Schrijven maakt Frank Boeijen gelukkig KUNST CULTUUR Groot nieuws in piepklein theater Imago nekt Japanse animatie in Nederland R6 Amusante zoektocht naar paradijs re ,sp Kleinkunst in De AlkeburchC vrijdag 31 december 2004 Foto: ANP/Evert Elzinga Het Kwaad in vele gedaanten amsterdam - Het Kwaad is de naam van de tentoonstelling die de komende tijd is te zien in het Tropenmuseum in Amster dam. De expositie draait om de worsteling van de mens met het kwaad in zijn vele vormen. Aan bod komen onder meer duivels, demonen en verleidelijke vrou- Senegalese dans in Muziektheater Amsterdam - In het Muziekthe ater in Amsterdam is vandaag de dansvoorstelling 'Fagaala' te zien. In de dansvoorstelling van de Senegalese dansgroep Com pagnie Jant-Bi staan de gebeur tenissen in Rwanda centraal. In 1994 doodden extremistische Hutu's daar bijna een miljoen Tutsi's en gematigde Hutu's. Warme interieurs in het Mesdag den haag - In Museum Mesdag in Den Haag is tot 6 maart de tentoonstelling 'Binnen is het warm en gezellig' te zien. De tentoonstelling bestaat uit schilderijen van burgerlijke in terieurs in de periode 1800- 1940. Crescendo zoekt nieuwe leden leiden - Het Leids Operettege zelschap Crescendo houdt op 11 en 18 januari twee zoge noemde inlooprepetities, voor al bedoeld om nieuwe, jonge le den te trekken. Wie van zingen, dansen en acteren houdt is van harte welkom. De aanvang van beide inlooprepetities is 20.00 uur, in de Maranathakerk aan de Lage Morsweg (ingang Dijk- straat 2b). Het is de bedoeling dat de nieuwe leden meedoen aan de uitvoering van de ope rette 'Mikado' van Gilbert en Sullivan, in november 2005. 'Wansmaak' jaar uitgesteld Rotterdam - De vijfde Nacht van de Wansmaak is uitgesteld tot 2006. Dat heeft organisator Jan Doense gisteren bekendge maakt. De nacht zou voor het eerst op het Filmfestival Rotter dam in januari worden gehou den. „De bronnen beginnen echter een beetje opgedroogd te raken", stelt Doense. „We hebben meer tijd nodig dan verwacht om een verantwoord programma samen te stellen." De vorige editie van de Nacht van de Wansmaak trok meer dan 10.000 bezoekers. De nach ten bestaan uit een compilatie van bizarre, abjecte en onge looflijke fragmenten uit films met titels als 'Excessen in de folterkelders', 'De gehandicapte Kungfii-doders' en Ilsa - tijgerin van de SS'. Wel vindt op vrijdag 14 januari eenmalig The Best of de Nacht van de Wansmaak plaats in het Louise Hartlooper Complex in Utrecht. door Patrick van den Hurk Amsterdam - Er zijn nog zeker heden in onze verwarde wereld: zodra Nederland naar oliebol len begin te geuren en de eerste rotjes stiekem worden afgesto ken, komen de jaaroverzichten op de televisie. Voor de vierde keer is daarbij ook het door de kijkers zelf samengestelde Jeugdjournaal Jaaroverzicht, dat telkens weer in een bijzon dere vorm terugblikt. Dit jaar is dat 'het grootste nieuws van 2004 in het kleinste theater van Nederland', mét de populaire rapper Ali B. Klein is het Parooltheater in Amsterdam inderdaad, zo blijkt bij de opnames. Het zaaltje past in een huiskamer, en een beetje badkamer is al gauw groter dan het podiumpje. In de piepklei ne regiekamer kijkt de NOS- ploeg toe hoe de cameramen sen en presentator Winfried Ali B rapt Jeugdjournaal Jaaroverzicht aan elkaar Baijens zich in bochten wrin gen om niet te struikelen over kabels of de dertig aanwezige kinderen. En dan verschijnt op het toneel Ali B, die speciaal voor het jaaroverzicht raps schreef