LEIDE Ondanks charge ME toch 'rustige jaarwisseling' 'Dat gaat weer misdat wordt weer REGIO Hulpacties voor slachtoffers tsunami R1 Met een kerstboom naar Euro Disney Leiden maandag 3 januari 2005 Lijntje van usaka naar Valkenburg iwapende erval en - Op de Dr. Lelylaan in len is afgelopen vrijdag i half vijf 's middags een zinestation overvallen. •e mannen kwamen het sta- binnen en bedreigden een lewerkster met een vuurwa- De twee daders vertrokken r met een nog onbekend ibedrag. Ze reden op een )ter in de richting van de igweg. Op basis van het sig- iment zijn omstreeks kwart r vijf twee mannen op de srstraat aangehouden die betrokkenheid bij de over- ivorden verdacht. Het gaat twee Leidenaren van 16 en aar oud. |den onder irloed en - De politie heeft op ou- larsavond rond half negen 37-jarige vrouw uit Voor- Dten aangehouden wegens bn onder invloed. Agenten pn haar op de Johanna Na- Straat in Leiden tegen een arkeerde auto aanrijden. De manalyse wees uit dat de jw bijna vijf keer meer had ronken dan is toegestaan, ir rijbewijs is ingenomen. swelddadige iroving ien - De politie doet onder- k naar een gewelddadige Dving op de Lange Gracht of de Oude Singel. Rond half en 's ochtends meldde zich >rdag een 19-jarige Leide- ir op het politiebureau aan Lange Gracht met een ifdwond. Hij vertelde zojuist zijn telefoon te zijn beroofd ir drie mannen. Toen hij achterna liep, sloeg een hen hem met een fles. Ver lens gingen ze ervandoor via 9ude Singel richting Bees- tnarkt. Het slachtoffer is Ir het LUMC overgebracht ir behandeling. vervolg van voorpagina leiden/regio - Ingrijpen van de mobiele een heid (ME) in de Sumatrastraat, gesneuvelde ruiten bij winkelcentrum de Stevensbloem en een in de brand gestoken auto op de Morsweg. Dat waren de ernstigste incidenten in Leiden tijdens een jaarwisseling die volgens politie en gemeente verder rustig verliep. In totaal zijn 30 mensen aangehouden op verdenking van za ken als vernielingen, belediging van de politie en illegale vreugdevuren. In de Sumatrastraat keerde een menigte zich rond één uur 's nachts tegen de politie. De menigte bekogelde de politie onder meer met flessen en stenen, toen deze poolshoogte kwam nemen bij een vreugdevuur dat uit de hand dreigde te lopen. Hierbij sneuvelde een autoruit van een politievoertuig. De mobiele eenheid moest optreden. In totaal zijn tijdens de actie zeven mensen aangehouden, voor namelijk voor het bekogelen van de politie en vernieling van onder meer bushokjes. In de rest van de stad is de jaarwisseling over het algemeen zónder ernstige incidenten ver lopen. Een aantal winkelruiten van de winkel promenade aan de Stevensbloem sneuvelde. De daders zijn niet gevonden. In de omgeving van de Van Lennepstraat waren enkele kleine brandjes op straat. Eén brandje leek uit de hand te lopen toen omstanders spullen op het vuur gooiden. Hierbij heeft de politie ie mand opgepakt. Op de Morsweg is een auto in brand gestoken en door de brandweer ge blust. Op de Bosrode kwam de politie ook in actie. Verschillende illegale vreugdevuren werden hier telkens opnieuw aangestoken. Twee Lei denaren (18 en 21 jaar oud) zijn opgepakt omdat ze houten pallets op het vuur gooiden. Alle andere containerbrandjes en illegale vuurtjes konden dankzij optreden van politie, brandweer en gemeente snel geblust en ge ruimd worden. Bij vernielingen van bushok jes door Leiden heen kon een aantal verdach ten op heterdaad worden betrapt. Ook in de rest van de regio verliep de jaarwis seling relatief rustig, zo meldt de afdeling