KPN mag nog niet op kabelnet UPC ECONOMIE De winterschilder, ook voor buiten Tolheffing vrachtwagens rustig van start Wellink: Consument moet wakker worden Turkse toetreding Toezichthouder Opta weigert toegang Minder doden door vliegongelukken Miljoen keer meer waard Reisgids moet pubfikatie rectificeren bird in ince m - De rechtbank in m heeft surseance ian luchtvaartmaat- Dutchbird. Dutchbird r weten uitstel van be- i te vragen, omdat ge- met een potentiële fi- 'aren mislukt. Volgens voerder van Dutch- er nog steeds ge- een oplossing voor an vertrekt ereldbank -James Wol- rertrekt later dit jaar ent van de Wereld- heeft de topman zon- ;d in een interview nerikaanse televisie- 3C. „Ik heb tien jaar dat is wel genoeg, Traditiegetrouw komt van de Wereldbank Verenigde Staten en Internationaal Mo- (IMF) uit Europa, op om de be van bei- gevestigde, en te wijzigen. verhindert thuiszorg in - De fusie tussen de n Groningse thuiszor- ities Icare en Thuis- ïingen is door de Ne- Mededingingsautori- tegengehouden. In :r vorig jaar maakten uiszorgorganisaties imen te willen gaan. zou met afstand de huiszorgorganisatie rland ontstaan: Thuis- pane, met 24.000 me- s. De NMa maakte dit bekend ernstige be- gen de fusie te heb- oncurrentie op de thuiszorg zou in gro an Nederland wegval- om vindt de NMa na zoek noodzakelijk 11 koopt rzekeraar Aegon koopt voor n dollar de op Bermu- igde herverzekeraar eferred Re. De eige- Amerikaanse Global Holdings, krijgt het aandelen uitbetaald, e aantal aandelen Aegon de transactie ïoet nog worden vast en van de voorwaar de betaling is dat de de koers van het aan- n gedurende een be- riode niet meer dan it afwijkt van de slot- >9 december. Die roeg 10,09 euro. De moet nog de goed- rijgen van de autori- de aandeelhouders. rd van de gang gered 3 Card, de grootste rtmaatschappij van ea, is van de onder- d. Vorig jaar novem- de onderneming on- stoppen met het vul- aar geldautomaten, problemen veroor- e schuldeisers ver- -G Card voor omgere- miljoen euro nieuw Dat is minder dan oor- jk de bedoeling was, mderneming is inmid- gaan draaien. Als LG Ir helemaal op orde is, een koper voor ge- onderneming had niljoen kaarthouders, eenderde van de eaanse bevolking. erkoopt Venetië et aangeslagen Itali- -t-concem wil in zijn om de financiën op _rengen ook geld bin- i met de verkoop van _d goed. De onderne- coopt het grootste deel in Venetië aan ur van die stad, aldus krant La Repubbli- rkoop levert ongeveer n euro op. Fiat kreeg rische paleis aan de ande achttien jaar ge landen. Sindsdien zijn osities gehouden, die :even miljoen bezoe- maandag 3januari2005 iken: Groter ig in Israël lm - Bierbrouwer Hei- et mee in een nieuw iten bier- en frisdran- fern in Israël. De Am- e brouwer krijgt 40 aïan de aandelen in het "BI neemt het reste- procentsbelang in de chappelijke onderne- I gaat al zijn activitei- nieuwe concern on- en. Naast bier levert lanken, vruchtensap- linkwater. Heinekens Iti de bieromzet in Isra- "cent. den haag/anp - KPN krijgt voor- lopig geen toegang tot het ka- beinetwerk van UPC. Dat heeft Opta bepaald. Volgens de tele- comtoezichthouder voldoet KPN op dit moment niet aan de gel dende voorwaarden voor toe gang- KPN wil zijn abonnees vanaf 1 februari radio- en tv-program- ma's aanbieden via de netwer ken van de kabelbedrijven. Om dat UPC niet zou willen mee werken, vroeg het telecombe- drijf Opta uitspraak te doen in het geschil. Maar volgens Opta is niet duidelijk of er wel echt sprake is van een geschil tussen KPN en