Artiesten onderbreken vakantie voor tv-actie BINNENLAND J Nederland beleeft relatief rustige jaarwisseling Ook Wiegel neemt Remkes onder vuur 'Surinaamse en Antilliaanse reizigers vernederd bij drugscontroles' Cohen verwerpt plan ministerie veiligheid Marijnissen (SP) wil één links blok vormen Nagenoeg iedereen bereid mee te werken aan bijzondere show voor slachtoffers Onderkoning tegen wil en dank Jeen legitimatie? ilaar het bureau |umecen - Een Nijmeegse ac- jevoerder is zaterdag aange- louden, omdat hij weigerde ich te identificeren. Ook had man geen legitimatiebewijs j zich, terwijl dat vanaf zater- ig wel verplicht is. De actie- perder wilde tijdens de nieuw- larsreceptie van de gemeente jemonstreren tegen het uitzet- [ngsbeleid van de regering, 'olgens de politie zou een Tjandoek dat de man en zijn tienden bij zich hadden het Itzicht van andere feestvier ders belemmeren. Toen de man jjrotesteerde tegen het bevel er- pns anders te gaan staan, hield e politie hem aan omdat hij reigerde zich te identificeren, e actievoerder is tot half tien j avonds vastgehouden op het (olitiebureau. IS: recordaantal j lachtreizigers if* rRECHT - De Nederlandse b poorwegen hebben tijdens de tl ieuwjaarsnacht 11.000 men- |i >n vervoerd. Een record, aldus e NS zaterdag. In samenwer- ng met bierbrouwer Heineken I Dn het publiek gratis met de ein op het nachtnet. Vorige Isseling reisden enkele ;enden passagiers met een atis kaartje. Wie in de nacht an vrijdag op zaterdag voor ;ts met de trein wilde, moest :h via e-mail of per telefoon lelden. Vrijdag hadden zich al 1.000 liefhebbers aangemeld larop de initiatiefnemers de ichrijving stilzetten.Het ichtnet loopt tussen Rotter- i, Delft, Den Haag, Leiden, ihiphol, Amsterdam en ftrecht. Trucker schept h;ergingswerker heHYSTAD - Op de A6 bij Lelystad aa^ vrijdagmiddag een bergings- 'm irerker om het leven gekomen. n "wee getuigen van het ongeval noesten volgens een politie woordvoerder in shocktoestand laar het ziekenhuis worden ■ervoerd. De getuigen waren loor pech aan hun personen- gen op de A6 gestrand en iden hun voertuig op de Vluchtstrook gezet. De chauf- Jpfcur van een bergingsvoertuig Qras bezig de auto weg te sle- len, toen een vrachtwagen G^chter op de wagen reed. De toelian, die net achter zijn auto in jan het werk was, was op slag lo-lood. Dood vrouw niet uetevolg misdaad h^EiYSTAD - De oudere vrouw die roensdag dood werd aange- :offen aan de Neringweg in Le- pstad is niet door een misdrijf i het leven gekomen. Dat left het openbaar ministerie !faterdag bekendgemaakt, ntsoenmedewerkers van de neente troffen het levenloze kuiJchaam aan in de bosjes. On- Dferzoek van de technische re- méherche heeft uitgewezen dat ;u. let niet om een misdrijf gaat. en^oe de vrouw wel om het leven s gekomen, wil het OM uit pri- bijracy-overwegingen niet be- tendmaken. AlVD-chef hekelt traagheid politici lUswijK - S. van Hulst, hoofd ran de inlichtingendienst AIVD, leeft zich kritisch uitgelaten ivpr de opstelling van politici .iver de dreiging van moslimte- Isllhorisme. In een interview met )1RC Handelsblad zei hij dat het lem altijd heeft verbaasd dat Perpolitici niet in actie zijn geko- men naar aanleiding van de Pu"Jaarverslagen van de AIVD. De ttienst waarschuwt daarin al a Sinds 1991 voor (moslim) radi- alisme. De uitspraken van Van luist zijn opvallend, omdat hij et a elden in de publiciteit treedt, •uini erd Doodswens l,'!;ii niet strafbaar den haag - De islam-gods- dienstleraar Van de Ven kan niet worden vervolgd voor de doodswens die hij uitsprak voor het Tweede-Kamerlid Wilders. Dat heeft minister Donner (jus- jitie) de Tweede Kamer ge- ichreven. De uitlatingen die Van de Ven op 23 november deed in het EO-programma Het Elfde Uur zijn niet strafbaar, al dus Donner. Van de Ven zei bij