CDA voor verlenging Irak-missie m BINNEN- BUITENLAND Aanpak hufterigheid weer op de lange baan Rechtbank wil verder onderzoek treinmoord Eis Peres vertraagt aantreden nieuwe regering Israël Tientallen doden door explosie in Bagdad Prooi van papiermaché 'Goed voor banden Europa en VS' Nederland moet beter en veiliger Weer langer en vaker in de file gestaan in 2004 irdachte moord gepakt in Rome -erdam - De politie in Rome ft begin deze maand een 24- Rotterdammer aange- den die wordt verdacht van Drd. Dat heeft de Rotter- ise politie gisteren bekend- ïaakt. De aanhouding had ts op verzoek van het open ministerie. De verdachte op 23 oktober in Rotterdam 29-jarige plaatsgenoot heb- neergeschoten. Het slacht- r overleed korte tijd later. tbs wegens oord op pater i ^hem - Het openbaar minis- in Arnhem heeft gisteren met dwangverpleging geëist 5 n de verdachte van de >rd op de 59-jarige pater ré Laurier uit Berg en Dal. !2-jarige man gaf voor de 6 itbank toe dat hij de geeste- op 7 juli heeft doodgesto- Een week voor de moord id de verdachte nog voor de iter wegens eerdere vergrij- De pater hield toen nog pleidooi dat de verdachte le gevangenis hield. iderscheiding itsjeense leider kou - Het Kremlin heeft ren de Tsjetsjeense leider izan Kadyrov de hoogste iische onderscheiding toe- ind wegens 'moed en hei dom'. Hij is een zoon van mei vermoorde president mad Kadyrov. Mensenrech- irganisaties hebben met on- of gereageerd op de deco- van Kadyrov, die zij be- üdigen van moord. reder gedood n gsm-rekening to - Een 19-jarige student in apanse Tondabayashi heeft 48-jarige moeder vermoord lat die bleef zeuren over de gte van de rekening van zijn telefoon. Dit heeft de Ja- se politie gisteren laten we- nadat de student een be- ii enis had afgelegd. Volgens olitie had de student in drie nden gebeld voor circa 00 yen (bijna 690 euro). iir wil al in ril verkiezingen >en - De Britse premier overweegt vervroegde ver ingen te houden in april i. Dat meldde het dagblad London Evening Standard ■ren op gezag van bronnen len Blairs partij. Blair moet juni '06 verkiezingen uit- ijven. Aangenomen werd le verkiezingen begin mei len worden gehouden. eten kwijt na et van hond - Beide voeten van een 51- e vrouw uit Herstal bij Luik n moeten worden geam- erd na de beet van een dol- ttweiler. De vrouw en haar pasten maandagavond op lier van hun zoon, toen zij ïeling werden aangevallen. :t ziekenhuis bleek dat de w alleen te redden was amputatie van alle twee en. De politie heeft het dier afmaken. rerval op urwerkwinkei [erhout - Twee onbeken- Uiebben gistermorgen vroeg rinkel van de Boerenbond pt Brabantse Oosterhout [vallen. Zij dwongen onder teiging met een vuurwapen [edrijfsleider en diens twee eren van 10 en 11 jaar de te openen. De twee gingen let onbekend geldbedrag Boor. De Boerenbond is dit pet enige verkooppunt van twerk in Oosterhout. in gedood Nederhemert t HEMERT - De man die dagnacht dood werd aan- Dffen op een dijk bij het nerse Nederhemert, is door iten om het leven gebracht, fieeft de politie gisteren be- jgd. Het slachtoffer is een frige man uit Kerkwijk, hten troffen zijn lichaam paast een beschadigde au- i5let is nog onduidelijk wat er precies heeft afgespeeld. inder Israëlische den in intifada Kalem - Dit jaar zijn op- Iw minder Israëlische bur en militairen omgekomen t Palestijnse aanslagen. Dat 1de de website van het Isra- he dagblad Haaretz giste- £>p basis van cijfers van het Isterie van defensie. Dit jaar inen 118 Israëli's om als ge- van de Palestijnse opstand h 212 in het jaar daarvoor, leger schrijft de daling toe bnder meer de veiligheids- lère en de betere samen- png tussen het leger en de lenlandse veiligheidsdienst. donderdag 30 december 2004 den haag/gpd - De aanpak van overlast door honden poep, vandalisme, straatlawaai en graffiti