'Wij Vosjannen hebben de neiging om door te gaan' Eindejaarsbijlage Riet Vosjan, van Warmond hetdebedoeling Burgemeester M. J. Vosjan van Warmond geeft vanavond om elf uur het stokje over aan wet houder De Vroomen. Dan gaat ze naar huis. Dan is het over. Lekker een glaasje drinken in haar luie stoel en kijken naar het vuurwerk. Het moment van oud naar nieuw is ze alleen. Heel bewust. Hoewel ze haar werkzame leven altijd goed heeft geregisseerd, valt dit afscheid van het openbaar bestuur haar zwaarder dan ver wacht. „Ik zit er vreemd genoeg dubbel in. Ik besef het wel, maar weet nog niet zo goed wat ik er mee aan moet. Toen ik in augustus dit weloverwogen besluit nam, dacht ik dat het nog wel even zou duren. Het is echter vliegens vlug gegaan." Riet Vosjan (65) weet dat na meer dan veertig jaar werken het moeilijk is om zomaar in een ander ritme te komen. Ze wil af van alleen maar in haar werkkamer zitten, ze wil meer gaan genieten. „Het moet nu mogelijk zijn om weer een roman achter elkaar uit te lezen. Dat deed ik niet meer om mezelf te behoeden voor te weinig werktijd en te weinig slaap. Een soort zelfbescherming, anders blijf ik le zen tot het uit is. Ik heb besloten drie maan den voor dat andere ritme uit te trekken. In die periode blijf ik zeker nog in Warmond wonen. Ik ga veel fietsen en schrij ven over alles J wat ik heb mee- SCheidend gemaakt: van wethouder tot bUrgemeeSter burgemeester Uiteindelijk is dat ik een huis vind in de omge ving van Ommen in Overijssel. Mijn geboor tegrond. Daar denk ik zeker nog een mooie tijd te hebben. Ik heb mijn vrienden en fami lie nooit verwaarloosd." „Ik had als waarnemend burgemeester nog even door kunnen gaan. Zeker nu de herin deling van Warmond met Sassenheim en Voorhout een feit is. Alleen heb ik geen zeker heid over het tijdstip waarop alles rond is. De fusie is nu in gang gezet, maar wanneer het definitief allemaal rond is, is nog onduidelijk. Het streven is 2006, maar het kan met even veel gemak ook een later tijdstip worden. Voor je het weet zit je dan weer twee jaar ver der. Vrienden rondom mij zeiden nadrukke lijk: nu moet je eens aan jezelf denken. Ik ben erg geschrokken toen mijn broer in 1998 op 62-jarige leeftijd overleed. Dat was voor mij een teken. Wij Vosjannen hebben de neiging om door te gaan." Ze doet geen moeite om het te ontkennen. Ze is een perfectionist, maakt altijd een plan. „Een familietrek. Mijn vader en mijn broers hebben dat ook. Het komt erop neer dat alles goed geregeld moet zijn, niet zomaar iets aan het toeval overlaten. Daarom leest ze altijd alle rapporten van A tot Z en zorgt ze dat ze op vergaderingen beslagen ten ijs komt. Dat deed ze al toen ze raadslid in Ommen was. Op 28-jarige leeftijd werd ze in die gemeente na een kort raadslidmaatschap voor de Chris telijke Historische Unie (CHU) de jongste vrouwelijke wethouder van Nederland. Ze hield dat 20 jaar vol. „Toen de eerste tassen met stukken bij mij werden bezorgd, meende de toenmalige burgemeester er een handlei ding bij te moeten geven. Het lesje was als volgt: lees het eerste hoofdstuk, het één na laatste en de conclusies. Ik vond het onmid dellijk een ondoordacht plan en deed het niet. De stukken en rapporten volledig ken nen is erg belangrijk." Ze loopt gedreven naar haar kast in haar ka mer van het gemeentehuis. Het archief is keurig geordend. „Mijn opvolger, de nieuwe waarnemend burgemeester Mare Witteman, kan hiermee straks