'Ik heb nu het idee dat ik een echte komiek ben' Eindejaarsbijlage Cabaretier Jochem Myjer mij. Ik heb drie auto-ongelukken gehad. Tsja, als je tijdens het rijden drie cd's gaat wisselen....He, er zit niemand achter het stuur. Oh, kijk een hand boven het dash boardkastje. Drie ongelukken dus. Een stilstaande boom, een stilstaande auto, een stilstaand paaltje. Nu rijdt Sjoerd mij. Ook aan mijn technicus heb ik veel, Tinus van de Mosselaer. Sjoerd en Tinus kleden mij bij wijze van spreken nog aan, zodat ik daar niet om hoef te denken. Die zeg gen nog van tevoren: is je viool al ge stemd? Ik hoef eigenlijk alleen maar aan te komen en het podium op te stappen. Daar pas moet ik alles in mijn eentje doen. Ook al willen ze dan nog wel eens wat toeschreeuwen als ik iets vergeet." Die chaos hoort er ook bij. Het publiek weet dat ook, wil ook niet anders. Maar zo zegt Myjer, er zit nog steeds ontwikkeling in zijn spel. „Mijn eerste show, 'Gegabber', was nog een vin geroefening. Ik wist niet precies wat ik er mee wilde. 'Adéhadé' was al be ter, maar deze nieuwe show is nog veel meer van mij. Zoiets kan niet in een keer, maar ik heb nu een eigen stijl gevonden. Ik heb nu het idee dat ik echt een komiek ben. Ik hoef niet te shockeren, ik hoef niemand een spiegel voor te houden. Niks maat schappijkritiek. Dat doen anderen maar. Ik wil de mensen laten lachen, ik maak een feelgood-programma.1 „De concurrentie is moordend, maar ik heb er geen last van. Ik heb geluk gehad, ik ben net voor de cabarettijd begonnen. Ik heb vier jaar geploeterd in van die kleine zaadzaaltjes, met tien blowende jongeren. Daar heb ik van geleerd. Als beginnend cabaretier krijg je die kans niet meer. Er zijn nu 250 cabaretiers in Nederland. Vraag maar eens aan iemand of hij er twintig kan opnoemen. Dat zal moeilijk wor den. Alleen wie echt goed is breekt nog door. Als je als beginnend cabaretier een prijs wint, een festival wint, is niet langer gegarandeerd dat je ook daadwer kelijk doorbreekt. Je kunt het je niet meer veroorloven een tijdje te kloten." Dat betekent niet dat het een en al haat en nijd is in het wereldje van de cabare tiers, zegt Myjer. Verre van dat. Ze be zoeken eikaars voorstellingen, helpen el kaar, ze geven elkaar tips. „Onno Inne- mee is bijvoorbeeld een goede vriend van me. We praten geregeld over ons vak. Hij heeft me al meer dan eens een goede tip gegeven, als ik het gevoel had dat ik ergens vast zat. Als je nou eens zus en zo doet. Hij kan goed regisseren. Maar ja, verder moet ik het toch zelf doen." En, hij constateert het met genoegen, zijn nieuwe show slaat aan. „Ik heb voor het eerst veel goede recensies ge had. Veel meer dan bij eerdere voor stellingen. Maar ik vind mezelf nog niet de top. Ik denk dat ik nog beter kan. Het zou ook niet best zijn als ik op mijn 27ste al mijn beste programma ge maakt zou hebben. Ik ben verschrikke lijk ambitieus. Ik ben verschrikkelijk perfectionistisch. Ik zit ook nog niet ge beiteld. Ik ben nu stiekem de eredivisie ingeslopen, maar ik ben nog wel degrada tiekandidaat. Ik word nooit Ajax, Feyen- oord of PSV. Zelfkennis, denk ik. Maar een stabiele middenmoter kan ik wel worden." Dan is het tijd om op te stappen. Myjer wil nog even naar de Leidse Schouwburg. Naar directeur Bart van Mossel. „Goeie man. Stuurt een kaartje voor mijn pre mière: Succes. Ik heb hem laatst wel laten schrikken. Belde ik op: met deurwaarder Van S wie ten." Ach ja, het is wat met die ADHD'ers. Al tijd druk, altijd in beweging. „Als ze ooit een pil uitvinden die ADHD tenietdoet, neem ik hem niet. Het is een deel van mijn leven, ook al brengt dat veel onhan digheden met zich mee. Maar het is wie ik ben, die chaos. Ik zag een keer een pak appelsap op de televisie liggen. Ik denk: het zal toch niet waar zijnKijk ik in de koelkast.. Ja hoor, de afstandsbediening." Hij staat op en voelt in zijn zakken. Voelt zijn portemonnee, voelt zijn pakje siga retten en lacht bijna verontschuldigend. Herman Joustra Onbedoeld schetst Jochem Myjer kort voor het interview in Stadscafé Van der Werff het beeld van zichzelf dat de bezoekers van zijn theaterprogramma's zo goed kennen: dat van een enorme chaoot. Eerst is er het on rustige telefoontje. „Hadden we nou om half een afgesproken of om één uur?" Dan is er een fotosessie in het café zelf, voor het ge sprek daadwerkelijk begint. De