'We winnen de titel, de Uefa Cup en de beker' Eindejaarsbijlage NOVEMBER 6 Kabinet, vakbonden en werkgevers bereiken een con cept-Sociaal Akkoord. 7 Moskeeën en islamitische scholen worden het doelwit van brandstichters: de daders worden gezocht in rechts-extremistische kringen. 9AIVD-stukken blijken in handen van moslimextremis ten. De verantwoordelijke minister Remkes ligt zwaar onder vuur, maar mag uiteindelijk toch blijven. 11 18 29 DECEMBER 19: 22 29 AZ-SpelerS Nu hoor je kleintjes irry Opdam en |?e»merk l-ranse toer over AZ. Ik voel me 2 Nederland is geschokt door de brute moord op filmma ker en columnist Theo van Gogh. Hij wordt neergescho ten door de 26-jarige Amsterdammer Mohammed B. In Amsterdam wordt door tienduizenden mensen lawaai ge maakt. (Foto: EPA) Wielrenner Gerrie Knetemann over lijdt in het har nas: tijdens het mountainbiken krijgt hij een hartstilstand. 3 George W. Bush wordt - na een nek-aan- nekrace met John Kerry - her kozen als presi dent van de Ver enigde Staten. PvdA'er Mare Witteman wordt waarnemend burge- I meester van Warmond. 1 r\ In Den Haag wordt door de politie een grote anti-ter- 1 U reuroperatie uitgevoerd. Twee mannen worden gear resteerd, vier agenten raken gewond door een handgra naat. Yasser Arafat overlijdt in een ziekenhuis in Parijs: Israël en de Palestijnen praten weerover vrede. UHet Leidse Werkhotel voor jongeren met woon- en werkproblemen loopt door gebrek aan goede bege leiding uit op een fiasco. 1 O De Leidse horeca-ondernemers voelen zich door de JL O gemeente in de maling genomen nu de precariohef- fing blijkt verviervoudigd. 1 A De golf van geweld tegen islamitische instellingen 1 houdt aan: dit keer zijn een moskee en school doel wit van een aanslag. 1 C De tunnel naar de wijk Poelgeest - waar Oegstgeest JL \J en Leiden al jaren over ruziën - komt er toch: Lei den betaalt 30 procent van de kosten. Bij prins Bernhard wordt kanker geconstateerd: vol gens de artsen heeft opereren geen zin meer. Of\Een half miljoen huurders gaat veel meer betalen L. U voor hun huis als gevolg van het kabinetsbesluit om de huren in 2006 vrij te geven. O 1 De drijvende kracht achter de Leidse Blues L. 1 Jazzweek, Dick Wansink, overlijdt. Hij was al gerui me tijd ziek. OO De Verenigde Staten en Europa veroordelen het ver- u. L. loop van de verkiezingen in de Oekraïne. Onder de bevolking van dit land breekt een massaal protest uit. Het Leidse station wordt ontruimd na een bommel ding. WINNAARS 1. Dirk Kuijt Aan het begin van het jaar stond Dirk Kuijt nog achteraan in de pikorde van de Nederlandse 'Oranje-spitsen', achter Van Nistelrooy, Kluivert, Makaay, Van Hooïj- donk en Hasselbaink. Afgelopen najaar verwierf de Katwijker zich een basisplaats in de ploeg van Marco van Basten. Bij Fey- enoord is Kuijt niet meer weg te denken uit het elftal, hij scoorde dit seizoen al 12 keer. 2. Pieter Vink De voetbalscheidsrechter uit Noordwijker- hout hoort tegenwoordig tot de top in het betaald voetbal. Floot internationale wed strijden en een competitiewedstrijd in Bel gië. Hoogtepunt voor hem was ongetwij feld de wedstrijd Ajax-Feyenoord. Die kwam hij 'schadevrij' door en hij kreeg goede kritieken. 3. Gert Aandewiel Leek een beetje te 'bleu' om het te maken in het trainersvak, die lieve Gert Aande wiel. Vier jaar later helpt hij Quick Boys op weg naar de derde titel. Aandewiel volgt de cursus 'coach betaald voetbal' en het lijdt geen twijfel dat hij komend seizoen trainer is van een profclub. 4. Rijnsburgse Boys Het is misschien eigenaardig door een voetbalclub die zo leuk een mooie tribune kan bouwen, tot 'winnaar' aan te wijzen. Maar Rijnsburgse Boys heeft als eerste door dat in het topvoetbal bij de amateurs een topaccommodatle hoort. En dat goe de, gastvrije ontvangst van sponsors zich straks op het veld 'uitbetaalt'. 