goed uit de voeten. Alles zit erin. Toen ik in Warmond kwam, ben ik begonnen met inlezen. Ik bivakkeerde de eer ste twee maanden tijdelijk in motel Sassen heim. Ik heb daar hard gewerkt. Ik vond me in de vroege ochtenduren vaak terug met mijn vrijetijdskleding aan, hoog in de kussens met de bril in de nek, televisie nog aan en een stapel rapporten naast me." Ze neemt even de tijd en zegt dan: „Hoe je het wendt of keert, als je als dame in zulke functies terechtkomt, moet je je bewijzen. Ik wil dus altijd mijn stukken goed kennen. Ik wil mee kunnen praten over alle onderwer pen. Vrouwen zijn in de voorbereiding, denk ik, veel nauwgezetter dan mannen. Ik erger me als mensen hun afspraken niet nakomen of zonder reden te laat op vergaderingen ko men. Ik merk dat mannen daarin soms wat gemakkelijker zijn." Ze moet lachen als ze het naar voren brengt: „Openbaar bestuur is onvoorspelbaar. Toch voel ik me er als een vis in het water. Het is niet eenvoudig om voortdurend een visie te hebben. Als bestuurder probeer ik steeds een lijn uit te zetten en die op een gegeven mo ment strak te krijgen. Je doet dat met elkaar. Ook ik maak deel uit van dat raderwerk. Een raderwerk waarvoor je moet zorgen dat het voortdurend gesmeerd blijft met olie." Foto: Hielco Kuipers Vosjan heeft als burgemeester op die manier succesvol geopereerd bij de herindeling in haar vorige gemeente IJsselham, dat uitein delijk fuseerde met Brederwiede en Steen- wijk. „Ik wilde als laatste het schip verlaten maar ik ging als eerste, omdat ik naar War mond vertrok." Ze zegt het niet, maar ze laat wel steeds tussen de regels door blijken dat ze het jammer vindt dat ze haar laatste kar wei in Warmond ook niet optimaal kan af ronden. „Begrijpt u, dat is het dubbele in mijn besluit om te stoppen." Bij haar aantreden in Warmond, augustus 2000, werd onverwacht voor haar de herinde ling al snel een 'hot item'. Zo 'hot' dat ze zelfs is bedreigd. „Ik was niet bang, maar ik heb me enige maanden niet echt plezierig ge voeld. Toch hebben wij, de secretaris en ik, een visie willen ontwikkelen. Ik had immers al een herindeling in IJsselham achter de rug. Ik kende het spel." Ze is nu wel tevreden over de uitkomst van de ontwikkeling die ze steeds in gang moest zetten. „Die herindeling was onontkoombaar, dat zag ik ook wel. Ik ben nu blij met Teylingen, omdat deze drie ge meenten (Warmond, Sassenheim en Voor hout) goed bij elkaar passen. Mijn enige zorg is het personeel: ik hoop vurig dat al onze mensen een plek vinden in de nieuwe organi satie." Riet Vosjan is open en hartelijk, maar zal niet snel in haar ziel laten kijken. De meeste pro blemen lost ze zelf op en daarnaast heeft ze God de schepper. Ze zit graag in de kerk om zich even terug te trekken. Wat te mediteren en na te denken over de zaken die op haar af komen. „Ik krijg dan weer de kracht om ver der te gaan. Noem het maar een oppepper." Nederlands Hervormd, haar kerkgenoot schap, is de rode draad door haar leven, evenals haar uitspraak: „Je bent er niet voor jezelf, je hebt een taak." Haar taak in het leven vat ze zeer serieus op. Ze wil een optimaal bestuurder zijn en een goed mens. 