Woede en onbegrip over 'racebaan des doods' 'Alsof een deel van je verleden wordt uitgegumd' Na vandaag is het 'finito' voor de VIP-coördinator Anti-kraker moet bijna zijn biezen pakken Zoektocht op de Rijn naar vermiste Zoeterwoudenaar Stoutenbeek Vier jongeren uit Lei en vier uit Alphen aan zijn gisteren doorverwe- ir bureau Halt omdat zij woonplaatsen vroegtij- irwerk afstaken. In Wou- werd een 23-jarige man d omdat hij illegaal :rk in zijn schuur had. tie, die van iemand een gekregen, nam van de uggenaar strijkers, rotjes rpijlen in beslag. veroordeeld r gijzeling man ag/leiden - Twee Irake- gisteren door de Haag- tbank veroordeeld tot ar cel, voor het tegen vasthouden van een [oerdische mensen- ilaar uit Leiden. De za n, respectievelijk 22 en !n- oud, beweren zelf on- *a1 g te zijn. De Irakezen, fjns van Koerdische af zijn door de mensen aar naar Nederland ge- In zijn Leidse woning en van hen ruzie met de 'er 20.000 euro. De man- llen dat ze zijn opgelicht Leidenaar. Het slacht- in september zijn huis icht, nadat hij een nacht 0 >t tweetal zou zijn vast- in zijn huis. itig maanden steekpartij Dodelijk verkeersongeval kwam voor Leiderdorpers niet als verrassing door Bas de Rue leiderdorp - Het is een wonder dat er niet elke week een verkeersdode valt. Op het Leiderdorpse kruispunt bij de Spanjaardsbrug, de Van der Valk Bouwmanweg en de Zijldijk is de reeks bijna-ongelukken eindeloos. Eergiste ren ging het goed mis. Een 36-jarige fietser kwam onder een vrachtwagen terecht en overleed ter plekke. Omwo nenden zijn geschokt maar verre van verbaasd: „Zolang wij hier wonen, is het elke week raak." „He jij! Kijk uit!", brult Leiderdorper Rein Wentink zo hard als hij kan. Een Volvo rijdt onhandig in zijn achteruit het Leiderdorpse kruispunt bij de Spanjaardsbrug op en drukt een fiet ser de weg af. Nog geen seconde later komt een blauwe Mercedes met gie rende remmen tot stilstand, net op tijd voor een andere fietser die vanuit Leiden het kruispunt wil oversteken. Hevig geschrokken schreeuwt de fiet ser het uit: „Idioot! Ik heb voorrang, man!" De besnorde bestuurder van de Mer cedes smijt woedend zijn portier open en rent achter de fietser aan. Dan buldert de stem van Wentink over het verkeersplein. „Hier is giste ren iemand doodgereden hoor!" Als door een bliksemslag getroffen houdt de boze automobilist in en beent met een nors gezicht weer naar zijn auto. Vol gas scheurt hij de Zijldijk op. „Zo gaat het dus bijna elke dag", foe tert Wentink, die op een hoekhuis aan de kruising woont. „Ik zit hier echt op de eerste rang." Al jaren heeft de Leiderdorper een verbanddoos, dekens en kussens paraat staan voor als het weer mis gaat. Het dodelijke ongeval woensdagochtend vond recht voor zijn deur plaats. Gewoon tegetrouw was Wentink met de ver banddoos naar buiten gerend, maar hij zag gelijk dat er riiets meer te doen viel. „Het zijn altijd fietsers die op het kruispunt worden aangereden", ver telt de Leiderdorper. „Het kruispunt is enorm onoverzichtelijk. Fietsers die vanuit Leiden of de Leiderdorpse Splinterlaan willen oversteken, heb ben eigenlijk voorrang", zegt de Lei derdorp en wijst op de haaientanden over de weg. „Maar als je van de Van der Valk Bouwmanweg aan komt rij den, dan zie je ze pas op het laatste moment." Het zijn steeds dezelfde geluiden die je in de buurt terughoort: het kruis punt is druk, onoverzichtelijk en het autoverkeer scheurt er doorgaans met een noodgang over heen. Er zijn geen stoplichten. „Vooral tijdens de spits is het hier een chaos. Alles krioelt hier door el kaar", zegt Zijldijk-bewoner C. van Hooidonk. „Zolang wij hier wonen, is het bijna elke dag raak", beaamt zijn vrouw. Een harde klap, gerinkel van stalen buizen en een gegil dat door merg en been ging, maakten de Lei derdorpse er woensdag op attent dat er weer een ongeluk was gebeurd. „Ik wist gelijk dat het heel erg was. En natuurlijk was er weer een vrachtwa gen bij betrokken." Het vrachtwagenverkeer over de Van der Valk Bouwmanweg, daar willen de buurtbewoners nog wel een boek