'Tsunami's vernietigen stammen' ZEEBEVING 2 I Krakatau zaaide in 1883 dood en verderf Risico epidemieën niet overschatten Alarmsysteem tegen tsunami's Volkenkundige ramp op eilandjes Waar zijn de dode dieren op Sri Lanka? Vloedgolf verzwelgt Koningin van de Zee Beving nationaal trauma in Zweden Trawler belandt op brug aleisië schrapt euwjaarsfeesten Lla lumpur - De regering Maleisië heeft besloten alle ciële festiviteiten rond uwjaar te schrappen. Pre- fr Abdullah Ahmad Badawi gisteren dat het vuurwerk en leesten beter plaats kunnen |cen voor gebedsbijeenkom- i. Met zeker 65 doden kwam lland relatief goed weg bij de Irme ramp van afgelopen dag. [ie Srilankaanse spitaals kapot DMbo - In de kuststreken J0)jSri Lanka zijn drie zieken den volledig van de kaart ge- gd. Op het eiland worden ;r 45 artsen vermist, die en rschijnlijk dood zijn. Artsen indere streken zijn naar het ipgebied gevlogen. ichtoffers prooi n Thaise dieven ckok - Dieven in Thailand, nomd als politie en als red- jswerkers, maken het leven de overlevenden van de p extra zuur. Ze roven de age van toeristen leeg, ste- waardevolle spullen uit ho- luisjes, en beroven dorpe en op het strand van het ar getroffen Khao Lak. ld is uit heuptasjes van toe- in gehaald en hun bagage d open achtergelaten zon- iets erin", zegt een hoteluit- ir. r dia: Geen hulp buitenland delhi - India weigert voor- buitenlandse hulp voor de itoffers van de vloedgolven lat het land over voldoende middelen beschikt, aldus regeringsfunctionaris. India dt overspoeld met 'gene- :e aanbiedingen voor hulp' onder meer Rusland, de inigde Staten en Japan. donderdag 30 december 2004 Bi ihcr biedt hulp n Atjeh ij (sel - De VN-vluchtelingen- Rnisatie Unhcr gaat vanuit ■^ai en Kopenhagen hulp leren overbrengen naar de ar getroffen Indonesische - ancie Atjeh. Het gaat onder r om 3500 grote tenten, 300 keukensets en 100.000 j ins. Zeker 100.000 ont- - nden op Atjeh kunnen mee worden geholpen, ver- rde de organisatie. en Australië it India samen vford - De Verenigde Sta- P Australië, Japan en India m in het voortouw nemen in g| iternationale hulpoperaties ïodig zijn in de rampgebie- f Volgens president Bush L j t zijn minister van buiten- 11 se zaken Powell contact ge- Imet de drie andere naties 1|1 ïen „kernteam" te vormen j"de hulpverlening. 'aldiven melden jger dodental ben - De metershoge vloed- jen hebben op de Maldiven Br 67 mensenlevens geëist, pilandjes zijn volledig ver- fct. De Maldiven meldden ■er een dodental van 55. Jens de ambassadeur in den worden 75 mensen ver- I. De archipel bestaat uit ïveer 1200 eilanden waar- Jer tweehonderd bewoond ebsite voor arlevenden Ihaag - Het Internationale p Kruis (ICRC) heeft giste- jen website gelanceerd die levenden van de zeebeving pië moet gaan helpen in [act te komen met hun fa- Volgens de hulporgani- K wordt de pagina (www.fa- ninks.icrc.org) al druk be lt. Mensen kunnen op de hun familieleden registre- feogeheten tracingteams i die informatie vervol- i in de getroffen gebieden breiden. nedgolven rwoesten Hafun lobi - De enorme vloedgol- die na de zeebeving ook de taanse oostkust teisterden, -ben de Somalische stad Ha- Cgeheel verwoest. 5000 men- jpijn dakloos geworden. Ha- I Jligt op een schiereiland in f oordoosten van Somalië. jnami's ramp ^or milieu ^ls - De enorme vloedgolven *»4)en waarschijnlijk ook na- en milieu ernstige schade 0febracht. Vooral klimaatge- Ige koraalriffen en mangro- issen zullen jaren nodig Njen om zich te herstellen, 'spelde de Franse weten- pper Jacques Merle. door Theo Haerkens De vloedgolf die op tweede kerstdag dood en verderf zaaide aan de boorden van de Indische Oceaan behoort dank zij filmen de vakantiegangers tot de best gedocumenteerde natuurram pen uit de geschiedenis. De ont ploffing van de vulkaan de Kra katau, die in 1883 eveneens ver nietigende vloedgolven veroor zaakte en ruim 35.000 levens eiste, kon worden gereconstru eerd dank zij de barometer. 