Gezocht: een hofdichter met gezag KUNST CULTUUR Met beelden kun je meer zeggen dan met muziek' The Gathering gaat op 'Musical History Tour' Rijke leeglopers die elkaar het merg uit de botten treiteren Dansend 2005 binnen Opnames 'Leef!' afgerond reekuur natuur Naturalis en - Particulieren die fos- jn, botten, stenen of schei- hebben gevonden en daar heer over zouden willen in, kunnen 5 januari terecht kturalis. Deskundigen van latuur Informatie Centrum j) beantwoorden dan alle en over deze voorwerpen 13.30 tot 16.30 uur. De toe- rvoor het spreekuur is gra- jiaar museumbezoek is niet grepen. guwjaarsconcert n Crescendo ;com - Muziekvereniging icendo uit Hillegom geeft 9 ;ari een nieuwjaarsconcert, loet dat in Hotel restaurant a, Hoofdstraat 55 in Hille- Op het programma staan br meer "The Godfather Sa- fan Rota en Coppola en jvan Bach, 'Eine kleine htmusik' van Mozart en iemian Rhapsody' van jen. Het concert begint om 0 uur. De zaal gaat een half eerder open. itallatie van it Franzen en - Galerie Sidac-Studio ide Hogewoerd opent 9 ja- ri de installatie 'Getekend Franzen'. Uitgangspunt r dit project was het boek jntia', een handboek voor kunst en gods- Piet Franzen, ook mede- naar van Sidac-Studio, be kt de bladzijden uit dit boek tekeningen, schilderingen, ipels en collages. De expo- wordt om 16.00 geopend galerie aan de Hogewoerd iidac-Studio is geopend op zaterdag en zondag van 0 tot 17.00 uur. De expositie 'zien tot en met 30 januari. maandag 3 januari 2005 Verkiezing van de Dichter des Vaderlands door Nico de Boer alkmaar - Wie wordt de nieuwe Dichter des Vaderlands? Die vraag wordt beantwoord op 26 januari aan de vooravond van de Nationale Gedichtendag. Tot en met gisteren kon iedereen nog zijn stem uitbrengen op zijn of haar favoriete dichter, van wie de komende vier jaar verwacht wordt dat hij of zij nationale ge beurtenissen met een gelegen heidsgedicht opsiert. Gerrit Komrij, de eerste Dichter des Vaderlands, maakte begin dit jaar, nota bene tijdens de opening van de Nationale Ge dichtendag 2004, tot ieders ver rassing zijn 'aftreden' bekend. Na drie jaar in functie te zijn geweest - hij was voor vier jaar benoemd - zei hij met trillende stem die grote emotie verried: „Ik ben het zat. Ik heb er schoon genoeg van..' Tijdens een interview een paar uur eerder leek er nog geen vuiltje aan de lucht. Onder vier ogen sprak hij bevlogen over zijn juist verschenen, grondig herziene en veelgeprezen bloemlezing van de Nederland se poëzie van de 19de en 20ste eeuw. Met geen woord repte hij over zijn voornemen om ermee te kappen. Wel liet hij door schemeren dat de kritiek op zijn functioneren als Dichter des Vaderlands hem soms zwaar viel. Het hofdichterschap had zijn reputatie immers meer geschaad dan goedgedaan. Cri tici smaalden over zijn mislukte of halfgeslaagde gelegenheids gedichten. Het is daarom verbazend om te zien hoeveel dichters zich de laatste maanden actief hebben gemengd in de strijd om de va cante functie van Dichter des Vaderlands. Sterker nog, Komrij had zijn lier nog niet aan de wilgen gehangen of zijn opvol gers stonden al te popelen van ongeduld om zijn plaats in te nemen. Simon Vinkenoog wierp zich op als ad interim. Ook dichter en criticus Ilja Leo nard Pfeijffer uit Leiden, de schrik van dichtend Nederland, sprong in het gat. Aanvankelijk roerden de heren zich volop, zoals na de dood van de oude vorstin Juliana. Des