Even zoenen met Winston GESPREK VAN DE DAG Wendy en Chris hot in 2004 LEVEN Zevenkamp zindert van de Postcodekanjermiljoenen 5Blauwe trein terug in Servië Kerstvakantiegevoel Trip ambassadeur HersenstichtingJ Nederlander weer langer voor de buit™ ■lil "wat HIKT HET /Wfc H&traUyk ME-T HE-L£- S/&VZDEYZC. JFAt-2- 'W 'BED TEL £L L) O E-/V MENSELIJK Giuseppe Salvatore Riina, de zoon van de Siciliaanse 'baas der bazen' van de maffia, heeft vrijdag veertien jaar en zes maanden gevangenis straf gekregen wegens zijn banden met georganiseerde MISDAAD. De 27-jarige Riina werd in 2002 gear resteerd. Hij werd ervan verdacht de criminele organisatie die zijn vader, Salvatore 'Het Beest' Riina, had ge leid nieuw leven te willen inblazen. Tot diens arrestatie in 1993 was Salvatore de hoogste baas van de Si ciliaanse maffia. Hij is nu 74 en zit veelvoudig levenslang uit. Eén keer levenslang kreeg hij voor de dubbele aanslag met autobommen op de rechters Falcone en Borselino in 1992. Een Poolse tiener die bij een onge luk een hand en een been is kwijtge raakt, heeft vrijdag TE VOET de ZUIDPOOL bereikt. In april van dit jaar bereikte hij de Noordpool. De 16-jarige gehandicapte jongen is daarmee de jongste persoon die ooit beide polen binnen een jaar heeft bereikt. Dat heeft de Poolse staats televisie gemeld. Janek Mela, een scholier uit Malbork, verloor in 2002 een hand en een been door een elektrocutie. Hij loopt met be hulp van een kunstbeen. Mela vol bracht de expeditie onder leiding van de 40-jarige Pool Marek Ka- minski, die acht jaar geleden de eer ste was die beide polen binnen een jaar bereikte. ROGER DALTREY, de zanger van de legendarische rockband The Who, is be noemd tot Commander of the British Empire (CBE). Hij krijgt de koninklijke on derscheiding voor zijn verdiensten voor de Britse popmuziek. Dat meldde de BBC vrijdag. The Who was in de jaren zestig een van de succesvolste Britse rockbands. Foto: Reuters Een voormalige danseres en 'Playmate' Anna Nicole Smith heeft geen recht op het laatste restant van haar ERFENIS van miljardair Howard Marshall. Een fede rale rechtbank bepaalde in Californië dat ze in 2002 TEN ONRECHTE 88 mil joen dollar uit de nalatenschap Marshall kreeg toegewezen. De toen 26-jarige Smith trouwde de 90-jarige oliebaron en miljardair Marshall in 1994 veertien maanden voor diens overlijden. De zoon van Marshal heeft Smith' claims op de nalatenschap sindsdien bestreden. De 88 miljoen was het laatste wat Smith nog overhad van de begeerde erfenis. In 2001 ontzegde een rechtbank Smith haar beweerde aandeel van 475 miljoen dollar. Ze zou nergens in het testament zijn genoemd. De luxueuze blauwe trein die vroeger gereserveerd was voor de Joegoslavi sche communistische leider Josip Ti to, rijdt sinds vrijdag weer. Ter gele genheid van nieuwjaar vervoerde de trein ongeveer 140 passagiers, vooral toeristen, van de Servische hoofd stad Belgrado naar het kuuroord Vrnjacka Banja. Tijdens zijn veertigjarige bewind leg de Tito ongeveer 600.000 kilometer G. Bernanos Je moet de toekomst niet ondergaan, je moet haar maken af in de trein. Onder de ruim zestig buitenlandse gasten die hij aan boord ontving, was de vorig jaar overleden Palestijnse leider Yasser Arafat, de voormalige sovjetleider Leonid Brezjnev en de Indiase oud premier Jawaharlal Nehru. Volgens een woordvoerder van de Servische spoorwegen hoort de trein bij het historische erfgoed van zijn land. De trein, die bij zijn voltooiing in 1947 gerekend werd tot de meest luxueuze ter wereld, wekt volgens hem nog altijd bewondering. Daar om is besloten hem voor toeristische doeleinden in te zetten. Tito overleed in mei 1980. Hij maak te aan boord van de trein een laatste rondreis door het toenmalige Joego slavië. Sindsdien is de trein nog