OVERLEDEN IN 2004 vrijdag 31 december 2004 (as nog maar net een halfjaar moeder van zoontje Dean Maddow. Ze was maar vier maanden daarvoor in Las Vegas getrouwd met Kane-zanger Di ll Woesthoff, toen Guusje Nederhorst in januari 2004 aan kanker overleed. Week voor haar 35-ste verjaardag. ictrice brak ze in 1991 door als Roos Alberts in de RTL4-soapserie Goede Tij- Slechte Tijden. Ze speelde die rol negen jaar. In die tijd vormde ze ook sa- imet haar GTST-collega's Katja Schuurman en Babette van Veen het mei- Irio Linda, Roos en Jessica, dat een nummer i-hït scoorde met het nummer fnnood. ït jaar 2000, én in de tweeduizendste aflevering, verdween Roos Alberts uit L Om later nog wel een paar keer als engel terug te keren. Maar eigenlijk Ween Guusje Woesthoff-Nederhorst na 2000 grotendeels uit de spotlights, jeelde zo af en toe een gastrolletje in series, zoals Baantjer, en presenteerde Babette van Veen het programma Call Girls bij Veronica Call TV. Met Johnny lol nam ze het initiatief voor een sterrensite op internet: Glamago. En afge- (1 voorjaar zou haar kinder-cd uitkomen. JULI Richard May (65), twee jaar voorzittend rechter van het Joe- goslavië-Tribunaal in het pro ces tegen de Servische oud-pre sident Milosevic, tot februari dit jaar, toen hij om gezondheids redenen moest terugtreden; de Brit, met titel Sir, verwierf door zijn via de televisie uitgezonden optreden en het de mond snoe ren van Milosevic wereldwijde bekendheid. Soebandrio (90), minister van buitenlandse zaken en eerste vice-premier (1957-'66) van In donesië, aanvankelijk be schouwd als opvolger van Soe- karno; voerde het overleg met minister van buitenlandse za ken Luns over de kwestie- Nieuw-Guinea; werd in 1966 gevangen en op beschuldiging van medeplichtigheid aan de mislukte coupepoging ter dood veroordeeld, later omgezet in levenslang; kwam in 1995 vrij. Sacha Distel (71), Frans chansonnier, jazzgitarist en componist, die na Maurice Chevalier en Yves Montand wel de laatste 'French Lover' (van o.a. Brigitte Bardot, Jeanne Mo- JUSTUS ri Cartier-Bresson (95), Franse 'li gijraaf met zeer veel invloed, die [.Jtepjn eenvoudige camera 'de eeu- in één moment vastlegde'; ijn reputatie bevestigd toen hij, t dood van Stalin, als eerste wes- fotograaf in de Sovjet-Unie I toegelaten; 'het oog van de laat 700.000 foto's na. on van Hooff (66), werd bekend de boeiende wijze waarop hij op Jrenfilms presenteerde ('Ja, na- ijk'), maar zijn hart lag vooral bij fnhemse dierentuin Burgers' jdie hij internationaal aanzien n waarover hij 38 jaar als presi- •directeur de scepter zwaaide; leinzoon van oprichter Johan ers opende hij in 1968 het eerste ipark in Europa; zoon Alex heeft ag van dierenpark overgenomen. rvan Houten (70), pianist die de Ikale omlijsting verzorgde van ivat radio- en televisieprogram- zoals het bijzonder populaire tendgymnastiek' en 'Hersen- ïastiek'; op televisie was hij te in 'Stuif es in', het jeugdpro- ima met Ria Bremer, en ook cte hij veel tv-shows met regis- Nico Knapper, cabaretprogram- met Wim lbo en was hij begelei- an Jasperina de Jong. reau en Juliette Gréco) werd ge noemd; met zijn doorrookt klinkende stem brak hij in 1958 door met de hit Scoubidou en later met liedjes zoals La Belle Vie. Wim Verstappen (67), filmre gisseur wiens meest gerucht makende werkstuk, de seksfilm Blue Movie uit 1971, een storm loop op de bioscopen ontke tende; zijn beste regieprestatie leverde hij zeven jaar later met Pastorale 1943, gebaseerd op de roman van Simon