te verba zingwekkender was het dat de gebeurtenissen die ons land re centelijk in rouw dompelden en verwarring stichtten, passeer den zonder dat een van de zelf benoemde plaatsvervangers de ze publiekelijk aangrepen voor het schrijven van een passend gedicht. Enkelen vallen bij voorbaat af. Rutger Kopland zag er vier jaar geleden vanwege zijn broze ge zondheid al vanaf. Volksschrij ver Gerard Reve is eveneens te ziek. Anderen prijzen zichzelf aan, zoals Simon Vinkenoog. Deze 'eeuwige positivo' moge dan zo zijn verdiensten hebben, als dichter ontbeert hij het na tuurlijk gezag waarover een Komrij of Kopland beschikken. Jean Pierre Rawie bezit wel de gewenste statuur. Zijn poëzie is populair. Hij schrijft bij voor keur klassieke sonnetten, waar in grote woorden en effectbejag niet worden geschuwd. Maar bij Rawie speelt iets anders mee. Hij is met zijn gedistin geerde, dandy-achtige verschij ning en onafscheidelijke wan delstok welhaast de vleesge worden karikatuur van de dich ter. Een verrassende kandidaat is Joost Zwagerman. Sinds hij stadsdichter van Alkmaar is, heeft hij de smaak te pakken. Maar of hij de aangewezen fi guur is? Zwagerman is toch vooral een begenadigd roman cier en misschien nog begaaf der essayist en polemist. Geno mineerd zijn ook betrekkelijk 'jonge' dichters als Hagar Pee- ters, Menno Wigman en Ram sey Nasr, die een belofte voor de toekomst inhouden. Een an- Gerrit Komrij, de eerste Dichter des Vaderlands, maakte begin dit jaar, nota bene tijdens de opening van de Nationale Gedichtendag 2004, tot ieders verrassing zijn 'aftreden' bekend. Hij zei het 'zat' te zijn. Foto: ANP dere opvallende genomineerde is Elly de Waard. Een dichteres die nogal uiteenlopende reac ties oproept. Haar onstuimige lyriek wordt bejubeld of veraf schuwd. Maar aanspraak op de titel maakt toch vooral de wat oude re garde. De 89-jarige Leo Vro- man bijvoorbeeld, die al zijn halve leven in de Verenigde Sta ten zit. Dat is een handicap, hoewel de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat Komrij, hoe vaak hij ook in ons land verblijft, al ge ruime tijd in Portugal woont. Ook Remco Campert zou als Dichter des Vaderlands geen slecht figuur slaan. Hij begon als een verlegen jongeling die de schoonheid van een berk be zong - in het omstreden gedicht 'Niet te geloven', met de ge ruchtmakende regel 'alles zoop en naaide'. Hij is nu een dichter met groot gezag. Een voortref felijke keuze zou ook Gerrit Kouwenaar zijn, al gaf hij vorig jaar te kennen dat de mooie bundel 'Totaal witte kamer' wel eens zijn laatste zou kunnen zijn. Ten onrechte vaak veronacht zaamd is Bemlef, die in alle rust doorwerkt aan een indrukwek kend oeuvre van proza en poë zie. Maar misschien is het na een man nu tijd voor een vrouw. Voor Jucüth Herzberg bijvoorbeeld, die een grote staat van dienst heeft en bij een breed publiek geliefd is. Uit haar jongste bundel 'Soms vaak' is 'Uit kranten' afkomstig, een proeve van haar dicht kunst: „De derde prijs, in Span je, voor een gedicht,/ dat was een roos van brons. De tweede prijs/ een roos van zilver. Het vers dat men/ het allermooiste vond, dat won een werkelijke roos./ Een roos die helemaal uit roos bestond.// Nu zie ik in de krant: de gouden tijden/ zijn voorbij. Komen dan eindelijk/ de echte?" idertheater Alkeburcht en - Meedoen, daar draait )m bij 'De Band Krijgt Kin- in' Klappen, stampen uit borst meezingen en geba- nadoen. Deze vijfkoppige d speelt 16 januari in het lertheater Speelparasol, in dkeburcht, het programma 1 ik al gezegd dat je kon 1 zitten?'