Top 2000 gaat luisterrecord breken- GESPREK VAN DE DAG Een vergunning voor het simpelste rotje Veertigduizend euro voor standbeeld Hazes When nature calls vrijdag 31 december 2004 DAGELIJKS LEVEN HET IS TW/l/lLF UOFÏ.! GtUuKKlC; N IE.UIAJJ AA r*~ SCHAT MENSELIJK Een Amerikaanse vrouw heeft drie EIGEN KLEINKINDEREN op de wereld ge zet. Ze baarde de drieling VOOR HAAR DOCHTER, die om medische redenen zelf niet in staat is kinderen te krijgen. Artsen hadden in mei drie bevruchte ei tjes van de dochter bij de 55-jarige Tina Cade geïmplanteerd. De drieling was uitgerekend voor februari, maar moest met een keizerssnede eerder worden ge haald. De grootmoeder en de baby's maken het naar omstandigheden goed. De dochter van de Japanse keizer AKIHITO en keizerin Michiko, PRINSES SAYAKO, zal in het hu welijk treden met een ambtenaar uit Tokyo. Het keizerlijk huis heeft gisteren de verloving van de twee aangekondigd. De 35-jarige prin ses, bijgenaamd prinses Nori, kent haar aanstaande echtgenoot, de 39-jarige Yoshiki Kuroda, al vanaf jonge leeftijd. Zij communiceerden aanvankelijk veel met e-mail en mobiele telefoons wat volgens som mige commentatoren wijst op een moderne verloving. De bruid treedt straks met dit huwelijk met een ge wone burger formeel uit de keizer lijke familie. Het is voor het eerst in 45 jaar tijd dat een voornaam vrou welijk lid van de keizerlijke familie trouwt. Foto: Reuters Amsterdammers, bezoekers en toeristen kunnen in de hoofdstad nu ook IN DE WINTER een TERRASJE pakken. Vanaf 1 januari mogen cafés in de Amster damse binnenstad in de wintermaanden hun stoelen buiten zetten. Het is een proef van twee maanden die de gemeente later zal evalueren. Een winterterras was al lange tijd een wens van horecaondernemers. Terwijl elders in Nederland veel mensen in januari of februari op een terras konden genieten van een win terzonnetje, moesten mensen in Amsterdam eerst wachten tot 1 maart. Ongeveer 4000 in woners van het dis trict Santa Barbara, in de Amerikaanse staat Californië, krij gen de komende da gen bericht dat zij kunnen worden op geroepen als JURY LID in het proces te gen de 46-jarige zanger MICHAEL JACKSON, die wordt beschuldigd van kindermisbruik. De recht bank heeft de lijst door middel van loting samen gesteld. Uit de groep van 4000 kandidaten wor den twaalf juryleden gekozen en zes tot acht ver vangers. De selectie van de jury begint op 31 ja nuari en kan twee tot drie weken in beslag ne men. Jackson werd ruim een jaar geleden gearres teerd, omdat hij begin 2003 een 12-jarige jongen zou hebben misbruikt. Hij is op borgtocht vrij en houdt vol onschuldig te zijn. Foto: EPA De meisjesgroep RAFFISH heeft concurrent Men2B van de EERSTE PLAATS verstoten in de Single Top 100 van GfK Megacharts. Beide groepen deden mee aan het tv-programma Pop stars-The Rivals. Daarin streden ze voor de eerste plaats in de hitlijsten. Tij dens de finale vorige week bleek dat de jongens won nen en de meisjes op de tweede plaats in de lijst stonden. De groepen heb ben nu stuivertje gewis seld. Het nummer Bigger than that van Men2B voer de een week lang de hoog ste positie aan in de hit lijst. Nu staat Plaything van Raffish bovenaan. Voor het standbeeld van de op 23 september overleden volkszanger André Hazes is tot nu toe 40.000 eu ro gestort. Hazes' weduwe Rachel en vrienden willen dat het beeld een plek krijgt in het oude gedeelte van De Pijp in Amsterdam. Daar staat het geboortehuis van de zanger. Ze hebben dat het stadsdeelbestuur van Oud Zuid per brief laten weten. Volgens Wim Bohnenn, woordvoer- Thomas Fuller Een dag die nog moet komen, lijkt langer dan een jaar dat voorbij is der van de familie en een goede vriend van Hazes, wordt er binnen kort gesproken 'over de stappen die genomen moeten worden'. Eerder werd ook gedacht aan de Elands gracht in de Jordaan, waar beelden staan van de zangers Johnny Jordaan en Tante Leen. Het is de bedoeling dat het beeld van Hazes beeld op 23 september vol gend jaar wordt onthuld. Me het gaat maken, is nog niet bekend. Op Hazes' eerste sterfdag wordt tevens een gedeelte van zijn as de lucht