iant aan kop Aanvalslust Ralf Zwitser beloond Het moest wel misgaan met de Viking SPORT Duitsers smachten 'naar skispringers Jevric weg bij Vitesse Chelsea blijft 1 Schijnwerpers op Zidane, Yildirim steelt de show Katwijkse marathonschaatser derde op NK in Alkmaar ederland verder Hopman Cup tth - Het Nederlands team eft in de kwalificatieronde n de Hopman Cup een over ruling geboekt op Zimbabwe. 15-jarige Michaëlla Krajicek js in drie sets te sterk voor •ra Black. Peter Wessels ver leg Wayne Black. Dankzij de- plaatst Oranje zich voor ^hoofdtoernooi. Nederland jigedeeld in groep B en krijgt ^Verenigde Staten, Australië ^Slowakije als tegenstanders. anthourenhout 'int in Raboshirt - Veldrijder Sven Vant- heeft kort na zijn naar de Rabobank di- toegeslagen. De Belg won giteren in het Zwitserse Aigle achtste wedstrijd uit de we- dbekercyclus. Vanthouren- cut, sinds 1 januari in dienst ^i de Raboploeg, reed in de itfase weg bij zijn medevluch- en teamgenoot Sven Nijs. ekx wint weer 3 Dakar Rally Canada - Hans Bekx heeft de 1 laak van winnen te pakken. 'a trucker uit Brabant behaal- Mgisteren zijn tweede dagzege de Dakar Rally. Hij legde in Ti DAF de 10 kilometer lange l^oef rond het Spaanse Grana- als snelste af. Vrijdag won de transportondernemer Veghel ook al de proloog in ircelona. De teams van De ^ioy uit Son namen de plaat- Qn drie en vier in. maandag 3januari2005 arnhem/anp/gpd - Dragoslav Jevric keert na de winterstop niet terug in het doel van Vites se. De 30-jarige international van Servië en Montenegro gaat naar het Turkse Ankaraspor. Jevrics contract in Arnhem zou komende zomer aflopen. Het salaris van de ervaren doelman drukte zwaar op de begroting van Vitesse. Het tussentijds ver trek van Jevric komt de club daarom niet slecht uit. Vitesse, dat in de 22-jarige Cou- tinho (ex-PSV) nog maar over één doelman beschikt in de A- selectie, wil op korte termijn een vervanger voor Jevric vast leggen. Harald Wapenaar (ex- FC Utrecht) is een belangrijke kandidaat. De routinier komt bij Portsmouth nauwelijks aan spelen toe. Zijn contract in En geland loopt echter nog ander halfjaar door. Jan Streuer, technisch manager van Vitesse, hield er gisteren re kening mee dat Feyenoord op korte termijn alsnog midden velder Nicky Hofs per direct wil overnemen van Vitesse. De Rot terdamse club heeft de jeugdin- ternational met ingang van het nieuwe seizoen aangetrokken. ,,Maar als Buffel van Feyenoord naar Glasgow Rangers vertrekt, zoals de bedoeling is, verwacht ik dat ze Hofs alsnog meteen willen hebben. Daarover valt met ons te praten. Door de komst van Hersi van SC Hee renveen hebben we zijn vervan ger al in huis." Streuer heeft overigens nog een appeltje te schillen met Hofs. Hij en zijn collega's René Bot, Patrick Ax en Jhon van Beuke ring van De Graafschap hebben afgelopen donderdag zonder toestemming van hun clubs deelgenomen aan een zaalvoet baltoernooi in het Limburgse Landgraaf. De vier profs moe ten zich vandaag melden bij hun clubs. Streuer verklaarde verrast te zijn over het bericht. „Dit is voor mij echt even schrikken. Hier weten wij helemaal niks vanaf. Het is tamelijk onverant woord van hem, heel onprofes sioneel. Volgens mij is Hofs ver geten dat hij een publiek figuur is." Streuer liet weten te gaan bekij ken hoe Vitesse de zaak gaat oplossen. „Daar wil ik nu niet op vooruitlopen, maar het is in ieder geval wel duidelijk dat we met Nicky gaan praten." Hofs gaf aan het niet nodig te vinden dat zijn club op de hoogte is van zijn bezigheden in de vakantietijd. „Ik zou echt