'Een goed mens zijn', heeft voor haar alles fe maken met sociaal gevoel. Op anderen letten. Dat is een duidelijke trek van haar moeder. „Mijn moeder hield het wel en wee in ons dorp in de gaten. Als klein kind bracht ik bij alle mensen in nood al pannetjes soep, en ander lekkers om het leven wat aangenamer te maken. Het was altijd gezellig bij ons thuis. Dat dienstverlenende kregen we automatisch in de opvoeding mee. En niet alleen ik, mijn drie broers hebben het ook." „Mijn vader was directeur van de Rabobank en lid van de Christelijke Historische Unie. Na mijn middelbare school ging ik op de bank werken en werd ik lid van de jongeren organisatie van de CHU. Dat was voor mij een ongedwongen, maar logische stap. Toen ik daama werd gekozen tot raadslid, heeft mijn vader mij vele malen gewaarschuwd, dat het politieke vak een veel te zware taak zou zijn. Ik zou overspannen raken. Bij mijn benoeming tot wethouder ben ik parttime gaan werken bij de bank. Hij vond dat enorm jammer en probeerde me ervan te weerhou den. Ik deed het op de bank ook goed. Ik had daar misschien ook wel een mooie carrière kunnen maken. Het gekke is dat mijn moeder op die momenten juist zei: „Je bent gekozen in de politiek met heel veel stemmen, je moet het doen. Je kunt het. Vandaag kan ik oprecht zeggen: ik heb er geen moment spijt van ge had." „Mijn ouders zijn inmiddels allebei overle den. Mijn moeder was al vroeg invalide, mijn vader kreeg Alzheimer. Ik heb lang voor ze kunnen zorgen. Dat was een geluk. We woonden iets buiten Ommen in een huis met een grote tuin. De liefde voor de natuur heb ik daar ontwiJkkeld. Naast mijn geloof is de liefde voor de natuur de andere rode draad in mijn leven. Ik speelde als kind altijd buiten. We observeerden de dieren, de jaargetijden. Daarom ken ik nu alle vogelgeluiden en zie ik aan de knoppen hoe laat het is. Ik sta stijf stil als ik in mijn Warmondse tuin aan de Ma- chenlaan de groen of de bonte specht hoor. Ik ga er altijd vroeg uit om te observeren. Als ik boer Van Rijn in Warmond met zijn koeien over het water zie trekken, zie ik zoveel lief de." Het is niet voor niets dat ze voor haar aftre den als burgemeester van Warmond al is ge vraagd als voorzitter van het Nationaal Park De Weerribben in Overijssel. Onlangs is dit gebied zelfs uitgeroepen tot mooiste plek van Nederland. „Ik wist dat natuurlijk al lang. Vanuit mijn werk trok ik vroeger met een fluisterboot rustig door dat waterrijke gebied van de Weerribben op zoek naar karkieten of purperreigers. Dat ga ik straks weer doen." Voor ze het weet is ze al weer bestuurlijk be zig: „De Weerribben mogen absoluut niet verlanden. Samen met de Wieden bij Giet hoorn zal dit in de toekomst het grootste laagveenmoerasgebied van Europa worden. Ook de rietcultuur moet in stand blijven." Ze denkt dat ze in Den Haag daarvoor straks nog veel zal moeten lobbyen. „Ik blijf dus ook naar het Westen rijden." „Nee, zelfben ik nooit getrouwd. Natuurlijk denk ik daar wel eens over na, maar ik mis het niet en ik ken het niet. Mijn leven is altijd veel te goed ingevuld geweest." Lachend: „Ik ben het gewoon vergeten. En eigenlijk denk ik dat ik daar goed mee ben weggekomen. Ik ben heel energiek. Ik doe alles zelf en op een tijdstip dat het mij uitkomt. Als mijn hoofd moe is, ga ik strijken. Als ik 's morgens helder ben, sta ik vroeg op. Dat is een voordeel voor mijn loopbaan geweest. Als je getrouwd bent, houd je rekening met je partner of je gezin. Dat hoef ik niet. En ik kan goed tegen alleen zijn." Saskia Stoelinga WINNAARS VERLIEZERS Hartjeskaas De hartjeskaas van familie Van Veen uit Zoeter- woude geniet een ongekende populariteit. Al driejaar vindt de kaas gretig aftrek, maar sinds een bezoek van de koningin kan het bij de Zoe- terwoudse kaasboer niet meer stuk. Dit jaar be reikte het exclusieve streekproduct zijn hoogte punt met als klap op de vuurpijl een megaorder van 1200 hartjeskazen voor kerstpakketten. 