ze 'Leidenaars', an dere Nederlanders noemen ze 'Leidenaren'. Geen van beiden heeft het fout. Volgens de offici ële spelling mogen inwonersna men die eindigen op -aar op deze twee manieren gespeld worden. Nu is het wel zo, dat in België de vorm die eindigt op -aars gebruikelijk is en in Ne derland de vorm op -aren. We zeggen immers Delftenaren en Utrechtenaren. Belgen zeggen Antwerpenaars en Brusselaars. Waarom doen de Leidenaars het dan op de Belgische ma nier? Dit is volgens de lexicoloog en specialist in het Leids Hans Heestermans te wijten aan de Vlaamse invloeden. Tijdens de tachtigjarige oorlog vluchtten vooral West-Vlamingen en een kleine groep Hugenoten naar Leiden. Zij maakten samen 35 procent uit van de Leidse be volking. Volgens Heestermans is zelfs een heel West-Vlaams dorp gemigreerd naar de Sleu telstad. Doordat een derde van de Leidenaars uit het zuiden af komstig was, zijn meerdere uit drukkingen die je normaal niet in 'Holland' hoort, het Leids binnengeslopen. Naast Leide naars, waar anderen Leidena ren zeggen, vraagt een Leide- naar op de markt om makreels in de plaats van makrelen. Hui len is brielen, zoals ze dat in West-Vlaanderen zeiden. 'Bij iemand in de permetage' zitten, is familie zijn, en dat komt van het verbasterde Franse woord parentage', dat verwantschap betekent. Heestermans zegt ook dat in heel Nederland mensen de uitdrukking 'gek' gebruiken, maar de Leidse en de Vlaamse bevolking noemt zo iemand 'zot'. Silvan Schoonhoven Dafne Dubois Zelf een kwestie indienen? Mail naar re dactie.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. door Rody van der Pols leiden - Het Rijnlands Revalida tie Centrum in Leiden biedt als eerste in de regio de mogelijk heid van klinische revalidatie voor longpatiënten. De behande ling is bedoeld voor mensen die door een longaandoening te weinig energie hebben om voortdurend tussen hun huis en de polikliniek op en neer te rei zen. Na een opname van onge veer twee maanden moeten de patiënten voldoende aange sterkt zijn om aan het poliklini sche programma mee te doen. De eerste patiënt van de nieu we klinische afdeling werd gis teren verwelkomd. W. Willemse uit Leiden lijdt aan longemfy seem, een aandoening waar door iedere ademteug buiten gewoon veel energie kost. Een poliklinische revalidatie, waar bij de patiënt een paar keer per week naar de kliniek gaat, is om die reden voor haar veel te in spannend. „Tegen de tijd dat ik met de taxi bij het revalidatie centrum was gearriveerd, was ik te moe om nog iets te doen. Dan kon ik in feite alweer naar huis toe." Het is voor deze patiënten dat de mogelijkheid van klinische revalidatie in het leven is geroe pen. Daarbij wordt de patiënt 24 uur per dag in de gaten ge houden. „Ik verwacht er heel veel van", zegt Willemse vanuit haar 'ziekbed'. „Ik hoop hier weer voldoende aan te sterken om zaken op eigen kracht te kunnen ondernemen." Daartoe krijgen de patiënten De eerste longpatiënt, mevrouw Willemse, arriveerde gisteren in het Rijnlands Revalidatie Centrum. Foto: Henk Bouwman een behandelprogramma waar in het opbouwen van conditie een belangrijke rol speelt. In een sportruimte krijgen de pa tiënten krachttraining en wer ken ze op speciale hometrai ners aan hun uithoudingsver mogen. Dat alles gebeurt onder het toeziend oog van gespecia liseerde fysiotherapeuten. „Zij weten van iedere patiënt pre cies hoeveel inspanning hij of zij verantwoord kan verrich ten", zegt longarts Jannie Ab- bink. Daarnaast leert de patiënt ook verantwoord om te gaan met zijn beperkte hoeveelheid ener gie, vertelt Abbink. „Veel van deze mensen lopen te hard van stapel, waardoor