'De publiciteit heeft van mij een levende icoon gemaakt' Eindejaarsbijlage JANUARI Maribel Cisterna, 'buurvrouw' van het Alphense meisje Savanna X v FEBRUARI 13: 1 Ondanks 40 arrestaties, charges van de ME en mas: vernielingen in Leiden, beleeft de regio toch een 're tief rustige' jaarwisseling. Bij het afsteken van illegaal vuurwerk valt in Katwijk een dode en een zwaargewond werd aangetroffen in de kofferbak van de auto van moeder en stiefvader. Cisterna en andere buren hadden verscheidene malen tevergeefs om hulp gevraagd voor de peu ter. Ze voelden zich 'bedrogen' en 'miskend' door de hulpverlening. Cisterna wilde een daad stellen en organiseerde de stille tocht voor Savanna. „Niets is meer hetzelfde, sindsdien." Op de bank ïn de sfeervolle huiskamer van de eengezinswoning speelt Charlize, de jong ste van tivee dochters. Ze praat honderduit en laat zien dat ze absoluut geen dommerdje is. Bovendien heeft ze een humor die onge kend is voor een 3-jarige. Ze moet nog om zichzelf lachen ook. „Grappig hè, vind je niet", komt ze zo nu en dan om bevestiging vragen. Was Savanna ook zo''n heerlijk pittig grietje geweest als ze in een ander gezin was geboren? Charlize raakt verdiept in het spel dat ze van sinterklaas heeft gekregen. Moe der Maribel Cis tenia concentreert zich op leven, die ik allemaal onlangs in de kranten las. Dat zo'n hummel zo intens heeft gele den. Ik heb hier een jongedame rondlopen die ik af en toe wel eens achter het behang zou willen plakken. Maar kindermishande ling staat zo ver bij ons vandaan. Ons gezin is hecht en de band met de rest van de familie ook. Elke dag heb ik wel con tact met mijn moeder. Voordat Savanna stierf, had mam het regelmatig over haar buurmeisje. We dachten overigens een tijd lang dat het een jongetje was, zo armoedig zag het eruit. Wanneer mijn moeder opbel de met het verhaal dat er naast haar weer zo werd gegild, nam ik die aanklacht niet altijd even serieus. 'Oma's zijn zo gevoelig', dacht ik dan. 'Die zoeken overal iets achter'. Ach terafheb ik daar ontzettende spijt van. Van daar ook die stille tocht. Geen geluid om Sa vanna's leed te horen. 450 Deelnemers zijn toen geteld. Van mij hadden het er nog veel meer mogen zijn. Ik kwam bijna dagelijks naar de flat van mam. Even samen een bakkie doen, je kent dat wel. Ja, ook ik heb me wel eens zoveel zorgen gemaakt over Savanna dat ik de poli tie belde. En mijn jongste zus, die nog thuis woont, heeft ook een paar keer alarmgesla- gen. Het klinkt misschien vreemd, maar ergens konden wij niet geloven dat Savanna echt werd mishandeld. Als we overduidelijke be wijzen hadden gehad, waren we beslist in actie gekomen. Dan hadden we desnoods het raam ingegooid als we het kind weer hadden horen huilen. Dat is geen groot spraak achteraf, dat is de simpele waarheid. Mijn ouders zijn vanuit Chili naar Neder land gevlucht. Ik was toen negen jaar oud. Wij hebben Holland altijd geïdealiseerd als het land waar de mensen op sociaal gebied goed voor elkaar zorgen. 'Dit is Nederland', zeiden mijn zussen, mijn moeder en ik te gen elkaar als we het over Savanna hadden. 