OVERLEDEN IN 2004 I p vrijdag 31 december 2004 APRIL Albéric ('Briek') Schotte (84), Vlaams oer beeld van de lijdende wielrenner, een 'slijkmens', 'de laatste der Flandriens'; hij fietste niet, maar stampte op zijn pedalen, schots en scheef op het zadel; nam vanaf 1940 twintig achtereenvolgende jaren deel aan de Ronde van Vlaanderen, die hij won in 1942 en '48, werd tweemaal wereld kampioen op de weg, 1948 en '50, en 2e in Tour de France, achter Bartali (1948). Timi Yuro (63), Amerikaanse zangeres die in 1961 wereldfaam verwierf met het nummer 'Hurt'; daarna scoorde ze hits met nummers als 'I Apologize' en 'What's the Matter Baby'. Frans Schoofs (65), tafeltennisser met spectaculaire speelstijl die tweemaal na tionale titel in enkelspel won (1958 en '64) in het mannendubbel vijf titels verover de en in gemengd dubbel twee; speelde 158 keer voor Nederlands team; was als bondscoach onder meer actief op Euro pese titelstrijd in 1976. Abdel Aziz Rantisi (57), werd vorige maand de nieuwe leider van extremisti sche Palestijnse verzetsbeweging Harnas, nadat sjeik Yassin door Israëlisch leger was gedood; Rantisi, die gold als nog radi caler en zich vernietiging van joodse staat ten doel had gesteld, werd eveneens van uit Israëlische helikopter met raketten be schoten. Erik de Vries (91), de Vader van de Ne derlandse televisie'; al in 1930 trad hij in dienst bij Philips, waar hij na de oorlog aan het hoofd stond van een Philipskara- vaan die door Europa trok om tv-demon straties te geven; terwijl Nederland zijn eerste tv-uitzending op 2 oktober 1951 beleefde, leidde hij de eerste generatie te levisiemakers op. Huib Drion (86), werd bekend van 'de Pil van Drion'; al heeft de jurist het zelf nooit over een pil gehad, hij vond dat naast doodzieken ook oude, vereenzaamde mensen legaal, zonder bemiddeling van artsen, een einde aan hun leven mochten maken; naast pleitbezorger van euthana sie was hij hoogleraar burgerlijk recht en rechter bij de Hoge Raad. Estée Lauder (97), oprichtster van het ge lijknamige cosmetica-imperium in 1946; met het verkopen van 'potjes hoop', waaronder merken als Clinique en Ara mis, bouwde zij een bedrijf op met 21.500 werknemers en een geschatte waarde van 10 miljard dollar; haar boodschap luidde: Lelijke vrouwen bestaan niet, en al staat de tijd niet aan jullie kant, ik wel. FEBRUARI Fiep Westendorp (87), tekenares/il- lustratrice, die vooral bekend werd door haar inktzwarte silhouetteke ningen van het duo Jip en Janneke en hun hondje Takkie, voor de boe ken van haar vriendin Annie M.G. Schmidt; kreeg in 1997 de Gouden Oeuvre-penseel. Marco Pantani (34), in zijn glorieja ren de beste klimmer van het wieler- peloton, die in 1998 de Tour de France en Ronde van Italië won; het kale Italiaanse 'Olifantje' (vanwege zijn flaporen) raakte hierna verstrikt in dopingaffaires en ging lijden aan depressies; zou drugsverslaafd zijn en volgens het autopsierapport in een hotelkamer in Rimini zijn over leden aan een overdosis cocaïne. José López Portillo (83), president van Mexico (1976-'82) wiens bewind was doordrenkt met corruptie, ver spilling en nepotisme; 'Mexico gaat rijk worden', jubelde hij toen olie velden werden aangeboord, maar toen hij opstapte, verkeerde het land door zijn wanbeleid in een diepe economische crisis met een staats schuld van 59 miljard dollar. Les Gray (57), vierde in de jaren '70 als zanger van de Britse hitgroep Mud triomfen in het genre van de glitterrock; herkenbaar aan zijn ge dragen, licht dramatische stem; de groep werd wereldberoemd door hits als Dynamite, Tiger feet, Oh Boy, en de kerstkraker Lonely this Christmas. Hans Kiviet (56), bijna twintig jaar verslaggever en commentator bij NOS Studio Sport; zijn karakteristie ke stemgeluid begeleidde de beel den van motor- en autosport en ijs hockey. „Bij mijn cremette hoeven jullie niet te hui len, maar het mag wel", zei acteur, danser, cabaretier en schrijver Albert Mol over zijn eigen verscheiden. Dat