foto's wor den genomen in de tuinzaal, omdat daar het licht beter is dan in de grote zaal. Myjer voelt nerveus in beide broekzakken. „Waar is mijn portemonnee? Ik dacht dat ik die had meegenomen. Of ligt die nog binnen, op ta fel?" dingen schrijf ik in de week voor de pre mière." Want zo werkt Myjer, hij gaat zitten en begint te schrijven. Zo vaak mogelijk. „Mijn geest vliegt alle kanten op tijdens het schrijven. Ik ga een interview met me zelf aan. Wat vind ik leuk, waar beleef ik plezier aan? En waar erger ik me aan als ik in een supermarkt ben, of in een sau na? Kijk, bijna iedereen maakt dagelijks veel dezelfde dingen mee. Wat is er dan leuker dan iemand op een podium te zien die daarover vertelt? Dat je als publiek denkt: dat heb ik nou ook altijd." Normaal gesproken afgezien van die ADHD dan, die Myjer ook op het podium meetorst. „Ik ben elke keer mijn tekst kwijt. Als iemand met een snoeppapiertje ritselt, is dat al zo. Zo werkt dat. Ik hoor alles, ik ben heel snel afgeleid. Ik heb ook echt een personal assistent nodig, iemand die mij helpt. Sjoerd Schouten is dat voor Hij verontschuldigt zich een paar mi nuten later. „Zo ben ik nu eenmaal. In elk café waar ik kom, laat ik mijn siga retten liggen als ik wegga. Altijd. Vaste prik. Laatst belde ik de Postbank om mijn pasje te laten blokkeren. Die was ik kwijtgeraakt. Oh, zei die man aan de andere kant van de lijn. Da's al de vier de keer deze maand." Geintje of niet, Myjer wil er maar mee zeggen, dat de chaos nu eenmaal een vast onderdeel uitmaakt van zijn leven, elke dag weer. Dat is het onontkoombare lot van iemand met ADHD. Want voor wie dat nog niet wist, Myjer hééft die stoornis echt, speelt zich zelf op het podium. Het is het handels merk van de jonge Leidse cabaretier (27). Het is dan ook niet verwonderlijk dat hij een enorme dreun kreeg toen eerder dit jaar de ziekte van Pfeiffer bij hem werd geconstateerd. Gevolg: hij moest een hele reeks voorstellingen, try-outs van zijn nieuwste show 'Yeee-haa!' afzeggen en moest rust nemen. „Als je ADHD hebt en je krijgt Pfeiffer, dan is dat heel raar. Dat ontzettend moe zijn, dat ken ik normaal niet. De huisarts zei: we gaan maar een paar testjes doen, het kan van alles zijn. Maar Pfeiffer, dat leek hem niet. Dan zie ik een uitgeteld iemand voor me. Zo zag ik er niet uit. Maar ik merkte het wel." „Weet je, met ADHD gebruik je veel brandstof, maar die wordt dan niet meer aangevuld. Dan kwam ik terug van een optreden, viel ik thuis op de bank in slaap en werd ik pas de volgende middag wak ker. Toen dacht ik: dat is niet goed. Ik merkte het ook aan de voorstellingen. Die gingen niet geweldig. In elke voorstelling moet ik veel energie stoppen, maar die had ik niet. Ook overdag niet. Dan zat ik teksten te schrijven in de UB (Universi teitsbibliotheek, red) aan de Witte Singel en viel ik gewoon in slaap." „Ik heb mijn huisarts maar naar mijn im presariaat laten bellen. Ik heb een hekel aan het afzeggen van voorstellingen, maar dit lag heel simpel. Hij zei: je moet echt even stoppen, anders is het levensge vaarlijk. Ik stel voor dat je de komende drie maanden met alles kapt. Heb ik ge daan. Pas na drie maanden heb ik een bandje bekeken van een voorstelling. Die was zoals ik al dacht. Het beviel me hele maal niet wat ik zag, het was gewoon niet goed. Er zat echt slecht materiaal tussen, tussen ook wel goede dingen." Die periode is inmiddels al weer achter de rug. Zijn nieuwe show 'Yeee-haa!' be leefde begin deze maand de première. De Myjer van nu kijkt weer met twinkelende ogen om zich heen. En houdt er weer een hoog tempo op na. Praat snel, maakt drukke armgebaren, krabbelt aan zijn hoofd, kijkt tussendoor om zich heen, spitst bij het minste of geringste zijn oren en tikt om de haverklap met een sigaret op tafel. „Ik heb er geen last meer van, van die Pfeiffer, alles is weer goed. Eerst had ik af en toe nog een klein naschokje. Foto: Hielco Kuipers Bijvoorbeeld bij de première. Toen kon ik de dag erna overdag niks meer doen. Ook in de weken daarna gebeurde dat nog wel eens. Dan stak de vermoeidheid zijn kop af en toe om de deur en zei: hallo, daar ben ik weer. Op die momenten was ik weer heel moe en had ik geen stem meer. Vervelend. Dan deed ik Paul Jambers na en dacht men dat het Jos Brink was." Nou ja, die maanden van gedwongen rust hebben hem toch goed gedaan, zegt