speculanten Oegstgeest blokkeert REGIO R3 Studenten worden voor even collega's Een Veense nieuwjaarsduik in water van 25 graden Zoekactie op de Rijn blijft zonder resultaat Lijn 31 weer vroeg uit Katwijk Celstraf voor mishandelen van moeder en vernieling eiderdorper >dt Hagenaar ■wrri, mm rawg maandag 3 januari 2005 leiderdorpse Marloes Dozy directeur van Traveleers jjoor Janneke Dijke 11 eiderdorp/leidschendam - Nog tot eind anuari is ze directeur van haar mede studenten, die ze collega's noemt. Daar- jia valt haar macht in duigen en moet Dozy (22) uit Leiderdorp weer voor tentamens blokken. „Eind jjanuari wordt de onderneming geliqui zegt haar collega, de eveneens 12-jarige Bas Straver. Die liquidatie is onontkoombaar, maar gjiiet omdat het zo slecht gaat met het bedrijf Traveleers. Daarmee gaat het puist ontzettend goed. Onlangs werd het bedrijfje van zes studenten aan de Ho geschool Tio in Leidschendam uitgeroe pen tot beste mini-onderneming van school. Op 18 januari volgt de lan delijke finale. Dan strijden de zes tegen hun concurrenten van de overige vier opleidingen voor toeristisch manage ment in Nederland. Onderdeel van de afstudeeropdracht van de opleiding toeristisch manage ment is het opzetten van een eigen mi ni-onderneming. Het bedrijfje moet een eigen product of dienst bedenken, ont wikkelen en uitvoeren. De studenten ko men aan geld door aandelen te verko pen aan familie en bekenden. Na ver loop van tijd moet de onderneming worden opgeheven en krijgen alle aan deelhouders hun geld terug, plus rente als er winst gemaakt is. Ontzettend leer zaam, vinden Dozy en Straver, die ver antwoordelijk is voor de public rela tions. In korte tijd leren zij wat je tegen komt als je een eigen bedrijf begint. Samen met medestudenten Joke van Dijk, Karin von Ubisch, Jolanda Buiten weg en Anton Habes bedachten Dozy en Straver de traveleer. Het is een mapje waarin je reispapieren zoals vlieg- of treintickets kunt bewaren. In een afrits- baar deel is plek voor paspoort, pasjes en geld. „Nu hoef je nooit meer in je tas sen te zoeken naar je paspoort en je tic kets. Alles kan bij elkaar in ons zelfont worpen reismapje. Op de plaats van be stemming rits je de bodysafe van het reismapje af. De reispapieren berg je op en je paspoort en geld draag je veilig bij je", schrijven ze op hun eigen site (www.traveleers.tk), waar de portemon nee voor 15,95 euro te bestellen is. Echt een handig reisatribuut dat goed verkoopt, merken ze. De eerste twee op lages van vijftig stuks zijn al uitverkocht. „Zulk soort reismapjes bestaan wel, maar wij hebben er een aantal aspecten aan toegevoegd", zegt Straver. Boven dien is de prijs scherp, merkt de Leider- dorpse Dozy op. „In deze prijsklasse be staat zoiets niet. Vaak zijn ze van leer en kosten ze dertig tot veertig euro." De studenten doen alles zelf, op één ding na: een fabrikant zet de portefeuilles in elkaar. De docenten hebben de mini-onderne ming uitgeroepen tot beste van de Leid- schendamse hogeschool. „Wij hebben een nieuw product ontwikkeld", noemt Straver als belangrijkste reden. Dozy. „Andere ondernemers hebben iets inge kocht en doorverkocht. Een groep heeft een sierraad dat gaat knipperen als de mobiele telefoon afgaat, maar dat be stond al." Ook is er een groepje dat een pannenkoekenbezorgdienst is begon nen. Origineel, maar de pannenkoeken worden gebakken door een bestaand restaurant. Mocht het zestal de landelijke finale op 18 januari