is opnieuw op de lange baan geschoven. Kabinet en Tweede Ka mer zijn er niet in geslaagd de gemeenten vanaf 1 ja nuari nieuwe bevoegdheden te geven voor de bestrij ding van hufterig gedrag. Het opleggen van zogeheten bestuurlijke boetes door stadswachten zal nu op zijn vroegst per 2006 mogelijk worden. Het getalm met het wetsontwerp 'algemene wet be stuursrecht' heeft tot grote irritatie bij de betrokken ge meenten geleid. Ze rekenden aanvankelijk op invoe ring een jaar geleden en worden nu wederom met uit stel geconfronteerd. „Wij hebben vooruitlopend op de ze wet al zestig controleurs aangenomen, maar zij kun nen straks geen bekeuringen uitschrijven", aldus wet houder Stolte (stadsbeheer) van de gemeente Den Haag. „Het is zeer ergerniswekkend dat iets waar bur gers en gemeenten om zitten te springen zo moeilijk van de grond komt." Volgens het ministerie van binnenlandse zaken, dat sinds 2002 werkt aan een wet voor invoering van be stuurlijke boetes, is de deadline van 1 januari wegens juridische haken en ogen niet gehaald. Een jaar eerder voerde minister Remkes precies hetzelfde argument aan. „De wet kan dit voorjaar naar de Tweede Kamer worden gestuurd, dan moet het voor 1 januari 2006 ge regeld zijn", bezweert een woordvoerder van Remkes nu. Vrijwel de gehele Tweede Kamer heeft er bij het kabi net meermalen op aangedrongen grote haast te maken met de wet op bestuurlijke boetes. Dankzij die wet kunnen gewone ambtenaren zoals stadswachten op treden tegen 'Tokkie-overlast' zoals het met de brom mer over de stoep scheuren, hondenpoep of het op straat smijten van huisvuil. De politie komt aan dit soort taken amper toe. Het is de bedoeling dat het sala ris van de toezichthouders uit de boetes zelf wordt ge financierd, waardoor de gemeentebelastingen niet ver hoogd hoeven te worden. De Haagse wethouder Stolte: „Het is het ei van Colum bus, maar wij wachten er nog steeds op. Terwijl uit on ze stadsenquêtes elke keer weer blijkt dat de gewone burgers zich het meest ergeren aan hondenpoep en straatvuil. Waarom moet dat dan allemaal zo lang du ren?" Ook de gemeente Haarlem, dat het getouwtrek op rijksniveau volgens een woordvoerder 'op gepaste afstand' gadeslaat, wil zo snel mogelijk zelf boetes gaan innen. In Haarlem mogen speciale toezichthouders weliswaar boetes uitdelen voor overtredingen als fout parkeren of door rood licht rijden, maar dat gebeurt onder volledig politietoezicht. En de opbrengsten er van gaan linea recta naar de Staat. „Wij draaien op voor de kosten én moeten de inkomsten afstaan", vat een woordvoerder samen. Apeldoorn heeft eveneens haast. „De gemeente heeft legio mensen in dienst die nu min of meer met oog kleppen op door de straten lopen", reageert een ge meentewoordvoerder. „Laat je hen de boetes uitdelen, dan zijn er ineens veel meer ogen en oren in de ge meente, wat de veiligheid ten goede komt." De Tweede Kamer begint haar geduld te verliezen. „We mogen al blij zijn als het per 1 januari 2006 geregeld is", aldus WD-Kamerlid Luchtenveld. „Elke keer wordt het weer opgeschoven omdat het ministerie van justitie de hele zaak nodeloos ingewikkeld heeft ge maakt. Intussen zitten we met wéér een verloren jaar." PvdA-Kamerlid Wolfsen maant tot spoed. CDA-Kamer- lid Van Fessem meent: „Het is belangrijk normen te handhaven, ook die voor de kleine dingen als honden poep en graffiti. Maar het kabinet heeft gekozen voor een typisch juridische aanpak die veel te veel tijd kost." Het parlement is er nog niet gerust op dat de uiteinde lijke wet bestuurlijke boetes de gemeenten voldoende armslag zal geven. „Wat er nu in de pijplijn zit, is nog veel te mager", meent WD'er Luchtenveld. „Het mi nisterie van justitie wil het uitdelen van boetes niet uit handen geven aan gemeenteambtenaren. Er woedt een heuse stammenstrijd