in geschoten met een vuurpijl. Voor het andere deel van zijn resten zoekt Ra chel Hazes een plekje waar zijn kin deren naar toe kunnen. Of het beeld van het tot nu toe ingezamelde be drag kan worden gemaakt, is nog de vraag. Ook hoe groot het beeld wordt, welke vorm het krijgt en van welk materiaal het wordt gemaakt, is nog niet duidelijk, gpd In den beginne, driehonderdvijfenzestig dagen geleden, begon het verhaal van 2004. En zoals dat bij ieder nieuwjaar verlangd wordt, begon het met de belofte van een gelukkig nieuw jaar. Een jaar vormt zich naar de mensen en de gebeurtenissen die wij samen veroorzaken. Zo ging dat al ver voor de jaartelling en zo zal het gaan net zo lang tot onze gebeurtenissen een omvang en on omkeerbaarheid krijgen die aan iedere telling een einde maakt. Het einde der tijden, zoals die in de Bijbel zo le vendig is beschreven. Toevallig, maar dat woord wil ik hier liever niet gebruiken, werd dit jaar diezelfde eeu wenoude Bijbel opnieuw uitgegeven. Beter leesbaar... Als het om geloof gaat, is de hele mensheid analfabeet. En misschien is dat maargoed ook. Geloof is iets wat je moet voelen en heeft weinig van doen met letterlijke ver talingen of citaten uit een geschrift, die tot regels worden gesteld. Dat geldt voor de Bijbel, net zo goed als de Koran of de Talmoed... Ik ben niet gelovig. Althans, het is maar hoe je het be kijkt. Ik ben geen aanhanger van een bestaande religie, maar ik geloof dat de dingen gebeuren omdat wij daar deels de aanzet toe geven en aangezien wij daar niet al tijd bewust genoeg bij stilstaan, kunnen wij onze eigen gevolgen niet altijd even goed overzien en moet er van hogerhand worden ingegrepen. Die hogere hand is wat mij betreft geen God of een hele bende Goden, maar puur natuur. Een beter leesbare Bijbel heeft geen enkele invloed op ons doen en laten. Het mag beschouwd worden als een hoogstaand literair werkje, dat ons zoals iedere goede li teratuur, dwingt tot nadenken. Een enkeling zal er mis schien daadwerkelijk een beter mens van worden, de meerderheid zet het weg op het plankje van de maat schappelijk verplichte, maar ongelezen werken in de boekenkast. Wie niet geloven wil, moet voelen. Tweede kerstdag. Vol le maan, de aarde neemt de regie over. Geen mens ter wereld, alle slechte Hollywoodfilms als Deep impact ten spijt, had zulk een fantastisch scenario kunnen schrij ven. Terwijl de westerse wereld volgevreten wakker wordt op tiveede kerstdag, voltrekt zich in de Indische oceaan een ramp, waarvan de omvang pas enkele dagen later tot het bewustzijn van de mensheid doordringt. De plaats van het delict had niet beter gekozen kunnen worden. Ook daar hebben ze in Hollywood mannetjes voor, maar die heeft de natuur niet nodig. Zij overziet de wereld in een oogopslag en kiest, doelgericht en doeltref fend: Het arme Azië dat zich staande houdt met de toe ristenindustrie. Paradijselijke oorden waar met name de rijke westerlingen op af komen. Landen waarde verde ling tussen arm en rijk schrijnend duidelijk wordt. En dus is de lijkenverdeling even schrijnend. De tot nu toe negen Nederlanders en de duizenden arme Aziaten die behalve hun familie, ook hun huis en hun werk kwijt zijn. De toeristen worden met afgrijzen in eigen land be treurd, de inlanders verdwijnen ongeïdentificeerd in massagraven. De wereld is geschokt. Giro 555 opent een nieuwe reke ning en het medeleven uit zich in euro's die binnenstro men. Fantastisch! Wat een prachtige samenhorigheid zo in het staartje van een onrustig en vermoeiend jaar. Jammer voor Darfur, de beloofde honderd miljoen ver dwijnt weer via de achterdeur nog voor ze het gekregen hebben. De wereld richt zijn ogen massaal op het verse rampgebied en met de kerstgedachte in het achterhoofd, en dus een flinke portie schaamte, is het rijke deel van de wereld guller dan ooit. Betrekkelijk. De oudejaarsloterij kent zo zijn eigen cij- Elk land heeft eigen manier om het nieuwe jaar De eerste minuten van het nieuwe jaar zijn misschien wel de vrolijkste, zeker in Japan. Miljoenen Japanners lachen zich elke jaarwisseling helemaal suf. Het heeft niets te maken