. De voorstelling nt om 14.30 uur. De Alke- ht is gevestigd aan de 19 in Roelofarends- tie Shaw rerleden angeles - De Amerikaanse [eileider en klarinettist Artie kvis naar nu eerst bekend is (orden, afgelopen donder- op 94-jarige leeftijd overle- L Dat heeft zijn manager I Curtis bekendgemaakt, jw groeide op in Connecti on begon op jonge leeftijd pfoon te spelen. Hij stapte 16-jarige leeftijd over op kla- st'. In zijn carrière vormde hij jeveer tien orkesten, waar- ihij de meeste na enkele paden weer ontbond. lüz Steps' bij zieclub Lisse e - Het combo 'Jazz Steps' zorgt 9 januari het nieuws- [sconcert van de Jazzclub >e. De band is bekend van- £e zijn eigen stijl. Jazz Steps, jmaiin stream swinging jazz het repertoire heeft staan, jelt vanaf 16.00 uur in De Ge- de Mand, Haven 4. leiden - Bomvol was het niet in Groenoordplaza, wel ge zellig druk bij 'Dance into 2005', het evenement van Electronic Entertainment. Zo'n duizend danslustigen vierden Oud Nieuw zoals het hoort: zonder ook maar één wanklank. De organisatie stond ook kortstondig stil bij het overlijden van een van de artiesten, Paul Diehl, die samen met All Hands On Deck zou optreden. De deejay kwam afgelopen week om bij een verkeersonge val in Leiderdorp. Electronic Entertainment wil binnen kort een speciale herdenking voor hem houden. Foto: Mark Lamers theater recensie Joke Dieben-Frerichs Voorstelling: 'Nieuwbouw' door Levend Wild. Regie: Maarten Lok. Gezien: Toneelschuur Haarlem. Te zien: 2/2 en 3/2 2005, LAKtheater Leiden. Jacqueline heeft niet gewoon een bontjas, maar is de trotse bezitter van een cirkelvormige koningsmantel, opgebouwd uit wel tien beestenvelletjes. Ze is in zeer goede doen, en zij en haar man Wim willen dat weten ook. Geen vuile vingers op hun zuiver wollen wandbekleding svp: de luxe waarmee zij zich omringen heeft heel veel geld gekost. Maar weten wij allen niet allang dat rijk zijn niet ge lukkig maakt? Dominante Jacqueline is er het schoolvoorbeeld van. Hyste risch vloekend komt ze haar ge stileerde huiskamer binnen, trapt haar frustraties van zich af en gooit Wim haar wensenpak ket voor de voeten. Een impul sief en dynamisch bestaan wil ze, 'op de rand van het aan vaardbare'. Met een vent die niet op zaterdag de auto wast, maar haar 'wild en ongeremd' de kleren van het lijf rukt. 'Groots en meeslepend' wil de ze vlinder leven, en Wim moet daar voor zorgen. Samen met Pieter en Anja van hiernaast. Want Wim en de buren zijn wat deze schizofrene godin van de jacht betreft vooral op de we reld gezet om in al haar grillen te voorzien. Het is een tragi-komische ze denschets van het postmoder ne yuppenbestaan dat theater groep Levend Wild ons met 'Nieuwbouw' voorschotelt. Vier rijke leeglopers treiteren elkaar het merg uit de botten, maai' kunnen zich kennelijk ook geen leven zonder elkaar voorstellen. Hoe het afloopt wordt in het midden gelaten - al lijken de buren niet meer van zins ooit het huis te verlaten waarin ze zo werden gekoeioneerd. 