ECONOMIE Rotterdamse haven groeit flink in 2004 (Bijnaalles wordt een flink stuk duurder in 2005 Binnenkort zonder angst betalen via internet Auto langzamerhand goedkoper dan treinkaartje Overslag stijgt met 8 procent naar nieuw record Jaar van de haan (beweging zit >r in de lift [dam - De acties tegen het etsbeleid hebben de vak- in geen windeieren ge ien woordvoerder van de ïtrale FNV rekent op jizenden' leden erbij. De )ij de grootste vakorgani- 4 an Nederland stond in tus nog op 1,2 miljoen. ïaakt de cijfers op 10 ja- bekend. Een zegsvrouw ;t CNV houdt het op 'en- inzenden' extra leden. dat in augustus ruim 10 leden had, kreeg ook te met opzeggingen van le- 1 e het niet met het protest /aren. Vakcentrale MHP 12 inder meer De Unie) no- een stijging van 3000 tot sden, vooral ambtenaren. Btond medio dit jaar nog 11.000. usconi wil 6 ra G8-top 9 De Italiaanse premier 3 coni pleit voor een bui- 2 vone vergadering van de 4 zeven belangrijkste in planden plus Rusland, om 2 rstromingen in Azië en te bespreken. Hierdoor ker 120.000 mensen om en gekomen. „De bijeen- moet de organisatie van n mogelijke verminde- Tin de schulden bespre- sei Berlusconi gisteren. 3 itse bondskanselier Ier riep eerder ook op tot oratorium op de schuld- ng van Indonesië en So- Parijs steunt dit plan. coni wil eerst overleggen andere landen voordat i; cieel een verzoek indient. voorzitter van de G8, .onden neemt het op 1 i over. -bond eist of metaal op (t - FNV Bondgenoten ïi metaalwerkgevers dat iogeheten tijdspaarrege- Inform de CAO-afspraken ren. Anders stapt de haar de rechter. De FNV- iei gisteren de metaal- i ïversorganisaties gesom- Ite hebben voor 17 janu- naleving van de afspra- jbevestigen. Vorig jaar is Js Bondgenoten in de por de ldeinmetaal na zes (derhandelen afgespro- t werknemers vanaf 15 iber vorig jaar ADV-da- yeruren en vakantiedagen (unnen zetten op een nlijke tijdspaarrekening, (ren worden omgerekend i zodat daarover ook ren- pt betaald. flijst 'eigen' ementariërs burg - Autoconcern (agen inventariseert mo ei welke werknemers ac- |i in de politiek. De on- ning reageert daarmee gen van de deelstaat Ne- 'sen, waar twee politieke ardigden naast hun nor- jergoedingen ieder onge- 100 euro per maand van <jgen. Kort voor de kerst- werd Laurenz Meyer, se- s-generaal van de oppo- ftij CDU, van zijn functie (en. Meyer kreeg geld van (werkgever, nutsconcern jW liet weten geen pro- p te hebben met de beta- ie het doet. Het con- ent dat het zo politici in lt 'contact met het ar- feld te houden en activi- taor de onderneming te tstelligen". VW zal de lijst Jari publiceren. na verslaat in met handel' - China is de op twee na ie handelsmacht van de (geworden. De im- en ex- Jdit jaar ten opzichte van jet circa 30 procent ge rot 1,1 biljoen dollar. Dat ie minister van handel (zegd. Daarmee heeft £ijn buurland Japan ach- gelaten en moet Peking mglijst van machtige snaties slechts de VS en Ind boven zich dulden, j cte buitenlandse inves- tn besloegen meer dan 60 dollar. De export maak- 30 procent van het bru- enlands product uit. trdjaar voor hoven Airport ven - Eindhoven Airport pnieuw een recordjaar de rug. In 2004 reisden mensen via de regiona- (haven. Dat is een groei fnocent ten opzichte 3. De stijging komt poor rekening van lucht- aatschappijen als Rya- i Fly Air. Vakantiegangers een belangrijk aandeel roei. Hun aantal groeide procent tot 222.000. Om fame aan te kunnen is aand begonnen met de jan een nieuw luchtha- •ouw. De terminal moet reede helft van 2005 jn en kan dan 1,2 mil- ssagiers verwerken. vrijdag 31 december 2004 Vele