LEIDE Strippenkaart, treinticket of toch weer de auto? Grond vervuild in Rooseveltstraat IALE 4 XSf REGIO 'De gemeente dwingt ons tot deze actie' A.s. zondag geopend Hulpacties voor slachtoffers tsunami Voor iv\// Kei: ole, laatote tigan± tAVoorjoU? Pu'nreinsr R1 atis terug ar Leiden ALEXANDRIUMEÜO )yale kortingen tot 50% Meubelplein Leiderdorp Yelke plaat erdrijft Oueen in nummer i? cikova gaat eslankt door m - De deze week failliet ie meubelketen Jencikova afgeslankte vorm door- in. De zes overgebleven blijven open. Daarbij zit le winkel aan de Haarlem- traat in Leiden: die is, in stelling tot wat gisteren in krant stond, de afgelopen iden al gesloten. Met zijn y massameubels leek Jen- a op de toppen van de Dmische groei eind jaren ïtig weinig te kunnen ge in. Het familiebedrijf uit inhout groeide uit tot een t met zestien vestigingen il Nederland. ine vrijdag 31 december 2004 Passagiers niet allemaal bereid te betalen voor bus 95 door Annelieke Slappendel leiden - Met veel tamtam ging begin dit jaar de proef van start met de gratis bus vanaf het Transferium naar Den Haag. Vandaag sterft het kosteloze kaartje een stille dood, al blijven lijn 95 vanuit Noordwijk en lijn 88 vanuit Oegstgeest gewoon rijden. Het aantal buspas sagiers is gestegen, de files zijn nog even lang. Wat doen de reizigers als ze vanaf volgende week moeten betalen voor een rit naar de Hof stad? Het wordt maandag nog wat meer dringen op perron 8 en 9 van Leiden Centraal. De trein is namelijk goedkoper, zo hebben verschillende mensen berekend. Voor M. Lustig is dat ver voermiddel ook handiger. Nu moet ze de fiets nemen of een bus vanaf het station naar het Transferium, om daar op de gratis interliner over te stappen. „En die verbinding is slech ter sinds deze maand de nieuwe dienstrege ling is ingegaan." Ze werkt nog maar kort in Den Haag en heeft getest wat het gunstigste was, en dat wordt nu zeker de trein. Daar krijgt ze ten minste gezelschap van een jonge man die net voor hij in de bus stapt nog kwijt kan dat hij dat deze week voor het laatst doet. Toch heeft de NS wel wat passagiers verloren aan Connexxion. P. Ratsma woont in de Ste venshof en heeft in februari de voordelen ontdekt van de bus. „Daarvoor ging ik met de trein naar Den Haag, Maar die gaat slechts twee keer per uur vanaf station De Vink, ter wijl hier in die tijd wel twaalf bussen vertrek ken." Dan is het niet erg als hij er één mist. Ratsma wil best voor de ritten betalen. .An ders ben je toch ook geld kwijt aan vervoer." Maar misschien legt hij zich daar te gemakke lijk bij neer, bedenkt de trouwe buspassagier plotseling. „Eigenlijk zou ik nu iets anders moeten doen en hopen dat het weer gratis wordt", voegt hij lachend toe. M. Harder uit Almere blijft ook in de interli ner. „Heel vroeger ging ik met de trein, maar het was niet veel met de NS. Ik werk in het centrum van Den Haag en heb daar geen par keerplaats", verklaart hij, waarom hij de bus boven de auto verkiest. „Dus dat worden straks strippenkaarten of een abonnement, dat moet ik nog uitzoeken." Het is een prima verbinding, erkent W. van der Giessen. Toch kiest hij in het nieuwe jaar weer voor de auto.Als de bus niet meer gra tis is, tellen andere overwegingen weer mee. Hij heeft van meer mensen gehoord dat ze dit vervoermiddel te duur vinden en liever in de file staan, al of niet carpoolend. „Het is jam mer dat er geen alternatief wordt geboden, zoals een eurokaartje. Dan zou ik een andere keuze maken. Ronduit positief over het verdwijnen van het kosteloze kaartje is T. Bierhoff uit Noordwij- kerhout. „Ik ben dolblij dat er weer betaald mag worden. Nu is er nooit plaats. Het barst van de scholieren en er zijn mensen die den ken: leuk, een dagje gratis winkelen in Den Haag. Heel vervelend." Ze heeft de indruk dat de busverbinding wei nig gebruikt wordt voor woon-werkverkeer. „Dus straks worden er misschien bussen ge schrapt omdat ze leeg zijn en dus onrenda bel." Wie van plan is om ou- rsnacht elders door te in en 's nachts met de :erug naar Leiden te gaan, voor die terugreis niet te in. Bovendien houdt de ilijke reiziger aan het gra- 'oer ook nog een T-shirt conducteursfluitje over. jratis vervoer tijdens de ijaarsnacht is een geza- jk initiatief van Heineken - --"NS. Maximaal 10.000 rei- die zich