maar twee keer gebruikt, beide keren om buitenlandse hoogwaardigheidsbe kleders te vervoeren. Zevenkamp zindert. Mannen met oortjes in lopen driftig heen en weer, kabelsjouwers zeulen met bossen rode draad, op elkaar ge pakte cameramannen gebruiken elleboog en schouder om elkaar de loef af te steken bij het vinden van het beste stekje. Dan klinkt er ineens gejuich. Het is 'Gee- Jeeeü' Geheimtaal voor de buitenstaander, maar niet voor de bewoners in het noord oosten van Rotterdam die al een paar da gen weten dat 3068 de winnende cijfer combinatie is in de Postcodeloterij. Een ge bied dat een groot deel van Ommoord en Zevenkamp omvat. Pas nu, in de vroege avond van nieuwjaarsdag, worden de let ters van de winnende postcode bekend: 3068 GJ. Dat blijkt de sleutel tot de schat kist vol miljoenen. De grote bedragen uit de JumboKanjer van 13,9 miljoen euro worden uitgedeeld op de Gein. „Marion is miljonair!" roept iemand die van in elk geval één buurtbewoonster weet dat die loten heeft. Dat blijkt tegen te vallen, want het 3068-gebied waar Marion wint, is het grootste postcodegebied dat ooit werd geselecteerd. En ze moet de Post code Kanjer delen met 26 anderen. Zo doende mag de Zevenkampse 'slechts' 378.000 euro in ontvangst nemen van Hen- ny Huisman. Irma van Vliet, die schuin tegenover haar woont, krijgt een cheque van 17.639 euro uitgereikt, al weet zie niet meer precies van welke tv-grootheid. „Ik heb gezoend met Winston", stamelt ze. „O, nee, met Mar- tijn." Ze is blij met deze relatief beperkte 'nieuwjaarsbonus'. „Eventjes wat zorgen minder. Eigenlijk zou iedereen zo'n bedrag moeten krijgen." Verderop in straat wordt grover geschut in stelling gebracht. In totaal krijgen vier huis houdens een prijs die rond of boven de miljoen euro ligt De familie Lokhai bijvoor beeld, die totaal overrompeld met twee cheques naar buiten komt, samen goed voor ruim 1,8 miljoen euro, weet geen woord meer weet uitte brengen. Even la chen en zwaaien naar de fotografen, dan gauw naar binnen om in familiekring alles Henny Huisman (midden), Martijn Krabbe en Winston Gerschanowitz (uiterst rechts) verdelen onder 26 gezinnen. Foto: GPD/Jaap Rozema te verwerken. Schuin aan de overkant staan Sylvia en Sander al in een feestelijke omhelzing in de tuin voordat er iemand van de televisie te zien is. Ze weten immers dat negen jaar meespelen op deze dag wordt beloond. De 1.023.096 euro die ze op hun rekening krij gen bijgeschreven, zet hun leven niet op z'n kop, zo vertellen ze even later, als de hele batterij prijzenuitdelers Martijn, Hen ny en Winston het pand heeft verlaten. „Stoppen met werken? Ik denk het niet hoor, ik heb het naar mijn zin", zegt verte genwoordiger in kinderkleding Sander. Zijn partner Sylvia: „En of we verhuizen, is ook nog maar de vraag. Van de buren mógen we niet eens verhuizen. Hier achter het huis is zo'n heerlijk speelplaatsje voor de kinderen, dat die jongens ook niet weg wil len." De Grote Gezinsagenda is voor de laatste week van het jaar nog blanco, maar daar gaan we wat aan doen. „Dus", vat ik maar even samen, „morgen naar de dierentuin, woensdag naar Floris en vandaag naar het strand, want het is lekker wandelweer.De verwachte juichkreten en blije gezichten blijven uit. „Ik had afgesproken met Dennis", zegt mijn zoon, „om te gaan fietsen. "Mijn dochter krijgt een vrien din op bezoek, moet de dag daarop bij iemand langs en heeft voor de rest van de week vage logeerafspra- ken bij een paar neefjes. „Woensdag naar de film zou misschien wel kunnen", zegt ze meteen zuinig ge zicht. Mijn zoon (8) trekt zijn jas aan en verdwijnt naar de schuur om zijn fiets te pakken. Mijn dochter (12) gaat de trap op naar haar kamer. „Jij gaat niet weg, hè?", roept ze halverwege. „Doe jij zo even de deur voor mijn