niet weten waarom ik moet ver tellen dat ik ergens een potje ga zaalvoetballen. Ik weet zelf het allerbeste wat goed voor me is." Ralf Zwitser (rechts) sprint naar de derde plaats op het NK. Hij moest Bartjan van der Veen (midden) en Peter Baars (links) voor laten gaan. Foto: Olaf Kraak ^ierpool/anp/rtr - Chelsea Seft op nieuwjaarsdag de rian- 'l koppositie in de Engelse lea- le behouden. Met Arjen Rob in in de basis won de leider in Premiership met 1-0 door lln doelpunt van invaller Joe in de 80ste minuut. Chel- kwam door de winst op 52 in 21 wedstrijden, verpool had dubbel pech. ejddenvelder Xavi Alonso brak de eerste helft zijn enkel door tackle van Lampard. De lianjaard, voor 15 miljoen eu- y| aangetrokken van Real So- ;dad, staat naar verwachting fee maanden op non-actief, et Van Persie als uitblinker "Dn Arsenal met 3-1 van Charl- Athletic. De voormalige jyenoorder bracht met een 4aie volley uit een moeilijke >ek de derde treffer van de rtmners op zijn naam. De ach- %tand van Arsenal op Chel- bleef vijf punten, lanchester United versloeg iiddlesbrough met 2-0. Flet- en Giggs maakten de doel- mten voor de Mancunians, nog vier punten op Arsenal toeten inlopen, iainer Martin Jol behaalde 'wet Tottenham Hotspur een 5- zege op Everton. De Spurs, je in de laatste zeven competi- ïduels 19 punten pakten, ajerden terug op de zevende aats van de Premiership. door Peter van der Hulst alkmaar - Ralf Zwitser houdt niet van saaie marathons. Simpel rondjes rijden kan hij ook wel tijdens een training. De Katwijker wil vuurwerk en desnoods steekt hij zelfde lont aan, zoals gisteren tijdens het Nederlands kampioenschap op de Alkmaarse ijsbaan De Meent. Zwitser zette de beslissende ontsnapping op touw en zijn aanvalslust werd beloond met een derde plek achter kampioen Bertlan van der Veen en Peter Baars. Zwitser is bezig aan een uitzonderlijk goed jaar. Hij won eerder dit seizoen de marathon van Den Haag, voert in de strijd om de KNSB Cup de ranglijst om de groene trui (tussensprints) aan, en deed gisteren weer goede zaken voor de Dick van Gangelen Trofee. De Katwijker is in een felle strijd verwikkeld met Henk Angenent om deze naar de overleden journalist vernoemde prijs voor meest kleurrijke schaatser in de wacht te sle pen. Angenent, nog nooit winnaar van het NK maar gisteren opnieuw één van de favorieten, meldde zich in het eerste deel van de 150 ronden lange wedstrijd geregeld op kop van het peloton. „Op dit zware ijs mag je de tegenstanders geen honderd meter laten gaan." In te genstelling tot Zwitser moest de Wou- bruggenaar later de tol betalen voor zijn inspanningen. „Het gaat de laatste we ken niet zo lekker." Het was vooral aan de ploeg van Zwitser te danken dat het NK geen moment saai werd. Gelijk met het startschot vlogen de vier rijders van PGM Bakker erin. „We wilden de wedstrijd meteen open breken", zei Zoeterwoudenaar Martijn van Es. Het peloton reageerde alert, zo als het op elke ontsnapping in de ope ningsfase deed. Tot Zwitser het op zijn heupen kreeg. „Je kunt wel achter elkaar blijven schaatsen, maar daar wordt een NK niet leuker op. Voel je je sterk dan wil je ook aanvallen en dat gaat dit sei zoen goed. Ik kan wel aardig sprinten, maar ik heb niet de snelheid van jon gens als Jan Maarten Heideman en Roel van Hest. Het NK is ook een geheel an dere wedstrijd. Normaal laten ze nog wel eens een gaatje vallen, maar nu vocht iedereen voor zijn plekje en dan kun je er beter vandoor gaan." Pas bij de derde poging lukte het. Eerst zette Zwitser samen met zijn broer Jens