voor de jaarwis- via internet of per sms V-jelden, krijgen een gratis len T-shirt en een fluitje boden. Op het shirt prijkt kst 'conducteur, ik moet en kan de reiziger zelf bestemming aankruisen, prijgen daar al heel veel re- op", vertelt een woord- er van de spooiwegen. de enige manier om zo'n te bemachtigen is toch om je aan te melden en ieuwjaarsnacht de trein te De gedachte achter de ts met bestemming is dat 'oc icteurs of medereizigers ide passagiers op tijd ir maken. „Maar we geven vekgarantie." nachts uit Leiden met de trein vertrekt, moet het zonder de cadeautjes. ;s en shirts worden alleen leeld op de stations van irdam, Rotterdam, ht en Den Haag. tie met de T-shirts en gra atjes is overigens niet be- om de reizigers tijdens ijaarsnacht beter in de ga- kunnen houden. Ook wie iet van tevoren heeft aan- fi, kan gewoon gebruik van de nachttreinen. Al- loeten die passagiers be- oor hun reis. De stekken van een okkernoot en een vleugelnoot staan op de plekken waar de gemeente ook deze nieuwe beplanting in gedachten had. Foto: Dick Hogewoning Omwonenden Plantsoen planten eigenhandig nieuwe bomen door Silvan Schoonhoven leiden - Onder de Roosevelt straat, tegenover het nieuwe woonwijkje op het voormalig NEM-terrein, is de grond che misch verontreinigd. Hoe ernstig de aard van de verontreiniging is, is nog onduidelijk. De Milieu dienst West-Holland doet onder zoek naar de vervuiling met - on der andere - chloorhoudende koolwaterstoffen (CKW's) in de bodem. De milieudienst is er altijd van uit gegaan dat de vervuiling bij de chemische wasserij aan de Rooseveltstraat vandaan kwam. Uit een recente boring blijkt echter dat de concentratie aan de overkant van de straat hoger is dan bij de wasserij zelf. „Dat is merkwaardig", zegt een woordvoerder van de dienst. „Het kan betekenen dat er in de onmiddellijke omgeving nog (advertentie) Artis de Partis viert kerst in Artis. een andere bron van vervuiling is." De milieudienst kan nog niet zeggen of de hoeveelheid kool waterstoffen in de bodem ge vaarlijk zijn voor de volksge zondheid. Nader onderzoek in januari moet dat uitwijzen, Iaat de woordvoerder weten. Dan moet ook duidelijk worden waar de verontreiniging precies vandaan komt. De vervuiling in de Roosevelt straat staat los van een andere, geruchtmakende gifeaak in de buurt. Toen in 1999 de nieuwe wijk op het NEM-terrein werd gebouwd, bleken er zware me talen in de grond te zitten. Al leen de toplaag van de bodem is toen gesaneerd en aspirant kopers kregen het advies in him tuin niet dieper te graven dan zeventig centimeter en ook geen palen diep in de grond te slaan. De vervuilde en de schone grond zijn met een laag folie van elkaar gescheiden. Mijn wereld, mijn krant. 3 Leidsch Dagblad (advertentie) door Dafne Dubois leiden - Omwonenden van het Plantsoen in Leiden hebben gisteren 'illegaal' twee bo men geplant. Zij doen dit uit protest tegen het uitblijven van een opknapbeurt van het monumentale park door de gemeente. „Plannen lopen voortdurend stuk op bu reaucratie", zegt een van de 'actievoerders'. Ondanks de gemoedelijke sfeer tijdens de planting, klonken er ook harde woorden gistermiddag. „De gemeente dwingt ons tot deze actie", zegt Jan de Laat van de in 2003 opgerichte vereniging 'Het Plantsoen'. Al jaren belooft de gemeente een plan voor het monumentale stuk groen. Volgens voorzitter Peter Donker van Heel lopen de goede bedoelingen van de gemeente steeds vast op de bureaucratie. „Mijn jongste zoon is zes jaar, maar heeft hier nog nooit een boom geplant zien wor den", zegt de voorzitter. „De afgelopen ze ven jaar zijn hier honderd bomen gekapt. We willen ook nog wel eens een nieuwe boom zien." De aanstichter van deze 'burgerlijke onge hoorzaamheid' is Jan de Laat. „Ik heb het idee geopperd, omdat er zoveel gepraat wordt maar niets gebeurt", aldus de Laat. En dus hebben de bewoners gistermiddag zelf, zonder vergunning, twee nieuwe bo men geplant. Deze stekken van een okkernoot en een vleugelnoot staan op de plekken waar de gemeente ook deze nieuwe beplanting in gedachten had. De vereniging ziet de actie als het versneld uitvoeren van het 'beheer- plan'. „We moeten over het hier en nu pra ten, niet steeds over de toekomst. We zijn het zat", zegt Donker van Heel. De vereniging wil dat de