'Dat kind wordt heus wel in de gaten gehou den'. Hadden ze ons nou maar gewaar schuwd. Hadden ze maar gezegd dat het WINNAARS Alsof ze is uitverkoren tot de beschermheili ge van het mishandelde kind. Zo reageren mensen op Maribel Cisterna. De 31-jarige Al phense haalde in september en oktober van dit jaar krant en televisie als 'buurvrouw' van de 3-jarige Savanna, het meisje dat dood Of haar verhaal. „Mijn moeder woont naast het apparte ment waar Savanna is gestikt. Wal gelijk, al die details over haar korte af schuwelijke 1. Busreizigers Rijnsaterwoude Eigenlijk was 2004 voor hun een verloren jaar. Dit hele jaar is er hun dorp namelijk geen bus gestopt. Maar voor busreizigers uit Rijnsater woude was 2004 ook het jaar van de grote om mekeer. Een paar inwoners die niet van ophou den wisten, kregen het voor elkaar dat de Inter- liner die over de provinciale weg vlak langs het dorp rijdt, een extra halte krijgt. 2. Bewoners Steekterweg Tienduizenden auto's scheurden dagelijks voor bij de huizen van de Steekterweg. En als ze niet scheurden, dan stonden ze vast. Jarenlang sno ven de bewoners van de Steekterweg in Alphen de autogassen naar binnen. Een paar keer in de week was er wel een aanrijding. Elk jaar vielen er wel doden. Eindelijk, op dinsdag 18 mei, kwam de verlossing. Rijksweg 11 tussen Alphen en Bodegraven werd in gebruik genomen. En dat betekent eindelijk rust op de Steekterweg. 3. Hoogmadese boerderij Een grotere eer voor een oud Nederlands bouwwerk is nauwelijks denkbaar. Een klassie ke boerderij die wordt verplaatst naar het Openluchtmuseum in Arnhem heeft het hele maal gemaakt. De Hoogmadese boerderij van oud-staatssecretaris Cees van Leeuwen die sinds dit jaar compleet met zitkuil, inbouwkeu- ken en tandenborstel tot museumstuk is verhe ven, is dan ook onbetwist één van de grote winnaars van 2004. 4. Jo de Graaff Omdat het leven zo duur werd kon Jo de Graaff (77) uit Rijpwetering zijn energierekening niet meer voldoen. Hij en zijn 76-jarige invalide vrouw zaten al weken in een koud huis, toen spontaan een weldoener opstond. Deze man uit Leiderdorp betaalde direct de achterstallige termijnen. 5. Projectontwikkelaar Schaap Projectontwikkelaar Cor Schaap heeft opnieuw kunnen winnen van de gemeente Rijnwoude. Niet alleen mag hij zestien villa's langs de Pro- vincialeweg in Hazerswoude-Dorp bouwen, ook kreeg hij dit jaar door een slimme deal voor el kaar dat hij wat de gemeente betreft in ditzelf de landelijke gebied nog eens vijftien huizen mag bouwen. VERLIEZERS 1. Molengroep Jacobswoude De Windmolengroep Jacobswoude heeft verlo ren. Zeven jaar heeft een groep van tientallen boeren in Jacobswoude gestreden voor de komst van windmolens langs de provinciale weg. Een sterke lobby van tegenstanders kreeg het dit jaar voor elkaar dat de molens uit het streekplan werden geschrapt. Een hevig ver deelde gemeenteraad besloot op 7 oktober zich bij dat provinciale besluit neer te leggen. 2. Zwemdub Koudekerk De Zwem- en Poloclub Koudekerk verloor haar strijd op 29 april. Die avond besloot de gemeen teraad het zwembad de Dolfijn definitief te sluiten. De zwemcfub was de grootste gebrui ker van het overdekte bad in Hazerswoude- Rijndijk. Nu moet de dub uitwijken naar Leider dorp en Alphen aan den Rijn, 3. Alphense Hooftstraat Het gaat bergafwaarts in de Alphense Hooft straat De middenstanders krijgen steeds min der klanten in hun winkel als gevolg van de bouwdrift van de gemeente elders in het Al phense centrum. Daar bovenop heeft de ge meente besloten alle coffeeshops te concentre ren in de Hooftstraat, en dat werkt niet echt bevorderend voor de andere winkeliers. In vijf jaartijd zagen zij het aantal klanten met niet minder dan een derde teruglopen. 