kwam twee jaar te vroeg. De in 1917 in het Huis voor gevallen vrouwen in de Amsterdamse Vondellaan ge boren Mol verheugde zich op de première van zijn tot musical omgeschreven boek Haar van boven in 2006. Maar bij het ma ken van de plannen, dit voorjaar, wist hij zelf al wel dat het kantje boord zou worden, getuige zijn woorden: „Als het niet lukt kijk ik wel met haar van boven." Mols eerste liefde was het ballet. Tussen 1937 en 1939 deed hij een balletopleiding in Parijs bij Olga Preobrajenskaya. Hij reisde met het Zweeds ballet, danste in de shows van zijn vriend Wim Sonneveld, maar ook in een Commedia Dell'Arte in Venetië en in het Scala in Milaan. Maar hij schreef ook boeken - waarvan 'Wat zien ik' uit 1971 een beststel ler werd - en speelde in de films Fanfare en Lieve Jongens en in de televisieserie Ja zus ter, nee zuster. Echt bekend werd hij in de jaren zeventig als het leukste panellid van het populaire spelletjesprogramma Wie van de die, waarin hij twaalf jaar optrad. Albert Mol was de eerste artiest in Neder land die openlijk uitkwam voor zijn homo seksualiteit. Hij schreef columns voor de Gaykrant en trad gratis op voor het COC. Dat zijn werk voor emancipatie van homo seksualiteit hem nooit een onderscheiding van de homobeweging opleverde verbaasde hem. In 1998 trouwde hij met zijn grote lief de Guerdon Bill, met wie hij toen al dertig jaar samenwoonde. Bill overleed in augus tus 2003 en zakte Albert Mol weg in een de pressie. Hij overleefde zijn vriend nog geen halfjaar. JANUARI MEI Thea Beekman, geb. Petie (80), Neder lands belangrijkste schrijfster van het historische kinderboek; zal voor altijd verbonden blijven aan de klassieker 'Kruistocht in spijkerbroek', waarvoor ze in 1974 een Gouden Griffel kreeg en dat momenteel wordt verfilmd; gaf meisjes wel de boodschap mee voor zichzelf op te komen, maar verder wilde zij de jeugd niet instrueren. Pieter de Geus (75), minister van defen sie in het eerste kabinet-Van Agt, in de periode 1980-'81; de CDA-politicus van CHU-huize werd minister in de tijd waarin de discussie over de plaatsing van kruisraketten volop werd gevoerd; toon zich fervent tegenstander van eenzijdige stappen tot wapenvermindering; schreef hierover in 1998 een boek. Barney Kessel (80), Amerikaanse jazzgi- tarist die in de jaren vijftig wereldfaam verwierf als begeleider van pianist Oscar Petersen; vormde later een gitaartrio met Herb Ellis en Charlie Byrd; werd be noemd tot muzikaal ambassadeur van de Verenigde Staten, de derde na Louis Armstrong en Dizzie Gillespie. Achmad Kadirov (52), president van Tsjetsjenië; kwam om het leven bij bom aanslag in het Dynamo-stadion in hoofd stad Grozny tijdens viering van de over winning van Sovjet-Unie op nazi-Duits- land in 1945; was enkele jaren rebellen leider maar koos in 1999 dé kant van Rusland, waardoor de Tsjetsjeense rebel len hem zagen als grootste landverrader die er rondliep; president Poetin noemde Kadirov een held, die zijn volk wilde be schermen tegen het terrorisme. Gerard Timmermans (107), oudste man van Nederland, die tot zijn 103e zelfstan dig woonde en daarna verhuisde naar een verzorgingshuis in Ermelo; oudste man werd nu de 106-jarige Joop Rosbach uit Haarlem, die echter op 21 juli over leed; de oudste Nederlandse (én - vanaf 29 mei - oudste mens van de wereld) is En als ik doodgahuil dan niet/ dood ben ik pas/ als jij mij bent vergeten/ dood ben ik pas/ als jij mij bent vergeten Bram Vermeulen zal niet snel vergeten worden. Al was het maar door zijn doorleefd raspende, hese stem, en door zijn gevoelige en spirituele teksten. Maar de 6 september, op 57-jarige leeftijd, overleden theater- en televisiemaker, componist, schrijver en schilder zal alleen in kleine kring voortleven. Het grote publiek kan hem niet vergeten, want het heeft hem nooit gekend. De verfijnde artiest Vermeulen ging zo ongeveer in stilte, verge leken met de ophef die het overlijden van volksartiest André Ha- zes