a oodhulp omt vaak iet aan Nu gratis se vaatwasser* Sanders Sanders Ke zondag open ESPRE ejaarsactie bij KeukenConcurreht Puzzelen met nieuws in LD Eindejaarsbijlage Fysiotherapeut te duur voor kwart miljoen patiënten Belasting pakt winnaars loterij Kroonprins: 'Bedankt voor prachtige tijden' Moeder legt zoon aan de ketting Sportkalender voor 2005 bij aankoop van een Sanders keuken* Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Zesde editie van Top 2000 op weg naar luisterrecord mbo/gpd/anp/reuters - De lationale hulp aan de over- iden van de zeebeving in ost-Azië komt langzaam op j. Maar honderdduizenden a vijf dagen nog steeds ver en van voedsel, medicijnen idere hulpgoederen. Van [veer vijfhonderd Nederlan- in de door de zeebeving ge- bn gebieden is onduidelijk ze zijn. Dertig Nederlan- jfoan wie zeker is dat ze tij- 1de ramp in de getroffen de- laren, zijn vermist. Dat zei Ier Balkenende gisteren. Idodental van de ramp is onofficiële cijfers in- ÏÈels opgelopen tot meer J125.000, van wie verreweg ■leesten - zo'n 80.000 - in 1 Nog duizenden mensen jen vermist. Vooral in Thai- rielen veel slachtoffers on- |)eristen. In de Thaise kust- ncies zijn tot nog toe 2230 Inlandse doden geteld. |eel zijn slechts vijf Neder- dodelijke slachtoffers lid, onder wie een peuter Lanka. Het zwaarst ge- 'buitenland' lijkt Zwe- iVolgens de Zweedse pre- I Persson moet gevreesd dat wellicht duizend lijn landgenoten de zeebe- liet hebben overleefd. |iesië is veruit het zwaarst De autoriteiten ver- jden het dodencijfer giste- pet 28.000 tot 80.000. In Sri zijn volgens officiële cij- lijna 23.000 mensen omge- arft (advertentie) ZONDAG OPEN AMSTELVEEN, ALKMAAR, .LEIDERDORP, SCHAGEN EN feAANDAM! - Omdat u op de centen bent... Iween: Maalderij 19. Alkmaar: Noorderstraat 3. Leiderdorp: Meubelplein 10. lam: Pieter Ghijsenlaan II. Schagen: De Witte Paal 231. Ook open in: Arnhem. -Nassau. Barendrecht. Beuningen. Breda. Den Haag. Kaatsheuvel. Oss. Roosen- lotterdam. Utrecht. Wateringen. Woerden en Zwolle. Ook gevestigd in (zondag en): Groningen. Hengelo. Hoorn. Numansdorp en Son. www.keukenconcurrent.nl GOEDKOOPSTE KEUKENZAAK VAN NEDERLAND! - COMMENTAAR OUDEJAARSDAG lezer dagen dringt de volle mg van de ramp op tweede dag in Zuidoost-Azië door. eed is niet te overzien. On- feld kent de wereldge- nis 'grotere' rampen, deze zal vooralsnog als Sjpendste in het collectieve Igen blijven voortleven, leze ramp zo uniek maakt, ar schier grenzeloze om- Niet zozeer in aantallen [offers uitge- alswel in geo- che schaal. Alle n rond de Golf lengalen verke- Inds zondag in [reep van de Zelfs het verre Afrikaanse lië, toch al synoniem voor de', werd niet gespaard, in Atjeh de lokale bevol- zonder enige waarschu- de volle kracht van de be- bn de tsunami's over zich kreeg, waren het in Thai- (uist westerse toeristen die de metershoge golven in rerden gesleurd. Zweden, l, Duitsers, Britten, Belgen, en en ook Nederlanders, ru het ook klinkt, juist dit aspect brengt de ramp reel dichter bij huis. Het had ons ook kunnen gebeuren, beseffen we als de rijen verdron ken vakantiegangers op televisie voorbij komen. De natuur maakt geen onderscheid naar ras, geloof, status of sekse. De mens is keihard met zijn neus op de feiten gedrukt Wat wij vermogen valt in het niet bij zoveel natuurgeweld. De vrees dat wij de natuur de nek om zouden kunnen draaien, is mis plaatst. We doen ons zelf hooguit de das om. En de natuur heeft nog veel meer verrassingen voor de mensheid in petto. Het is slechts een kwestie van tijd. Troost is op deze oudejaarsdag te vinden in de massale hulpac ties die overal ter wereld op gang komen. In de vrijgevigheid van regeringen en individuen. Deze ramp mag niet zoals zovele na enkele weken worden verge ten. Aan het einde van een jaar dat werd gekenmerkt door ver deeldheid en oorlog, brengt de aardbeving in Zuidoost-Azië de mensheid hopelijk ietsje dichter bij elkaar. Bill T.eyer Dagblad vrijdag 31 december 2004 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Plantsoenbewoners planten eigenhandig nieuwe bomen Schrijven maakt Frank Boeijen intens gelukkig Hockeyster Sylvia Karres kijkt terug op Spelen 9/10 «3 Aarde draait sneller De enorme aardbeving die af gelopen zondag Azië