'Nieuwbouw' is een vermakelij ke productie, vooral dankzij het meesterlijke spel van René Geerlings als de in het rfrtd ge commandeerde echtgeiwot Wim - een zenuwenlijder die als het zo uitkomt ook gemeen om zich heen blijkt te kunnen slaan. Judith Lodewijks heeft als Jacqueline de juiste toon nog niet gevonden: ze is niet echt van ijs, maar krijgt ook de la chers maar moeilijk op haar hand. Zelfs niet als ze zich moeizaam door Wim laat be stijgen, bovenop de open haard. Pieter (Ton Heijligers) en Anja (Lies van de Wel) van hiernaast blijven wat meer op de achter grond. Zij lijken niet meer dan pionnen in deze smakelijke Vi- nex-locatiecrisis, die tijdens de komende tournee zijn ultieme vorm nog wel zal vinden. Groningen - Metalband The Gathering heeft samen met de Groningse docent geschiedenis Wim Kratsborn een cd gemaakt over de geschiedenis van de mensheid. Op The Musical His tory Tour, die begin deze maand verschijnt, zijn verschil lende perioden uit de geschie denis muzikaal verbeeld. „In ie der nummer hebben we gepro beerd de sfeer van een bepaal de periode weer te geven", al dus Kratsborn. Het project vloeit voort uit een cd-rom die Kratsborn maakte voor zijn boek Onvoltooid Ver leden, een lesmethode voor pa bo-studenten. Via e-mail kwam hij in contact met The Gathe ring. „Ik heb ze een keer op Pinkpop gezien en vond ze voor dit doel erg geschikt. Dat heeft met sfeer te maken. Radiohead zou ook heel goed passen. Ik heb ook nog gedacht aan Blof en De Kast, maar dat past toch minder goed." Amsterdam - Willem van de Sanae Bakhuyzen heeft de op names van zijn nieuwe film 'Leef!' afgerond. De regisseur heeft de hele film zelf gedraaid. In augustus werd Jean van de Velde aangetrokken als co-re- gisseur toen bij de 47-jarige Van de Sande kanker werd gecon stateerd. De ziekte zat hem ech ter nauwelijks in de weg tijdens het filmen. „Ik voel me in topvorm", vat Van de Sande Bakhuyzen de draaiperiode samen. „Het ging erg goed: alles wat we van tevo ren hadden uitgedacht, is ge lukt." Of dit ook tot een goed eindproduct leidt, blijkt pas tij dens de montage. „Maar ik heb na het draaien zelden zo'n goed gevoel gehad over een project. Dit kan een geweldige film wor den." 'Leef!' is de derde speelfilm van Van de Sande en scenariste Ma ria Goos. Eerder maakte het duo de veelbekroonde produc ties 'Cloaca' en 'Familie'. 'Leef!' vertelt over de 40-jarige verlos kundige Anna Jongkind, die schrijfster wil worden. Ze komt er echter achter dat je om te schrijven je leven op orde moet hebben, wat zij totaal niet heeft. De hoofdrollen worden vertolkt door Monic Hendrickx en Peter Blok. De komende maanden gaat Van de Sande werken aan de montage van de film en wil hij veel tijd doorbrengen met zijn dierbaren. Ondertussen bereidt hij 'Ik omhels je met duizend armen' voor, de derde verfil ming van een boek van Ronald Giphart. De opnames daarvan moeten in mei of juni van start gaan. 'Leef!' gaat in september in pre mière op het Nederlands Film Festival in Utrecht. E= Peter Gabriel poetst oude videoclips op jr Hariy de Jong i haac; - Zanger Peter Gabriel wordt een jje oudier, uitputtende wereldtournees iven voor hem niet meer zo nodig. De En- >man i s niet van plan de eerstkomende in weer op pad te gaan met zijn muziek, ar de man die geschiedenis schreef als ichter van de legendarische symforock- id Genesis is geenszins van plan op zijn weren te gaan rusten. werkt aan een nieuw album, maar daar- ist mag hij graag over zijn schouder te- [kijken op zijn leven en in dat kader past zojuist onder de titel Play uitgekomen Het schijfje bevat 23 clips van num- frs die Gabriel opnam sinds hij eind ja- t zeventig Genesis vaarwel