enkele weken later losmaakte. Ouderen kennen Bram Ver meulen wellicht nog als de getalenteerde volleyballer, die op zijn zestiende doordrong tot het nationale team. Dezelfde generatie herinnert zich hem wellicht ook nog vaag als de meer beschei den helft van het baanbrekende duo Neerlands Hoop in Bange Dagen, waarin hij met Freek de Jonge tot een vernieuwende aanpak van cabaret kwam. Als sportfanaten en maatschappijkri tische types riepen Vermeulen en De Jonge in 1978 bij de aan loop van het WK-voetbal de toorn van het volk over zich af, toen ze opriepen tot een boycot in het door dictator generaal Videla geleide Argentinië. Het duo viel uiteen en waar Freek de Jonge in de schijnwerpers verder ging, verdween Bram Vermeulen als het ware achter de coulissen. Hij ging zijn eigen weg, die hem via de rockband De Toekomst, muziektheater en solovoorstellingen naar een steeds ingetogener repertoire voerde. Voor andere mu sici was hij een inspirator; voor zichzelf was hij een zoeker die steeds meditatiever werd. Hij geloofde in reïncarnatie en was er van overtuigd dat hij in een nieuwe gedaante terug zou keren. Zijn liederen zullen in ieder geval voortleven. Want: dood ben ik pas/ als jij mij bent vergeten/ zong hij tenslotte onnavolgbaar in zijn lied Testament'. Hans van der Werf (76), eerste echte politiek redacteur voor NOS-televisie; werkte hierna jarenlang voor de NOS in Brussel; versloeg geregeld koninklijke gebeurtenissen; schreef boeken, onder meer over oud-premiers Den Uyl en Van Agt. Harold Shipman (57), Engelse seriemoordenaar die als huisarts minimaal 215 mensen om het leven bracht; de slachtoffers van Dr. Death', vooral oudere alleenstaande vrouwen, werd in 2000 veroordeeld tot 15 keer levenslang voor de moord op 15 patiënten; hing zich in cel op met behulp van lakens van zijn bed. Hans van Wieren (49), leraar van het Terra College in Den Haag, die in een volle kantine door zijn leerling Murat D. van dichtbij door het hoofd werd geschoten; omdat de 16- jarige dader van Turkse afkomst is, en bovendien een gro te groep leerlingen de schutter steunt, barst een nationale discussie los over onze multiculturele samenleving en het vele wapenbezit. Leonidas da Sihra (90), Braziliaanse voetballer die be roemd werd vanwege zijn acrobatische hoogstandjes, waarvan één hem wereldfaam bezorgde omdat hij te boek staat als uitvinder van de bicicleta, de in de lucht uitge voerde omhaal; eerste profvoetballer van Brazilië; was top scorer op het WK in 1938 met acht doelpunten en scoorde 25 keer in 26 interlands. Fanny Blankers-Koen (85), grootste atlete ter wereld ooit ('de Vliegende Huisvrouw') die tijdens Olympische Spelen van Londen (1948) vier gouden medailles won op 100 en 200 meter, 80 meter horden en nationale estafetteploeg 4 x 100 m; had zes keer goud kunnen zijn als zij had deelgeno men aan ver- en hoogspringen, waarvan zij de wereldre cords bezat; won voorts vijf Europese en 58 nationale ti tels. Harry Verbeke (81), tenorsaxofonist die voor Nederlandse jazz van groot belang is geweest; werd bekend als lid van The Diamond Five en The Millers en had vanaf 1967 een eigen kwartet; de boomlange blazer met bolle wangen werd onderscheiden met de Wessel Ilcken Prijs (1968) en twee Edisons; maakte meer dan zestig platen en cd's. Guusje Nederhorst (34) de inmiddels 114-jarige Hendrikje van Andel-Schipper uit Hoogeveen. Jesus Gil y Gil (71), excentrieke eigenaar voorzitter van de Spaanse voetbalclub Atletico Madrid; stond bekend als cor rupte bouwondernemer, schaamteloos en met een grote mond, die zich tot burgmeester van Marbella liet kiezen; de 'Grootste Bek van Spanje' ontsloeg meer trainers dan wie ook, beledigde scheids rechters en eigen spelers en sloeg een collega-voorzitter tegen de grond; kort om een schurk, maar wel een met allure. Marika Rökk (90), Hongaarse operette ster die haar grootste successen vierde in Oostenrijk en (nazi-)Duitsland; zong en speelde in talloze operettes en