4. Lezers De Boekenhof Arme lezers van De Boekenhof in Koudekerk aan den Rijn en de bibliobus in Benthuizen. Nog hooguit een jaar mogen ze boeken lenen, maar daarna moeten ze voor een boek toch echt uitwijken naar Hazerswoude-Dorp of -Rijndijk. De gemeenteraad van Rijnwoude heeft het mes fors in de subsidie gezet en dat gaan de mensen merken. 5. GroenLinks Alphen De voltallige fractie van GroenLinks in Alphen stapte in september van dit jaar op om met Al phen Nu Anders voor zichzelf te beginnen. Frac tieleider Ank de Groot zou haar stokje moeten overgeven aan een opvolger omdat binnen GL is bepaald dat mensen niet te lang aan het plu che mogen kleven. De Groot en haar clubje be weren dat er geen goede opvolgers zijn te vin den. een probleemgezin was dat naast mijn moeder woonde. Dan hadden we veel beter opgelet en adequater gereageerd. Mijn moeder was veel met het gezin naast haar bezig. 'Het klopt daar niet', zei ze vaak. Wij werden er een beetje kriegel van. Kun je je voorstellen hoe groot onze gevoelens van onmacht, woede, wanhoop en verbijstering waren toen we hoorden wat er met Savanna was gebeurd? Vanuit die emoties heb ik aanvankelijk ook gereageerd. Aan iedereen die het maar horen wilde, vertelde ik dat het schande was dat politie en hulpverleners het kind hebben laten stikken. Een paar da gen later hoorde ik dat Savanna letterlijk door verstikking om het leven was geko men. Waanzinnig. Hoe meer we in die eerste dagen te weten kwamen, hoe kwader we werden. Mijn moeder raakte totaal ontredderd. Daarom bleven mijn zussen en ik veel bij haar. Het was heel heftig allemaal. Foto: Hielco Kuipers Uiteraard belden de journalisten bij mijn moeder aan. Maar die was niet in staat de pers te woord te staan. Zo kwam het dat ik woordvoerder werd. Ook andere buren lie ten de communicatie graag aan mij over. Er was intensief contact tussen de buren on derling. Er is veel besproken, ik deed echt niet alles op eigen houtje. Dat er een stille tocht moest komen, is in eerste instantie ook niet mijn idee geweest. Het plan is in de flat geboren. RTL4, SBS6, VARA, NOS. Ik heb bijna alle te levisiezenders gehad. Ik kreeg fanmail en smeekbeden. Nu, weken later, word ik nog steeds op straat herkend. Onlangs liep ik boodschappen te doen. Voor mij liep een moeder die het aan de stok had met een ei genwijs klein ventje. Het jongetje was rond uit irritant. 'Nu moet je ophouden', snauw de de vrouw tegen hem. Plotseling zag ze mij staan. Het schaamrood kroop op haar wangen. 'Daar heb je haar', las ik van haar gezicht af. Daarom stelde ik haar vlug ge rust. 'Ik kan die van mij af en toe ook het weet niet wat doen', zei ik. 'Dit maakt van jou nog geen slechte moeder', benadrukte ik een paar keer." Charlize hoort het woord moeder: „Jij bent mijn lieve mama", roept ze vanaf de bank om weer verder te spelen met haar nieuwe 'discoautobus'. Even een dikke knuffel en Maribel Cisterna gaat verder. „Mensen beginnen een heilige van me te maken. Er zijn mensen die zich aan me pro beren vast te klampen. Er zijn mensen die denken dat ik het allemaal weet en de maatschappij wel kan verbeteren; er zijn mensen die hopen dat ik hun problemen wel kan oplossen en er zijn mensen die ver onderstellen dat ik een soort barmhartige Samaritaan ben en daarom mijn portemon nee wel zal trekken. Kortom: de publiciteit heeft van mij een levende icoon gemaakt, een publieke strijdster tegen het kwaad. Op dit moment kan ik daar helemaal niets mee. Ik wil rust. We