Vestdijk over Tweede Wereldoorlog; was in alle opzichten een filmdier en cruciale factor in de levensvat baarheid van de Nederlandse cinema na 1965. Harriët Laurey (79), kinderboe kenschrijfster/dichteres die bij droeg aan emancipatie van het kinderboek en twee keer de prijs voor het Kinderboek van het Jaar won (de latere Gouden Griffel): in 1959 met 'Sinterklaas en de struikrovers' en in 1969 met Verhalen van de spinnen de kater'; debuteerde als dich ter in 1945 met 'Laatste gebed'; haar eerste bundel, Loreley, verscheen in 1952. 'Red' Adair (89), verwierf we- lam als blusser van oliebranden; merican hero' had najaar 1991 oed en het vernuft een mondiale trofe af te wenden toen hij vele randen bluste, aangestoken Iraakse soldaten tijdens de Golf- ig; zijn grootste beproeving was and van de Piper Alpha, het platform in de Noordzee waar In 1988 bij windsnelheden van 100 km/uur de grootste ramp in fshore-industrie voordeed en nannen omkwamen. reep (75), chirurg/eerste hoogle- Ugemene heelkunde, die be- werd als de flamboyante clubarts van Ajax én als 'redder van Oranje'; speelde grote rol bij EK-kwa- lificatiewedstrijd Nederland-Cyprus in 1987 nadat bij de Cyprische doel man een vuurwerkbom ontplofte: de gewonnen wedstrijd (8-0) werd om gezet in een 'reglementaire neder laag', maar nadat UEFA de toevallig aanwezige (club) arts hoorde, mocht de wedstrijd worden overgespeeld - mede daardoor won Nederland het EK 1988. IA. (Isaac Arend) Diepenhorst (88), hoogleraar strafrecht en staatsleer, die bijna 25 jaar Eerste-Kamerlid voor ARP was en twee jaar minister van onderwijs (1965-'67); verwierf in jaren '60 grote bekendheid als forum leider op NCRV-televisie, met als handelsmerk zijn welsprekendheid via ellenlange volzinnen; bleef tot op hoge leeftijd een veelgevraagd spre ker. Kees Ouwens (60), dichter/schrijver die geen publiekslieveling was, maar door literatuurcritici werd bewon derd en op eenzame hoogte ge plaatst; debuteerde in 1968 met zo wel de dichtbundel 'Arcadia' als de roman 'De strategie'; ontving in 2002 de Constantijn Huygensprijs voor zijn hele oeuvre: 'een van onze in tri- gerendste dichters, schepper van een mystiek oeuvre, verkenner van het onbereikbare'. Hans Vonk (62), belangrijkste Neder landse dirigent, samen met Edo de Waart, van generatie na Bernard Hai- tink; beheerste het klassieke én ei gentijdse repertoire, dirigeerde een magnifieke Bruckner en wereldpre mières van opera's; was chef-dirigent van De Nederlandse Opera (1976-'85) Residentie Orkest (1980-'91), de Staatskapelle Dresden (1985-'91) en van het Saint Louis Symphony Or chestra (1996-2002); voelde zich in ei gen land miskend, vooral toen hij in 1988 door het Concertgebouworkest niet gevraagd werd als opvolger van Haitink. SEPTEMBER Christiaan F. Beyers Naudé (89), blanke Afrikaner predikant die zich in jaren zestig ontpopte als fel tegenstander van de apart heid; groeide op in een kerkgemeenschap die de apartheid theo logisch onderbouwde, maar begon later te twijfelen; doorslagge vend was het bloedbad in 1960 in Sharpeville, toen demonstre rende zwarten onder vuur werden genomen door de politie, waarbij 69 doden vielen; hierna veroordeelde hij de rassenschei ding als onchristelijk en immoreel. Johnny Ramone, geb. John Cummings (55), oprichter en leadgi- tarist van de invloedrijke Amerikaanse punkgroep The Ramones (1974-'96), die in Nederland een grote hit scoorde met Rock 'n Roll High School. Nordin Ben Salah (32), oud-wereldkampioen boksen in het