REGIO Welke plaat verdrijft 'Bohemian Rhapsody' van nummer één? -J 1 roosten werkt zeker zijn nadelen. luist averechts VRIJDAG 31 DECEMBER 2004 NAVRAAG Vuurwerkhandelaren wrijven zich ook dezer dagen weer volop in de handen. Ook dit jaar zijn er weer enorm veel knalpakketten verkocht. -j Toch heeft vuurwerk j j Voor afstekers en om- J zeker niet zonder ge vaar. En huisdieren zijn meestal als de dood voor vuurwerk. Met soms alle gevolgen van dien, zegt TOOS PIETERS van het Dierenmeld- punt in Leiden, waar men zijn huisdier als vermist kan opgeven.l Wat kunnen eigenaren van huisdieren doen om het leed te ver zachten? „Nou, als je met de hond gaat wandelen, moet je het dier te allen tijde aangelijnd houden. Vaak schrikken ze enorm als er vuurwerk vlak voor hun neus uit elkaar spat. Dan gaan ze er vandoor en lo pen vaak heel ver weg. In paniek. Laat de honden ook uit voor het ergste vuurwerk, dus niet om middernacht. Katten moeten ge woon binnen blijven. Ook al zijn ze er meestal minder bang voor dan honden, dan is het nog beter het zekere voor het onzekere te nemen. Hou dus ramen en deuren gesloten." Kunnen eigenaren binnen nog iets voor hun beestjes doen, als het afsteken van vuurwerk eenmaal is losgebarsten? „Als ze bang zijn kun je ze het beste helemaal negeren. Troosten werkt juist averechts. Want als je ze aait beloon je ze voor het ge drag dat ze op dat moment vertonen. Dan hebben de beestjes zo iets van: 'wat ik nu doe is goed'. Zo maak je het alleen nog maar er ger. De geldt niet alleen voor honden, maar ook voor katten." Steekt u zelf nog vuurwerk af? „Nee nooit. Vuurwerk gaat gepaard met zoveel dierenleed. Ik heb zelf bijvoorbeeld twee honden die ontzettend bang zijn voor vuur werk. Eigenaars van dieren die toch zelf vuurwerk willen afsteken adviseer ik in elk geval alle deuren goed achter zich dicht te doen." tekst: Herman Joustra foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Vrijdag 31 December LEIDEN - Op deze laatste dag van het jaar voelen U en wij ons anders dan op gewone dagen. We snuiven de geur der oliebollen en appel beignets, maar we weten dat het eigenlijk maar een fictie is - het aflo pen van het „oude" en het begin van het „nieuwe" -, we weten best, dat we er morgen heus niet schoner, noch van buiten, noch van bin nen, uit zullen zien dan vandaag, maar we „verbeelden" het ons graag. Oudejaarsdagen speciaal Oudejaarsavond zijn niet „gewoon." Er ko men 's middags wonderlijke geuren uit de keuken, we gaan op een on gewoon uur ter kerke, er zit iets weemoedigs in de lucht, want we we ten dat er alweer 365 dagen achter ons liggen, die nooit terug komen en waarvan we zeker niet het „beste" maakten, dat we er van hadden kunnen maken. ANNO 1979, maandag 31 december LEIDEN - Een bomvolle Vijf Meihal beleefde gisteren een heerlijk middagje microkorfbal tijdens een speciaal oudejaarstoernooi. Met dik 75 doelpunten kwamen de liefhebbers ruim aan hun trekken. Tij dens de derby Zuiderkwartier-De Algemene vielen in de laatste tien minuten maarliefst dertien doelpunten. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bil 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T.E. Klein en H de Wit E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '50 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) €0,50 worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar.Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus z, 1800 AA Alkmaar Het is uitgegroeid tot het radio-eve nement van het jaar: de Top 2000. Radio 2 is tussen kerst en oudjaar plotsklaps de best beluisterde zender van Nederland. De afgelopen weken hebben bijna een miljoen mensen (om precies te zijn: 976.351) gestemd op hun favoriete platen. De nummer één is geen verrassing meer. Al sinds de eerste editie in 1999 prijkt 'Bohe mian Rhapsody' van Oueen bovenaan de lijst. Ook The Eagles ('Hotel Califor nia') en Deep Purple ('Child in time') hebben zich in de kopgroep genes teld. Toch heeft elke stemmer zijn ei gen motivatie om voor