Het Elfde Uur dat hij blij zou rijn als Wilders binnen twee |aar dood zou gaan. maandag 3 januari 2005 1 Bekentenis metselmoorden Den haag - De 35-jarige Soenil D. uit Den Haag heeft een ver klaring afgelegd in verband met de 'metselmoorden'. D. heeft erkend de 25-jarige Rob Maha- bier uit Zaandam en Jeroen Dekkers (24) uit Zaandijk te bben doodgestoken, maar roept zich op noodweer. Dat ift zijn advocaat M. van Stra- 1 gezegd. Volgens Van Stra- 'tum werd de familie van D. maandenlang bedreigd door criminele groep uit de Zaanstreek, waartoe ook de t^fce slachtoffers behoorden. P hilversum/gpd - Zowel Marco Borsato als René Froger heb ben hun vakantie onderbro ken voor de Nationale Actie voor Azië, een gezamenlijk te levisieprogramma van de pu blieke omroep, RTL 4 en SBS 6 dat donderdag wordt uitge zonden. Volgens producent Eyeworks, dat rond de jaarwis seling 'eindeloze lijsten met prominenten' heeft afgebeld, was nagenoeg iedereen bereid om mee te werken aan de bij zondere show voor de slacht offers van de tsunami's. Het programma, een mix van entertainment en informatie, wordt gepresenteerd door Martijn Krabbé en Robert ten Brink. Paul de Leeuw doet ver slag van de vorderingen van het telefoonteam, bestaande uit onder meer Guus Hiddink en Katja Schuurman. Verder praat De Leeuw met initiatief nemers van kleine en grote al lopende inzamelacties voor slachtoffers van de zeebeving in Azië. Het koor van Kinderen voor Kinderen zingt een lied met aangepaste tekst. Floortje Paul de Leeuw. Foto: ANP Dessing (Yorin Travel) maakte de afgelopen dagen een korte reportage in het zwaar getrof fen Sri Lanka. In de studio ver telt ze over de verwoestingen in deze populaire vakantiebe stemming. Volgens gedele geerd producent Sander Em- mering van Eyeworks is in de twee uur durende uitzending ook een afgevaardigde van het Katja Schuurman. Foto: GPD kabinet te gast. Het program ma besteedt veel aandacht aan de werkwijze van de Samen werkende Hulp Organisaties. De kijker krijgt precies uitge legd wat er met het geld dat op giro 555 binnenkomt gebeurt. Regelmatig wordt geschakeld naar verslaggevers in onder meer Thailand en Indonesië. Aan het slot van de uitzending Guus Hiddink. Foto: GPD beleeft de single 'Als je iets kan doen' de primeur. De op brengst van deze benefiet plaat, gecomponeerd door Tjeerd Oosterhuis, gaat naar giro 555. Het lied is zaterdag ingezongen door een grote groep Nederlandse artiesten zoals Mathilde Santing, Ali B en Trijntje Oosterhuis. Hoewel het vooral heel lastig was om Martijn Krabbé. Archieffoto een dergelijk programma uit gerekend in een vakantiepe riode te moeten produceren, had het soms ook zijn voorde len. Emmering: „Niemand heeft op 1 januari al een ande re afspraak. Dus konden we de artiesten vragen rond twee uur in de studio te zijn. Bijna ie dereen was aanwezig, al dan niet met nog wat waterige Robert ten Brink. Foto: Jean-Pierre Heijmans ogen van de nieuwjaarswisse ling." De cd-single is donder dag gelijktijdig te horen op na genoeg alle commerciële zen ders en Radio 3 FM. In navol ging op de SMS-actie die de commerciële radiostations eerder deze week zijn gestart, is op de dag van het inzame lingsprogramma op deze zen ders een speciale uitzending te horen. Radio 3FM, Noordzee FM, Radio 10 Gold, Yorin FM, RTL FM, Radio Veronica en Radio 538 hebben zich voor dit goede doel verenigd in Radio 555, en gaan ook zoveel moge lijk geld inzamelen. De cd moet vrijdag in de winkel lig gen. De Nationale Actie voor Azië duurt van 20.30 tot 22.30 en is te zien op Nederland 2, RTL 4 en SBS 6. Voorafgaand is op deze drie netten een bijzonde re uitzending van RTL Boule vard (18.30 uur). Na de tv-actie zijn achtereenvolgens Hart van Nederland (22.30 uur) en de TV Show van Ivo Niehe (23.00 uur) op deze kanalen te