voorlichting van Hollands Midden. In Oegst- geest werden de ruiten van twee bushokjes aan de Leidsestraat vernield, aan de Lange- voort een ruit van een voordeur van een opti cien en aan de Jan Wolkerslaan ruiten van een school. Afgestoken (zwaar) vuurwerk is de vermoedelijke oorzaak. Van de daders ont breekt elk spoor. In Voorschoten is de jaarwisseling ordelijk verlopen. De illegale vreugdevuren op de Louise de Colignylaan, het Aletta Jacobs- plantsoen en de Oranjeboomstraat hadden brandweer en gemeente snel geblust en ge ruimd. Op oudejaarsavond werd in Voorschoten in de Hyacinthstraat nog een 56-jarige Leide- naar aangehouden op verdenking van de handel in illegaal vuurwerk. De politie con troleerde hem omdat de man zich 'verdacht' gedroeg. In de auto werd 75 kilo vuurwerk aangetroffen en een geldbedrag. Zowel het vuurwerk als het geld is in beslag genomen. Hollands Midden heeft deze jaarwisseling minder relschoppers opgepakt dan voorheen. Vorig jaar werden 55 personen gearresteerd, dit keer waren dat er 46. (advertentie) Op vrijdag 7 januari om 19.00 uur vindt in Groenoord Plaza (Willem de Zwijgerlaan 2) het Kerstboomfeest plaats. Kerstbomen kunnen ingeleverd worden bij één van de inleverpunten. Voor elke boom ontvang je een lot. Met de loten maak je tijdens het Kerst- boomfeest kans op mooie prijzen! Dus, hoe meer bomen je inlevert, hoe meer kans je op een prijs maakt. De hoofdprijs is een weekendje Euro Disney! Inleverpunten kerstbomen Vanaf maandag 27 december tot en met 7 januari van 9.00 tot 16.00 uur kun je kerstbomen inleveren op de volgende adressen: Stadsdeel Noord Kinderboerderij de Merenwijk, Parkzicht 100 Speeltuin Nachtegaallaan Dienst Milieu en Beheer, Admiraal Banckertweg 15 Stadsdeel West Wijkonderkomen boerderij de Slaagh, Lage Morsweg 102 Stevenspark Stadsdeel Zuid Wijkonderkomen Vogelvlucht, Boshuizerlaan 5 Speeltuin Zuiderkwartier, Anjelierstraat Speeltuin Westerkwartier, Ten Katestraat 10a Stadsdeel Midden Wijkonderkomen, Oude Herengracht 2 Parkeerterrein Garenmarkt Dienst Milieu en Beheer Mobiele eenheid treedt op tegen relschoppers in Sumatrastraat door Rody van der Pols leiden - Opnieuw sloeg de vlam in de pan in de Leidse Sumatra straat. Net als vorig jaar gooien relschoppende jongeren tijdens de nieuwjaarsnacht met flessen en stenen naar de politie. En ook ditmaal moet de mobiele een heid (ME) eraan te pas komen. Bewoners zien het al snel na twaalven aankomen. „Dat wordt weer knokken." Klokslag twaalf uur. De cham pagneflessen worden ontkurkt, het vuurwerkgeweld barst los boven Leiden. Ook de Sumatra straat verandert in een oog wenk in een orgie van licht en geluid. Vuurpijlen barsten in vlammenregens uiteen en Chi nese rollen ratelen als machine geweren. Een man plakt met tape een lawinepijl aan een lan taarnpaal vast. Hij rent weg, waarna een klap zo luid als een mortierinslag klinkt. Buren en familieleden vallen elkaar on dertussen in de armen, waarna er gebroederlijk vanaf het trot toir naar het vuurwerk wordt gekeken. Al snel laaien de eerste vreug devuren op. Een man klauwt vuilniszakken uit een afvalcon tainer om daarmee de vlam men een beetje op te porren. Een ander rent zijn huis in om even later met wat extra brand materiaal te voorschijn te ko men. Dit tot grote irritatie van een voorbijganger. „Je maakt de buurt te schande. Dat is toch niet normaal!", roept hij. Om standers moeten eraan te pas komen om het tweetal uit el kaar te halen. „Ouwe gek", foe tert de bewoner, terwijl hij het karton alsnog in de vlammen