tevergeefs een ontsnapping op touw, vervolgens mislukte het solo, waarna hij, opnieuw als initiator, halverwege de wedstrijd in zeven anderen wel de juiste partners vond. „Misschien voel ik de wedstrijden wel goed aan. Als je telkens dezelfde schaatsers voorin ziet, weet je dat de rest niet veel meer kan. Geef je er dan nog een paar keer een snok aan, dan ben je weg." Binnen zijn ploeg krijgt Zwitser ook alle vrijheid. Hij heeft geen teamorders en dat wil hij graag zou hou den. De Katwijker voerde al gesprekken met een van de topploegen (welke houdt hij nog even voor zich) en daarnaast tonen nog twee formaties interesse in de schaatser. „Maar in een nieuwe ploeg wil ik dezelfde rol houden als nu. Ik wil niet telkens voor een kopman hoeven rijden. Ik wil een vrije rol, want dat re sulteert in goede uitslagen." Van de ploeg waarmee hij besprekingen voerde, kreeg hij in ieder geval die toe zegging. „Het gevoel is goed, maar ik wil eerst nog even rustig over de zaken na denken alvorens ik een beslissing neem." Ondertekent Zwitser het contract dan kan hij op nog professionelere wijze zijn sport bedrijven. De Katwijker werkt nu nog 32 uur per week als calculator/werkvoorbereider bij Heem- bouw in Roelofarendsveen. Hij wil dat afbouwen naar twintig uur. Voor zover de geïnteresseerde ploegen nog twijfels hadden over de capaciteiten van Zwitser, moeten ze bij het NK toch wel overtuigd zijn geraakt van zijn kun nen. Op het moment dat Jeroen de Vries, gesteund door onder anderen An genent, probeerde om een tweede ronde voorsprong te pakken, nestelde Zwitser zich aan de kop van het peloton om de ontsnapping te neutraliseren. De Katwijker had slechts een keer zelf hulp nodig. Vlak voordat de beslissende fase aanbrak, kwam hij ten val, maar hij werd snel door broer Jens en Van Es naar het peloton teruggebracht. Zwitser was even uit zijn ritme gebracht, maar in de sprint had hij er geen last meer van. „Je gaat natuurlijk voor het hoog ste, toch is die derde plaats ook mooi." Zwitser zat er helemaal doorheen toen Van der Veen in de laatste ronde zijn kans schoon zag. De schaatser uit Joure maakt deel uit van de dit seizoen nage noeg onklopbare formatie van Warmon- der Pascal Vergeer. Eerder won KC Bou- tiette de zesdaagse en Miel Rozendaal leidt de strijd om de KNSB Cup. Zwitser kon daarom wel vrede hebben met zijn eerste podiumplek tijdens een NK. Geld hield hij er niet aan over. Alle rijders hadden vooraf al toegezegd dat zij de premies van die dag over zouden maken aan de slachtoffers van de zeebeving in Azië. door Peter van der Meeren leeuwarden/marbella/gpd - Voor wat het waard is, maar SC Heerenveen heeft sinds oude jaarsdag de beste vrije-trappen- nemer van Europa onder con tract. Ugur Yildirim troefde in het Spaanse Marbella op zijn specialiteit twintig rivalen af, waarbij niemand minder dan Zinedine Zidane.Alle came ra's stonden om hem heen, maar die trappen van mij vlo gen er toch ook aardig in", al dus Yildirim, die met het sho wen van zijn handelsmerk een bovenmodale auto verdiende. „Dit had ik absoluut niet ver wacht", sprak Ugur Yildirim na zijn triomf op de Free Kick Master 2004. „Toen ze me uit nodigden, leek het me een aar dig uitje voor in de vakantie." Yildirim diende het in Marbella op te nemen tegen onder ande re Real Madrid-ster Zidane, Nastja Ceh van Club Brugge, Hamilton Ricard van Middles brough, de Chinees Si Shen, de Belg Stein Huysegems van AZ en Orlando Engelaar, Nederlan der in dienst van Racing Genk. De aanvaller van Heerenveen had net als alle anderen de keu