Nederlanders hebben nu nog weinig vertrouwen in de veilig heid van elektronische betaalsystemen. Foto: GPD/Roland de Bruin amsterdam/gpd - Het aantal online aanko pen in aanloop naar de feestdagen is dit jaar weer gegroeid. Toch staan veel Neder landse consumenten nog zeer argwanend tegenover betalen via internet. Zij hebben, net als de winkeliers overigens, nog weinig vertrouwen in de veiligheid van elektroni sche betaalsystemen. Verhalen over het op slinkse manier ontvreemden van (pin)co- des maken veel mensen huiverig om hun creditcardgegevens over het net te sturen. Binnenkort hoeven ze echt niet meer bang te zijn, beweren Visa en Mastercard. De twee grootste creditcardmaatschappijen ter wereld zeggen een betaalsysteem voor in ternet te hebben ontwikkeld dat daadwer kelijk 'veilig' mag worden genoemd. De naam: 3D Secure. Bij deze betaalmethode moet de consument zich - net als in de fy sieke wereld - identificeren: bij een aan koop of transactie wordt niet alleen een creditcardnummer gevraagd, maar ook een speciale code. Die code is specifiek voor een bepaald rekeningnummer en wordt voortdurend aangepast. Alleen bij een juis te combinatie geeft de bankcomputer toe stemming voor de betaling. Bert Fierens van Mastercard Europa denkt dat 3D Secure de ideale oplossing is: „Het is veilig en internationaal te gebruiken. Het heeft dezelfde voordelen als bij het gebruik van een creditcard in de fysieke wereld. Je betaalt feitelijk pas later. Bij andere syste men is dat niet het geval." Fierens duidt met dit laatste op het concurrerende Ideal, het betaalsysteem dat door de Nederlandse banken wordt ontwikkeld. Ideal is gebaseerd op het succesvolle sys teem van de Rabobank, waarmee al één op de zes internetbetalingen in Nederland plaatsvindt. In het voorjaar hopen de ban ken Ideal in te voeren. Nederlanders die bij Nederlandse webwinkels iets willen aanko pen, kunnen dat dan doen via hun ver trouwde eigen bank. Maar wie een boek wil bestellen bij amazon.com - om maar een voorbeeld te noemen - moet een ander sys teem gebruiken. Bijvoorbeeld 3D Secure. „Winkelen op internet is bij uitstek interna tionaal," aldus Fierens. „Daarin schiet Ide al te kort." Mastercard en Visa zijn om die reden al in gesprek met de Nederlandse banken over het gebruik van 3D Secure. In veel landen is het systeem inmiddels ingevoerd. Alleen Frankrijk en Nederland vormen nog twee opvallende witte vlekken op de kaart van Europa. De verwachting is dat volgend jaar beide systemen, 3D Secure en Ideal, naast elkaar worden ingevoerd. „We zijn in ge sprek en 3D Secure is één van de mogelijk heden," laat een woordvoerster van ABN Amro weten. Haar collega bij Rabobank is iets toeschietelijker:Als een Nederlander op een Amerikaanse website iets wil beta len, kan dat inderdaad niet met Ideal. Ik verwacht dan ook dat de banken 3D Secure tevens zullen ondersteunen." Daarbij zullen zij ook de druk van de Ne derlandse webwinkels voelen. Die hebben er immers profijt van als buitenlandse in ternetters bij hen kunnen winkelen. „3D Secure is wat dat betreft het ei van Colum bus," meent Jeroen Bos, commercieel di recteur van T for telecom. De telefoonwin kel zal volgens Bos ook Ideal gebruiken omdat het Nederlandse systeem goedkoper is en om de consument een keuze te geven. Straks ook pinpas Omdat veel jongeren kopen op internet willen Visa en Mastercard ook de normale pinpas geschikt maken voor webbetalingen. Het gaat dan om kaarten met het Maes tro-logo. Dat symbool is op alle Nederlandse pinpassen te vinden. Om die passen ge schikt te maken voor online betalingen