UPC omdat partijen niet voldoende hebben onder handeld. KPN beriep zich op een artikel uit de oude Telecommunicatie wet. Op basis van dit artikel kan doorgifte via de kabel worden gevraagd, maar dan moet wel duidelijk worden aangegeven om welke programma's het gaat. Dat heeft KPN nagelaten, aldus de toezichthouder. Aan een inhoudelijke toets is Opta dan ook niet toegekomen. KPN bestudeert de uitspraak en beraadt zich op volgende stap pen. Het telecombedrijf houdt hoe dan ook 'voluit' vast aan zijn plannen om via de kabel digitale radio- en tv-program- ma's door te geven, zei een KPN-woordvoerder. Het tele combedrijf zegt ook in gesprek te zijn met andere kabelbedrij ven, zoals Essent en Casema. „De sector is natuurlijk niet happig om toegang te verlenen tot de netwerken", aldus de woordvoerder. Het betreffende artikel uit de oude telecommunicatiewet blijft naar verwachting tot de zomer van 2005 van kracht. Dan komt er nieuwe wet- en re gelgeving, waarop KPN en an dere gegadigheden zich eventu eel kunnen beroepen. rijswijk/anp - In 2004 heeft het aantal doden door ongevallen met passagiersvliegtuigen een laagterecord bereikt. Bij 26 on gelukken met toestellen voor meer dan veertien passagiers vielen 425 doden. Afrika is het onveiligste gebied, meldde Aviation Safety Network (ASN) zaterdag. ASN is een in 1996 door de Nederlander Harro Ranter opgezette onafhankelij ke organisatie die zich bezig houdt met statistieken over de veiligheid van het luchtverkeer. Het op een na veiligste jaar tot dusver was 1955. Toen vielen 572 doden. Als het gaat om het aantal ongevallen, scoorde al leen 2003 met 25 ongevallen beter dan vorig jaar. De daling van het aantal ongevallen is volgens ASN in lijn met de neerwaartse trend die in 1989 begon. Hoewel 2004 een zeer veilig luchtvaart jaar was, is er volgens ASN reden tot zorg over Afrika. Opnieuw gebeurden op dat continent de meeste ongeluk ken. Van alle ongevallen vond 27 procent plaats in Afrika, ter wijl in dat gebied maai- 3 pro cent van het totale aantal vluchten in de wereld vertrekt. De afgelopen tien jaar is het aantal luchtvaartongevallen in Afrika alleen maar toegenomen, aldus ASN. In Noord- en Zuid-Amerika daalde het aantal fatale vlieg tuigongelukken de afgelopen jaren. In Europa gebeurde vorig jaar maar één ongeluk met een passagiersvliegtuig voor meer dan veertien inzittenden. Een andere zorg zijn volgens ASN ongevallen met vrachtvliegtui gen. De helft van alle ongeval len (dertien) betreft dit soort toestellen. ankara - Turkije is het nieuwe jaar begonnen met een nieuwe munteenheid. Op de Nieuwe Turkse Lira biljetten staan nu zes nullen minder dan in 2004. Ze zijn dus een miljoen keer meer waard. Tot het eind van het jaar blijven de oude biljetten in omloop. De prijzen worden in de overgangsperiode aangegeven in oude en nieuwe lira. De waarde van de oude munteenheid was door jarenlange hoge inflatie ver schrompeld. Veel Turken wisselden hun salaris snel in voor euro's of dollars om het pas weer in lira om te zetten als zij het nodig hadden. Foto: Reuters Problemen op de Duitse snelwegen pas vandaag verwacht door Wierd Duk berliin - Met zestien maanden vertraging is dit weekeinde, op 1 januari, in Duitsland de omstre den tolheffing voor vrachtwag- enverkeer op snelwegen inge gaan. Vooralsnog bleven de ge vreesde chaotische toestanden uit. De echte test volgt echter pas vandaag. Er was dit weekend maar wei nig vrachtverkeer op de Duitse snelwegen. Op zon- en feestda gen is er een rijverbod voor