één van die andere 1997 platen te kiezen. Maxim Bezembinder uit Leiden: 'Dancing Queen' van Abba Maxim Bezembinder uit Leiden, werkzaam bij Joop van den Ende Theaterproducties in Amsterdam, kiest voor 'Dancing Queen' van Ab ba. Dit liedje uit 1976 staat op num mer 42 van de 'lijst der lijsten' en is daarmee de hoogst genoteerde plaat van het Zweedse viertal. Abba is met 24 nummers een van de ruimst ver tegenwoordigde bands in de Top 2000. „En terecht", vindt Maxim Be zembinder. „In de jaren zeventig dacht iedereen dat Abba commerci ële rotzooi maakte, die we binnen mum van tijd vergeten zouden zijn. Niets blijkt minder waar. Het is ver schrikkelijk goed gemaakte muziek. Niet voor niets zijn er veel Abba-tri- butebands in het leven geroepen en heeft de musical 'Mamma Mia' over al ter wereld zo waanzinnig veel suc ces." „Ik vind 'Bohemian Rhapsody" van Queen een geweldig nummer, maar het hoeft niet elk jaar op nummer één te staan. Heel graag zou ik Abba eens bovenaan de lijst zien. Het liefst 'Dancing Queen' natuurlijk. Het is een tijdloos en vrolijk nummer dat daardoor ook heel goed past bij de tijd van het jaar. Maar een liedje als 'The winner takes it all' vind ik even eens waanzinnig mooi." Bezembinder luistert vooral 's och tends en 's avonds in de auto tussen Leiden en Amsterdam naar de Top 2000. „En als ik alleen op kantoor zit. Anders kan het niet." Hoewel hij al tijd luistert, heeft hij dit jaar pas voor het eerst gestemd. „Ik hoorde de op roep op de radio en dacht: waarom niet? Ik heb na tuurlijk wel iets met muziek. Vooral met musi- calmu- ziek, maar die komt nauwe lijks in de lijst voor. Precies weet ik niet meer wat ik naast 'Dancing Queen' heb gestemd. Er zal ongetwijfeld ook iets van Alan Parsons Project en Queen bij heb ben gezeten. Ach, zo serieus neem ik het allemaal ook niet. Het leuke is dat je weer eens muziek hoort die verder niet zoveel gedraaid wordt." Cees Verhoef uit Roelofarendsveen: 'Avond' van Boudewijn de Groot Touringcarchauffeur Cees Verhoef (47) uit Roelofarendsveen heeft on- 2000 als hij achter het stuur zit. „En af en toe thuis. Het is voor het eerst dat ik gestemd heb. Ik weet nu ten minste hoe ik met internet moet omgaan. Vorig jaar is het me niet ge lukt." Behalve op 'Avond' heeft de Veender ook een stem uitgebracht op nummers van Bonnie Tyler, Fleetwood Mac, Foreigner en Smo- kie. „Nee, met Queen heb ik niet zo veel. Maar ik snap best dat zo'n nummer als 'Bohemian Rhapsody' een groot publiek aan spreekt. Maar het leuke van die lijst zit 'm voor mij vooral in de plaatjes die je anders zelden hoort." 1 Linda Schrijver. Zij luistert liever naar Paul Simor Art Garfunkel. „Maar dan wel de liedjes die ze samen zingen", nu< ceert ze. „Met hun soloprojecten heb ik niet zoveel." Ze heeft op d 'lijst der lijsten' gezien dat 'Bi' over troubled water' van 32 gezal naar 45. „Teleurstellend. Toch zaf er elk jaar opnieuw op stemmen, kan me bijna niet voorstellen dat ooit e Simon en Garfunkel. Foto: EPA Maxim Bezembinder. Foto: Mark Lamers Freddy Mercury, de overleden zanger van Oueen. Foto: EPA „Van mij mag het", zegt Ver hoef. „Jammer genoeg mag je maar op één plaat van elke artiest stemmen. Anders stond mijn hele top 10 vol met num mers van Bou dewijn de Groot." Dat hij uit het uitgebrei de repertoire van De Groot voor 'Avond' heeft gekozen, heeft een specia le reden. „Op mijn trouwdag afgelopen juni was dit de ope- ningsdans. Een •bewuste keuze. Het gaat over mensen die in elkaar geloven en dat vonden wij heel passend op onze brui loft." De chauffeur luistert vooral naar de Top Linda Schrijver, Hazerswou- de-Rijndijk: 'Bridge over troubled water' van Simon Garfunkel Voor Linda Schrijver (23) is er maar één nummer on betwist nummer één. Gezien haar leeftijd ligt het voor de hand om een plaat uit de recente popgeschiedenis te verwachten. Maar nee, het complete lijstje van de tien favoriete nummers waarop de Hazerswoudse gestemd heeft, stamt uit de jaren zestig en ze ventig. Naast Simon Garfunkel