het mis gaat. Daarom moeten ze hun energie leren doseren. Zo zie je dat mensen aan het koken slaan, maar daarna te moe zijn om nog te eten. Daarom moeten ze leren om rustpauzes in te las sen en hun tempo bij te stellen. Daar gaat het om. Op die ma nier leren ze alle dagelijkse acti viteiten te ondernemen, zoals wassen, aankleden, koken, eten, noem maar op." Ondanks de relatief hoge kos ten van opname in een revali datiecentrum ten opzichte van een poliklinische behandeling zijn zorgverzekeraars toch be reid om hiervoor in de buidel te tasten, zegt Abbink. „Ook de verzekeraars hebben daar be lang bij. Als je deze mensen niet goed behandelt, kosten ze op termijn alleen nog maar meer geld." Vooralsnog zijn er vier bedden gereserveerd voor de klinische longrevalidatie. Volgens Abbink is dat voorlopig voldoende. Zij verwacht niet dat het op de kor te termijn storm zal lopen. In de toekomst zal dat wel anders zijn. De prognose is dat het aantal longpatiënten in de toekomst alleen maar zal toenemen. „Ge baseerd op het rookgedrag van mensen wordt rond 2020 de grootste piek verwacht", aldus Abbink. Het Rijnlands Revalidatie Cen trum is sinds anderhalf jaar aan de Wassenaarseweg in Leiden gevestigd. Naast longrevalidatie heeft het centrum ook kinder en hartrevalidatie, neurologie, traumatologie en orthopedie in huis. In totaal heeft het Rijn lands Revalidatie Centrum veertig opnameplaatsen en een polikliniek. Rode verf is niet zichtbaar genoeg, vindt D66 Mijn wereld, mijn krant. LeidschCfc Dagblad reflecteert nauwelijks, waar door de kramen nog steeds een gevaar vormen voor de argeloze fietser. Dat stelt de D66-fractie, die vindt dat de kramen op nieuw onder handen moeten worden genomen. D66-raadslid Peter Bootsma komt tot die conclusie nadat hij na zonsondergang een rondje langs de kramen heeft gemaakt met een 'onpartijdig deskundi ge op verfgebied'. „Als je met een zaklamp eerst op een fiets- reflector schijnt en vervolgens op de verf, dan zie je heel goed het verschil: die reflector blik kert duidelijk, terwijl je die marktkraam nauwelijks ziet." Daarmee neemt Bootsma geen genoegen. Het raadslid heeft daarom het college gevraagd om in overleg te treden met marktkramenverhuurder Ton Verschoor. Wat hem betreft worden de kramen opnieuw ge schilderd, ditmaal wél met een reflecterende verf. „Als je het dan toch doet, moet het ook goed gebeuren", vindt Boots ma. De discussie over de marktkra men brandde los na een artikel in deze krant waarin werd ge rept over 'gevaarlijke' frames. De uitsteeksels zitten op een krappe twee meter boven het wegdek, waardoor de meeste voetgangers er zonder gevaar onderdoor lopen, maar fietsers het risico lopen zich lelijk te be zeren. Dit leidde tot vragen van Bootsma, waarna wethouder Geertsema (WD) contact op nam met Verschoor. Deze be schilderde vorige week de uit steeksels met rode verf. Dat de rode verf nog niet vol doende reflecteert, bestrijdt Verschoor met kracht. „Ik ben naar een speciale winkel ge weest, die mij deze verf heeft aangeraden." Sowieso vindt de marktkramenverhuurder de maatregel weinig effectief. „Die verf reflecteert pas als er licht op schijnt. En aangezien de koplamp van een fiets naar be neden is gericht, kun je die fra mes zwart, wit of purperblauw schilderen: je ziet toch niets." Om er zuchtend aan toe te voe gen: „Maar ja, als ze nu een an dere verf willen, dan doe ik dat maar weer." Wel verbaast Verschoor zich LEIDSE KWESTIES over het gratis advies van de verfexpert van D66. Die stelt dat het frame geschuurd moet wor den alvorens de verf wordt aan gebracht. „Dit is gegalvaniseerd metaal. Dat gaat onmiddellijk