In Azië 300 Nederlanders zoek Topvrouw Schiphol moet veld ruimen Jaarwisseling alleen onrustig in Leiden weede ronde nodig bij erkiezingen in Kroatië PvdA: Deel schuld getroffen landen kwijtschelden Nieuwjaarsduik voor slachtoffers tsunami Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 3 januari 2005 (g0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Wie wordt de nieuwe Dichter des Vaderlands? Noordwijker zevende in Sylvestercross Enkele buien J 8/9 ir Nancy Ubert ierdorp - De Leidse Suma- traat, waar de ME moest ichijnen om de orde te her- len, was de enige echte dis- lant. Verder kijkt korpschef Stikvoort van politie Hol ds Midden 'voldaan' en lts' terug op een rustige iswisseling. In totaal sloeg politie 46 oproerkraaiers in boeien. In Leiden zijn de este mensen opgepakt: 30 ihoudingen werden hier ge- De meeste onruststokers alweer op vrije voeten, jor u zit een tevreden korps- ■fzegt Stikvoort aan het ;in van de persconferentie hij op nieuwjaarsmiddag ft. Onder zijn leiding heb- |i 600 medewerkers van Hol- |ds Midden zich in de nacht 0 vrijdag op zaterdag ingezet pr de veiligheid op straat, (eer dan een half jaar geleden p we begonnen met de voor- reidingen. We wilden de jaar- iseling feestelijk en veilig la lt verlopen. Dat is gelukt, op iconfrontatie in Leiden na. men met de verschillende ge- jenten, het openbaar minis- te en Halt hebben we maat- elen getroffen om dat doel te :eiken." afgelopen tijd is onder meer mg gecontroleerd op de ver- >p van illegaal vuurwerk, ider werden met de horeca in de regio afspraken gemaakt over het toegangs- en sluitings- beleid. „Op plekken waar grote feesten werden gehouden, ver liep alles perfect. Daar hoefden we niet te verschijnen", geeft Stikvoort aan. Verder is geïn vesteerd in het contact met de onrustzaaiers van 2003-2004. Zij kregen voor de jaarwisseling bezoek van de politie om hen duidelijk te maken dat het dit keer een leuk feestje moest blij ven. In Leiden werd de 'tolerantie grens' alleen in de Sumatra- straat overschreden. De ME moest er met 25 man aan te pas komen om te zorgen dat de brandweer een vreugdevuur kon blussen. „De politie werd bekogeld met flessen en ste nen", zegt Walter Weynschenk, algemeen commandant van de nieuwjaarsnacht. Hoe tevreden Stikvoort en Weynschenk ook zijn, het kan altijd nog beter, vinden ze. Stik voort: „Hoewel het aantal ver nielingen in vergelijking met voorgaande jaren is afgeno men, ben ik absoluut nog niet tevreden op dat punt. Dat zin loos vandalisme moet onder drukt worden. Verloedering is onacceptabel." Pagina Ri: Ondanks charge ME toch 'rustige jaarwisseling' greb/anp-rtr-afp - Stjepan ssic en Jadranka Kosor moe- het op 16 januari tegen el- tr opnemen in een tweede tde van de Kroatische presi- ïtsverkiezingen. Geen van de ididaten behaalde gisteren de eerste ronde de benodig- absolute meerderheid, ldde de centrale kiescom- »sie. gedoodverfde favoriet Mesic ef steken'op 49,03 procent de stemmen, aldus de com- ssie na telling van 99 procent de stemmen. De conserva- kandidate Kosor kreeg 18 procent van de stemmen, ewel de rijke zakenman Bo- Miksic in de exit polls als :ede uit de bus kwam, bleek werkelijkheid voor hem irbarstiger. Hij eindigde op derde stek met 17,8 pro- t. nu 70-jarige staatshoofd, sic, werd begin 2000 voor eerst gekozen, nadat de au- itaire Franjo Tudjman in de- iber 1999 was overleden, sic beëindigde het interna- nale isolement van Kroatië COMMENTAAR HULPACTIES is weer tijd voor goede voor- nens. Dit jaar hoeft daar niet l over te worden nagedacht, nt velen staan te popelen om bijdrage te leveren aan het tigen van de onbeschrijfelijke nselijke en materiële nood, oorzaakt door de zeebeving Azië. Ondanks de goede be- elingen kan niet alle leed irden verholpen, uggen en wegen nnen worden her- ld, maar het ver- aan mensenle ns