op de achtergrond." rhenen - Siberische tijgers verscheurden gisteren in Ouwehands Dierenpark in Rhenen een levensgroot hert van papiermaché, opgevuld met hooi. Voor het aangekondigde experiment, waarbij de biologen van de dierentuin het gedrag van tijgers wilden be studeren, was veel publieke belangstelling. De tijgers hadden het namaakdier binnen enkele minuten volledig verscheurd. Foto: ANP V eiligheidsdienst doodt in Riyad 7 extremisten riyad/anp-rtr-afp - frl Riyad zijn gisteravond zeven extre misten gedood bij een bestor ming door veiligheidstroepen van een huis in het noorden van de Saudische hoofdstad. De gedode mannen zouden be trokken zijn geweest bij de twee aanslagen die eerder op de avond in Riyad werden ge pleegd. Volgens het Saudische ministerie van binnenlandse zaken zijn daarbij vier mensen gewond geraakt. De eerste explosie was bij het ministerie van binnenlandse zaken. Daar probeerden onbe kenden met een bomauto het hek te rammen. De auto ont plofte toen bewakers het vuur openden. In het wrak zouden menselijke resten zijn gevon den, maar dat is niet bevestigd. De andere autobom explodeer de bij de ingang van een basis van speciale veiligheidstroepen, eveneens in het centrum van Riyad. De bestuurder had geprobeerd de basis binnen te rijden, wat mislukte. Twee leden van de veiligheidstroepen en twee bur gers raakten gewond. bagdad/anp-afp-rtr - Bij een explosie in het westen van Bagdad zijn dinsdag dertig mensen omgekomen, nadat agenten naar een huis van vermeende buitenlandse op standelingen waren gelokt. Dat maakten de Iraakse autoriteiten gisteren bekend. De politie was in een huis op zoek naar buitenlandse militanten. Onder de doden zijn zeker zeven agenten. Toen politieman nen het pand binnentrokken, deed zich een grote ontploffing voor. Daardoor wer den ook nog eens vijf belendende huizen compleet met de grond gelijkgemaakt. „Het huis was veranderd in een bom", zei een bron bij de politie. Buurtbewoners ver telden dat buitenlanders uit Arabische lan den, onder wie een Sudanees, hun intrek in het huis hadden genomen. De komst van een wagen met wapens twee dagen gele den wekte de argwaan van de omwonen den. „Wij informeerden de politie en toen zij ar riveerde, klom een Sudanese man op het dak. Hij dreigde het huis op te blazen, als de politie het pand zou binnengaan", zei de 21-jarige buurman Mohammed Ali Has san Awad. De klap van de explosie was in de hele buurt merkbaar. arnhem/anp - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren in een tussenvonnis bepaald dat nader onderzoek moet plaatsvinden in de zaak van een 62-jarige man uit Var ik. De man wordt ervan verdacht zijn 59-jarige vrouw te hebben vermoord door op een spoorwegovergang een botsing met een trein te veroorzaken. Het openbaar ministerie eiste twee weken geleden vijftien jaar cel, omdat de man op 1 augus tus vorig jaar zijn auto op een spoorwegovergang bij Culem- borg expres zou hebben stilge zet op het moment dat er een intercity kwam aanrijden. De man kon nog net uit zijn auto springen, de vrouw werd gegre pen door de trein en was op slag dood. Volgens de man was het een ongeluk. Hij zou door medicijn gebruik een black-out hebben gehad en zou zich van het on geval zelf bijna niets meer kun nen herinneren. Deskundigen twijfelen echter aan zijn uitleg, omdat het volgens hen onmo gelijk is om bij een black-out zulke complexe handelingen te verrichten. De man reed name lijk met een boog om de dalen de spoorbomen heen en ne geerde de rode knipperlichten ten en de claxonerende machi nist. Ook zou hij volgens het OM de handrem hebben aan getrokken. De rechtbank wil dat de des- door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het zal nog zeker tot eind volgende week duren voor Israël een nieuwe regering heeft. Juridische problemen zijn