vrachtwagens, uitgezonderd het transport van bederfelijke goederen. Op de eerste dagen van de tolheffing, die ook geldt voor Nederlandse transpor teurs, verdiende de Duitse staat 2 miljoen euro. Minister van verkeer, Manfred Stolpe (SPD), was tevreden. Meer dan vijf honderd zwartrijders werden gesignaleerd. Deze bedrijven staan boetes variërend in hoog te van 75 tot, bij herhaling, 20 duizend euro te wachten. De Duitse autoriteiten en de beheerder van het tolsysteem, Toll Collect, waren in de afgelo pen maanden ruziënd over straat gegaan omdat Toll Col lect, een samenwerkingsver band van Deutsche Telekom en DaimlerChrysler, er niet in slaagde het satelliet gestuurde tolsysteem sluitend te maken. Telkens doken nieuwe proble men op in het als 'revolutionai re technologie^omschreven sys teem. Nederlandse vervoerders beklaagden zich er vooral over dat de verplichte inbouwkast- jes, de OBU's (on board units) niet op tijd werden geleverd. Vrachtwagens met een gewicht vanaf 12 ton betalen tussen de negen en veertien eurècent tol per kilometer op het Duitse snelwegennet, dat 12.000 kilo meter omvat. Voor de 800 kilo meter van Hamburg naar Mün- Een Nederlandse vrachtwagenchauffeur verdiept zich in de werking van de apparaten voor tolkaartjes aan de Nederlands-Duitse grens bij De Lutte. Gemiddeld moet er 12,4 cent per kilometer worden betaald. Foto: ANP/Vincent Jannink chen komt dit bijvoorbeeld neer op ongeveer honderd euro aan belasting. ADAC, de Duitse zusterorgani satie van de ANWB, heeft ge waarschuwd voor vertragingen bij grensovergangen met veel vrachtverkeer, zoals Enschede, Oldenzaal/De Lutte, Goch, Venlo, Straatsburg en ten zui den van München. Ook bij de op- en afritten naar veelbe zochte tankstations en op we gen die parallel lopen aan de 'Autobahn' kan het hectisch worden, aldus ADAC. Er zijn tot nu toe 320.000 tolkastjes ingebouwd in vracht wagens, terwijl volgens de AD AC vqor een vlekkeloze start was uitgegaan van 500.000 OBU's. Daardoor zijn veel vrachtauto's de komende tijd nog aangewezen op handmati ge boeking via betaalterminals en internet. Toll Collect zal op vijftig ver keersknooppunten, waar over last en files dreigen, detailkaar ten uitreiken, die vrachtwagen chauffeurs de weg wijzen naar alternatieve betaalterminals. Daarmee hoopt het bedrijf knelpunten om de grote steden en bij grensovergangen te ont lasten. Op de plaatsen waar het risico op dichtslibben het grootst is, zet Toll Collect extra mensen in. Daarnaast staan bij de be taalterminals op parkeerplaat sen en bij tankstations vijfdui zend medewerkers, die chauf feurs helpen bij het invoeren van gegevens. De afgelopen we ken hebben deze 'Mauthelfer' al tienduizenden truckers voor af geïnstrueerd. Buitenlandse chauffeurs kun nen al voor de grensoversteek, bij tankstations en chauffeurs cafés een Maut boeken en daar na zonder oponthoud doorrij den. De Duitse overheid incas seert via het Mautsysteem jaar lijks 3 miljard euro. Hiervan moet, volgens minister Stolpe 2,6 miljard worden aangewend voor investeringen in de Duitse infrastructuur. ECONOMIE WIJZER hilversum/anp - De president N. Wellink van De Nederland- sche Bank (DNB) bepleitte gis teren „een realistische kijk" op de economie van 2005. „Het is waar dat het wat betreft de reële inkomensontwikkeling niet een goed jaar wordt, maar de pensioenen worden weer op orde gebracht. Het geld gaat niet in een diepe put, maar komt weer bij de mensen te rug", aldus Wellink in een in terview met het Radio 1-jour naal. „De consument