Spreekrecht slachtoffer in rechtszaal Zondag open! m BINNEN- BUITENLAND J Nederland in 2004 tropisch: warmzonnig en nat Eerste gipsvlucht in Nederland 'Hulp bij verwerken misdrijf Molteni en slapen in eenvoi bij Van Til vantiMÏTCH et aftellen - f begonnen! Op campagne in Gazastrook Sharon weer stap verder met formatie regering Anderhalf jaar celstraf en tbs voor 17-jarige Nederlands vereist voor huren huis Akkoord Sudan en SPLA-rebellen ft Zondag a.s. geopend van 10.00-17.00 uur 1 Keukenmaxx T 04 lan omgekomen binnenbrand urg - Bij een binnenbrand en woning is gistermiddag 'ilburg een man omgeko- n. Het 44-jarige slachtoffer inde alleen in het huis. Over jorzaak van de brand, die r buren werd gemeld, is nog s bekend. De brandweer moeite het pand binnen te ïen, doordat het lichaam het slachtoffer de deur eerde. De man is vermoe- jk gestikt in de rook. n d< jstin cordomzet aatsloterij g t dt feei •ad - In de olieraffinaderij a in de Iraakse hoofdstad lad is gisteravond brand ibroken nadat opstandelin- n mortieraanval op de fa- c hadden uitgevoerd. Dat een functionaris van het cse ministerie van binnen- se zaken laten weten. Bij de ïaderij is ook de grootste giecentrale van Bagdad ge- ijanje erkent 10.000 illegalen n rid - vrijdag 31 december 2004 haag - De Staatsloterij ver- ht dit jaar een recordomzet 120 miljoen euro te halen de laatste trekking van het De verwachting is dat van- j de 9,6 miljoen loten voor •indejaarsloterij zijn uitver- ht. Vorig jaar werd voor 108 oen euro aan loten ver- it. De hoofdprijs is dit jaar niljoen euro. ftien jaar voor en advocaat pHEN - De rechtbank in Zut- 11 heeft een 18-jarige man fcren veroordeeld tot 15 jaar traf voor de moord op de Jtinchemse advocaat Ma li Pul. Hij stak de 32-jarige Isman op 3 juni met zes Jsteken dood in diens kan- i. Justitie had achttien jaar (st tegen de jongeman uit idringen. Zijn ouders waren keld in een echtschei- |sprocedure. Pul was de ad- lat van zijn moeder. »r het eerst eeuw in VAE - Voor het eerst in de ge- ledenis van de Verenigde bische Emiraten (VAE) heeft Jdaar gesneeuwd. De Dubai- pant Khaleej Times meldde lijn website dat de bergtop- lin het noordelijke emiraat jal-Khaimah op circa 1900 jer hoogte gisteren waren lekt met een deken van luw. Kroonprins sjeik Saud jSaqr al-Qasimi heeft de be- fcuwde bergen bezocht. 1 wijst klachten noekovitsj af ;ou - Alle klachten van Vik- lanoekovitsj tegen de uitslag 'e presidentsverkiezingen ikraïne zijn gisteren ver ten. Aftredend premier kovitsj kondigde nieuwe ||chtelijke stappen aan. Het 'aïense hooggerechtshof twee klachten niet in be deling, omdat ze te laat wa- ingediend. Twee andere :n volgens een woordvoer en het hof 'te vaag'. ffinaderij Irak aanval in brand den haag/gpd - Slachtoffers van ernstige misdrijven kunnen van af maandag hun verhaal komen doen tijdens de rechtszaak van de vermoedelijke dader. Slacht offerhulp verwacht dat veel mensen van deze mogelijkheid gebruik zullen maken. „Het helpt bij het verwerken van het misdrijf." De mogelijkheid bestaat alleen voor misdrijven waar minstens acht jaar celstraf op staat en onder meer zedenmisdrijven, bedreiging en zware mishande ling. Slachtoffers mogen alleen vertellen welke gevolgen het misdrijf voor hun leven heeft gehad. Over de toedracht en de schuldvraag mogen ze geen uit spraken doen. Slachtofferhulp heeft nog nie mand voorbereid op het oog in oog staan met de vermoedelijke