over nieuws dat kinde ren in 2004 belangrijk vonden. In zijn bekende stijl heeft Ali het over de aanslagen in Ma drid, het gijzelingsdrama op de school in het Russische Beslan en de moord op Theo van Gogh. Hij heeft het rézend druk, dus de teksten zijn de avond voor de opnames ge maakt, en de muziek zelfs nog dezelfde ochtend. Voor het Jeugdjournaal was het dus ook nog even spannend wat hij had gemaakt, vertelt Winfried. „Maar Ali heeft het perfect ge daan." Tessa (11) glundert na het op treden van Ali B. Want ze heeft hem niet alleen gezien, maar ook een kaart met handteke ning bemachtigd. „En één voor mijn broertje, want die is ziek en kon niet mee. En ik heb hem aangeraakt!" Tessa kijkt wel naar het Jeugdjournaal, maar geeft eerlijk toe dat ze het gere geld laat schieten voor Zoop! op Nickelodeon. Toch weet ze héél goed wat zij het belangrijkste nieuws van 2004 vindt: De moord op Theo van Gogh, en meteen daarna de gijzeling in Beslan. Bij haar vriendin Denise (10), die vaak naar het Jeugdjournaal kijkt, is het net andersom. Maar ze moet wel even over de volgorde nadenken, zó dicht bij elkaar zitten de onderwerpen. Allebei vinden ze de ontvoering van een meisje in Eibergen het op twee na belangrijkste nieuws. Ze zijn het ook snel eens over waarom ze de moord op Van Gogh zo belangrijk vinden. De nise: „Het was best wel bij ons in de buurt. En ik vind dat ie dereen zijn eigen mening mag hebben." Tessa: „Dat vind ik ook! En als je het niet met el kaar eens bent, dan kun je beter met elkaar praten." Denise: „Dat leren wij op school." Tes sa: „Ik denk dat Mohammed B. best wel weet dat het niet goed is wat hij deed. En dat hij ook wel een beetje spijt heeft." De nieuwskeuze van Tessa en Denise laat volgens Winfried precies zien waar de kinderen dit jaar vooral voor kozen: slecht nieuws: „Maar het was dan ook een jaar waarin veel ergs is gebeurd. Daarom von den we dat we het dit jaar an ders moesten doen dan vorig jaar, toen we in een vrolijk be schilderde eend door het land reden." Winfried ging wel op stap. Zo was hij in Madrid, waar veel kinderen nog niet over de aanslagen van maart heen zijn. En in Beslan sprak hij met een tweeling die de gijzeling op school overleefde. Maar het is natuurlijk niet alle maal somberheid wat de klok slaat. Zo praat Winfried ook met kinderen over hun helden daden en bijzondere acties. En 2004 was natuurlijk een topjaar voor de sport, met het EK voet bal en de Olympische Spelen van Athene. Dus praat Winfried ook met gouden medaille-win naars Inge de Bruin, Leontien Zijlaard-van Moorsel en Anky van Grunsven, en met hun toe komstige opvolgers. En Beken de Nederlanders vertellen wat zij in 2004 nou juist góed nieuws vonden. Jeugdjournaal Jaaroverzicht, bij de NOS op Nederland 3, vandaag om 14.00 uur. door Sandra Put arnhem - Als antwoord op de vraag hoe het met hem gaat, verschijnt een gelukzalige glim lach op zijn vriendelijke gezicht. Verder blijft het stil. De ietwat dromerige Frank Boeijen denkt goed na over z'n woordkeuze, alsof hij ter plekke literatuur aan het creëren is. Hij zegt uiteinde lijk dat hij goed in zijn vel zit. De reden: hij is druk aan het schrij ven voor de theatertournee waarmee hij vanaf januari door Nederland en België trekt. En schrijven maakt hem gelukkig, al heel lang. Zijn oude platenmaatschappij BMG bracht onlangs ter gele genheid van zijn 25-jarig arties- tenbestaan het verzamelalbum 'Toen nu' uit, met daarop vijftig liedjes van de inmiddels 47-jarige Frank Boeijen. „Gek, hoor", vindt hij het initiatief van BMG. „Het is net alsof ik seks heb met m'n ex." Zelf had hij geen omkijken naar het verschijnen van het verza melalbum, waarbij ook een mooi boekje met de liedteksten is uitgebracht. Hij is zeker te vreden over het resultaat. Ver rast ook. „Het album is samen gesteld met behulp van de le den van boekenclub ECI, dat is interessant", stelt hij. „Er staan nu nummers op waar ik zelf nooit op zou zijn gekomen. 