'Als het verre gebulder van zwa re kanonnen.' Met die aanteke ning in zijn dagrapport verover de James Wallis, politiechef op het onaanzienlijke eilandje Ro- driquez, midden in de Indische Oceaan een plekje in alle boe ken over records. Het gebulder dat hij hoorde werd 4386 kilo meter verderop veroorzaakt door de ontploffing van de Kra katau, een vulkaan in de zee straat tussen Java en Sumatra in Indonesië, het toenmalig Ne- derlands-Indië. Deze afstand is de grootste ooit gemeten tussen de plaats waar een natuurlijk geluid werd opgevangen en waar het ontstond. De uitbarsting op maandagoch tend 27 augustus 1883 was zo heftig dat de vulkaan zichzelf opblies in een eruptie van 24 uur en 56 minuten. Vloedgol ven van tientallen meters ver pletterden de kust van Java en Sumatra, 165 dorpen werden vernietigd en 36.417 mensen verloren het leven. De golven tilden het Nederlandse marine stoomschip 'Berouw' dwars over de Koeripan-rivier - op 18 meter boven zeeniveau - en smeten het drie kilometer land inwaarts neer. De deining werd geregistreerd tot in het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland. De uitbarsting deed de trom melvliezen springen van zeelui in de buurt en was hoorbaar tot in Australië en op Rodrigues, het eilandje van politiechef Wallis. Geluidsgolven gingen zeven keer de aarde rond. De negen kubieke kilometer steen waar de vulkaan uit bestond, werd verpulverd. Stof en puin werden dertig kilometer de lucht in geslingerd en zorgden voor zonsverduisteringen, ex treme koude en fantastische zonsondergangen. Britse onderzoekers reconstru eerden met behulp van weten schappers van de Universiteit Leiden het verloop van de ge beurtenissen aan de hand van barometerstanden. De barome ter was een nieuwe uitvinding en hing in deftige herenclubs. Nooit eerder werd het effect van natuurgeweld zo nauwkeu rig geregistreerd. Het gasbedrijf in Batavia - tegenwoordig Ja karta - droeg bij aan die kennis. De stand van zijn drijvende gascontainers werd nauwgezet geregistreerd en gaf een goed inzicht in de extreme schom melingen van de luchtdruk. De Krakatau werd de parel ge noemd aan de 'ring van vuur' die het Indonesische eilanden rijk omgeeft. Die loopt vanaf Noord-Sumatra, waar de vloed golf van Tweede Kerstdag be gon, via Java, Bali en Lombok naar Sumbawa. Vulkanen mar keren hier de breukvlakken van aardplaten. Onderlinge fricties zorgen er voor aardbevingen. In Oost-Indonesië, waar drie aard schollen tegen elkaar aan schu ren, beeft de aarde vrijwel dage lijks. Op de plek waar de Krakatau explodeerde, braken vanaf 1927 met groot kabaal bellen aan de oppervlakte, ze spoten water, as en zwavel de lucht in. Ze mar keren de geboorte van Anak Krakatau, het Kind van de Kra katau. Deze actieve vulkaan groeit een halve meter per jaar en meet alweer 250 meter. new delhi/anp - Indiase media reppen al van een volkenkundi ge ramp die zich ontvouwt op de Andamanen en Nicobaren. Deze tot India behorende eilanden groepen zijn zwaar getroffen door de zeebeving van zondag. Het aantal doden op het afgele gen cluster van ruim 550 eilan den in de Indische Oceaan loopt in de vele duizenden. De grote vrees bestaat dat de tsunami's een definitief einde hebben ge maakt aan het voortbestaan van unieke inheemse stammen. Volgens The Times of India dreigt er „een wereld voorgoed te verdwijnen". Op de eilanden leven zes unieke stammen, die tot aan de ramp al bestonden uit nog maar een klein aantal leden. De vijf meest bedreigde stammen, die mogelijk nu voorgoed zijn verdwenen, zijn de Grote Andamanezen (circa veertig leden), de Onges (hon derd), de Jarawa (266), de Senti- nelezen (honderd) en de Shom- pen (250). Het gaat om uiterst primitieve stammen die niet of nauwelijks in contact staan met de buiten wereld. Het zijn veelal jagers verzamelaars die gebruikmaken van pijl en boog. De