kan met al het ld van de wereld et ongedaan worden gemaakt, ch moet de wereldgemeen- hap doen wat menselijkerwijs tgelijk is: snel hulp bieden, tt is hartverwarmend - ook in eigen omgeving - te ervaren oe groot de betrokkenheid is «t de slachtoffers in Azië. Op té-feestjes werd de afgelopen len tussen de champagne iliebollen door - geld ingeza- ld. Maar ook verenigingen, Irijven en gemeenten zetten lies op touw om richting te en aan het grote gevoel van ichteloosheid dat het natuur- veld alom veroorzaakt heeft, leen beschamend gebaar van jje miljoen euro heeft het ka- intussen ook de porte- •Anee getrokken en 25 mil- f joen beschikbaar gesteld. Dat is een goed begin. Maar ronduit ergerlijk is het voorstel van de VVD om de toegezegde miljoe nensteun aan de wederopbouw van Sudan in te trekken en aan de slachtoffers in Azië te geven. Alsof een oorlogsramp minder erg is dan een natuurramp. Nee, dan zijn de oproepen om militairen naar het rampgebied in Azië te sturen en te helpen bij het herstellen van de infrastructuur meer op hun plaats. Door het grote aantal slachtoffers duurt het nog gene ratieslang, voordat de getroffen kustgebieden weer zijn opge bouwd. Daarom moet ook wor den bekeken of de schuldenlast van arme landen, als Sri Lanka, verlicht kan worden. De kustbewoners van Azië kun nen verder wat moed putten uit de inzamelingsactie, die donder dag op tv plaatsvindt en die on getwijfeld tientallen miljoenen euro's gaat opleveren. Sinds 1999 is er geen grote avondvul lende tv-actie meer geweest. De gelegenheid doet zich nu voor om alle eerdere records te bre ken. Adel verplicht! Hugo Schneider den haag/Colombo/gpd - Het aantal mogelijke Nederlandse slachtoffers van de ramp in Zuid- oost-Azië stond gisteravond nog op driehonderd, tweehonderd minder dan zaterdag. Bij de ramp zijn zes Nederlanders om gekomen: vijf in Thailand en één in Sri Lanka. Circa dertig mensen staan officieel te boek als ver mist. Zij verbleven met zeker heid in het rampgebied en van hen is nog geen teken van leven vernomen. Het totale aantal doden als ge volg van de vloedgolven stond gisteravond op ongeveer 130.000. De meeste slachtoffers, 80.000, vielen in Indonesië. Sri Lanka heeft tot dusver een klei ne 30.000 doden geteld, India 14.500 en Thailand 5.000. Ten minste 7.000 buitenlanders staan als vermist geregistreerd. Volgens hulpcoördinator van de Verenigde Naties Jan Ege land hebben zeker 1.8 miljoen mensen van Indonesië tot So malië die de ramp hebben overleefd, dringend behoefte aan voedsel en drinkwater. De verwachting is dat het aantal nog flink oploopt als alle afgele gen plekken bereikt worden. De VN waarschuwen dat op korte termijn nog eens 50.000 men sen kunnen sterven aan ziek ten. VN secretaris-generaal Kofi Annan bezoekt donderdag In donesië en zal daar waarschijn lijk opnieuw een dringend be roep doen op de internationale gemeenschap voor hulp; Op dit moment is 2 miljard dol lar toegezegd voor noodhulp en de wederopbouw van de getrof fen landen. De PvdA heeft de westerse lan den opgeroepen een deel van de schidden van de ergst ge troffen landen in Azië kwijt te schelden. Volgens Tweede-Ka merlid Koenders moet Neder land het voortouw nemen in een Europees initiatief voor schuldenverlichting. Het gaat dan vooral om Sri Lanka, Indo nesië en India. Deze landen zouden volgens de PvdA 80 tot 90 procent van hun schulden in het westen niet hoeven terug te betalen. Voor hulp op korte termijn kan Nederland genietroepen naar het gebied sturen. Die moeten helpen wegen aan te leggen en bruggen te bouwen. Hulpgoe deren komen nu al veel binnen, denkt Koenders, maar door de verwoeste infrastructuur is ver spreiding een probleem. Pagina Binnenland: Artiesten onderbreken vakantie voor tv-actie Pagina Zeebeving: Meer nieuws over de ramp en voerde democratische her vormingen