zien. Er wordt nog onderzocht of RTL Nieuws en het NOS Jour naal door hetzelfde (gelegen heids) duo kan worden gepre senteerd. Wie trouwens donderdag de li ve-uitzending in studio 22 in Hilversum wil bijwonen, zal ook moeten storten voor het goede doel. De hoogste bieders krijgen de driehonderd plek ken op de tribune toegewezen. rijswijk/anp - De jaarwisseling is in een groot deel van het land relatief rustig verlopen. De politiekorpsen meldden dat er, behalve veel kleine incidenten als vernielingen, weinig bijzonders is gebeurd. Een aantal keren trad de mobiele een heid op. Een 16-jarige jongen uit Vrie- zenveen overleed zondag aan zijn ver wondingen veroorzaakt door ontplof fend vuurwerk. Verder raakten door vuurwerk en andere ongevallen enkele personen zwaargewond. Een 42-jarige man uit Dordrecht moet mogelijk een hand missen. Op het Ad miraalsplein in zijn woonplaats ont plofte een lawinepijl in zijn hand. In Scheveningen kwam de mobiele een heid in actie toen politieagenten wer den bekogeld. Ook elders in de Haagse regio trad de politie op. Zij hield in to taal 42 mensen aan. In Amsterdam ver liep de jaarwisseling rustiger dan vorig jaar. Op de Dam waren 30.000 mensen bijeen voor de speciale nieuwjaarsvie ring. In Groningen brandden in de J.H. Jan- senstraat twee woningen volledig uit en raakten zes andere beschadigd. De brand ontstond vermoedelijk door een vuurpijl. In Huissen ontplofte een gara gebox bij een woning. De 34-jarige be woner van het huis raakte zwaarge wond. Volgens de politie probeerde man zelf vuurwerk te maken. Zijn vrouw en twee buurmannen moesten ook naar een ziekenhuis omdat ze mo gelijk giftige stoffen hadden ingeademd. Twee mannen raakten in Nijkerkerveen gewond toen tijdens het feestvieren een met benzine besprenkelde caravan ex plodeerde. De polite heeft een 40-jarige man aangehouden omdat die de cara van in brand zou hebben gestoken. amsterdam/anp - De bestrij ding van terrorisme en extre misme moet niet enkel op na tionaal niveau gebeuren. Ook de gemeente moet een belang rijke vinger in de pap houden, stelde burgemeester Cohen van Amsterdam zaterdag tijdens de traditionele nieuwjaarsbijeen komst van de gemeente. „Ook internationaal geïnspi reerde terreur en misdaad vindt uiteindelijk ergens in een ge meente plaats. Dat hebben we in november gezien. En wij wis- tqn in Amsterdam te weinig en dat is niet goed", aldus de bur gemeester. Cohen zei tegen een ministerie van veiligheid te zijn, een idee dat premier Balkenen de vlak voor kerst opperde. Zo'n ministerie zou zowel poli tie en de veiligheidsdienst AIVD als justitie onder zich krijgen. ,Als dat ten koste gaat van de eigen rol die de regio, en dus ook Amsterdam, bij de aanpak van criminaliteit en terreur kan en moet spelen, dan ben ik daar een tegenstander van." Vooral voor de politie is een lo kale rol weggelegd, stelde Co- hen. Volgens de burgemeester is de kracht van de politie dat er een balans is tussen het handhaven van de openbare orde en het opsporen en bestrijden van cri minaliteit. „Een politieapparaat dat te dicht tegen justitie aanzit, kan verworden tot justitiële po litie, ten koste van openbare or de-aspecten." Cohen noemde als voorbeeld de buurtregis seurs in de stadsdelen die in de nasleep van de moord op Van Gogh spanningen wisten te temperen. hilversum/anp - WD-coryfee Wiegel vindt dat zijn partijge noot Remkes het slecht doet als minister van binnenlandse zaken. „Het is net of het minis terie van binnenlandse zaken er niet meer is", zei de vroege re partijleider gisteren in het tv-programma Buitenhof. Op het punt van veiligheid zei Wiegel, een van de voorgan gers van Remkes op binnen landse zaken, dat de huidige minister „er niet voldoende bovenop heeft gezeten". Wiegel betreurt het dat bin nenlandse zaken nogal is