ze uit vier ballen. „Ik nam die van Adidas, want met zo'n type bal had ik uit een vrije trap ge scoord tegen Benfica." Met onder andere Santiago Ca- nizares van Valencia op doel - een deel van een plaatselijk amateurteam vormde telkens het muurtje - mochten de spe cialisten van drie afstanden aanleggen. „We begonnen op achttien meter. Dat is normaal gesproken mijn sterkste wapen, maar dit keer lukte het me niet. We mochten drie keer probe ren, ik kwam niet verder dan een schot op de paal", aldus Yildirim. Hij was van 21 en 25 meter af stand beter op dreef en bereikte zodoende nog vrij eenvoudig de finale. Daarin streden acht man om de hoogste eer én de auto, een Kia. „Ik bleek aardig warm gedraaid. Mijn eerste twee trap pen van 25 meter vlogen er keurig in", aldus Yildirim. Hij had uiteindelijk nog het meeste te stellen met de voor Shanghai spelende Si Shen. Zinedine Zi dane kwam niet verder dan de gedeelde vijfde plaats, net voor Engelaar. „Ik heb helaas geen tijd gehad om met hem te spre ken. Hij heeft me ook niet gefe liciteerd; hij kwam langs voor de vrije trappen, sprak even wat mensen en was zo weer ver trokken", aldus Yildirim. De voetballer gaat de gewon nen auto weggeven. „Die is ons net iets te groot." Rest een tro fee én heel veel aandacht. „Ik ben de laatste dagen platgebeld en vooral uit Turkije is de be langstelling enorm. Ik geniet er maar van." >or Leon ten Voorde en haag/garmisch-partenkir- 4EN - Als Duitse skispringers iaar een beetje door het lucht- tim fladderen, is de hele Jortnatie in rep en roer. De pi- ten van de schans zijn helden Duitsland, al zijn de gouden rtjden voorbij. Daarom ge- aagd: nieuwe helden! at de schaatsers voor ons zijn, n de skispringers voor de jüitsers. Als er in Duitsland 'ordt gesprongen staan er dui- iBnden mensen in het dal en "Itten er miljoenen thuis voor buis. de bekendste Duitse skisprin gers zijn helden die bijna op moeten presteren. 2ïant anders wacht de toorn de natie. Toen de Duitse Ichtmacht bij de eerste wed- jrijd van de Vierschansentoer- ee vorige week voor eigen pu- iliek in Oberstdorf als dode vo geltjes van de schans duikel en, spuwde de buitenwacht -|iur. Niemand in de buurt van Étet podium en een voorlaatste laats voor superster Martin zchmitt: de Duitsers moesten jjjch schamen en het ergste ferd gevreesd voor het nieuw- in Garmisch-Par- 'ainkirchen. laar zie: uitgerekend in de lassieker van het skispringen reeg het publiek het onderaan je schans eindelijk weer eens toen hun helden het jaar binnenvlogen. Na- /eiurlijk was er niemand be- gfand tegen het geweld van Jan- ie Ahonen, maar de Duitse ans jubelden om de kruimels t°(ie achter de Fin werden opge bikt: de derde plaats van nleorge Spaeth en de vijfde plek Oor Michael Uhrmann. Maar toch: het zijn bleke suc- cesjes vergeleken bij de glorie dagen van Martin Schmitt en Sven Hannawald. Zeg maar de Rintje Ritsma en de Gianni Romme van het Duitse ski springen. Zij waren tot twee jaar geleden de absolute heer sers van het luchtruim en dat leverde het tweetal de populari teit van een voetbalinternatio nal op. Schmitt is er nog steeds, maar de voormalig wereldkampioen, die in zijn gouden dagen Mar tin-Air werd genoemd, levert tegenwoordig vooral achter hoedegevechten. Zaterdag in Garmisch toonde hij zich al te vreden met de eerste werelbe- kerpunten van het seizoen. Maar Schmitt probeert het ten minste nog en dat kun je van Hannawald niet zeggen. Twee jaar geleden won Hannawald als eerste in de geschiedenis al le wedstrijden van de Vier- schansen-toernee, maar