'Gezondheid en warmte komen hoe dan ook op één' Eindejaarsbijlage MAART 13 18 22 APRIL 7 14 19 21 25 [akenvrouw e„yan het Jaar Mariëtte Barnhoon IDe verdreven Haïtiaanse president Jean Bertrand Aris- tide wijkt uit naar de Centraal Afrikaanse Republiek. 2 Regeringspartijen CDA en PvdA zien mogelijkheden voor Valkenburg als commercieel vliegveld. Gemeenten in de Rijnstreek hoeven van de provincie voor lopig niet te fuseren: Alphen is teleurgesteld. 3 Het ROC bouwt achter het station in Leiden een school voor 5000 leerlingen. 4 Bij het olieconcern Shell stappen twee leden van de raad van bestuur onder druk van de raad van commis sarissen op. Hun gedwongen vertrek heeft te maken met gesjoemel met de oliereserves van Shell. 6 De vondst van een scherf op het terrein van Sancta Ma ria in Noordwijk duidt op de aanwezigheid van een ne derzetting uit de Bronstijd. 8 Het tulpenfonds Novacap Floralis legt voor 44 miljoen euro beslag bij in totaal 53 kwekers en een aantal han delaren. 1 f De gemeente Leiderdorp zit met een groot financi- J. \J eel probleem. De kosten van een schoolgebouw aan de Touwbaan worden vele malen hoger dan is afgesproken. UBij een reeks aanslagen op drie stations in de Spaanse hoofdstad Madrid komen zeker 131 reizi gers om het leven. De eerste open dag op de redactie van het Leidsch Dagblad trekt 500 bezoekers. 1 C De Leiderdorpse wethouder Roest - die verantwoor- 1 \J delijk wordt gehouden voor het debacle met de school aan de Touwbaan - stapt op. 1 De Leidse universiteit is de beste op wetenschappe- J. O lijk gebied, zo blijkt uit een onderzoek van het mi nisterie van onderwijs. Alphen krijgt de grootste binnenhaven voor contai ners in Nederland. O Prinses Juliana overlijdt op paleis Soestdijk. Zij L. U werd 94 jaar. De Keukenhof dankt een groot aantal oudere vrijwilligers af: ze worden vervangen door jongeren. De Leidse Mariëtte Barnhoorn - directeur van uit zendbureau Luba - wordt zakenvrouw van het jaar. O A Leiderdorp wil een raadsenquête over het Touwbaan-debacle. OC Op het Katwijkse L1 \J strand komen vol gend jaar strandhuisjes waarin ook kan worden overnacht. Het Leidse station wordt ontruimd na een bom melding: de bom blijkt te bestaan uit een fiets- lampen een dynamo. (Foto: Taco van der Eb) WINNAARS )e Rijn Gouwe Lijn eg ondanks felle tegenstanders, veel onze- leden en een gat van minstens 90 miljoen 140 miljoen euro uit de portemonnee van :eersminister Peijs. Dat betekent dat de Itram in 2010 gaat rijden over bestaand setor tussen Gouda en Leiden. Een nog grotere sb fcitie zou overigens zijn om de al( trailverbinding met de kust voor elkaar te ;en. Dat is vooralsnog een utopie: er is nog n spoor, en ook geen spoor van geld. Mariëtte Barnhoorn directeur van Luba Uitzendgroep werd door en mpagnehuis Ponsardin Veuve Clicquot ver- ia en tot Zakenvrouw van het Jaar 2004. :ht daarom onder meer zitten aan de tafel Barend en Van Dorp en in een koetsje tij- s de optocht op 3 oktober. ..V.V.S. Augustinus. otte Minerva van de troon als grootste stu- I et tenvereniging van Leiden. Heeft sinds deze ge zomer 1650 leden, zo'n honderd meer dan het roemruchte corps. 4. De omwonenden van het Roomburgerpark Hielden met een handtekeningenactie de nieuwbouw van de Lorentzschool tegen in het park. Zij kunnen dus voorlopig nog ongestoord genieten van het groen voor hun deur. In te genstelling tot de mensen die vlakbij het oude Trigonterrein wonen, waar de 900 leerlingen van de school tijdelijk worden ondergebracht De nieuwe Lorentzschool komt overigens op de plek van het huidige te krappe gebouw aan de Van Vollenhovenkade. 