je over opendoen. De zware wagens zijn de gesel van de buurt. „Vracht wagens gebruiken de Van der Valk Bouwmanweg en de Zijldijk als sluip weg om zo snel mogelijk naar bedrij venterrein De Baanderij te komen", zegt bewoonster J. de Vries. „Terwijl ze eigenlijk over de Engelendaal moe ten rijden." De betonblokken die de gemeente op de Van der Valk Boumanweg heeft geplaatst, daar slalommen de chauf feurs met grote snelheid omheen, valt Zijldijkbewoner Van Hooidonk haar bij. „Eigenlijk mogen vrachtwagens hier van 's ochtends zeven tot 's a - vonds zeven helemaal niet rijden, maar dat verbod wordt massaal gene geerd. Die jongens jakkeren over het kruispunt heen, dat is levensgevaar lijk." Ook verantwoordelijk wethouder MacGillavry erkent dat het kruispunt 'onoverzichtelijk' is. Hij is geschokt door het ongeval. Een reconstructie van het punt zal echter nog wel even op zich laten wachten. Het gemeen tebestuur wil eerst onderzoeken of aanpassingen noodzakelijk zijn. ■Iag/leiden - Een 25-jarige b in juni een vermoede- ugsdealer op de Leidse Beestenmarkt neerstak, e rintig maanden de cel 1 traf, die gisteren werd roken, is conform de eis ed cier van justitie R. er >ut. De man - die geen oon- of verblijfplaats dlstak zijn slachtoffer op idagmiddag neer. Het vond plaats na een ru- r drugs. De dader stak .re malen in op het r ffer, dat er niettemin lichte verwondingen wam. De dader krijgt be- ac e twintig maanden cel 1 voorwaardelijke cel- d n tien maanden met een d van twee jaar. e aanvragen vreugdevuur Er zijn van inwoners n den slechts twee aanvra- gemeente binnenge- vreugdevuren tij- ja]! jaarwisseling. Zo'n ver heg is verleend aan bewo- n de Sperwerhorst en de ni, tastraat. De gemeente k; ;en vergunningen be- r ar maai' die voor Park lenbuurt, Marnixstraat, is reltpark, Bosrode, traat, Stevenshofpark Ly eklustpark zijn niet rm tomen door omwonen- die plekken worden it geen vreugdevuren heferd. ^uring voor ën met pallets Een 14-jarige jongen st ien heeft woensdag- in en bekeuring gehad df iij twee pallets naar een m ;vuur sleepte. Hij wilde pi t op een vuur gooien op im van de Nicolaas Beets- B a Van Lennepstraat, le Potgieterlaan. De se eer moest er aan te pas 2 om het vuur te blussen. Luitenant ter Zee Dirk van Dorp (links) en hofmeester Michiel Appelmans strijken de vlaggen op Marinevliegkamp Valkenburg, dat na vandaag geen regeringsvliegveld meer is. Foto: Dick Hogewoning vervolg van voorpagina valkenburg - 'Finito' staat er op de weekplanner bij het Bu reau VIP-coördinatie van Mari nevliegkamp Valkenburg onder zaterdag en zondag. „Vanavond om 22.00 uur gaan de telefoons en piepers uit", zegt Dirk van Dorp, hoofd van het bureau. Zijn laatjes heeft hij al leegge haald, hij verhuist naar de ma rine in Den Helder. Zo komt er een eind aan een bewogen jaar voor het vlieg kamp. Toen de Voorhouter in maart aantrad, wist hij al dat hij deze taak tot vandaag zou ver vullen. Diezelfde maand over leed koningin Juliana en werd zij bijgezet in Delft, in aanwe zigheid van vele buitenlandse gasten. Het afgelopen halfjaar was het weer een komen en gaan in Valkenburg vanwege het Nederlandse EU-voorzitter schap én het afscheid van colle ga's die elders een baan kregen. „Het was veel handenschudde- rij, bijna dagelijks", blikt Van Dorp terug op hun vertrek. Handen schudden deed hij ook als hij onderaan de vliegtuig trap VIP's stond op te wachten, zoals onlangs nog de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Powell. „'Het is een eer u te ontvangen op Val kenburg', zei ik tegen hem. Je ziet dan dat hij daar naar luis tert", beschrijft de VIP-coördi nator de gebeurtenis die de meeste indruk op hem maakte. De Russische president Poetin liep hij helaas mis door de dichte mist. „Die zag ik al han gen toen ik hier 's morgens over de A44 naartoe reed. Doordat het koud was en er geen wind stond, ging de mist niet weg." Hoewel in Valkenburg alles ge reed stond, moest Poetin uit wijken naar Schiphol. Die grote luchthaven zal voort aan, samen met Rotterdam, de VIP's ontvangen. „Daar