Sentinele- zen gelden als een van de pri mitiefste stammen ter wereld. Zij verlaten zelden of nooit hun eiland. Ze staan zeer vijandig tegenover indringers. De ondergang van de stammen, van Afrikaanse of Mongoloïde afkomst, begon eigenlijk in de negentiende eeuw met de komst van de Britten in hun leefgebied. De kolonisatoren doodden veel stamleden. De Britten brachten ook besmette lijke ziekten mee die hele ge meenschappen op de eilanden velden. De komst van een onaf-" hankelijk India in 1947 bood de inheemsen geen bescherming. Tienduizenden Indiërs kwamen van het vasteland om zich op de eilanden te vestigen. Op nieuw braken er epidemieën uit die de stammen nog altijd be dreigen. Het lot van de stammen is nu-i onbekend, maar de vrees is ge- rechtvaardigd dat er unieke ge meenschappen zijn wegge vaagd. De grootste en zesde stam, de Nicobarezen (26.000 leden), zal veel slachtoffers in eigen gelederen tellen, maar mogelijk niet zijn verdwenen. Voor de Jarawa, de Shompen en de Groot Andamanezen is er nog enige hoop, omdat deze stammen in wat hoger geleden gebieden leven. madras - Deze foto laat duidelijk zien hoe groot de kracht van een tsunami kan zijn. Hier in de Indiase stad Nagapattinam is een vissersboot ondersteboven op een brug neerge kwakt. De stad ligt zo'n 350 kilometer ten zuiden van Madras. In Nagapattinam kwamen zo'n 3500 mensen om het leven. Foto: EPA Sri Lankaanse wildbeheerders zijn met stomheid geslagen. Waar zijn de dode dieren, vra gen ze zich af. Meer dan twin tig duizend mensen op het ei land in de Indische Oceaan zijn omgekomen als gevolg van de vloedgolf van zondag. En hoewel gigantische water massa's het grootste Sri Lan kaanse natuurpark Yale Natio nal Park, waar honderden oli fanten en enkele luipaarden leven, overspoelde, liggen ner gens dode dieren. „Het is raar, maar we zijn gewoon nog ner gens kadavers tegengeko men", vertelt H. Ratnayake, onderdirecteur van het park. „Geen enkele olifant is dood. Zelfs geen haas of konijn. Ik denk dat dieren rampspoed kunnen ruiken. Ze hebben een zesde zintuig en zijn dus kennelijk op tijd landinwaarts getrokken." door Harm Harkema den haag - Hulpverleners wezen in de rampgebieden uitbraken van geelzucht, ty fus, cholera en andersoortige darminfec ties. Hoewel het risico op epidemieën zeker aanwezig is, moet het blijkens gegevens van de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO) ook niet worden overdreven. Na de veertien grote overstromingen die plaats vonden tussen 1970 en 1994 ontstond slechts één keer een massale uitbraak (van diarree) in Sudan in 1980. Daarna, in 1998, leidden overstromingen in het westen van Bangladesh nog tot een cholera-epidemie, terwijl overstromingen in Mozambique vlak na de millenniumwisseling tot een ver hoogd aantal diarreegevallen tot gevolg hadden. Het belangrijkste gezondheidsrisico na overstromingen is vermenging van drink en rioolwater. Drinkwater raakt dan besmet met schadelijke virussen, bacteriën en pa rasieten uit vooral menselijke ontlasting. „Het risico van uitbraken kan echter wor den beperkt als dit risico wordt herkend, en als aanvoer van schoon water tot prioriteit wordt verklaard",aldus de WHO. Door wa ter te koken of door toevoeging van chloor (tabletten) aan het water, worden nage noeg alle schadelijke bacteriën en virussen gedood. Belangrijkste complicatie van de meeste darminfecties is uitdroging als gevolg van diarree. Vooral bij kinderen en ouderen moet daarbij worden uitgekeken, want de dood ligt bij hen al snel op de loer. Het is daarom van groot belang dat er voldoende anti-uitdrogingsvloeistof (een oplossing van bepaalde suikers en zouten in water) beschikbaar is. Dezelfde vloeistof is ook de belangrijkste remedie tegen cholera, een bacteriële in fectie die gepaard gaat met heftige diarree en overgeven. Van de cholerapatiënten die tijdig anti-uitdrogingsvloeistof krijgen te