5. De Leidse hondenbazen Hoeven van de Leidse gemeenteraad vanaf 2005 geen hondenbelasting meer te betalen. Volgens het college van B en W is de honden belasting uit de tijd. Wat de vraag oproept wel ke belastingvorm volgend jaar sneuvelt. VERLIEZERS 1. Universiteit Leiden Moest het rampenplan in werking stellen toen uit een rapport van het ministerie van onder wijs de conclusie werd getrokken dat de Leidse universiteit de slechtste van het land was. Met de (waarschijnlijk voor niemand te vinden) site www.allefeiten.nl werd de imagoramp bestre den. Een feit waar niemand omheen kan is dat er io procent minder eerstejaars naar Leiden kwamen dan in 2003. 2. De Groenoordhallen Zagen ineens een slopershamer boven zich hangen. Het gemeentebestuur wil dat de slecht verhuurbare en verouderde hallen met hun im mense parkeerterrein plaatsmaken voor wonin gen. 3. Woningcorporatie De Sleutels van Zijl en Vliet Vier maanden na de fusie van De Sleutels van Zijl en Vliet viel 'een lijk' uit de kast: een ont hutsend rapport over misstanden in het voor malige huizenbezit van Zijl en Vliet. Waarna drie managers weg moesten. Doet volgens het ministerie veel te weinig aan 'stedelijke ver nieuwing'. 4. Mohamed Rabbae, wethouder voor GroenLinks Werd niet gepruimd in de Tweede Kamer en ook niet in de Leidse gemeenteraad. Kreeg hart problemen en onderging een open hartopera tie. Was lange tijd uit de roulatie en diende ge lijk met zijn 'betermelding' zijn ontslag in nadat de fracties hem duidelijk hadden gemaakt dat hij beter kon vertrekken, wegens de zoveelste affaire bij sociale werkvoorziening DZB. 5. De Leidse hondenbazen Worden tegenwoordig strenger gecontroleerd en riskeren een boete als ze hun hond los laten lopen op plekken waar dat niet mag. Moeten bovendien met een zakje achter hun hond aan lopen, omdat het op straat laten liggen van poep strafbaar is. 2WD-fractieleider Jozias van Aartsen wordt op het Lan ge Voorhout in Den Haag aangereden door een verwar de automobiliste. Hij blijft ongedeerd. 3 Twee 'bezwaarde' Katwijkse dominees dreigen na de kerkfusie op straat te worden gezet. An Hommes wordt tot het eind van dit jaar benoemd tot waarnemend-burgemeester van Jacobswoude I Bert en Ernie komen over voor het bloemencorso van de Bollenstreek, dat op 24 april door de streek trekt. 1 O De Keukenhof heeft de opgaande lijn weer te pak- 1 O ken. De bloemententoonstelling trekt in het paas weekeinde meer bezoekers dan vorig jaar. Leiden krijgt in juli een Rembrandt Festival: het moet een jaarlijks terugkerend evenement worden. 1 COp het Kat- 1 U wijkse strand verrijzen illegale kunstwerken van het Kunst Uitschot Team uit Leiden. 1 De Leidse 1 U Singel loop trekt een recordaan tal van 3325 deel nemers. (Foto: Mark Lamers) blad. Het Leidsch Dagblad wenst zijn lezers Goedemor gen! De krant verschijnt voor het eerst als ochtend- Theatermaker Paul Koek krijgt 600.000 euro subsi die om in Leiden een nieuwe theatèrgroep te begin- O O Bewoners van L. L. Leiden-Noord reageren gelaten op de sloopplannen voor de Pieter Bothstraat. O O Een miljoenen- L. O stap dreigt voor de gemeente Noordwijk. Het debacle is het ge volg van de beslissing uit 2000 om af te zien van het bouwen in Bronsgeest-Noord en te kiezen voor bouwlocatie Offem-Zuid. Dit pakt voor de badplaats veel duurder uit. De opgeknapte Noord- wijkse Boulevard wordt feestelijk heropend. Idol Maud maakt een triomftocht door de Leidse grachten. (Foto: Mark Lamers) O "7 Het veld van voetbalvereniging Quick Boys in Kat- L. wijk is te slecht voor de trainingen van het Neder lands Elftal. O O Het doèk valt definitief voor vliegveld Valkenburg O Minister Kamp zwaait met zijn portefeuille en een tegenstribbelende Tweede Kamer zwicht. tek oma iiexr algemeen directeur Mariëtte Barnhoon 1 bizar jaar'. Op donderdag 19 februari a deed haar zaken- en levenspartner Rob wettel, amper een maand later mocht ze de vera ir oerscheiding Zakenvrouw van het Jaar it dg in ontvangst nemen. Verdriet en blijd- e Cl zo^p lagen opeens zo dicht bij elkaar, dat