fi gureren daarop ook Deep Purple ('Child in time') en The Rolling Sto nes ('Paint it black'). „Ik denk dat het door mijn ouders komt. Vroeger werd er bij ons thuis veol naar dit soort muziek geluisterd. Daar word je blijkbaar toch door be- invloed. Ik zou niet weten wie er op dit moment op de eerste plaats van de top 40 staat. Het zijn toch alle maal minder sterke nummers. Ik kan me niet voorstellen dat die over der tig jaar in de Top 2000 staan", aldus der meer gestemd op 'Avond' van Boudewijn de Groot. Hij is bepaald niet de enige, want de inmiddels grijsgelokte troubadour is met dit nummer bezig aan een blijkbaar on stuitbare mars naar de top. 'Avond' stond in de eerste editie van de Top 2000 op plaats 428 en ging daarna stap voor stap omhoog (121, 41, 25, 8) en staat nu al op 5. Als er iemand in staat moet worden geacht om 'Bohemian Rhapsody' van de kop positie te verdrijven, is dat Boude wijn de Groot wel. Cees Verhoef. Foto: Henk Bouwman Bas van Zantvfiet, Noordwijker hout: 'Sjakie van de hoek' van ny Vandenbos Bij het oproepen van zijn lijstje 'l dekt servicemonteur Bas van Zaïj vliet (35) dat hij maar op negen {n ten heeft gestemd in plaats van c de toegestane tien. Op zijn lijst s onder anderen lOcc, Barbra Stre sand, Bee Gees, Billy Joel, Dire Straits, De Dijk en als buitenbeei Conny Vandenbos. De in 2002 o leden zangeres is met twee num mers in de Top 2000 vertegen wo digd. 'Roosje m'n roosje' komt n^e een aantal jaren afwezigheid op nieuw binnen op 1362. Het door Zantvliet ondersteunde lied 'SjalYc van de hoek' zit ook in de lift; hejg stijgt van 1725 naar 1047. „Misschien past het nummer ni< aj de rest van mijn rijtje, maar ik k; !r mezelf niet in een hokje stopper hou van Engelstalige popmuziel 'ei maar van een mooi Nederlands 1 ben ik ook absoluut niet vies", z de Noordwijkerhouter. „Conny denbos heeft een prachtig warm" stemgeluid. Als kleine jongen w< al helemaal verknocht aan de m lancholie van dit nummer. Ik he!ei ner me dat mijn zus dit lied op e cassettebandje had staan dat we k. in de auto op weg naar Spanje d den. Als ik het weer hoor, zie ik i| opnieuw langs die graanvelden Frankrijk gaan. Dat zijn favoriet stijgt in de lijst ïen volgens hem niet te danken aan overlijden van de artieste. „Ik d< iij eerder dat het te maken heeft m verharding van de maatschappi Mensen gaan op zoek naar num mers met warmte en emotie." B n van Zantvliet luistert vooral tijdi Ie de lange autoritten die hij als sei ee cemonteur maakt naar de Top 2oi „Ja, het is tamelijk voorspelbaar 'Bohemian Rhapsody' weer op staat, maar ik ga er vanuit dat d( stemmen netjes geteld zijn. Het misschien een idee om elk jaar hoogste vijf te laten afvallen. D; krijgen we tenminste een beetji doorstroming." Theo de With TUSSEN PEN EN PAN Zeevette walm en boeken Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Rust op de badkamer. Rust in de keuken. Kerst vakantie, iedereen slaapt nog. Krant voor mij al leen. Ik sta lang stil bij de foto van een verwoest strand met dode men sen. Het verhaal van de vader die op zoek is naar zijn baby is hartver scheurend. Al dagen stromen sombere verha len ons redactielokaal binnen, zowel van toe vallige bellers, familie en vrienden, als van journa listen die in die gebieden zitten. Dagelijks gesprek ten burelen: op welke manier brengen we het in de krant? Nog nooit is een Kerst voor mijn ge voel zo snel verdampt. Ik laat mijn gedachten de vrije loop. Toen mijn kin deren jong waren, was geen strand veilig voor ze. Als goede Nederlan ders wilden zij altijd dij ken bouwen met veel ka nalen en rivieren. Daar achter altijd het immense kasteel met kantelen die moeilijk uit de vorm kwamen. Elke dag op nieuw stopten ze daar al hun energie in. En als de zee de bouwwerken op een gegeven moment verwoestte, stonden zij onthutst te kijken. Na paar keer zo'n vloedgolf kwam het besef dat tegen de kracht van water geen bouwwerk is bestand. Ze leerden dat ze met schel pen, hout en ander strandjuttersmateriaal de waterwerken