'Kleine blonde prinses' bijvoor beeld en 'Robert Zimmerman', of 'Kamer voor twee (februari '57)' - een lied over mijn ou ders, over wanneer ik gemaakt zou zijn. Dat zijn liedjes die ik nog zelden zing." Dat 'Toen nu' is verschenen ter gelegenheid van zijn 25-jari- ge artiestenbestaan zegt hem overigens niet veel. Wat hem betreft begon zijn carrière als tekstschrijver eerder. Om pre cies te zijn in de eerste klas van de middelbare school, in 1970, toen schreef hij zijn eerste tekst. „Ik weet nog heel goed waar het over ging. Over Vietnam. Ik liet het mijn vader lezen en ho ren en die zei: "Waarom schrijf je geen liedje over een mooi meisje in plaats van over zoiets akeligs als over de oorlog in Vietnam?' Maar ja, dat zat nu eenmaal in me en het is ook al tijd zo gebleven. Enerzijds schrijf ik graag over de liefde en alles wat daar bij komt kijken, maar anderzijds wil ik het wel graag plaatsen in het decor van de wereld waarin wij leven." Voor Frank Boeijen staat 'Toen Frank Boeijen: „Enerzijds schrijf ik graag over de liefde en alles wat daar bij komt kijken, maar anderzijds wil ik het wel graag plaatsen in het decor van de wereld waarin wij le ven." Foto: ANP Nu' vol herinneringen. „En trauma's." Ongeveer de helft van het aantal nummers op 'Toen Nu' bracht hij uit sa men met zijn toenmalige Frank Boeijen Groep, waarmee hij in 1980 begon en waarvan hij elf jaar later scheidde om solo ver der te gaan. In totaal vermoedt hij zo'n drie honderd nummers te hebben uitgebracht, verdeeld over vijf entwintig albums. Zijn mooi ste? „Mijn moeder had tien kin deren en die zei: Ik ben trots op al mijn kinderen." Toch wil hij een keus maken uit zijn reper toire: 'Zeg me dat het niet zo is' uit 1989. „Dat nummer heeft iets onvergankelijks." Even twijfelt hij, maar vindt dan dat hij na al die jaren nu wel kan zeggen waar het over gaat. Ik heb het geschreven naar aanleiding van de aangekondig de dood van een dierbaar ie mand, mijn toenmalige schoonmoeder. Ze had borst kanker. Mijn zus was specialist in die materie en zij zei dat het afgelopen zou zijn. Mijn schoonfamilie en mijn toenma lige vrouw hadden echter niet het idee dat het zo ernstig was. Dat was in '88 ook nog niet zo duidelijk als nu het geval is. Ik heb maandenlang rondgelopen met het idee van dit gaat niet goed, terwijl die mensen dach ten dat het wel goed zou ko men. Ze is maar 49 jaar gewor den." Herinneringen kleven er ook aan zijn commerciële door braak 'Zwart Wit' uit 1984. Dat nummer schreef hij naar aan leiding van de moord op de 15- jarige Antilliaan Kerwin Duin- meijer die in 1983 in Amster dam werd vermoord door een skinhead. „Dat verontrustte mij. Openlijke vorm van racis me was iets nieuws in Neder land." Boeijen zucht. „Wat dat nummer allemaal niet teweeg heeft gebracht. Ik ben bedreigd van aüe kanten. De moorde naar schreef brieven aan zijn kompanen. Daarin stond: 'Snijd die Boeijen ook maar de strot af. We hebben toen opgetre den onder politiebegeleiding." Ja, toch zou hij ook