5. Sylvia Karres Hoorde pas kort voor de Olympische Spe len dat ze definitief deel zou uitmaken van de hockeyselectie. De voormalig speelster van Alecto uit Leiderdorp vloog dus wel naar Athene en kwam met een zilveren medaille terug. 1. Martin Verkerk De tennisser maakte een enorme dui keling op de wereldranglijst. Dat kwam omdat hij zijn prestaties op het toernooi van Roland Garros niet eve naarde en te kampen kreeg met een schouderblessure. 2. ios Silverentand De voorzitter van w Meerburg moest dit jaar aftreden. Hij en zijn bestuur moesten plaatsmaken voor een nieu we ploeg omdat er teveel geld was uitgegeven. Meerburg had ten on rechte gerekend op inkomsten van re clamedoeken langs de rijksweg A4. 3. BS Leiden Oude tijden zouden gaan herleven, BS Leiden had een sponsor en zou in de eredivisie van het basketbal terugke ren. Deze krant had al snel door dat de club door een marchandeur voor de gek werd gehouden. BS Leiden had dat zelf pas een paar maanden later in de gaten. Geen eredivisiebasketbal in Leiden in elk geval. 4. uvs De beste Leidse voetbalclub redt het weer niet in de hoofdklasse. Opnieuw slaagde de club er niet in de beste spelers aan zich te binden en voldoen de versterkingen van buiten te halen. Volgend seizoen weer eerste klasse dus. 5. w Katwijk Elke club maakt wel eens een mindere periode door. Maar bij de w Katwijk duurt de dip nu wel erg lang. Trainer Freek Rienks stond al na een paar wedstrijden op straat. Weer een sei zoen waarin de Katwijkers alleen maar de rode streep in de gaten moe ten houden. 1 Prins Bernhard overlijdt op 93-jarige leeftijd in het Universitair Medisch Centrum Utrecht. Zijn dochters staan aan het sterfbed van de prins. 3 De Leidse Lakenhal krijgt een aantal topstukken - waaronder een Rembrandt en een Jan Steen - van het Rijksmuseum in Amsterdam in bruikleen. 4 De Tweede Kamer maakt geen haast met de vorming van de gemeente Teylingen. De fusie tussen Warmond, Voorhout en Sassenheim moet waarschijnlijk worden uit gesteld. 5Soestdijk neemt emotio neel afscheid van prins Bernhard. Het lichaam van de prins wordt overgebracht naar paleis Noordeinde in Den Haag, waar het Neder landse volk hem een laatste groet kan brengen. 7 Het Leidse college van B en W ligt zwaar onder vuur na het bekend worden van onregelmatigheden bij de aanbesteding van straat werk. De gemeenteraad wil weten of het college onjuiste informatie heeft verstrekt. Uj- Prins Bernhard wordt met veel militair ver toon bijgezet in de Nieuwe Kerk in Delft. (Foto: ANP) 1 O In het Haagse paleis 1 O van justitie begint het proces tegen de moeder van Savanna en haar vriend. Prins Bernhard zorgt na zijn dood nog VB&r opschudding. De Volkskrant brengt een bij lage uit met onthullende uit spraken van de prins, onder meer over zijn twee buiten echtelijke dochters. 1 ~7 De Oegstgeestenaar 1 Frédéric Bastet wint de P.C. Hooftprijs voor zijn essays. (Niet PSV, zoals ieder een had verwacht, maar AZ sluit de eerste helft van de competitie af als 'win terkampioen' De voetbalrechten voor de eredivisie worden binnen gehaald door John de Mol. O Zuid-Oost Azië wordt getroffen door een verwoesten- L. U de zeebeving. Het aantal slachtoffers loopt in de ve le tienduizenden. Leiden wil de erfpacht afschaffen: vooral voor bui tenlandse bedrijven lijkt dit goed nieuws. p |heid, gelijkheid, broederschap. Het zijn grondbeginselen van de Franse republiek, ar in hoeverre gelden die voor een Neder- p dse profvoetballer? Is de vrijheid van Tim Cler (26) en Barry Opdam (28) ingeperkt hun ploeg AZ als herfstkampioen de win- itop is ingegaan? Verdient de Alkmaarse eg een gelijke behandeling als PSV, Ajax :eyenoord? En wat blijft er over van broe- schap als José Fortes Rodriguez halverwe- het seizoen de club moet verlaten? Lisse- r Barry Opdam en de in Sassenheim "onachtige, maar in Leiden opgegroeide Cler geven hun visie. Vrijheid Betalen jullie tol voor de roemWorden jullie vaker lastiggevallen nu het zo goed gaat metAZ? Opdam: „Ik maak geen nare dingen mee. Als het goed gaat wil iedereen wel wat van je weten. De mensen willen meedelen in het succes. Gaat het goed, dan weet je dat je een hoop vrienden hebt. Als ik in het verleden door Lisse liep was het van 'daar I loopt een voetballer'. smoezen: 'Hé, daar Tim H#3» C Ier niet echt een verschil. Ill II LIC VwlCI Iedereen heeft het er wel over dat het zo met de - club, iedereen praat daar niet anders on der. Het is wel zo dat de mensen meer te gen je opkijken nu AZ boven de traditio nele topdrie staat." Hoe veel vrijheid hebben jullie als speler? Opdam: „Buiten het veld genoeg. Als het goed gaat, train je ook minder. Vorig sei zoen moesten we na een slechte prestatie nog wel eens een vrije zondag of maan dag opofferen voor een straftraining." De Cler: „Een mooier beroep bestaat niet. Zeker als het goed gaat, wil je als voetballer niets anders. Mijn broer Henk is stukadoor. Hij gaat er om zes uur uit en is pas weer om vijf uur thuis. Daarmee vergeleken hebben wij een ongelooflijk mooi leven." Opdam: „Of we dat ook beseffen? Na tuurlijk. Als ik vanuit de training naar huis rijd, zie ik mensen in de file romme len. Ik kan midden op de dag in het dorp een broodje halen, terwijl anderen aan het werk zijn. Maar we moeten er ook veel voor laten. Een weekeinde hebben we niet. Mensen zien ons alleen maar voetballen, maar hebben geen besef wat de keerzijde is." Gelijkheid Een overeenkomst is dat jullie beiden gere geld in verband worden gebracht met Oranje. De Cler: „Die link wordt nu snel gelegd, omdat AZ goed draait. En de trainer heeft het natuurlijk al jaren over Barry." Opdam: „Ik ervaar dat niet als een na deel. Het is toch normaal datje in de pic ture staat als een ploeg goed draait. Mar co van Basten heeft al Joris Mathijsen, Barry van Galen en Jan Kromkamp opge roepen. Ik vind het een goede zaak dat hij spelers selecteert die in vorm zijn en niet kiest voor voetballers die al tijden in Oranje staan." De Cler: „En hij selecteert tenminste mensen op posities. Als de rechtsbuiten geblesseerd is, dan zet hij daar niet Pa trick Kluivert neer. Wie weet krijg je wel een kans als verdedigers geblesseerd zijn. Als klein jongetje droom je er toch van Tim de Cler (staand) en Barry Obdam. Foto: Henk Bouwman men wij vaker als eerste aan bod. Ze res pecteren AZ als topploeg." Opdam: „Topteam, niet als topclub, want de uitstraling van AZ is anders dan die van PSV, Ajax of Feyenoord. We worden gezien als tussendoortje. De mensen vin den het leuk als er eens een andere club boven de topdrie staat." De Cler: „Of het zo blijft, ligt eraan. Je ziet toch dat belangrijke spelers vertrekken bij een club die goed draait. Dat gebeurt bij AZ sneller dan bij een topclub." Opdam (lachend en dan serieus): „Ik blijf. Het voordeel van voorzitter Scherin- ga is dat hij een supporter is en het niet om het geld doet. Hij wil dat het goed gaat met de club. Hij heeft er met relatief weinig geld voor gezorgd dat AZ een bre de bank heeft. En we spelen met weinig buitenlanders. Feyenoord heeft Song, wij Jan Kromkamp. Overdreven gezegd mag Song niet eens de veters van Kromkamp vastmaken. Ik denk dat AZ het ongelijk van de stelling bewijst, dat je alles maar uit het buitenland moet halen." De Cler: „Natuurlijk is het leuk dat je met veel Nederlanders samenspeelt, maar er zijn ook teams met veel buitenlanders die het goed doen. Bij ons vallen alle puzzel stukjes in elkaar." Opdam: „Want kijkje naar een club on derin die met veel Nederlanders speelt, dan zeggen mensen ook 'dat is nou de Hollandse school'. De Cler: „Een goede opmerking." Opdam: „Dat ben je toch van me ge wend." De Cler: „Meestal snap je er geen bal van." Broederschap Zijn jullie vrienden van elkaar? De Cler: „Collega's." Opdam: „We komen niet bij elkaar over de vloer." De Cler: „In de kleedkamer kunnen we goed met elkaar opschieten. De enige vriend uit het voetbal met wie ik omga, is John Nieuwenburg." Opdam: „Ik kan goed opschieten met Peter Wïjker, maar je echte vrienden zie je pas na het voetbal. Bij die men sen kom je over de vloer en met hen ga je uit eten. Ik ben makkelijk en praat met iedereen. Vreemden hoe ven mij niet te adviseren, daar heb ik die vrienden voor. Als een onbekende zegt dat hij mij een arrogante kwast vindt, mag hij dat zeggen, maar daar doe ik niets mee. Roept een van mijn vrienden dat, dan ga ik me toch ach ter mijn oren krabben: is dat nou zo Bar?" Hoe ver gaat de broederschap als er een vertrouwensbreuk ontstaat tus sen trainer Co Adriaanse en speler Jo sé Fortes Rodriguez? Bemoeien jullie je daar dan mee? De Cler: „Dat is tussen hem en de trainer. Wij kunnen daar moeilijk partij in kiezen. Het is natuurlijk niet goed wat er gebeurde. Beiden zijn verliezer." Opdam: „Dat is de voetballerij. Er was geen andere manier om het op te lossen. Vorig jaar was Fortes Ro driguez de aanjager van de ploeg. Ook al was hij nu wissel, hij was overal bij betrokken. Het succes van AZ, is ook zijn succes." De Cler: „Natuurlijk kun je je als spe lersgroep sterk maken voor de terug keer van Fortes Rodriguez, maar zowel hij als Adriaanse zijn zeer standvastig. Komt José terug, dan loop je het risico dat de trainer opstapt." Opdam: „Er was geen weg terug. Als je beiden aan je mening vasthoudt, moet er één afvallen." Hoe zit het met de solidariteit van de trainer? Het verwijt is wel eens dat hij al leen het succes opeist en de spelers daarin te weinig laat delen. De Cler: „Misschien komt het zo op de buitenwacht over, maar zo stelt hij zich niet op tegenover ons." Opdam: „Wellicht is het ook wel bescher ming van de groep. Als het slecht gaat, neemt hij ook de kritiek op zich. En hij is natuurlijk de eindverantwoordelijke. Hij zegt ook altijd: 'Als het slecht gaat, dan gaat mijn kop eraf. Voor mij speelt dat verwijt helemaal niet. Ik krijg van de mensen genoeg waardering." De Cler: „Hij heeft wel eens gezegd dat AZ net zo goed het Nederlands elftal kan zijn. Daarmee roemt hij toch vooral zijn spelers." Is broederschap de sleutel tot succes? De Cler: „Nee, kwaliteit. Neem een club als De Graafschap. Daar kan de broeder schap nog zo groot zijn, maar als de ploeg een gebrek aan kwaliteit heeft, lukt het niet." Opdam: „Wat bij ons wel meespeelt, is dat we als spelers een grote vrijheid heb ben. Je bent niet positiegebonden. Ieder een kan op het veld zijn ei kwijt." De Cler (lachend): „Waar dit toe leidt? Nou, we winnen de titel, de Uefa Cup en de beker." Opdam (even melig): „Nou, punt. Verder niets aan toe te voegen." Peter van der Hulst om voor Oranje uit te komen? In de voet ballerij kan elke dag anders zijn. Met een beetje geluk speel je morgen bij Real Ma drid. Dat is misschien overdreven, maar wat ik ermee wil zeggen is dat een trainer het in je moet zien zitten." Opdam (lachend): „Dan heb jij geluk. Bij AZ zitten de juiste mensen. Wij sturen jou wel. Maar Tim heeft wel gelijk. Je kunt als speler beter zijn, maar als de trainer voor een ander kiest omdat hij beter in het sys teem past, dan houdt het op." AZ is nu een van de topteams in Neder land. Hebben jullie het gevoel dat jullie se rieus worden genomen? Opdam:Als mensen over voetbal pra ten, hebben ze het in eerste instantie toch over PSV, Ajax of Feyenoord. Johan Derk- sen noemde in Voetbal International AZ in ieder geval een van de vier topploe- gen." De Cler: „In VI zie je AZ ook steeds vaker de voorplaat sieren en in Studio Sport ko-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7