su- permiddengewicht (WBA), die 's avonds op straat in Amsterdam werd doodgeschoten; de in Marokko geboren 'Fighting Nordin', die leefde voor het boksen, werkte in een sportschool in Purmer- end; de politie sprak over Nordin als 'een bekende van ons'. Brian Clough (69), excentriek, gehaat, geliefd, maar bovenal succesvol Engels voetbalmanager, die twee landstitels won met kleine provincieclubs zoals Derby County (1972) en Nottingham Forest (1978); met Nottingham, waar hij maar liefst achttien jaar manager was, won hij in '79 en '80 ook de Europa Cup 1; was in jaren tachtig de favoriete keuze van de Engelsen als bondscoach, maar de voetbalbond vond 'de blaaskaak' te lastig. André Hazes (53), beschouwd als grootste zanger van het Neder landse levenslied; had moeilijke jeugd als kind uit arm gezin in Amsterdamse De Pijp met twaalf ambachten en dertien ongeluk ken, tot hij als zingende barkeeper in 1976 zijn eerste hit had met 'Eenzame Kerst'; allergrootste succes werd 'Een beetje verliefd' (1981), gevolgd door 'Wij houden van Oranje', 'Zij gelooft in mij' en 'De Vlieger'; verder beheerste één attribuut zijn leven: bier, tachtig op een dag - het was sterker dan hij. Fran^oise Sagan, geb. Quoirez (69), Franse schrijfster, die als 18- jarige wereldberoemd werd met haar debuutroman Bonjour Tristesse (1954), dat een verpletterende indruk maakte; de naam en faam die zij daarna verwierf waren enerzijds gebaseerd op boeken zoals Aimez-vous Brahms?, anderzijds op haar voorlief de voor snelle auto's, drank, tabak en cocaïne. Harry de Groot (83), liedjescomponist en tekstschrijver, die nummers in het Jordaangenre schreef zoals 'Geef mij maar Am sterdam' en 'Een pikketanussie' (Johnny Jordaan), maar even goed de muziek van legendarische NCRV-televisieseries Stief- been, Swiebertje, Farce Majeure, De Kleine Waarheid en Bartje; zijn muzikale talent ging zo ver dat hij tijdelijk dirigent was van het Berlijns Radio Philharmonisch Orkest. Willem Oltmans (79), reislustige publicist /journalist die graag mocht opscheppen over zijn prominente ontmoetingen, ge heimzinnige bronnen en zakelijke contacten; rebel van jongs af aan, die koketteerde met zijn gegoede afkomst, was behaagziek en prikkelbaar, daagde uit en schoffeerde; kreeg in 2000 een be drag van 8 miljoen gulden van de Staat, waartegen hij een rechtszaak had aangespannen omdat hij jarenlang door de over heid zou zijn gedwarsboomd in zijn werk als journalist. OKTOBER Frits van Turenhout (91), had twintig jaar lang zijn eigen show op radio en later ook op televisie, die maar een paar mi nuten duurde, maar met honderdduizenden luisteraars: de man van de voetbaluitslagen, elke zondagmiddag om halfvijf; de studiochef van de KRO had een welluidende stem, die vooral de uitslag 0-0 deed klinken als een klok. Janet Leigh (77), Amerikaans filmactrice, die het slachtoffer was in de beroemdste moordscène uit de filmgeschiedenis; beelden van de blonde vrouw die in de horrorfilm Psycho van Alfred Hitchcock (1960) onder de waterstraal van de douche werd doodgestoken bezorgden bioscoopbezoekers jaren na dien nog angstgevoelens als ze zelf thuis onder de douche gin gen; haar klasse als actrice bleek in klassiekers zoals Touch of Evil (1958) en The Manchurian Candidate (1962). Christopher Reeve (52), Amerikaanse acteur die wereldbe roemd werd als Superman, vanaf 1976, de vliegende super held in blauw pak; gold als bevlogen belangenbehartiger voor gehandicapten, nadat hij in 1995 door een val van zijn paard