zijn echter af spraken met banken nodig. Volgens Mastercard worden daarover gesprekken ge voerd. Het betaalsysteem met Maestro-kaarten zou op dezelfde manier als 3D Secu re moeten werken. Wereld wijd zijn ruim 500 miljoen Maestro-kaarten in omloop, waarvan ongeveer de helft in Europa. rotterdam/gpd - Was de direc tie van het Rotterdamse haven bedrijf dit jaar het brandpunt van een omvangrijk financieel schandaal, de haven zelf draaide op volle toeren. Slechts één keer in de geschiedenis groeide de overslag harder. In 1979 met 11 procent. De toename dit jaar be droeg 8 procent. In absolute cij fers werd een record van 354,2 miljoen ton genoteerd, 26 mil joen ton meer dan in 2003. Dankzij deze groeicijfers heeft Rotterdam zijn positie in Euro pa versterkt. De afgelopen jaren werd steeds enig terrein prijsge geven aan concurrenten als Hamburg en Antwerpen. In Antwerpen kwam de groei dit jaar uit op 6 procent, op een to taal van 150 miljoen ton. Ham burg heeft nog geen jaarcijfers bekendgemaakt. Hans Smits, de nieuwe topman van het ha venbedrijf verwacht dat groei percentages de komende jaren zullen fluctueren. „Alles hangt nu af van het beschikbaar krij gen van nieuwe overslagcapaci teit", zei hij gisteren in een toe lichting op de cijfers. Shanghai grootste Ondanks een nieuwe jaarre cord voor de overslag van goederen (354,2 miljoen ton) en een opmerkelijk groeiper centage (8 procent) heeft Rotterdam in 2004 zijn titel 'grootste haven van de we reld' verloren. De nieuwe koploper is de Chinese ha venstad Shanghai, waar de overslag dit jaar groeide tot een totaal van 370 miljoen ton. Alle grote havens worstelen met capaciteitsproblemen, vooral bij de containeroverslag. In Rotterdam wordt gewerkt aan de uitbreiding van de Shortsea Terminal in de Eemhaven en aan capaciteitsuitbreiding op de Delta-terminal van stuwa door ECT op de Maasvlakte. Vorige week is het licht op groen gezet voor de bouw van de EuroMax-containerterminal. De containeroverslag was een van de belangrijkste groeiers in de Rotterdamse haven. Naast een veel grotere aanvoer vanuit China, kwamen er ook veel meer laadboxen uit Midden- en Zuid-Amerika. Vooral de groei van en naar Brazilië is opval lend (plus 40 procent). De sta biele groei van het verkeer naar Groot-Brittannië maakt laatst genoemde land tot belangrijk ste containerland voor Rotter dam. Ondanks de forse prijsstijgin gen op de oliemarkt hebben de Rotterdamse raffinaderijen op volle capaciteit gedraaid, zon der technische stops. Dat is vooral te danken aan de moder nisering van de installaties de afgelopen jaren. Daardoor is de verwerking van goedkopere, maar zware olie mogelijk. Ook wordt geprofiteerd van een te kort aan raffinagecapaciteit in de VS, waar de vraag naar ben zine groeit. De dooivoer van stookolie uit Rusland naar Azië is iets afgenomen door een klei ner prijsverschil en hogere transportkosten. Alle in Rotterdam actieve ferry- bedrijven hebben dit jaar bijge dragen aan de groei van het roll-on/roll-off-verkeer (met 5 procent tot 11 miljoen ton). De De containeroverslag was 'de grote aanvoer van ruwe olie (103 mil joen ton, plus 3 procent) was alleen in 1980 groter. Ook de groei (7 procent) van de kolen- overslag, zelfs na een afname in de eerste maanden van dit jaar, is een record. De toename is vooral te danken aan een groei ende import van kolen door groeier' in de Rotterdamse haven Duitsland en het weer in ge bruik nemen van de Amercen- trale. Alleen de overslag van agribulk- producten is dit jaar iets afge nomen. Werd in de eerste helft van dit jaar nog heel veel tapio