roesten als je het schuurt. Die marktkooplui vinden die verf al idioot. Maar als er straks ook nog allemaal roestplekken op de kramen zitten, nou dan zijn ze helemaal niet blij." Volgens Bootsma komt reflecte rende verf de veiligheid echter wel degelijk ten goede. Want dat de uitsteeksels gevaarlijk zijn, staat voor hem buiten kijf. „Üc heb verscheidene e-mailtjes ontvangen van mensen die zeg gen dat ze de littekens op hun hoofd kunnen laten zien. En die hebben ze allemaal overgehou den aan botsingen met die kra men." Om Verschoor tegemoet te ko men, zegt Bootsma zelf ook de handen uit de mouwen te wil len steken. „Als er nu goede verf wordt gekozen, wil ik ook best een middagje met de kwast in'de weer." Verschoor zegt van die aanbieding zeker gebruik te maken. door Timoteus Waarsenburg leiden - Waar tot voor kort het oude pand van wasserij Ding jan stond, op de hoek van de Hoge Rijndijk en de Zoeter- woudsesingel, liggen nu twee bergen puin. Het gebouw is op verzoek van de gemeente door eigenaar Jan Verbaan gesloopt. Maar de aanvraag voor de sloopvergunning wordt pas de ze week gepubliceerd in de stadskrant. Het CDA wil daar om opheldering van het college van burgemeester en wethou ders. De christen-democraten willen vooral weten of het zomaar kan dat de gemeente mondeling vergunmngen afgeeft. „Waar om is dit gebeurd? En op grond van welke bevoegdheid?" En, zo vraagt het CDA zich af, „welk spoedeisend belang was hier gediend?" Want belanghebben den zijn door deze werkwijze niet in de gelegenheid gesteld om bezwaar tegen de sloop te maken. Hoewel de sloopvergunning formeel dus nog niet is afgege ven, gaf de burgemeester vlak voor kerst toestemming aan Verbaan om het pand weg te lk betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) Bank-g-irorekoningnuiniiier* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leldsrh Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar of bel 0800 -1711 (gratis» E-mail. Iezers8ervice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgogevons in do colofon van do krant vindt u nadere informatie door Rody van der Pols leiden - De rode verf die de Leidse marktkramen in het donker beter zichtbaar moet maken, is niet effectief. De verf I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch tëÊi Dagblad halen. Sterker, de gemeente wilde zelf graag dat het brand gevaarlijke gebouw voor de jaarwisseling weg zou zijn. Ver baan: „Het heeft me nog be hoorlijk wat moeite gekost om iemand in de bouwwereld te vinden die tussen kerst en oud en nieuw aan de slag wilde. Maar uiteindelijk is het gelukt. Ik heb me dus van mijn kant aan de afspraak gehouden. Maar strikt genomen zou de ge meente nog moeilijk kunnen doen, omdat het pand nu weg is zonder formele vergunning." Volgens een woordvoerder houdt ook de gemeente zich aan haar belofte. „De heer Ver baan hoeft zich geen zorgen te maken dat hij problemen krijgt. Deze week wordt de vergun ningaanvraag gepubliceerd én afgegeven. Dat is zo met hem afgesproken." En dat is precies wat het CDA tegen de borst stuit. „Procedures en regels moeten voor iedereen gelijk zijn en dus ook voor de ge meente." De receptie van het gemeentebestuur zal plaatsvinden op maandag 10 januari a.s. van 20.30 tot 22.30 uur in de Pieterskerk (ingang Noord). Eenieder is van harte welkom! Tijdens de receptie wordt gecollecteerd voor de getroffen landen in Azië. Na verdubbeling van het bedrag zal de gemeente het geld overmaken op giro 555 van de gezamenlijke hulporganisaties. Mede namens de gemeenteraad wensen wij u een heel voorspoedig 2005 toe! (advertentie) Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11