uit gekleed. Immigratie en inte gratie zitten bij justitie, dat ook over terrorismebestrijding gaat. „Het is zeer te betreuren dat binnenlandse zaken zo ver zwakt is. Vroeger had het mi nisterie nog iets te betekenen." Wiegel vindt dat zijn vroegere ministerie de portefeuille inte gratie terug moet krijgen, justi tie kan dan terrorismebestrij ding blijven doen. Vanuit de WD kwam al eerder zware kri tiek op Remkes. Over het on dergedoken WD-Tweede-Ka- merlid Hirsi Ali zei Wiegel dat ze zich meer moet voegen naar de lijn van de fractie. Als zij moslims voorhoudt een keuze te maken tussen hun geloof en de grondwet, is ze niet als een liberaal bezig, vindt de oud- partijleider. Hij vraagt zich af of Hirsi Ali wel op haar plaats is in de Tweede Kamer. Het is toch lastig om teamspeler te zijn." IN MEMORIAM den haag/gpd - De linkse op positie moet als één blok gaan opereren. In september, tegen Prinsjes dag zouden PvdA, Groenlinks ChristenUnie en SP bijvoor beeld één tegenbegroting moe ten indienen, bepleitte SP-lei- der Jan Marijnissen gisteren in het tv-programma Buitenhof. „We zouden bij de volgende verkiezingen met een alterna tief blok moeten komen. Dat heeft grote wervingskracht," al dus Marijnissen. Hij stelt voor dat de partijen voor de verkiezingen, die als het kabinet blijft zitten voor 2007 op het programma staan, geza menlijk een 25 puntenplan op stellen waar de oppositie af wijkt van het kabinet. Voor het komende jaar zou hij graag met één gezamenlijke te genbegroting komen. Afgelo pen jaar dienden PvdA, SP, Groenlinks en de ChristenUnie nog elk een eigen begroting in. PvdA-leider Wouter Bos zegt in een reactie wel te voelen voor nauwere samenwerking, hoe wel iedere partij volgens hem de ruimte moet houden voor zijn eigen geluid, maar we moeten niets forceren," aldus Bos. den haag/anp - Aan de offici euze titel 'onderkoning van Ne derland', weggelegd voor de vi ce-president van de Raad van State, had Willem Scholten (Deventer, 1 juni 1927) een broertje dood. Over die functie, die hij van 1980 tot 1997 ver vulde, deed hij niet al te ge heimzinnig. Maar over zijn contacten met de koningin geen woord, want als één kwa lificatie Scholten aankleefde dan was het zwijgzaam en cor rect. Scholten overleed zater dag onverwachts op 77-jarige leeftijd in zijn woonplaats Leid- schendam. De pers gaf Scholten vroeg de bijnaam 'de oester', dat ge beurde al in de korte tijd dat hij minister van defensie was (1978-1980) in het eerste kabi net-Van Agt. Ongenaakbaar, rechtlijnig en altijd uiterst goed geïnformeerd liet hij zich niet van zijn opvatting brengen dat tijdens de Koude Oorlog de vrede het best was gediend met nucleaire afschrikking. Dus stemde Nederland tijdens zijn korte bewind in met de plaat sing van de door velen verfoei de kruisraketten. Dat Scholten het tot minister schopte, was een verrassing, want in 1976 verliet hij de poli tiek. Hij verruilde de fractie van de CHU, waarvoor hij 1963 in de Tweede Kamer kwam, voor de Raad van State. Scholten kon het niet goed vinden met zijn fractievoorzitter Kruisinga, uitgerekend degene die hij op volgde toen die zich als minis ter van defensie in Van Agt-I had ontpopt tot vredesapostel en zich tegen de neutronen bom keerde. Zo kwam Scholten alsnog in de regeringsbankjes. Een staatsse cretariaat op Financiën (belas tingen) had hij eerder nog afge wezen. Na zijn Kamerlidmaat schap (1963-1971) voor de CHU was de voormalige belas tingsinspecteur al staatssecre taris (belastingen) geweest in de kabinetten-Biesheuvel (1971/73). Daarna werd Schol ten weer lid van de Tweede Ka mer (1973-1976). Tot hij zijn fractievoorzitter beu was en de politiek de rug toekeerde. „Ik ben dus niet meer voor de poli tiek beschikbaar." Tijdens zijn ministerschap werd Scholten in 1980 be noemd tot