musicals en was te zien in films als Gaspargone (1937) en Die Csardasfürstin (1951). Mary Dressel- huys (97), actrice met onblusbare passie voor het theater die op toneel magneti serende per soonlijkheid was en met superieur gemak het komi sche genre be heerste; was met haar overbe schaafde stem geluid altijd een dame die nooit een volksvrouw wilde spelen; kreeg in 1978 hoogste theateronderscheiding, de Theo d'Or, voor Herfst in Riga. Ethel Portnoy (77), in de Verenigde Sta ten geboren scherp observerende schrijf ster die vanaf 1970 in Nederland woon de; haar naam is verbonden aan de uit drukking 'broodje aap' (een spectaculair onzin-verhaal), zoals een van haar verha lenbundels heet; lovende kritieken kre gen ook haar boeken De brandende bruid, en Het ontwaken van de zee. MAART Jorginho Guinle (88), beroemdste playboy van Brazilië en versierder van vrouwen als Marilyn Monroe, Romy Schneider, Jane Mansfield en Rita Hayworth; weigerde zich te laten opereren aan buikaorta om te kunnen sterven in luxueus hotel Copacabana Palace, dat zijn familie in 1923 bouwde; erfde op zijn 20e als afstam meling van Franse zakenfamilie honderden miljoenen dollars, die hij er allemaal doorheen heeft gejaagd. Juan Riudavets Moll (114), oudste man ter wereld; de Spanjaard nam het record in oktober 2003 over van een Japanner; de op 15 december 1889 geboren schoenmaker verklaarde zijn hoge leeftijd door een so ber leven, met 15 uren slaap per dag. Abu Abbas (55), Palestijnse guerrillaleider die bekend heid kreeg door spectaculaire middelen die hij inzette om de Israëlische defensie te ontwijken; was het brein achter de kaping van het cruiseschip Achille Lauro in 1985, waarbij de joodse Amerikaan Klinghoffer in rol stoel werd gedood; bij verstek tot levenslang veroor deeld, maar pas vorig jaar april in Irak gearresteerd. Adrie van Oorschot (83), kreeg landelijke bekendheid doordat hij vanaf 1965 bijna 25 jaar lang de televisie- Sinterklaas was; een tv-pionier, vooral op het gebied van kinderprogramma's; werkte voor KRO en later VARA, waar hij jarenlang productiewerk voorbereidde voor o.a. Rudi Carrell, Dorus en De Mounties. Ralph Inbar (65), zal voor altijd vereenzelvigd worden met de verborgen camera, via het veelbekeken tv-pro- gramma Bananasplit, waarin Nederlanders voor de gek werden gehouden; begon carrière in 1964 als regisseur van de Rudi Carrell Show en maakte later programma's als Music All In, de Martine Bijl Show, TV-Privé; kreeg als enige Nederlandse tv-maker hoogste onderschei ding: de Gouden Roos op televisiefestival Montreux voor TV-Masqué (1992). Erna Spoorenberg (78), stralende sopraan die op 24- jarige leeftijd gevierd zangeres werd aan de Wiener Staatsoper; zong bij Nederlandsche Opera veel Mozart- opera's; als concertzangeres fameus door haar optre dens in Bachs Matthaus Passion. Lily Petersen (90), presentatrice van het legendarische radioprogramma 'Kleutertje luister' ('Hallo kindertjes van het hele land!'), waarmee zij in 1946 begon en 29 jaar doorging; Herman Broekhuizen componeerde en verzorgde de liedjes, totdat hij werd afgelost door Joop Stokkermans. Ahmed Yassin (66), leider en oprichter van de Pales tijnse moslim-fundamentalistische Hamasbeweging, die veel zelfmoordaanslagen opeiste; de blinde en ver lamde sjeik met hoge, krakende stem werd door Israë lische gevechtshelikopter geliquideerd „omdat hij per soonlijk verantwoordelijk is voor de dood van talrijke Israëliërs en de staat Israël wilde vernietigen". Max Dendermonde, geb. Hendrik Hazelhoff (84), in Winschoten geboren schrijver-dichter die wilde den deren en in 1954 doorbrak met 'De wereld gaat aan vlijt ten onder', een ode aan de luiheid, geschreven in een periode van drankzucht; schreef gedichten, verha len, gedenkboeken en romans; in 1979 emigreerde hij naar Florida. De laatste elf jaar van zijn le ven woonde Willem Augustin naast het schaatsmuseum in het Friese Hindeloopen. En als het effe kon ging hij er 's och