smijt. Ook op de hoek met de Atjeh- straat is ondertussen een vreug devuur ontstoken. Een jongen die met een tuinhek komt aan zetten, wordt met gejuich ont haald door de tientallen om standers - vooral jongens - die zich hier hebben verzameld. Kerstbomen doen de vlammen hoger oplaaien. Dan moet een verkeersbord het ontgelden. ME'ers houden relschoppers op een afstand in de Sumatrastraat, zo dat de brandweer een illegaal vreugdevuur kan blussen. Foto's: Mark Lamers Baldadig rukken de jongens het ding van links naar rechts, maar hij wil niet uit de grond komen. „Dat gaat weer mis. Dat wordt weer rellen", verzucht een da me met een glas wijn in haar hand. „Zo gaat het ieder jaar", vult een ander aan. „Dat ver keersbord gaat eruit, die flitspa len gaan eraan. Straks wordt het weer stenen en flessen gooien naar de ME." Ondertussen - het is iets over enen - wrikken de jongens straattegels los. Met kracht smijten ze ze op de grond om er 'handzamer' brokken van te maken. Een fles wordt kapot gesmeten. De jongens drente len op en neer, wachtend op wat komen gaat, zo lijkt het. Dan roept iemand: 'Ze komen eraan!' En inderdaad, enkele politiebusjes komen uit de rich ting van de Willem de Zwijger laan. Stenen, flessen en vuur werk vliegen door de lucht. Een autoruit sneuvelt. Onmiddellijk komen de ME'ers in actie. Helmen op het hoofd, schilden hoog geheven en met de wapenstok in de hand ren nen ze op de tientallen jonge ren af. Enkele relschoppers worden onmiddellijk afgevoerd. De directe omgeving van het vreugdevuur wordt 'schoonge veegd'. ME'ers, sommigen met honden aan de lijn, jagen al te nieuwsgierige omstanders naar achteren. Ondertussen is de brandweer gearriveerd, die het Groter kon het contrast niet zijn: de rust rond middernacht in de binnenstad. vuur dooft. Twee trucks van de dienst milieu en beheer, zwaar beladen met smeulende resten, wachten achter de brandweer auto totdat ze de troep kunnen opruimen. Burgemeester betreurt ME-ingrijpen Burgemeester Henri Len- ferink zegt het te 'betreu ren' dat ook dit jaar de mobiele eenheid moest worden ingeschakeld in de Sumatrastraat. „Maar dit gedrag ging ver over de schreef. De politie werd met flessen en stenen be kogeld en dat valt niet te tolereren." Wel is de burgemeester te vreden over het verloop van de actie. „We hebben lering getrokken uit de rel letjes van vorig jaar. Een aantal van de stenengooi ers is opgepakt. Ook zijn vernielers van bushokjes ingerekend. Dat was de vorige keer niet gelukt." Lenferink vindt het zorge lijk dat jongeren uit diver se delen van Leiden naar de Sumatrastraat lijken te komen om te 'rellen'. „Daar zullen we volgend jaar heel alert op moeten zijn." De jongens hebben zich op een afstandje verzameld. Zenuw achtig drentelen ze op en neer. Tot iemand roept: „Erop af, an ders zijn ze straks weer weg." Met stenen en flessen in de hand draven ze richting de ME. Zodra ze op enkele meters zijn genaderd, komen de ME'ers met geheven wapenstokken in beweging, waarna de menigte het op een lopen zet en uit het zicht verdwijnt. Hetzelfde tafe reel herhaalt zich enkele malen. „Het is een stel angsthazen", klinkt het geringschattend uit de mond van een omstander. „Pure baldadigheid", zegt een ander. „Een beetje provoceren. Ik snap het wel. Ik was vroeger ook zo'n pestventje. Maar op een gegeven moment heb je die tijd wel gehad." Dan is het - rond twee uur 's nachts - plotseling allemaal voorbij. Het vreugdevuur is ge doofd en opgeruimd, de rad draaiers zijn afgevoerd. Zo plot seling als de ME ter plaatse