in de huidi ge tijd ervoor kiezen een num mer te schrijven waarin hij zijn mening naar voren brengt. „Dat is mijn manier van schrij ven. Ik heb het over de dingen zoals ik ze ervaar. Wat mij raakt. Zo gaat 'Kronenburgerpark' over prostitutie en dan de meest vervelende kant ervan, de verslaafde vrouw. Ik zag vlakbij het park een meisje waarmee ik op school had ge zeten langs de kant van de weg staan. En niet een keer, maar elke avond. Tragisch." Na 11 september, de moord op Fortuyn en de dood van Van Gogh is er voor Boeijen ook ge noeg stof om over te schrijven. „Vannacht ben ik bezig geweest met 'Het lied van de doofheid'. Mijn gedachte is dat je tegen woordig zoveel informatie krijgt dat je het allemaal niet meer kunt opnemen, dat je doof wordt, letterlijk." Zijn hoofd maakt op het mo ment overuren, zegt hij. „Ik heb veel gedachten." Hij haalt een zwarte boekje uit zijn tas. „Kijk", zegt hij en wijst op een van de pagina's: 'Aan de bezit ters van een ziel'. Die tekst wil de hij voorlezen tijdens het ver broederingsconcert 'Stay Close! in Amsterdam, een initiatief van een aantal artiesten dat vooral jongeren uit alle ge meenschappen in Nederland wilde oproepen om 'bij elkaar te blijven' na de moord op Theo van Gogh en de spannin gen die dat opriep. „En daarna wilde ik 'Zwart Wit' zingen. Maar ik mocht het niet voorle zen, want het was niet de be doeling dat er gesproken zou worden. De tekst eindigt met: 'dit is niet mijn land, dit land is van niemand, dit land is nie mandsland. Dit land behoort toe aan de gedachten en het verlangen, het heimwee en het verdriet, aan het verleden van de toekomst, aan de cadans van de muziek, aan de bezitters van een ziel.' Ik denk dat ik het nog wel kan gebruiken." Toen Nu' is verschenen bij BMG. De nieuwe theatertour van Frank Boeijen begint 8/1 in Etten-Leur. Daarna onder meer te zien op 15/1 in Leiden (Stadsgehoorzaal), 16/4 in- Den Haag (Danstheater) en 25/5 in Rotterdam (Nieuwe Luxor Theater). Voor een complete speellijst: www.frankboeijen.nl door Rowald Pruyn den haag - Grote ogen, inge wikkelde verhaallijnen en on verstaanbaar gekwetter. De Ja panse getekende film met de verzamelnaam anime is wereld wijd populair met een markt waar miljarden euro's in om gaan, maar kan in Nederland slechts rekenen op een kleine groep trouwe fans. Waarom slaat dit fenomeen hier niet aan? Anime [spreek uit A-ni-mee) heeft een belabberd imago bij de Nederlandse bevolking. De Japanse animatiefilm in zijn ve le verschijningsvormen staat te boek als gewelddadig en seksu eel getint. Niels Viveen, voorzit ter van de Stichting Promotie Japanse Popcultuur (J-Pop), is al sinds 1997 bezig om zijn lie velingsfilms in een fraaier dag licht te plaatsen. Hij geeft distributiemaatschap pij Polygram en de media de schuld van de stigma's die aan de films kleven. Polygram be gon meer dan tien jaar geleden animefilms te verspreiden on der de naam Manga. „Dat was voor het grootste gedeelte smeerlapperij en dat is het beeld dat in de media is blijven hangen. Daar komen we maar niet vanaf', zegt Viveen. Anime heeft wel degelijk ge welddadige en seksueel getinte aftakkingen, maar die zijn slechts een klein gedeelte van het totale aanbod. Bekende se ries als Pokémon en Yu-Gi-Oh zijn populaire vormen van ani me voor de kleintjes, maar er bestaan ook series die vergelijk baar zijn met de verwikkelingen in soapseries. Ze beslaan een gigantische markt, vergelijkbaar met Hollywood, en de films zijn sinds kort