vriendin open?" De nachtportier is in de meeste hotels een student, die in de dode uren blokt voor een tentamen. Maar wat doet de dagportier als er even niemand aanbelt? In ons hotel lees ik de krant, hang een beetje achter m'n laptop. Heel langzaam bekruipt me dat ouder wetse kerstvakantiegevoel. Ik verveel me. Op papier hebben we het allemaal goed geregeld. Omdat we geen van beiden in de kerstvakantie vrij kunnen krijgen, werkt mijn vrouw overdag en draai ik avonddiensten, zodat er altijd iemand thuis is om met de kinderen 'leuke dingen' te doen. Werkende ouders doen hun kroost toch al zoveel tekort. Als de coördinator van een animatieteam van een middel grote camping heb ik mij verdiept in de activiteiten die in de kerstvakantie kunnen worden onderno men. Maar de eerste de beste dag zit ik met de krant voor de eettafel en mag ik vriendinnen binnenlaten die langskomen, of de deur opendoen voor fietsende nazaten met vriendjes die wat te drinken en wat te eten komen bietsen. De portier sjokt elk halfuur naar de voordeur. De dag erop moet ik spijkerhard onderhandelen om de trip naar de dierentuin te laten doorgaan. Mijn zoon heeft weer afgesproken meteen vriendje. „Dan neem je je vriendje toch mee?" Nou, goed dan. Als ik zo nodig naar de dierentuin wil. Het voorstel om mijn dochter en haar vriendin ook mee te nemen wordt met zoveel minachting begroet, dat ik verder maar niet aandring. Het regent pijpenstelen, maar geduldig vergezellen mijn begeleiders mij naar de overdekte aquaria, de binnenstalling van de olifan ten en de vleermuizengrot. Ze willen zelfs wat met me drinken en een patatje eten. Je moet er wat voor over hebben, als je vader naar de dierentuin wil. De dag erop is het prachtig weer, maar nu heb ik via internet al de kaartjes voor de film gekocht. De kerstweek is mager voor de bioscopen, lees ik in Erg lang hoefde Rob Trip, presen tator van het NOS Radio 1-Jour naal (van maandag tot en met donderdag van 06.00 tot 09.00 uur) en om toerbeurt discussielei der van het zondagse VARA/NPS/VPRO-programma Buitenhof, toen hij door de Her- senstichting werd benaderd met de vraag of hij ambassadeur wilde worden. „Ik vond ei genlijk, dat ik geen nee kon zeggen", zegt hij tegen het kwartaalblad Hersen Magazine. „Ik kende de Hersen- stichting uit het rijtje van stichtingen met een goede naam", zegt hij, „en als de club die zich bezig houdt met hersenziekten zegt: 'Wij zouden het heel erg prettig vinden als jij voor ons als uithang bord wil fungeren', dan is dat een verzoek dat je niet kunt weige ren." Trip (44) heeft nooit zo te koop gelopen met de (volkomen onver wachte) ziekte die hem begin maart 2001 trof. „Héél erg vond ik het, echt vreselijk, ziekte is vrese lijk en geeft veel verdriet. Ik kreeg drie jaar geleden een hersenin farct door een trombose, een ,e propje in een hersenbloedvat. Géc' lukkig in de afvoer, niet in de toefa voer." Trip werd onmiddellijk in F zorgwekkende toestand opgeno-l° men, raakte in coma. „Ik werd I volgepompt met bloedverdun- ners, waardoor het propje lang- T zaam maar zeker oploste. In die el tussentijd ging ik echter achteruit Ik was gewoon aan héEL doodgaan en moest i™ aan de beademing. F° Dat is heel dramatisclp geweest voor met na-F me mijn vrouw. MaarF' daarvoor moet iemanF bij bewustzijn zijn, ze['a moeten weten wat delei hersenen nog wel en niet aankurM nen, anders geef je snel te veel. Dfei vraag was: nemen we die gok, m|1( de kans dat hij er totaal verkreu- keld uitkomt, of doen we niks enP° dan gaat hij sowieso dood. En s g toen ben ik, wonderwel, even bij -fac gekomen en konden ze me wél [er beademen." De eerste twee jaar né het infarcta| had Trip nog wat last van enige P restverschijnselen. Nu niet meer.tr Jan van Stipriaan Luïscius ",s 'ar be Presentator