met een vreemd gevoel voor hu mor, maar eerder met de obsessie om het nieuwe jaar zo goed mogelijk te beginnen; wie veel lacht krijgt een goed jaar geloven Japanners. Elk land heeft zo zijn eigen manier om het nieuwe jaar in te luiden. Vuurwerk en feestjes komen vrijwel overal voor, maar de link tussen bijvoorbeeld de Nederlandse oliebol len en oud en nieuw zal in veel landen niet begrepen wor den. Ook het rustig bijkomen op nieuwjaarsdag, waar Neder landers zo goed in zijn, is elders in de wereld onbekend. Op de eerste dag van het jaar zijn de Japanners bijvoor beeld al flink in de weer. Uitslapen is er niet bij; de eerste zonnestralen brengen geluk en mogen dus niet gemist worden. Ook het eerste kraaien van een haan is een gun stig voorteken, net als het eerste bezoek aan een tempel. Het loont dus de moeite om vroeg op te staan. Dat betekent wel dat er oudejaarsnacht niet of nauwelijks wordt doorgezakt, al is het 's nachts in Japan lang niet zo stil als in Suriname. Daar zijn de straten totaal uitgestor ven. Surinamers hebben uren voor de officiële jaarwisse ling hun kruit al verschoten. Als winkeliers rond het mid daguur hun zaak sluiten, beginnen ze meteen met het af steken van vuurwerk. Geprikkeld door dit startschot doen andere Surinamers onmiddellijk mee, tot het gebruikelijke middagdutje van drie uur. Later op de avond is iedereen weer op straat, maar de feestvreugde duurt meestal niet zo lang. Om elf uur is vrijwel iedereen weer thuis om het nieuwe jaar bid dend met de familie in te gaan. Drinken, veel drinken is zo'n beetje het enige wat de Zuid- Afrikanen doen, want vuurwerk afsteken bijvoorbeeld is ta boe. Reden: het is dieronvriendelijk. Om zelfs maar het simpelste rotje af te kunnen steken is een vergunning no- dig. De kans is groot dat de zesde editie van de Top 2000 op Radio 2 luister records breekt. De officiële cijfers worden pas volgende week verza meld, maar als de voortekenen niet bedriegen, wordt het vorig jaar ge vestigde record van 5,2 miljoen luisteraars overtroffen. Rob van Stuivenberg is onderzoe ker bij de Dienst Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Om roep. Hij en zijn collega's zijn 'in blijde verwachting'. „Ik hoop dat er een record in zit. Maar zeker weten doe ik het niet, want het gaat om een gigantische grote groep luis teraars. Iedereen luistert naar de Top 2000. Dat maakt het echt tot een mega-evenement. Vorig jaar bereikte de uitzending 41 procent van alle Nederlanders en dat be- reikcijfer is ongekend hoog." Van Stuivenberg kiest zijn woor den voorzichtig, want hij kan geen record beloven. Maar het kan bij na niet anders, aangezien dit jaar bijna een miljoen stemmen zijn uitgebracht, tegenover 730.000 vorig jaar en 270.000 in het jaar 2002. Bovendien is de concurrentie dit jaar minder hevig. Vorig jaar pro grammeerde Radio Veronica nog de Top 1000 Allertijden recht te genover de Top 2000. Volgens Ve ronica trok de eerste editie van de 'lijst der lijsten' 1,2 miljoen luiste raars. Dit jaar besloot Radio Vero nica de lijst een week eerder, vóór kerst uit te zenden. Van Stuiven berg: „Bovendien is 3FM klaar met de actie voor Darfur, dus de verwachtingen zijn hoog gespan nen." De website van Radio 2 is verder nog nooit zo populair geweest, en het aantal bezoekers stijgt nog el ke dag met grote sprongen. Op tweede kerstdag brachten 47.000 mensen een bezoekje aan de web site. Dat zijn er 15.000 meer dan vorig jaar op de eerste dag. Maandag bezochten 75.000 men sen de website, en dat zijn er 36.000 meer dan vorig jaar op de tweede dag van de marathon-uit zending. Eergisteren steeg het aantal websitebezoekers naar 79.000, meer dan een verdubbe ling vergeleken met de derde dag van de Top 2000 vorig jaar. ^r-v Wie luistert f nu precies t naar de Top 2000? Ie- M f Cl y dereen, fj J J C. en dan vooral de mannen in de leeftijd van 35 tot 54 jaar. Zij waardeerden de Top 2000 vorig jaar nog met het rap portcijfer 7,7. Maar de lijst is ook erg populair bij jongeren tot 35 jaar, merkt Van Stuivenberg. Zij gaven de uitzending vorig jaar een 7,5. Alleen Nederlanders ouder dan 55 jaar