door. De formeel partijloze kandidaat weet zich verzekerd van de steun van drie centrum-linkse oppositiepartij en. Vice-premier Jadranka Kosor is in het veld gebracht door de re gerende conservatieve HDZ, de partij van de stichter van de staat, Tudjman. Het hoge per centage Miksic-stemmers wordt gezien als protest tegen de traditionele politiek. Mesic geldt als pro-westers en hij zal - als hij eemnaal gekozen is - proberen Kroatië zo snel mogelijk binnen de Europese Unie te brengen. In maart wil Kroatië beginnen met de eerste onderhandelingen over toetre ding tot de EU. Mesic hoopt die binnen twee of drie jaar te kun nen afronden, zodat zijn land dan tegelijk met de andere Oost-Europse landen Bulgarije en Roemenië lid zal worden van de EU. Pagina Buitenland Mesic verpulvert oppositie katwijk/regio - Traditiegetrouw werd het nieuwe jaar op een aantal plaatsen langs de kust ingeluid met een duik in het koude zeewater. Eén van de 600 zwemmers die in Katwijk te water ging, nam de gelegenheid te baat om aandacht te vragen voor giro 555, waarop giften voor de slachtoffers van de ramp in Azië kunnen worden gestort. De nieuwjaarsduik in Scheveningen trok 10.000 durfallen, die goed waren voor 25.000 eu ro op giro 555. Vooraf had de organisatie bekendgemaakt dat er per deelnemer 2,50 euro zou worden overgemaakt voor de slachtoffers van de zeebeving. Foto: Dick Hogewoning Directeur legt functie neer op verzoek van Raad van Commissarissen (advertentie) door Richard Mooyman schiphol - Operationeel direc teur Marike van Lier Leis van de Schiphol Group is wegge stuurd. Zij heeft haar functie gisteren neergelegd op verzoek van de Raad van Commissaris sen. Volgens Schiphol is er een verschil van inzicht over het te voeren beleid. Een woordvoer ster weigerde gisteravond een nadere toelichting. Van Lier Leis (45) gold als een van de machtigste zakenvrou wen van Nederland. Het blad FEM Business zette haai' vorig jaar zelfs op nummer een. Van Lier Leis bleef in de publiciteit op de achtergrond. De rol van boegbeeld van Schiphol liet de Rotterdamse gaarne over aan president-directeur Gerlach Cerfontaine. Als het druk was, hielp zij in de terminal mee passagiers de weg te wijzen. Schiphol was vier jaar geleden verguld met de komst van Van Lier Leis, destijds directeur van Van Gend&Loos. Maar in de branche was men de laatste tijd minder over haar te spre ken. Als operationeel directeur was zij verantwoordelijk voor de bagage-afhandeling, maar op dat punt bleef Schiphol slecht scoren. Door proble men met het moderne bagage systeem moesten regelmatig vliegtuigen vertrekken zonder dat alle koffers aan boord wa ren. Een ander pijnlijk punt is het grote aantal vertragingen, ook al kan de luchthaven daar niet altijd wat aan doen. Het weer gooit roet in het eten, maar er ontstaan ook vertragingen door de lange taxitijden naar de Polderbaan en maatregelen om binnen de milieuvoor schriften te blijven. Lucht vaartmaatschappijen verwijten Schiphol en daarmee Van Lier Leis dat de tarieven te hoog zijn, terwijl er te weinig aan dacht is voor het gesmeerd lo pen van de vliegactiviteiten. Schiphol legt de nadruk op de airportcity-formule, waarbij kantoorruimte, winkels, hotels en horeca worden ontwikkeld en geëxploiteerd. Hiermee (advertentie) wordt al meer geld verdiend dan met vliegactiviteiten. Ver der wordt entertainment steeds belangrijker: er kwam een filiaal van het Rijksmuse um en een dure campagne met de leuze fabulicious om Schiphol tot de hipste luchtha ven van Europa te maken. Hoofdgebruiker KLM liet koel tjes weten dat Schiphol beter geld en energie kan stoppen in de primaire activiteiten. De zoektocht naar een opvol ger voor Van Lier Leis is al in volle gang. Die opvolger wacht een zware taak: de vertragin gen moeten omlaag, evenals het aantal vermiste koffers. Schiphol