Vrouw wil betere relatie met auto Nederlandse vinding beschermt velgen O 'Crossover' Mazda voor het eerst in Detroit Toyota-suv op sokken VW Passat wordt weer stuk groter AUTO HEEMSKERK >p sigaretten in erwtensoep loor de woestijn Weg Wiel vrijdag 31 december 2004 redactie: Peter Lodewijks /Rover ook lt dieselmotor Iw - In mei 2005 komt de al aangekondigde CityRover elijk op de Europese markt, jgeland is hij al te koop. ens MG Rover komt er ook lieselversie. De kleine auto n product van het Indiase en basismodel Solo krijgt Stuurbekrachtiging en één |g. Om te onderstrepen dat Rover Brits is komt de in Jack, de vlag van Groot- uinië, voortaan op de zij- van elke auto van het luwe Spyker eft 12-cilinder joLDE - Spyker heeft een n prototype onthuld. De net zesde model van de iwagenfabrikant uit Zee- E, krijgt een 12-cilinder jr. Dat is de 6.0 W12 van Midi. Topman Victor Mul- ïeft gezegd dat het model loop van 2006 in produc- lat. ee miljoen ia! Peugeot 307 Jht - De Peugeot 307 da- jvan april 2001. Intussen p twee miljoen exempla- an geproduceerd. Hij was van het jaar 2002, is er als irs, 4-deurs (voor China), irs, stationwagon en ca- t. Peugeot heeft de poli- m van ieder model vele iten te ontwikkelen. De aat in de top-10 van best chte auto's in Europa op fde plaats met 387.700 re- ties. Sinds de introductie de productie van de 307 durend: van 308.700 een- 1 in 2001 tot bijna 600.000 )4. Momenteel ligt de pro- op 2660 auto's per dag, eld over drie fabrieken aux in Frankrijk, Palomar entinië en Wuhan in Chi le 307 is, net als de 206, uto die op grote schaal ge teerd wordt naar meer 30 landen. door Joop van der Pol amsterdam/gpd - Vrouwen zou den graag auto's zien die minder schadegevoelig zijn en die letter lijk doen watje zegt. Bijvoor beeld 'parkeer hie?, 'houd af stand' of 'zeg me hoe ik moet rij den'. Bijna een op de drie vrou wen is onzeker in het verkeer en heeft een hekel aan autorijden. Vooral een onbekende omgeving bezorgt deze vrouwen stress. Dat blijkt uit een onderzoek door het bureau Marketrespon- se in opdracht van de verenigde auto-importeurs, de Rai-vereni- ging. De importeurs lieten 450 vrouwen interviewen die kort daarvoor een nieuwe auto had den gekocht of geleast. De en quête werd gehouden ter gele genheid van de komende Auto Rai, van 11 tot en met 20 febru ari in Amsterdam. Uit het onderzoek blijkt dat de 'typische vrouwenauto' meer een cliché is dan werkelijkheid, aldus de Rai, al blijven leuke kleuren, compacte afmetingen en praktische eigenschappen favoriet. Een op de tien vrou wen distantieert zich nadrukke- Onderzoek: vier typen vrouwelijke automobilisten lijk van een 'truttig en rond concept'. De meeste vrouwen zeggen positieve ervaringen te hebben met autoverkopers en garagepersoneel, al noemen ze de behandeling vaak wel 'an ders'. De importeurs menen dat de conclusies alle aanleiding geven voor technologische ver betering en innovatie van au to's voor vrouwen. Het onderzoek leverde vier ty pen vrouwelijke automobilisten op: de praktische vrouw, de conformistische vrouw, de on zekere vrouw en de expressieve vrouw. Bijna dertig procent van de on dervraagden bleek te vallen on der de noemer praktische vrouw. Deze groep zoekt een auto met veel bergruimte, voelt zich zelfverzekerd achter het stuur, maar heeft geen bood schap aan techniek. Deze auto mobiliste houdt van opschieten en zou graag eens 'off road' wil len rijden. Gemiddeld is ze 47 jaar en hoger opgeleid, aldus het marktonderzoek. Een op de drie ondervraagden is de conformistische vrouw. Zij is merkgevoelig en wil niet uit de toon vallen. Kleur en vorm geving vindt ze belangrijk, een snelle auto vindt ze leuk en ze voelt zich een verantwoordelijk rijder. Gemiddeld is ze 48 jaar oud en verdient ze bovenmo- daal. De onzekere vrouw maakt 29 