gemeente min stens dertig nieuwe bomen plant. Tijdens een inspraakavond heeft de gemeente laten weten dat nieuwe beplanting voorlopig niet mogelijk is. De reden hiervoor is dat er nog verschillen de procedures doorlopen moeten worden voor de benodigde vergunningen. „Ik noem het wel eens de vierde macht, de bu reaucratie waarop alles stuk loopt", zegt De Laat. Tijdens de beplanting zongen de omstan ders en actievoerders gezamenlijk het ge- improviseerde lied 'Oh vleugelnoot', op de melodie van het kerstlied 'Oh dennen boom'. Met een snee krentenbrood in de ene en een bekertje rode wijn in de andere hand, keken de omstanders met enige trots naar het aanstampen van de laatste grond rondom de dunne stam. (advertenties) in 12.00 tot 17.00 uur W oom m all Rotterda m r meer informatie: 0800-1598 of www.woonmaU-alexandrium.nl dag 2 en 9 januari geopend 11.00 tot 17.00 uur ilag 6. Gratis parkeren. laiii071) 541 65 85 o{ meubelplein-leiderdorp.nl leiden/regio - In discotheek In Casa aan de Lammermarkt wordt volgende week vrijdag vanaf tien uur een benefiet avond gehouden voor de slachtoffers van de tsunami in Azië. Een groot aantal dj's treedt belangeloos op, er zijn danseressen en een lichtshow. De entree van 5 euro gaat naar het goede doel evenals de op brengst van elk verkocht biertje. Petra Lagerberg uit Leiden roept mensen op hun giften op girorekening 555 van de geza menlijke hulporganisaties te storten. Zij heeft een zoontje van wie de vader momenteel in een van de zwaarst getroffen gebieden op het eiland is. Zijn zus, een neef en nicht en een aantal vrienden zijn omgeko men en zijn moeder en een an dere zus liggen in het zieken huis. De overlevenden hebben geen huizen en voedsel en de hulpverlening komt maar moeizaam op gang. Ook de gemeente Leiden spant zich in voor de slachtof fers van de watersnoodramp in Azië. Tijdens de nieuwjaarsre ceptie op maandag 10 januari in de Pieterskerk kunnen be zoekers een gift doen. De op brengst van de collecte wordt door de gemeente verdubbeld en gestort op girorekening 555 van de gezamenlijke hulporga nisaties. De medewerkers en het ge meentebestuur van Voorscho ten beginnen op 3 januari een inzamelingsactie ten behoeve van de slachtoffers van de aard beving in Azië. In het gemeen tehuis staat een grote transpa rante inzamelbus voor een bij drage. Tijdens de gezamenlijke televisieactie op donderdag avond 6 januari zal Voorscho ten het ingezamelde bedrag te lefonisch doorgeven en daarna overmaken op giro 555. In Noordwijk wordt op zater dag 8 januari in theater De Mu ze een benefietconcert gehou den voor de slachtoffers van de ramp in Azië. Het evenement is een initiatief van de muziekver eniging Echo der Duinen. De stichting Poppodium, de biblio theek en Pasadena Productions helpen mee met organiseren. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, om 13.00 is er een voorstelling voor kinderen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij De Muze. Noordwijkers die geld willen storten kunnen dat op een speciaal geopende reke ning, 346854733, ten name van Noordwijk helpt Azië. Op twee grote vestigingen van FloraHolland, in Naaldwijk en Rijnsburg, worden 6 januari speciale 555-veilingen gehou den voor de slachtoffers van de ramp in Azië. Kwekers en han delaren die hun producten wil len doneren, kunnen daarvoor terecht bij de vestigingen in Naaldwijk en Rijnsburg. Geïnte resseerden kunnen zich daar voor woensdag 5 januari, uiter lijk 12.00 uur, melden via 071- 409 49 75 of 0174-63 27 25. Jongerencentrum Stek in Ha- zerswoude-Dorp houdt in de nieuwjaarsnacht een inzame ling voor de slachtoffers. Wie op de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Alphen aan den Rijn een glas drinkt, wordt vriendelijk verzocht daarvoor minimaal een euro te betalen. De opbrengst is bestemd voor de slachtoffers van de vloedgol ven in Azië. De gemeente ver dubbelt de opbrengst van deze actie. lyjlt 00 UUU.afiAesnieLstofit.fil (advertentie) Kom voor een spetterend dagje uit naar het tropische Tïkibad op Duinrell. Heel veel spectaculaire glijbanen en gegarandeerd een hele dag plezier voor jong en oud! Geniet ook in de rustige Lazy River en andere water attracties! Het hele jaar door 7 dagen per week geopend! I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11