ca, als grondstof voor de meng voederindustrie, aangevoerd, met een stijging van 16 procent. Foto: later is de overslag teruggelo pen doordat voorraden waren aangevuld en Europese graan voorraden voor de uitvoer ge ring waren. Smits kondigde gisteren aan dat driekwart van de in totaal 24 deelnemingen van het haven bedrijf wordt afgestoten. Het ANP/Robert Vos gaat om belangen die niet wor den gerekend tot de kernactivi teiten of dochterondernemin gen die structureel verlies lij den. Om welke belangen het gaat wil hij niet zeggen. De deelname samen met Prorail aan de Betuwelijn is bedoeld als zetje in de rug. utrecht/gpd - Het treinkaartje wordt morgen weer duurder. Dit keer bedraagt de prijsverho ging 3,25 procent. Wie alleen op prijs let en per jaar voldoende kilometers maakt, is inmiddels goedkoper uit met de aanschaf van een zuinige auto. Een luxe wagen zit er bij die vergelijking niet in. Bovendien moeten fi leleed en extra milieuvervuiling voor lief worden genomen. Dit neemt niet weg dat bereke ningen van de ANWB uitwijzen dat autootjes als de Suzuki Alto, Daihatsu Cuore en de Chevro let (voorheen Daewoo) Matiz goedkoper rijden dan de NS- trein. Of ze nu nieuw worden aangeschaft of als occasion, of ze nu op lpg, diesel of benzine rijden, een eenvoudige, kleine auto is volgens de ANWB in ge bruik goedkoper dan de trein. De kans is klein dat treinreizi gers na de jongste prijsverho ging massaal afhaken. Ervaring leert dat de NS per procent ta riefstijging een half procent van de vaste klanten kwijtraken. De prijsverhoging van morgen be tekent dat ruwweg 15.000 men sen de trein de rug toekeren. Het overgrote deel van de reizi gers accepteert de prijsverho ging. Maar in ruil voor die ac ceptatie verlangen ze wel dat de NS de kwaliteit op en rond het spoor verbeteren. Als je reizi gers vraagt of ze goedkoop wil len reizen, of liever zien dat ze voor meer geld een schone trein krijgen die op tijd rijdt, dan kiezen ze voor het laatste", weet woordvoerder Spitshorst van reizigersvereniging Rover. Dit jaar werd het treinkaartje zo'n 10 procent duurder door drie prijsverhogingen. In janua ri zijn er traditioneel de jaarlijk- ,se tariefstijgingen. En de NS ge bruiken daarvoor tegenwoordig de maximale ruimte die politiek Den Haag toestaat: inflatie plus 2 procent. Morgen komt dat dus uit op 3,25 procent. Rover is ontevreden over de vrijheid die de NS krijgen. „Politiek Den Haag, hartelijk bedankt", foe tert Spithorst. „Wij vinden dat de prijsverhoging niet meer mag bedragen dan de inflatie." In 2004 werd de prijs van het treinkaartje ook tussentijds (per 1 juli) met 2 procent verhoogd. De NS werden daarmee be loond voor de prestatie dat ze een jaar lang 84,4 procent van de treinen op tijd hadden laten rijden. Ook in 2005 is zo'n tus sentijdse prijsverhoging van 2 procent mogelijk. Mits gedu rende een jaar 86,8 procent van de treinen zonder vertraging rijdt. De NS laten zich niet uit over de vorderingen op dit vlak. De afspraken hierover dateren van vorig jaar. De NS sloten de ze deal met consumentenorga nisaties, waaronder Rover, na dat de rechter de jaarlijkse prijsverhoging had verboden. De kwaliteit van het treinver voer was toen volgens de rech ter nog te slecht om zo'n prijs verhoging te rechtvaardigen. De NS vonden echter dat ze het ex tra geld nodig hadden voor de aanschaf van nieuwe treinen en voor meer service en veiligheid op en rond het spoor. Daarop stemden de consumentenorga nisaties in met het voorstel om NS de 'verloren inkomsten' te laten binnenhalen zodra duide lijk werd dat de treinen weer structureel