dader. „Wij beginnen in het nieuwe jaar slachtoffers hierbij te begeleiden, maar het kan zijn dat iemand zonder onze tus senkomst het woord gaat voe ren bij een rechtszaak Het openbaar ministerie (OM) vraagt slachtoffers of hun gege vens aan ons mogen worden doorgestuurd. Mensen kunnen (advertentie) Amsterdam, Breda, Duiven, Heerlen, Sliedrecht en Utrecht Zondag 2 januari van 10-17 Op oudejaarsavond zijn alle IKEA vestigingen tot vijf uur open. Ma t/m r 10- 21 uur. Za 9- 2Q uur. www.IKEA.nl 0900-235 45 32 (0.10/min 1.95 10-11.30 u. De adembenemende eenvoud van Molteni luidt een moderne Renaissance in het wonen in. Niet voor niets heeft dit Italiaanse topmerk een eigen studio binnen Van Til. Met alle rust en ruimte om met het bijzondere woon- en slaap- programma kennis te maken. Zoals het tweepersoons gestoffeerde ledikant Clip. geïnspireerd op de paperclip. En GlissQuattro. een geraffineerd kasten systeem dat letterlijk overal past. De Spaanse regering gisteren besloten tot de e6isatie van ongeveer 800.000 kale immigranten. Met de tregel wil Madrid voorko- dat ze uitgebuit worden werkgevers. Bovendien wil oot ïje dat de immigranten helpen met het controle- >p potentiële terroristen. In ipeciale legalisatieperiode drie maanden kunnen de igranten verblijfsvergun- en krijgen. tdewerker Zarqawi gepakt 6ad - Amerikaanse militai- in Irak hebben een naaste ewerker van Abu Musab al- jawi aangehouden. Fadil sein Ahmed al-Kurdi (26) b in Bagdad opgepakt. Al- |awi leidt het terroristen- Serk al-Qaeda in Irak en t verantwoordelijk gehou- jvoor een groot aantal aan- pn en ontvoeringen. ji 55 1 'TP Glissquattro Ons adres: Openingslijden: NcofderKade 1038 Ma-Di-Wo 9 30-17 30 ui 1823 CJ Alkmaar Oo-Vr 9.30-21 00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9.30-17 30 uur Volg de borden Zondags gesloten □Sgenp; DESIGNCENTRUM k.S. ZONDAG GEOPEND! I VAM 11 .OO TOT 1 7 0 O W Mnnnrloa 3 ianuafl 10 11 >12 1' Maandag 3 januari zijn alle Brugman filialen geopend! GRATIS 4-DAAGSE CRUISE HOTELREIS voor 2 personen naar Newcastle' Bi j aankoop van een complete keuken of badkamer GRATIS VAATWASSER T.W.V. 1.095, Bij aankoop van een complot» keuken GRATIS BH 13* KRANEN T.W.V. SOO,-' V Kwiï KEUKENS t BADKAMERS 100"k00'' Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071 -5892086 de bilt/anp - Het weer in 2004 in Neder land kan bijna als tropisch worden be stempeld: warm, zonnig en nat. Met een gemiddelde temperatuur in De Bilt van 10,3 graden Celcius tegen een langjarig gemiddelde van 9,8 graden was 2004 warm. Gemiddeld over het land viel in 2004 ongeveer 860 millimeter. Het jaar gemiddelde bedraagt 799 millimeter. Het aantal zonuren was ook meer dan normaal met 1735 zonuren tegenover het langjarig gemiddelde van 1553. Met 10,3 graden gemiddeld was het in 2004 even warm als in 2003. De gemid delde temperatuur was dan niet tro pisch, maar in alle maanden, met uit zondering van mei, juli en december, lag de gemiddelde temperatuur boven nor maal. Vooral in aprü en augustus was het warm. April eindigde op de vijfde en augustus op de negende plaats in de rij van warmste overeenkomstige maanden sinds 1901. Van 2 tot en met 11 augustus was sprake van een landelijke hittegolf, de 35e sinds 1901. De hoogste tempera tuur van het jaar, 33,6 graden Celcius, werd tijdens de hittegolf bereikt in Soes- terberg op 9 augustus. De koudste dag was op 3 januari, toen in Woensdrecht - 