zullen ze het ook wel goed doen", denkt Van Dorp. „Maar die vliegvelden liggen minder gun stig. Als er straks een VIP is zon der motorescorte, kan die zo maar in de file komen te staan. Daarnaast boden wij een grote mate van privacy. Er staan hek ken om het vliegkamp, niet ie dereen komt hier binnen. We behandelden de mensen met alle égards en probeerden hen het gevoel te geven dat ze een beetje thuis kwamen in Neder land." Van Dorp had dit werk graag nog wat langer gedaan. „Toen ik in 1976 op Valkenburg begon had ik nooit gedacht dat ik als hoofd VIP-coördinatie zou weg gaan. Wel hoopte ik op een mooie afscheidsreceptie hier, maar dat wordt nu een over plaatsing." Ook sommige VIP's hebben moeite met het sluiten van Nederlands laatste rege ringsvliegveld en vroegen of ze er de komende tijd toch niet nog terecht konden. Van Dorp is onverbiddelijk. „De VIP - ruimtes gaan dicht. De konin gin zou hier nog wel künnen landen, maar dan staat er nie mand klaar." ker in het pand. Den Duijfs raadsman, advocaat M. van Olffen, zei gisteren dat de woningstichting op zijn minst vervangende woonruim te voor de Leiderdorper moet zoeken. De gebruikersovereen komst was toch een soort huur contract, betoogde hij. En an dere flatbewoners hadden op basis van hun huurcontract wel vervangende woonruimte ge kregen. Volgende week doet de rechter uitspraak. den haag/leiderdorp - Voor de laatste bewoners van de flat aan de Leiderdorpse B.G. Cortslaan lijken de dagen in hun woning geteld. De Leiderdorpse wo ningstichting AWL eiste giste ren in een kort geding dat één van hen, een anti-kraker, zo snel mogelijk zijn biezen pakt. In de flat wonen nog drie men sen. De anti-kraker, T. den Duijf, is de enige die niet wil vertrekken. Met de andere be woners heeft woningstichting AWL een regeling getroffen. De woningstichting wil het pand slopen in verband met de ver breding van de A4. De AWL wil uiterlijk 10 januari beginnen met de afbraak van de flat. Den Duijf begon zijn verblijf in 1999 als kraker. Dit stond de woningstichting oogluikend toe, omdat de woning aan de Cortslaan toen al een tijd leeg stond. Na enige tijd bood de stichting Den Duijf een ge- bruiksovereenkomst aan, onder voorwaarde dat hij vertrok als het pand gesloopt zou worden. De kraker ging hier op in en woonde sindsdien als anti-kra- door Nancy Ubert alphen/leiderdorp - De poli tie gaat vandaag onderzoeken of de vermiste Zoeterwoudse vrijgezel Arjan van der Velden is verdronken. Dat heeft broer Jaco van der Velden uit Alphen gisteravond gemeld. „Nadat bij jullie in de krant deze week opnieuw een arti kel over mijn broer stond, kreeg ik een telefoontje. Ie mand schijnt hulpgeroep ge hoord te hebben. Precies in die nacht van 10 op 11 de cember dat mijn broer voor het laatst werd gezien en op het tijdstip dat mijn broer in aangeschoten toestand naar huis moet zijn gefietst." „Het hulpgeroep was ergens langs het water, tussen Lei derdorp en Koudekerk te ho ren", gaat Jaco van der Velden verder. „De mensen zijn he laas niet zelf gaan kijken maar hebben de politie ge beld. Ik zou wel gaan kijken maar ik begrijp dat je in het donker niet overal op afstapt. Het afschuwelijke is echter dat de politie wel is gaan kij ken of er iets aan de hand was maar dat de agenten aan de verkeerde kant van de Rijn hebben gezocht. Bij de Rijne- ke Boulevard, zeg maar. Ik wil er nu verder niet over praten. Ik wil er ook niet te lang bij stilstaan dat als hij wordt ge vonden hij eerst nog heeft ge leefd en om hulp riep." Omdat de nieuwe tip strookt met de melding die de politie die bewuste nacht binnen kreeg, wordt vandaag inten sief langs en op het water ge zocht. „Ze hebben me verteld dat ze 's ochtends eerst met de boot gaan varen. Ze nemen een hond mee die is getraind in het ruiken van lijken. Dit klinkt afschuwelijk, maar zo is het gewoon. Eventueel gaan ze dreggen." (advertentie) attro ■ij keus uit onze toonaan- s Ie meubelcollectie tijdens n juiming Leiderdorpse woonwagenbewoners maken zich op voor vertrek ek ag 2 januari open rtr1.00 