konden versterken. Paar minuten uitstel. Nooit bleef iets staan. Nu ze ouder zijn gebrui ken ze diezelfde zee voor hun surfplanken en bo dyboards. Nog steeds ontdekken ze de boven menselijke krachten van de golven, die ze nu no dig hebben om vooruit te komen. Ze weten wat het is om te veel water bin nen te krijgen en houden de vlaggen in de gaten voor dreigend gevaar. Misschien maakt daarom deze zeebeving in de In dische oceaan grote in druk op ze. Ze blijven langer zitten bij het jour naal, doen mee aan de actie. Ze kijken weer net zo onthutst als bij hun eerste weggespoelde zandkasteel. Ik denk dat ze de doodsnood van alle getroffen mensen kun nen invoelen. Ze weten inmiddels dat water geen pardon kent. Ik loop zacht de trap op, pak mijn tas en geef Tlieo die ook nog in diepe rust is, een kus. Zo wordt het dus straks als alle kinderen het huis uit zijn. Geen gesprek meer tussen zeven en acht uur. Alleen met je gedachten. Ik besluit met de auto naar het werk te gaan, omdat het zo don ker en zo druilerig is. „Slap", zegt mijn collega terecht. Vind ik zelf nu ook wel een beetje, maar ik hoefde geen voor beeldfunctie te geven aan kreunende kinderen die altijd moeilijk doen over weer, fiets en tijdstip om naar school te gaan. Een dom excuus. Daar schuilt dus straks een gevaar in. Mijn eigen leven moet niet verzanden in een ge makzuchtige houding. Gelukkig heb ik nog eni ge jaren om daarover na te denken. Voorlopig word ik nog op de vingers getikt door een goede vriendin, om dat ik geen oliebollen bak. Al jaren een bewuste keuze, meld ik haar. „Ik heb geen zin om weken in die vette walm en geur te zitten. Zij meent dat je voor je 50ste dit toch een keer moet hebben gedaan. „Op die manier gooi je alles van je af. Je rekent af met alle voor gaande jaren." Een hele valse gedachte, omdat ze weet dat ik in het nieuwe jaar het lot van Sarah on derga. Toch schrijf ik het recept op, dat onder haar handen in dertig jaar is geëvolueerd tot een best seller in Waalre en omge ving. Haar dwingende te lefoonstem prikkelt mij om het eens te proberen. „Sas, ik heb het uit een heel oud kookboek. De illustratie is ook zo grap pig. Alle ingrediënten staan op een strijkplank met een kleedje." Strijkplank met een kleedje. Zo'n ding moest ik van mijn goede huis arts tijdig klaarzetten voor de thuisbevalling. Dat was zo handig om al le doktersspullen op te zetten. Wat maakt het uit. De Top-2000 schalt al dagen door het huis. De daarbij behorende senti menten ook. Bij de helft van de nummers hebben Theo en ik een verhaal. En als we erover vertellen doen de kinderen daar niet eens badinerend over. Ze gaan diep, want ze hebben onze milde houding nodig voor de aanschaf van vuurwJ En daarna het uitgaaf Leiden en het tijdstin thuiskomen. Maandfl van tevoren zijn we f waarschuwd om nier buitengaats te gaan. I wij zoiets in ons hoof zouden halen, gingel niet mee. „Echt oud® Leiden is 'the place tf be.' Wij boeken dat.'R Op de valreep van h^ nieuwe jaar een niep modewoord in ons J 'Boeken.' Het wordt H pas en te onpas gebn Elk werkwoord kun maar vervangen doo boeken. Als Theo zie opoffert om in de rij ke staan voor de rotjes Ie verwoede pogingen uin om tussen twee lepe een oliebol in de frit te laten vallen, is dat Sam een 'superboek ac Ik wens u een voort rf-j* lijk boekenjaar. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@h(lc. Dit zijn de dagen dat er veel vuurwerk wordt afgestokenIs dat de merken aan het aantal vermissingen van huisdieren? .Absoluut. Ik krijg in deze periode van het jaar meer meldingen dan anders. Dat is altijd zo. De ervaring leert dat het on geveer tot half januari duurt. Ik heb zelf ruim vijf jaar bij Amivedi gewerkt en ben nu voor mezelf twee jaar bezig. Dat doe ik onder andere via mijn website, www.dieren- meldpunt.nl en in samen werking met het dierenasiel Stevenhage en de Dierenbe scherming. Die laten me steeds weten wanneer er weer dieren zijn binnenge bracht."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12