op tijd aankomen en vertrekken. Intussen worstelt Rover met zijn eigen standpunt. De NS presteren weliswaar veel beter dan voorheen, tegelijk stijgt ook de prijs van het treinkaartje sneller dan ooit. Spithorst: „We vinden het treinkaartje te duur. Toch is dit een dilemma voor ons, want het is wel voor het eerst in de geschiedenis dat kwaliteit en prijs van de NS rechtstreeks aan elkaar zijn ge koppeld. En we willen ook niet dat de NS geen cent meer heb ben om de kont te krabben." Prijsvergelijking auto/trein Per 1 januari 2005 stijgt de prijs van het treinkaartje met 3,25%. In sommige gevallen is reizen met de auto goedkoper dan met de trein. Prijs retourrit Utrecht Centraal- Rotterdam Centraal (112 km.) Suzuki Alto (lpg) €18,82 Daihatsu Cuore 20,83 Chevrolet (Daewoo) Matiz 20,83 Suzuki Alto €21,73 treinkaartje €24,78 Volkswagen Golf 1.6 comfortline 41,10 Mercedes 230 komp 1.8 automaat 62,94 De kilometerprijs is gebaseerd op een nieuwe auto die na vijf jaar 100.000 km op de teller heeft en op benzine rijdt Alle kosten zijn inbegrepen, behalve rente. Peking - Een bediende in de Caishikou-winkel in de Chinese hoofd stad Peking toont een gouden haan. 2005 wordt het jaar van de haan. Veel klanten kopen een gouden haan om aan hun collectie toe te voegen of om cadeau te geven. Een kostbaar geschenk want de goudprijs bereikte een nieuw hoogterecord na 16 jaar Foto: EPA/Wu Hong Vakbond eist van Philips in CAO scholingsbijdrage eindhoven/gpd - Philips moet elke werknemer in Nederland een tegoed van 2000 euro ge ven, die naar eigen inzicht kan worden besteed aan scholing. Dat vindt FNV Bondgenoten, die deze eis inbrengt in het CAO-overleg dat in januario be gint. Bij Philips werken in Ne derland 30.000 mensen. Het eisenpakket bestaat verder uit een loonsverhoging van 1,25 procent met een minimum van 206 euro en 30 euro per maand extra voor de gestegen ziekten- kostenverzekering. Zekerheid over werkgelegenheid wordt een centraal thema in de on derhandelingen. De bond wil dat Philips klip en klaar aan geeft hoe de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de ko mende drie jaar wordt. Als werknemers door reorganisatie bij een ander aan de slag gaan, moeten ook hun pensioenrech ten gewaarborgd worden, vindt FNV Bondgenoten. door Maurice Wilbrink den haag - Het jaar 2005 is nabij, met nieuwe tarieven, nieuwe heffingen, nieuwe aanslagen op de portemonnee. Wie de ziektekostenpremies, de ener gieprijzen, de treinkaartjes en de lokale belastingen voor 2005 bestudeert, slaat de schrik om het hart. De traditionele eindejaarsverzuchting is deze keer op zijn plaats. Honderden euro's extra ver dwijnen straks in het zwarte gat van de vaste lasten. Daar is de koopkracht van veel mensen niet tegen bestand: het wordt een jaar van inleveren, na twee jaar stagnatie. De boosdoener is veelkoppig: het rijk verhoogt de inkomstenbelasting, de gemeenten verhogen de woz, de ziek tekostenverzekeraars schroeven de premie op, net als de pensioenfond sen, en de energiebedrijven maken het gas duurder. De verhogingen gaan met procenten tegelijk. En in 2005 ont breekt de Zalm-snip, ofwel de 45 euro genoegdoening die de afgelopen jaren de rekening van de gemeentelijke be lastingen nog enigszins wist te ver zachten. Toch benemen de meest opvallende prijsstijgingen het zicht op het totale prijsbeeld. Het Centraal Planbureau verwacht de komende 12 maanden een inflatie van 1,25 procent, ongeveer hetzelfde als dit jaar. Dat is een zeer gematigd niveau, waar de president van De Nederlandsche Bank tevreden van gaat spinnen. Die 1,25 is een ge