tot 17.00 uur Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Stoutenbeek O Ij KOMEN GRAAG BIJ U THUIS door Bas de Rue leiderdorp - Ze bereiden zich op te vertrekken uit hun bescheiden para dijsje, blij dat ze eindelijk weten waar ze aan toe zijn. Jarenlang leefden de bewoners van het Leiderdorpse woon wagenkamp aan de Persant Snoepweg in de wetenschap dat ze moesten ver huizen, alleen wisten ze niet wanneer. Dat is nu voorbij. Met pijn in het hart maken de woonwagenbewoners zich op voor het afscheid van de plek waar velen van hen geboren en getogen zijn. Hoewel, pijn? Het bouwverkeer voor de HSL-lijn zijn ze liever kwijt dan rijk. De zeven witte woninkjes liggen ver stild aan een kleine parkeerplaats. Om de woonwagens heen raast het verkeer over de A4 en de Persant Snoepweg, maar op het kamp heerst een vreedza me rust. De bomen die het terrein be grenzen, trekken lange schaduwen over de bouwsels. Een roodharige kat met maar één achterpoot scharrelt tussen de stilstaande auto's door. Voor het begin van de zomervakantie wil Leiderdorp de woonwagens ver plaatsen. Die worden dan in zijn ge heel weg getakeld. De nieuwe plek voor het kleine kamp ligt even verder op, een verlaten voetbalveld van RCL. Bewoonster Maria van Esch zal haar stekkie missen. Ze heeft er bijna dertig jaar gewoond. Maar waar ze in geen geval een traan om zal laten, is de her rie van het bouwverkeer. Dag en nacht dendert dat op een paar meter van haar stulpje voorbij, op weg naar de beginschacht van de HSL-tunnel aan 4»' Maria van Esch zal haar stekkie op het Leiderdorpse woonwagenkampje missen. Ze heeft er bijna dertig jaar gewoond. Foto: Henk Bouwman de overkant van de A4. De bouw van de tunnel begon in oktober 2001 en sindsdien leefde de Leiderdorpse naar eigen zeggen 'midden in een bouw put'. „Het is om horendol van te worden. De vazen trillen hier van mijn venster bank. Die vrachtwagens rijden echt maar een paar meter langs mijn huis", zegt Van Esch. ,Als ze op de bouw plaats 's nachts puin storten met een aantal vrachtwagens, dan is het net alsof er een vliegtuig in mijn tuin landt. Om van het gepiep van achter uit rijdende vrachtwagens maar te zwijgen. Als het hier een beetje waait, wordt mijn huis bijkans gezand straald." Het is het afscheid van haar zorgvuldig gecultiveerde tuintje dat de Leider dorpse het meest raakt. In de afgelo pen dertig jaar heeft ze het rommelige veldje omgetoverd tot een paradijs voor vogels. Overal hangen vetbolletjes en zakjes pinda's. Op de grond liggen stukjes bruin brood. De attenties van Van Esch blijven bij de doelgroep niet onopgemerkt: in een boom achter in de tuin pikt een bonte specht er vrolijk op los, pimpel- en koolmezen klaute ren over de vetbollen. „In het nieuwe kamp zal ik een tuintje moeten mis sen", verzucht de LeideÉbrpse. „Maar van de onzekerheid zijn we gelukkig af. Als je elk jaar hoort dat je van de zomer moet vertrekken, dan doe je op het laatst geen oog meer dicht van de stress." Ook woonwagenbewoners Albert en Jeanette Vreugd zijn blij dat ze van de jarenlange onzekerheid zijn verlost. Dat heeft ook hen ettelijke doorwaakte nachten gekost. Toch zien de twee Lei derdorpers, die zowel hun kinderen als hun kleinkinderen op het terrein hebben zien opgroeien, de datum van him verhuizing met lede ogen dichter bij komen. „We hebben hier zo veel mooie dingen meegemaakt. Als ze hier gaan bouwen, dan verdwijnt alles. Alsof een deel van je verleden wordt uitgegumd", zegt Jeanette Vreugd. ,Als je wat ouder wordt, dan is het niet prettig om je vertrouwde plek op te geven", vult haar man aan. „Maar op onze nieuwe stek kan ik tenminste gras maaien zonder mezelf af te vragen waarom ik het eigenlijk nog doe." vrijdag 31 december 2004 houdingen I R3 1 vuurwerk Woonboulevard Beverwijk. Parallelweg 10. Telefoon (0251) 22 90 33. Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein 1. Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koopavond. Bezoek ons ook op internet: www.stoutenbeek.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13