moet wakker worden", stelde de DNB-presi- dent. Hij verwacht dat dit jaar de economie beter zal draaien dan in 2004. Vooral dankzij de toegenomen wereldhandel, waardoor de groei in Nederland begint bij de export. „Het door spoelen" naar andere delen van de Nederlandse economie zal volgens Wellink wat trager gaan door een gebrek aan vertrou wen en onzekerheid bij de con sument om geld uit te geven. Volgens de DNB-president pikt de consument momenteel al leen het slechte nieuws op. Hij wees onder meer op de vergrij zing, ingrepen van het kabinet in de vut- en prepensioenrege lingen, dalende nettolonen, de stijgende woonlasten en kosten voor zorg. „Kijk naar twee kanten van de munt", betoogde Wellink. Vol gens hem vergeet de consu ment al gauw dat hij bij andere uitgaven weer goedkoper uit is, bijvoorbeeld door „alles wat uit Azië komt". Met de vergrijzing worden mensen ook rijker en de overheid heeft volgens hem juist oplossingen geboden om pensioenvoorzieningen in stand te houden. De DNB-president riep een paar weken geleden in het tele visieprogramma Buitenhof consumenten al op meer uit te gaan geven in plaats van op te potten op hun spaarrekening. Hij zei tegenover Radio 1 dat hij daarop heel veel ingezonden brieven heeft gekregen en be nadrukte dat hij sprak over de gemiddelde Nederlander. „We zijn nog nooit zo welva rend geweest, maar we beseffen het niet. Dat komt ook omdat we zien dat het niet voor ieder een geldt", stelde de bankpresi- dent. Hij zei te beseffen dat bij voorbeeld een gehandicapte waarvan hij een brief heeft ge kregen, „het geld helemaal niet kan laten rollen". den haag/gpd - De conclusie van de Consumentenbond dat 73 procent van de Nederlandse reisbureaus slecht advies zou geven, is onvoldoende gefun deerd. Dat is de mening van de Haag se rechtbank inzake het kort ge ding, dat het vakblad Reisrevue samen met de reisbureauketen Star Travel en Reisburo Intern oord tegen de Consumenten bond had aangespannen. Naar het oordeel van de rechter heeft de Consumentenbond ten onrechte de suggestie gewekt dat reisbureaus in het alge meen slecht advies zouden ge ven, terwijl de Bond slechts reisbureaus van elf ketens heeft onderzocht. De Bond sugge reert ten onrechte dat een alge meen en landelijk onderzoek heeft plaatsgevonden, aldus de rechtbank in zijn uitspraak. De Consumentenbond moet de rectificatie plaatsen in de eerst volgende Reisgids, met een ver wijzing op de voorpagina, op straffe van een dwangsom van honderdduizend euro. Hij bestaat nog steeds: de winterschilder. De schilder die met korting in de winter het huis komt schilderen. Hoewel de term winterschilder bij menigeen wellicht nos talgische gevoelens oproept, is de schilder die aan de regeling deel neemt tegenwoordig een hightech vakman die zelfs rond het vriespunt de bui tenkant van een woning on der handen kan nemen. De regeling van de Winter schilder stamt uit de jaren vijftig, waarin het ministerie' van sociale zaken subsidie gaf op winterschilderwerk om de werkloosheid onder schilders in het wintersei zoen terug te dringen. Te genwoordig financiert de bedrijfstak zelf een even wichtiger verdeling van werk over de seizoenen. De Win- terschildersregeling wordt uitgevoerd door brancheorganisatie A O Services. „Er doen zo'n 2700 schildersbe drijven aan de regeling mee. Zij betalen daarvoor in het hoogseizoen een bijdrage", vertelt Rob Brink, voorlichter van A O Services. „Van dat geld kunnen wij in de winterperiode de premies voor de Winter schilder uitzetten." De