even haar bij tijden als 'heel verwar- nci voorkwam. Ook de Luba Groep stelde g n. Je kunt het bedrijf niet laten lopen ipeijat er in je privéieven vreselijke dingen Ter wren. een Allereerst zakelijk. Hoe is het de Luba Groep afgelopen jaar vergaan? „Net als de rest van de uitzendmarkt hebben ook wij last van de vermin derde economische groei. Bedrijven wachten af. Er zijn weinig vacatures. Ik verwacht dat 2005 beter wordt. De meeste bedrijven in Nederland heb ben hun reorganisa ties achter de mg en zijn voorbereid als de economie weer aan trekt. Wel kunnen de hoge olieprijs en de dollarkoers de econo mie parten spelen. De uitzendbranche is een goede barometer van de economie, want het eerste dat bedrijven doen als het min der gaat, is bezuinigen op het inhuren van personeel. Ze letten meer op de kosten. Tegelijkertijd groeit het perso- neelsaanbod, terwijl de vraag achter blijft. Alle uitzendorganisaties voelen de laagconjunctuur. Hebt u bij Luba ook moeten reorganise ren? „Nee, wij niet. We hebben de relatieve rust goed gebruikt. We hebben een nieuw softwaresysteem laten ontwik kelen én geïmplementeerd. Dat gaan we ook in de markt zetten. Verder heb ben we onze backoffice vernieuwd. Als de economie weer gaat groeien, zijn wij er helemaal klaar voor. De mooiste tijd voor een uitzendbedrijf komt er nu aan, als de arbeidsmarkt begint aan te trek ken. Bedrijven nemen dan nog geen mensen in vaste dienst, maar huren ze via ons in. De moeilijkste tijd beleeft de branche op de toppen en in de dalen van de economie. In het dal zijn er wei nig banen, maar wij proberen dan toch aan het werk te blijven door bijvoor beeld herplaatsings- en outplacement - trajecten te doen. In de top, als iedereen werk heeft, kun je nog iets doen met werving en selectie. Zo blijven we inno vatief." Als algemeen directeur zit u nu op de plaats waar uw levenspartner Rob Mantel zat. Ongetwijfeld doet u dingen anders dan hij. Staat u daar wel eens bij stil? „Kijk, ik ben al negentien jaar in het be drijf, het is mij niet vreemd. Ik ben de af gelopen tien jaar operationeel directeur geweest. Het was de bedoeling dat ik de functie van Rob zou overnemen. Vanaf 1 februari 2002 werkte ik me al in. Rob werkte drie dagen als algemeen directeur bij Luba en was daarnaast op allerlei an dere fronten erg actief. Hij deed veel voor de Leidse ondernemersvereniging LVI, gaf de aanzet tot de fusie met MKB Lei den. Daar ging voor hem ook tijd in zit ten. Natuurlijk, het is anders gelopen dan ik wilde. Ik neem mijn eigen beslissingen en dat had ik ook gedaan als Rob nog had geleefd, maar... ik mis het sparren, inten sieve gesprekken over hoe je iets zou kun1 nen doen. Rob was een pionier in de uitzendbran- v^\\\ Foto: Hielco Kuipers che, zoals Goldschmeding dat was voor Randstad. Rob was heel zichtbaar, hij was 'Mister Luba'. Het is voor iedere topman of -vrouw moeilijk om de pionier van een bedrijf op te volgen. Ik ben meer van de gezamenlijkheid, hoef persoonlijk niet zo zichtbaar te zijn. Als het bedrijf dat maar is. Luba is helemaal aangepast aan de moderne tijd, we hebben een Raad van Commissarissen, alles wat een beursge noteerd bedrijf ook heeft. Om mij heen staan goede mensen. Ik ben heel mis baar." Wist u dat u genomineerd was voor de ti tel Zakenvrouw van het Jaar 2004? „Ja, ja, wel vrij laat, hoor. Ik hoorde het in december en heb dat toen een beetje voor kennisgeving aangenomen. Rob was toen al heel ziek, het nieuws viel weg. De selectie van de Zakenvrouw van het Jaar gebeurde helemaal buiten mij om. Op 22 maart maakte de jury bekend dat ik het was geworden. Het was heel verwarrend. Natuurlijk, ik was hartstikke trots, want het is een prestigieuze prijs. Rob zou ook trots op mij zijn geweest! Maar ik was te gelijkertijd ook heel verdrietig. Ik kon mijn blijdschap niet meer met hem