ook in de Verenigde Staten en grote delen van Euro pa zeer populair. Van manga tot otaku DGM Distributies uit Spijkenis- se, een van de grootste verko pers van anime in Nederland, zet de laatste jaren wel steeds meer films af, maar ziet in ons land niets terug van de wereld wijde populariteit. De directeur, wiens bedrijf jaarlijks zo'n 10.000 films verkoopt, denkt ook dat de anime pas echt aan zal aanslaan bij oudere kijkers als een van de series wordt aan gekocht door een Nederlandse omroep. De zenders staan echter niet te trappelen om anime in hun programmering op te nemen. Terwijl in Frankrijk en de Ver enigde Staten er al zenders zijn die het vierentwintig uur per dag en zeven dagen per week uitzenden en MTV Italië er ook mee is begonnen, is er maar weinig te vinden op de buis in Nederland. „Men denkt dat te kenfilms voor volwassenen niet aanslaan", zegt Dennis Rij broek, hoofdredacteur van 'Aniway', het grootste tijdschrift op het gebied van anime. Door het slechte imago en de minieme zendtijd is anime nog steeds de liefhebberij van een select groepje mensen. Zij slaan hun voorraad in bij winkels als de Gameshop in Den Haag. De achterwand op de eerste ver dieping van deze winkel is er De wereld van de anime kent enkele termen die dikwijls terugkeren. Hieronder de belangrijkste. Manga: Japanse stripboeken die vaak de bron zijn van anime series en films Anime: Soortnaam van alle animatie uit Japan. Afkomstig uit het Frans Seiyuu: acteur/actrice die de stemmen in spreekt bij animeproducties. Zijn vaak be roemdheden in Japan Otaku: extreem toegewijde anime-fan op wie in Japan wordt neergekeken, maar daarentegen juist een geuzennaam is in de Verenigde Staten van Amerika van de grond tot het plafond voor ingeruimd. Titels als To kyo Godfather, Ninja scroll en Inu Yasha vullen het blikveld, terwijl op de achtergrond zach te bliepjes en piepjes klinken van gedemonstreerde compu terspelletjes. De winkel, die ei genlijk is gespecialiseerd in games, heeft de verkoop van animefilms en series de laatste tijd wel sterk zien groeien. „Ik denk dat zo'n dertig procent van onze klanten dit soort films koopt", zegt R. Khelifi, werkne mer van de Gameshop. Khelifi vindt het moeilijk om te be schrijven hoe de typische ani- me-fan er uitziet, maar komt uiteindelijk uit op 'freak'. „Het zijn mensen die erg begaan zijn met hun hobby en daar ook graag over in discussie gaan." Zelfs als anime in Nederland van het slechte imago af komt, betwijfelt Viveen van J-Pop of zijn grote liefde in korte tijd een succes zal worden. Ondanks de groeiende belangstelling denkt hij niet dat het de komende ja ren zal aanslaan bij het grote publiek. „Er komt wel meer in teresse, maar de angst voor de Japanse taal zal een struikelblok zijn." recensie theater Willem Hoogendoorn voorstelling: Toneelgroep De Appel me 'En God zag dat het goed was'. Gezien ie t Appeltheater, Den Haag. Daar vanaf 7/jge] t/m 26 februari ele er idr Et zal all Steeds opnieuw paraderen ze over het podium, of over het schouwtoneel daar hoog bovei Onveranderlijk dragen ze hun zwarte koffer, waar de ene keei een trombone uitkomt en waa ze de andere keer onder kun nen schuilen als de regen naar beneden klettert. En och, wat zijn ze vrijwel voortdurend al leen. Een enkele keer praten ze met elkaar, maar als vreemden, op afstand of een soort koeter waals. Of ze maken ruzie. Of z« zijn heel even samen, getuigen^ van een heel bijzondere beval- 's[ ling, voordat ze ieder