procent van het Rai-panel uit. Ze rijdt liever mee en voelt zich eigenlijk niet prettig op de weg. Voor haar is de auto een hulp middel, meer niet. Van techniek en hardrijden moet ze niks heb ben. Merken interesseren haar nauwelijks en grote auto's al evenmin. Ze is gemiddeld 52 jaar en minder hoog opgeleid. De kleinste groep behoort tot het type expressieve vrouw (9 procent). Zij voelen zich als een vis in het water achter het stuur, houden van techniek en zijn graag als eerste vertrokken bij groen licht. Ze zijn gemid deld 38 jaar oud, hebben een fulltime baan en zoeken hun nieuwe auto allereerst uit op het internet. beesd - Bij Volvo in Zweden hadden ze al eerder door dat de vrouw, in het bijzonder de onafhanke lijke, professionele vrouwelijke automobilist een steeds grotere, veeleisende groep klanten begint te vormen. Het merk gaf groen licht voor een bij zonder project: het Volvo YCC prototype, Your Con cept Car, de eerste auto ter wereld geheel door vrouwen bedacht en ontwikkeld. De vrouwelijke aanpak vertaalde zich qua styling én karakter in een groot aantal bijzondere eigenschappen. Smalle vleugeldeuren maken in- en uitstappen (ook met een kokerrokje) makkelijker, achterin vindt men een soort klapstoelen (als in een bioscoop) 'omdat daar meestal toch alleen de boodschappen komen te staan' en de ontwerpdames hebben de motor kap vastgeschroefd. Daar heb je als vrouw kenne lijk niets te zoeken. Het bijvullen van de diverse re servoirs gebeurt zodoende van buitenaf via klep jes. Zelfs klassieke doppen ontbreken daar. Want daarmee kun je toch alleen maar vuile handen of gebroken nagels oplopen. Verder is in de YCC ge dacht aan slimme opbergmogelijkheden en goed zicht rondom. Het team dat het project aanvoerde, bestond uit vijf vrouwen die binnen Volvo Cars be langrijke functies bekleden. Hun wensen op het gebied van prestaties, prestige en stijl waren overi gens even veelomvattend als die van mannelijke automobilisten. Foto: Volvo raamsdonksveer/gpd - toyota heeft door dat een terreinwa gen hier veel meer als 'suv' dan als modderkeizer wordt gezien. Daarom komt er speciaal voor de Nederlandse markt een Land Cruiser SX met standaard een nieuwe automatische 5- traps transmissie en leren be kleding en het reservewiel niet achterop, maar onder de auto. Een 'suv op sokken' zogezegd. Hij wordt geleverd met 3.0 liter common rail turbodieselmotor die aanzienlijk meer trekkracht kreeg. Niet dat de oude het slecht deed: met zijn 343 New- tonmeter trekt hij op z'n dooie akkertje een aanhanger van 1200 kilo en veel zwaarder nog de Brennerpas over. De nieuwe heeft nog altijd 164 pk, maar een tot 410 Nm gestegen kop pel. En dat voel je. Wie per se uil, kan hem ook kopen met 4.0 liter V6 benzinemotor met 249 pk. Beide zijn er uitsluitend als 5-deurs. De diesel kost 63.490 euro, met grijs kenteken voor alsnog 39.990 euro. De benzi- ne-uitvoering kost 66.090 euro. De SX zit tussen de Land Crui ser VX (mét) en de Executive (ook zonder reservewiel) in. Hij heeft standaard elektronische stabiliteitscontrole en tractiere- geling. Maar er is ook elektroni ca aan boord om netjes van een heuvel af of er tegenop te gaan. Een dvd-navigatiesysteem met heel West-Europa kan ook. )affodil was eind jaren '50 logste vorm van automa- autogenot. Foto: IPM if van Daf dvd-schijfje i/erpen - Er is een docu- laire op dvd-schijf van het erpse bedrijf IPM. De titel: ran Daf. De fabrikant be- 15 jaar geleden met de pro- ie van trucks en in 1958 1 de eerste Daf personen- op de nationale autoten- stelling. Op de dvd staan cties Dafjes, hoogtepunten t geschiedenis van het en interviews met enkele ibbers. Ook de trucks zoals roemde zevenstreper ('het je') komen erop voor. De ;ost 11,95 euro. Van elke ichte dvd gaat 2 euro naar laf-museum in Eindhoven, meer