hij. Zeker omdat hij na die drie maanden ook nog eens drie maanden vakantie had. Die kon hij goed gebruiken voor zijn nieuwe show, die al heel lang van tevoren ge pland was. „Ik moest na mijn ziekte wel even tempo maken. Zo gaat dat, tot no vember 2006 staan er voorstellingen. Dat ervaar ik niet echt als een last. Ik kan er niks aan veranderen, het hoort nu een maal bij mijn vak. Ik heb die druk, denk ik, ook wel een beetje nodig. De beste WINNAARS UIIJJ M 1. Paul Koek De slagwerker en theatermaker uit Roelof- arendsveen krijgt 600.000 euro per jaar voor zijn nieuwe gezelschap Veenfabriek. Hij wist de gemeente Leiden ervan te overtuigen het Scheltemacomplex aan de Oude Singel beschik baar te stellen. Bovendien maakt Koek in het kader van het 300-jarig bestaan van de Leidse Schouwburg éen voorstelling over het Ontzet van Leiden. Een onmiskenbare winnaar dus. 2. Thomas Raat Deze jonge kunstenaar uit Leiden kan bijna het oogappeltje van koningin Beatrix worden ge noemd. Tot twee keer toe ontving hij de Ko ninklijke Prijs voor Vrije Schilderkunst. Het oog appeltje van Jetteke Bolten, directeur van Ste delijk Museum De Lakenhal, is hij zeker, want zij kocht onmiddellijk werk van hem aan voor haar collectie. Een belofte voor de toekomst. 3. Theater in de Muze Lang niet iedereen in de regio zal het weten, maar in Noordwijk aan Zee is afgelopen jaar een mooi theater neergezet. De Muze biedt on derdak aan repetitieruimten voor het plaatselij ke verenigingsleven, maar het meest in het oog springt natuurlijk Theater in de Muze: de thea terzaal met 345 stoelen en de foyer met uitzicht op zee. 4. Naturalis Sinds de opening met stip het populairste mu seum van Leiden. De vaste collectie van met na me de opgezette dieren blijft jong en oud im poneren. Lezers van het ANWB-blad Kampioen, het grootste tijdschrift van Nederland, kozen Naturalis tot Museum van het Jaar 2004. Twin tig procent van de stemmen was voor dit mu seum. 5. De Lakenhal Stedelijk Museum De Lakenhal rekenen we op de valreep ook nog tot de winnaars. Voor een paar jaar heeft het museum twintig topstukken uit het Rijksmuseum in bruikleen, waaronder schilderijen van Jan Steen en Rembrandt. Daar naast lijkt er schot te komen in de uitbreidings plannen. Bovendien mag directeur Jetteke Bol ten een deel van het Scheltemacomplex gaan gebruiken. In samenwerking met Paul Koek moet daar toch iets moois uitgroeien. 1. Rembrandt Zijn feestje komt pas in 2006 als zijn vierhon derdste geboortedag wordt herdacht. Maar met het binnenhalen van het geld voor zijn feestje in Leiden wil het nog niet vlotten. Het is nog een groot vraagteken welke festiviteiten Leiden in 2006 als Rembrandtstad op de kaart moeten zetten. 2. Kunstuitleen Leiden De Leidse kunstuitleen zit dicht. Sinds septem ber kan er geen kunstwerk meer worden ge leend. De rest van het Centrum Beeldende Kunst verhuist op termijn naar De Lakenhal en krijgt waarschijnlijk een plek in het Scheltema complex. Dat hoeft niet slecht te zijn. Maar dat een middelgrote stad in Leiden geen kunstuit leen heeft, is natuurlijk een schande. 3. CBK Alphen aan den Rijn In Alphen aan den Rijn is de situatie precies omgekeerd. De kunstuitleen is (vooralsnog) on bedreigd. Wethouder Hub van Wersch wil juist zijn handen aftrekken van het Centrum Beel dende Kunst. Hij ziet het tentoonstellen van he dendaagse beeldende kunst niet als taak van de gemeente. Daarom moet de stadsgalerie in het CBK, een gebouw dat vijf jaar geleden nieuw is neergezet, stoppen met haar activitei ten. Onvoorstelbaar hoe snel inzichten kunnen veranderen bij een gemeentebestuur. 4. Volkenkunde Een verliezer? Met die tweede Kuifje-tentoon stelling speelt Volkenkunde zich toch in de kij ker bij het grote publiek? Da's waar. Maar die aanpak lijkt voor een scheuring in het museum te hebben gezorgd. De conservatoren verwijten de directie te veel aan de kassa te willen scoren met populaire exposities.Het conflict mondde uit in het ontslag van het hoofd onderzoek. 5. Rijksmuseum van Oudheden Ook Oudheden was afgelopen jaar negatief in het nieuws vanwege een arbeidsconflict. Een aantal medewerkers van dit museum zegde het vertrouwen op in directeur Renée Magendans. Toch jammer, want de energie zou vooral ge stoken moeten worden in het maken van mooie tentoonstellingen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6