kon geen nee zeggen Nederlanders zaten in 2004 gemiddeld drie uur en twaalf minuten pern0[ dag voor de televisie. Het jaar daarvoor was dat nog drie uur en zeven Le minuten. Dat blijkt uit cijfers die Stichting Kijkonderzoek zaterdag pul^ bliceerde. [jei Verreweg de meeste mensen keken het afgelopen jaar naar de halve fi-L, nale van het EK voetbal tussen Portugal en Nederland, ruim 8,5 mil- tg]} joen. De top-7 van best bekeken programma's bestaat geheel uit EK voetbalwedstrijden. Op de achtste plaats staat de uitzending van het alL( scheid van André Hazes in de Amsterdam Arena. Daarnaar keken ruinT vijf miljoen mensen. L De kerkdienst voorafgaand aan de bijzetting van prins Bernhard werd beter bekeken dan die van zijn vrouw. Naar de uitvaart van Bernhard mS. keken ruim 4,3 miljoen kijkers, de bijzetting van prinses Juliana hield f bijna 3,5 miljoen Nederlanders aan de buis. de krant. Maar wat wil je ook, als je alleen om 12.00 uur of om 16.55 uur naar Floris kunt? De laatste tijd valt af omdat ik dan in de knoop komt met m'n avonddienst. „Maar om 12.00 uur breekt het mijn hele dag", klaagt mijn dochter. „Je hebt niks aan je ochtend, en je hebt niks aan je middag." Als ik na de film nog naar Mc Donald's wil, wordt er al op horloges ge keken. „Kun je mij op de terugweg er gens afzetten?" Het is donderdag als ik besluit dat ik voor de rest van de vakantie geen activi teiten meer plan. Ik ga me gewoon lekker zitten vervelen en sjok naar de deur als de bel gaat. Mogen we een snoepje? Heb je wat te drinken? Kun je even je pasje van de videotheek geven? Heel af en toe staat er iemand aan de deur met een vriendelijk woord. De bezorger van het reclamemateriaal van het Kruidvat wenst mij een ge lukkig nieuwjaar. Reageren? column@dickvanderplas.nl in een wijk in Rotterdam 13,9 miljoen euro Een paar betrekkelijk kleine uitgaven ten Sander het eerst te binnen. „Een re auto, in plaats van die Polo vein drie oud. En ik wilde graag een Lachend: „Daar kan ik nu misschien een hele muur van maken." Eén bestemming staat in elk geval vast, meldt Sylvia, op wier naam de cheque la staat: „Er wordt irt elk geval wat overge maakt voor de ramp in Azië." gpd Het showbizzkoppel Wendy van Dijk en Chris Ze- gers waren 'hot' in 2004. Het stel werd door de Nederlandse bevolking gekozen tot showbizzstel van het jaar. Dat bleek vrijdag uit een onderzoek van Maurice de Hond in opdracht van de radio zender Noordzee. De radiozender heeft de afgelopen tijd onderzoek gedaan naar de mening van Nederlanders op di verse gebieden. De uitslagen zijn afgelopen week bij radioprogramma's van de zender bekendge maakt. Presentatrice Wendy van Dijk en acteur/presenta tor Chris Zegers versloegen de showbizzkoppels Georgina Verbaan en Jort Kelder en Reinout Oer- lemans en Daniëlle Overgaag. Wendy van Dijk werd ook verkozen tot tv-persoonlijldieid van' 2004. Chris Zegers was volgens het onderzoek de aantrekkelijkste man van 2004. De titel voor aan- trekkelijkste vrouw van 2004 moest Wendy van Dijk aan zich voorbij laten gaan ten gunste van actrice Katja Schuurman. Het leukste buitenlandse showbizzkoppel is Brad Pitt en Jennifer Aniston. Knapste buitenlandse vrouw is Nicole Kidman. George Clooney kreeg deze titel voor de mannen. Het populairste tv-programma van 2004 is Kop spijkers. Patty's Fort was het slechtste program ma, gevolgd door De Tokkies en SBS Sterrenbok- sen. Beste buitenlandse zanger is Robbie Williams, hij maakte volgens de respondenten ook het beste al bum van 2004. Daarin wijkt het antwoord af van de verkoopcijfers over 2004. Best verkocht was namelijk het album van zangeres Norah Jones. Marco Borsato is de beste Nederlandse zanger, Trijntje Oosterhuis de favoriete zangeres, anp Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2