informatie: andaf@hotmail.com door Peter Lodewijks Net als meer autofabrikanten bewaart Volkswagen echt nieuws voor de show van Genè- ve begin maart volgend jaar. Daar, en dus niet een maand eerder op onze AutoRai, zal ook voor het eerst de nieuwe Passat te zien zijn. Vanaf eind maart moet deze in Nederland bij de Volkswagen-dealer staan. De Variant-uitvoering komt eind 2005 op de markt. De zesde generatie van de po pulaire VW-reeks krijgt als eer ste Volkswagen het nieuwe VW- gezicht, dat al bij de studiemo dellen Concept R (Roadster) en Concept C (Cabriolet-Coupé) zichtbaar was. De Passat was al geen kleine jongen, de nieuwe wordt echter opgetrokken in de richting van de niet heel suc cesvolle Phaeton en groeit dus opnieuw. De lengte gaat naar 4,77 meter 6,2 cm), hij is 1,82 meter breed 7,4 cm) en 1,47 meter hoog 0,6 cm). De kof ferruimte biedt een maximaal volume van 565 liter (90 liter meer) en ook is er meer interi eurruimte. Niet zichtbaar maar volgens VW indrukwekkend toegenomen is de torsiestijfheid van de carrosserie. Die ligt De zesde generatie Passat wordt opgetrokken in de richting van de grootste VW, de Phaeton. Foto: Pon maar liefst 57 procent boven die van zijn voorganger (op dit vlak al een van de betere). Vanaf de eerste generatie in 1973 is de Passat een succes ge weest. Wereldwijd zijn er in middels meer dan 13 miljoen onder deze naam verkocht, in Nederland 228.000. In de beginjaren betrof het me rendeel van de verkochte Pas- sats een sedan, in de loop der jaren zijn de rollen omgedraaid en nu is 70 procent van de in Nederland verkochte Passats een Variant. Werd de Passat eerst vooral door de particuliere klant aangeschaft, sinds halver wege de jaren negentig wordt het type in ons land voorname lijk zakelijk gereden. De 2005-versie heeft naast een nog voornamer uiterlijk ook een aantal noviteiten aan boord. Zoals een draadloze Bluetooth telefoonvoorziening, een hoogwaardig audiosys- teem, comfortabele sportstoe len, een start- en deurvergren delingssysteem zonder sleutel, een elektronische parkeerrem, meedraaiende koplampen, tochtvrije klimaatregeling en cruise control met automati sche afstandsregeling. Verschil lende van deze zaken werden al in de Phaeton geleverd. De koper kan wederom kiezen uit een royale serie motoren. Prijzen zijn nog niet bekend. Geen schade meer door sneeuwkettingen In steeds meer sneeuwgebie- den wordt het gebruik van sneeuwkettingen verplicht ge steld. Vaak lopen lichtmetalen velgen bij het gebruik van die kettingen echter forse bescha digingen op. Met de Rimprotec zegt de Ne derlandse producent Puzo hier op een adequaat antwoord te hebben gevonden. Een goedge keurde velgbeschermer in de vorm van een flexibele en zeer lichte kunststof schijf, die bij het aanleggen van de sneeuw kettingen eenvoudig tussen de velg en de ketting wordt ge plaatst. Een bijgeleverd rubbe ren kniematje maakt de monta ge gemakkelijker. Wanneer de auto weer gaat rij den, blijft de velgbeschermer door zijn specifieke vorm op zijn plaats zitten en richt de sneeuwketting geen schade aan op het metaal. De Rimprotec is verkrijgbaar bij de betere acces- soirehandel, autoshop en dea ler. De adviesprijs voor een set (twee velgbeschermers met kniematje in een draagtas) be draagt 48 euro. (advertentie) Leiden Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128. 2321 HX. TEL: 071-531 08 11 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1. 