vice-president van de Raad van State. In 1982 keerde hij kort terug in de poli tiek als informateur van het eerste kabinet-Lubbers. De rust en de regels van de Raad van State pasten beter bij hem dan een ministerschap. Willem ScNblten 1927 - 2005 door Kees van der Linden haarlem - Surinamers en Antillianen wor den op de luchthaven Schiphol regelmatig ten onrechte geconfronteerd met vernede rende onderzoeksmethodes. Dat stelt de Haarlemse strafrechtadvocaat Hans Gaas beek, die namens vijf personen een klacht heeft ingediend tegen de Koninklijke Mare chaussee (KMAR) bij hogere instanties. Het betreft onschuldige burgers zonder straf blad. Volgens Gaasbeek komt het regelmatig voor dat reizigers uit Suriname en de Antillen zich in het kader van het speuren naar bolletjes slikkers volledig moeten uitkleden. Vervol gens moeten zij allerlei gymnastiekbewegin- 0 gen maken -zoals herhaaldelijk bukken en hurken- om te kijken of er bolletjes uit hun vagina of anus komen. Volgens de raadsman worden zelfs oudere, zieke en ongestelde rei zigers hiertoe gedwongen. Gaasbeek: 'Het gaat om soms zeer preuts opgevoede mensen, die zomaar naakt voor een vreemde deze oefeningen te moeten doen. Ik merk dat mensen bang worden om weer hun familie op de Antillen of in Surina me te gaan bezoeken, vanwege deze ervarin gen op Schiphol." De advocaat acht de vergaande onderzoeks methode niet alleen onnodig ('de eventuele arrestanten kunnen ook met de scan onder zocht worden'), maar ook in strijd met de Nederlandse grondwet qn het Internationaal Verdrag inzake Burgerrechten en Politieke Rechten. Hij wijst erop dat ook justitie erkent dat regelmatig onschuldige reizigers aan de ze strenge methodes worden onderworpen. 'Sinds de invoering van de scanapparatuur gaat het wat beter, maar er worden nog altijd talloze mensen ten onrechte vastgezet. Men noemt deze groep 'negatieve bolletjesslik kers'." De vijf reizigers die nu via Gaasbeek hun recht willen halen, stellen dat zij onheus zijn bejegend en met vernielde koffers en ver nielde souvenirs zonder een woord van ex cuus op straat zijn gezet. Bovendien zouden hun persoonsgegevens op een zwarte lijst zijn geplaatst, zodat zij in het vervolg niet of slechts moeilijk kunnen vliegen. Hun klach ten zijn gedeponeerd bij de Raad voor Straf rechtstoepassing en Jeugdbescherming (RSJ) en de Commission for the Prevention of Tor ture (CPT) in Straatsburg. Ook zijn bij de rechtbank Schiphol schadevergoedingsver- zoeken ingediend. Justitie wil niet op de aanklacht van Gaas beek ingaan, omdat hij de zaak niet kent. Wel onderstreept persofficier Ed Hartjes dat op Schiphol natuurlijk nooit mensen worden aangehouden van wie de onschuld bij voor baat vast staat. 'Er worden mensen uitgese lecteerd op basis van criteria. Soms blijkt die selectie onjuist." Bij weten van de persofficier komt het niet voor dat reizigers worden gedwongen tot gymnastiekoefeningen. 'Soms wordt een controle gedaan van lichaamsholtes. Na tuurlijk moeten mensen dan even bukken, omdat je anders niet in die openingen kunt kijken. Daarbij wordt overigens de nodige zorgvuldigheid in acht genomen; de onder zoeken worden alleen gedaan door mensen van hetzelfde geslacht." Het altijd inzetten van de scan is volgens Hartjes niet wenselijk. 'Het is de vraag welke methode ingrijpender is. Bij een onderzoek met de scan word je toch aan röntgenstra ling blootgesteld." Reizigers die ervan worden verdacht dat ze bolletjes in hun maag hebben en die volhou den onschuldig te zijn, kunnen de voorkeur uitspreken voor onderzoek met de scan. al dus de persofficier. Het feest op de Amsterdamse Dam stond in het teken van de verbroedering. De jaarwisseling in de hoofdstad kende bijna geen incidenten. Foto: ANP/Olaf Kraak

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3