er de oorzaak van dat Peres en zijn Arbeiderspartij nog al tijd buiten het kabinet staan. Er is wel een regeerakkoord met premier Sharons Likoed, en de Arbeiderspartij heeft ook de haar toegewezen zes ministers posten al verdeeld. Maar het probleem is dat Peres vice-pre mier wil worden, terwijl die post al wordt bemand door Sharons trouwe Likoed-bond- genoot Olmert. Olmert heeft geen zin plaats te maken en dus moet Peres twee de vice-premier worden, maar daarvoor is een wetswijziging nodig en die kost tijd. De juridi sche commissie van de Knesset, het Israëlische parlement, moet vijf keer bijeenkomen om zich over de kwestie te beraden. Het artikel dat de samenstelling van de regering regelt, behoort tot een stelsel van zogenoemde 'basiswetten', die zaken regelen die in andere landen in de grondwet staan. Israël heeft geen constitutie. De Israëlische procureur-gene raal Mazuz zegt weinig moeite te hebben met de 'Peres-wet', zoals de wijziging al wordt ge noemd, maar niet alle juristen zijn dat met hem eens. Zo zegt hoogleraar Kremnitzer dat het gaat om veel meer dan een lou ter technische ingreep. Hij noemt de instelling van een tweede vice-premierschap be lachelijk, omdat nooit meer dan één man tegelijk de minister president bij buitenlandse rei zen of ziekte kan waarnemen. In de pers is Peres wegens zijn hardnekkig vasthouden aan de titel van vice-premier al verge leken met een jengelend kind. Maar de bijna 82-jarige leider van de Arbeiderspartij houdt vol dat hij goede reden heeft op zijn stuk te staan. „We hebben het vice-premierschap nodig, omdat we zonder die post niet kunnen deelnemen aan het di plomatieke proces", hield hij deze week zijn Knesset-fractie voor. Het is een feit dat de Arbeiders partij weliswaar zes portefeuil les (plus een post voor Peres) heeft toegewezen gekregen, maar ook dat geen van die pos ten iets te maken heeft met di plomatie. De Likoed behoudt ook in de nieuwe regering de ministeries van defensie en bui tenlandse zaken. Sharon is pre mier en Netanyahu heeft Fi nanciën. De Arbeiderspartij moet het met minder doen. Al leen de verrassend door de par tijraad aangewezen Ophir Pi- nes-Paz, een vertegenwoordiger van de jongere garde, krijgt een 'zware' post: Binnenlandse Za ken. den haag/anp - Het CDA heeft de deur voor verlenging van de Nederlandse missie in Irak ver der opengezet. In een interview met het weekblad Elsevier zegt CDA-fractievoorzitter Verhagen deze week dat 'we een langer verblijf in Irak moeten openhou den'. Minister Kamp (defensie) wil de 1350 Nederlandse militairen in maart 2005 laten vertrekken. Nederland mag daar pas weg als er eenduidig gezag is, aldus Verhagen. Verlenging van de missie zou volgens de CDA'er bovendien goed zijn voor de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Europa. „Dit is dus niet het moment om zo maar onze biezen te pakken." Eerder hield het CDA alleen een verlenging van een paar weken voor mogelijk. Momenteel voeren de Amerika nen een stevige lobby om Ne derland te bewegen langer te blijven in de provincie Al Muthanna. Coalitiegenoot WD is al langer voorstander van een langer verblijf in Irak. De klein ste coalitiepartij D66 voelt niets voor verlenging. Dat geldt ook voor oppositiepartijen als de PvdA. Toch blijft een Kamermeerder heid voor verlenging van de missie, mogelijk omdat ook de SGP en de Christenunie zich er nog achter zouden kunnen scharen. „Wij stonden altijd al kritisch tegenover een abrupt einde van de missie", zei SGP- Kamerlid Van der Staaij giste ren. De ChristenUnie is voor zichtiger. „Er kunnen omstan digheden zijn om langer te blij ven", meldde een woordvoer der. Ook oppositiepartij LPF kan de doorslag geven. De partij stond eerder niet te springen om dè missie te verlengen, maar paste haar standpunt in het laatste debat voor