vorige winter maak ten meer dan 15.000 particulieren daar ge bruik van. Afhankelijk van wat zij met het schildersbedrijf afspreken, ontvangen ze ie EIGEN BEURS Brenda van Dam korting meteen op de factuur of krijgen ze achteraf de premie overgemaakt. De periode waarin dit jaar met korting ge werkt wordt, loopt van 15 november 2004 tot 18 maart 2005. In deze periode kunnen particulieren, Verenigingen van Eigenaren (VvE) en ook zakelijke opdrachtgevers profiteren van een aantrekkelijker tarief. Voor particulieren en VvE's geldt een korting van dertig euro per man per dag. Voor zakelijke op drachtgevers is de korting 12,50 euro per man per dag. Voor waarde is wel dat de opdracht ten minste drie mandagen in be slag neemt. De korting voor particulieren en VvE's geldt vanaf dit seizoen niet alleen voor binnenwerk, maar ook voor buitenwerk. Technolo gische ontwikkelingen maken het namelijk al een aantal jaren mogelijk dat er ook in de kou buiten aan een pand gewerkt kan worden. Er bestaan bijvoorbeeld allerlei verfpro ducten die nog rond het vriespunt kunnen worden verwerkt. Daarnaast zijn er tech nieken om panden te beschermen tegen kou, wind en regen. „Dat kan bijvoorbeeld vooral voor Verenigingen van Eigenaren interessant zijn", legt Brink uit. „Voor een individuele woning ga je misschien niet zo snel met beschermingsmateriaal aan de slag, maar bij een appartementencomplex loont dat meer de moeite." De bedrijven die bij A O Services zijn aangesloten, zijn allemaal autonome be drijven. Er zijn geen kwaliteitseisen om aan de regeling mee te kunnen doen en er wor den ook geen standaardtarieven gehan teerd. „Je kunt dus ook niet precies zeggen wat een winterschilder kost. „Dat verschilt per opdracht en ook per bedrijf', aldus Brink. Voor bewoners van panden die meer dan vijftien jaar oud zijn, valt er ook nog btw-voordeel te behalen. Zij betalen niet het hoge tarief van negentien procent, maar het lagere tarief van zes procent. Dit heeft overigens niets met de regeling van de Winterschilder te maken, maar valt on der het overheidsbesluit om bepaalde ar beidsintensieve diensten zoals de kapper, schoen- en fietsenmaker tijdelijk onder het lagere BTW-tarief te laten vallen. Het gaat- om echt schilderwerk, zowel voor de bin nenkant als de buitenkant van de woning. Het tarief geldt niet alleen in de winterpe riode, maar het hele jaar door. Het besluit geldt in elk geval nog tot en met 31 decem ber 2005. De uitvoering en de betaling van het werk moeten ook voor die datum heb ben plaatsgevonden. Of de BTW-regeling daarna wordt voortgezet moet nog worden afgewacht. Informatie en adressen: www.winterschilder.nl Of bel met 0900 336 63 66 (tien cent per minuut) Op de valreep van het Neder landse EU-voorzitterschap heb ben premier Balkenende en mi nister Bot van buitenlandse za ken toch nog een diplomatiek en politiek succes geboekt met het besluit om in oktober 2005 onder voorwaarden de onder handelingen over het Turkse lidmaatschap van de EU te be ginnen. Lange tijd leek het erop dat het Nederlandse voorzitter schap niet verder zou komen dan een reeks van eli taire conferenties over Europese nor men en waarden en een aantal be lastingovereen komsten. Op de dag dat de kogel door kerk was, zei Balkenen de zelfs opgelucht: „Wij hebben van daag geschiedenis geschreven." Dat is zeker waar, maar de vraag is wat voor wending de Turkse toetre ding aan de Europese geschie denis zal geven. Wat mij in de gehele discussie hierover op valt, is dat dit debat slechts