winnen, dan gaan ze naar De nemarken voor de internationale wed strijd. Korte tijd later moeten ze al hun bedrijfsactiviteiten beëindigen en zitten ze weer als studenten in de school banken. Met de Traveleer-ervaring ho pen ze na hun afstuderen sneller aan een baan te komen. Karin von Ubisch, Marloes Dozy, Joke van Dijk, Jolanda Buitenweg, Anton Habes en Bas Straver (vanaf links) met de traveleer. Foto: Henk Bouwman jpERDORP - Het nieuwe jaar nog maar koud begonnen |een 38-jarige man uit Den viel door onbekende oor- ;ak in het water langs de Brug in Leiderdorp. Een op- ttende buurtbewoner redde «Hagenaar uit het ijskoude eater. Twee Leiderdorpers hoten de 56-jarige Leider- iijrpse redder te hulp en trok- ■jn de Hagenaar op de kant. Hagenaar werd met onder- lelingsverschijnselen opgeno- in het ziekenhuis. lUtomobilist met lok op de sloot in Vwetering - Een 40-jarige itomobilist uit Leiden reed euwjaarsochtend om een uur !half zeven met zijn auto in de bot langs de provinciale weg 445. De politie die de man yam helpen, ontdekte dat hij Wer invloed was van alcohol, in blaastest mislukte. De man mee te werken. Hij is een cel gezet om daar zijn 'les uit te slapen. Ij tip 'itiaren met 'ikaar op de vuist aan den rijn - Op het in Alphen aan den liep een 17-jarige Alphe- in de nieuwjaarsnacht om- jeeks twee uur verwondingen ;jn het gezicht op bij een dchtpartij. De man is voor on- ^rzoek naar het ziekenhuis -Irergebracht. Zoeterwoudenaar nog steeds spoorloos door Nancy Ubert leiderdorp - Oudejaarsdag aan Oude Rijn. Even voorbij Koude kerk en in de buurt van het Pa trimoniumpark in Leiderdorp. Medewerkers van de politie en de brandweer zoeken naar de vermiste Arjan van der Velde uit Zoeterwoude. Tevergeefs, zo blijkt. Verscheidene bewoners van het Patrimoniumpark komen kij ken wat de bemanning van de politieboot en de brandweerlui doen. „Zeker zoeken naar de vermiste man", merkt een vrouw met een zucht op. „Ik volg dat hele verhaal in de krant. Zo erg. Zo eng ook. Straks ligt hij hier echt. Weet je dat we hier zomers altijd zwem men." Ondertussen worden vanaf de kant en vanaf het voordek van de boot telkens haken in het water gegooid. Elke haak is be vestigd aan een lang touw. Soms trekken er wel drie man aan zo'n touw om de buit bo ven water te krijgen. Het is re gelmatig raak. Van alles wordt uit de Oude Rijn gevist: verroes te fietsen, verloren wieldoppen, kapotte motorfietsen, inge deukte winkelwagentjes en hek werken. De hond die is getraind op het ruiken - en opsporen - van lij ken, bleek vanmorgen niet be schikbaar te zijn. „In Nederland lopen niet veel van die gespeci aliseerde honden rond", vertelt een medewerker van de politie. „Misschien dat het dier over een paar dagen wel kan worden ingezet." Er wordt vandaag vooral ge zocht naar de fiets van de Zoe- terwoudse vrijgezel: een da mesmodel van het merk Limit van Halfords. Maar die komt niet boven water. Het zijn slechts verroeste wrakken die uit de Rijn te voorschijn komen. Een buurtbewoner komt met een dienblad vol koffie aan. Voor de harde werkers. Ook zonder duik in het water wor den de medewerkers drijfnat; het regent flink. Dus een bakkie gaat er wel in, vindt de gulle ge ver. Hij serveert er ook een me- gastroopwafel bij. Collega's van Arjan van der Vel de, komen met een auto van het bedrijf (Robot Pumps) aan gereden. „We hebben hier ook 'Het is wel uit te houden, maar een Jagermeister is nu toch wel lekker' a ;bor Joris