weer hui ,e* eigen weg gaan. Zelfs als ze eei. dansje willen maken, wil de vrouw heel andere passen en bewegingen maken dan de man. Ze - dat zijn in 'En God zag dal het goed was' van Toneelgroei De Appel, wij natuurlijk - zijn zoekers in een door God ge schapen wereld. Daarover be staat al snel geen twijfel meer na de eerste parade waarin Adam alleen door het paradijs loopt, vervolgens gezelschap krijgt van Eva en van hun zo nen; daarna zien we in hoog tempo de hele geschiedenis, ii cluis ergens in de Middeleeu wen de burka, voorbij komen tot aan het hedendaagse para dijs toe: plastic tasjes van de Lidl en een boordevol gepropt winkelwagen. De Appel heeft het zichzelf me 'En God zag...' niet eenvoudig m. gemaakt. In een reeks van zo'i lt( twintig korte scènes, al impro- r( viserend en tastend opgebouvj, vanuit het niks, wordt een po ging gewaagd te tonen wat er van ons terecht is gekomen na' de verbanning uit het paradijs in de praktijk een komisch en mild verslag van onze tekortkc mingen en gebreken. Gesproken wordt er nauwelijk Daarin lijkt 'En God zag...' op 'Dans' van Geert de Jong dat eerder deze maand bij De Ap pel in première ging, alsof ze 1 het gezelschap na een jaar 'Tantalus' vooral erg moe wa ren van al die woorden en inti ges en grote gebaren. 'En God zag...' is veel lichter, ondanks si i£ Anime in beeld. De Japanse animatiefilm is nog steeds de liefhebbe rij van slechts een select groepje mensen. Foto: GPD het venijn dat hier en daar eve t j oplicht. Dat komt vooral door dat al die personages emblem g, tisch blijven en we ze uitslui tend aan de buitenkant zien. De sloof, de tobber, de twee haantjes die met elkaar vecht^ö zodat ze niet zien dat de derdi lt met de buit aan de haal gaat, zwerver. Mensen als iedereen die net even anders zijn en jui door die uitvergroting herken^jal baar, komisch en soms ook beetje tragisch worden. De middelen die daarvoor gebrui worden zijn zeer onderschei den: hier en daar is het behoof^ lijk cabaretesk, of bijna revue-' achtig, dan weer een beetje acrobatiek en circus. Heel mooi, bijna Brel-achtig, i de halve circusact van een ma^ die met een ladder eindeloos j c vergeefs probeert bij de maan n£ te komen. Bovendien is er ookro muzikaal veel te genieten, van enkele mooie melodietjes van Hans Nieuwint tot een stukje Tsjaikovski en zelfs een hartve scheurende blues waarin God zich verveelt. Zo is 'En God zag...' een uur lang een weldadig bad waarin je je geamuseerd laat onder dompelen. Daarna, het laatsfi j half uur, loopt de voorstelling langzaam leeg. Ideeën wordei b in andere vorm herhaald, de vondsten zijn minder sterk, sommige grappen al te gemal kelijk; hier wreekt zich het ge brek aan een dramatische ker en een verrassend, minder ab rupt slot. Niet helemaal bevre digend, derhalve, maar als Goj nooit minder te zien krijgt vaBm die arme tobbers hier benedejjk dan is-ie goed af. nn Pc Jit roelofarendsveen - De Allffr burcht in Roelofarendsve#n biedt 8 januari drie prograt ma's en vier kleinkunstena#11 op één avond, onder de n<jdi mer 'X3 Kleinkunst'. Deze vo$e stelling, bedoeld om beginnd1^ de, geschoolde kleinkunst naars te helpen bij het been van hun carrière, toert d#3 heel Nederland. De drie pini gramma's zijn 'Kik' (Liekje WP ten), 'We Are Dutch' (Amb32 Schoop en Godfried Dhonjk en 'Zware Wimpers' (PauliN Adriana). 'X3 Kleinkunst' begf om 20.30. De Alkeburcht is jM vestigd aan de Noordhoek 19.^n

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16