op het culturele, politieke en zelfs religieuze vlak gevoerd is en dat er nauwelijks serieus over de economische aspecten van het Turkse lidmaatschap op lange re termijn gediscussieerd is. (Nu is dat wellicht te veel ge vraagd voor een zo diplomatiek en politiek beladen onderwerp, dat reeds veertig jaar op de Eu ropese agenda staat.) Wat zijn de economische baten en kosten van de opname van Turkije in de Europese familie op langere termijn? Mocht Tur kije inderdaad aan de voor waarden van de EU op het ter rein van meer respect voor de mocratie en mensenrechten en een impliciete erkenning van Cyprus voldoen - waaraan ik geen moment twijfel - dan zul len de economische gevolgen over 10 a 15 jaar voor de EU in derdaad "historisch" blijken te zijn. Omdat Turkije reeds een be voorrechte handejspartner is, zullen de economische baten van meer handel beperkt zijn. Ook zal de betekenis voor de 'outsourcing' (uitbesteding) van productieprocessen die nu in de EU plaatsvinden beschei dener zijn dan menigeen ver wacht. De Turkse beroepsbe volking mag naar verhouding jonger zijn dan die in het 'oude' Europa, het gemiddelde oplei dingsniveau in Turkije is onver gelijkbaar met dat van recente toetreders als de Baltische sta ten, Hongarije. Polen, Slovenië en Tsjechië. Sylvester Eijffinger hoogleraar economie Universiteit van Tilburg Vanzelfsprekend heeft het ver grijzende Europa behoefte aan jonge, hoogopgeleide migran ten, maar die zullen vooral uit landen als China en India ko men en niet uit Turkije. De stu dies van een aantal economi sche denktanks hierover zijn helaas te eenzijdig en opper vlakkig. Daarentegen zullen de kosten van Turkse toetreding voor de EU zeer aanzienlijk blijken. Het is nog maar een paar jaar geleden dat Turkije verzeild raakte in een diepe budget taire en financiële crisis, waarbij het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) te hulp moest snel len. Hoewel het IMF de laatste ja ren over een op merkelijk herstel van de Turkse eco nomie spreekt, is de macro-econo mische stabiliteit in dat land nog niet veiliggesteld. Daarnaast is de rule of law' (respect voor de wet) in Turkije nog volstrekt onvoldoende. Bo vendien is de toetreding van Turkije met zijn ruim 70 mil joen inwoners en een bruto binnenlands product (per hoofd van de bevolking) van minder dan de helft van het ge middelde in de EU toch wel van een andere orde dan die van Bulgarije en Roemenië in 2007. Indien het nog steeds geldver slindende Europese landbouw beleid tegen die tijd niet gron dig gesaneerd is, kan Nederland zijn lol op voor wat betreft zijn netto bijdrage aande EU. Wat blijft bestaan%ljn de Euro pese structuurfondsen. Die zijn bedoeld voor de bevordering van de structurele ontwikkeling van achterbleven regio's. En daarvan zullen we er over 10 a 15 jaar een hoop hebben! Tus sen 2000 en 2006 bedragen de ze structuurfondsen al meer dan 200 miljard euro. Dat zal er ondanks de Nederlandse in spanningen zeker niet minder op worden voor de volgende perioden. Niemand heeft echt zicht op deze kosten van Turkse toetreding. Dat maakt de aan staande onderhandelingen tot een stap in het duister. Natuurlijk zullen op zeer lange termijn - denk aan enige decen nia - de economische baten groter zijn dan de kosten, maar de vraag is wanneer dat om slagpunt bereikt wordt. Zoals de grote econoom John May- nard Keynes al zei: 'In the long run we are all dead' ('Op de lange termijn zijn we allemaal lood.')

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9