drinken, herstelt vrijwel iedereen. Zo niet, dan volgt vaak zeer snel de dood door uit- droging. Tyfus, ook al een ziekte die door bacteriën in vervuild drinkwater of voedsel wordt veroorzaakt, kenmerkt zich eveneens door diarree, alsmede door hoge koorts, sufheid en huiduitslag. Na besmetting duurt het ongeveer twee weken voordat de ziekte zich openbaart. Antibiotica kunnen de pa tiënt weer op de been brengen. Behalve ziekten die via besmet drinkwater - en voedsel worden verspreid, is er het ge vaar van longontstekingen, als gevolg van het inslikken van zeewater of door een combinatie van regenval en het ontbreken van onderdak. En dan zijn er nog de tijgervliegen (die knokkelkoorts overbrengen) en vooral ook malariamuggen. Volgens de WHO zijn 300 tot 400 miljoen mensen na een steek van een zo'n mug geïnfecteerd met de malaria- parasiet, en overlijden er jaarlijks 2 a 3 mil joen patiënten. Eenmaal in het lichaam vermenigvuldigt de parasiet zich eerst in de lever en daarna in het bloed. Malaria kan koorts en rillingen veroorzaken en is er in verschillende vormen. De ernstigste vorm kan leiden tot jarenlang aanhoudende koortsaanvallen. Mensen met een zwak ge stel kunnen er aan sterven. Veelvuldig ontstaan na overstromingen malaria-epidemieën. De muggen leggen namelijk hun eitjes in stilstaand water, bij voorkeur zelfs in brak water, waaraan het in de overstroomde gebieden niet ont breekt. Na een overstroming duurt het zo'n zes tot acht weken voordat er sprake is van een epidemie. Remedie: het spuiten van in- sekticiden, het gebruik van muskietennet ten en medicijnen. door onze correspondente Windy Kester Stockholm - 'Kent u iemand die wordt vermist in Zuid-Oost Azië? Publiceer hier uw oproep en foto'. 'Weet u waar deze per sonen zijn?' 'Charlie Werkelin, 6 en Max Werkelin, 4, beiden hebben blond haar en blauwe ogen...' Vrijwel alle Zweedse en Noorse kranten hebben de afgelopen dagen ruimte ingericht voor dit soort oproepen. In de laatste hoop dat iemand een glimp van vermiste familieleden heeft op gevangen, plaatsen vertwijfelde nabestaanden advertenties. Ge vraagd wordt contact op te ne men met het ministerie van buitenlandse zaken, het Rode Kruis of direct met de familiele den. De vloedgolf is in Scandinavië - meer nog dan in Nederland - het gesprek van de dag. De hele dag zijn er extra nieuwsuitzen dingen. Telefoonnummers van psychologen en hulpdiensten en de gironummers van hulp organisaties komen prominent in beeld en worden in alle grote kranten afgedrukt. Mobiele te lefoons piepen vanwege een sms-kettingoproep die dinsdag in gang werd gezet. 'Sla het vuurwerk dit jaar over. Geef het geld liever aan het Rode Kruis. Stuur dit bericht door!' De meesten van de Europese toeristen die in Thailand en op Sri Lanka worden vermist zijn Scandinaviërs. Er bevinden zich ongeveer 22.000 Zweden in het getroffen gebied en gevreesd wordt voor het leven van in ie der geval duizend. Noorwegen twijfelt nog over het lot van bij na 500 burgers. Zo'n 200 Denen worden vermist. Met name het gebied rond Phuket in Thailand is al enkele decennia een populaire vakan tiebestemming voor Scandina viërs. Reisorganisaties bieden in de donkere maanden goedkope vluchten aan. De toeristen ver zamelen zich meestal in hele kolonies rond Scandinavische bars en hotels, zoals de Neder landers in bijvoorbeeld Lloret de Mar. De Zweedse minister van bui tenlandse zaken Laila Freivald reisde gisteren naar dit 'little Sweden' om ter plaatse een overzicht van de ramp te krij gen. „Er zijn weinig mensen in Zweden die niet een persoonlij ke link hebben met deze trage die. We vrezen dat we veel Zweedse burgers nooit zullen terugvinden", zei ze bij haar vertrek. Freivald spreekt van een natio naal trauma. Er is veel kritiek op de manier waarop de autori teiten de hulpverlening hebben aangepakt. Volgens veel slacht offers werden zij de eerste da gen aan hun lot