sinds dat glorieuze moment is de knuffelbeer van Duitsland in een draaikolk van ellende te rechtgekomen. Hannawald kreeg te maken met een burn out, werd gekweld door anno- rexia-verschijnselen en moest na een tijdje zelfs in een kliniek worden opgenomen. Daar is hij inmiddels uit ontslagen. Op nieuwjaarsdag was de voorma lige koning van de schans zelfs weer onder de mensen in Gar misch. Hannawald gaf com mentaar voor RTL en dat was voor het eerst sinds tijden dat het publiek weer iets van hem vernam. Pas geleden liet Han nawald in een interview door schemeren dat hij nooit meer zal springen, maar zaterdag sloot hij een come-back niet bij voorbaat uit. door Dennis Jansen frimley green - Vincent van der Voort heeft wereldkampioen Andy Fordham omver gekregen op het WK darts in Frimley Green. Daarmee verliest het toernooi van 2005 al vroeg zijn populairste darter. En een 'ka rakter' bovendien, op witte gympen, met haarmat, baard en buik, maar wars van poes pas, luxe én darkrooms. Over waarom het wel móest mis gaan met de Viking. Het is zaterdagmiddag tegen vijven als de dartpijl van Andy Fordham van het bord terug komt en op de grond valt. De wereldkampioen kijkt hulpe loos naar referee Rap Butler en verontschuldigt zich. Butler knikt begrijpend en raapt dan de pijl op. Tegenstander Vincent van der Voort die de kolossale kastelein uit Kent later van de troon stoot (3-2), knippert op dat ogenblik met de ogen. „Ik dacht: wat krijgen we nou? Kan Andy die pijl zelf niet oppakken?" Nee, Andy Fordham kan zijn pijlen niet zelf van de grond pakken. De 200 kilootjes die de Engelsman meetorst, zitten hem daarvoor te veel in de weg. Bij bukken ligt het gevaar op de loer dat hij over het podium tuimelt. De Viking is terug in Frimley Green om zijn wereldti tel te verdedigen, maar gaat na een thriller tegen Van der Voort, die qua gewicht twee keer in de Engelsman past, af via de zij gang. Daarmee verliest het toernooi nu al één van de po pulairste 'karakters' ter wereld. Tel bij zijn robuuste baard, lan ge haarmat, tatoeages, enorme lijf en onafscheidelijke witte gympen zijn beminnelijke ka rakter op, en je hebt een vrien delijke reus. Met een suppor- tersschare die groter is dan die van Barney en Stompé bij el kaar. Brieven met slechts 'The Viking, Lakeside' komen zonder meer aan. Ze komen uit alle hoeken van de wereld, van Chi na tot Mexico. Garantie om zijn wereldtitel dit jaar te prolongeren geeft zijn populariteit niet. Eigenlijk móest het dit jaar wel misgaan. Nog geen twee maanden gele den werd zijn voluptueuze voorkomen Andy Fordham bij na fataal. In een tweekamp der wereldkampioenen, die tussen de PDC (Phil Taylor) en BDO (Fordham), werd de Viking bij een achterstand van 5-2 onwel. In een snikhete Circus Tavem in Purfleet werd Fordham ach ter de coulissen neergelegd en met een dikke laag ijs bedekt. De kolos bleek oververhit. Zijn bloeddruk kon niet worden na gekeken, de band paste niet om zijn arm. Maar eenmaal afge koeld bleek de Viking kernge zond. Kenners schreven hem vanaf dat moment echter mas saal af. Blijkbaar was zelfs Andy Fordham voor een topdarter uiteindelijk te zwaar en onge zond. Fordham, die net in het openbaar had gepleit om darts te verheffen tot Olympische sport, bleef onder het voorval onbewogen. Al was hij bij het terugzien van de televisiebeel den waarop hij gevloerd was te zien, wel geschrokken. En be reid iets aan zijn lichaamsge wicht te doen. De Engelsman kreeg na zijn wereldtitel vorig jaar de nodige televisie-aanbie dingen, vooral real-life soaps. Een week