2371 EX. TEL.: 071-331 28 66 WWW.AUTOHEEMSKERK.COM asen ook voor rticuliere rijder terdam - Op de komende jiRai introduceert LeaseDeal jerste maatschappij leasing t particuliere automobilis- Ticks' heet het: autorijden tlt dan op dezelfde manier tekend als telefoneren: met jvaste abonnementsprijs en ftick' voor elke gereden ki pter. De klant sluit een jndabonnement af voor een kve auto en daarnaast be- hij een vergoeding per ki- eter. Met behulp van een tonisch kilometerregistra- kteem in de auto wordt au- ptisch elke maand de kilo erstand aan LeaseDeal [gegeven. Ontwikkelingen p politiek wijzen naar een chuiving in autobelasting pezit naar gebruik. De lea- aatschappij speelt daarop egt directeur Jan-Willem Üstaal. Meer informatie en pvoorbeelden: www.lease- De 'Mazda voor de nabije toekomst' is waarschijnlijk niet op de AutoRai te zien. Foto: Mazda door Peter Lodewijks Voordat de AutoRai 2005 wordt gehouden, in februari, is eerst de beurt aan de eerste auto show van het nieuwe jaar, die van Detroit. Uiteraard is daar veel Amerikaans nieuws te zien, maar laten ook een aantal Eu ropese en Japanse merken die het goed doen in de VS, leuke dingen zien. Een van die merken is Mazda, dat in Detroit voor het eerst zijn MX-Crossport toont. Dat is niet zomaar een ontwerp, want deze auto geeft aan waar het design van de Japanse fabrikant in de nabije toekomst 'mogelijk' naartoe gaat. De fraaie MX- Crossport is getekend in de be langrijkste ontwerpstudio van Mazda in Hiroshima en kan als crossover worden betiteld. Dat is een soort compromis tussen verschillende soorten koetswer ken, in dit geval tussen de sportauto RX-8 en een suv (luxe terreinwagen). Hij is 4,63 meter lang, net als een Mazda 6, is ook aardig breed (1,93 meter) maar met 1,63 meter niet zo hoog als de doorsnee 'sports utility vehicle', waardoor hij sportiever oogt. Het snelle en atletische imago van Mazda's beste sportwagen en de dege lijkheid en praktische bruik baarheid van een suv moesten dan ook in dit studiemodel ver enigd worden. De lange wielba sis en grote wielen geven het stoere sport-uiterlijk nog een extra dimensie. Dat de MX-Crossport debuteert op de North America Interna tional Auto Show is gelegen in het feit dat de auto in de eerste plaats is ontworpen voor de Amerikaanse markt. Mazda is continu bezig om de aandacht voor het merk in Amerika ver der uit te breiden maar zegt daarbij andere markten niet uit het oog te verliezen. Leuke extra's op het studiemo del zijn een inklapbare trek haak, die onzichtbaar in de bumper kan worden weggebor gen, en een dak dat vrijwel ge heel uit glas bestaat. Dat glas heeft de mogelijkheid om naar wens zeer snel te veranderen van helder naar doorschijnend wit. Zo kan men de hoeveelheid licht in het interieur regelen. Hoewel Mazda nog niet offici eel heeft aangegeven of er ook daadwerkelijk een productie model komt gebaseerd op deze MX-Crossport zegt de produ cent wel dat de conceptwagen een eerste stap is op weg naar producten van de nieuwe 'Zoom-Zoom'-generatie. We wachten af. Alleen auto's met een bouwjaar van vóór 1974 mogen van 6 tot en met 11 februari 2005 deelne men aan de vijfde editie van de Winter Trial. Traditioneel gaat deze rally voor klassieke auto mobielen van start bij kasteel St. Gerlach, in de buurt van Maas tricht. Vandaar voert de route via de Eifel, Vogezen en Jura naar de Alpen. Na vele bergcols gaat de rally richting Monaco. Voordat daar wordt gefinisht moeten de deelnemers nog een zwaar parkoers afleggen door de Alpes Maritimes. Er wordt ge start in drie klassen: Vintage, Sport en Toer. De Vintage- en Toerklasse-deelnemers hebben een iets minder zware route af te leggen. De rijders in de Sport- klasse moeten ook nog enkele keren in de avond door de ber gen rijden. Op de foto een Triumph TR4 in winterse om standigheden in actie tijdens een van de vorige edities van de Winter Trial. De Britse TR4 was een populaire Triumph uit de TR- serie en werd gebouwd van 1961 tot in 1965 in een oplage van iets meer dan 40.000. Foto: Winter Trial Meer informatie, per fax: 057 8577 426 of per e-mail: montecarlo@thetrial.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23