middelde, wat wil zeggen dat er ook dingen goedkoper worden. En waarom zouden we het goede nieuws verzwijgen? Benzine en diesel bijvoorbeeld zullen - mits de oliepro ductie in de wereld stabiel blijft - vol gend jaar (los van de accijnsverande ringen) weer goedkoper worden. De prijzen zakken al, en kunnen nog iets verder omlaag als de prijs van een vat ruwe olie onder de 40 dollar zakt. De BPM-belasting op nieuwe dieselauto's met roetfilter zakt met 600 euro. Elec- tronica (computers, digitale camera's, enzovoort) worden ook goedkoper. De permanente prijzenoorlog die Albert Heijn heeft afgekondigd, zal het totaal op de kassabonnetjes in de super markten nog wat drukken. Wellicht worden boeken goedkoper - iedereen mag vanaf 1 januari boeken verkopen nu het predikaat 'erkende boekhandel' verdwijnt. Het is denk baar dat huizen iets goedkoper wor den, ook al spreken de geleerden el kaar hierover tegen. Verder is het mo gelijk dat reizen naar dollargebieden opnieuw goedkoper worden, als de euro verder stijgt ten opzichte van de dollar. Lagere prijzen hangen ook af van het succes van liberalisering: zo is op de markt voor telecom, snel inter net en tv-diensten het komend jaar wellicht een prijzenslag te verwachten. Maar zoals altijd zullen de prijsstijgin gen meer in het oog lopen dan de da lingen. Een greep uit de aangekondig de verhogingen. De gemeentelijke be lastingen gaan gemiddeld met 13 pro cent omhoog. Gezinnen met kinderen kunnen ook flinke prijsstijgingen voor hun kiezen krijgen. Kinderen van 14 jaar krijgen identificatieplicht en dat kost maximaal 37,96 euro voor een paspoort of 30,56 euro voor een identi teitspas. Veel gezinnen zien de kosten voor de kinderopvang sterk oplopen. Vooral wie maar één kind heeft, heeft het nakijken omdat dan nauwelijks sprake is van een fiscale tegemoetko ming. Heel veel publiciteit hebben al de ver hogingen van de ziektekostenpremies gekregen. Ziekenfondspremies gaan flink omhoog, zeker als mensen aan vullende verzekeringen afsluiten. Ook particulier verzekerden zien de pre mies, afhankelijk van hun verzekeraar, tot maximaal 10 procent stijgen. Het kan een doorsnee gezin een paar hon derd euro schelen op jaarbasis. Kostbaarder wordt ook het pensioen voor heel veel huishoudens. Alle amb tenaren, leerkrachten, verplegers, werknemers in klein- en grootmetaal gaan een hogere pensioenpremie be talen. Dat kan jaarlijks oplopen tot een paar honderd euro, afhankelijk van het inkomen. Alimentatiebetalers zijn ook duurder uit, ze moeten hun ex 1,1 pro cent meer betalen dan afgelopen jaar. Ook de rokers en automobilisten wor den zoals gewoonlijk nietfergeten: de prijs van shag en sigaretten (van een witmerk) stijgt met respectievelijk 20 en 15 eurocent: boordcomputers, crui- secontrols en navigatiesystemen in nieuwe auto's zijn niet langer vrijge steld van de BPM-belasting. De accijns op zwavelhoudende diesel gaat per 1 juli een eurocent omhoog. De energiebedrijven verhogen boven dien de prijs van gas en elektriciteit. Dat gaat huishoudens op jaarbasis tussen de 150 en 175 euro meer kos ten. Binnenlandse vluchten worden waarschijnlijk duurder, omdat daar de accijnsvrijstelling voor kerosine ver dwijnt. Trein, tram en bus worden ze ker een stuk duurder. De 15-strippen- kaart gaat een eurodubbeltje omhoog en een treinkaartje 3,5 procent. Het voordeel van het grijze kenteken geldt vanaf volgende week alleen nog maar voor gehandicapten en ondernemers. Alle andere 'grijsrijders' betalen vol gend jaar ongeveer 76 euro meer aan wegenbelasting.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7