delen en dat is toch wat je wilt. Je relativerings vermogen is op zo'n moment heel groot." Welke gevolgen heeft de titel Zakenvrouw van het Jaar voor u gehad? „Het was héél hard werken. Ik heb le zingen gegeven, interviews voor bla den, radio en televisie. Ik heb deelge nomen aan discussies, bijvoorbeeld over de arbeidsmarkt, over scholing, het al dan niet bestaan van een 'gla zen plafond' voor vrouwen, de zuid vleugel van de provincie Zuid-Hol land. Ik ben op universiteiten ge weest, bij ondernemers, gemeenten, echt veel. Je moet al die activiteiten ook goed voorbereiden, dat moet al lemaal 's avonds. Het was heftig en het kwam ook nog eens bovenop mijn dagelijkse werk! Ik heb echt chronisch tijdgebrek gehad, maakte werkdagen van 7.30 tot 24.00 uur. Bij de LVI hebben ze me niet veel gezien. Dan krijg je in de stad toch uitspraken als 'zie je wel, ze is geen Rob'. Nee, dat klopt." De titel 'Zakenvrouw van het Jaar' is goed voor me geweest. Ik heb veel nieuwe ideeën gehoord, discus sies meegemaakt, nieuwe mensen ontmoet. Je treedt makkelijker op. In het begin was ik best zenuwachtig als ik als spreker werd aangekon digd, dacht 'ojé, wie ben ik dat ik daar staan mag', maar je wordt los ser. Ik ben er een bredere, betere ondernemer door geworden met meer kennis van zaken. Ik heb geen mediatraining gehad, wel tips en ach, naturel werkt het beste. Ik heb niets te verbergen of te verstoppen. Ik hoop voor 2005 op een rustiger jaar. Ik heb betrekkelijk weinig tijd gehad voor mezelf, voor vrienden en familie. Ik heb verjaardagen moeten overslaan. Normaal ge sproken ga ik elk jaar met vijf vriendinnen een week wandelen, in Ierland, Italië of de Ardennen. Dat is er dit jaar bij ingeschoten. Volgend jaar ga ik wel, de datum staat al vast en de mobiele tele foon gaat uit! Komend jaar wordt het: lekker Luba en privéieven." Hoe ziet u uw toekomst op wat langere termijn? U hebt goede mensen om u heen, zegt u, en u verklaart zich misbaar, maar toch moet het ongelooflijk veeleisend zijn om aan de top te staan van zo'n groot bedrijf. Wilt u het nog lang doen? „Natuurlijk, dit is een stoel waar je niet te lang op moet zitten. Je moet ruimte creëren voor een ander op de lange termijn. Maar ik wil er nog niet mee stoppen, heb ook geen da tum in mijn hoofd. Het bedrijf staét, het is kwalitatief goed, kan heel veel. Ik ben daar trots op. Uiteindelijk zal er wel een moment komen dat ik wegga, maar dan ga ik niet achter de geraniums zitten. Ik hoef dan niet per se een ander bedrijf, maar... hoe dan ook, het is nu niet aan de orde." Rob Mantel stond enkele jaren in de Quote 500. U niet, maar niettemin moet u een welgestelde vrouwzijn. Rijkdom schijnt niet in alle opzichten een genoegen te zijn. Het schept afstand, naar men zegt. „Ik leid een prima leven, maar ik ben geen miljonair. Die journalisten van Quo te kijken naar de waarde van het bedrijf en niet naar wat ik privé op mijn bankre kening heb. Het geld zit in de zaak. Afstand, ach - dat creëer je zelf, als je denkt dat geld belangrijk is voor je per soonlijke status. Ik zeg maar zo: geld, je moet er niet te weinig van hebben, maar ook niet teveel. Te weinig hebben, dat is natuurlijk afschuwelijk, maar te veel geld is ook zorgelijk. Wordt het allemaal wel goed beheerd, word je niet opgelicht, be stolen of ontvoerd? Wat zijn de motieven van de mensen om je heen? Ik heb mede lijden met de mensen in Brasschaat, die daar beveiligd en wel achter hun hekken zitten. Ik kan normaal de stad in, lekker uitgaan en winkelen in Leiden. Of je geld hebt of niet, een gehaktbal wordt er niet minder smakelijk van. Als ik één ding afgelopen jaar heb geleerd, is dat gezondheid en warmte in je privéie ven hoe dan ook op één komen." Wilfred Simons graiuitzendbedrijf Luba Groep was 2004

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3