zei en voor uzelf een wereldnaam opbouwde met als 'Sledgehammer', 'Don't Give Up' en 0'. hen met Daniel Lanois heeft Gabriel de jtste maanden flink gesleuteld aan al dat teriaal uit de oude doos en het tweetal is h geslaagd om vooral het geluid behoor- I op te krikken. „De techniek gaat steeds pruit en het zou zonde zijn om de ver- irvenheden van het dolby surround sys- p niet toe te passen", vindt Gabriel. „Ik b het materiaal met liefde en aandacht opgepoetst, want zonder die twee zaken heb je misschien een technisch perfect, maar wel een steriel product." Gabriel kijkt met gemengde gevoelens te rug op de clips die hij de afgelopen decen nia heeft gemaakt. „Van sommige krijg ik nog steeds een warm gevoel, maar er zijn andere die ik nooit weer hoef te zien. Toch heb ik altijd in mijn clips geloofd. Dat komt misschien omdat ik een echte filmfreak ben. Ik heb altijd op het standpunt gestaan dat je met beelden een extra dimensie aan muziek kunt geven. Als tiener was ik al he lemaal in de ban van films. Ik had een bre de smaak, want ik vond niet alleen het werk van Fellini goed, maar keek ook graag naar sciencefictionfilms. Nu ik ouder word, word ik steeds kritischer. Maai' ik ben er nog steeds van overtuigd dat je met beel den meer kunt zeggen dan met muziek." De eerste videoclip van Gabriel stamt uit 1977 en begeleidde het liedje 'Modern Lo ve'. De regie was in handen van Peter Me- dak. „Achteraf vind ik 'm niet erg goed, maar vanuit historisch oogpunt heb ik die clip toch maar als bonustrack aan de dvd toegevoegd",' aldus Gabriel. De muzikant is overigens altijd indirect bij het maken van een clip betrokken geweest. „Ik denk mee over het scenario, maar laat de techni sche uitwerking graag aan anderen over. Ik geniet er alleen al van om te werken met hele creatieve mensen." De clips van Gabriel zijn vaak surrealisti sche verhaaltjes, waar getekende beelden doorheen zijn geweven en waarin elemen ten als water, aarde en levende vegetatie een belangrijke rol spelen. „Als ik al mijn clips nog eens op een rijtje zet, dan kom ik wel heel vaak met hetzelfde verhaal aanzet ten", geeft Gabriel toe. „Dat heb ik nooit zo door gehad toen ik ermee bezig was, maar het bevestigt eens te meer dat een artiest eigenlijk maar één kunstje kan. Hij laat het echter steeds weer op een andere manier zien." Gabriel beschouwt het nummer 'Biko' uit 1987 nog steeds als een keeipunt in zijn carrière. Het liedje was destijds opgeno men voor de film 'Cry Freedom' en in de clip zijn dan ook beelden te zien uit die tweedimensionale aanklacht tegen de Apartheid in Zuid-Afrika. „Het was mijn eerste politieke liedje en toen pas werd ik me echt bewust van het feit dat ik met mijn muziek meer zou kunnen doen dan een publiek vermaken. Bono had me meege sleept op een tour van Amnesty en dat was een ongelooflijk goede leerschool voor mij. Ik ontmoette allerlei activisten en mensen die politiek onrecht was aangedaan. Ik be sefte toen dat muziek voor mij nooit meer hetzelfde zou zijn en dat ik mijn stem moest laten horen op het gebied van men senrechten. En vandaag de dag zet ik me nog steeds in voor organisaties op dat ge bied. Zo kan ik misschien een heel klein beetje bijdragen aan een betere wereld." Peter Gabriel: „Als ik al mijn clips nog eens op een rijtje zet, kom ik wel heel vaak met hetzelfde verhaal aanzetten." Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17