2. Heieen Steens Oud-wethouder Heieen Steens nam begin dit jaar op bijna koninklijke wijze afscheid van de politiek in Oegstgeest. Ze vertrok (met hulp van een wachtgeldregeling) naar Frankrijk om daar een glansrijk nieuw bestaan op te bouwen als 'burgemeester' van haar eigen camping. 3. Forescate Forescate is van een droeve verliezer een ge weldige winnaar geworden. Het clubhuis van de Voorschotense hockeyvereniging werd door brand verwoest, maar het optrekje dat Foresca te daarvoor in de plaats krijgt, is wat vormge ving en functionaliteit betreft ook direct één van de modernste clubhuizen uit de regio. 4. Dirigent Peter Dijkstra Peter Dijkstra nam afscheid als dirigent van het Leiderdorps kamerkoor en kreeg de Zilveren Speld van de gemeente toegekend. Volgens burgemeester en wethouders had het muzikale gezelschap zich onder zijn leiding ontwikkeld tot een waardig ambassadeur van Leiderdorp. Dijkstra, die het koor vanaf 1997 onder zijn hoe de had, studeert momenteel aan het conserva torium in Stockholm. 5. Het centrum van Warmond Het centrum van Warmond krijgt na jaren van voorbehouden, bedenkingen en twijfels het predikaat 'Beschermd Dorpsgezicht'. Er bestond enige angst omdat in een beschermd dorpsge zicht slopen en bouwen aan strengere richtlij nen moet voldoen. Volgens de plaatselijke poli tiek helpt het predikaat de toeristische aantrek kingskracht van het dorp. 1. Meubelverkopers De uitbaters van de meubelwinkels op het Lei- derdorpse meubelplein en de Rijneke boulevard in Zoeterwoude en Hazerswoude-Rijndijk zijn als de dood voor de komst van Ikea. En dat maakt deze middenstanders - hoe hun strijd ook af moge lopen - op voorhand tot verliezers. 2. Wijk Poelgeest Tachtig procent van de inwoners van nieuw bouwwijk Poelgeest is verliezer. Een grote meerderheid van de bewoners van de milieu- wijk van Oegstgeest had geen behoefte aan een tunnel onder het spoor naar de Leidse Me- renwijk.Na jaren van getouwtrek tussen Oegst geest en Leiden is de kogel door de kerk: de tunnel wordt gebouwd. 3. Wielerliefhebbers Wielerliefhebbers uit Zoeterwoude en omge ving komen als grote verliezers uit de bus. Het zit er dik in dat de traditionele wielerdag in Zoeterwoude-Dorp dit jaar zijn laatste afleve ring heeft gehad. Het wlelercomité stelde zich zelf dit jaar op non-actief als reactie op de drei gende onteigening van het huis van voorzitter André Hilgersom. 4. Muzikale Leiderdorpertjes Kinderen uit Leiderdorp met aanleg voor mu ziek. Die kunnen in hun eigen woonplaats geen muziekles meer krijgen. De gemeente trok af gelopen najaar de stekker uit Rijnakkoord, de plaatselijke muziekschool. Of het ook een ech te, substantiële bezuiniging is, moet nog blij ken. De plaatselijke overheid is aan wachtgel den naar schatting anderhalf miljoen euro kwijt. 5. Zwemmers 't Wedde Zwembad 't Wedde in Voorschoten leidt jaar lijks een verlies van circa zes ton euro, dus ook in 2004. Toch besloot de gemeenteraad deze 'verliezer* niet op te doeken in het kader van de bezuinigingen. De gemeente gaat wel op zoek naar permanente activiteiten die zich op of rond het complex kunnen afspelen en waar mee de verliezen worden teruggedrongen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4