Rietbroek In Roelofarendsveen is een nieuwe nieuwjaarstraditie geïntroduceerd: de Sluisdompel. Foto: Henk Bouwman pelofarendsveen - Voor dui- mensen in Nederland is ieder jaar vaste prik: op neem je een fris duik. In de koude Noordzee of |t kille plaatselijk water. In Roe- ijfarendsveen houden ze echter (jet zo van fris, wist de kersverse êoegbaas Don de Jeu van café ge Haven. Dat bracht hem op idee een nieuwjaarsduik oor koukleumen te organiseren. riep de hulp in van een Veens ®oomketelbedrijf, dat zaterdag middag het water in de Veense luis nabij de Noordkade wist te n?rwarmen tot 25 graden. Een :'jeuwjaarsduik mocht het niet De Jeu doopte zijn evene tot 'Sluisdompel'. klokslag een uur 's middags het zover. Enkele tientallen al dan niet gehuld 1 een ludieke uitdossing, glij den van het speciaal gefabri- eerde glijbaantje met een ions de sluis in. Een groepje ifgozers stort zich eerst naast !e sluis in het koude water van je Zwet, om daarna weer wat ,ip te warmen tussen de sluis Twee kinderen blijven hun gemak baantjes trekken n het aangename water, maar je meeste oudere deelnemers 'nellen zich naar de kant, waar de Jagermeister wordt uitge deeld. Accordeonmuziek klinkt jver de kades, het is een graad- of 10 en de zon breekt zelfs door. ,Nou, dat viel toch nog tegen", viibbert Rene Hillebrand terwijl hij zijn sokken weer aantrekt. is wel uit te houden, maar ien Jagermeister is nu toch wel ekker, hoor." Honderden toe- jchouwers slaan het tafereel ga- Ie terwijl ze elkaar een goed Nieuwjaar toewensen, met de ihocolademelk of de borrel in hand. Riet Bouw staat paraat. Over de jwemmers in het warme water naakt ze zich geen zorgen. iMaar ik heb er eerder wel een paar uit het koude water ge jaagd", klinkt ze ongerust. „Een minuutje erin gaat nog wel. Maar na vijf minuten wordt het echt gevaarlijk." De Jeu organiseerde de sluis dompel, omdat hij onlangs café De Haven overnam van Cock de Konink, die de zaak dertig jaar runde. Tevreden kijkt hij naar de zwemmers in de sluis. Volgend jaar hoopt hij de alter natieve nieuwjaarsduik weer te houden. Zelf staat hij stevig in gepakt nog te blauwbekken: hij dook met een groep vrienden het koude water buiten de sluis in. „Vrieskou was vandaag mis schien nog mooier geweest", mijmert hij. „Stel je voor, dat mensen naast de sluis aan het schaatsen zijn en dat er vlak naast gezwommen wordt." Toch heeft het ook z'n voorde len dat het niet te koud is. „Het is nu een ontmoetingsplek voor Veenders geworden, een echte nieuwjaarsreceptie. En zoiets was er nog niet in het dorp." Voorkeursrecht Oude Rijnpark oegstgeest - Het Oude Rijnpark in Oegstgeest krijgt een 'stolp' over zich heen. B en W willen voorkomen dat projectontwikke laars hun slag slaan in dit deel van Rijnfront en beroepen zich op het recht dat een gemeente de mogelijkheid heeft om als eerste grond te verwerven. Het college vraagt de raad om het gebied aan te wijzen als een terrein waarop het 'voorkeurs recht gemeenten' rust. Op die manier krijgt Oegstgeest een belangrijk instrument in han den om grondpolitiek te bedrij ven. Eerder is al bij andere de len van Rijnfront gebruik ge maakt van het voorkeursrecht. Het Oude Rijnpark is onderdeel van de zogenoemde Knoop Lei- den-West. Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Voor hout, Zuid-Holland en de Uni versiteit Leiden hebben hier voor een plan gemaakt. Het gebied dat B en W willen 'beschermen' tegen projectont wikkelaars ligt aan weerszijden van de Oude Rijn en is de voor malige invliegstrook van vlieg kamp Valkenburg. Op dit mo ment is er vooral veel glastuin bouw te vinden maar in de toe komst krijgt dit deel van Rijn front een andere bestemming. Welke dat wordt, staat nog niet vast. Maar B en W willen hoe dan ook de regie voeren en grondspeculatie in het gebied voorkomen. Dankzij het voor keursrecht moet een eigenaar zijn grond altijd als eerste aan de gemeente aanbieden als hij zijn perceel wil verkopen. De gemeente Oegstgeest heeft vanaf 1997 vaker het 'WVG- trucje' in Rijnfront toegepast. In een aantal gevallen was dat te gen het zere been van de bewo ners en de eigenaars van de percelen in het gebied. Ze voel den zich van hun vrijheid be roofd en vreesden voor de toe komst van hun bedrijf. katwijk/rijnsburg - De eerste bus van Katwijk naar Leiden vertrekt vanaf 10 januari weer een uur eerder, om 5.46 uur. Connexxion heeft daartoe be sloten naar aanleiding van klachten en op basis van tellin gen. Op 12 december voerde de bus maatschappij een nieuwe dienstregeling in. Daarbij wer den onder meer de eerste ritten van lijn 31 geschrapt. Voorheen konden reizigers uit Katwijk en Rijnsburg 's morgens voor zes uur op het station in Leiden zijn, hu moeten ze een ander vervoermiddel kiezen om daar voor 7.15 uur aan te komen. De busmaatschappij noemt een analyse van de meest recente tellingen in november als reden voor het besluit lijn 31 weer eerder te laten rijden. Ook het aantal binnengekomen klach ten van individuele reizigers en consumentenorganisaties droeg hier volgens Connexxion aan bij. Vanaf 10 januari vertrekt er om 5.46 uur een bus bij de Vuur baak in Katwijk en die komt om 6.15 uur in Leiden aan, een urn- eerder dan nu. den haag/hoogmade - Een 28- jarige Hoogmadenaar die zijn ouders terroriseerde en volsla gen onbekende met een mes bedreigde, is daarvoor veroor deeld tot negen maanden cel. Twee weken eerder eiste de of ficier van justitie acht maanden plus vier voorwaardelijk. De man sloeg op 30 juni na het drinken van een fles whisky het interieur van zijn ouders, bij wie hij nog inwoonde, kort en klein en greep zijn moeder bij de keel. Later die dag vloog hij bij een bushalte in de Kerk straat een argeloze voorbijgan ger aan met een mes. Een psychiater en een psycho loog hadden hem na een vluch ting onderzoek 'paranoïde en schizofreen' genoemd. Ook zou de Hoogmadenaar af en toe psychotisch zijn. Hij reed auto's de vernieling in, stal en dronk, gebruikte drugs en terroriseer de zijn ouders al jaren. In een eerder stadium adviseer den psychiaters die hem onder zochten TBS met dwangverple ging. Maar voor zo'n verregaan de maatregel was het gepleegde misdrijf niet ernstig genoeg, vond de rechtbank. gezocht, vlak na de verdwijning van Arjan", aldus de meest spraakzame van de twee. Meer weet hij niet te zeggen. Zijn col lega maakt met een digitale ca mera foto's van de zoekactie. Straks wil hij ze aan de andere collega's laten zien. Na een paar uur geven politie en brandweer het op. De actie van vandaag heeft niets opgele verd. Op de kant ligt een lang spoor van verrotte en verroeste spullen. Nog steeds geen spoor van de 42-jarige Arjan van der Velde. Op een natte oudejaarsdag werd gezocht naar een mogelijk stoffelijk werkers van politie en brandweer koffie. Foto: Henk Bouwman overschot van Arjan van der Velde. Een buurtbewoner bracht de mede-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15