was, zo snel zijn de agenten nu weer vertrokken. De groep jongens lost langzaam op in de nacht. De eerste bewoners komen met bezems uit hun huizen tevoor schijn om hun straat weer schoon te vegen. leiden/regio - Tijdens het oud en nieuw feest in het LVC in Leiden is in het kader van de actie 'support Azië' geld ingeza meld voor de hulpverlenende instanties in Azië. De organisa tie vroeg bezoekers hun wissel geld bij de kassa te doneren. Ook de organisatoren van het 'Dance into 2005'-feest in de Groenoordhallen deden mee aan de actie 'support Azië'. Bij de ingang stond een ton waar feestgangers een donatie in konden doen. De actie is natio naal, 28 organisatoren van danceavonden uit heel Neder land deden mee. Nederlandse radioamateurs zijn begonnen met het inzame len van oude radioapparatuur voor de rampgebieden in Azië. De apparatuur kan volgens de radioamateurs een cruciale rol spelen in de noodcommunica- tie. Door de invoering van het nieuwe digitale communicatie systeem C2000 voor de orde- en hulpdiensten, is veel oude ap paratuur in Nederland overbo dig geworden. De fooien die het restaurant van de Leidse studentenvereni ging l.v.v.s. Augustinus in janu ari ophaalt, worden na afloop van die maand op giro 555 ge stort. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van voetbal- en cricketvereni ging ASC in Oegstgeest is geld ingezameld voor oud-trainer (van de cricketafdeling) Lantra Fernando. De Srilankaan vangt in zijn getroffen vaderland 250 daklozen op in een tempelcom plex. De 80 bezoekers van de receptie brachten 666,33 euro bij elkaar. De opbrengst van de nieuwe 2005 kalender met foto's van Voorschoten gaat naar de slachtoffers van de aardbeving in Azië. Foto's van evenemen ten en bezienswaardigheden in Voorschoten zijn verwerkt in de kalender. Bestellen kan via www.voorschotenonline.nl. Job van der Poel (7) moest ook iets doen, vond hij. De leerling van de Zoeterwoudse basis school Westwoud wilde slacht- (advertentie) offers van de ramp in Zuid- Oost Azië helpen, maar hij wist eigenlijk niet hoe. Toen kwam hij op het idee om in Zoeter- woude statiegeldflessen op te halen en de opbrengst op giro 555 te storten. Samen met vriendjes en zussen toog hij met een winkelwagentje langs de deuren in het dorp. Ook stond hij samen met een vriendje te klappertanden voor de supermarkt aan de Dorps straat, om mensen ervan te overtuigen hun flessen niet in de automaat te stoppen, maar aan hem te geven. Inmiddels heeft de jonge Zoeterwoude- naar meer dan veertig euro op gehaald, twee winkelwagens vol flessen. OBS Westwoud houdt op de schoolwebsite de verrich tingen van Job nauwgezet in de gaten. De moeder van de scho lier, Daniëlle Wesselman, te vens leerkracht op de basis school, zegt dat het schoolbe stuur met de gedachte speelt een flesseninzamelactie voor alle leerlingen op poten te zet ten. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, i ik neem een vast kwartaalabonrament en ontvang de eerste 2 weken gratis! ik betaal: D automatisch 56,20) H per acceptgiro 56,70) Naam: M G 1 Adres: Postcode/ Plaats: Telefoonnr .1 v.m. bosorgoontmli Geboortedatum e-mailadres: Bank-/girorekeningnummer' Handtekening Uitsluitend tuj automatisch* incasso BV[ Stuur de bon in een ongofYankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. I800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gmtis). E mail lezersservices hdc nl of surf naar www lcidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch A3»Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13