voelt de hete adem van de concurrentie in de nek; Madrid dreigt de luchthaven voorbij te streven als nummer vier van Europa. Prijsbreker easyjet besloot onlangs al vluchten te schrappen omdat Schiphol te duur zou zijn. Terwijl Schiphol studeert op de aanleg van een zesde start baan, voorspellen luchtvaart deskundigen dat de Neder landse luchthaven in de toe komst niet meer tot de groot ste overstapvliegvelden zal be horen. De fusie-onderneming Air France-KLM heeft met de Parijse luchthaven Charles de Gaulle straks een goed alterna tief in handen als het in Ne derland te duur of te moeilijk wordt. Schiphol wil deze moeilijke klussen niet meer overlaten aan Van Lier Leis. Een leerzaam nieuwjaar? Vanaf 10 uur bent u welkom! Tentoonstellingen Teringzooi en Einstein Nederland kinderkerstpuzzel, speurtochten Museum Boerhaave Leiden Lange St.Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl Brand in disco eist 182 levens buenos aires - Een brand heeft in de nacht van donderdag op vrijdag het leven geëist van 182 bezoekers van een discotheek in Buenos Aires, in Argentinië. Er vielen 714 gewonden. De brand ontstond toen een fan van een populaire rockgroep die er optrad een staaf met Bengaals vuur aanstak. De nooduitgang bleek te zijn afge sloten. De disco was afgeladen vol. In Buenos Aires zijn alle discotheken gesloten tot uitge zocht is of ze aan alle veilig heidsvoorschriften voldoen. Pagina Buitenland Jongen overleden door vuurwerk almelo - Een 16-jarige jongen uit Vriezenveen is gisteren in een ziekenhuis in Almelo over leden, nadat hij vrijdagavond zwaargewond was geraakt door ontploffend vuurwerk. Dat be vestigde de politie zondag avond. De jongen had ernstig hoofdletsel opgelopen. De poli tie kon niet zeggen of het afge stoken vuurwerk illegaal was. Ruim honderd vrienden, onbe kenden en kennissen van het slachtoffer hebben op internet hun steun betuigd aan de nabe staanden. Oorlogstaal China tegen Taiwan peking - De Chinese president Hu Jintao heeft in zijn nieuw jaarstoespraak gedreigd met militair ingrijpen als Taiwan zich formeel onafhankelijk zal verklaren van China. Dat drei gement volgt op het bekendma ken van een wetsontwerp dat afscheiding door Taiwan for meel verbiedt. De Taiwanese president Chen Shui-Bian zei dat China zich opmaakt voor oorlog tegen zijn land. Pagina Buitenland Zweden geven recordbedragen Stockholm - Zweedse burgers hebben de afgelopen week 400 miljoen kroon (44,3 miljoen eu ro) gegeven voor de slachtoffers van de vloedgolven in Azië. Dat is volgens Zweedse hulporgani saties een record voor de negen miljoen inwoners van het land. Zweden is door het natuurge weld van vorige week zwaar ge troffen. Bijna zestig Zweden zijn als gevolg van de tsunami's omgekomen terwijl 3500 toeris ten nog steeds als vermist gel den- Janoekovitsj weg als premier kiev - Viktor Janoekovitsj heeft ontslag genomen als premier van Oekraïne. Hij weigert ech ter zijn nederlaag in de presi dentsverkiezingen van vorige week te erkennen en zet zijn ju ridische strijd voort. Zijn klach ten zijn tot nu toe allemaal af gewezen. Janoekovitsj acht het onmogelijk aan te blijven als premier nu oppositiekandidaat Viktor Joesjtsjenko president van het land is geworden. Proef nu Leidsch Dag-blad in de ochtend 4 weken voor 9,75 tfja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam:DM C1V Adres: Postcode Plaats Tfelefoannr.: :ivm Ijezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres: Stuur de bon in een ongefrankeerdc envelop naar Leidsch Dagblad. Antw.ur. 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) Of kijk op www.leidschdagbliid.ul Een proefabonnement is alleen mogelijk als u de afgelopen drie maanden geen (proenabonnement heeft gehad op het Leidsch Dagblad Ml !n wereld, mijn krant.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1