willen allemaal rust. Dat hele verhaal heeft een onnoemelijke impact gehad. Ons leven is op zijn kop gezet en voorgoed veranderd. We heb ben Charlize en Noëlla - onze oudste dochter van negen - niet in het proces willen betrekken. Toch hebben ze veel meegekregen. Veel meer dan we aanvan kelijk hebben gedacht. Verder ben ik meegetrokken naar een we reld die niet de mijne is. Ik heb dingen over het leven ontdekt die ik helemaal niet wilde weten. Bovendien zit Savanna in me. Ik denk veel over dit meisje na. Ze is even oud als Charlize. Praatte Savan na? Groeide ze goed? Hoe was haar ka rakter? Ik heb de familie, met wie ik enige tijd intensief contact heb gehad, om een foto gevraagd. Niemand had er één voor me. Heel even koesterde ik de illusie dat ik de familie van Savanna kon helpen. Met een enkele uitzondering daargelaten, zijn alle familieleden op een bepaalde manier slachtoffer van een afgrijselijke jeugd. Er varingen zijn van generatie op generatie aan elkaar doorgegeven. Wie deze vicieu ze cirkel verbreekt? Voor Savanna is het met haar dood opgelost. Maar hoe zit het met haar babyzusje Rowena? Hoe goed zal de wereld van de jeugdhulpverlening voor haar zijn? Ik denk daar - en over tientallen andere vraagstukken - de laatste tijd veel na. Mijn moeder wil graag verhuizen. Ze zegt dat ze niet kan leven op een plek waar zo veel verdorvenheid en negativiteit is opge slagen. Ik begrijp heel goed wat ze bedoeld. Ik schaam me om het te zeggen maar ik haal haar liever naar mijn huis dan dat ik nog naar de Castorstraat ga. Terwijl ik daar vroeger elke dag was te vinden." Vanaf de bank klinken verwijtende gelui den. Charlize heeft geen zin meer om alleen te spelen. Een paar minuten later komt Noëlla uit school. De telefoon gaat, Noëlla neemt op. „Nee, mama kan nu even niet praten. Ze is al in een heel belangrijk ge sprek. Over Savanna, weet je wel. „Ik zei net al dat Savanna's dood de meisjes heeft geraakt. Charlize zegt elke keer als we naar mijn moeder gaan: 'Dat was Savanna's huis'. Dan zit er een bepaalde spanning in haar stemmetje. Op de een of andere ma nier heeft de donkere kant van het mense lijk bestaan een schaduw gevormd die we nooit hebben gezien of gekend. Haat en hel zijn dichterbij gekomen." Tijd voor andere dingen. Maribel Cisterna maakt wat te drinken, deelt iets lekkers uit. „Nee, één snoepje. Als je echt honger hebt mag je een boterham. "Ze heeft geen tijd meer voor het verhaal van Savanna. Haar eigen kinderen eisen haar op. „Terecht. Sa men met mijn man heb ik een bedrijf. Daar werk ik ook voor. De tijden dat ik met de meiden samen ben, wil ik er ook voor hen zijn. Ik ben voor verscheidene werkgroepen en organisaties gevraagd. Ergens heeft mijn manier van optreden vertrouwen gewekt. Ik wil me graag inzetten voor kinderen die in de knel zitten. Nu nog niet. Ik kan het nu nog niet. En hoe ik het moet gaan doen, weet ik ook nog niet. Ik heb dat hele drama rond Savanna nog steeds geen plaats kun nen geven." Nancy Ubert 3 Het openbaar ministerie arresteert de Nederlandse litair Eric 0. op verdenking van moord op een Irakes plunderaar. 