tends én 's middags even een bakkie doen. „Mijn hele leven heeft met schaatsen te maken", zei de op 7 februari 1923 in Amsterdam geboren Augustin weieens. Dat was niet helemaal waar. Hij fietste ook, speelde rugby, en hij bokste. Maar schaatsen was zonder enige twijfel het belangrijkste in zijn leven. Augustin schaatste alle negen Elfstedentochten vanaf 1941. In dat jaar miste de 17-jarige sportfanaat op 5 februari de trein naar Leeuwarden. Omdat hij koste wat het kost de Tocht der Tochten wilde schaatsen reed hij in de barre vrieskou over onverlichte en besneeuw de wegen van Noord-Holland en over de Afsluitdijk naar Leeuwarden. Onderweg werd hij ook nog aangehouden, om dat hij tijdens spertijd op straat was. Op 73-jarige leeftijd reed hij in 1997 zijn laatste Elfsteden tocht. Vier jaar eerder was hij van Amsterdam, waar hij sinds jaar en dag op de Jaap Eden- baan de jeugd leerde schaat sen, naar Friesland verhuisd. Van de negen tochten waarin hij aan de start kwam reed hij er acht uit. Hij was erbij in ja nuari 1963, bij de meest barre van alle tochten, en figureert dus in het boek dat Jurryt van de Vooren en Marnix Koolhaas schreven over de 'helletocht': De mannen van '63. Lodewijk de Boer (67), toneelschrijver en regisseur, die tussen 1961 en '68 altviolist was bij Concertgebouwor kest; zijn bekendste werk is het neo realistische The Family (1973), een theaterstuk vol tragikomische verwik kelingen rondom figuren in een kraak pand; schreef ook opera's en toneel muziekcomposities; zijn werk is wel omschreven als eigenzinnig, humoris tisch, pervers en alles en iedereen on dergravend. Ronald Reagan 1 pre- sident van de Ver- ^HL enigde Mf*"1" Staten van 1981 tot 1989; MM de Repu- blikein I onge- po- pulair als depresi- l* WMÊI/^ÊMê MÊtÊ dent die de VS het zelfvertrouwen teruggaf; voormalig Sovjet-leider Gorbatsjov prees de ex-filmacteur als man die veel heeft bijgedragen aan het beëindigen van de Koude Oorlog; werd door critici wel omschreven als leeghoofd, fanta sieloos en cultureel onwetend; bio graaf Edmund Morris bewonderde Reagan als 'innemend, gevat en de moedigste en minst corrupte persoon die ik ooit heb bestudeerd'. Ray Charles (Robinson) (73), Ameri kaanse blinde rhythm and blueszan ger/pianist, die 'the genius of soul' werd genoemd; won twaalf Grammy's, de meest prestigieuze Amerikaanse muziekprijs, en werd wereldberoemd met hits als Georgia on my Mind, I can't Stop Loving You en Hit the Road Jack. John de Slegte (77), boekhandelaar die directeur-eigenaar werd van de beken de keten van winkels in tweedehands boeken; zijn vader Jan de Slegte, een Rotterdamse lantaarnopsteker, begon in zijn vrije uren met de handel in boeken; samen reisden ze direct na de oorlog naar Frankfurt om op de Buch- messe tientallen tonnen uitgeversres tanten op te kopen; boekhandel J. de Slegte wordt nu geleid door Johns zoon Jan Bernard. Robbert van Zinnicq Bergmann (87), dikwijls onderscheiden oorlogsheld als Engelandvaarder en RAF-piloot; de commodore werd in 1947 hofmaar schalk van koningin Wilhelmina en bleef dat onder koningin Juliana tot het aantreden van Beatrix, wat leidde tot zijn boek 'In dienst van drie vorst innen'; het vak leerde hij van Wilhel mina, die hem eens toevoegde: „Tij dens de lunch alleen zilver op tafel, meneer Bergmann. Geen goud!" Hilda Verwey-Jonker (96), sociologe en als strijdbaar feministe voorvecht ster van de vrouwenemancipatie; een van de oprichters van PvdA (1946) waarvoor zij in 1953 Eerste-Kamerlid werd; kwam als eerste vrouw in de So ciaal-Economische Raad (1957-'72) en vervulde veel bestuursfuncties in vrou wenorganisaties. Kort na zijn dood, op 31 okto ber, werd in het Schaatsmuse um een herinneringsteken aan Augustin onthuld. 'Het graf van Augustin', noemde de di recteurvan het museum d. Want een echt graf kreeg schaatslegende niet. Hij slf zijn stoffelijk overschot ten schikking aan de wetenscf.1 t r

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4