het kerstreces aan. Het grootste deel van de man schappen kan naar Nederland terugkeren, maar LPF-Kamerlid Herben wil wel de mogelijkheid openhouden dat Nederlandse militairen blijven voor onder steuning van Iraakse eenheden en hulp bij de wederopbouw. Voorzitter Van den Burg van de FNV-vakbond voor defensie personeel AFMP constateert dat de 'verfoeide twijfel weer ge zaaid is'. Zijn vakbond hekelt de onzekerheid die steeds rond het einde van de militaire mis sie wordt opgeroepen. „Minis ter Kamp was eerst heel stellig in zijn mededeling dat de mis sie in maart zou eindigen. Nu zijn er de nodige barstjes." rijswiik/anp - Enkele bezorgde Nederlanders beginnen van daag een campagne om Neder land 'veiliger, beter, leefbaarder en perspectiefvoller' te maken. Diverse maatschappelijke orga nisaties, waaronder Vluchtelin genwerk, Novib, het Neder landse Rode Kruis, de Neder landse Moslimraad en de vak bonden CNV en FNV staan po sitief tegenover het initiatief of hebben hun steun uitgespro ken. Dat zei een woordvoerster van de campagne 'Nederland. Niet kapot te krijgen' gisteren. De aanleiding is de moord op film maker Theo van Gogh en de onrust die daarop in Nederland ontstond. De campagne, die begint met een paginagrote ad vertentie in alle landelijke dag bladen, is bedoeld om 'ieder een ertoe te bewegen zelf iets te veranderen in de manier waar op we met elkaar omgaan", staat te lezen op de bijbehoren de website (www.nederlandr nietkapottekrijgen.nl). Het ministerie van binnenlandse zaken gaat ervan uit dat 'gezien de schade in het huis overal explosieven moeten zijn aange bracht en dat de persoon die de aandacht van de politie trok dat weloverwogen heeft gedaan om zoveel mogelijk slachtoffers on der de agenten te maken". Bij verscheidene aanslagen kwamen dins dag eerder op de dag al 43 Irakezen om. Onder de doden zijn veel agenten en mili tairen. De opstandelingen hebben hun operaties tegen de veiligheidstroepen op gevoerd in de aanloop naar de parlements verkiezingen op 30 januari. kundigen nader onderzoeken in welke toestand de man zich bevond en welke handelingen hij heeft verricht toen hij met de auto op de spoorwegover gang stond. Ook wil de recht bank weten of het mogelijk is dat de verdachte door een black-out zijn auto niet meer onder controle had en daar door op de spoorwegovergang terechtkwam. De behandeling van de rechts zaak gaat verder op 25 februari. File op de A28 door sneeuwval. Foto: ANP den haag/gpd - Nederland heeft dit jaar weer vaker en lan ger in de file gestaan. De totale filedruk (lengte en duur) nam ten opzichte van 2003 vooral toe door het slechte weer (met 11 procent). Files als gevolg van ongevallen en wegwerkzaam heden zijn daarentegen ge daald. Dat heeft het ministerie van verkeer en waterstaat gisteren bekendgemaakt. De combinatie van veel verkeer en slecht weer veroorzaakte een aantal zeer drukke filedagen. De tien druk ste dagen van 2004 zijn verant woordelijk voor 75 procent van de filetoename. Het knooppunt Everdingen op de A2 bezorgde net als in 2003 de meeste fileoverlast. Vooral in november slibden de wegen dicht. Door het slechte weer waren er in deze maand 35 pro cent meer files dan normaal. Ook de gladde snelwegen in de randstad zorgden voor veel overlast. Dit najaar moest op acht snelwegen de maximum snelheid worden terugge schroefd omdat de toplaag te glad was geworden. Dat bete kende vooral meer files op de A12 bij Bodegraven in beide richtingen, en op de A13 rich ting Rotterdam. Het in gebruik nemen van de A5 heeft de filevomiing in de ochtendspits op de A9 (Haar lem richting Amstelveen) fors verminderd. Ook staan er 's avonds op het knooppunt Bad hoevedorp richting Alkmaar aanmerkelijk minder files, heeft het ministerie becijferd. f

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9