trof, heeft grotere gevolgen dan voorzien. Volgens Amerikaan se wetenschappers is door een verplaatsing van massa naar het centrum van de aar de, de planeet een miljoenste van een seconde sneller om zijn as gaan draaien. Ook is de aardas verschoven met onge veer 2,5 centimeter. De ver snelling kan invloed op de tijd hebben. Als de aarde sneller draait, gaat de tijd ook sneller. komen en in India staat het do dental op 13.200. Volgens inter nationale hulporganisaties kan het nog weken duren voordat de werkelijke omvang van de ramp bekend is. De wereldgemeenschap heeft inmiddels voor bijna 200 mil joen euro aan hulp toegezegd. De Wereldbank heeft daar 250 miljoen dollar bij gedaan. Ne derlanders storten massaal geld voor hulp aan de getroffenen. De teller van giro 555 van de sa menwerkende hulporganisaties stond gisteren al op 9.3 miljoen euro. Volgens VN-functionarissen is zeker 10 miljard euro nodig voor de hulp en een veelvoud daarvan voor de wederopbouw. Zie verder Pagina Zeebeving 2004 Was het jaar van de moord op Theo van Gogh, het overlijden van prinses Juliana en prins Bemhard en de verschrikkelijke ramp in Azië. Maar 2004 was ook het jaar van de Leidse zakenvrouw Mariëtte Bamhoom, van com mandant Erik Kopp van Marine Vliegkamp Valkenburg en van de AZ-spelers Tim de Cler en Barry Obdam. Zij blik ken in de Eindejaarsbijlage, die vandaag bij deze krant verschijnt, terug op het afgelopen jaar. Op de omslag van de bijlage verbeeldt de Katwijkse tekenaar Bert van der Meij zijn 'nieuwsjaar' 2004. In de tekening zitten enkele tientallen landelijke en regionale nieuwsfeiten verstopt, die ook terug te vinden zijn in het Nieuwsoverzicht in de Eindejaarsbijlage. Wie de meeste gebeurtenissen uit de illustratie weet te halen, wint een cadeaubon van 100 euro. Oplossingen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden, of gemaild naar redactie.ld@hdc.nl ?3È'S V OM 4 - ft» den haag/gpd - Fysiotherapeu ten hebben een kwart miljoen minder patiënten sinds de be handelingen uit het zieken fonds zijn gehaald. Dat is tien procent van hun klantenbe stand. Vooral mensen in ach terstandswijken en oudere pa tiënten laten zich niet meer of te weinig behandelen. Dat zegt de branchevereniging van de fysiotherapeuten KNGF. Fysiotherapeutische behande ling is 1 januari 2004 uit het standaardpakket van het zie kenfonds geschrapt. Zieken fondsverzekerden moeten zich sinds die dag bijverzekeren of de behandelingen zelf betalen. Het kabinet Balkenende wil met deze maatregel 400 miljoen eu ro per jaar bezuinigen. De fysiotherapeuten denken dat een deel van de patiënten grotere gezondheidsproblemen krijgt zonder therapie. Zo leidt doorwerken met rugproblemen vaak tot chronische klachten. Ook zoeken patiënten met be hulp van de huisarts hun heil in medicijnen en wél vergoede, maar duurdere zorg. De bezui nigingen worden zo weer onge daan gemaakt. De ouderenbond Anbo denkt dat de cijfers van de fysiothera peuten kloppen. Zo'n 200.000 senioren leven op of onder de armoedegrens en degenen die daarvan fysiotherapie nodig hebben, zijn volgens de Anbo in de problemen gekomen. Ze ker omdat zij ook andere bezui nigingen voor de kiezen heb ben gekregen. Een deel van de patiënten kan zich volgens de Anbo niet bij verzekeren, omdat ze gewei gerd worden door de zorgverze keraar. Rotterdam - De Gemeentebe lastingen Rotterdam heeft giste ren beslag gelegd op het prij zengeld van 76 potentiële prijs winnaars van de Nationale Postcode Loterij in de wijken Ommoord en Zevenkamp. Na dat bekend was geworden dat de prijs in Rotterdam valt, heeft de Gemeentebelastingen het postcodegebied 3068 op wan betalers gecontroleerd. De 76 wanbetalers hebben schulden variërend van 500 tot 6500 eu ro. Het gaat om onroerend- zaakbelasting en parkeerbelas ting, maar ook om schulden door bijstandsfraude. Het is overigens nog niet bekend of al deze 76 wanbetalers ook mee doen aan de Postcodeloterij. (advertenties) Zeer bijzondere amateuropname van de tsunami die mensen op het strand in Zuid-lndia compleet ver raste. De Indiase man, die de foto met een telelens maakte, wist zich op het nippertje in veiligheid te brengen. Particuliere foto Regeringsvliegveld Valkenburg zwaait laatste VIP's uit door Annelieke