in een hutje in de Hi malaya, een totale make-over en een weekendje darkroom zegde hij beleefd af. Op het ver Nederlanders zorgen voor spektakel Andy Fordham in zijn partij tegen Vincent van der Voort. Wereld kampioen Fordham verloor. Foto: GPD/Ad van Hasselt zoek mee te doen aan de Cele brity Fit Club - een afvalcursus voor vips - ging hij graag in. Fordham herinnert zich name lijk nog maar al te goed hoe het is om rank, slank en fit te zijn. Ooit was zijn bijnaam niet de Viking maar de Whippet, wat staat voor: hazewindhond. De tiener Fordham was broodma ger en bloedsnel, een belofte volle voetballer én talentvolle atleet bovendien. Door een her nia was hij drie maanden niet in staat te sporten en op dat moment ontdekte hij in de Nederlanders hebben voor spektakel gezorgd in Frimley Green. Raymond van Barne- veld deed er zaterdag 21 mi nuten over om Gary Ander son, de Schot die twee jaar ge leden nog de halve finale haal de, te wassen, knippen en scheren: 3-0. Eerder op de dag kegelde Vincent van der Voort titelverdediger Andy Fordham uit het toernooi (3-2). „De mooiste overwinning in mijn loopbaan", jubelde de darter uit Purmerend, die voorlopig de hoogste check-out heeft (156). Gisteren zorgde Rick Hofstra eveneens voor spekta kel tegen de als vierde ge plaatste Tony West, maar de voetbalkantine het darts. Andy Fordham was 26 jaar en stond aan de vooravond van een nieuwe carrière: darts en bier gingen zijn leven beheersen. De kilo's vlogen er aan door het bier (dagelijks 20 pilsjes), de la te afhaalchineesjes en het eeu wige televisiekijken (paardenra ces en gangsterfilms). Het heeft allemaal te maken met mijn lui heid, zei hij eens. Liep de Whip pet de honderd meter ooit in twaalf seconden, als de Viking die afstand dezer dagen aflegt van het hotel naar de Country Club is hij volkomen uitgeput. Daar komt binnenkort dus een einde aan. En dan kan Andy Fordham doorgaan met te zijn wie hij is: een beminnelijke man, die klaar staat voor ieder een, aan liefdadigheid doet en zijn familie hoog in het vaandel draagt. Toen zijn vrouw zes jaar geleden borstkanker kreeg en haar haar verloor, wilde Ford- Fries verzuimde het af te ma ken: 2-3. De inwoner van Sneek verkwanselde vijf kan sen op een daverende; stunt. „Heel jammer", stamelde Hofstra, die 2-0 voorkwam in sets en 2-0 in legs in de derde set. Vanavond komen vier Ne derlanders in actie. Co Stom pé en André Brantjes spelen om acht uur tegen elkaar in de eerste ronde. In de tweede ronde duelleert Van Barneveld om tien voor negen met Mike Veitch. Vincent van der Voort ontmoet om tien voor elf To ny Eccles. Mochten beide Ne derlanders winnen dan treffen zij elkaar in de kwartfinale op donderdag 6 januari. ham uit soliditeit zijn eigen haardos afknippen. Dat zij genas, maakte hem blijer dan welke dartstitel ooit deed. Rijk word je van het darts toch am per en dat hoeft voor Fordham ook niet. Het meest luxueuze dat hij zichzelf gunde na zijn eerste wereldtitel - toch goed voor 50.000 pond - waren zeven paar gympies en zeven televi sies. Ook in zijn kroeg The Rose rinkelden de kassa's niet door lopend. Massa's mensen be zochten de pub in Dartford, maar in plaats van een biertje 'bestelden' de fans liever een handtekening of een foto van Andy met zijn trofee. Toch wil de Andy Fordham die beker ook in 2005 mee naar huis ne men, al hield hij vooraf alle op ties open. „De kansen op een nieuwe wereldtitel liggen de schoot van God." En die was hem op nieuwjaars dag niet gunstig gezind.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19