11,4 graden werd gemeten. De KNMI karakteriseert 2004 als een vrij nat jaar waarin een nieuw neerslagre cord is gemeten. Bij het KNMI-neerslag- station Maasland (Zuid-Holland) werd met een maandsom van 325 millimeter het record gebroken, dat op naam van Zandvoort stond met 321 millimeter in oktober 1932. Opmerkelijk was de over vloedige neerslag in augustus in het westen van Nederland. Op een aantal plaatsen viel ruim 200 millimeter. Ook juli was zeer nat, waardoor de zomer ge middeld over het land de natste was sinds ten minste 1951. Het jaar kende ook lange droge perio des. Van 11 tot en met 27 april viel lan delijk gemiddeld slechts 5 millimeter neerslag, van 8 tot en met 29 mei maar 4 millimeter. Van alle KNMI-stations was Leeuwarden het natst met ongeveer 1070 millimeter neerslag. In Missingen viel met 715 millimeterde minste neer- slag. Tussen alle regenbuien door deed de zon ook goed zijn best. Het aantal uren zon was hoger dan normaal. Van de KNMI-stations was Vlissingen het zon nigst met ongeveer 1885 zonuren, in Deelen (Gelderland) scheen de zon het minst met 1555 uren. zelf kiezen of zij onze hulp wil len of niet", zegt een woord voerder. Slachtoffers hebben al sinds mei dit jaar de mogelijkheid een schriftelijke slachtofferver klaring in te dienen bij het OM. Deze verklaring wordt in het strafdossier van de verdachte gevoegd en dus aan de rechter voorgelegd. Straks kunnen slachtoffers beide mogelijkhe den combineren: eerst een schriftelijke verklaring inleveren en daarna het woord voeren bij de rechtszaak. Slachtofferhulp raadt mensen aan gebruik te maken van deze combinatie. „Het kan zijn dat je plotseling erg emotioneel wordt als je de dader ziet, dan staat je verhaal tenminste duidelijk op papier", zegt een woordvoer der. Steeds meer mensen maken ge bruik van de schriftelijke ver klaring. „In mei waren het er nog maar tien en nu al 110 mensen per maand. We ver wachten dat dit nog gaat stijgen en dat er langzaam aan ook meer mensen gebruik gaan ma ken van hun recht om voor de rechter een verklaring af te leg gen." gaza - In boot op een trailer beplakt met posters nemen leden van de gematigde Fatah-beweging in de Gazastrook deel aan de cam pagne voor de verkiezingen van 9 januari. Dan kiezen de Palestijnen een nieuwe president, als opvolger van de dit jaar overleden Yassar vice-premier. Het compromis was nodig omdat een wetswijzi ging teveel tijd in beslag zou nemen. Peres stond erop dat hij officieel tweede man zou wor den omdat de Arbeiderspartij in de nieuwe regering geen enkele belangrijke ministerspost zal bezetten. Sharon gaat nu zijn pogingen opvoeren om de reli gieuze partij Verenigd Tora Jo dendom (VTJ) in de coalitie te halen. Zonder deelname van die partij zal een coalitie met de Arbeiderspartij op nog meer verzet stuiten van de rechter vleugel van de Likoed. Arafat. Mahmoud Abbas, de nieuwe leider van de PLO en kandidaat van de Fatah-beweging, geldt als de grote favoriet. Foto: Reuters/Ahmed Jadallah leeuwarden/anp - De recht bank in Leeuwarden heeft gis teren een 17-jarige jongen tot anderhalf jaar cel en tbs met dwangverpleging veroordeeld. De officier van justitie had deze straf twee weken geleden ook geëist. De rechtbank veroor deelde hem volgens het straf recht voor volwassenen. De jongen stak half augustus zijn 16-jarige vriendin met ter pentine in brand. Hij mishan delde eerder ook een andere, 15-jarige, vriendin. Volgens