vanaf zijn nek verlamd geraakte en in een rolstoel belandde; opmerkelijkste acteerprestatie na het ongeluk leverde hij in 1998, toen hij een invalide man speelde in de door hemzelf geproduceerde remake van Alfred Hitchcocks Rear Window. Peter Adelaar (57), markante judoreus (2,14 meter lang, 140 NOVEMBER kg zwaar) die in 1978 heel even uit de schaduw van Wim Rus- ka trad toen hij de Hongaarse grootheid Varga versloeg en Eu ropees kampioen werd bij de zwaargewichten; won vier keer brons op de EK's van 1973, '77, '79 en '80; voelde zich mis kend en leidde later een triest leven met gezondheidsproble men. Bert Tigchelaar (57), werkte ruim twintig jaar in (West-)Duits- land, tot 2002, als correspondent voor onder meer NOS Jour naal en NOVA; met zijn boek 'De gemiste kans, staatsgreep te gen Hitier 1938', dat begin dit jaar verscheen, wilde hij laten zien dat er in Duitsland wel degelijk weerstand bestond tegen Hitier. Hij was een kosmopoliet bij geboor te. Peter Ustinov, legendarisch film acteur, werd naar eigen zeggen, ver wekt in St. Petersburg. Zijn wieg stond in Londen en na een interna tionaal leven dat hem voor de show business veel naar de VS en voor Unicef over de hele wereld voerde, eindigde zijn veelbewogen leven op 29 maart in het Zwitserse Bursins. Hoe kon het anders, met een vader die Russisch bloed bezat en een moeder die als Fran^aise nog Ethio pische voorouders had gehad. Zijn vader had, als correspondent voor een Duits persbureau, zelfs even in Nederland gewoond. Dat hij in 1990 door koningin Elizabeth in de adel stand werd verheven, en zich voort aan sir Peter Ustinov mocht noe men, was eigenlijk vanzelfsprekend. Peter Ustinov was een gentleman met humor en een aristocratische uitstraling. Zijn carrière als acteur omspande een periode van 60 jaar. Zijn high noon beleefde hij in de ja ren zestig, toen hij Oscars won voor zijn rol in de films Topkapi en Spar- takus. Internationale bekendheid kreeg hij als de wat knullige Belgi sche detective Hercule Poirot, een rol die hem mateloos populair maakte. In een filmwereld, die nog geen kennis had gemaakt met het flitsende actiewerk van James Bond kon Ustinov bedaagd schitteren. De Britse acteur en regisseur was als een ikoon van zijn tijd bevriend met sterren als Charlie Chaplin, Audrey Hepburn en Vanessa Redgrave. Hij was als showman van formaat en als sociaal bewogen ambassadeur voor het kinderfonds van de Ver enigde Naties kind aan huis bij rege ringsleiders, van Margareth That cher tot Michael Gorbatsjov. Grote bewondering had hij voor de stand vastigheid van de huidige secretaris generaal van de VN, Kofi Annan. Zijn veelzijdige artistieke talenten en zijn grote sociale inspanningen maakten dat Peter Ustinov, langer dan menig generatiegenoot, een man van de tijd bleef. Theo van Gogh (47), tegendraadse filmmaker; werd in Amsterdam ritueel vermoord met ko gels en messen door in Nederland geboren Marokkaan Mohammed B.; zette zich af tegen moslims, die hij 'achterlijke middeleeuwse geitenneukers' noemde; maakte dit jaar met WD-kamerlid Ayaan Hirsi Ali de film Submis sion over onderdrukking van moslimvrouwen; zijn film, 0605, over de moord op Pim For- tuyn, draait eind januari in de bioscopen. Genie Knetemann (53), bondscoach van de Wielrenunie KNWU, die van 1973 tot 1989 profwielrenner was; won tien etappes in Tour de France, droeg acht dagen gele trui, greep in 1978 de wereldtitel op de weg en won klassie kers zoals Amstel Gold Race (tweemaal) en etappekoersen; de