luisteren iets minder. „Deze groep blijft iets achter. We vermoeden dat ouderen iets min der snel aan de knop van de radio draaien, en hun eigen zender trouw blijven", zegt de luisteron derzoeker. Volgende week worden net als vo rig jaar duizend Nederlanders ge beld met de vraag of ze hebben geluisterd naar de Top 2000. Vorig jaar bleek al uit dit onderzoek dat de Top 2000 niet alleen 11 miljoenen luisteraars meer trekt, maar dat ze ook veel langer luisteren. Eenderde van de ondervraagden gaf vorig jaar al aan langer naar de radio te heb ben geluisterd dan normaal. „Mensen blijven dus veel langer hangen, dankzij de Top 2000", concludeert Van Stuivenberg. Hij weet ook nog te vertellen dat de meeste mensen 's ochtends tus sen negen en twaalf uur radio luisteren. Op oudjaarsdag en -avond wordt het meest geluisterd, weet Radio 2-woordvoerder Bart de Voogd. „Het internetgebruik schiet omhoog. De chatgroep knalt er dan uit en we krijgen nog meer tjes dan in de dagen ervoor. Voogd denkt dat het record jaar wordt verbroken, omdat lijst dit jaar doordeweeks woi uitgezonden en ook in veel ven te horen is. „Maar uiteindelijk is het ken van het record niet ons me doel, het gaat ons echt beleving van de week", zegt Voogd. Hij vervolgt: „De Ster de reclameblokken wel drie uitverkopen, maar we zitten woon vol. Het valt nu al niet om 2000 liedjes in 144 uur te stoppen. Er is namelijk een schuiving gaande naar meer uit de jaren tachtig en die ger dan de hits uit de jaren Als die trend zich zo doorzet, ben we volgend jaar een probleem." Nico Postma fers... Lotto: Jackpot 17,5 miljoen. Staatsloterij: Hoofd prijs 20 miljoen euro. Postcodeloterij: jumbokanjer 20,9 miljoen euro. De zes loterijorganisaties zijn samen goed voor een omzet van 1,5 miljard euro. Aan prijzengeld wordt er rond de 800 miljoen uitgekeerd. De staat incas seerde daarvan vorig jaar 68 miljoen euro aan kansspel belasting. Goede doelen ontvingen weliswaar 369 mil joen euro. Nederland stuurt 2 miljoen euro naar het rampgebied in Azië. Wauw! Tenvijl het overbekende verhaal van Mozes, wegens de kerst op televisie wordt afgedraaid, speelt zich een geheel nieuwe Vertelling af in de werke lijkheid. De herhaling van de extra nieuwsuitzending op twee is de kerst film bij uitstek. De Arc van Noach, maar dan zonder Are. Eén pot nat. Een cru woordgrapje. Ieder verhaal in de Bijbel had zijn moderne uitvoe ring op het podium van 2004. Om dat wij mensen zijn en keer op keer dezelfde fouten maken, dezelfde menselijke eigenschappen dragen en tot in de eeuwigheid een eigenwijs en zelfzuchtig volkje zullen blijven dat het individu boven de menigte stelt. Op de bounty-eilanden in de Indische oceaan spoelen de lijken aan. rottend en verminkt. Het paradijs op aarde is het toneel van een hel op aar de. Nature calls... are we going to ans wer??? 2004... The end Reageren? ReacUes_op_column@hotmail.com in te luiden Hoe anders is de praktijk in Brazilië. De inwoners van d< j krottenwijken in Rio de Janeiro slaan juist een slaatje uit :j vuurwerk. Hun hutjes staan op de heuvels van de stad waardoor ze een goed uitzicht hebben over de baai om twaalf uur 's nachts een groots vuurwerkspektakel plaatsvindt. Dit uitzicht is zó mooi dat buitenlandse lucu, ten er graag 200 euro voor over hebben om oudejaarsnar in een krot te mogen doorbrengen. De 200 euro die de toeristen in Rio betalen steekt schril tegen het bedrag dat christenen in de Libanese Beiroet neertellen om het nieuwe jaar met veel alcohol te kunnen gaan. In de Libanese hoofdstad openen de meest sjieke en exclusieve nachtclubs hun deuren voor een gigantisch eet- en drinkfestijn, waaraan ook een pitl prijskaartje hangt: 625 euro. Na de wilde nacht volgt zowel in Beiroet als Rio een niei 0 jaarsdag die veel lijkt op die in Nederland: héél erg rusti Joris Thomassen Radio 2-hond Decibello kijkt mee hoe Hans Schiffers vahavond de laatste uren van de Top 2000 presenteert. Met oliebollen op tafel en champagne in de koelkast telt Schiffers vanavond naar de nummer 1 en het nieuwe jaar. Foto: Pieter den Haan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2