Slappendel valkenburg - Koningin Beatrix vertrekt vanmorgen vanaf Mari nevliegkamp Valkenburg. Ze zal nooit meer landen in haar 'ach tertuin'. Want dit is de laatste dag dat Valkenburg fungeert als regeringsvliegveld. Haar zoon nam eerder deze week al afscheid. Het Neder landse regeringsvliegtuig, de Fokker 70 PH-KBX, met aan boord Willem-Alexander, stond maandag klaar om op te stijgen toen spotters een bijzonder ge sprek met de verkeerstoren (TWR) registreerden. PH-KBX: TowerPHKBX re quest?" TWR: „Go ahead." PH-KBX „Request even in het Nederlands te mogen spreken voor Van Oranje hier. Laatste keer dat ik vertrek, sterkte met deze laatste dagen en bedankt voorde prachtige tijden hier!" TWR: „ja, dank u wel en altijd graag gedaan." PH-KBX „En toch nog een ge lukkig nieuwjaar!" TWR: „Insgelijks!" Jarenlang was Valkenburg niet alleen NAVO-vliegveld en de thuisbasis van de Marine Luchtvaartdienst met zijn Ori- ons, maar ook de plek waar re geringsleiders en koninklijke passagiers voet op Nederlandse bodem zetten. Voortaan zijn de Duitsers die gaan oefenen met de Orions de enige buitenland se gasten op Valkenburg. Op 14 juni is er nog een open dag. Voor spotters valt er niet veel meer te beleven. „Wij zijn ons thuisfront kwijt", stelt Rob Schleiffert bedroefd vast. „Onze hobby gaat niet verloren, we moeten er alleen verder voor reizen. Als we weten dat er iets vliegt en we zijn in de buurt, komen we misschien nog wel even kijken in Valkenburg, om af te kicken. Want de Orions kennen we zo onderhand wel." De Stichting Valkenburgse Vliegtuigspotters waar hij lid van is, gaat nog door. De Stich ting Vrienden Marinevliegkamp Valkenburg, die het gesprek met de kroonprins de wereld in stuurde, wordt evenmin opge heven. „Het vliegkamp houdt formeel wel op te bestaan, maar blijft tot maart 2006 open. Tot die tijd laten wij van ons horen als dat nodig is", vertelt secretaris Marco Borst. „In elk geval bij de ontbinding van de squadrons binnenkort." Pagina R3: Het is 'Finito' voor de VIP-coördinator Eindejaarsbijlage: 'Veel mensen hier hebben de klap nog steeds niet verwerkt' Tilburg/ANP - De politie heeft een 36-jarige Tilburgse aange houden op verdenking van mis handeling en wederrechtelijke vrijheidsberoving van haar zes tienjarige zoon. Volgens de po litie had ze haar kind met een kettingslot rond zijn enkel vast gelegd aan een steunbalk op zolder. De tiener zou woensdagmiddag Het postolympische sportjaar 2005 gaat geen klinkende prestaties van Anky, Inky, Pieter en Tinus opleve ren. De goudenmedaillewinnaars van Athene doen een jaar later tra ditioneel een stapje langzamer of ze zijn op hun hoogtepunt gestopt. Ook blijven we komende zomer ver stoken van een Europees- of we reldkampioenschap voetbal. Toch belooft het nieuwe jaar interessant te worden op sportgebied. Om alles overzichtelijk te houden brengt het Leidsch Dagblad van daag op de eerste sportpagina een compleet overzicht van de belang rijkste regionale, landelijke en mon diale sportevenementen van 2005. vier uur op zolder op eert ma tras hebben gelegen. Zijn moe der legde de nogal rigoureuze straf op omdat haar zoon te maken zou hebben met de ver dwijning van een Playstation- spelcomputer. De politie heeft de ketting in beslag genomen. Voor de jon gen is via Bureau Jeugdzorg el ders onderdak gevonden. De grootste woon factory outlet van Nederland Bericht aan onze lezers Directie en medewerkers van het Leidsch Dagblad wensen u een prettige jaarwisseling en een voorspoedig 2005. In verband met de oudejaarsviering zijn onze kantoren vandaag vanaf 16.00 uur gesloten. (advertentie) (advertentie) Nog t/m zondag 9 januari! KEUKENSTAD GEVESTIGD OP MEUBELPLEIN 9, LEIDERDORP (IN HET PAND VAN MEUBELSTAD), TEL. 071-5890334 De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wei gezond is. Proef nu Leidsch agblad in de ochtend. 4 weken voor €9.75 Si Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam M D\ Adres: Postcode/Plaats: Tblefoon: (l.vjn. bezorgcontrole Geboortedatum Leidsch Dagblad. Antwnr 127. 1800 VB Alk maar Gratis tel 0800 -1711. E-mall lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl. Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £4 Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1