vroegere Amsterdamse stratenmaker, getrouwd en vader van drie kin deren, werd vooral beroemd om zijn taalge bruik en zijn grappen. Zayed Bin Sultan (86), president/sjeik van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), een van de rijkste en belangrijkste olieproducerende landen in de wereld, die hij in 1971 stichtte; met de olierijkdommen transformeerde hij de VAE tot een modem Arabisch land. Donald Jones (72), in New York geboren dan ser, zanger en acteur, die in 1954 naar Amster dam kwam; eerste zwarte showman in Neder land; maakte furore in tv-serie Pension Hom meles; onverbrekelijk verbonden met het aan doenlijke liedje 'Ik zou je het liefste in een doosje willen doen'; was aantal jaren ge trouwd met actrice Adèle Bloemendaal. Emlyn Hughes (57), belangrijkste speler en aanvoerder van het succeselftal van Liverpool in jaren zeventig waarvoor hij van 1969-79 speelde; won met 'the Reds' in 1977 eerste Eu ropa-Cup 1 uit clubgeschiedenis, een titel die DECEMBER Anton Kersjes (81), verwierf vooral naam als dirigent van het Amsterdams Philharmonisch Orkest, dat hij in 1953 oprichtte als Kunst- maandorkest; samen met zijn vrouw Margreet van de Groenekan richtte hij in 1994 een fonds op dat jonge talentvolle musici stimuleert. Willem Duyn (67), zanger die samen met Sjoukje Smit bekend werd als het duo 'Mouth and MacNeal'; hun wereldhit 'How do you do? maakte van de kolossale, bebaarde en luid ruchtige Duyn een ster in binnen - en buiten land; het tweetal vertegenwoordigde Neder land in 1974 op het Eurovisie Songfestival in Brighton met 'Ik zie een Ster', waarmee de in 1978 werd geprolongeerd; speelde 62 keer in Engels elftal. Jasser Arafat (75), Palestijnse leider overleed in militair ziekenhuis bij Parijs; boegbeeld van Palestijnse strijd voor eigen staat; geboren in Cairo, Egypte, trok hij in 1948 naar Palestina om er te vechten tegen joodse milities; richtte in 1957 verzetsbeweging Al-Fatah op, die aan vallen op Israëlische leger en terreuraanslagen op burgerdoelen uitvoerde; voor de onderte kening van de Oslo-akkoorden werd hem in 1994, met Israëls premier Rabin, Nobelprijs voor de Vrede toegekend; toch weigerden Isra el en de VS zaken met hem te doen omdat hij geen einde maakte aan de aanslagen. Bertus Hoogerman (66), doelman die 214 keer voor de hoofdmacht van Ajax uitkwam (1956-'65, een clubrecord); miste de topjes van een duim en een wijsvinger en werd be kend als drager van (destijds vrijwel nog onbe kende) contactlenzen, die bijdrage leverden aan de anekdote dat Ajax in november 1964 met 9-4 van Feyenoord had verloren omdat de keeper de contactlenzen van zijn schoonmoe der zou hebben gedragen. Cy Coleman (75). Amerikaanse musicalcom ponist en schepper van tijdloze muziek voor de sterren, die zijn eerste Broadway-succes boekte met de musical Wildcat (1962); schreef hierna onder meer Sweet Charity (1966), Bar- num (1980) en City of Angels (1990) Wim Rigter (37), radiopresentator die vooral bekend werd door de programma's AVRO's Nachtdienst en ArbeidsvitamiMn op Radio 3, dat hij van 1997 tot 2001 preseWeerde; vanaf januari 2002 was hij ook te horen als verslag gever voor het Radio 1-programma '1 op de Middag'; op televisie kondigde hij in het pro gramma Toppop Nonstop clips aan. derde plaats werd bereikt; de zanger ging hier na verder met Ingrid Kup, met wie hij trouwde en het duo 'Big Mouth and Little Eve' vormde. Raymond Goethals (83), succesvolste trainer- coach uit de Belgische voetbalgeschiedenis, of zoals hij