4 De beveiliging van de HSL-tunnel schiet ernstig tek Honderden inwoners van Hazerswoude-Dorp en omj ving nemen een kijkje in het afgesloten tunnelcomplex, r Op het Haagse Ter >1 College schiet een leerling de 49-jarige ad junct-directeur Hans van Wieren dood. UDe verdwijning var een echtpaar uit Baarn gaat een nieuwe fa in: journalist Peter R. de Vries zet het onderzoeks team op het spoor van ee bevriende beheerder van kinderboerderij. Rob Oudkerk treec». als wethouder van Amsterdam. Na onthullir over prostitueebezoek op tippelzone aan de Theern weg zegt de PvdA-fractie vertrouwen in hem op. O"] Inwoners van War- L. 1 mond, Voorhout er Sassenheim stemmen ov de vorming van de nieuwe gemeente Teylingen. De inw ners wijzen de fusie massaal af. Personeel van het Marine Vliegkamp Valkenburg biedt nister Kamp een reddingsplan aan. 5 De provincie Zuid-Holland begint een proef met grall buslijnen 88 en 95 naar Den Haag. 9 Regionale ijsclubs voeren actie om 'hun' ijsbaan aa de Leidse Vondellaan open te houden. I< Kopers van een huis in de Leidse Vlietpoort word t gedupeerd. Door het uitblijven van een bouwverj ning worden alle koopcontracten voor de tweede keer 0 ei bonden. Een grote politiemacht di| een inval in het Leidse Cl Out Café. De agenten zoe p naar wapens en drugs. e Het Katwijkse stra blijkt hofleveranci voor het Leidse museum turalis. Na een buitrug spoelt er nu een Maanvis aan. (Foto: Hielco Kuiper la O O Nederland en Thailand sluiten een akkoord over L1L. verdrag dat het mogelijk maakt dat Nederlandse detineerden in Thailand hun straf in eigen land uitzitte O O Een 35-jarige oud-leerling van de Mgr. Hermus- L. O school in Amsterdam steekt een 59-jarige docen neer. Het slachtoffer wordt in de hartstreek geraakt ma overleeft de aanslag. Een 8-jarige leerling van groep 5 van de Herenw school in Wassenaar wordt geschorst omdat hij e vuurwapen op zak heeft. Honderden Leiderdorpse scholieren protesteren Den Haag tegen het uitzetten van asielzoekers. Zeventig 'bezwaarde' dominees - onder wie twe< Katwijk - beraden zich in Elspeet op hun toekon binnen de Verenigde Protestantse Kerk in Nederland. 4Enric Hessing uit Voorburg is met ingang van 2 ma< de nieuwe waarnemend burgemeester van Rijnwoui 6 Bij een bloedige aanslag in de metro van Moskou v; tientallen doden. 8 Een noordwesterstorm raast over de Leidse regio, rr de schade aan gebouwen valt mee. 9 Prins Bernhard pi ceert een open br in de Volkskrant, waa hij zich verweert tege een aantal aantijging die hem al lang acht( volgen. UB ij opgravinge de Leidse Hou straat wordt een eeuv oude schedel gevond Het ROC in Le den begint eei school waar de eigen' leerlingen hun rijbewijs kunnen halen. 1 A De LPF-fractie in de Tweede Kamer vindt het 'oii 1 H" grijpelijk' dat Harry Groen na 'al zijn affaires' noj benoemd tot burgemeester van Noordwijk. De dood van wielerlegende Marco Pantani schold Italië. De Limburgse politie doet op een aantal plaatset vallen na de moord op drie Hells Angels in Oirsbj 1 O De gemeente Leiden moet de broekriem aanhal^ 1 O Er verdwijnen 70 van de 1400 arbeidsplaatsen. Het ministerie van volksgezondheid kondigt onderzoekr1 naar alternatieve genezers. Dat gebeurt in reactie op d| dood van actrice Sylvia Millecam. fdlr Oud-directeur Rob Mantel van het Leidse uitzenf bureau Luba overlijdt aan kanker. Hij werd 59 jafj Officier van justitie Koos Plooy legt zijn werk neefje na ernstige bedreigingen aan zijn adres. De Katwijkse uitwateringssluis is de belangrijks^ veroorzaker van vervuild zeewater voor de kust. Hevige sneeuwval veroorzaakt in het hele land e$1 verkeerschaos. (Foto: Dick Hogewoning) Het stadhuisplein in Leiden geeft bij opgravinge| eeuwenoude funderingen prijs.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2