zijn eigen verklaring handelde hij uit jaloezie. De rechtbank vindt een poging tot moord niet bewezen. Toen de jongen zag dat het meisje in brand stond, heeft hij wel na enige tijd geprobeerd de vlam men de doven. Psychologen en de Raad voor de Kinderbescherming advi seerden tijdens de zitting om de verdachte als een volwassen persoon te berechten. Volgens de psychologen moet hij een langdurige tbs-behandeling krijgen. De kans dat hij op nieuw extreem geweld zal gé bruiken, is volgens hen erg groot. Volgens de deskundigen heeft hij narcistische en psychopati- sche trekken, kan hij slecht oni- gaan met kritiek en is hij deels minder toerekeningsvatbaar. Het openbaar ministerie is te vreden met het vonnis. Persoffi cier van justitie Brouwer: „Het is een weloverwogen vonnis, waarin de veroordeling volgens het volwassenenrecht en de tbs voor ons belangrijk was." tel aviv/gpd - Het ziet er naar uit dat Ariel Sharon toch in de loop van volgende week zijn nieuwe regering kan presente ren. De Israëlische premier slaagde er gisteren in een pro bleem over de functie van Shi mon Peres, leider van de Arbei derspartij, uit de weg te ruimen. In het nieuwe kabinet wordt Peres wel vice-premier, maar geen waarnemer van de minis ter-president. Die functie blijft in handen van Sharons partij genoot Olmert. In het buiten land zullen Peres en Olmert beiden worden aangeduid als antwerpen/gpd - Wie in Ant werpen in aanmerking wil ko men voor een huurwoning, moet Nederlands spreken. Eén woningbouwvereniging han teert dat criterium al, met me deweten van de socialistische burgemeester Janssens van Antwerpen, die in de raad van bestuur zit. Twee andere corporaties beslis sen begin volgend jaar over het invoeren van een taaiexamen. Volgens voorzitter Kockx van woningvereniging 'De Goede Woning' gaat het om basisken nis van de Nederlandse taal. „Het gaat om een minimale kennis van het Nederlands. Als iemand zich kan behelpen is dat meer dan voldoende", zei hij. In de praktijk komt het er volgens Kockx op neer dat een medewerker van de woning bouwvereniging een gesprek voert met de kandidaat-huur der. Als tijdens dat gesprek blijkt dat cüe persoon de taal niet machtig is, wordt hij wel op de wachtlijst geplaatst maar met een aantekening waardoor hij niet in aanmerking komt voor een woning. Kockx geeft toe dat het systeem op het randje van de wet balan ceert, maar ziet het als de enige mogelijkheid om grote woon complexen leefbaar te houden. Hij benadrukt dat het niet de bedoeling dat kandidaat-huur ders fraaie volzinnen kunnen produceren, maar wel dat ze het huishoudelijk reglement begrijpen: bijvoorbeeld dat ze geen fietsen in de gang mogen stallen. Als gevolg van de strenge selec tiecriteria is slechts 17,5 pro cent van de huurders van E)e Goede Woning allochtoon. Bij de andere grote woningbouw verenigingen schommelt dat percentage rond de vijftig pro cent. Als het aan De Goede Wo ning ligt, wordt het Antwerpse systeem straks in heel Maande- ren toegepast en dient het als blauwdruk voor de nieuwe huurwet die eind 2005 van kracht wordt. Partijen voldoen aan voorwaarden voor hulp VN (advertenties) GEDEKTE TAFEL t.w.v. 1.100,- CADEAU t/m zondag 9 januari krijgt u bij aankoop I van uw nieuwe keuken een prachtig cadeau* een 23-delig Wedgwood servies, een 24-delig Zwiesel glasservies, een 69-delige WMF bestekcassette en een 4'delige pannenset, van het topmerk Fissier