zelf zei: 'Raymond was de gruutste'; na zijn loopbaan als doelman was hij veertig jaar een bezeten trainer; bonds coach van het Belgisch Elftal, waarna hij in 1978 met Anderlecht de Europa Cup II won; met Olympique Marseille werd hij begin jaren negentig driemaal achtereen Frans kampioen en won hij in 1993 de Champions League (1-0- zege op AC Milan). Ze waren een mensenleeftijd samen, maar werden nooit een twee-eenheid Alleen hun tijdstip van overlijden lag dicht bij elkaar: zij overleed op 20 maart en hij op 1 december. In één en hetzelf de jaar verloor Nederland een geliefde koningin-moeder, al noemden we haar alleen prinses, en nam de natie afscheid van een populaire prins, die het Huis van Oranje glamour, schandalen en en kele bastaarden bezorgde. Hun heengaan was uiteindelijk net zo verschillend als hun leven. Prinses Juli ana was als gevolg van dementie de laatste jaren van haar leven niet meer goed aanspreekbaar en overleed in de huiselijke stilte van paleis Soestdijk. Prins Bernhard zocht in zijn laatste le vensjaar, hoewel fysiek verzwakt en in een terminale fase van kanker, nog de openbaarheid en sprak zelfs over zijn graf heen in een postuum verschenen kranteninterview. Juliana (1909) was een verlegen, streng opgevoede en enigszins wereldvreem de prinses toen zij in 1937 in het huwe lijk trad met een goed gesoigneerde Duitse jongeman die met bravoure door het leven ging als Bernhard van Lippe-Biesterfeld (1911). Hun huwelijk was een gearrangeerde verbintenis, waarbij Juliana overduidelijk de verlief de partij was en Bernhard vooral een aantrekkelijke we derpartij omarmde.Of zoals hij in zijn postume interview in de Volkskrant verklaarde: „Het was de challenge er iets van te maken. Juliana was een beminnelijke vrouw, met religieus geïnspi reerde, en later ook pacifisti sche opvattingen. Zij ontwik kelde zich als vorstin (van 1948 tot 1980) tot iemand met progressieve ideeën, waarbij ze in de jaren zeven tig nadrukkelijk voorstander was van regeermacht voor de PvdA van Joop den Uyl. Bern hard werd van oorlogsvete raan handelsreiziger met een kroontje, die voor een reeks kabinetten deuren opende, maar het verschil tussen mijn en dijn uit het oog verloor. Hij zou de door zijn echtge note gewaardeerde Den Uyl halverwege de jaren zeventig nog tegenkomen als degene die hem corrigeerde voor zijn te losse handelscontacten, beter bekend als de Lock- heed-affaire. Als echtgenoot intervenieer de hij in de jaren vijftig tegen de pacifistische neigingen van zijn vrouw en de invloed van gebedsgenezeres Greet Hofmans, hetgeen leidde tot een huwelijkscrisis. Hofmans moest het hof verlaten en de beide echtelieden zouden el kaar jaren mijden, en nog langere tijd in gescheiden vleugels van paleis Soestdijk leven. Zelf maakte Juliana niet meer mee dat Bernhard over zijn dood heen zijn blazoen pro beerde te zuiveren. Hij mocht wel her innerd worden als 'een deugniet', maar niet als 'iemand die niet deugde'. Drie dagen na zijn begrafenis publiceerde de Volkskrant de onthulling dat Bernhard twee dochters had verwekt bij twee verschillende vrouwen, die niet zijn echtgenote waren. Maar 'mammie', zo als hij Juliana noemde, zou geen moeite hebben gehad met haar bastaarddoch ters. Juliana kon haar opvatting hier omtrent niet meer geven. Zevenenzes tigjaar nadat zij in het huwelijk waren getreden, had Bernhard definitief het laatste woord. Zo bleven ze tot het laatst een aparte man en vrouw.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5