overgelaten. De ambassades zouden onbereik baar zijn en de reisorganisaties kwamen ook nauwelijks met in formatie. „De Italianen, de Fin nen, iedereen is naar huis. Er zijn hier alleen nog maar Zwe den en Noren", vertelt een vrouw over de telefoon vanuit het ziekenhuis in Phuket. „Waarom zijn wij nog niet op gehaald?" Dit gaat de komende dagen wel gebeuren. De Scandinavische vliegmaatschappij SAS heeft gisteren een luchtbrug opgezet met het getroffen gebied. Een operatie, die een samenwerking is tussen SAS en de Zweedse, Deense en Noorse regeringen, moet medicijnen en hulpgoe deren naar het gebied brengen en op de terugweg gestrande Scandinaviërs oppikken. Op de luchthavens van Stock holm, Oslo en Kopenhagen zijn crisiscentra ingericht waar de slachtoffers psychische hulp krijgen. Veel van hen komen aan in de vrieskou in een korte broek en T-shirt. Onder hen zijn ouderloze kinderen, die te klein zijn om te vertellen hoe ze heten en waar ze eigenlijk van daan komen. telwatta - De trein van de Srilankaanse hoofdstad Colombo naar de zuidelijke kustplaats Galle ver trok zondag iets na negenen. Twee uur later waren bijna alle 1700 inzittenden dood. Weggespoeld door de metershoge vloedgolf die het paradijselij ke eiland trof. Slechts een handvol passagiers ont snapte. De trein luisterde naar de naam Samudra- devi, Koningin van de Zee. Het spoortraject tussen Colombo en Galle loopt namelijk grotendeels langs de westkust van Sri Lanka, soms slechts tweehon derd meter verwijderd van de oceaan. De trein zat volgens de autoriteiten bomvol, zelfs voor Srilan kaanse begrippen. Op grond van het aantal ver kochte kaartjes en het gemiddelde aantal zwartrij ders op het traject, schatten lokale functionarissen het aantal passagiers op ongeveer 1700. Zij hadden geen schijn van kans toen de metershoge golf de trein in één klap van de rails veegde. Gelet op de schade aan gebouwen in de omgeving, moet het zeewater een hoogte van zeker zes meter hebben bereikt. De wagons vulden zich snel met zeewater. Vrijwel alle passagiers verdronken. Slechts tien tot twintig mensen brachten het er levend vanaf. Foto: EPA genève/gpd - Het kalf is ver dronken en de put wordt ge dempt. Op 18 januari organise ren de Verenigde Naties in de Japanse stad Kobe een interna tionale conferentie over een waarschuwingssysteem tegen natuurrampen, zoals de tsuna mi van de Tweede Kerstdag. Aardbevingen zijn niet te voor spellen, maar door zeebevingen veroorzaakte vloedgolven wel, zeggen deskundigen van de af deling rampenbestrijding van de VN. Maar dat vergt wel een razendsnelle reactie van de waarschuwere en vooral de ge- waarschuwden. Een alarmsys teem zoals dat bestaat in Japan en aan de Amerikaanse West kust had bij deze ramp tiendui zenden mensenlevens kunnen redden. „Technisch is het niet zo moei lijk, want een zeebeving van dit formaat wordt door seismologi sche diensten onmiddellijk ge registreerd", zegt Sülvano Bri- ceno, directeur van het VN-bu- reau voor rampenbestrijding. De tsunami van afgelopen weekeinde raasde met een snel heid van een verkeersvliegtuig door de Indische Oceaan. Dat betekent dat er voor Sri Lanka, Thailand en Zuid-India twee tot drie uur tijd was om de kustlijn te evacueren, mits de bevolking onmiddellijk was gealarmeerd. Voor het vlakbij het epicentrum gelegen Noord-Sumatra gaat dit niet op, omdat de vloedgolf daar vrijwel onmiddellijk toe sloeg. Niet alle zeebevingen veroorza ken een tsunami. „Dat gebeurt alleen bij een zogeheten sub- ductie, als een aardschol onder een andere schuift, zoals zon dag", aldus Briceno. „Daardoor wordt de zeebodem langs de breuklijn omhoog gedrukt en dat zet tientallen kubieke kilo meters oceaanwater in bewe ging in concentrische cirkels. Maar als bij een zeebeving twee aardschollen alleen maar langs elkaar schuren, maakt dat geen tsunami los." 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7