nairobi/anp-afp - De Sudanese regering en de opstandelingen van het Sudanese Volksbevrij dingsleger SPLA in het zuiden van het land heb ben overeenstemming bereikt over de laatste openstaande punten voor een vredesakkoord. De twee partijen werden het gisteren eens over de voorwaarden van een permanent staakt-het- vuren, verklaarde een bemiddelaar die bij de be sprekingen aanwezig was. „Ze hebben eindelijk een akkoord bereikt over het staakt-het-vuren en de voorwaarden daar van", aldus de bemiddelaar vanuit de Keniaanse plaats Naivasha, waar de onderhandelingen plaatshadden. Het conflict in het zuiden van Sudan begon in 1983, toen de rebellen van het SPLA van leider John Garang in opstand kwamen tegen de rege ring. In die strijd zijn zeker 1,5 miljoen mensen omgekomen. Meer dan vier miljoen mensen zijn uit hun huis en dorp verjaagd. De Veiligheids raad van de Verenigde Naties stelde in november Sudan omvangrijke hulp in het vooruitzicht, als de regering en het SPLA uiterlijk 31 december van dit jaar het einde van de al 21 jaar durende burgeroorlog zouden bezegelen. De resolutie kwam kort, nadat de regering en de rebellen een intentieverklaring over het sluiten van een vre desakkoord hadden getekend. Sudan wordt verscheurd door allerhande conflic ten. In het westen van het land voltrekt zich een humanitaire ramp in de regio Darfur. Arabische Janjaweed-milities gesteund door het regime in Khartum hebben het daar gemunt op de autoch tone bevolking. knltri Mi kciktts. Iiliiil t« Mi NuH HOOFDDORP Kruisweg 655-657 Afslag N201-A4 Tel. 020-65^^63 )R OPENINGSTIJDEN EN ADRESSEN BEL GRATIS: 0800-0234560 OF KIJK OP: WWW.BRUGMAN.NL rotterdam/anp - De eerste gipsvlucht van het pas begon nen wintersportseizoen is giste ren op luchthaven Rotterdam Airport geland. Het toestel, dat uit Innsbruck was vertrokken, vervoerde tien patiënten uit voornamelijk Oostenrijk. Tien ambulances stonden klaar om de onfortuinlijke wintersporters op te halen en naar ziekenhui zen te brengen. De eerste medische vlucht was aanvankelijk voor dinsdagoch tend gepland. Omdat er begin deze week nog maar weinig wintersportslachtoffers waren en de ambulancevliegtuigen ook voor repatriëringsvluchten uit het rampgebied in Azië no dig zijn, werd de vlucht twee dagen uitgesteld. De doorgewinterde skiër Emiel Brouwer (29) uit Lisse is een van de eerste slachtoffers van dit wintersportseizoen. Met fa milie en vrienden was hij een weekje op wintersport in het Oostenrijkse Kaltenbach. Op de vierde dag ging hij onderuit, met een gebroken sleutelbeen als gevolg. „Ik ging zoals ge woonlijk keihard de zwarte pis te af. Een sprongetje werd me fataal." Brouwer skiet al vijftien jaar en blijft dat ook gewoon doen. „Deze vakantie was te kort, in mei ga ik weer." Een 55-jarige man is ernstiger gewond. In tegenstelling tot Brouwer kan hij niet meer op zijn benen staan. Op een bran card wordt hij voorzichtig uit het kleine propellervliegtuig ge laden. „Ik ben tegen een paal geskied. Ik ben gewond aan mijn rug, maar het is niet pre cies bekend wat er aan de hand is", vertelt de man, terwijl hij in een ambulance wordt gescho ven. Tyrol air ambulance, die de me dische vluchten in opdracht van de verzekeringsmaatschap pijen uitvoert, verwacht dit sei zoen ongeveer 1200 gewonde wintersporters te repatriëren. (advertentie) Koop nü uw Oudejaarsloten Oudejaarstoterij -

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3